i Ook VS-regering is schuldig aan de vete met Frankrijk Oostenrijk en Italië dicht bij een overeenkomst over Tirol Encephalitis in Texas en Japan Maanrace Aardbeving in Joegoslavië Onthullingen uit geheime documenten Djakarta stuurt goederen naar West-Irian Positie van Soekarno zeer wankel Van dag tot dag Na het land T erechtstellingen in Cairo Relletjes in de Verenigde Staten Met vrouw en kind in de gevangenis Guerrilla's melden succes tegen leger van Zuid-Afrika Hongersnood op het eiland Lombok Minister verbiedt publikatie interview SHELL BIEDT MÉÉR! telegrammen MAANDAG 2 9 AUGUSTUS 1966 - -d Kort nieuws Foto's van „Lunar" Loena-11 om de maan Dit is de ververs-het-zelver. Dit is een motorkenner. Hem hoeven we niets meer te vertellen. Hij weet dat er nu één olie is voor alle typen auto's... voor alle temperaturen... voor alle rij stijlen... voor alle rij-omstandigheden. Alleen Shell Super Motorolie geeft permanent de maximale bescherming. Dat is uniek. Shell Super Motorolie beperkt drastisch de motorslijtage en verhoogt de prestaties. Shell Super Motorolie - voor smering in veelvoud Geen antwoord Partijdig Ontploffende scooter verwondt veertien mensen Drie bergbeklimmers in Zwitserland neergestort 1 accin tegen mazelen Groot rumoer in Bonn Raketlancering mislukt 4 De veelgebruikte dooddoener „een onge luk ligt in een klein hoekje" is de heen gaande minister van Binnenlandse Zaken Smallenbroek als het ware op het lijf geschreven. Een aanrijdinkje zoals iedere vermoeide en niet al te jonge automobi list zou kunnen overkomen, is tenslotte de struikelsteen geworden waarover deze be windsman zijn definitieve val heeft ge maakt. Toch gaat hij heen met opgehe ven hoofd, de consequenties trekkend uit het feit dat het getij zich tegen hem heeft gekeerd. Het beleid van minister Smallenbroek heeft zich gekenmerkt door ongelukkige beslissingen en ongelukkige verdediging van die beslissingen. Hij heeft welis waar een ambtsperiode doorgemaakt waarin de moeilijkheden zich vermenig vuldigden, maar hij is er niet in geslaagd een aantal daarvan op overtuigende ma nier te elimineren. Wat dat betreft heeft echter zijn beleid niet schril afgestoken bij dat van een aantal zijner collega's in het kabinet. Wanneer betoogd wordt dat zijn vertrek geen gevolgen zal hebben voor het voortbestaan van het kabinet als geheel, moet toch worden opgemerkt dat de verwijten aan het adres van minister Smallenbroek voor een groot deel het gehele kabinet raken. Behalve dan die aanrijding Wie de troosteloze geschiedenis van Duitsland tussen 1932 en 1945 in details bestudeert, krijgt een tamelijk samen hangend beeld van wat men in het al gemeen de „tragedie van de dictatuur" zou kunnen noemen: een onophoudelijke terreur van partijgangers naar alle rich tingen waar men een reactie vermoedde of zelfs maar waarschijnlijk achtte. Ook in eigen rangen woedde die terreur, zui veringen in de vorm van bloedbaden en terechtstellingen begeleidden de vestiging van een partijdiscipline die het schrikbe wind tenslotte bijna onaantastbaar maak te voor iedere actie van buitenaf of van binnenuit. De straat was ook in het nazi-Duitsland meestal het podium, waarop die terroris tische machtsdemonstratie zich afspeel de. Daar hadden de terroristische knok ploegen van de partij vrij spel, met vol komen minachting van wat er nog aan geregelde politie-bescherming voor de burger aanwezig was. Dat die politiediensten ook in het par tij-apparaat werden ingepast met de no dige liquidaties en intimidaties, spreekt vanzelf. Zo behoorden spoedig de staats macht en het openbare gezag aan de bloedhonden van de partij, die de doctri ne naar hartelust konden misbruiken voor hun misdadige praktijken tegen ie der individu of iedere instelling van „ver dachten huize". Ongeveer op dezelfde manier voltrok rich in de Sovjet-Unie de vestiging van het communistische regime, dat pas na Stalin in handen van humaner, beschaaf der figuren belandde, die erin slaagden de partijrangen te zuiveren van de lega le misdaad en het openbare leven be vrijdden van de terreur. In China ziet men op het ogenblik een ontwikkeling die vergelijkbaar is met de Duitse toestand in 1932. De communis tische revolutie in China was oorspron kelijk een plattelands-omwenteling, die de macht van de partij vestigde rondom de steden op het fundament van de hon ger der boeren. In een verdere fase kwam de straat in het grotestadsleven in aanmerking voor doctrinaire verovering. Knokploegen van „rode gardisten" zijn nu bezig de Chinese steden te „zuiveren" van de resten der „volksvreemde cultu ren", die daar zijn blijven leven onder het nieuwe bewind omdat de machtheb bers hun aandacht op het platteland concentreerden. Vervolging, intimidatie en misdaad kenmerken het optreden van „de partij", die haar straatoorlog voert met praktisch dezelfde methoden als Hitiers „bruinhem- den". Wat er aan zuiveringen in de ran gen der partij wordt voltrokken komt niemand te weten. De straat echter le vert de weerspiegeling van het terroris me, waarmee de Chinse communistische dictatuur het sluitstuk van haar „natio naal program" voltooit. wvvvwwwwwwwwwvwwvvvwvvvvwvww vwvwwwwvwwwwwwwwwwvwwwww CAIRO (AP) —Drie leiders van de verboden moslim-broederschap in Egypte zijn vandaag terechtgesteld. Zij waren ervan beschuldigd te hebben samengezwo ren tegen het leven van president Nas ser. Volgens in Caïro verschijnende kranten heeft Nasser de straf van de andere vier ter dood veroordeelden omgezet in levens lange gevangenisstraf. Betrekkingen. De Heilige Stoel en de republiek Kameroen hebben besloten diplomatieke betrekkingen aan te kno pen op het niveau van ambassadeurs. (Van onze correspondent) WENEN. De berichten dat de Oos tenrijkse regering, zonder de politici uit Tirol te hebben gehoord, tot een regeling van de kwestie-Zuid-Tirol met de Ita liaanse regering zou willen komen, zijn gelogenstraft. Zaterdag hebben premier Klaus en minister van Buitenlandse Za ken Toncic in Innsbruck achter gesloten deuren onderhandeld met vertegenwoor digers van de Noord- en Zuidtiroolse be volking. Er zou een compromisvoorstel op tafel zijn gelegd voor de verwezenlijking waaraan zowel Oostenrijk als Italië of fers moeten brengen. In Innsbruck zou niet een staatsrech telijke, maar een de facto-autonomie voor Zuid-Tirol de Alto Adige, op zijn Ita liaans aan de orde zijn geweest. Italië, aldus de Oostenrijkse toelichting, is niet te vinden voor een volledig zelfbestuur, maar wil wel een aantal concessies doen waardoor het gebied in feite autonoom wordt. Bij deze regeling zou de meerder heid van de Tiroolse onderhandelaars zich wel willen neerleggen. Zo'n politieke regeling zal het terroris tenprobleem niet onmiddellijk oplossen. Het toonaangevende blad „Tiroler Tages- zeitung" schreef dezer dagen: „Er schij nen een paar honderd mensen te zijn, wier leven erop is gericht te voorkomen dat het probleem wordt opgelost". Of die oplossing nu werkelijk dichtbij is gekomen, is moeilijk te zeggen. Oos tenrijk en ook de Tirolers verlangen, NEW YORK (AP) In Texas en het Verre Oosten doen zich plotseling uitbar stingen van de zogenaamde „slaapziekte" voor, waarbij honderden mensen omko men. In Texas zijn tot dusverre acht mensen aan de ziekte overleden, zeker honderd mensen lijden aan de ziekte. In Korea en Japan heeft de ziekte naar schatting vijfhonderd mensenlevens ge- eist. De „slaapziekte", encefalitis, wordt veroorzaakt door een virus dat ontsteking van de hersenen en het ruggemerg ver oorzaakt. WAUKEGAN (Illinois) (AFP-Reuter) - In Waukegan in de Amerikaanse staat Illinois zijn het afgelopen weekeinde ze ven mensen gewond, van wie vier ernstig, bij relletjes tussen negers en Portorica- nen. 51 mensen werden gearresteerd. De ongeregeldheden vonden plaats in een negerwij k, die later door honderden politiemannen werd geïsoleerd. De el kaar bestrijdende partijen gooiden met molotov-cocktails, stenen en flessen. In Los Angeles zijn bij een treffen tussen de politie en negers, zondag, twee mensen ernstig gewond. STOCKHOLM, (Reuter) De direc teur-generaal van het Zweedse gevange nis-wezen heeft bekendgemaakt dat vrou wen en verloofden van gevangenen voor taan in de gevangenis mogen wonen, bij wijze van proef. Men heeft hiervoor een tweetal kleine gevangenissen aangewezen. In de ene mogen de vrouwen en verloof den enkele dagen verblijven en in de an dere zullen de vrouwen met hun veroor deelde mannen en hun kinderen in vijf „gevangenisflats" mogen wonen voor de hele duur van de straf van hun man. Bij deze experimenten gaat het om gevan genen die speciaal voor de proef zijn aangewezen. HAMPTON (Reuter en AP) De Lunar Orbiter" nadert het einde van zijn foto-opdracht. Gisteren en vandaag werden de laatste foto's gemaakt. Daarna zullen alle foto's naar de aarde worden doorgezonden. Dat zal naar verwachting tot 15 september duren. Een woordvoer der van het project verklaarde dat dit zo lang zal duren omdat de „LOR-1" bij elke omwenteling maar 45 minuten kan zenden. Het Britse observatorium Jodrell Bank heeft zaterdag en zondag signalen opge vangen van de Loena-II, het onbemande ruimtevoertuig dat volgens het Russische persbureau Tass in een baan om de maan is gekomen. Loena-II is de tweede Rus sische maansateliet. Sir Bernard Lovell, directeur van het Britse volgstation voor ruimtevaartuigen Jodrell Bank, heeft meegedeeld dat de signalen van de Loena-II zaterdagavond laat plotseling waren uitgevallen. De Sovjet-Unie heeft zaterdag in het kader van het ruimte-onderzoek de kunst maan Kosmos-128 gelanceerd. DAR ES SALAAM (Reuter) - De Zuid- westafrikaanse volksorganisatie „Swapo", heeft vandaag in Dar es Salaam meege deeld dat vorige week bij een gevecht in Ovamboland tussen „vrijheidsstrij ders" en Zuidafrikaanse militairen vijf tien militairen zijn gedood. Er waren veel Zuidafrikaanse soldaten gewond. Volgens de Zuidafrikaanse minister van Justitie, John Vorster waren bij het ge vecht twee Afrikanen gedood en acht ge arresteerd en hadden Zuidafrikaanse poli tiemannen eraan deelgenomen. Aan de zijde van de politie waren geen slachtof fers gevallen, aldus de minister. In een verklaring van „Swapo" wordt gezegd dat Vorster de halve waarheid heeft verteld dat niet de politie, maar het leger bij het vuurgevecht betrokken was geweest. bijvoorbeeld, een internationale garantie voor de te treffen regelingen, iets waar voor Italië volgens Wenen niets zou voe len. Het resultaat van de besprekingen in Innsbruck moet nu worden voorgelegd aan de algemene ledenvergadering van de Zuidtiroolse Volkspartij. Gaat die ver gadering akkoord, dan zullen naar men hoopt in september de onderhan delingen tussen de ministers van Buiten landse Zaken van Oostenrijk en Italië kunnen beginnen. BUDVA (Joegoslavië) (AP) Een aardbeving heeft de badplaats Budva in het zuiden van Joegoslavië in de nacht van zaterdag op zondag getroffen. Er werd lichte schade toegebracht aan oude gebouwen. Er ontstond paniek onder dui zenden toeristen. De meeste toeristen zijn in allerijl uit Joegoslavië vertrokken. MOTOR OIL (Van onze correspondent) WASHINGTON. De Frans- Amerikaanse verhouding staat in de Verenigde Staten weer volop in de belangstelling, nadat de gezaghebben de „New York Times" een geheim document heeft gepubliceerd over de geschiedenis van de vete tussen Pa rijs en Washington. In een recent memorandum van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken over Washingtons con troverse met de Franse president De Gaulle was, door het weglaten en het gekleurd voorstellen van sommige feiten, de indruk gewekt, dat alle schuld voor de huidige moeilijkheden in Parijs ligt. Maar in een geheim ge houden memorandum uit 1964 heeft het ministerie van Buitenlandse Za ken in Washington zelf toegegeven dat de schuld aan beide zijden was te vinden. Op deze pijnlijke zaak heeft de New York Times gisteren nadrukkelijk gewe zen, zowel in een hoofdartikel als in een zorgvuldige vergelijking van de recente lijk gepubliceerde tekst met het geheime memorandum van twee jaren geleden, dat in korte vorm in 1964 en 1965 in de New York Times zelf, in de „Neue Zurcher Zeitung" en „Le Figaro" werd afgedrukt. Het thans officieel vrijgegeven document, dat bedoeld is als uiteenzetting aan een commissie uit de Amerikaanse senaat voor nationale veiligheid, over de achtergrond van de onenigheid met de Fransen, somt op wat Washington aan Parijs allemaal niet heeft aangeboden als reactie op het voorstel van De Gaulle in 1958 om een politiek en militair direc toraat van Amerikanen, Britten en Fran sen op te richten voor de bepaling van de wereldstrategie van het Westen. ALLEEN DOOR Frankrijks «afwijzende houding zou van alle goedwillende Ame rikaanse voorstellen tot het organiseren van een betere consultatie en politiek- militaire samenwerking tussen de weste lijke grote drie niets zijn gekomen, aldus het officiële memorandum. Het geheime document uit 1964 dat thans in zijn geheel aan de „New York Times" is toegespeeld, spreekt evenwel oprechter taal. Daaruit blijkt namelijk dat de Amerikaanse voorstellen uit de tijd van president Eisenhower bedoeld waren als afleidingsmanoeuvres. In feite was de regering-Eisenhower in principe gekant DJAKARTA Het Indonesische kabi net heeft zich dit weekeinde intensief bezig gehouden met de problemen in West-Irian dat minister van Buitenlandse Zaken, Ma- lik, onlangs vijf dagen heeft doorkruist. De sultan van Djokjakarta presideerde donderdagavond een bijeenkomst die al leen gewijd was aan de economische en ontwikkelingsvraagstukken vwoor dit ge bied. Nieuws over deze bijeenkomst lekte zaterdag uit, toen Antara berichtte dat de regering onmiddellijke en drastische maatregelen zal nemen ter verbetering van de economische en financiële toestand in West-Irian. Een hoeveelheid goederen zal binnen kort naar West-Irian worden verscheept ter leniging van de nood in dit gebied. Maliks bezoek heeft aangetoond dat de winkels in West-Irian vrijwel niets meer in voorraad hebben. Indonesische expor teurs zullen aangemoedigd worden hun handel op West-Irian te hervatten. Naar het zich laat aanzien is er de nieuwe centrale regering alles aan gele gen op zeer korte termijn in de dringend ste economische behoeften van West-Irian te voorzien. Tot dusver zijn nog geen mu taties in de administratie van het gebied aangekondigd. Het is echter bekend dat de centrale regering een drastische reorgani satie van de overheidsinstanties in West- Irian voorbereidt. tegen gezamenlijke planning met andere grote naties. Daarmee volgde men de opinie van de hoogste legerleiding. President Kennedy probeerde daarna in 1961 inderdaad het dispuut uit de weg te ruimen door een persoonlijke afspraak met De Gaulle over regelmatige topcon ferenties en strategische studies door ex perts van de westelijke grote drie. Vol gens het gepubliceerde, officiële memo randum kwam hiervan niets, doordat De Gaulle nimmer Franse militaire experts afvaardigde. Het geheime document daarentegen beschrijft, dat de afspraak was, dat de drie ministers van Buiten landse Zaken praktische arrangementen zouden regelen. Toen hiervan niets kwam door onenig heid over Kennedy's plan met Kroesjtsjev persoonlijk te gaan praten over het pro- bleem-Berlijn (waartegen de Fransen ge kant waren) schreef De Gaulle tweemaal een brief aan Kennedy. Dat was in augustus 1961 en januari 1962, en daarin herhaalde hij zijn voorstel om te komen tot een daadwerkelijke en officiële be sluitvorming van de grote drie over kwesties van wereldstrategisch belang, zoals het eerste gebruik van kernwapens in geval van oorlog, waardoor Europa on middellijk een strijdtoneel zou kunnen worden. Kennedy antwoordde op beide brieven niet. Daarmee werd het Frans-Amerikaanse conflict definitief en dit leidde tenslotte tot het uittreden van Frankrijk uit de NAVO-organisatie dit jaar. IN ZIJN hoofdartikel merkt de „New York Times" op dat achteraf de Verenig de Staten bij zichzelf te rade moeten GLASGOW (SCHOTLAND), (AP) - Veertien personen, onder wie elf kinde ren, zijn zondagavond met brandwonden in een ziekenhuis opgenomen, nadat een scooter was ontploft, waarbij brandende benzine in het rond vloog. De berijder had de scooter aangetrapt. Hij vloog in brand. Kinderen die om de scooter stonden kregen brandende ben zine op hun kleren. Omwonenden renden naar buiten met dekens om de brandende kleren en haren van de kinderen te do- President Johnson van de Verenig de Staten rolt een sigaret van tabak, die hij heeft gekregen van een medi cijnman der Cherokee-indianen, 'er gelegenheid van zijn 58ste verjaar dag. De Amerikaanse president vier de zijn verjaardag gisteren thuis in Texas. (Telefoto). Vervanging. Voina Marinescoe is ont heven van zijn post van minister van Volksgezondheid in Roemenië en ver vangen door professor Aurel Duca. Een reden voor deze vervanging is niet op gegeven. Aardbeving. De stad Nagano in Centraal- Japan is zondag door een aardbeving getroffen. Er werden 108 huizen ver woest. Zes mannen werden gewond. gaan over de vraag, of de Amerikaanse houding tegenover De Gaulle's directo raat-plan, voortkomend uit de wens om volledige vrijheid van handelen te behou den, verstandig is geweest. Juist nu. op een moment dat de Verenigde Staten steeds meer een geïsoleerde rol als we reldomvattende politieagent speelt, kan men zich afvragen of het een wijze poli tiek was om een domper te zetten op Frankrijks wensen naar een partner schap in Amerika's wereldomvattende verantwoordelijkheidaldus het Ameri kaanse dagblad dat de publikatie van het officiële memorandum „partijdig" en „een ondienst aan de geschiedschrijving" noemt. DJAKARTA (AP) Indonesië wordt geconfronteerd met een krachtmeting in de strijd om de positie van president Soekarno en militaire leiders. De strijd tussen hen die Soekarno steunen en hen die hem geheel en al ten val willen breng en wordt intenser. Het is mogelijk dat er daarbij bloed gaat vloeien. In studentenkringen wordt met stil zwijgende steun van het leger de druk sterker om Soekarno te dwingen het land te verlaten. Het hoogtepunt in de strijd zou bereikt kunnen worden op een bijeenkomst in Djakarta van militaire leiders, gouverneurs van provincies en districtshoofden, die binnenkort wordt ge houden. Inlichtingen duiden erop dat de mili taire leiders in toenemende mate menen, dat er geen vrede in Indonesië kan zijn voordat Soekarno weg is. Een hoge mili tair zei hierover: „De krachten die Soe karno steunen in Midden- Java zijn sterk, zij geloven volledig in hem. Maar zij moeten worden uitgeroeid". DJAKARTA (AP) Het Indonesische Rode Kruis heeft vanochtend ontkend dat op het eiland Lombok 50.000 mensen door honger zijn omgekomen. „Er zijn mis schien enkele mensen van honger gestor ven, maar zeker geen grote aantallen," al dus het. Rode Kruis. Een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid heeft onlangs gezegd dat ongeveer 10.000 Lombokkers door hon gersnood worden bedreigd, een aantal dat tot 100.000 zou kunnen stijgen als er niet op korte termijn hulp wordt geboden. Hij zei niet dat er vele mensen zijn omgeko men. Het cijfer van 50.000 doden op het eiland is genoemd in een op Lombok verschij nende krant. GRINDELWALD (AFP) Drie jeugdi ge Zwitserse bergbeklimmers zijn, tijdens de terugkeer van de top van de Jungfrau, in een ravijn van 500 meter diepte ge stort. De 18-jarige Hans-Rudolf Huwyler en de 19-jarige Elisabeth Albiser verloren hierbij het leven. De 19-jarige Rudolf Fankhauser liep ernstige verwondingen op. Het ongeluk gebeurde op veertig meter van de top van de 4.105 m. hoge berg. Een van de bergbeklimmers gleed uit en sleurde de twee anderen, die met lij nen aan hem verbonden waren, mee om laag. MARBURG (Reuter) Een Westduit- se farmaceutische onderneming heeft meegedeeld, dat zij na vijf jaar speur werk een vaccin tegen mazelen heeft ont wikkeld. Het middel zou, te beginnen in de derde maand na de geboorte, de kin deren in een drietal injecties met een tus sentijd van vier tot zes weken moeten v/orden toegediend. Hoewel mazelen over het algemeen beschouwd wordt als een onschuldige kinderziekte, zouden zich gemiddeld in 66 van de duizend gevallen complicaties voordoen die kunnen leiden tot longont steking en beschadiging van het centra le zenuwstelsel. (Van onze correspondent) BONN Het weekblad „Der Spiegel" heeft een interview met een luchtmacht- generaal niet kunnen afdrukken, omdat het ministerie van Defensie het verbood. Het gaat om een gesprek met de briga de-generaal Krupinski, één van de slechts twee luchtmachtgeneraals, die de volledi ge Starfighter-opleiding achter de rug hebben. Het gesprek vond vorige week donder dag plaats. Vier dagen later en kort na het verschijnen van het interview in de Neure Ruhrzeitung, waarin generaal Pa- nitzki heftige indirecte critiek op minister van Verdediging Von Hassel leverde, werd Krupinski naar de Verenigde Staten overgeplaatst. Hoewel deze voor zijn vertrek de inhoud van het gesprek met de verslaggever van „Der Spiegel" nog eens als zijn mening onderstreepte, kreeg de weekblad-redactie kort daarop van het ministerie van De fensie bericht dat het gesprek „in het be lang van generaal Krupinski door zijn chef was teruggetrokken." Zoals bekend werd leverde Krupinski in het interview ernstige critiek op het Starfighter-beleid van de regering. Hij voorspelde dat bij de komende wedstrijd voor jachtbommenwerpers binnen NAVO- verband opnieuw de Bondsrepubliek op de laatste plaats zou eindigen. De vorige keer verloren de Westduitse Starfiglïter- piloten het zelfs van de tamelijk ver ouderde Canberra's van de Britse Royal Air Force. Hieraan hadden niet de piloten schuld, maar de leiding op het ministerie, zou generaal Krupinski hebben verklaard in het interview. KAAP KENNEDY (Reuter) Een po ging om de zeven Amerikaanse militaire communicatiesatellieten die al om de aarde draaien, met één lancering tot vijf tien uit te breiden, is gisteren mislukt. De reusachtige raket van het type Ti- tan-3c, die de kunstmanen vanaf Kaap Kennedy in hun banen zou brengen, werd ruim één minuut na de lancering door middel van een signaal vanaf de grond tot ontploffing gebracht, toen een be schermingshuls te vroeg was openge gaan. De raket met haar lading vertegen woordigde een waarde van ongeveer 90 miljoen gulden. 3 Reis. Francis Chichester, die binnenkort 65 jaar wordt en driemaal alleen de Atlantische Oceaan is overgestoken, is zaterdag aan zijn grootste avontuur een reis om de wereld in tweehonderd dagen begonnen. Hij maakt de reis alleen in de achttien meter lange kaag „Gypsy Moth IV". Bezoek. De Oostduitse partijleider Walter Ulbricht zal midden september een offi cieel bezoek brengen aan Joegoslavië. Het bezoek geschiedt op uitnodiging van president Tito. Banket. In Peking is dezer dagen een banket aangeboden aan Jacques Grippa, secretaris van de Belgische Communis tische Partij, en zijn echtgenote. Overstromingen. Bij overstromingen in Assam zijn duizenden mensen dakloos geworden. Grote gebieden staan onder water. Vele huizen zijn ingestort. Hulp ploegen zijn onderweg naar mensen die van de buitenwereld zijn afgesloten. Het water komt uit de Brahmapoetra, die buiten haar oevers is getreden. Fitters. Gasfitters die in een flatgebouw in Odessa een nieuwe gasleiding moes ten aanleggen, hebben een zware ex plosie op hun geweten, waardo.or een aantal mensen werd gedood of gewond. Ze hadden de gaskraan open laten staan, toen zij voor hun lunchpauze waren vertrokken. Verkeersongeval. Bij een botsing tussen een autobus en een motortrein zijn bij de Turkse plaats Denizli 25 personen gedood en 23 ernstig gewond. De auto bus kwam in een ravijn terecht. De be stuurder is voortvluchtig. Hij zou onder invloed hebben gereden. Asiel. Het Poolse schip Batory heeft Ko penhagen verlaten met vijftien passa giers minder dan er bij aankomst wa ren. De Deense minister van Justitie heeft nog niet besloten of hij de veer tien Polen en één Tsjech die het schip de rug toekeerden politiek asiel zal v er-

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3