Verrassend brons voor Van der Ruit Plaatsing in de halve finales niet te moeilijk voor Louer-Slaman-Brehm Sombere voorspelling van Derksen over 1 km. tijdrit niet juist ROMIJN, DE WIT EN HELSLOOT IN FINALE STAYERS-AMATEURS Eenmansformatie Rotterdammers haalden Dolman feestelijk in Lesley West in ploeg van Ford Commissie van ploegleiders Emerson/Stolle sterkste dubbel LOTING GUNSTIG VOOR NEDERLANDSE 400 METER LOOPSTERS Ilja Laman veel gefotografeerde favoriete r Schollander nog op recordjacht Volleyballers naar T s j echoslo waki j e voor WK S ij brands damt goed in Ales Bouwmeester niet naar Het Oosten Gijs van Lennep in Brabham DAF naar Zandvoort 13 DINSDAG 30 AUGUSTUS 1966 Hans Rombouts T afeltennisinterland tegen de Belgen Koninklijke gelukwens voor de zwemsters (Van onze sportredacteur) „Jullie krygen allemaal een pilsje en jy Spenkelink (de mecanicien) twee, want jij hebt mijn fiets in orde gemaakt", dat zei Frans van der Ruit, toen hij het Nederlands rennerskwar tier binnenreed na zyn tijdrit over 1 km. Hy had een tyd van 1.08.98 ge maakt en dat was op dat moment de derde tijd van de avond. Het was de grootste verrassing van de dag, voor iedereen, zeker ook voor coach Derk sen, die alle instemming had gekre gen met de voorspelling: op dit num mer zijn we kansloos. Maar daar kwam ineens dan die 1.08.98, de beste tijd ooit door een Nederlander op deze afstand gemaakt. Van der Ruit, die nota bene derde werd in het Nederlands kampioenschap achter Groen en Jansen kon op het ere podium klimmen, dat langs de fraaie Frankfurter piste was opgericht. Hij was derde geworden achter de Fran se sprintmeester, de 22-jarige Tren- tin, die de regenboogtrui om zyn schouders kreeg (1.07.29) en de Belg Paul Seye (1.08.60). De onverwacht veroverde bronzen me daille van Van der Ruit zal wellicht een stimulans zijn voor Groen en sprinter Jan Jansen, die maar klaagden dat ze de be nen bij de training maar niet los konden krijgen. Het was een grote surprise, deze derde plaats. Van der Ruit was als typisch achtervolger langzamer gestart dan Tren- tin die in zeer hoog verzet reed, 94 inches op die 1 kilometer. Toen de Amsterdam mer van de fiets stapte, zei Derksen: „Ik heb getimed. Het zal ongeveer 1.11.5 zijn. Daarmee zijn we dus nergens" en lang zaam liepen Derksen en Van der Ruit naar het rennerskwartier terug. En daar ineens hoorden zij de speaker 1.08.98 om roepen. Grote verbazing. Daarna was het wachten geblazen, maar geen van de vijf renners die nog moesten rijden konden de lange Amsterdammer van de derde plaats verdringen. Een onverwacht beste start dus voor de Nederlandse equipe bij de wereldkam^ pioenschappen op de baan. De stemming was toch al best, want alle drie de ama teurs, Komijn, Helsloot en De Wit plaats ten zich direkt in de finale. Alleen de zus jes Hage konden het niet redden bij de achtervolging, maar dat was niet zo ver rassend. Bert Romijn, die niet voor de KNWU, maar op eigen rekening in Frankfurt is had het niet al te moeilijk in zijn stayers serie. In vierde positie gestart keek hij even de kat uit de boom. Zijn gangmaker Walrave zag, dat de Zwitser Janser en de Westduitser Bennewitz elkaar aan het afmatten waren en wachtte rustig tot een van de twee zou terug vallen. Dat werd Janser. Daarna, na 32 kilometer, vond Romijn het tijd zijn slag te slaan. Met een vinnige tussenspurt trok hij voorbij Bennewitz, die daarna nog krampachtig probeerde langszij te komen, maar dat was tegen Romijn, die op deze vrij vlotte baan de rol was daarom op 55 centi meter gezet zijn goede techniek kon demonstreren, een verloren zaak. Achter de Fransman Marechal, die van kop af was vertrokken, finishte Romijn als tweede en stapte daarmee de finale binnen die za terdag wordt gereden. Het wordt zijn zes de finale in de acht jaar dat hij aan de wereldkampioenschappen meedoet. De wereldkampioen van 1965 Maspes uit Span je kwam in het stuk niet voor. Hij is dit seizoen geopereerd aan zijn blinde darm. Daarna heeft hij zijn vorm en kracht niet meer teruggevonden. De Spanjaarden ge- .fe3 De Zeeuwse zusjes Hage slaagden er niet in om zich via de serie achtervol ging te plaatsen. Katie Hage had wel wat pech. In de rit tegen de Italiaanse Florinda Parenti, waarin zij snel startte maar later wat terrein moest prijs geven, kreeg ze met nog 1200 van de 3000 meter te rijden een lekke band. Als men weet dat Parenti zich royaal plaatste voor de achtste finales zou het dus goed mogelijk geweest zijn dat Katie ook bij de laatste acht gekomen zou zijn. Nu moest zij al leen opnieuw starten. Haar 4.20.16 was nog knap. Zij bleef evenwel anderhalve se conde achter op June Pitchford die in de kwartfinales stapte. Zusje Bella verloor van de Amerikaan se Audrey Mcelmurey in een tijd van 4.21.73. Daarmee was de Nederlandse da- mesploeg uitgeschakeld. Ook de Neder landse verzorger Henk Visser die de eni ge Luxemburgse deelneemster Else Jakob coachte kon zijn spullen pakken. Else werd gewipt.Voor de halve finales plaatsten zich Burton (Groot-Brittannië), Pouronen (Rusland), Reijnders (België) en Mattig (Oost-Duitsland). ven hem dan ook in de herkansingen geen kans. De 29-jarige Dries Helsloot uit Amster dam, de Nederlandse kampioen, heeft wel alles „uit de kast" moeten fietsen in de tweede serie. Dat was te wijten aan de oude (72-jarige) gangmaker Wiersma. Toen Helsloot na enkele ronden al op de tweede plaats lag achter de als nummer één gestarte Belg Van der Vieren, was het alleep zaak om rustig diepqsitie, goed voor de finale, te verdedigen. Maar de eerzuchtige Wiersma wilde meep. Ij ij wil de kóste wat kost cfé B&lg passéren. Hel sloot moest fietsen als was hij aan een serie sprints bezig. Dat was natuurlijk moordend. Helsloot kon niet langs Van der Vieren, die zeer sterk reed, komen. De Nederlander kreeg een inzinking en onmiddellijk werd hij door de Duitser Eif- ler, de Zwitser Maggi, de Fransman Gis- cos en de Spanjaard Obrodor besprongen. Helsloot moest eerst buigen voor de Duit ser maar kwam weer terug, weer ging Wiersma op jacht naar de Belg en nu schoten Obrodor, Giscos en Maggi langs de vermoeide Oranje-rijder, die met nog een vijftien ronden te rijden teruggeslagen (Van onze sportredactuer) Het internationale bonte legertje wielrenners is neergestreken in Frankfurt. Men kan er in één box, door de zon zeer gebruinde Mexi canen naast door de kou geharde Finnen aantreffen. Er zijn uitgebrei de ploegen, maar ook „eenmans- formaties". Zo is daar de 26-jarige Eddy Kriel, die als enige het groe ne trainingspak draagt van Zuid- Afrika. Hij is moederziel alleen in het rennerskwartier. De Duitsers hebben hem echter gastvrij opge nomen. Vanaf zaterdag, toen hij van het vliegveld Luxemburg per bus arriveerde, traint hij met de Duitse baanrenners. De coureur uit Kaapstad heeft de reis naar Frank furt zelf moeten bekostigen, maar hij heeft daarvoor een zakelijke op lossing gevonden. Kriel heeft na melijk in Kaapstad een rijwiel- en speelgoedzaak. Nu gaat hij na de wedstrijden in Frankfurt naar Am sterdam, om daar met racefietsen- specialist Bustraan te onderhande len over zakelijke belangen in Zuid- Afrika. In Kaapstad en omgeving heeft hij nogal wat wielerklanten. Er zijn daar flink wat amateurs. Profs kent men in Zuid-Afrika niet. Kriel had op praktisch alle num mers willen starten, maar bij de stayers moest hij zich in de serie (waarin Romijn uitkwam) laten schrappen omdat hij geen gangma ker kon vinden. Daarna waagde hij zijn kans bij de 1 kilometer tijd rit. Hij werd voorlaatste. Vandaag gaat hij aan de slag bij de achter volgers. Zijn Zuidafrikaanse tijd op dit nummer was 5.02.6. Frans van de Ruit wordt gefelici teerd door Corrie Ruben, de ver zorgster van de Nederlandse dames wielerploeg. werd naar de vijfde plaats. Men gaf geen pfennig meer voor zijn kans, maar Hel sloot verzamelde zijn laatste krachten en stoof enorm sterk spurtend naar voren. Zes ronden vo.or het einde had hij de tweede plaats" fieroverd. Door al het ge weld was iedereen uitgeput. De strijd was gestreden. Met Van der Vieren be reikte Helsloot als tweede Nederlander de finale. Vlak voor het middernachtelijk uur sloot De Wit zich bij Romijn en Helsloot aan, zodat Nederland in de stayers-finale met drie man vertegenwoordigd is, een bijzonder fraaie gang van zaken. De Wit vertrok als vijfde. Koch leidde hem al snel naar de tweede plaats en ten slotte naar de kop. Even zakte De Wit terug, toen de Italiaan Introzzi en de Australiër Cro we een offensief lanceerden. Maar De Wit schoot met vernieuwde kracht naar voren. Hij lag weer eerste en bleef dat ook. Introzzi eindigde als tweede. Evert Dolman, sinds zaterdagmid dag amateur wereldkampioen wiel rennen op de weg, is maandagavond in zyn woonplaats Rotterdam op grandioze wijze binnengehaald. Vele honderden juichende Rotterdammers waren present toen Eef Dolman tegen half negen bij zijn ouderlijk huis aan de Schoonderlostraat arriveerde. Er was zelfs een complete beatband aan wezig, die de uitgelaten wielersup- porters op krachtige wyze onder steunde. De toeloop in de niet al te brede Schoonderlostraat was zo groot, dat de Rotterdamse politie af en toe met zachte hand moest ingrijpen om de huldiging een beetje binnen de perken te houden. Eef Dolman zelf sloeg, zittend op het dak van een personenauto, het schouwspel glimlachend gade. Het lag aanvankelijk in de bedoeling dat de kersverse wereldkampioen maan dag aan het einde van de middag al de feestende Schoonderlostraat zou binnenrij den- Zijn ouders wisten hem van dat plan af te houden. „De mensen waren nog druk bezig met het versieren en het uit hangen van de vlaggen, ik heb Eef toen gezegd, dat hij wat later moest komen. Het is anders zo sneu voor al die men sen", aldus moeder Dolman maandag avond. Dolman zal zaterdagmiddag 3 septem ber aan de vierde Corsoronde van Aals meer deelnemen. Eerder hadden ook Wim Dubois, tiende in het wereldkam pioenschap, Rini Wagtmans en Eddy Beugels al ingeschreven. (Van onze sportredacteur) De Engelsman Lesley West die in Ne derland woont bij coureur Piet Deenen in Vlijmen is door Ford France als prof gecontracteerd. West reed bij de wereldkampioenschappen amateurs op de weg een voortreffelijke koers en werd tweede vlak achter Dolman, die hem in de sprint versloeg. West speelde tot nu toe in de belangrijke Nederlandse wed strijden geen rol van betekenis. Ton Vis sers, die tracht een ploeg voor Willem II te formeren wilde West ook wel hebben, maar besloot nog even te wachten op de uitslag van het doping-onderzoek. Vissers komt dus te laat. (Van onze sportredacteur) De leiders van de grootste fabriekswie- lerploegen uit Europa hebben in een bij eenkomst besloten om een commissie te benoemen, die elke maand vergadert om van gedachten te wisselen over de pro blemen die er zijn. De commissie bestaat uit: de Fransman Magne, de Belg Dries- sens, de Nederlander Pellenaars en de Spanjaard Langarica. De Australiërs Emerson en Stolle hebben de titel van Amerikaans kampi oen in het dubbelspel behouden. In de finale van het toernooi in Brookline ver sloegen zij de Amerikanen Ralston en Graebner met 6-4, 6-4, 6-4. Behalve in 1965 en 1966 won Emerson de Amerikaan se titel in het dubbelspel ook in 1959 en 1960, toen met Fraser als partner. Bij de dames werd de titel gewonnen door de Wimbledonkampioenen Maria Buerio (Brazilië) en Nancy Richey (VSL Zij versloegen in de eindstrijd het Ameri kaans dubbel Billy Jean King-Rosemary Casals met 6-4, 6-4. Het Nederlandse tafeltennis-herenteam, dat op 18 september in Oss tegen België uitkomt, bestaat uit de Amsterdamse Ned Lloyd spelers Frans en Bert Schoofs en de Scylla-speler Bert v. d. Helm uit Leiden. (Van een speciale verslaggever) In Boedapest stijgt de spanning. Van middag marcheerden 900 atleten uit 31 landen het NEP-stadion binnen voor de ouverture van de achtste Europese atle- tiekkampioenschappen. Een titelstrijd, die door het ontbreken van een aantal promi nenten een geheel open karakter heeft ge kregen. Het is warm in de Hongaarse hoofdstad 26 graden. In Boedapest stijgt de spanning. Een spanning, geboren uit het feit, dat na vier jaar weer Euro pese atletiekkampioenschappen worden ge houden, waarvan men nu al zeker weet, dat er veertien nieuwe Europese kam- pioenen uit voort zullen komen. Om enke len te noemen, die niet zullen verschij nen: Valeri Brumel de Olympische en Europese kampioen hoogspringen, wiens carrière voortijdig door een motorongeluk werd afgebroken, de gezusters Tamara en Irina Press, die thuis zijn bij hun ernstig zieke moeder, en Ove Johnsson, de Zweed se 200 meter-specialist, die twee weken na het behalen van zijn Europese titel in Belgrado in 1962 een dodelijk auto-ongeval kreeg. Vele anderen, die ouder werden, zo als Gerda Kraan, de magnifieke 800 me ter-kampioene, namen afscheid en zagen hun plaatsen ingenomen door een jongere, nog sterkere garde. In Boedapest, de prachtige stad aan de oevers van de Donau, met zijn parken, die een oase van rust vormen in de druk ke dagen van deze kampioenschappen, zijn de straten versierd, de etalages opge smukt met de foto's van kampioenen in actie. De Hongaren gretig zoekend naar contact, wijzen de vreemdeling de weg. In vele talen spreekt men met elkaar. Het glas wordt geheven op een zonnige toe stand en het servus klinkt wanneer af scheid wordt genomen van een vriend van enkele uren, waarin men de gastvrijheid van de Hongaren heeft leren waarderen. Ver van het gewoel van de grote stad, zo'n vijfentwintig kilometer van Boeda pest heerst een schijnbare rust in het Europese dorp Goedoelloe. Men ziet het bekende beeld van atleten, die trainen, eten, luieren en kijken. Kijken naar de ri valen, die zij straks zullen ontmoeten. Nog een beetje moe van de reis nam de Nederlandse ploeg maandag bezit van de sintelbaan. Bezitten is het juiste woord, want met hun felle Oranje trainingspak ken, doen onze landgenoten de andere kleuren verbleken. Opvallend voor de Hongaren, de Fransen, de Russen en de Italianen waren natuurlijk de blonde ha ren van Corrie Bakker, Marianne Thomas en Martha Klaasen Bos, die overal waar zij gingen, werden nagekeken. Blessures waren er weinig. Alleen Hilda Slaman en Corrie Bakker werden onder handen geno men. Martha Klaasen Bos ondervindt enige last van haar voet, maar dokter Schouten, masseur Evert Wijburg, trainer Wil Westphal en ploegleidster Fanny Blan- kers zijn tevreden over de conditie, waar in de atletes zich bevinden. Er werd niet hard getraind. Dat heeft immers nu geen zin meer. Alleen Aad Steylen vertrok met de Belgische marathonloper Oreel Van- denDriessche voor een lange tocht door de bossen, want de kilometers in de benen tellen bij de rustige atleet uit Heen- vliet. Lia Louer was onstuitbaar in het vertellen van grappige verhalen, waarom hard gelachen werd, ook door de ietwat terughoudende Stans Brehm, die als debu tante dit alles met ontzag bekijkt. In te genstelling daarmee is het zich bewegen in de drukte van Hilda Slaman, die vaak door de fotografen onder vuur wordt geno men, en Ilja Laman, die nu de Britse 800 meter-loopster Ann Smith niet zal deelnemen door de internationale pers als 'favoriete wordt aangezien. Want Ilja La man is favoriet, tezamen, met de drie 400 meter-loopsters Hilda Slaman, Lia Louer en Stans Brehm, die eveneens hoog op de lijsten staan genoteerd. Het lot is de Nederlanders niet ongun stig gezind geweest. De Nederlandse at- Martha Klaasen Bos tijdens training in Hongarije. de leten, die op de eerste dag van het Euro pese kampioenschap in actie komen, heb ben allen een glimlach van vrouwe fortu- na gekregen. Op de 400 meter dames moet het mogelijk zijn, dat zowel Hilda Slaman als Lia Louer en Stans Brehm zich van avond voor de halve finales kunnen plaat sen- Lia Louer zal in baan drie lopen en zich kunnen richten op de voor haar gaande Britse Diedre Watkinson en de Tsjechische Anna Shelkova. Datzelfde geldt voor Stans Brehm. die de meeste tegenstand kan verwachten van de rood harige Engelse Joy Griéveson en de klei ne Hongaarse Szusza Nagy. Dit in tegenstelling tot Hilda Slaman, die in de buitenbaan start en als haas dient voor de Britse Rose Mary Sterling, de Frangaise Le Pret en de donkere Ita liaanse Povoni. Een derde plaats in de se rie is echter al voldoende voor de halve finale. Voor de sprintsters ligt de situatie iets moeilijker. Weliswaar is een vierde plaats voldoende voor de halve finales, maar de oppositie is echter dusdanig, dat een kleine achterstand bij de start van beslissende invloed kan zijn. Het zal voor Lidy Vonk en Corrie Bakker tegen de Duitse 11,4 sprinters Hannelore Trabert, de Russische Vera Popkova en Renate Latse, allen tegenstandsters van grote klasse, bijzonder moeilijk zijn. Wilma v. d. Berg start in de eerste serie, waarbij zij naast zich heeft de Poolse favoriete Irena Kirszenstein, de Westduitse Jutta Föck 11.5) en de sterke Oostduitse In- grid Tiedtke, de Russin Bolghova en de hoogblonde Frangaice Gabriella Meyer, die tijdens de interlandwedstrijd tegen Ne derland onze sprintsters te snel af was. Bij de heren is er een kleine kans voor Rob Heemskerk om door te dringen tot de halve finales op de 100 meter, maar dan moet hij voor de Turk Dofank en de Zwitser Barandun blijven. Fred van Her pen, onze 400 meter-specialist, heeft het kleine voordeel op de binnenbaan te mo gen starten. Hij staat echter tegenover een bijzonder sterk veld lopers. Een hal ve finaleplaats voor hem zou pure winst betekenen. Voor Henk Snepvangers, die vier jaar geleden in Belgrado de finale op de 1.500 meter bereikte, duren de kam pioenschappen ditmaal waarschijnlijk maar één dag. De Brabander ontmoet in zijn serie o.m. grote favorieten als Michel Jazy, de Duitser Norpoth, de Rus Raiko en de Tsjech Hoffman. De zwemstrijd om de Europese titels is gestreden. De spanning is weggevallen en thans is de tijd aan gebroken voor de vakantie. Ada Kok, Betty Heukels, Gretta Kok en Toos Beumer (v.l.n.r.), brengen hun vakantie gezamenlijk door in Italië. De medailles, die zij in Utrecht hebben veroverd behoren niet tot de bagage. Op het bondsbureau van de Kon. Ned. Zwembond in Utrecht is maandag het vol gende telegram ontvangen van koningin Juliana: „Mag ik u en de prijswinnares- sen hartelijk feliciteren met de behaalde resultaten - Juliana". De Amerikaanse zwematleet Don Schol lander heeft het wereldrecord op de 110 yards vrije slag, dat zijn landgenoot Zac Zorn op 53,6 sec. had gebracht, ge ëvenaard. Schollander kwam tot deze prestatie tijdens de wedstrijd, die ter her denking van het honderdjarige bestaan van Brits-Columbia in Vancouver werd gehouden. Het Nederlands volleybalteam dat is vertrokken naar Tsjechoslowakije voor het toernooi om het wereldkampioen schap dat van 30 augustus tot en met 11 september in drie verschillende steden zal worden gehouden, is als volgt samen gesteld: Tinkhof, Constandse, De Vink en Kooien (allen Blokkeer), Jansen en Veld huis (beiden AMJV), Valkenburg (Bek- kersveld), Mulder (Sigi), Onnes (Olhaco), Lodder (Oranje Nassau), Vermeulen (HML) en Crouwer (Zandvliet). Coach is Henk Blok uit Den Haag. De Nederlandse ploeg die is ingedeeld met Roemenië, Polen, Turkije, Mongolië en Argentinië en de wedstrijden voor de voorronden in Hudsvice speelt, begint vandaag in de eerste wedstrijd tegen Turkije. Tonny Sijbrands staat na drie ronden in het Challenge Mondiale, het toernooi in Ales dat de winnaar het recht geeft om de Russische wereldkampioen dam men, Koeperman, uit te dagen, op een gedeelde tweede plaats met de Rus An- dreiko. Eerste is Tsjegolev op wie Sij brands en Andreiko één punt achterstand hebben. Zij verspeelden een punt tegen elkaar in hun partij uit de tweede ronde. De uitslagen van de tweede ronde lui den: Tsjegolev (Rusl)-Laporte (It) 2-0, Agliardi (Monaco)-Demesmaecker (Belg) 0-2, Sijbrands (Ned)-Andreiko (Rusl) 1-1, Kuyken (Zwits)-Mostavoy (Fr) 2-0,. Derde ronde: Mostavoy (Fr)-Sijbrands (Ned) 0-2, Andreiko (Rusl)-Agliardi (Mon) 2-0, Demesmaecker (Belg)-Tsjego lev (Rusl) 0-2, Laporta (It)-Reimann (Tsj.sl) 2-0. (Van onze schaakmedewerker) Het staat nu vast dat Hans Bouwmees ter deel zal blijven uitmaken van de schaakclub „Utrecht". Daarmee is een einde gekomen aan de geruchten dat Bouwmeester het komende seizoen de Haarlemse club „Het Oosten" zou komen versterken. Kick Langeweg blijft wel bij de Haarlemse vereniging. Behalve de reeds eerder gemelde versterking voor VHS in de persoon van de Noordholland se kampioen K. Steijn blijkt nu ook de Santpoorter R. v. d. Enden tot de VHS- gelederen te behoren. Hij zal het komend seizoen evenwel Santpoort nog voor de bond blijven steunen nu deze vereniging haar eerstebordspeler G. Kroone door verblijf in het buitenland zal moeten mis sen. De Beverwijker schaakvereniging Weenink heeft een geducht verlies geleden nu haar eerste bord P. Stet om verschil lende redenen zijn schaakcarrière moet be ëindigen. Bovendien heeft de talentvolle W. Boom te kennen gegeven voor de IJmuider schaakclub Kijk Uit te willen spelen. Gijs van Lennep zal zondag 4 septem ber tijdens de internationale autoraces op Zandvoort een van de twee Brabham- Dafs formule 3-renwagens rijden. Het Ra cing Team Holland heeft toestemming ge geven dat hij voor Chequered Flag En- land uitkomt. De Brit Mike Beckwith rijdt de tweede Brabham-Daf.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13