Kapitein Valk, de laatste Kaap Hoornvaarder neemt KERKELIJK NIEUWS afscheid van de zee STAATSPRAKTIJKDIPLOMA MOD. BEDRIJFSADMINISTRATIE PRAKTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN Ook meisjes die hiervoor opgeleid willen worden komen in aanmerking Einde van staking Olympic Airways Kennemer Confectie Industrie EXAMENOPLEIDING H U G A S, ELGERSMA, P0TGIESER WOENSDAG 31 AUGUSTUS 196 6 6 Voor zeven miljoen nieuwbouw RIV Belevenissen De zwaarste storm? Machinestiksters DE OUDE VOOR GOED CHEMISCH REINIGEN Zeeweg 263 - tel. 6573 Luidsprekers Begin september aanvang van nieuwe cursussen FRANS HALSPLEIN 9 TELEFOON 61236 Vervolg Luidsprekers op pag. 12 KOM DAN EENS PRATEN over het loon van pl.m. 130.— per week, over de extra week lonen met Pasen, Pinkster en Kerst, over de werktijden, de sfeer en de beschikbare bedrijfskleding enz. enz. Voor gehuwde dames hebben wij inpakwerk- zaamheden. Ons telefoonnummer is 4 56 7 en het adres: LOGGERSTRAAT 13 IJMUIDEN Nederlands laatste Kaaphoornvaar- der gaat voorgoed de wal op. Kapitein A. C. Valk sluit deze week op 78- jarige leeftijd een ruim zestig jaren tellende carrière op de wereldzeeën af. Hij doet dat bij Verolme-Rozen- burg, het bedrijf waarvoor hij de laat ste jaren alle proefvaarten verzorgde. Vijfenzeventig jaar was kapitein Valk toen hij drie jaar geleden nog op de brug stond van Nederlands grootste tanker, de 90.000 tonner „Esso Den Haag", toen dit schip voor de Neder landse kust zijn eerste reis maakte. Aan boord van deze reuzentanker, die enorme hoeveelheden olie in een keer kan vervoeren, zei kapitein Valk destijds: „Ik heb de olie nog in blik vervoerd, maar dat was in de tijd dat er nog niets te zien was tussen Rot terdam en Hoek van Holland. Velen zullen kapitein Valk donderdag de hand komen drukken. Vele „groten" uit de scheepvaartwereld, maar ook vele „kleinen". Kapitein Valk, die sinds zijn kapiteins pet bij een storm overboord woei een alpinopetje draagt, herinnert zich het be gin van zijn carrière nog als de dag van gisteren. Hij reisde in 1903 als vijftienja rige jongen uit Rotterdam naar Leer in Duitsland om op het schoenertje „Marga- retha" voor het eerst zee te kiezen. „Als duvelstoejager kreeg ik meer slaag dan De directeur van de afdeling nieuw bouw van de rijksgebouwendienst heeft opdracht verleend tot de bouw van de voorlopige eindfase van het rijksinstituut voor de volksgezondheid in Bilthoven. De uitvoering van deze fase is vorig jaar in oktober opgehouden in verband met de budgettaire beperkingen in de overheids uitgaven. eten. De eerste dag werd ik zeeziek het is bij die ene keer gebleven en kreeg prompt een verschrikkelijk pak slaag". Daarna voer hij op grote zeil schepen naar Japan en Amerika. „Toen was je echt zeeman. Je werd niet zo gemakkelijk matroos, want je moest alles kunnen: splitsen, knopen en bij slecht weer in de ra's om de zeilen vast te maken". Op 31-jarige leeftijd werd hij stuurman op een Belgisch stoomschip van 21.000 ton. Van 1921 tot 1950 voer hij bij de Rotter damse rederij Wm. H. A. Mueller en Co op de grote beurtvaart. In die tijd leer de hij de Noordzee op zijn duimpje ken nen. Men zegt van hem dat hij van iedere Noordzeegolf de voornaam weet. Deze er varing maakte dat hij nooit een loods no dig had bij het invaren van de Nieuwe Waterweg; ook niet toen de schepen 260 meter lang werden. Het zijn er vele geweest in die ruim zestig jaar. In 1927 viel Valk, hij voer toen als stuurman op de „Batavier 17", in zee. Het was midden januari. Het wa ter was ijskoud en de lucht potdicht van de mist. Stuurman Valk wrong zich uit zijn dikke winterjas en legde die plat op het water, daarna trok hij zijn laarzen uit. Na twintig minuten in het ijskoude water te hebben gelegen zag hij de zij lichten van de „.Batavier 17" recht op zich afkomen. Hij stootte zich met de voeten af tegen de steven en greep langs zij het schip de boei die men hem toe wierp. Tijdens de vreselijke februaristorm in 1953, toen de Nederlandse dijken wegsloe gen, zat Valk als Noordzee-loods op een Franse boot, die hij van Amsterdam naar Duinkerken wilde brengen. „Het was de vreselijkste storm die ik ooit op de Noord zee heb meegemaakt. We dreven stuur loos rond tussen de lichtschepen Goeree en Hinder. We werden teruggeslagen tot 12 mij] bezuiden de Nieuwe Waterweg, hoe we met uitgegooide ankers toch Duin- Beide ankers werden uitgegooid. De bak- kerken bereikten". boordketting brak. Je zag geen water Vaarwel deze man die sinds z'n jeugd meer, alleen het wit van een verschrikke- Shanty's heeft gezongen zeemanliedjes lijke zee. Niemand kan precies zeggen ontstaan op lange reizen en bramstag- lopers op het menu had staan, de zee- man-in-hart-en-nieren die begon te varen op een zeilscheepje, en tenslotte met mammoettankers ging proefvaren, neemt afscheid van de zee. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zaamslag C. J. Janssen te Oosterhout (NB) Beroepen te Rijswijk (Geld.) J. F. Storm te Nijbroek; - te Sprang J. Vos te Rijssen; - te Ouderkerk aan de IJssel J. van Slie- dregt te Baarn - door de Generale Sy node als pred. voor buitengew. werk- zaamh. medewerker aan de Oecumeni sche Centrale te Brussel) M. H. Lenders, pred. van de Waalse Gemeente te Haar lem. Beroepen te Giessen-Oudekerk (toez.) G. Zonneveld te Kerkwerve-Serooskerke; - Harderwijk (vac. C. v. d. Boogert) W. H. v. Kooten te Oud-Beijerland; - te Steenderen (toez.) J. Kronenburg te Rinsumageest. Sybrandahuis; - te Wou denberg (2e pred. pl.) (toez.) C. Vot te Gouda; - te Waddinxveen (wijkgem. West) J. de Besten te Huizen (NH); - te Hekelingen B. Bannink te Boornbergum. Aangenomen naar Zundert A. v. Zwee- den, kand, te Goes die bedankte voor Sur- huisterveen. Het beroep van de Gen. Syno de als zendingspred. op Timor (Indon.) C. W. Oppelaar, laatstelijk pred. te Vijfhuizen. Naar Noordeloos K. Exalto te Melissant. Naar Kerkdriel G. J. Martens, kand. te Utrecht, die bedankte voor Suameer (toez.) en voor Tricht. Aangenomen naar Gorinchem (vac. dr. B. Klein Wassink (toez.) L. Hoving te Ruurlo. Bedankt voor Oldemarkt-Paasloo (toez.) M. Jorritsma te Balk (Fr.) Bedankt voor Ede (vac. I. Schipper) N. Kleermaker te Rotterdam-C. Bedankt voor Vlagtwedde C. J. Amesz te Rijk; voor Surhuisterveen K. J. Inberg, kand. te Cornjum (Fr.); voor Oosterwolde (Fr.) H. Brouwer te Bergen op Zoom. Geref. Kerken Beroepen te Andijk (vac. C. Dijkstra) Z. C. Versluys te Hoofddorp - te Tree beek (vac. C. Brilman) J. C. v. Veen te Maarssen. Beroepen te Amsterdam (als gevange- nispred.) A. A. Klapwijk te Heerde. Beroepen te Nijemirdum L. v. Zuidam, kand. te Den Haag. Beroepen te Dokkum (5e pred- pl.) C. v. d. Woude te Dronrijp. Aangenomen naar Zuidhorn K. D. Ger- ber, laatstelijk vrijg. pred. te Hengelo (O.), die bedankte voor Heerjansdam, H.I. Am bacht (vac. S. Hoekstra), Vianen, Vrijhoe- ve's Grevelduin-Capelle en voor Zuidland. Aangenomen naar Valkenswaard G. L. Goedhart, kand. te Amsterdam, die be dankte voor Oldenzaal, Silvolde-Gendrin- gen en voor Willemstad. Geref. Kerken Vrijgem. Beroepen te Drogeham A. Hordijk te Baflo-Warffum. Beroepen te London en Watford (Ont. Can.) D. de Jong te Brampton (Ont., Can), voorheen te Genemuiden. Aangenomen naar Leerdam (vac. O. Mooiweer) W. Vis te Ysselmuiden. Aangenomen naar Musselkanaal J. A. Petter, kand. te Ede, die bedankte voor Avereest-Dedemsvaart. Ferwerd-Hallum, Garrelsweer en voor Zoutespui. Bedankt voor Blija D K. Smit te Blokzijl. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Bennekom B. Bijleveld te Bussum. TWeetal te Hengelo (O.) G. J. Buys te Murmerwoude en J. P. Geels te Haarlem-C. Tweetal te Driebergen N. de Jong te Maassluis en M. C. Tanis te Barendrecht. Beroepen te Hnegol (O) G. J. Buys te Murmerwoude; - te Dokkum A. J. Otter te Deventer. Geref. Gemeenten Beroepen te Leerdam G. Mouw te Mid- delharnis. Tweetal te Hardinxveld-Giessendam A. Hofman te Zeist en C. Wisse te Elspeet. Bedankt voor Terneuzen-Axel A. W. Ver hoef te Barneveld. Oud Geref. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Leersum B. Toes te Kin derdijk. De staking van piloten en grondperso neel van de Griekse Olympic Airway», die 14 augustus was uitgebroken, is be ëindigd. Een woordvoerder voor de ver eniging van piloten zei dat overeengeko men is dat de salarissen met 25 a 37 percent verhoogd zullen worden. De maat schappij zal verder haar bijdragen aan het pensioenfonds voor de piloten met tien percent verhogen. Vanmorgen zijn de volledige diensten van Olympic Air ways hervat. BAANSTRAAT 32-34 BEVERWIJK vraagt HOOG LOON Aanmelden dagelijks Bezoekt onze Zelfbedieningswasserij ^™^LINGERIES - b.h.'ft Kennemerlaan 35*37 IJmuiden Autorijschool „Driehuis". A.N.W.B.-bondsrijschool Voll cursus f 170.-. F. Eikelhof, Da Costalaan 53, tel. 4318. Voor a! uw rijbewijzen Rij school Centrum. Tel. 6509 of Alex. Bellstraat 19. Wij les sen in Opel Kadett, Ford Corsair. Luxe verhuur z. chauffeur f 17.50 p.d. 200 km. vrij. Van af maandag t.e.m. vrijdag. Douma, Radarstraat 112, tel. 2062. Autorijschool „IJmond" Ver- keerstheorie met dia's. Zee- weg 282. Tel. 4551. Uw rijbewijs: Gew. politie ambt. geeft als instr. m. v. e. privé-autorijles en theo rie in Opel en Daf. Erk. Rijschool „Rekord", Lange Nieuwstraat 454. Tel. 4796. Voor ons kistenbedrijf vra gen wij een gepensioneerde tijdens de ocht.uren. Aanm. Y. Plokker, Fahrenheitstraat 30, na 6 uur. B.z.a. als chauffeuse meisje m. ruime rijerv. Br. L. 5091. Een elektromonteur zkt. bij werk. Br. L. 5081. Meisje b.z.a. v. huish. werk Dinsd.-, woensd.- en don- derdagmidd. van 1.30 tot 4.30 a f 2.50 p.u. Br. L. 5079. Gevr. net winkelmeisje. Cor v. d. Meer. Kennemerlaan 131 Gevr. flinke jongen 17-18 jr. voor groentezaak tevens meisje 16 jr. voor afd. le vensmiddelen. Parlevliet, Trawlerkade 70, IJm. Bekend zangeres vr. hulp in de huish. v. d. en n. Tel. 5233 Gevr. 3e en 3e en leerling banketbakkers. 5 dgs. w.w. Hoog loon. Banketbakkerij Dekkers, L. Nieuwstr. 425, Dmuiden. Werkster gevr. voor 2 ocht. p.w. Mevr. Klein-Nagelvoort Jac. Catslaan 2, Driehuis. Gevr. personeel ter opl. tot le expeditieman en shovel bestuurder. 3 ploegendienst. Hoog loon. Inl. na tel.afspr. (02560-8151), Kerkweg 134 te Santpoort. Zelfst. rayonleider gevr. i.b.v. auto, gen. zelf colporteurs (trices) aan te nemen v. de verkoop aan part. v. goederen vervaardigd door blinden en andere gehandicapten. Br. Postbus 31, Zeist. Merck Sharp Dohme Ned. n.v. Chem. Pharmac. Ind., Nijverheidsweg 60-62, H'lem vr. voor haar verpakkings- afd. nette meisjes. Lft. 17-25 jr. Gunstige arbeidsvoor w. Pers. aanm. dag. tuss. 14.00- 16.00 u. aan bovenst adres. Automobielbedr. Gebr. Beek man n.v. te Bl'daal vr. v. haar kant. een besch. vrl. ad- min. kracht v. verantwoorde lijke werkz.heden. Een be hoorlijk ontw. op middelb. niv. is gewenst. Lft. ca. 22-26 jr. Voor een goede kracht m. inter, en initiatief gelden goede arb.voorw. Schrift, of telef.afspr. gaarne aan BT- daalseweg 52-54 te Bl'daal. Tel. 63350. Gevr. 2e kapster of aankom, bediende. Dameskaps. Spiers Kerkerinklaan 23, Santpoort. Tel. 02560-6402. Gevr. winkelmeisje v. onze zaak Trompstraat 187. Groe nendaal's Superslagerijen. Wij vragen voor onze groen te- fruitafd. een actieve jon- man. die in staat en bereid is deze afdeling geh. zelfst. te verzorgen. Zwanenburg L. Nieuwstraat 507. Tel. 4910. Merck Sharp Dohme Ned. N.V., Chem.-Farmaceut. Ind., Nijverheidsweg 60-62, H'lem vr. voor spoed, indiensttred. chemische vaklieden/hulp vaklieden v. 3-ploegendienst (ieder week-end vrij). Leeft, vanaf ca. 23 jr. Pers. aanm. na telef. afspr. (Tel. 22070, toestel 124) op bovenst, ades. Merck Sharp Dohme Ned. N.V., Chem.-Farmaceut. Ind., Nijverheidsweg 60-62, H'lem, vr. in dagdienst v. h. chem. fabr. magazijnbediende, lft, vanaf ca. 23 jr. Pers. aanm na telef. afspr. (tel. 22070, toestel 124) op bovenst, adres. Stalling agb. voor Alpen- kreuzer of iets derg. Br. L, 5100. Te huur agb. zit-slk. Evt. m. ontbijt en gebr. van douche Br. L. 5094. Wie helpt ons over enkele maanden aan inwoning, a.s. echtpaar zonder kinderen Br. L. 5068. Gevr. 2 nette kostgangers. Willebrordstraat 7. Echtpaar met dochtertje van 4 jr. zkt. woonruimte <2 kam m. kookgel.) Goede referen ties. Br. L. 5073. Agb. vrij huis 5 kamers. Ge vraagd ben.huis. L. Nieuw str. of omg. Br. L. 5074. Gevr. winterstalling v. cara van. Lang 3.85 m. dissel 2 m, breed. Br. L. 5075. Hypotheken beschikbaar tot 90 percent op woonhuizen, woonwinkelhuizen en bedr.- panden. J. Bais. Drieh.kerk weg 100. Driehuis. Tel. 02550- 5686. Huis te kp. gevr. 4 kam. -f zolder -f gar. of plaats. Omg. Santpoort en Driehuis. Br. L. 5077. In de periode 1955-1965 slaagden 16551 leerlingen nl. 3173 voor S.P.D.-M.O 3891 voor M.B.A. Ass9487 voor Praktijkdiploma Ass 1965 - 2093 geslaagden: 1170 PD; 539 384 S.P.D./M.O. Inl., prosp. en inschr. maandag t/m vrijdag van 9-5 en 7-9 uur. Amsterdam, Oosteinde 3, Tel. 236.389 Rotterdam, Heemraadssingel 111, Tel. 230.898 Den Haag, Sweelinckplein 46, Tel. 333.880* Utrecht, Domplein 4, Tel. 03402-2482 Hilversum, Domplein 4, Utrecht Tef. 03402-2482 Groningen, Zuiderpark 11a, Tel. 31.971 Leeuwarden, Weerd 18, Tel. 26.212 Enschede, Emmastraat 165, Tel. 16.607 Iedere cursist ontvangt jaarlijks de lijst van onze geslaagde leerlingen met naam en volledig adres. 7 Agb. vrij huis. 6 kamers voor 4 kam.-flat. Br. L. 5096. Woningruil. Agb. gemod. kam.-woning in A'dam-Z. Huur f 76.- p.m. voor woning (ook duplex) in IJm.. Bever wijk of omg. Tel. 02550-2830. Br. L. 5095. Agb. mod. gem. zit-slk. m gebr. v. badk. v. heer b.b.h.h Br. L. 5082. Wie helpt a.s. echtp. aan 2 kam. keuken. G. Koning Griftstraat 5, IJm. Agb. 3 kam.-flat in ruü .voor vrij huisje met tuin op nette stand. Br. L. 5088. Agb. Rijswijk Z.H. 4 kam. fiat Vrij uitz., 2 balcons, kei der, bij winkelcentr. en stat. Gevr. H'lem of omg. 4 kam woning of flat Tel. 070-905188 of br. L. 4944. Huizen te koop gevraagd in gem. Velsen e.o. Op korte termijn leeg te aanvaarden. Evt. ged. Mak.kant. „Sleu telhof", Zandv.weg 67. Aer- denhout. Tel. 02500-43647. Wie helpt ons. A.s. echtp. zoekt kam. -f kookgel. Telef. 02560-7575. Gez. net kosthuis door nette heer, 40 jr. Werkz. dagdienst. Weekeinde afw. Br. L. 5045. Enige gemeub. gr. en kl. zit slaapkamers te huur. Zonder pension. Hete lucht verwarm, en gebr. van badk., gr. kam., zijn voorz. van str. water. Vrij uitz. Nieuwbouw. Kanti ne aanw. 5 min. lopen van strand. Parkeergelegenheid. Tel. 02550-8798. Pythagoras- straat 6. Voor Uw T.V.-rep. D. de Vries. Steenbokstr. 9, IJm. Tel. 6244, ook 's avonds. Grote gezinsboterkoek, 2.15 2 in 1-verpakking 4.10. Ha zenberg mm heerlijk. Wij maken alle sleutels. Fa. NP. Zwager, Kennemerlaan 77, tel. 5607. 's Morgens bren gen. 's avonds klaar 'n Geboortekaartje ontvan gen??? Wij hebben een over vloed van kleine en grote geschenken en zullen u graag deskundig adviseren, 't Kinderpaleis. Kennemer laan 54. Tel. 6405. Atelier voor stofceintuurs gespen, knopen, knoopsga ten maken. Binnen 2 x 24 u. klaar. Maison Smits, Velser- duinplein 5 en Velserduin- weg 149. Uw T.V. defect? Bel 7849 (ook 's avonds) en wij ko men direct. W. F. Harrems, Steenbokstraat 17. Bij aankoop van een was machine-combi of vol-auto- maat geven wij een leuke inruilprijs v. uw oude was machine of centrifuge. Velo, Trompstraat 66-68, IJmuiden Telefoon 5198. Rokspuit Verkort Uw rokken zelf met deze eenv. te ver stellen rokspuit. Uw rokzoom is altijd recht v. 4.95. Loen- dersloot, IJmuiden. Beslagkom met spatdeksel. Handig model m. schenktuit en greepje. Stootvast plastic. Het doorzichtige deksel voor komt spatten en heeft een ronde uitsparing voor de gar den of deeghaken van uw handmixer 1.69 Loendersloot IJmuiden. Uitschuifbare ruitenwisser. Geheel metalen uitv. en uit- schuifbaar tot 2 m.Ideaal v. flatbewoners 7.50. Loender sloot. IJmuiden. 'lO»i 11 Ben jij dat meisje? Zoek jij die baan? Van FILEERSTER V SS ER Jaczoon

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 20