„ZEGEPRALENT KENNEMERLANT" Landgoed „Waterland" weer tot oude luister teruggebracht Verenigingsnieuws uit de IJmond Profeet van IJmuiden" naamgever voor h.b.s. in nieuwe stijl W/flffiR ZWANENBURG OLIEHANDEL Ongeschonden rest van een hoofs verleden Historie Voor goedkope petroleum Reder Verboon naar Engeland om trawlers te redden Opgehaald lijk van Belgische schipper Jongen brak been bij botsing met geparkeerde auto Oplegger schoot los van trekker Betrapt bij wegnemen van visconserven Gestolen auto in Velsen teruggevonden WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1966 Huize „Waterland", het fraaie buiten aan de rijksweg Haarlem-Velsen, is zojuist weer met vreugde en trots door zijn oorspronkelijke bewoners, het echtpaar F. C. H. baron en barones Van Tuyll van Serooskerken-gravin Van Limburg Stirum betrokken. Na enige jaren in het nabij gelegen koets huis de restauratie van het landgoed te hebben afgewacht, achtten zij deze werkzaamheden inmiddels zover gevorderd, dat het huis opnieuw als be woonbaar kon worden beschouwd. Door deze restauratie zijn ex- en interieur zoveel mogelijk in hun oorspronkelijke staat teruggebracht, zodat het de bezoeker onmiddellijk duidelijk wordt, waarom „Waterland" door de eeuwen heen zoveel tot de roem van „Zegepralent Kennemerlant" heeft bijgedragen. In zijn huidige toestand doet het landgoed dan ook onmiddel lijk denken aan een uniek museum, dat van onder tot boven met antiek en kunstschatten is volgetast. Baron en barones Van Tuyll hebben hier echter een dimensie aan toegevoegd, door het huis door hun aanwezigheid een levende sfeer te verlenen, waar het elk museum uiteraard aan moet ontbreken. Zelfs de sigarettendover is uit een zilveren Maria Theresia- Thaler vervaardigd, zodat het ons een enigszins angstige gedachte lijkt te moeten leven in een interieur, waar zelfs het breken van een kopje Sèvres- of Meissenerporselein een zeker kapitaalsverlies betekent. Maar het bezit van een dergelijke erfenis in een familie, waarvan de nazaten kunnen terugzien op stambomen uit de elfde en dertiende eeuw, brengt nu eenmaal de nodige verantwoordelijkheid met zich mee, welke overigens door de huidige bewoners met vreugde en begrip is geaccepteerd. Velsen-IJ muiden Beverwijk Openstellipg Oorlog en bezetting «s i M ff5 55 Het gemeentebestuur van Velsen heeft prof. mr. Simon Vissering, die tijdens zijn leven in de eerste helft van de vorige eeuw voor het eerst de gedachte aan een zeeverbinding met Amsterdam lanceerde en daarbij de naam „IJmuiden" bedacht, postuum willen eren door de onlangs tot stand gekomen h.b.s. in nieuwe stijl zijn naam te verlenen. Hier is een sobere plechtigheid aan verbonden geweest, welke dinsdagmiddag in de Burger zaal van het raadhuis werd gehouden, met als hoogtepunt de onthulling van een portret van Simon Vissering door zijn kleinzoon, mr. S. E. Visse ring uit Den Haag. Als belangstellende toeschouwers fungeerden hierbij de wethouders C. Ockeloen en J. van Leeuwen, enige hoofden van dienst en vele leden van het onderwijzend personeel van scholen van diverse richtingen. WASAUTOMATEN AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER Onthulling Naam Twee Amerikanen in Hongarije veroordeeld BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN Drukkerij P. W. Nijssen BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK Het landgoed „Waterland" moet zeker reeds in de dertiende en veertiende eeuw hebben bestaan, want omstreeks 1290 heeft graaf Floris V het „Huis te Velsen" geschonken aan zijn gunsteling Nico- laas Persijn. Daarna duikt de naam „Waterland" weer voor het eerst in de historie op in 1568 en wel naar aanlei ding van de dood van mr. Eylert van Waterlant, pastoor te Velsen, die in 1573 in Alkmaar werd vermoord. Ver moedelijk is deze pastoor een telg uit het geslacht van de Heren van Water lant geweest, waar uit kan worden af geleid dat het buitengoed ook in de zes tiende eeuw nog bestond. In de Gouden Eeuw werd „Water land" bewoond door een aantal Amster damse regentenfamilies, waarna het om streeks 1710 werd afgebroken, om in zijn huidige vorm te worden herbouwd. Via diverse vermogende eigenaars kwam het landgoed in 1799 voor ƒ38,500 in het be zit van mr. Jacob Boreel van Hogelan- den, wiens nakomelingen hier in de loop der 19de eeuw de buitenplaatsen „Beecke- steyn" en „Meervliet" nog aan hebben toegevoegd. Het eerstgenoemde landgoed wordt, zoals bekend thans onder auspi ciën van de gemeente Velsen geheel ge restaureerd, doch „Meervliet" werd in de dertiger jaren gesloopt, om voor een aantal villa's plaats te maken. „Water- Leeuweriklaan 35 - IJmuiden-O. Telefoon 5404 WOENSDAG 31 AUGUSTUS Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19-21.30 uur. DONDERDAG 1 SEPTEMBER Poort van Velsen, Plein 1945, 16.15 u.: Afscheidsreceptie van de heer B. Leering. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10-12.30 en 14.30-17.30 uur; uitleenpost IJmuiden-West, bovenzaal „De Brulboei", Kanaalstraat 228c: 16-17.30 uur; filiaal Gem. bibliotheek en r.k. bibliotheek in Santpoort-Zuid, Wijkcen trum „De Duinpan", Willem de Zwijger laan: 14.30-17.30 en 19-21.15 uur. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting: spreekuur leidster van 9.30-12 u. in de Willebrordstraat 102, IJmuiden, tel. 02550-7715. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. WOENSDAG 31 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 20.45 tot 22 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend tot 21 uur. R.k.-leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10 tot 18 uur. DONDERDAG 1 SEPTEMBER Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7 tot 17.30 uur en van 20.15 tot 21.30 uur. R.k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10 tot 13 uur. voedbare kinderen. „Waterland" werd aldus „Het Vinkennest". Tot ongeveer 1961 heeft het landgoed als zodanig ge fungeerd, waarna de eigenaar het zelf weer wilde gaan bewonen. Mede door de bemiddeling van Monumentenzorg is hij hier uiteindelijk in geslaagd, zodat „Waterland" na lange tijd eindelijk weer volledig te bewonen is. land" is daarbij al die eeuwen in handen van de Boreel's gebleven en in 1937 werd het aldus nog bewoond door de toenmalige burgemeester van Haar lem, mr. J.W. G. Boreel van Hogelan- den. In 1947 kreeg de buitenplaats me vrouw M.C.M. barones Van Tuyl van Serooskerken-Boreel als eigenares, waar na het in 1957 op naam kwam van de hui dige bewoner, F.C.H. baron Van Tuyll van Serooskerken. Wonder boven wonder hebben zowel het kostbare meubilair als het onver vangbare serviesgoed oorlog en bezet ting vrijwel ongeschonden overleefd. Vraag echter niet met welk een zorgen en moeite dit alles kon worden veilig gesteld. Een deel kon worden opgesla gen in de aula van een Haarlemse be graafplaats en voorts hebben enige wel willende boeren uit De Beemster ertoe meegewerkt, dat een ander deel van de inventaris op hun hooizolders kon wor den verborgen. Ook de fraaie wandschil deringen en lambrizeringen in het huis bleven behouden, omdat zij uit wijze voorzorg met een loze muur werden ge camoufleerd- Direct na de oorlog werd „Waterland" door de familie ter beschikking gesteld als sanatorium en nakuur-oord voor TBC- patiënten en oorlogsslachtoffers, waarna het enige jaren later opnieuw van be stemming veranderde, doordat het werd ingericht als een tehuis voor moeilijk op- Baron Van Tuyll heeft zich bereid ver klaard zijn bezit voor belangstellende be zoekers open te stellen, ofschoon hier uiteraard wel enige voorwaarden aan zullen zijn verbonden. Zo zal het land goed voorlopig voor jeugdige personen taboe worden verklaard, want in dit op zicht heeft de eigenaar in het verleden nu niet bepaald zulke goede ervaringen opgedaan. Zo herinnert hij zich nog de jaren rond 1950, toen hij ten bate van de restauratie van de oude Velsense Engel- munduskerk bepaalde bezoekdagen had ingesteld, na afloop waarvan het perso neel echter steevast dagen lang is bezig geweest om de achtergelaten chaos weer op te ruimen. Vandaar dat het park voorlopig alleen nog maar mag worden betreden door leden van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Desondanks is baron Van Tuyll niet ongenegen „Waterland" binnen afzien bare tijd opnieuw voor het publiek open te stellen, waarvoor hij thans nog een bepaalde gedragslijn in overweging houdt. Zelfs denkt hij hierbij aan huisconcer ten. waar uitsluitend 18-de eeuwse mu ziek zal worden gespeeld. Ongetwijfeld zullen vele liefhebbers van natuur en historie dit ogenblik maar nauwelijks kunnen afwachten. - f Air -••••• L - ;V ■■^'>''■^4 Een blik in de eetkamer, waar de waarde van bestek, serines en glas werk nauwelijks in geld kan wor den vastgesteld. Aan de wand kost bare familieportretten van bekende meesters. Het fraaie buiten „Waterland" ligt met de achterzijde naar de Rijks weg Velsen-Haarlem, doch is van daaraf door het dichte geboomte niet zichtbaar. Zoals wij gisteren reeds hebben ge meld, zijn twee Nederlandse vissersvaar tuigen; de,,Margaretha" VI. 14 en de „Jan Senior" VI.84, verdacht van verbo den visserij binnen de twaalfmijlsgrens, door een Engels politievaartuig opge bracht naar North Shields. Na een telefonisch onderhoud tussen de betrokken schippers Willem den Heijer van de „Margaretha" en Arie v. d. Toorn van de „Jan Senior" en de Rederij A. Verboon te Scheveningen, is een der heren Verboon gisteren naar Engeland gereisd. De genoemde rederij is nog maar kort geleden uit Vlaardingen naar Sche veningen verhuisd. Zij heeft slechts twee trawlers, die, voor zover men ons van morgen in Scheveningen wist mede te delen, nu in Engeland aan de ketting liggen: „De gehele vloot is in beslag genomen". dagelijks demonstratie MARKTPLEIN - IJMUIDEN - TEL. 4262 de ontwikkeling van dit gebied. De bur gemeester verklaarde de prof. Visse- ring-h.b.s. aldus gaarne voor geopend en hij verzocht mr. S.E.Vissering als klein zoon tot de onthulling van het portret te willen overgaan. Het welkomstwoord was voorbehouden aan de burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann, die daarbij in het kort nog even herinnerde aan de reorganisa tie bij het onderwijs, waardoor de plaat selijke h.b.s. en m.m.s. voortaan in de totaliteit van de gemeentelijke scholen zullen worden opgenomen. Spreker meen de dat de overgang van hqt beheer der school van rijk naar gemeente gunstige perspectieven zal openen voor een vlotte verwezenlijking van het middelbaar on derwijs in nieuwe stijl. Ook was de bur gemeester ervan overtuigd dat het ge meentebestuur van Velsen, als beheerder van de school, met de directie en het le rarenkorps met deze overname een zwa re verantwoordelijkheid hebben aanvaard. Men start echter vol goede moed en met veel vertrouwen in haar verdere ont wikkeling. Alleen betreurde de burgemeester bet, dat men in de Briniostraat nog niet de beschikking heeft over een riant en mo dern schoolgebouw, waar alle vieren twintig' klassen in kunnen worden onder gebracht. Vandaar dat een groot aantal leerlingen voorlopig helaas nog op tijde lijke gebouwen zal zijn aangewezen. De eenheid van de school wenste het gemeentebestuur evenwel reeds nu tot uitdrukking te brengen, door er de naam aan te verbinden van prof. mr. Simon Vissering, die volgens de burgemeester met recht de „Profeet van IJmuiden" kan worden genoemd. Zijn fantasie heeft immers destijds de naam „IJ-mui- den" bedacht, welke suggestie later door koning Willem III zou worden overgeno men. Spreker was dan ook van mening dat er geen zinvoller naam voor de school te bedenken zou zijn geweest dan die van de man, die in zulk een belang rijke mate de stoot voor het Noordzee kanaal heeft gegeven en daardoor voor Mr. Vissering gaf op zijn beurt een korte karakterschets van zijn grootvader die hij overigens zelf nimmer had ge kend waarbij hij verklaarde dat Simon Vissering bekend is gebleven als een levendige man, een vlot causeur, wiens politieke overtuiging thans voor uitstrevend liberaal zou worden genoemd. Daarna ging hij tot de onthulling van het portret over. Tenslotte maakte de directeur van de prof. Vissering-h.b.s., drs. A. Lambo nog gaarne van de gelegenheid gebruik om zijn vreugde uit te spreken over de ze concentratie van het openbaar onder wijs in de gemeente Velsen. En wat de foto van Simlon Vissering betreft, merk te spreker op dat met een dergelijk por tret in de hal geen sterveling meer een opmerking zal kunnen maken over de lange haren van een leerling. Burgemeester mr. J. C. Bührmann en mr. S. E. Vissering bij het zojuist onthulde portret. De logger Goeree 36, „De Vrouw Jan- neke", heeft, zoals wij gisteren reeds meldden, maandagnacht om 3 uur 2ö mijl uit de Scheveningse kust het stof felijk overschot van een 50- tot 60-jarige man opgevist. Schipper K. Tanis Jnz. liep met zijn logger de Scheveningse haven binnen. Het stoffelijk overschot werd door de GG en GD naar de Algemene Begraaf plaats gebracht. De man was gekleed in blauwe kiel en blauwe pantalon. Thans staat vast, dat het hier het stoffe lijk overschot betreft van de op donderdag 18 augustus omgekomen Belg Maciel de Macker. Hij was schipper-eigenaar van de Bel gische kotter „Heideroosje" Z 561 die ten noorden van het lichtschip Goeree aan de grond liep. Maciel de Maéker en zijn schoonvader kwamen om het le ven. De 24-jarige matroos Germain La- haste dreef twaalf uur in zee rond en werd opgepikt. Op de Van Ostadestraat in IJmuiden botste dinsdagmorgen een 13-jarige fiet ser tegen een geparkeerde auto. Met een gebroken been is hij in het ziekenhuis opgenomen. Op de Velserduinweg in IJmuiden schoot dinsdagmiddag de oplegger van een trekker los en versperde de rijweg. Gebleken is dat de koppelingsinstallatie was versleten. Tegen de eigenaar van de trekker met oplegger, een IJmuidense vishandelaar, is procese verbaal opge maakt. Op de zuidzijde van de IJmuidense vis sershaven zijn dinsdagmiddag twee uit Amsterdam afkomstige vakantiearbeiders aangehouden onder verdenking van dief stal van visconserven ten nadele van hun tijdelijke werkgever. Het tweetal bleek in het bezit te zijn van een aantal blikjes visconserven. Na verhoor door de politie zijn ze heengezonden. In de afgelopen nacht werd de Velsense politie ervan in kennis gesteld dat op de Velser traverse een personenauto dwars op de rijweg stond. De wagen bleek te zijn verlaten. Bij het onderzoek kwam vast te staan dat de auto dinsdag in Wijk aan Zee was ontvreemd. Kennelijk heb ben de „joy-riders" zo lang rond gereden tot de benzine op was. WENEN (DPA) De broers Michael en John Savko uit Californië zijn door een rechtbank in Boedapest tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, met aftrek van twee maanden voorarrest. De beide Amerikanen hadden op dertig juni, als toeristen in Hongarije, op een anti-Amerikaanse aanplakbiljet over Viet nam Amerikaanse bommenwerpers van Russische kentekenen voorzien. De op het biljet voorkomende toestellen wierpen bommen op Noord-Vietnam. BEVALLEN: W. H. Hunsche-Strating, d„ Hazevlak 56, IJmuiden; J. Koomen- Zeeuw, z., Lekstraat 15, IJmuiden; J. Vink-van der Heide, d., Sabastraat 3, Santpoort; M. G. Hamers-Jansen, z., de Lumeystraat 13, IJmuiden; H. van Kam pen-Deiman, d., de Noostraat 62, IJmui den; D. Cleeren-Dykhuizen, d., Gerard van Eckerenstraat 12 hs, Haarlem; H. F. van der Wal-Huijsmans, d„ Reggestraat 7, IJmuiden; S. Verdoes-Meijers, z., Velser- weg 10, Beverwijk; P. C. Uijtendaal- Mulder, z., Kruidbergerweg 4, Santpoort; F. de Bruine-van Leersum, z., Androme- dastraat 9, IJmuiden; C. Hirs-Hagen, d„ Leliestraat 27, Haarlem; A. H. Beenders- Nieuwendijk, d., Sillemstraat 17, Haarlem; U. L. de Waard-Brandenburg, d., Oranje straat 93, IJmuiden; J. C. Fischer-van den Oever, d., Maasstraat 91, IJmuiden; G. van den Brink-Visser, z., Zandersstraat 32, IJmuiden; M. M. van Kaam-van Cam- penhout, d., Marconistraat 3, IJmuiden. OVERLEDEN: M. J. C. Böhm, 55 jaar, echtgenote van W. T. Huisinga, Ooster- duinplein 9, IJmuiden; F. W. van Petegem, 71 jaar, echtgenoot van E. Pijlman, van Leeuwenstraat 45, IJmuiden; M. J. de Vries, 56 jaar, weduwe van A. Viënne, Helmstraat 3 rd, IJmuiden; A. Roos, 92 jaar, weduwnaar van A. Verwer, Zuid einde 83, Koog aan de Zaan; C. M. Hop man, 79 jaar, weduwe van J. Hoorns, Hofdijklaan 72, Driehuis. GEBOORTE- VERLOVINGS HUWELIJKS KAARTEN VOORHEEN FIRMANT DRUKKERIJ ..NIJKO" OOSTERDUINWEG 31. UMUIDEN - TEL 2029 De drukker die er tevens woont, ook 'savonds geopend GEBOREN: Catharina M„ d. v. H. J. Ros en E. C. X. Res; Max J. N., z. v. M. Vermeij en J. C. van der Valk; Johan na M„ d. v. J. H. C. Beelen en J. M. van Amerongen; Monique A. E., d. v. J. H. C. Beelen en J. M. van Amerongen; Jannette J. d. v. J. Haaijer en J. Sportel; Rutger J. L. M., z. v. E. M. C. J. Lambriex en L. E. J. M. Kruijtzer; Monica M. J., d. v. J. P. de Reus en A. M. de Lange; Andy J., z. v. J. Doctor en J. M. E. School meesters; Erwin, z. v. F. Guijt en M. E. M. Hofland; Maria G. A., d. v. J. A. de Ruijter en A. G. M. Sinneger; Ronald G., z. v. G. J. Kleef en W. M. Pekel; Simone L., d. v. H. A. Lamme en T. Hania; Fran- ciscus J. z. v. M. van der Klooster en M. Botman; Edwin T. R., z. v. J. M. van Loon en G. van Zutphen; Franciscus H. J., z. v. H. C. M. Vermeulen en J. W. Draisma; Gerardus P. M., z. v. P. T. van Klink en G. C. M. Lute; Richard C., z. v. A. J. W. de Wit en C. G. M. van Buuren; Susanne B„ d. v. G. H. van der Veen en E. Visser; Ronaldus J. J., z. v. J. H. J. Sprengers en A. M. M. Leek; Caroline, d.v. D. van der Heide en E. M. O'Leary; Björn, z. v. P. B. Feenstra en A. M. Schipper. ONDERTROUWD: Johannes M. P. Lu- cassen en Alida G. C. Bruins; Johannes C. Welboren en Adriana M. van der Zande; Cornelis G. Boer en Theodora G. van der Wart; Petrus de Reuver en Mar garetha E. Meijland. GETROUWD: Cornelis J. de Groot en Quinera C. Pekel; Jacobus T. N. Smit en Reina A. Sietsma; Frederik de Mooij en Margriet van Dorp; Edo W. Bos en Anna M. de Groot; Dirk Sturk en Anna M. D. Sturk. OVERLEDEN: Dirk Snijder, 77 jaar.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 19