A.R.-fractie heeft het lot van kabinet-Cals in handen Garanties geëist dat P. v. d.A. en K. V.P. meewerken aan de hogere omzetbelasting 1968 HET WEER Verlanglijst van prinses en mr. Van Vollenhoven Demonstranten tracteerden politie moms UST Koersen scherp omlaag in Wall Street Zeven doden in één gezin Weer een CPN- wethouder in Amsterdam Geen doodstraf voor Griekse dienstweigeraar Nog steeds beraad over dekkingsplan Koningin verleent minister ontslag Geheimzinnigheid om Loena-11 Achteruit met gedoofde lichten het kabinet uit'1 Tiemen Groen sneller dan ooit Nederlandse vissers door Engelse politie opgebracht C/ontactgroep coördineert de initiatieven NAVO-commando Limburg moet onbesmet zijn DE LIMBURGSCHE KOLENHANDEL §1*,- f 51e JAARGANG NUMMER 253 DINSDAG 30 AUGUSTUS 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuMen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal f 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Aftreden van staats secretaris nog in beraad PUM FEU E Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Hit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuyos 3 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Sport4, 13 In de Vishal en op zee5 Topsy6 Radio en tv7 Kunst7 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Ferdinand12 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Enkele buien Aan het strand Knelpunt Wim Kan: Het woord is aan SUEDE - NAPPA JASJES CAO-Hoogovens pagina 11 P.v.d.A.-nota: TOSII m l«IQ*N IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMU1DEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het voortbestaan van het kabinet-Cals hangt aan een zijden draad. Nadat de ministers ook gisteren nog niet tot overeenstem ming waren gekomen over de financiering van de begroting van 1967 werd besloten het beraad tot vanmiddag op te schorten in afwachting van de resultaten van intern beraad in anti-revolutionaire kring. Vanmorgen kwam daartoe de A.R.-Tweede-Kamerfractie bijeen. Sinds vorige week vrijdag hebben de Anti-Revolutionaire bewindslieden zich verzet tegen een compromis, dat was opgesteld door staatssecretaris Hoefnagels (K.V.P.) en minister Vondeling (P.v.d.A.). Houden de Anti-Revolutionairen vol, dan lijkt het kabinet-Cals niet meer te redden. Het plan Hoefnagels-Vondeling: wil door een versnelde inning van de inkomstenbe lasting in de financiële behoeften van de schatkist in 1967 voorzien. Een dergelijke DEN HAAG. De koningin heeft met ingang van 31 augustus aan de heer J. Smallenbroek op diens verzoek op de meest eervolle wijze ontslag ver leend als minister van Binnenlandse Zaken, onder dankbetuiging voor de diensten, aan haar en het koninkrijk bewezen. De staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, drs. Th. J. Westerhout, heeft in aansluiting op de ontslagaanvrage van de minister zijn functie ter beschik king gesteld. De koningin heeft deze terbeschikkingstelling in beraad ge nomen. De koningin heeft de heer Smallen broek hedenochtend ten paleize Soest- dijk ontvangen. Voor de BETERE ANTRACIET Brouwersvaart 106 HAARLEM Telefoon 10748 Verwachting van het K.N.M.I., geldig tot woensdagavond Wisselende bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige, over wegend zuidwestelijke wind. Koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. De depressie boven Engeland houdt het weer onstabiel zodat de buienkans ook morgen blijft bestaan naast zon nige perioden. Temperatuur 18 graden, ook van het zeewater. Vooruitzichten: Iets stabieler door uit loper van het Azoren-hogedrukgebiecL maatregel zou de kool en de geit sparen: de door de K.V.P. zo vurig hegeerde ver laging van de loon- en inkomstenbelas ting zou op 1 januari 1967 kunnen ingaan en de door de P.v.d.A. verfoeide verho ging van de prijsverhogende indirecte be lasting zou achterwege kunnen blijven. Door de versnelde inning van de in komstenbelasting zou al eind 1967 meer dan vierhonderd miljoen gulden in de schatkist kunnen vloeien. Er zou dan nog een betrekkelijk klein financieringstekort overblijven. Dit zou worden gedekt door de verhoging van de omzetbelasting op textiel en schoeisel per 1 januari 1967, waartoe vorig jaar reeds bij de wet is be sloten. Voorts wordt de belastingvrijstel ling op de huisbrandolie afgeschaft. Bo vendien worden twee opcenten gelegd op de benzine en de dieselolie. Ook wordt de tijdelijke verhoging van de vennoot schapsbelasting, waartoe vorig jaar is besloten, permanent gemaakt en tenslotte wordt in afwijking van de oorspronke lijke bedoelingen de samenloop van di videndbelasting en inkomstenbelasting gehandhaafd. Deze maatregelen tezamen kunnen het kabinet volgend jaar nog 186 miljoen extra opbrengen. In grote lijnen heeft het kabinet over deze maatregelen overeenstemming be reikt. Er bleef echter nog een groot pro bleem over. Versnelde inning van de in komstenbelasting heeft tot gevolg dat in de inkomsten van 1968 een gat zal ont staan van ongeveer 200 miljoen. Het ka binet voelt ervoor, dit gat te dichten met een voorstel tot verhoging van de omzet belasting met 20 percent voor alle arti kelen, waarop momenteel niet meer dan 7 percent omzetbelasting wordt geheven. Deze verhoging zou dus per 1 januari 1968 moeten ingaan. Het kardinale geschilpunt, dat het kabi net in twee kampen verdeelt, ligt nu in de vraag of het kabinet cn vooral de Kamer fracties zich nu al moeten vastleggen op de verhoging van de omzetbelasting per 1 januari 1968. De Antirevolutionairen eisen de garantie, dal K.V.P. en P.v.d.A. nog vóór de verkiezingen medewerking aan een dergelijke maatregel geven. De frac ties van de K.V.P. en de P.v.d.A. willen een dergelijke garantie niet geven. De K.V.F. is wel bereid, verhoging van de omzetbelasting te aanvaarden en te spre ken over de hoogte van het percentage en over het tijdstip van ingang. Het kabinet is gisteravond na ruim an derhalf uur zonder resultaten uit elkaar gegaan. Vanmorgen kwam de A.R. fractie opnieuw bijeen. Daarna zal in het kabi net de beslissing vallen. Tegen deze achtergrond is het ontslag van minister Smallenbroek slechts een MOSKOU (AP) De geheimzinnige Russische satelliet Loena 11 is vanmor gen waarschijnlijk zijn twintigste baan om de maan begonnen, zonder dat de Russische autoriteiten iets hebben losge laten over het doel van de vlucht. Zij hebben zelfs nog niet bekend gemaakt dat de Loena-11 de maan fotografeert, wat het observatorium in Jodrell Bank heeft meegedeeld. Het is gebruikelijk dat een Russisch ruimtesucces pas als het gelukt is be kend wordt gemaakt. Daarom begon men, toen er zo lang gezwegen werd, te denken dat de opdracht van de Loena ingewikkelder is dan alleen fotograferen. Misschien zal de Loena een landing op de maan uitvoeren, misschien wordt een deel aan de grond gezet terwijl de rest van de satelliet in een baan om de maan blijft, of misschien zal een poging wor den gedaan los te komen van de aantrek kingskracht van de maan om naar de aarde terug te keren. Het uitzenden van Loena-signalen gis teren duurde een half uur. Britse geleer den proberen de op een band opgenomen signalen in beelden om te zetten. 97J klein steentje in de woelige politieke vij ver. Als mogelijke kandidaten voor de op volging waren gisteren in Den Haag de namen te horen van de burgemeester van Hilversum, de heer Boot, en van de staatssecretaris van Economische Zaken, drs. Bakker, beiden A.R. Staatssecretaris Westerhout van Binnen landse Zaken heeft overeenkomstig staat kundig gebruik zijn functie ter beschik king gesteld. De mogelijkheid bestaat dat de koningin hem zal verzoeken, aan te blijven. (Van onze correspondent) DEN HAAG. „Het is in Den Haag geen plezier een auto te hebben. Je raakt hem nergens kwijt en als je dan eindelijk in een rustige straat in Marlot een plaatsje hebt gevonden, word je door de regering in elkaar gereden. Maar dat kan in ieder geval niet meer gebeuren, sedert minister Smallenbroek achteruit met ge doofde lichten het kabinet is uitgereden". Zo actueel sloot Wim Kan gisteravond in het Kurhauspaviljoen te Scheveningen aan op de politieke gebeurtenissen in ons land. Dagelijks was hij, ook in de affaire- Smallenbroek, bij. Onder meer had hij al gemeld, dat aan de minister-in-moeilijk- heden door de heer Zwolsman een nieuwe functie was aangeboden directeur- generaal van de botsautootjes op de pier". Gisteravond vond hij dat Smallenbroek de pil als een man had geslikt. Maar daar om was Wim Kan ook zo bang, dat hij geen opvolger zou krijgen. Minister Smallenbroek is gistermid dag toch nog even op het departe ment van Binnenlandse Zaken ge weest. Hij had er een gesprek met staatssecretaris Westerhout, met wie hij het gebouw om half zeven ver liet. (Van onze sportredacteur) Precies op het juiste moment heeft Tie men Groen, wiens vorm was aangetast door de ploegentijdrit op de weg, de goede baancadans hervonden. Vanochtend lever de de Fries tijdens de wereldkampioen schappen wielrennen weer een weergaloze prestatie. Hij reed op de snelle Frankforter baan tegen de Rus Bykov de beste tjjd uit zijn achtervolgingscarrière, 4.54.21. Enkele weken geleden kwam hij in Amsterdam tot 4.55.03. De twintigjarige Groen, die al twee keer wereldkampioen was, plaatste zich daar mee als snelste bij de laatste acht. Het commentaar van Groen: „Het ging niet zo lekker". Iedereen vraagt zich nu af, wat dat wordt als Groen hier wel lekker rijdt. Van der Ruit lukte het niet om zich te plaatsen. Hij verloor van de Pool Zielinski in 5.05.74. In de kwartfinales die vanavond worden gereden komt Groen weer uit tegen Bykov (5.00.06 als serietij d). De andere kwartfinalisten zijn: Kolov (Tsjechoslovakije): 4.57.22; Daler (Tsjecho- slovakije): 4.57.22; Ursi (Italië): 4.58.21; Moskwin (Rusland): 4.58.22; Guerra (Italië): 5.00.06; Rodriguez (Columbia): 5.00.27. Stevenson: Wie liefde voelt voor zijn werkknng, afgezien van succes en roem, is een benijdenswaardig sterveling. De Vlaardingse trawlers „Margaretha" VI 14 en „Jan Senior" VI.84 zijn heden morgen door een Engels politievaartuig aangehouden en opgebracht, daarzij zich binnen de twaalfmjjlszone zouden hebben bevonden tijdens de visserij. Er bevinden zich bezuiden Scarborough vele Nederlandse vissersvaartuigen. Zo lang zij buiten de twaalfmijlsgrens van de Engelse kust blijven, kan deze vis sers niets in de weg worden gelegd. De schipper van de „Margaretha", Willem den Heijer, en de schipper van de „Jan Senoir" ontkenden vanmorgen dat zij de grens hadden overschreden. Dit zou door collega's van hen bevestigd zijn. Maar de Engelse politie bleef het tegen deel en volhouden en heeft de twee Ne derlandse vissersvaartuigen naar Shields opgebracht. Prinses Margriet en mr. P. van Vollen hoven hebben voor hun huwelijk een ver langlijst opgesteld. Zij bevat een aantal wensen voor de inrichting van hun eigen woning. Dit heeft ir. C. Staf als woord voerder van de contactgroep, welke in zake de verlanglijst coördinerend en ad viserend wil optreden, medegedeeld. De len eruit zullen aan organisaties en instel lingen, die het bruidspaar een geschenk '4##^-W' Een aantal Vietnam-demonstranten, dat op 17 juli in opdracht van hoofd inspecteur Koppejan naar de buiten wijken van Amsterdam werd vervoerd, heeft de heer Koppejan na de veel besproken „verspreidmethode" een taart gestuurd en zijn manschappen bedacht met ruim honderd gebakjes. De taart droeg het opschrift „we gaan door". De heer Koppejan heeft zich de taart daardoor niet minder goed laten smaken, maar hoopt wel dat bij dit doorgaan wel de vereiste vergunning wordt aangevraagd. Van een goede politiebegeleiding kan men dan naar zijn mening verzekerd zijn. Bartel jorisitraat - Haarlem - TeL 15351 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0211) 22 35 96 - (Van onze correspondent) ROERMOND. „De Nederlandse re gering zal haar medewerking aan de ves tiging van een NAVO-hoofdkwartier op Nederlands grondgebied alleen mogen ge ven als dat commando wordt geleid door een opperofficier, wiens verleden in sa menhang met de Hitler-oorlog onbesmet is". Dat is de mening van het bestuur van het gewest Limburg van de Partij van de Arbeid in een door de voorzitter van het gewest Limburg van de P.v.d.A., het Tweede-Kamerlid dr. ir. A. P. Oele, on dertekende nota. In die nota staat voorts dat het bestuur van het gewest Limburg van de P.v.d.A. overwegende bezwaren heeft tegen generaal graaf Von Kiel- mannsegg als commanderend hoofdoffi cier. DAMESKAPSALON Telefoon 8166 Hoogspanning op de beurs van New York. De beurs van New York is gisteren weer door een grote stroom van verkopen geteisterd. De verkoopgolf rees zo hoog, dat de tikker acht minuten achter raakte bij het registreren van aan- en verkopen. De geldschaarste blijkt steeds meer ver ontrusting te veroorzaken. Bovendien heeft de verklaring, die oud-president Tru man gisteren heeft afgelegd, waarin hij te gen de hoge rentevoet waarschuwde, ook een rol gespeeld in de ontwikkeling. 's Middags om drie uur bleek het Dow Jones-gemiddelde van dertig belangrijke industriële fondsen 11.47 punt te zijn ge zakt tot 769. Een half jaar geleden leek het slechts een kwestie van tijd voor de „Duizend" zou worden bereikt. Er zijn in Wall Street experts, die van mening zijn, dat er nu sprake is van de eerste fase van een „verkoopclimax". Zij menen dat het een paar maanden kan du ren voor de teruggang is bedwongen. GLASGOW (Reuter) Bij een brand in Glasgow zijn de afgelopen nacht zeven leden van één gezin om het leven gekomen, van wie vijf kinderen. Vier mensen zijn met ernstige brandwonden in een zieken huis opgenomen. willen geven, worden bekendgemaakt. Wat precies van de lijst wordt verwezen lijkt en op welke wijze dat gebeurt, moet voor het bruidspaar een geheim blijven. De heer Staf deelde mee, dat geschenken in geld zullen worden besteed voor de aankoop van de grotere wensen op de ver langlijst. Bij de onafhankelijk van elkaar naar voren komende initiatieven zullen de be trokkenen worden geïnformeerd over de wensen van het bruidspaar en hetgeen reeds door anderen werd ondernomen. Teneinde ook enige grotere wensen van de verlanglijst mede te helpen verwezen lijken is de giro-rekening 8855 „Verlang lijst Bruidspaar", Arnhem, opengesteld. Correspondentie kan gericht worden aan postbus 500 te Arnhem. Telefonische in lichtingen worden verstrekt op nummer 08300-30711, toestel 328. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De hoofdstad krijgt weer een C.P.N.-wethouder. Daarover zijn de fractievoorzitters in de Amsterdamse gemeenteraad het na lang politiek touwtrekken over de verdeling van de wethouderszetels eens geworden. Op 6 september, wan neer de gemeenteraad in de nieuwe samenstelling aantreedt, zal men voor de verdeling van de wethouders zetels de formule 2 P.v.d.A., I C.P.N„ 1 K.V.P., 1 V.V.D. en 1 protestants- christelijke gaan hanteren. Dit be tekent voor de P.v.d.A. en de K.V.P. elk één wethouder minder. Men is tot deze formule gekomen om dat zij op het ogenblik de politiek meest waarschijnlijke is. De touwtrekkerij is overigens nog niet achter de rug, want de verdeling waartoe men nu is gekomen, is van tijdelijk karakter. Binnen veertien dagen na 6 september zullen de fractievoorzitters in overleg met de dan gekozen wethouders voorstellen doen tot een uitbreiding van het college van B. en W. met tenminste één wethou der. Het overleg hierover is reeds gaande. Vanmorgen kwamen de fractievoorzitters in het stadhuis bijeen om deze zaak vol politieke haken en ogen te bespreken. De verwachting is dat de communisti sche wethouderszetel bezet zal worden door de huidige fractievoorzitter van de CPN in de Amsterdamse raad, de heer H. Verhey. Hij is niet de eerste CPN- wethouder in Amsterdam. Enkele jaren na de oorlog werd de nestor van de raad, de heer L. Seegers, wethouder voor dé CPN. Hij bleef dit tot 1956, toen de op stand in Hongarije zijn positie onhoud baar maakte. ATHENE (AP) Een krijgsraad in Athene heeft het doodvonnis van een Je hova-getuige die dienst weigerde nietig verklaard en hem tot een gevangenisstraf van 4j/2 jaar veroordeeld. De president van de rechtbank, luite nant-generaal John Simos, deed uitspraak in de zaak van Christos Kazanis, die acht augustus door een krijgsraad ter dood was veroordeeld.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1