Ja zuster, nee zuster VENETIAANS FILMFESTIVAL Helena Rubinstein Herlevend verleden DICK HOLTHAUS: Silhouet van de man in 1967 is slank BOEIENDE FILM UIT MEXICO OVER BINNENLANDSE REVOLUTIE Skin dew m Nieuw theaterblad voor Amsterdam Geen geld geen feest Predikant wordt personeelschef Geef een droge huid weer haar natuurlijke souplesse met vocht, dag en nacht! Sterven in Madrid w i WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1966 7 99 99 Gl. K. van 't Reve in een ziekenhuis opgenomen Kerkelijk nieuws „Beatles" terug in Londen I CLAUDIA Nederlands Danstheater kreeg les van Nora Kiss Jacques Levij Radio WOENSDAG DONDERDAG Televisie WOENSDAG Hetty Blok en Leen Jongewaard in de nieuwe t.v. -musical voor de jeugd van Annie M. G. Schmidt: „Ja zus ter, nee zuster", die zaterdag 3 sep tember voor het eerst wordt uitge zonden. Een aantal kunstinstellingen in Amster dam de Stadsschouwburg, Amsterdam se toneelgezelschappen, het Nationaal Bal let, het Nederlandse Theater Centrum zullen voor de nieuwe tuinsteden in Am sterdam-West en -Zuid een maandblad uit geven dat in een oplage van 65.000 gra tis zal worden verspreid. In het blad wordt wat er in de stad te doen is op het gebied van kunst beschreven en be handeld. Het nieuwe informatieblad zal ook bijkomende problemen aan de orde stellen, zoals „Hoe kom ik aan een op pas voor de kinderen?" en „Moet ik al tijd naar de binnenstad om kaartjes te kopen?" en „Hoe kom ik er?" Op den duur hopen de initiatiefnemers ook andere instellingen zoals cabarets, bioscopen en cafés te laten meedoen. Ove rigens blijkt het theaterbezoek in Amster dam, met 865.000 inwoners, tamelijk con stant. De Stadsschouwburg verkoopt al ja ren achtereen rond de 260.000 plaatsbewij zen per jaar. Het zilveren jubileum van de Utrechtse stadsschouwburg (Esplanade) zal niet worden gevierd. Er is geen geld beschik baar. Op 30 september is het 25 jaar ge leden dat Dudoks schepping in gebruik werd genomen. Het gemeentebestuur van Utrecht verwacht dit jaar een aanzien lijk exploitatietekort van de schouwburg, en vindt het maar beter de voorgenomen feestelijkheden achterwege te laten. Er was 15.000,- mee gemoeid. Alleen de „Vrienden van de Stadsschouwburg" zul len nu aandacht schenken aan het zil veren jubileum. Zij bieden een door de Utrechtse beeldhouwer Jos d'Hont ver vaardigd beeld van de toneelspeelster Ida Wasserman aan. De Amsterdamse dirigent Julius Su san is 75 jaar oud en tevens 60 jaar dirigent. Hij wordt op 10 september 's middags in Carré gehuldigd tij dens een receptie die duurt van 14.00 tot 16.00 uur. (Van onze correspondent) ALMELO Ds. A. J. Hovy, hervormd predikant te Almelo, is met ingang van 15 oktober benoemd tot sociaal adviseur bij de directie van het concern Konink lijke Nederlandse Zoutindustrie „Ketjen". Ds. Hovy zal zich als gevolg van deze be noeming in Arnhem vestigen. Na ampele overwegingen heeft de Al melose predikant besloten het ambt van predikant neer te leggen. „Ik ben", aldus verklaarde ds. Hovy, „tenslotte op het voorstel ingegaan, omdat ik het aan de ene kant belangrijk acht dat een indu strieel concern voor de menselijke ver houdingen in zijn bedrijf iemand zoekt van wie men weet dat hij predikant is geweest en aan de andere kant omdat het mij steeds duidelijker wordt hoezeer de kerk naast de banen leeft, waarlangs onze moderne, geïndustrialiseerde maatschap pij zich beweegt". Ds. Hovy heeft in Utrecht, waar hij in 1914 werd geboren, eerst rechten gestu deerd. Na zijn kandidaats schakelde hij over op theologie. Hij was als predikant verbonden aan de Hervormde gemeenten van Koog aan de Zaan, Haarlem en Hans- weert. (Van onze correspondent) GRONINGEN De schrijver G. K. van 't Reve blijkt twee weken te zijn opge nomen in het Wilhelminagasthuis te As sen. Hij moet overspannen zijn en geen bezoek mogen ontvangen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Schoonhoven (vac. H. Jon- gerden) J. van Sliedregt te Baarn; - te Wieringermeer (vac. J. v. Woudenberg) J. Voordouw te Giessen-Rijswijk. Aangenomen naar de Wilp-Noordwijk (Gr.) K. J. Inberg kand. te Cornjum. (Van onze speciale verslaggever) VENETIë. Dinsdag zijn de Spaans-sprekende landen aan bod ge weest in Venetië: Spanje als mede dinger naar de gouden leeuw met „La Busca" van Angelino Fons, en Mexi co, buiten mededinging, met „La sol da Dera" van José Bolanos. De laatste film is ongetwijfeld de meest interes sante. Niet alleen vanwege de inhoud, maar ook vanwege de regie-opvatting in fotografie, die de Zuidamerikaanse pendant vormt van de „nouveau va gue". De film handelt over „De vrouwen van de soldaten" die tijdens de Mexicaanse re volutie van Zapata, Panchovilla en Caran- za eigen bataljons vormden en al plunde rend met hun soldaten meetrokken. „La sol da Dera" is een hard, soms cynisch verslag van een oorlog iedere oorlog en de vrouwen die het meemaken, al vechtend voor hun bestaan en hun kinde ren. Temidden van deze „Sol da Dera" volgt de camera de strijd van de vrouw Lazarra (de actrice Sylvia Pinal), die eerst bij de troepen van dictator Huerta haar man volgt, maar nadat deze is neer geschoten, automatisch terechtkomt bij de troepen van Caranza. Ze vechten mee, deze vrouwen, die toebehoren aan de sol daten van de revolutie en tegelijkertijd lastdieren, minnaressen en verzorgsters zijn. Na twee jaar revolutie zijn ze murw en is het laatste restje beschaving weg. Bolanos heeft het leed, het meedogenlo ze, maar ook soms wrang humoristische in de revolutie, overtuigend gefilmd. „LA BUSCA", de Spaanse inzending, is ook een verhaal uit het begin van de twin tigste eeuw. Het handelt over de zeven tienjarige Manuel, die arriveert in het ba rokke Madrid, waar de sociale toestanden nog slechter zijn dan nu. Manuel wordt verliefd, zijn moeder sterft, zijn geliefde verraadt hem. Hij krijgt slechte vrienden maar kiest toch het goede en dood ten slotte in een messengevecht de bendelei der Bizco. De hoofdrol wordt door Jacques Perrin goed vertolkt, maar de film is langdradig en zonder een enkele verras sing gemaakt. Na ieder shot weet de kij ker al wat volgt. En om het hem vooral niet moeilijk te maken gebruikt regisseur Fons allerlei tekenen om het onheil aan te kondigen. Overbodige verspilling van een redelijke fotografie. DE KORTE FILMS waren in Venetië tot nu toe niet om te gillen. Een uitzonde ring vormt „Labanta Negro" van de Ita liaan Piero Nelli, die samen met camera man Eugenio Bentivolgio een boeiend ver slag maakte over de vrijheidsstrijders op de Kaapverdische eilanden van Portugees Guinee. Hij leefde tien dagen tussen deze partizanen en bracht een geweldig stuk film mee terug; een huwelijk tussen oor logsreportage en kunst zoals men maar zelden ziet. Tot nu toe hebben we uit de „roaring twenties" twee stomme films van Cecile B. de Mille gezien: „Why change your wife" (1920) en „The affairs of Anatol" (1921), allebei met de verrukkelijke Glo ria Swanson: „I just love curly hair". Het festival wacht eigenlijk op Mai Zet- terlin met „Natt Lek", die misschien voor wat vuurwerk kan zorgen. Niet alleen Mao Tse Toeng weet wat zwemmen is; ook de Perzische keizerin Farah Dibah staat haar mannetjezij viel tijdens het water skiën. (Telefoto) De Beatles zijn van hun vierde Ameri kaanse tournee teruggekeerd. Zij werden vanmorgen op London Airport door een gillende en schreeuwende menigte en thousiast begroet. Een spandoek met de woorden „Christus zij dank, dat jullie weer veilig terug bent", kon echter in de ogen van de politie geen genade vinden. De 250 fans begonnen hysterisch te schreeuwen toen het kwartet uit het vlieg tuig stapte, waarmee zij de reis van Los Angeles naar Londen hadden gemaakt. Op een ander spandoek stond „Sexy John we houden van je". U kiest De mooiste verlovingsring van de J* CONSTANT-fabrieken. Vanaf 95.— per paar. U heeft niets anders te verliezen dan droogte en verraderlijke rimpels. Bestrijd droogte met vocht: met Helena Rubinstein's Skin Dew vochtinbrengende emulsie. Uw huid drinkt het op - in seconden. Nu is uw make-up de gehele dag ochtendfris. Vettig? Geen spoor, niet meer dan een vleugje dauw dat stralend flatteert. Behandel de droge huid, 's avonds of tijdens het bad of relax, nog eens met Skin Dew vochtinbrengende Cream. Rimpels worden effectief bestreden. Hoe komt dat? Door een opmerkelijk samenspel van rijke verzachtende en heilzame ingrediënten en het unieke Collagen Proteïne; gelijk aan de natuurlijke krachten die een huid. zo "jong" houden. ito Of tmuUW Helena fOrHunXff* Skin Dew Nieuw en speciaal gecreëerd om de make-up van een tere of droge huid te verwijderen; Skin Dew Cleanser Concentrate tovert alle make-up weg (OOK VAN DE OGEN) zonder wrijven! De huidige mode van de „blijvende make-up" en de zwaardere ogen-maquillage maakt dit opmer kelijke preparaat tot een noodzaak. Nederland I: Vanaf half zeven wordt een reportage uitgezonden van de Euro pese kampioenschappen atletiek in Boe dapest. Na e enaflevering van de Flint- stones zendt de KRO na het journaal het programma „Van toeten en blazen" uit. Het is een film gemaakt van het on langs gehouden Wereldmuziekconcours in Kerkrade. Hierna volgt een aflevering uit de Duitse serie „Hafenpolizei". Vervol gens een muzikaal programma van Nic Notten en Nico Holtrop waarin Los Para- guayos en Luis Alberto del Parana Zuid amerikaanse muziek brengen. De avond wordt afgesloten met „Brandpuntpost", waarin ingezonden stukken van Brandpunt behandeld worden. Nederland 2: In ruime mate zal aan dacht worden besteed aan de wereldkam pioenschappen wielrennen. De avond be gint met een reportage van de halve fi nales achtervolging amateurs en sprint amateurs. Het AVRO-programma bestaat uit een tekenfilmpje met mr. Magoo, een aflevering van „Luipaard op schoot" en een komedie van G. B. Shaw, „De man van het lot" getiteld. Hierna worden de re portages van de wereldkampioenschappen wielrennen weer voortgezet met de fina le achtervolging amateurs en beelden van de tweede serie voor prof-stayers. De balletpedagoge madame Nora Kiss uit Parijs heeft een week lang de leden van het Nederlands Danstheater in Den Haag onderwezen. In haar Parijse studio complex „Wacker" werden haar lessen ook gevolgd door Marianne Sarstadt, Ge rard Lemaitre, Hans van Manen en Job Sanders, leden van het Haagse balletge zelschap, alsmede door Melissa Haydn, Bejart en Miskovitch. Madame Nora, zelf opgeleid door onder anderen Carlotta Brianza en Alexander Volinine, heeft ge werkt met choreografen Balanchine, Mas- sine, Romanoff en Staats. Zij leidde op haar beurt bekende dansers en danseres sen op, onder wie Jacqueline Moreau, Ann Polajenko, Tania Barie, Andre Prokovsky, Jacqueline Rayet en Frangoise Adret. Dertig jaar geleden woedde de Spaanse burgeroorlog. Voor velen onzer contem poraine geschiedenis die voorgoed in het geheugen staat gegrift, het gewelddadige begin van een wereldgebeuren dat zijn spoor nog steeds doortrekt: a- De documentaire van Frédéric Rossif heeft gisteravond op Nederland 1 dat zo nabije verleden voor ons op adembene mende wijze doen herleven. De bloedige verschrikking, de menselijke verdwazing, grootheid-vol-idealisme, machtswaanzin, zwakheid, falen en het ontstellende lij den, het kreeg allemaal door de knappe montage, maar vooral door de indringen de teksten, een reliëf van bijzondere scherpte en bijna schaduwloze diepte. Het kale, troosteloze landschap van Spanje speelt in dit „sterven in Madrid" een eigen spel, soms poëtisch door ont roerende close ups van een bloeiende struik, de werking van het silhouet in de oneindigheid, de nietige mens op de kale aarde, soms als een aanklacht omdat die Spaanse aarde zich ontfermde over de slachtoffers van die broederstrijd, als de mensen zelf zonder erbarmen waren. De Spaanse burgeroorlog was een voor spel, genadeloos en gedragen door gewe tenloze machten, tot de tweede wereld oorlog. Ook dat toonde Rossif ons, een bloedige prelude van de totale oorlog aan het begin waarvan het Baskische Guerni ca staat, in puin gebombardeerd door het Duitse Kondor-eskader. In Madrid stierf niet alleen de illusie van een Spaanse democratie. In Madrid stierf het geloof van hen die meenden dat reden, en recht zouden kunnen zege vieren over geweld en bestialiteit. In Madrid stierf in maart 1939, toen Fran co's legers en Mussolini's cohorten er binnenrukten, de laatste mogelijkheid om de profeten van het geweld een halt te gebieden. Europa, de wereld, heeft daar voor een verschrikkelijk losgeld moeten betalen. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten en gramm.- muz. 18.30 Lichte klanken uit.Joego-Sla- vië. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Europe se atletiekkampioensch in Boedapest. 19.20 Gramm.muziek. 19.25 Henry Wood Prome nade Concert. 20.35 Nws. 20.40 Tekst en uit leg. 20.50 De Wereldkampioensch. wielrennen op de baan. 21.45 Artistieke staalkaart. 22.15 De wereldkampioensch. wielrenneen op de baan. 22.30 Nws. 22.40 SOS-berichten. 22.45 Actualiteiten. 23.00 Tango-rumba-orkest. 23.30 Gramm.muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM II 18.00 Orkestenparade. 18.30 Nws uit prot.chr. organisaties. 18.45 Steunt het Koningin Wil- helminafonds. 18.50 Musette-orkest. 19.00 Nws. 19.10 Radiokrant. 19.30 Geestelijke koorwerken. 19.50 Wereldpanorama. 20.00 Moderne Passiemuziek. 21.30 Vroeger was het koninginnedag. 21.45 Moderne muziek. 22.00 Klassieke en mod. muziek. 22.15 Avond overdenking. 22.30 Nws. en SOS-berichten. 22.40 Orkestmuziek. 23.00 De vrouw in het maatschappelijk beeld. 23.15 Gram.muziek. 23.55 Nws. BRUSSEL 324 m 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Le- kenmoraal- en filosofie. 18.50 Amusements- muz. 19.00 Nws en reportage Europese Atle tiekkampioensch. te Budapest. Tussen 19.00 em 21.30 rechtstreekse reportage Wereld kampioensch. op de baan. 19.40 Lichte muz. 20.00 Openbaar Kunstbezit. 20.15 Lichte muz. 22.00 Nw. 22.15-23.00 Van de hak op de tak. HILVERSUM I. 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Gramm.muziek. (7.30-7.32 Nws). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Gram.muziek. 8.30-8.32 Nws. en vakantietips. 8.40 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram.muziek. 10.00 Operette muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Amuse mentsmuziek. 12.10 Leven op het land. 12.27 Mededelingen land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Actualiteiten. 13.00 PPro memorie. 13.50 Klassieke gramm.muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.15 Metropole orkest. 15.00 Bij beloverdenking. 15.30 Geestelijke liederen. 16.00 Klassieke en moderne muziek 16.45 Cultische muziek met toelichting. 17.05 In strumentaal kwartet. 17.10 Eurojazz. 17.40 Voor de kinderen. 17.50 Sportrubriek. HILVERSUM II. 7.00 Nws. Ochtendgymnastiek. 7.20 Gramm. muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.10 Gramm.muziek. 8.30-8.35 De groenteman. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Klassieke gramm. muziek. 9.40 Gramm.muziek voor oudere luisteraars. 19.00 Voor de kleuters. 10.10 Ar beidsvitaminen. 11.00-11.02 Nws. 12.00 Dans- orkest. 12.27 Mededelingen land- en tuin bouw. 12.30 Engelse muziek. 13.00 Nws. 13.10 Journaal. 13.30 Klassieke muziek. 14.00 Klassieke koorwerkjes. 14.15 Huishoudelijke zaken. 14.30 Moderne muziek. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Licht programma. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nws. HILVERSUM III 240 m. en FM-kanalen. 9.00 Nws. 9.02 Kwink. Om 10.00 en 11.00 Nws. 12.00 Nws. 12.02 Actualiteiten. 12.05 Radio-concertorgelspel. 12.30 Grammuziek. 13.00 Nws. 13.02 Actualiteiten. 13.05 Gevar. muziekpr. (opn). 14.00 Nws. 14.02 Actualitji- NEDERLAND I 17.00-17.35 Voor de jeugd. 18.30 Europese atletiekkampioensch. te Boedapest. 19.00 Nws. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Europese at- letiekkampioesch. te Boedapest. 19.35 De Flintstones. 20.00 Journaal. 20.20 Van toeten en blazen. 21.00 Havenpolitie. 21.25 Zuid amerikaanse muziek. 21.45 Brandpuntpost. 22.15 Epiloog. 22.20-Journaal. NEDERLAND II 19.30 Wereldkamp. wielrennen Frankfurt. 20.00 Nws. 20.01 Mr. Magoo. 20.05 Luipaard op schoot. 20.30 De man van het lot. 21.50 Wereldkamp. wielrennen te Frankfurt. 22.10 Journaal. 22.15-22.35 Wereldkamp. wielren nen te Frankfurt. ten. 14.05 Platen en tips voor de vrouw. 15.00 Nws. 15.02 Actualiteiten. 15.05 Instr. Trio. 15.25 Gev. gramm.muziek. 16.00 Nws. 16.02 Actualiteiten. 16.05 Progr. voor de tieners. 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.05-18.00 Gev. programma. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.48 Klas. muziek. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Kamermuziek. 14.00-14.03 Nws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Jazzuziek. 17.00 Nws. 17.15 Latijns- Amerikaanse mu ziek. 17.30 Volksmuziek uit Sicilië. 18.00 Nws. Onder veelbelovende namen als „Beach boy", „Happening", Secret Agent", „Summer in the city" en „Jaguar" presenteerde Dick. Holt haus gisteren voor het eerst een col lectie voor mannen. „Diek Holthaus pour hommes" heette de show dan ook, die getoond werd in zijn voor de ze gelegenheid veel te kleine boutique in de Amsterdamse Van Baerlestraat. Met veel flair toonden de mannelij ke mannequins, onder wie Rob de Nijs en een enthousiaste Donald Jones de modellen die zonder al te veel schokkende veranderingen van een ge distingeerde perfectie waren. Het silhouet van de man van 1967 moet slank zijn. De schouders zijn daarom smal en de heupbroeken lo pen recht naar beneden. Lange split ten, de plaatsing van de knopen en de lengte van de kraag moeten dat slank makend effect versterken. De vrijetijdskleding (alvast voor de zomer van 1967!) bestaat uit licht kleurige heuppantalons gecombineerd met een brede ceintuur in een con- Een geruite sportcombinatie op een zwarte broek. Das en po chette zijn van India-zijde. Visserspak gedragen door Do- voor het grootste deel in groene nald Jones. De witte broek steekt lieslaarzen. Het hemd is in 1 battledress-stijl. trasterend uni- of streepdessin. Hier bij worden jersey vesten gedragen met bijbehorende truitjes in hemds- model. Een soort twinset voor man nen dus. Weinig opzienbarend nieuws brach ten de talloze kostuums, die overigens perfect waren afgewerkt. De kleuren groen, bruin, blauw en zwart zijn het meest gangbaar. Heel erg mooi wa ren de sportcombinaties, waarbij de colberts in ruitdessin gedragen wer den bij een donkere pantalon in uni. Wel een verrassing vormde de keuze van de stof. Dassen en pochettes van Indiazijde met bonte motieven werden gecombineerd met overhemden in streepdessin. Als de voering van col bert en vest hiervan ook nog verschilt ontstaat een bonte, verwarrende, maar toch wel plezierige mengeling van, bloemen, strepen en fantasiemotieven in alle mogelijke kleuren. De gedes sineerde voeringen, vindt men trou wens overal terug, zowel in de regen jassen als de car-coats, in de kos tuumjasjes en zelfs als stofrand op de geraffineerde kleine hoeden. Nieuw waren ook de schoenen. Spor tieve lakschoenen wisselden af met de zogenoemde Jodphurschoenen: laars- achtige stappers waar de broekspijpen overheen vallen .Het „Western" effect werd hier en daar versterkt door de plaatsing van doorgestikte zakken en kleppen op de jassen en door de „Bo nanza achtige" cowboy hoeden, een ty pering van Ageeth Scherphuis, die zich onder de vele genodigden bevond. Dinsdag 6 september brengt Dick Holthaus zijn collectie voor de vrouw. Als die even stijlvol en draagbaar is als deze show mogen we haar bij voorbaat al geslaagd noemen. TiTnnniiiiwiiimniinniviiiiiiu

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 21