en m HOLLAND HOUSE" VOOR EXPO '67 GEREED DE'STERRENHEMEL IN SEPTEMBER •i POLLE, PELLI EN PINGO DAVY JONES KRAMMETJE FOK PANDA EN DE MEESTER KRISTAL-KIJKER Ons vervolgverhaal '■Mm WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1966 9 Een oorspronkelijke Nederlandse roman door Wiliy Corsari u i weer ,^jk -zéker, dat de k MWWUWVUMMWVAAA 100) Klein, blond, ze danste telkens voorbij en lachte tegen Frans, ze was stomdronken. Iemand sprak over haar. De naam keerde terug in haar geheugen: Er- king, Cora Erking, een tekenares. Kees was opgestaan en zei: „Kom gauw eens gezellig eten bij me." „Ja", zei ze, „graag". Haar keel was droog. Is hij met die Cora Erking weggegaan? wilde zij vragen, maar zij kon de woorden niet over haar lippen krijgen. Ze had nu telefoon. Zodra zij al leen was, zocht zij in het telefoon boek en vond de naam van de man, met wie Cora Erking die nacht voortdurend had gedanst, op wiens knieën zij had gezeten, die haar steunde, toen zij wegging: Jeuvels, de journalist Jeuvels. Ze had hem zelden gesproken, hij mocht haar niet, hij had eens ge zegd, dat ze een papkindje wou ma ken van Frans. Maya had haar dat verteld. Die babbelde argeloos zulke dingen over, zonder boosaardigheid. „Ik weet niet, waarom ze zo over je praten", zei ze, „ik vind je erg flink en aardig." Jeuvels zou haar stem wel niet herkennen Maar die klonk zo hees, toen zij sprak, dat er niet veel ge vaar voor was. „U spreekt met een bekende van Cora Erking. Kunt u mij zeggen, of zij de stad uit is?" „Cora zit in Parijs", zei Jeuvels, „met haar oude liefde, Frans. Ze zullen wel blijven tot het geld op is." „Zo", zei ze, „dank u." Ze legde de hoorn op de haak en dacht verdwaasd: „Wat raar". Dat was lange tijd het enige, wat zij dacht. Het werd steeds stiller en leger in haar. Zij zat en staarde in een rode nevel en toen dacht zij: ik vermoord ze allebei. Die gedachte deed haar goed. Maar na een tijdje zag zij kleine Chris. Ze zag hem overeind zitten in zijn bedje, nog bleek en zwak na zijn ziekte, haar aanziende met zijn gro te, donkere ogen. „Je bent altijd weg", had hij gezegd en ze had ge antwoord: „Ik moet hard werken, schat. Maar misschien kun je later bij me komen. Zou je dat willen?" Toen had hij geaarzeld en gevraagd, of oma dan ook meeging en de lieve juf? Hij hield meer van zijn twee oma's en van Mademoiselle, dan van haar. Maar dat veranderde niets aan het feit, dat zij voor hem moest zorgen en dat kon ze niet, als ze in een gevangenis zat, omdat zij twee men sen had vermoord. Dat was alles waanzin. Je beging een grote vergis sing, goed, dat kon in zaken ook ge beuren, het was een strop, het heeft geen zin je op te winden, volgende keer beter. Fini. Borsteltje lag naast haar en zij drukte het diertje in haar armen. Het was Tasso niet. maar toch iets, dat leefde en graag bij haar was. Toen zij de volgende zondag naar Chris kwam kijken, zei haar moe moeder ontsteld: „Kind, jij bent ook ziek! Je lijkt wel een geest." Charles Charlotte „Ik heb geen tijd om ziek te zijn." In de herfst, op een stormachtige regendag, liep zij bijna tegen die beiden aan, toen ze in een tram wil de stappen. De pijn was zo fel, dat zij duizelig werd. Ze stapte niet in maar liep het hele eind naar huis, hopende dat wind en regen haar zou den kalmeren. Maar het hielp niet. Zij kon niet meer denken, het is voorbij, fini, niet over natobben ze had geen macht meer over de woede, die in haar raasde, over ge dachten die door haar hoofd schoten. Zij dacht vertwijfeld: Ik word gek of ik vermoord ze toch. De winkeljuffrouw keek onthutst, toen zij langs haar heen stoof, de zitkamer binnen. Daar zat zij aan de tafel, het hoofd in de handen, vech tende tegen de blinde woede die haar vervulde, tot zij opschrikte, omdat de juffrouw kwam zeggen, dat me neer Zeiler er was. „Laat meneer binnen". Zijn lelijk gezicht was bijna knap door de brede, blijde glimlach waar mee hij zijn sterke, witte tanden toonde en de glans van zijn ogen. Maar zijn glimlach gleed dadelijk weg en hij vroeg verschrikgt: „Scheelt er wat aan?" „Niets. Wat vermoeid." „Dan moet u eens een goede va kantie nemen. Naar de Riviera gaan, of Zwitserland Ze trok haar starre lippen in een glimlach. „Zo iets zit er nog niet aan." „O jawel", zei hij, „jawel". Ze had hem een stoel toegescho ven, maar hij was dadelijk weer op gesprongen, hij scheen geen rust te hebben om te zitten. „Ik heb groot nieuws voor u. Eerst wou ik het schrijven, maar toen wou ik mezelf toch het genoegen gunnen om uw gezicht te zien!" Hij wachtte even, als een acteur, die een pauze maakt om zijn vólgen de claus beter te doen uitkomen. „Ik heb gelijk gehad. Het is een Terborg. Ik weet het nu zeker." Zij keek hem verwezen aan. „Terborg?" „Uw schilderij. U hebt me uitgelachen. Maar ik had gelijk." Zij staarde hem aan en trachtte haar hersens te dwingen tot werken. Terborg. Schilderij. O ja. Dus het was een Terborg. Ze rnoest daar blij om zijn. Anders was hij teleurge steld. Ze slikte en spande zich in om te spreken: „Ik weet niet wat ik moet zeg gen het is een schok Ja, het was nogal een schok ge weest. Je staat bij een deur en klopt vergeefs aan, als een bedelares. Drie jaren. Bijna drie jaren en je denkt dat het voor altijd zal zijn. In weer wil van de scènes. Want je dacht „Wat is het? Bent u niet goed? Wilt u iets drinken?" Er was weer een waas, maar dit maal niet de razernij, de wilde ge dachten. Alleen, benauwdheid, 'n zich voelen wegzinken. Ze sloot de ogen, voelde een arm om zich heen, een stem riep: (Wordt vervolgd.) WiL VOLGEND VOORJAAR opent in de Canadese stad Montreal een nieuwe wereldtentoonstelling haar poorten de Expo 67, nog groter, impo santer en duurder dan alle voorgaan de world exhibitions, waar ter wereld ook gehouden, volgens de initiatiefne mers. Terwijl overal op St. Helens eiland in de St.' Laurensrivier nog koortsachtig wordt gewerkt om de 73 landenpaviljoens voor 28 april 1967 gereed te krijgen, staat het „Holland se Huis" al zilver glanzend tussen de twee „waterfronten". Dezer dagen is namelijk het exterieur van het opval lende aluminium bouwsel, een schep ping van de Rotterdamse architecten Eijkelenboom en Middelhoek voltooid al maakt dat exterieur op de leek wellicht de indruk, geheel in de stei gers te staan (zie de foto's). DEZE OPEN VORM is echter doelbe wust door de architecten gekozen om „ruimte" te scheppen, zowel voor het oog als functioneel en niet in de laat ste plaats, dachten wij, om gestalte te ge ven aan de gedachten dat dit een ge- Het revolutionaire verbindingsstuk waarin buizen uit alle richtingen samenkomen. bouw is uit het tijdperk van de Ruimte verovering. Het immense paviljoen be staat dus uit een aluminium-ruimteframe waarin de expositieruimten, wanden, vloe ren en daken, geheel vrij zijn opgehan gen. Voor dit framewerk is een speciaal verbindingsstuk ontworpen, dat buizen en balken uit alle richtingen kan dragen. Een bijkomend voordeel van deze in genieuze constructie is dat het gehele paviljoen na afloop van de tentoonstel ling zonder moeite gedemonteerd, en el ders weer opgebouwd kan worden, waar bij dan bovendien allerlei variaties naar totaalvorm en inhoud mogelijk blijven. Naar verluidt zijn er thans al drie seri euze gegadigden, die de hele affaire te zijner tijd willen overnemen. VOOR DE Nederlandse deelneming aan de Expo 67 in Montreal heeft onze rege ring diep in de buidel getast door een bedrag van 12 miljoen gulden beschik baar te stellen. Ons land wil ditmaal extra-goed voor de dag komen en dat niet alleen uit commerciële of propa gandistische overwegingen. Nederland Behalve het Holland House (cen trum foto links) verrijzen er nog vele andere futuristische bouwsels op de Expo 67. Links op voorgrond het Belgische paviljoen-in-aan- bouw, op de achtergrond de „Sky line" van Montreal. Op de foto rechts het Nederlandse paviljoen, geflankeerd door de St. Laurens rivier en de bouwput voor de kunstmatige vijver (geheel rechts). heeft immers bijzondere banden van vriendschap en verbondenheid met Ca nada, dat 13.000 van zijn zonen offerde voor de bevrijding van ons land, dat in de oorlogsjaren gastvrijheid bood aan de koninklijke familie en dat sindsdien voor ruim 100.000 ex-Nederlanders een nieuw vaderland geworden is. MERCURIUS staat deze maand te dicht bij de zon om te kunnen worden waargenomen. Ook Venus komt nu in de nabijheid van de zon. Toch is de heldere planeet 's morgens nog goed te zien. Aan het einde der maand komt ze ongeveer een uur vóór de zon op. Mars kan eveneens 's morgens worden waargenomen. De planeet beweegt zich deze maand van het sterren beeld de Kreeft naar dat van de Leeuw. Iets westelijker dan Mars kan, steeds 's morgens, Jupiter worden be keken. Door zijn heldergele kleur is het een sterk in het oog springend object, meer dan de veel lichtzwakkere rode planeet Mars. Saturnus staat op 19 september in oppositie met de zon. Dit betekent dat de aarde zich op dat ogenblik juist tussen de zon en Saturnus in bevindt, zodat beide aan de hemel juist tegenover elkaar staan (180 graden ver schil). Komt de zon op, dan gaat Saturnus onder en om gekeerd. De planeet is dus de gehele nacht zichtbaar. Voor kijkerbezitters is het bovendien een laatste kans om dit jaar nog iets van haar ringen te zien, die nu snel smaller worden. Saturnus staat op de grens tussen de sterrenbeelden Waterman en Vissen. Op 8 september staat Venus in conjunctie met Regti- lus. De schitterende planeet staat dan op minder dan één graad ten noorden van de helderste stei* van de Leeuw. Het zal echter alleen bij zeer heldere lucht mo gelijk zijn, iets van de ster te ontwaren omdat beide objecten, planeet en ster, al volop baden in de gloed der opkomende zon. Op 11 september kan men aan de morgenhemel de mooie samenstand van de maan en Jupiter bewonderen. De conjunctie heeft plaats om 4 uur v.m. De volgende dagen, 12 en 13 september, komt de maan in conjunctie met achtereenvolgens Mars en Venus. Q Uï-F STEENBOK Op 23 september te 12.43 uur nemen wij afscheid van de zomer. Dag en nacht duren op dat ogenblik over de gehele we reld precies even lang. Van 31 augustus tot 30 september, kor ten de dagen met 1 uur 56 minuten. De maanstanden zijn als volgt: Laatste kwartier 8 september 3.07 uur Nieuwe maan 14 september 20.13 uur Eerste kwartier 21 september 15.25 uur Volle maan 29 september 17.47 uur OM DE KAART te richten moet men haar boven het hoofd houden en het noorden laten samenvallen met de noor delijke horizon. De stand van de hemel is die op 15 sep tember te 21 uur. Voor vroegere tijdstip pen de kaart draaien in de richting van de wijzers van het uurwerk, voor latere tijdstippen in tegenovergestelde richting. De plaats van de maan is voor enkele tijdstippen aangegeven; de getallen dui den de dag van de maand aan. Ook de positie van Saturnus (S) is aangegeven. De stippellijn die door de Zwaan gaat duidt de hartlijn van de Melkweg aan. De andere gestippelde lijn is de ecliptica (Dierenriem of Zodiak). De zon, de maan, en de belangrijkste planeten bevinden zich steeds in de nabijheid van deze lijn. CC» rnsvNTï*. 33. „Foei nu toch manneke!" sprak Joris bestraf fend tot Panda. „Waarom heb je nu toch die wegwij zer anders gezet dan ik had gezegd? Nu ontstaan er rampen! Mijn klant gaat de verkeerde kant op!" „Net goed!" riep zijn leerling brutaal. Als ik dat niet had gedaan, was hij in een ravijn gevallen en dat zou een ramp zijn geweest!" De Ster van Puthra-Puthra keek zijn assistent vergramd aan en klemde toen knar send zijn sigarettepijpje tussen de kiezen. „Het is dat de wijsheid van de Swano U nog niet deelachtig is!" hernam hij. „Anders zou ik U enkele klapskes op het broekje geven! Per astra ad aspera!" riepen de ouden steeds als iemand ingreep in het noodlot! Alles was beter dan dat hij de gewone weg neemt! Nu is zijn noodlot onafwendbaar. Ik had het nog willen verzach ten door mijn opdracht aan u. Ik ben bang dat hij zijn ondergang tegemoet gaat!" Anders was hij een diep ravijn tegemoet gegaan!" antwoordde Panda boos. En met die woorden liep hij het huurhuis van de Kris tal-kijker binnen, terwijl Joris hem broedend nakeek. „Het jongske is een gevaar voor zichzelf en zijn omge ving!" prevelde hij. Ingrijpen in het lot! Foei! Nu moet ik snel iets doen anders dreigt er een ramp te geschieden! Als ik nog maar tijdig ben!" IK BEN 6EIIJK. MEE66KOMEN!nJU SCHOORSTEEN! SCHOON! IS HAi DAAR IS DE BEZEM "016 KAM IK AE BEETPAKKEN! OH, DE BEZEM IS WACHT, DAT BRENI6 IK WEL HOORDE ZO, JEKUNT weetrekkenj, potte BtUVEM STEKEN! tubiTvisHtrzirje veuie oPbtMR&eN, jij oud haaibi/bl, Tor DB pot/T/e KOMT I je HBBT6tU)< 6tHAD, MARCO, Mr oae bbjaardb supeeRes HAAR UAARDI6HBID IN HCTKARATe PI/er OP JOU KOM 8e- ppoeveM! IAAT MB 6AAM, DAM Deec ik oe suitmbt AIS DBJUSTITie MBTIOU KLAAR IS, HB6JÉMI6T i/eet, MteR tb DeoeN i 5am Leff /tiyuiAHs PI B 1 613. Stil en verwijtend keken de kin deren naar Brammetje, die verontschul digend zijn handen uitstak. „Zelfs een reus zou dat rotsblok niet kunnen verschuiven", zei hij. „We zul len het dus op een andere manier moeten proberen. Als ik eerst maar eens kon zien, hoe dat stuk steen precies voor de ingang ligt. Maar dan zou ik op de een of andere manier naar buiten moeten kun nen komen". „Er is een hele kleine opening", wees het Eskimootje op een piekje tussen rots blok en grotwand. „Maar daar kan geen mens doorheen.' „Een mens niet.maar een kat wel", dacht Karo, die zich tot dusver buiten het gesprek had gehouden. Zonder iets van zijn voornemen te vertellen wrong hij zich snel en behendig door de ope ning heen. Wolken gleden naast en beneden hem voorbij. Angstig keek Karo omhoog. en wat hij daar zag deed zijn angst nog aanzien lijk toenemen. Op de top van de berg balanceerde op een belachelijk klein puntje een rotsblok, dat bijna net zo groot was als het gevaar te, dat de opening tot de grot afgeslo ten hield.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 23