Griekse dienstweigeraar ontwapende zijn rechters Von Hossel en de generaals De Gaulle hoorde Hanoi's standpunt Cambodja's „goede" buur is dichtbij Kwestie-China weer in de VN dè jas En dam het goede nieuws GRONINGEN T&denka Draagt Roberts vrouwenkleding? Joesoef Dalam staat in Djakarta terecht amm 3 Verarming ONZE NAAM IS UW WAARBORG DANSAKADEMIE „S G H R D E R" eg WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1966 - ■-s Staat goed. Zit goed. Draagt goed. Lente, zomer, herfst en winter een jas met altijd grote stijl. Krijgseed Ook Britse prins Philip moet op reis zuinig zijn Nonnen uit China in Hongkong gearriveerd V riend (Van onze redactie buitenland) President De Gaulle is in Phnom Penh de gast van prins Norodom Si hanoek, het staatshoofd (en de premier) van Cambodja. Men kan rustig aannemen dat de twee mannen oude kennissen vooral met elkaar van gedachten wisselen over de oorlog in Vietnam. Ze zijn beiden uit gesproken voorstanders van een neutralisering van het grootste deel van wat eens het Franse imperium in Zuidoost-Azië was, Indo-China. Voor Sihanoek en zijn land is neutralisering trouwens de enige kans om niet tussen de twee reuzen die in Zuidoost-Azië in feite tegenover elkaar staan de Volksrepubliek China en de Verenigde Staten vermorzeld te worden. Eens koning W orsteling CAMBODJA 2 Van dag tot dag Dat het kabinet-Cals op het nippertje het hoofd boven water heeft weten te hou den, zodat het kan doorzwemmen tot de begrotingsbesprekingen in september, is volgens de mededelingen van de regering te danken aan een akkoord over de de tails van het dekkingsplan, waartegen vooral aan A.R.-zijde grote bezwaren wa ren ontstaan. Tenslotte hebben de Antire volutionaire ministers en partij-kopstuk ken zich kunnen verenigen met enkele wijzigingen, waarbij zij echter ook con cessies hebben moeten doen. Zij hebben bijvoorbeeld genoegen genomen met een ingaan van de verhoging der omzetbelas ting op een later tijdstip dan zij aanvan kelijk hadden geëist. Resultaat voor de burger: hij zal vol gend jaar nog harder moeten bloeden dan tot dusver het geval is geweest. Het le ven zal weer een flink stuk duurder wor den. De verlaging van de inkomstenbe lasting, die nu toch heus op 1 januari 1967 doorgaat, zal meer dan ongedaan worden gemaakt door de forse verhogingen die ons te wachten staan. De omzetbelasting op textiel en schoenen, waartoe vorig jaar al werd besloten, gaat tegelijk in met de verlaging van de inkomstenbelas ting. De versnelde heffing waartoe de fiscus zijn toevlucht neemt zal heel wat zelfstandigen in moeilijkheden brengen. De verhoging van het algemene tarief van de omzetbelasting met maar liefst een vijfde waarvan de ingangsdatum nog niet vast staat zal de prijzen een flink eind omhoogschroeven. De resulta ten van dit alles (waarbij de huurverho ging en de stijging van de sociale pre mies nog komen) zijn bekend: krachtige looneisen, voortgaande geldontwaarding. Het is overigens wel een opmerkelijk verschijnsel dat in het kabinet niemand ook de socialistische ministers niet zwaar getild schijnt te hebben aan de gevolgen van de versnelde belastingin ning, zoals die momenteel al in volle gang is en die de A.R. alleen uit hoofde van een solider dekking tegen volgend jaar enigszins vertraagd wilde zien. Die gevolgen zullen niet gering zijn. De ge middelde Nederlander beschikt nu een maal niet over forse reserves waaruit hij putten kan om drie of vier aanslagen te gelijk te voldoen, zonder in moeilijkhe den te komen. Bij een duurder wordend leven komt de weerslag van de versnelde belasting-in ning dubbel hard aan. Zo trekt het ka- binet-Cals een spoor van verarming door de Nederlandse maatschappij, waarbij de lage en middelmatige inkomens nog steeds niet in eniger mate worden ont zien. Als op deze manier een nieuw par lementair jaar in september moet be ginnen, zullen de politieke gevolgen bij de eerstkomende verkiezingen met bijzonder gespannen zorg tegemoet kunnen worden gezien. Het is pover, maar het is er toch. Het vertrouwen in de humanitaire beginselen van internationale instellingen als het Roode Kruis wordt geschraagd door het bericht, dat het internationale comité van deze organisatie een beroep heeft gedaan op de regeringen van de V.S. en Zuid- Vietnam om op te houden met praktijken die in strijd moeten worden geacht met de Geneefse Conventies. Het beroep be treft speciaal het mishandelen en terecht stellen van krijgsgevangenen en het be drijven van de chemische oorlog met gassen, chemicaliën en napalm. Over de praktijken van de Vietcong en Noord-Vietnam bestaat grote onzeker heid, gepaard aan ongerustheid, met het oog op de behandeling van krijgsgevan genen. Men weigert daar iedere inlich ting aan het Roode Kruis, al is bekend dat het Noordvietnamese Roode Kruis ac tief werkt in eigen kring. Maar welke praktijken aan die vijan delijke kant ook worden uitgeoefend, dat ontheft de Amerikanen en Zuid-Vietname- zen niet van de plicht om in het bar baarse oorlogsbedrijf het internationaal overeengekomen minimum aan mense lijkheid te betrachten. Juist het gepropa geerde verschil in beschaving en mense lijkheid tussen communisme en democra tie legt die plicht nog dwingender op. Niettemin is bekend dat in Zuid-Vietnam krijgsgevangenen worden mishandeld en afgemaakt. De Zuid-Vietnamezen gaan zelfs trots op dergelijke uitwassen, die moeten illustreren dat zij anti-communis tisch in hart en nieren zijn. De Amerika nen zijn er blijkbaar niet in geslaagd Zuid-Vietnam een spoor van „krijgsbe- schaving" bij te brengen, evenmin als zij succes hebben gehad met hun pogingen het Zuidvietnamese regime tot enige praktische democratie te brengen. Hun eigen oorlogvoering met bombardemen ten en vernietiging van bestaansmidde len in Noord-Vietnam houdt trouwens ook weinig humaniteit over. Het Roode Kruis heeft gelukkig niet ge schroomd, objectief afstand te nemen van de politieke doeleinden die door deze „smerige oorlog" worden nagestreefd en beide partijen gelijkelijk op hun interna tionale verplichtingen te wijzen. Toen dezer dagen een Amerikaanse le gerafdeling door eigen vliegtuigen met napalm werd gedecimeerd, zei een gene raal: „Oorlog is nu eenmaal een hard bedrijf". Deze verharde en afgestompte mentaliteit is onmisbaar voor de leiders en werkers in dit „bedrijf", omdat er an ders niet eens van oorlog sprake kon zijn, Maar gelukkig en dat is dan toch ei genlijk met recht goed nieuws weet d» internationaal bevestigde humaniteit zich aan deze afstomping en verharding te onttrekken, zodat zij niet als laatste sldthtoffer van een onmenselijke politieke coriSequentie in de rook van het slagveld opgaat. (Van onze correspondent) ATHENE. De straf van vieren eenhalf jaar die de in burger geklede Griekse krijgsraad aan dienstweige raar Kazanis heeft opgelegd was aan merkelijk minder hoog dan de vijftien jaar die de aanklager eiste en zelfs milder dan de vijf a zes jaar die de verdediger vroeg. Maar er zit hier een addertje onder het gras. Nu hij tot minder dan vijf jaar is veroordeeld, kan hij na zijn straf te hebben onder gaan ten derde male in militaire dienst worden geroepen. Het is te hopen dat Griekenland dan intussen rijp is geworden voor een commissie die de gewetensbezwaarden onder zoekt op geschiktheid voor burger dienstplicht. Dat men de talenten voor zo'n com missie heeft, bewees de zitting van gis teren, want de rechters stelden op ge- !5 moedelijke toon precies dezelfde vragen die in ons land door zo'n commissie zou den worden gesteld: „Als je meisje be dreigd wordt, roep je toch ook een ge wapende politie-agent te hulp?" Kazanis maakte ondanks alles wat hij heeft doorgemaakt een even ontwapenende als kinderlijke indruk. Zijn geval was het veertiende in een reeks van vijftien, maar hij was de enige die werd be schuldigd van ongehoorzaamheid. Bijna alle andere gevallen waren gewone klei ne deserteurs die op meer of minder slimme wijze de weg naar hun dorp voortijdig hadden opgezocht en die er met enkele maanden afkwamen. Zij ston den er wat verloren bij, die simpele dorpsjongens, in de onderbreking van de rechtszitting, terwijl alle aandacht van perscamera's en publiek uitging naar die ene kleine figuur zonder uniform, die monter en voorkomend alle vragen be antwoordde en een middelpunt werd van discussies. De sfeer werd eensklaps zeer Grieks en had niets meer met die van de do dencel te maken. Ook verklaarde hij nog dat hij niets dan lof had voor de wijze waarop hij in het leger was behandeld, beweegreden voor zijn weigering was niet zozeer de kwestie van het wapendragen alswel die van de krijgseed. Daar hij ook hier reeds gewetensbezwaren tegen had, zou hij ook geen enkele andere dienst kunnen verrichten in militair verband- Wel had hij enige dagen het uniform ge dragen, zo verklaarde hij, maar dat was voordat hij was geconfroneerd met de situatie waarin hem een wapen in de hand werd gelegd. Kazanis hoopte zijn straf in een agrarische gevangenis te kunnen doorbrengen. Waarbij landarbeid kan worden verricht en elke dag voor twee geldt. Hij is afkomstig uit een boe rengezin van acht mensen, allen Jeho va's getuigen. Zijn oudere broer heeft ech ter geen dienst geweigerd. LONDEN (AFP) Het is mogelijk dat Harry Roberts, die wordt gezocht in ver band met de moord op drie Londense re chercheurs, verkleed als vrouw rondloopt. Hiermee houdt Scotland Yard ernstig re kening na het verhoor van een vroegere vriendin van de voortvluchtige man. De vrouw zegt Roberts zaterdag in de Londense wijk Hornsey te hebben ont moet. Hij zou bij die gelegenheid gekleed zijn geweest in een zwarte japon, een bontmantel en schoenen met hoge hakken. Roberts hoofd was toen bedekt met een blonde pruik. Toen zij later thuiskwam ontdekte zij, dat haar garderobe was door zocht en dat enkele jurken waren ver dwenen. LONDEN De bestedingsbeperking in Groot-Brittannië heeft een spaak in het wiel gestoken van de sportieve plan nen van prins Philip, de echtgenoot van de Britse koningin. De hertog van Edin burgh was van plan om deel te nemen aan een polo-toernooi in Argentinië, maar hij krijgt in verband met de be perkte toewijzing van deviezen slechts vijfhonderd gulden op reis mee. De prins vond dit kennelijk niet genoeg en heeft zich teruggetrokken uit het toer nooi. DJAKARTA (Reuter) In de Indone sische hoofdstad is het proces begonnen tegen de voormalige Indonesische minis ter voor de Centrale Bank, Joesoef Moeda Dalam. Hij wordt beschuldigd van clandestie ne aankoop van wapens uit een commu nistisch land en het geven van invoer vergunningen voor een bedrag van 22 miljoen dollar, aan vrienden. Verder zou Dalam de mohammedaanse huwelijkswet ten geschonden hebben. Dalam, die sinds maart in de gevan genis zit was opgewekt. Hij lachte tegen generaal Nasoetion, voorzitter van het Raadgevende Volkscongres en procureur- generaal Soeghi Arto, die beiden de ope ning van het proces bijwoonden. HONGKONG (AP) Acht r.-k. nonnen, die deze week uit communistisch China zijn uitgewezen, zijn vanochtend in Hong kong aangekomen. De nonnen waren ver moeid, maar maken het goed. In Hongkong verschijnende dagbladen meldden dat de Rode Gardisten in Can ton zes Europese katholieke priesters heb ben ontdekt, die zich schuil hielden in een kerk. Reizigers uit deze Zuidchinese stad deelden mee dat de zes mannen zich achttien jaar verborgen hadden gehouden. De Westduitse minister van Defen sie, Kai Uwe von Hassel, staat maar wat kleintjes tussen twee generaals. De lens die de fotograaf gebruikte is daaraan niet vreemd. Links van Von Hassel staat de scheidende opperbevelhebber van de Westduitse luchtmacht, luitenant-generaal Pa- nitzki. Rechts van hem torent gene raal Maizière, die Panitzki opvolgt. (Telefoto). PNOM PENH (Beuter en AFP). President De Gaulle heeft vandaag in Cambodja een privégesprek ge voerd met het nieuwe hoofd van de Noordvietnamese afvaardiging in Pnom Penh, Ngoejen Thoeong. De afspraak voor de ontmoeting werd gemaakt tijdens de ontvangst die prins Norodom Sihanoek van Cambodja eerder op de dag hield in de grote troonzaal. Het initiatief tot het gesprek werd genomen door Noord-Vietnam en Frankrijk. De Gaulle zou de gelegen heid te baat willen nemen om uit de eerste hand informatie te krijgen over het standpunt van Hanoi ter zake van de Vietnamese oorlog. Bij zijn aankomst gisteren in Cambod ja verklaarde president De Gaulle dat de „oorlog in Vietnam de wereld in het on geluk zou kunnen storten". De Franse president zal morgen waarschijnlijk een rede over de oorlog houden. Prins Norodom Sihanouk prees De Gaulle als „het symbool van Frankrijk, dat zes miljoen Cambodjanen een goed hart toedragen. U bent de standvastigste en trouwste vriend van Cambodja, een voor BETER DANSEN LEREN voor R.K. het toonaangevende instituut voor Haarlem en omstr. Raamsingel 16 - Haarlem - Telefoon 11045 N B.HEDENAVOND OEFENAVOND Maar Sihanoek is misschien wat rea listischer dan De Gaulle over die neu tralisering. De man uit het Elysée im mers meent dat inderdaad heel „In do-China" geneutraliseerd moet worden Maar de prins gelooft dat het vol doende is als dat gebeurt met Laos, Cambodja en Zuid-Vietnam. In juni 1964 verklaarde hij aan de redacteur van het Franse blad Le Figaro: „Noord-Vietnam is definitief verlo ren (aan de communisten), maar het gevaar bestaat dat ook Zuid-Vietnam communistisch wordt en daaraan zou dan ook de neutralisering van Cam bodja bezwijken". Sihanoek gelooft dus niet dat het zal lukken het communis tische Noord-Vietnam tot het aanne men van een neutrale houding te be wegen. Wie durft ontkennen dat hij het waarschijnlijk bij het rechte eind heeft? delijk door woord en daad getuigd van zijn neutraliteit. Het ging daarbij op een gegeven moment zover dat het op uiterst gespannen voet kwam te verkeren met Washington. Sihanoek heeft daarbij vermoedelijk steeds voor ogen gehad dat een goede buur Chi na in zijn geval heel wat beter is dan een verre vriend, de Verenigde Sta ten, als hij zijn volk de bittere ellen de van een oorlog wil besparen. Sihanoek is nu 53 jaar. Hij is een telg uit het vorstenhuis van Cambod ja. Hij werd destijds door de Fran se koloniale heersers op de troon ge zet, toen hij een leerling was van het Franse lyceum in Saigon. De Fransen schoven toen een oom van hem terzijde, omdat ze dachten dat de jonge en Frans-georiënteerde Noro dom heel wat gemakkelijker naar hun hand zou zijn te zetten. Maar Norodom ontpopte zich als een gewiekste politicus en later zelfs als een staatsman die in de gecompliceerde en labiele situatie waarin Zuidoost-Azië verkeerde voor zijn land rust en vrede wist te verkrijgen, waarbij hij uiterst behendig balanceerde op het wereld toneel, waarop hem zo weinig wer kelijke speelruimte was gelaten. Sihanoek is een realist van het zui verste water. Zijn hele politiek is er steeds op gericht geweest zijn land te behoeden voor de ellende van een ideologisch conflict tussen pro-commu nistische groepen, gesteund door Noord-Vietnam met China op de ach tergrond, en anti-communistische groe pen die dan ongetwijfeld zouden kun nen rekenen op daadwerkelijke militai re hulp van de Verenigde Staten. Tot nu toe is hem dat gelukt. Een niet ge ringe verdienste! Norodom Sihanoek Hij heeft zich daarvoor moeten dis tantiëren van de Amerikanen. Die con cessie heeft hij Peking gedaan. In augustus 1958 bezocht de prins Pe king. Hij had er lange en diepgaande gesprekken met premier Tsjoe En-Lai. Eerder had de Cambodjaan zich ver plicht alle buitenlandse inmenging in zijn land te zullen weren. Cambodja zou strikt neutraal blijven in het con flict dat woedde in Zuid-Vietnam. Mao stond Sihanoek daarop toe een eigen verdedigingsmacht op te bouwen. Met Tsjoe kwam de Cambodjaanse prins tot het sluiten van een verdrag van vriendschap en samenwerking. Phnom Penh heeft sindsdien herhaal- TSJOMKON CHEOH K5AN ANGKOe rHf ÏS1EM Dék? ÏUNG-iRENO N.K0MP0N0- l •Cthom POEFSAT ^^^ng-sJ NAN HNOM PEN «ENG f 5JHAN0U ^iam ISSksSriI CAMBODJA ^SZUIB&i ■ïiiVIETNA I i Ti Zijn binnenlandse politiek, waaraan in het buitenland misschien wat al te weinig aandacht werd en wordt be steed. getuigt van dezelfde zin voor rea liteit als zijn buitenlands beleid. Hij was onder het Franse bewind geen le denpop van Parijs. Toen zijn land een maal onafhankelijk werd, weigerde hij het kiesstelsel van Cambodja te schoeien op de leest van de Westerse democratieën. Hij stelde zich op het standpunt dat de „wetten van de Wes terse democratie" voor Cambodja on geschikt waren. Toen de controlecom missie opgericht op grond van de wapenstilstands-overeenkomst van Ge- nève voor Indo-China (juli 1954) aan zijn plannen haar goedkeuring niet wil de geven, trad hij af. Hij ging toen actief „in de politiek", deed afstand van zijn titels en slaagde erin de meer derheid van zijn volk achter zijn her vormingsplannen te krijgen. De gewe zen koning keerde terug als premier en staatshoofd zonder dat voortaan het koninklijke purper hem in zijn poli tieke acties hinderde. Het staat wel vast dat zijn sympa thieën sterk gericht zijn op Frank rijk. Maar ook, dat hij begrijpt dat de enige kans voor zijn land om zijn zelfstandigheid te behouden gelegen is in het oordeel van Peking over zijn „neutraliteit". Natuurlijk beseft hij heel goed dat Peking van de ene dag op de andere zijn politiek tegenover Cambod ja kan veranderen, ongeacht de vraag, of Phnom Penh wel of niet neutraal is. Maar tijd gewonnen is voor hem veel gewonnen en men kan niet ont kennen dat Sihanoeks buitenlandse politiek tot nu toe voor zijn land ze genrijk is geweest. Dat land heeft een oppervlakte van 180.000 vierkante kilometers (zes maal Nederland). Het telt ongeveer zes mil joen inwoners, waaronder zo'n 300.000 Vietnamezen, 200.000 Chinezen en 100.000 islamitische Maleiers. In de bergen wonen vele kleine stammen, waarop de overheid weinig vat heeft. Rijstbouw is het voornaamste middel van bestaan van de bevolking. onbekend, onbegrepen land dat overal verdacht en aangeklaagd wordt", aldus de prins. „Maar u weet dat wij een even wichtig en vreedzaam land zijn, dat tot elke prijs de onafhankelijkheid wil bewa ren. Dank zij u, zijn de volken van Azië en andere werelddelen niet aan het Wes ten gaan wanhopen". Sihanouk heeft de Verenigde Staten herhaaldelijk aangevallen wegens de Amerikaanse Vietnam-politiek. Cambodja onderhoudt noch met de Verenigde Sta ten noch met Zuid-Vietnam diplomatiek» betrekkingen. President De Gaulle werd op de eeuwen oude traditionele manier verwelkomd op het vliegveld van Pnom Penh: hij kreeg een krans van jasmijn om zijn hals, ter wijl honderd meisjes in witte bloeses en vuurrode sarongs bloemblaadjes voor hem uitstrooiden. NEW YORK, (AP) Negen landen, die ijveren voor de toelating van de volks republiek China tot de Verenigde Naties, zeggen dat de Verenigde Staten onrust veroorzaken door Peking een onverzoen lijke vijand van die landen die zijn ideo logie niet delen te noemen. De beschuldiging is neergelegd in een memorandum, dat maandag is ingediend en waarin wordt verzocht de „Chinese kwestie" opnieuw te bespreken wanneer de Algemene Vergadering in september bijenkomt. Uit het memorandum blijkt duidelijk, dat de negen landen de Chinese nationalisten uit de organisatie willen verwijderen om Peking-China een plaats te geven. De ne gen landen zijn Albanië, Algerije, Cam bodja, Kongo, Cuba, Guinea, Mali, Roe menië en Syrië. Moord. Een 27-jarige Joegoslavische con sulaire ambtenaar is dinsdagavond in Stuttgart in een café door een landge noot doodgeschoten. Research. De Cummins Engine Company heeft bekendgemaakt, dat zij als kern voor haar technische centrum in Europa de research-faciliteiten van Friedrich Krupp in Essen heeft verworven. Postzegel. De Italiaanse posterijen zullen 24 september een zegel ter herdenking van de vijfhonderdste sterfdag van de beeldhouwer Donatello uitgeven. De eerste. De 44-jarige mevrouw Con stance Baker Motley is de eerste ne gerin, die ooit in het ambt van rechter bij een Amerikaanse arrondissements rechtbank is benoemd. Mevrouw Motley is bekend geworden als advo caat in burgerrechtzaken. Gekapseisd. Bij de tewaterlating is dins dag in Bremerhaven een schip van 1.047 ton omgeslagen. Tien mensen die zich aan boord bevonden, konden gered wor den, ze waren ongedeerd Aardschok. Dinsdag is in de streek van Irkoetsk bij het Baikalmeer ten noorden van Mongolië een aardschok gevoeld waarvan het centrum onder het zuide lijke gedeelte van het Baikalmeer lag. Er zijn geen meldingen over slachtof fers of schade. Botsing. Boven Los Angeles zijn dinsdag twee wentelwieken met elkaar in bot sing gekomen en neergestort. De vijf inzittenden verloren het leven. Vraag. De Finse politie vraagt zich af, wie de eigenaars zijn van 2.645 flessen geestrijk vocht, dat zij op een eilandje bij Hank in zuidwest-Finland heeft ge vonden. Diplomatie. De Heilige Stoel is met de Turkse regering overeengekomen de internuntiatuur in Ankara tot nuntia tuur te verheffen. De Italiaanse mgr. Saverio Zupi is tot apostolisch pronun tius in Turkije benoemd. Subsidie. Senator Warren Magnuson heeft dinsdag een federale subsidie aan de Amerikaanse industrie voor de ont wikkeling van een prototype automobiel, dat door een elektrische motor wordt aangedreven, voorgesteld.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17