CAO-Hoogovens antwoord op maatschappelijke ontwikkeling ANMB is zee tevreden OVER SNEL PIJNSTILLEN Britse vakbonden zijn verdeeld over de soberheidspolitiek m Conflict gaat door bij World Journal Tribune Vóór- en tegenstanders devaluatie Hete hangijzers bij Havenwerken Goederenverkeer in Rotterdam groter SC HEEPVAARTB ERICH TEN Spoorwegstaking in Canada m Vakcentralen uiten critiek op werkgevers Kort economisch nieuws 11 JONGE GENEVER lOfliL DINSDAG 30 AUGUSTUS 1966 WYNAND FOCKINK Johnson tegen stijging van rentevoet Samenwerking Vermeer en Van Ogtrop pppn mm vrm Gisteren op het Damrak WALL STREET: Duikeling Met deze eerste CAO-Hoogovens heeft het bedrijf getoond een ant woord te willen geven op de maat schappelijke ontwikkeling, die de binnen de onderneming bestaande scheidslijnen niet langer houdbaar maakt. Dat is de mening van de heer M. Zondervan, voorzitter van de Al gemene Metaal Bedrijfsbond, over de eigen CAO voor de Hoogovens. Hij acht de nieuwe overeenkomst het begin van een serieuze poging alle werk nemers in de onderneming meer het ge voel te geven gewaardeerde mensen te zijn door hun grotere ontplooiingsmoge lijkheden te geven en hen in sterkere mate dan nu het geval is verantwoorde lijk te maken voor het werk dat zij ver richten. De onlangs goedgekeurde CAO is de vrucht van een besluit dat de raad van bestuur eind 1964 nam om de band met de „Metaal-CAO" te verbreken. Er zou een eigen CAO voor het IJmuidense be drijvencomplex worden afgesloten, niet alleen omdat het verschil in karakter van Hoogovens en van andere bedrijven in de metaalindustrie steeds duidelijker was geworden, maar ook met het oog op de integratie. Uitgangspunten- In het personeelsblad „De Grijper" wordt uiteengezet dat de belangrijkste uitgangspunten bij de opzet zijn geweest: De CAO maakt geen onderscheid meer tussen arbeiders en beambten. De CAO geldt niet voor één jaar maar heeft een looptijd van anderhalf jaar. De CAO bevat alleen de gemaakte afspraken met de werknemersorgani saties, bijvoorbeeld over de arbeids voorwaarden. De arbeidsvoorwaarden zelf staan niet in de CAO, maar zijn voor het gehele personeel te vinden in de zogenoemde Algemene Rege ling. In de handige kneepfles De borrel die u „toelacht" Geniet met uw gasten van die tongstrelend zachte WF genever. Een rondje "WF Daar is iedereen vierkant voor! Jonge WF Genever f. 10.45 per hele liter A Negen andere vakverenigingen hebben gisteren gevraagd om dezelfde verkorting van de zaterdagavonddiensten met een half uur als de World Journal Tribune de vakvereniging van journalisten heeft toegestaan. De eis is afgewezen. „Het lag niet in ons voornemen met deze vakver enigingen te onderhandelen over de werk tijd," zei Matt Meyer, president van de World Journal Tribune. Door deze nieuwe impasse is de 127 dagen oude staking bij het nieuwe blad nogmaals verlengd. President Johnson heeft in San Antonio (Texas) zijn ongerustheid uitgesproken over de stijgende rentevoet, maar gezegd het niet eens te zijn met oud-president Harry S. Truman, dat dit tot een ernstige depressie kan leiden. Hij weet de krapte aan geld hoofdza kelijk aan de economische expansie en de daarmee gepaard gaande grote vraag naar credieten- „Dit zijn symptomen van kracht en niet van zwakte, maar wij die nen betere manieren te vinden om de in flatoire werking tegen te gaan dan uitslui tend onze toevlucht te nemen tot de hoge rentetarieven welke wij thans meema ken," aldus de verklaring van Johnson. Vermeer en Co., bankiers te Amster dam, maken bekend dat zij een samen werkingsovereenkomst zijn aangegaan met de heren H. J. van Ogtrop en Zoon, commissionairs in effecten te Amster dam. Het betreft hier een samengaan van twee zeer oude firma's. Van Ogtrop da teert van 1817, Vermeer en Co. van 1839. Zoals bekend is Vermeer gelieerd met de firma F. van Lanschot te 's-Hertogen- bosch. De firmanten van Vermeer en Co. tre den met ingang van 1 september als fir mant toe tot H. J. van Ogtrop en Zoon. Het ligt in het voornemen het kantoor van Van Ogtrop voor het einde van 1966 te verplaatsen naar Herengracht 199-201, het gebouw van Vermeer en Co. Deze opzet is voor ons land betrekke lijk nieuw. De meeste bestaande CAO's bevatten een bont mengelmoes van af spraken met de vakorganisaties en re gelingen die rechtstreeks voor het perso neel van belang zijn. De CAO beperkt zich tot de overeenkomst, die de contract partijen: Hoogovens, Mekog, Cemij en zeven werknemersorganisaties zijn aan gegaan. Ze is heel wat dunner dan de gebruikelijke CAO's. Daarnaast is er dus een Algemene Re geling, die de arbeidsvoorwaarden omvat, welke gelden tussen de maatschappij en haar personeel, zonder onderscheid tus sen personeelsleden die wel of niet onder de CAO vallen. Deze aparte AR blijft steeds van kracht. Wel kan zij in de loop der jaren wor den gewijzigd. Hierover zijn bepaalde af spraken gemaakt. Als een ander voordeel wordt beschouwd dat in de AR de arbeidsvoorwaarden voor elk lid van het personeel, van hoog tot laag, zijn vastgelegd volgens één sa menhangend systeem, dat veel overzich telijker is dan de vroegere uiteenlopende regelingen. Het gevolg van een en ander is dat on der „werknemer" bijvoorbeeld in de CAO iets anders wordt verstaan dan in de AR. Bij de CAO gaat het uitsluitend om hen die in de functiegroepen 1 tot en met 14 zijn ingedeeld en dus niet om de genen die een functie hebben die daar boven uitgaat. Het zijn dus de perso neelsleden, die vroeger onder de beide metaal-CAO's vielen en ook degenen, die voorheen in de groepen juist boven de CAO waren ingedeeld. In totaal is de nieuwe CAO op circa 16.500 personeelsle den van toepassing. De AR beperkt het begrip werknemer niet tot de groepen 1 tot en met 14 en geldt voor het gehele personeel. Een uitvloeisel van de integratie is dat de vrij sterk uiteenlopende beloningssys temen voor arbeiders en beambten nu tot één systeem worden samengevoegd, waarin elk personeelslid volgens het zelf de principe wordt beloond. ADVERTENTIE Pijnstillen dient niet alleen grondig maar ook snel te geschieden. Reuma tische pijnen, spit, griep, hoofdpijn, menstruatiepijnen verdwijnen snel met Togal. Neem ze in huis. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. De grote verkeersstroom in West- Duitsland maakt het noodzakelijk dat een nieuwe autosnelweg wordt aangelegd tussen München en Ham burg. Hiervoor zijn zeventig nieuwe bruggen en viaducten nodig. Bij Speicherz wordt op het ogenblik ge werkt aan een 970 meter lang en negentig meter hoog viaduct: de Grenzwaldbrücke. Erg populair heeft de Britse re gering zich niet gemaakt met de maatregelen ter versteviging van de positie van het pond sterling. Bij de vakbonden zijn de meningen zeer ver deeld over de loon-> en prijsstop en op het ogenblik ziet het er naar uit dat het een penny op zijn kant wordt of volgende week tijdens de jaarlijkse conferentie in Blackpool de meerder heid zich achter de gevolgde gedrags lijn zal scharen. Tot dusver hebben de vakbonden met 3.572.000 stemmen achter zich hun steun aan de regering toegezegd, maar 3.303.000 hebben zich tegen de regeringspolitiek uitgesproken. De meerderheid werd tot nu toe verkregen door het standpunt dat donderdag door de vakbonden der spoor wegarbeiders werd ingenomen, als ook door dat van de P.T.T.-bonden. De vakbonden van de kleermakers met 110.000 leden hebben zich tegen de rege ring gekeerd. Tot nu toe ontbreken nog 1.6 miljoen stemmen van de bij „Trade Unions-congress" aangesloten vakbonden. Daarbij behoren de één miljoen leden van de mijnwerkersorganisaties, de elek triciens en de houtbewerkers. Sinds de kwestie van de H-bom de gelederen van de Labour-partij verdeelde zijn de onder linge meningsverschillen niet zo groot geweest als thans. Zelfs de steun, die van de kant van de spoorwegarbeiders werd verkregen is be paald niet van ganser harte gegaan, want terwijl de vakbond zich uitsprak vóór de loonstop, werd er tegelijkertijd bij aan gekondigd dat de eigen looneisen wél in vervulling moeten gaan. Ook onder de le den van de vakbonden, die zich voor de regeringspolitiek hebben uitgesproken be staat onderlinge verdeeldheid. Intussen beginnen de maatregelen tot bestedingsbeperking hier en daar vruch ten af te werpen. Het besluit van ICI om 1050 personeelsleden te ontslaan is slechts één van de vele symptomen, die wijzen op een mogelijke ontspanning van de ar beidsmarkt. Of de maatregel wel geheel tot zijn recht zal komen valt evenwel te De aandeelhouders van de koninklij ke Nederlandse maatschappij voor Ha venwerken n.v. hebben in de jaarverga dering een aantal hete hangijzers aan de orde gesteld, zoals de ernstige ver liezen bij de Zaandamse deelneming In- deco-Coignet, de als onbevredigend be stempelde dividenepolitiek en de opti mistische bestuursuitlatingen over de resultaten van 1965, die door de feiten zijn achterhaald. De mededelingen van directeur Ir. E. A. Stockmann konden tenslotte slechts één der aandeelhouders niet geruststel len, zodat de jaarstukken werden aan vaard met tien stemmen tegen en de ove rige 1.046 voor. Ir. Stockmann verklaar de onder meer dat de resultaten over 1966 beter zullen zijn dan de minder gunstige over 1965. Het bestuur is over de vooruitzichten wel optimistisch gestemd, maar het handhaaft een gro te mate van voorzichtigheid. De portefeuille aan nog uit te voeren werken beloopt thans ongeveer 120 miljoen en er worden nog enkele grote opdrachten verwacht. De suggestie van een der aandeelhouders, dat over 1966 wel eens helemaal geen dividend zou kunnen worden uitgekeerd, werd door de voorzitter, Ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren, van de hand gewezen. Het bestuur handhaafde het ten slotte goed gekeurde dividendvoorstel van tien (vo rig jaar vijftien waarvan tien in aande len) percent over 1965, ondanks van ver schillende kanten uitgeoefende aandrang alsnog een aanvullende uitkering van vijf percent in agio-aandelen voor te stellen. betwijfelen, want reeds hebben driedui zend werknemers van een der ICI-fa- brieken verklaard genoegen te nemen met een loonsverlaging van twee pond sterling 20,-) per week, als de 250 werk nemers, die bij de desbetreffende fabriek ontslagen zouden worden, in hun functies gehandhaafd blijven. Het betreft hier de werknemers van de nylonfabriek in Pontypool, Monmouth shire, een streek waar de werkloosheid toch al het dubbele bedraagt van het na tionale niveau. Het is één van de be zwaren van de vakbondsleden dat de re geringsmaatregelen zo grof werken en juist de bedrijfstakken en streken treffen, waar de moeilijkheden toch al groot zijn. Te overhaast De maatregelen, waartoe de regering besloot, zijn naar veler mening te over haast genomen. De buitenlandse geldge vers, die het pond sterling op de been moesten houden, hadden de regering ge noodzaakt in paniek maatregelen te ne men. Op zichzelf zijn de Britten wel be reid om mede te werken aan de verdedi ging van de nationale economie, doch de strijdvraag is daarbij of dat niet tevens moet inhouden dat het pond sterling wordt gedevalueerd ten opzichte van de andere valuta. In vakbondskringen voelt men het meest voor de gemakkelijke weg van de muntontwaarding, maar tegenover het buitenland bestaan te grote verplich tingen om daartoe te kunnen overgaan. Het wordt niet met zoveel woorden ge zegd, maar in feite komt de stemmen verdeling vóór en tegen het regerings programma er op neer dat de tegenstan ders van devaluatie zich achter het be leid van premier Wilson scharen, ter wijl de voorstanders van de gamakke- lijke weg tegen de regering zijn. Daarom is de uitkomst van de confe rentie van Blackpool van grote beteke nis voor de gehele wereld, want in feite wordt daar het besluit genomen of de wereld in een nieuwe valutacrisis zal verzinken, of dat de ware Britse aard, die de slag van Duinkerken te boven kwam, ook ditmaal het devies van de Royal Air Force, „door de moeilijkhe den tot de sterren" zal volgen. Als de Britten zich eensgezind achter de rege ring en dus achter het pond sterling zou den scharen, dan bestaat er kans dat de zaak gered wordt. Per saldo hebben de Britten nog nooit een oorlog verloren, zo zegt men in de City, waar men .er ook op wijst dat Groot-Brittannië nog altijd één van de grote industriële mogendheden in de wereld is. Het goederenverkeer ter zee van en naar Rotterdam was in het eerste half jaar van 1966 elf percent groter dan in de eerste helft van 1965. Het steeg namelijk van 58.7 tot 65,3 miljoen ton. In- en uit voer vertoonden beide een vooruitgang van zestien percent; de doorvoer steeg veel minder: de doorvoer gelost nam toe met één percent, doorvoer geladen met twee percent. Het olievervoer per pijpleiding en het goederenvervoer per vrachtauto nemen in de Rotterdamse haven een steeds belang rijker plaats in: olievervoer 23 percent, vrachtauto 13 percent. Abbekerk 30 te Marseille Abida 29 van Stanlow naar Faslane Alamak pas. 29 Alexandrië naar Marseille Alkes 30 te Dammam Anco Spray 30 te Stockholm Andyk 28 van Port Sudan naar Aden Aristoteles 30 te Rotterdam Area 29 van Kopenhogen naar Rotterdam Archimedes 30 van Antwerpen naar Rotterdam Attis 29 te Paramaribo Averdyk 30 te Barranquilla Banda 30 te Chalna Banggai 29 te Port Said Batu pas. 29 Ouessant naar Amsterdam Bengalen 29 te Akaba Bintang 29 te Beelawan Caltex Gorinchem 29 te Teesport Caltex Rotterdam 30 te Yokohama Carib Trader 29 van Mena naar Suez Celebes 29 van Madras naar Colomobo Chiron 30 van Rotterdam naar Antwerpen Congokust 30 te Abidjan Dahomeykust 29 te Freetown Daphnis 30 te Santo Domingo Dordrecht 1-9 te Fukuyama verwacht Eemheven 29 van Sorinto naar Buenoventura Eemland pas. 29 Ouessant naar Amsterdam Eenhoorn 30 te Lavrion Esso Den Haag 29 thv. Vilano naar Brega Esso Rotterdam pas. 29 Kuria Muria naar Savona Eumaeus 29 thv. Kaap de Gata naar Port Said Forest Lake 29 van Taranto naar Augusta Gaasterkerk 29 van Marseillee naar Barcelona Geertje Buisman 30 te Glasgow Ilias 29 van Rotteredam naar Amsterdam Kaap Horn 29 van Mena el Ahmadi n. Singapore Kara 29 rede Heysham Karimata 30 ten anker Auckland Katwyk 29 van Manilla naar Thasala Kennemerland 30 van Las Palmas naar Recife Kennia 30 in Kielerkanaal naar Skelleftehamn Kerkedyk 30 te Bremen Kinderdyk pas. 29 Lizardhead naar Antwerpen Kossmatella 29 thv. Ouessant naar Pulu Bukon Kopionella 29 te Thameshaven Krebsia 30 te Curagao Kylix 29 van Holtenau naar Stockholm Laarderkerk 29 ta. Muscat Leiderkerk pas. 29 Gibraltar naar Marseille Leto 29 te Montreal Liberiakust 29 te Antwerpen Lycaon 30 te Penang Marnelloyd 31 te Kaapstad verwacht Mainlloyd 29 te Vlissingen Merselloyd 30 te Rotterdam Minos 29 dwars Gibraltar naar Rotterdam Musilloyd 30 te Beyrouth Naess Tiger 28 van Singapore naar Bombay Neder Ryn pas. 29 Berlenga naar Port Said Neder Waal 29 te Hsinkang Oranjenassau 29 van Georgetown n. Port of Spain Palamedes 29 van Talcahuano naar Antofagasta Philidora 29 van Frederica naar Thameshaven Philine 30 te Kharg Eiland Poeldyk 29 van Rotterdam naar Bremen Polydorus 29 van Belawan naar Aden Polyphemus 28 van Colombo naar Aden Purmerend 29 van Dakar naar Curagao Randfontein 30 te Bremen Riouw 29 van Hamburg naar Gotenburg Roeoat 28 van Culcutta naar Penang Sarpedon 29 van Southampton naar Port of Spain Seinelloyd 29 van Honiara naar Rabaul Seven Seas 30 te Rotterdam Schouten 30 van Mombasa naar Penang Schouwen 30 te New York Sinoutskerk 30 van Port Said naar Tripoli Skaldi 29 van Malta naar Piraeus Sliedrecht 30 te Rotteredam Stad Delft 29 te Calcutta Straat Bali 29 te Dakar Straat Cumberland 29 te Durban Straat Lombok 30 te Brisbane Straat Magelhaen 29 v. Durban n. Lourenco Marques Straat Soenda 29 te Luanda verwacht Straat van Diemen 29 te Fremantle Sumatra 28 van Penang naar Suez Theron 30 van Rotterdam naar Amsterdam Triton 29 van Oranjestad naar Laguaira Tjitarum 31 te Dunedin verwacht Tjikampek 30 te Mombasa Ulysses 29te Bilbao Van Linschoten 29 van Hongkong naar Japan Van Riebeeck 29 van Mukalla naar Mombasa Vlieland 20 van Singapore naar Port Moresby Vlist 30 te Port of Spain Westertoren 29 van Saigon naar Miri Willemstad 29 van Lissabon naar Madeira Wonogiri 30 te Rotterdam Wonosari 29 thv. Kaap Finisterre naar Marseille Zaanland 28 te Santos Zaria 29 van Suez naar Mena al Ahmadi Zonnekerk 29 te Tanga Premier Lester Pearson van Canada heeft in een spoedzitting van het Lager huis een wetsvoorstel ingediend, dat een einde moet maken aan de reeds drie da gen durende spoorwegstaking. Volgens het voorstel moeten de spoorwegen en de betrokken vakbonden hun onderhandelin gen hervatten, terwijl de 118.000 stakers in afwachting van het resultaat hiervan een voorlopige loonsverhoging van acht percent krijgen. Hiervan geldt vier percent met terug werkende kracht tot 1 januari, terwijl de overige vier percent zal worden gerekend van 1 juli af. Het spoorwegpersoneel, dat nu gemiddeld 2,22 dollar (ongeveer 7,50 gulden) per uur verdient, eist een ver hoging van ruim dertig percent. De economische en sociale raad van advies (ESRA) der Benelux-economische unie vreest dat het ontbreken der noodzakelijke coördinatie van het nationaal beleid der partners van de unie opnieuw zal leiden tot uiteengroeien der fiscale en economische regelingen en daarmee tot het ontstaan van nieuwe belemmeringen. De ..Benelux-S.E.R", zoals de ESRA wel wordt genoemd, deelt dit mee in een nota aan het comité van ministers. nu nYi iM l»* |&i rm SQ Mi 20%,. mwxz-i Wh 3G*t V. S'mmonj Tn 5 jxru ivf, «m mvn WrtrA O m9t m Wiyke hö 1 32V? WoviwKmt 3 Wé Wrtii m fi De eerste dag van de nieuw beursweek heeft gistermiddag weinig vreugde ge bracht voor de effectenbezitters. Dadelijk bij de opening was het druk in de hoe ken van de internationale waarden. Met de gebruikelijke spanning werden de eer ste koersen afgewacht. Hieruit bleek al spoedig dat de hoeklieden middenkoers aanbod hadden waardoor laag werd inge zet. Voor Koninklijke Olie betekende dit op 111 een koersverlies van 4.60 vergele ken met de gemiddelde slotprijs van de laatste tape op vrijdag. Philips daalde ruim twee gulden tot 85.70. Unilever ging een gulden omlaag tot 79. AKU was een gulden lager op 53.80. Voor Hoogovens werd een half punt lager op 296 als ad- vieskoers opgegeven. KLM was zeer flauw doordat dit aandeel vrijdag in Wall Street 15 dollar moest prijsgeven. Nadat de eerste orders in de hoofdfondsen wa ren verwerkt werd het een stuk kalmer. In Koninklijke Olie werd nog wel vrij re gelmatig gehandeld. Zwitserland, enkele moedige lokale kopers alsmede dekkings aankopen van de beroepshandel droegen er toe bij dat de koers voor Koninklijke Olie opliep tot 112,50. In het laatste beurs- halfuur echter daalde de prijs weer tot 111,20. Philips kon zich herstellen tot 86 doch zakte later ook weer in. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U. 53.10-53.20 53.50 Hoogovens Kon. Olie 110.20-112.10gl 112.20 Philips 85gb-86.90 86.50 Unilever 78.20-79.80 78.60 K.L.M. VERHANDELDE FONDSEN 26 aug. 29 aug. rotaal 362 370 Hoger 53 (14.6»/.) 31 (8.4»/,) Lager 230 (63.6%) 279 (75.4%) Gelijk 79 (21.8%) 60 (16.2%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U. Hoogovens Kon. Olie 110.50-112 Philips 85-86 Unilever 78-7930 K.L.M. Stemming: aarzelend. Slot- koersen 29 aug. Slot- koersen 29 aug. A.K.U 53.60 Ford 9601 Hoogovens 285 Van Gelder Zn. 89 85.80 Gelderl.-Tielens Unilever 79.20 Gist- en Sp.fabr. 366 gb Kon. Petroleum 111.50 Grasso 119% Amsterd. Rubber 62% v. d. Grinten 751 H.V.A 108% Hagemeijer 79.80 gb Deli-Mij 69 Hatema 1851 Holl.-Am. Lijn 97 Havenwerken 122% K.L.M 439 Heineken Bier 335 K.N.S.M 80% Hoek's Machine! 4201 Kon. Paketvaart 163 Holec 186 Van Ommeren 150% Holl. Beton 214% Ned. Sch. Unie 119% 30 gb 5»/. Ned. 1964 85% 5%% Ned. 1964-11 87% Kempen-Begeer 5%% Ned. 1965 91 gl Key en Kramer 195 6% B.N.G. 1965 91% Kon. Ned. Papier 168 5V«% Ned. Gas 91% Kon. Zout-Ketien 420 4%*/. A.K.U 88 Koudijs 128 5%% Hoogovens 90 Leidsche Wol 290 gl Alk. Bank Nederl. 233 Lindeteves-J acob 118 Amro Bank 44.50 Meneba 280 Holl. Bank Unie 175 Muller Co 275 Nat.-Nederlanden 460 Chem. F. Naar den 332 Ned. Midd.st. B. 82 Ned. Dagbl. Unie 170 R.V.S 349 Ned. Kabelfabr. 250 gl 188 Ned. Sch. Mij 61 gb 152 Van Nelle 219 Nefo 68 Nijverd. Ten Cate 79 91.50 Oranjeboom Bier 214 389 Overz. Gas 70 Albert Heijn 660% William Pont 180 gl Alg. Norit 1641 Rott. Droogdok Amstel Brouwerij 295% Sch. Expl: Mij 132 Amsterd. Ballast 290 1 Scholten Honig 68 Amsterd. Droogd Schuttersveld 112 Bensdorp 395 Smit Transform. 193 Van Berkel 158 Spaarnestad 540 gb Billiton II 3401 Stokvis Zn. 111 Blaauwhoed 3001 Technische Unie 238 Bredero 276 Texoprint 79 gl Brocades-Stheem 550% Thom. en Drijver 78 Bühr.-Tetterode 435 Ver. Glasfabr. 106 Bijenkorf 416% Ver. Machinefabr. 121% Centr. Suiker Mij 270 Vredest. Rubber j 100 Curac. Handel Mij 130 Wessanen 376'A gb 180 gb Wilt. Fijen.-B. 144 Erdal 327 Wyers 359 240 Zwanenberg-Org. 154.00 26 aug. 29 aug. 26 aug. 29 aug. Atch. Topeka Baltimore Can. Pacific Illinois Cent N.Y. Centr. Pennsylvania South Pac. Union Pac. Allied Chem. A.C.F. Ind. Am. Can. Am. Smelting Am. T. and T. Am. Tobacco Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Aircr. Dup. de Nem. Eastm. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. Tal van fondsen duikelden in Wall Street. North West Airlines verloor 5 punten op een openingsblok van 10700 shares, Fairchild Camera ging IV/2 terug, Pola roid 8%, evenals IBM. mtui i j tv*» 28% 2VA Amer. Motors 8% 9 30'/2 30 b Int. Harvester 39% 39% 50'A 51% 79% 77'A 67 63 Int. T. and T. 66% 65 54'/» 545/g Kennecott 29% exd. 28% 45 43% Mont. Ward 32% 3 Ws 29% 29% 44% 41% 35 35% 34% 33% 35% 34% Royal Dutch 31% 30% 47% 46% Sears Roeb 51% 51% 43 40% 57% 57V. 54% 52'/! Soc. Vacum 37 35s/. 50% 49% exd. 28% 27% 30 X 29% Stand. Oil N.J. 61% 59V. 66% 65% Studebaker 32% 31 29% 29% 63% 61% 50% 50 Un. Aircraft 74% 70'/. 35% 36% 8'/, 8»/. 41% 41 28jifj 27 32 32 Us. Rubber 38% 355/, 50% 48% 39% 38'/. 168% 167'A Westingh 43% 42% 115% 113 exd. Wool worth 20% 20'/. 86% 85 41% 41 71% 70% K.L.M 118% 111 47% 46% km*-» ■*t+ t AX*. ft*» 5** De omzet was 10.89 miljoen shares te gen vrijdag 8.16 miljoen. Het was de grootste omzet sinds 6 mei. Dow Jones cijfers: industrie 767.03 13.53), spoorwegen 190.48 4.55), nutsbedrijven 118.96 1.94). Geridderd. Tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw is benoemd prof. dr. F. Th. Visser te Nijmegen, oud hoogleraar aan de r-k. universiteit. De houding van de werkgeversorganisa ties in de Stichting van de Arbeid wordt in de officiële uitgaven van het Neder lands Katholiek Vakverbond en het Chris telijk Nationaal Vakverbond ernstig becri- tiseerd. „De werkgeversorganisaties ja gen een illusie na, wanneer zij willen proberen de loonkostenstijging voor het volgend jaar gelijke tred te laten houden met de te verwachten produktiviteitsstij- ging," zo zeg! het N.K.V. Het C.N.V. noemt een op de produktiviteit gebaseer de loonstijging „een onwezenlijke theorie, die alleen maar tot gevolg kan hebben dat de loononderhandelingen ook in 1967 weer bijzonder moeilijk zullen worden." De EEC-commissie heeft de Italiaanse regering aanbevolen de contingenten voor invoer van zout en sigarettenpapier uit andere EEG-landen op te heffen. Zij deed haar aanbeveling op grond van de verdragsbepalingen, volgens welke de na tionale monopolies van commerciële aard zoda nig moeten worden gewezigd, dat aan het eind# van de overgangsperiode naar de volledig ge meenschappelijke markt elke discriminatie tus sen de onderdanen van de zes landen voor wat betreft de voorwaarden van voorziening en afzet, zal zijn uitgesloten.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11