MURK LELS kijkt terug op een halve eeuw zeesleepvaart Er moeten schepen komen van 12.000 en misschien 1 5.000 pk r is nu overal mogelijk dank zij het unieke w SHELL BON HELE-HUISVERWARMING Matroos dood door ongeluk op „Zuiderkruis" Kustvaarder mag zonder lading Suez verlaten WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1966 12 Al jong directeur Stationswerk De toekomst I 08 Vier weken vastgehouden WEEKABONNEMENTEN In het huis dat er staat f In het huis dat er komt s Twee, drie of meer onder één kap woning. «v i i In huur- of eigen Vul nu de bon in! Stuur hem vandaag nog weg en omgaand ontvangt u onze gratis brochure waarin u een schat aan informatie over centrale oliestook- verwarming en over het THERMOSHELL - PLAN wordt gegeven. Dit unieke plan maakt het iedereen mogelijk om zijn warmte-wensdroom te verwezenlij ken: in kamers, slaapkamers, de gang, de keuken, de douche - overal behaaglijke warmte zonder de minste moeite. En nu gemakkelijker te bereiken dan ooit! Voor élke woning, in huur of eigendom, is met centrale oliestook-verwarming het warmteprobleem op te lossen. De kosten vallen mee! Vaak is met ruim ƒ3.000,- een warmte-plan te verwezenlijken! En u kunt nu alles voor 100% 'aten financieren! In onze gratis brochure leest u ook alles over het au tomatische afleveringssysteem van THERMOSHELL en over gespreide betaling van de brandstofkosten! Lees in onze gratis brochure alles over: 1OO0/0 FINANCIERING DER APPARATUUR- EN INSTALLA- TIEKOSTEN VAN EEN COMPLETE CENTRALE OLIESTOOK- VERWARMING LAGE RENTE (aftrekbaar voor de inkomstenbelasting) ACHT JAAR maximaal voor aflossing GRATIS LEVENSVERZEKERING gedurende eerste 5 jaar indien lening voor 60ste levensjaar wordt afgesloten BORGSTELLING NIET NODIG U KIEST ZELF uw installatie en installateur INSTALLATIE METEEN UW EIGENDOM HIER IS UW BON! (desgewenst kunt u een brochure ook per telefoon aanvragen. Belt u dan: 070-183400? afd. Verwarming. U kunt elke wefkdag bellen van 9 tot 17 uur) Stuur mij gratis uw brochure THERMOSHELL-PLAN VOOR HELE-HUISVERWARMING Naam: Adres: Plaats: Stuur de bon in een enveloppe waarop een postzegel van 20 cent naar: SHELL O Vervolg Luidsprekers van pag. 6 (Van onze correspondent) ROTTERDAM. „Iets waarop ik toch wel een beetje trots ben is dat we van het begin in 1892 af tot nu toe altijd onbetwist de grootste zeesleep onderneming van de wereld zijn geweest en gebleven. Het is heus niet zo moeilijk met iets aan de top te komen. Dat gaat dikwijls vanzelf. Maar daar te blijven vraagt veel meer inspanning". Hij zegt het bijna aarzelend omdat bescheidenheid in uitspraken hem altijd heeft gekenmerkt de 71-jarige Murk Leis, tot voor viereneenhalf jaar oudste directeur van L. Smit en Co's internationale sleepdienst, sindsdien commissaris. Terugblikkend op vijftig jaar leidinggeven aan een zeesleepvloot van klasse, een halve eeuw die zich kenmerkte door een enorm snelle ontwikkeling, de overgang van stoomvaart op motorvaart en snel toenemend machinevermogen van 600 tot 9.000 paardekrachten. Waarmee de limiet nog zeker niet is bereikt. Hij zegt het als het gesprek over de spectaculaire ontwikkeling in een halve eeuw zeesleepvaart al op gang is geko men. Soms rumoert in de verte even een straaljager maar verder is de stilte bij na hoorbaar in zijn landhuis „Hoog Zand" te Doorn. Het ligt als een kraaienest van een schip op de top van een heuvel, die een prachtig vergezicht over bossen en woeste gronden tot Wijk bij Duurstede geeft. De rust van het land, ver van de woelige zee waar zijn schepen hun ar beidsterrein hebben. Gedwongen rust om dat hij na vier weken behandeling in een ziekenhuis wegens oververmoeidheid, pas is thuisgekomen. „Ik was vergeten dat ik op een leef tijd ben gekomen dat ik het wat kalmer aan moet doen. Ik mag dan nog genoeg omhanden hebben met een aantal com missariaten, het consulschap van Hondu ras en nog enkele zaken en me nog op de hoogte houden van de gang van za ken in het bedrijf, bij mijn heengaan wil de ik toch niet meer dan commissaris zijn, omdat ik van mening ben dat je je neus niet in de dagelijkse zaken moet steken als de leiding in handen is van jongere directeuren aan wie je alles kunt overlaten. Je moet plaats kunnen maken. Als om zich te verontschuldigen over die lichamelijke inzinking zegt hij: „Een mens kent de tijd niet dat zijn geest zijn werkelijke leeftijd gaat weerspiege len. Daarom dacht ik dat ik tijd tekort zou kunnen komen om nog alles te doen wat ik wilde doen. Je ziet dikwijls dat veroudering ineens met verdubbelde snel heid komt opzetten. Wanneer dat gaat be ginnen weet niemand. Ik heb de laatste tijd misschien ook te veel en te lang ge reisd, vooral op zee. Van nu af maar wat kalmer aan". Dan ontrolt zich in het gesprek een brok dynamische bedrijfsgeschiedenis van een nog niet meer dan zeventig jaar oude tak van speciale zeevaart waaraan hij vijftig jaar heeft deel gehad leiding geven, ontwikkelen, vooruitzien en meermalen ook beslissingen nemen die voor de toekomst van uitzonderlijk belang waren en waaraan dikwijls risico's waren verbonden. Het is eigenlijk niet zo ver wonderlijk dat Murk Leis in de zeesleep vaart terecht is gekomen.Op 21-jari- ge leeftijd kwam hij met enkele jaren opleiding in het buitenland als kantoor bediende bij L. Smit en Co's sleepdienst. Dat was in 1916. Directeuren waren zijn vader Comelis Jan Leis en zijn oom Piet Leis. Zijn bureau stond in een be scheiden hoekje van de directiekamer, zodat hij kon volgen hoe men directie voert; leren ook op alle afdelingen. Vijf jaar later trad zijn vader uit de direc tie en werd hij tot directeur benoemd. „Dat zou tegenwoordig een onmogelijk heid zijn", zegt hij: „26 jaar en dan di recteur. Maar toen kon dat nog. Het be drijf was zoveel kleiner. Je was meer reder; kon alles overzien, alles waarne men en conclusies trekken. Met de grote uitbreidingen, die het bedrijf heeft onder gaan, kan je alles niet meer zelf overzien en regelen. Je moet natuurlijk een zeke re kennis van het rederijbedrijf hebben, maar de eis is nu dat je meer organisa tor en econoom bent. Veel van de details moet je overlaten aan je naaste mede werkers die in hun aandeel gespeciali seerd zijn. Dat reder-zijn zat er echter van huis uit in: het zevende geslacht Leis. dat zich met het rederijbedrijf bezighield, tot ver terug in de 18e eeuw. Overgrootvader Hessel Murk Leis was de eerste van de familie die het levenslicht in het huis te Kinderdijk aanschouwde. Hij was reder van zeilschepen en huwde een juffrouw Smit, wier vader directeur was van de sleepdienst, die in 1842 door Fop Smit was opgericht. Nog geen zeesleepvaart; de toenmalige sleepboten beperkten zich tot de zeegaten en de zuidelijke Noord zee om zeilschepen te assisteren. Hij trad in de firma en van die tijd af verdwijnt de naam Smit uit de directie al blijft de naam in de rederij voortbestaan en doet de naam Leis zijn intrede. In 1892 begint de eigenlijke zeesleep vaart met de sleepboten Oostzee en Noordzee, die speciaal voor dit werk fi an boord van het wachtschip „Zuider kruis" in Den Helder heeft de 20-jarige dienstplichtig matroos J. K. Borst uit Delfzijl een laadboom tegen het lichaam gekregen, waardoor hij met zijn hoofd tegen een ankerspil viel. Hij overleed korte tijd later. worden gebouwd en de eerste bescheiden reizen maken op de lange deining. Een snelle ontwikkeling volgt. Vier jaren la ter wordt al een droogdok versleept. Die eerste boten hadden een schamele 600 pk in hun eenvoudige machine. On danks zijn rederschap bij de zeesleep vaart bleef vader Leis nog geruime tijd ook zeilschipreder. Hij was wel een van de laatsten met zijn twee viermasters „Geertruida Gerardina" en „Jeanette Frangoise". De laatste werd in 1913 ver kocht. De 26-jarige Murk Leis was geen direc teur die zich vergenoegde in de schaduw van oom Piet mee te lopen. Als de vraag wordt gesteld bekent hij dat hij in 1922 het idee van de Atlantische hulpverlening naar voren bracht,in de winter dag sleepboten op stations rond de At lantische oceaan leggen voor hulpverle ning. „Er gebeurden elke winter tal van rampen op de oceaan, die door hulpver lening door sleepboten zouden kunnen worden voorkomen", vertelt hij. „Meer en meer schepen werden met draadloze telegrafie uitgerust. Toen dat eenmaal zo was konden ze ook laten weten als ze in nood verkeerden. Daarop baseerde ik het idee van de hulpverlening. Ik had geen moeite het erdoor te krijgen. Dat sta tionswerk bestaat nog, al is het veel min der nodig dan vroeger. Er gebeurt door het krachtiger worden van de voortstu wers en de kwaliteit van de schepen veel minder dan in die jaren. Die hele' oceaan „omsingelen" hoeft niet meer. Wij op de Azoren, de Duitsers in Vigo en Wijsmuller aan de ingang van het Ka naal. zo kan het tegenwoordig wel zijn. Maar een succes is die hulpverle ning door de jaren heen wel geweest". In 1923 kwam de fusie met de Interna tionale sleepdienst tot stand. Gezamen lijk zouden die twee verder gaan. Zijn tweede initiatief is wel van groot belang geweesthet overgaan van stoom op motor en het bouwen van de supersleepboot „Zwarte Zee", nu „Ierse Zee" geheten. Hij vertelt ervan: „De Duitsers (Bugsier en Unterweser later) werden concurrenten met wie je danig rekening moest gaan houden. Zij bouwden steeds sneller en krachtiger sleepboten. Daarop moest een duidelijk antwoord komen van onze zijde". En als of hij de zwaarte van het toen genomen besluit nu nog voelt, zegt hij: „Het was een waagstuk wat ik toen voorstelde, maar ik voelde dat het moest wilden we niet in de toekomst achterop raken. Vergeet niet, dat we in 1933 in het diepst van de crisis zaten. We stonden er financieel echt niet zo goed voor. Die „Zwarte Zee" met zijn motor van 4200 pk, voor die tijd een duur schip, was en bleef een waagstuk. Ik verheelde ook niet dat we met deze in exploitatie dure sleper de eerste tijd zeker geen winst zouden maken. Hij zou geld kosten. Toch liep het anders, al kon ik het toen niet voorzien. Van den beginne af heeft die sleep boot, die een revolutie betekende met zijn kracht .snelheid en accommodatie (de ka pitein kreeg voor het eerst een bad tot zijn beschikking) geld verdiend. Zo is het dan ook geweest met onze nieuwe „Zwar te Zee" met zijn 9000 pk, die drie jaar geleden in de vaart kwam. Die heeft ook tot nu toe goed gevaren. Waagstukken kunnen ook goed aflopen. De Duitsers antwoordden met de „See- falke", maar wij liepen sneller en waren krachtiger. In die jaren bestreden we el kaar in felle concurrentie tot het tot een soort pool kwam met de Duitsers. Die heeft goed gewerkt. Wat de sleepboten op stations opbrachten kwam in een pot en werd naar het oceaangedeelte waar het was verdiend, volgens een zekere for mule tussen ons en Bugsier verdeeld. De oorlog maakte er een eind aan". In 1933 betekende de „Zwarte Zee" een revolutie. Het tijdperk waarin wij nu le ven, laat op het gebied van de zeesleep vaart een zeker niet minder revolutionair beeld zien. „De ontwikkeling", zegt hij gedeci deerd, „blijft gaan in de richting van nog sterker en sneller materieel. De boorei landen onze belangrijkste klant zal voorlopig wel de olie-industrie blijven worden steeds groter. Een boot als onze huidige „Zwarte Zee" maakt met zo'n nieuwe reus achter zich niet meer dan twee of drie mijl per uur. De tankers worden ook steeds groter. Men spreekt al over 300.000 ton en meer. Als er veel van die reuzen komen en die raken in moeilijkheden, dan hebben we meer bo ten als de „Zwarte Zee" en de nieuwe „Witte Zee" nodig. „Daar gaat het naar toe. Dan gaan we al denken aan 12.000 en misschien 15.000 pk. Technisch is dat mogelijk, maar ande re problemen steken dan de kop weer opDie schepen, duur in aanschaf en exploitatie, lonend laten varen en be mannen. Daarmee zijn we ook nog niet klaar. De olie-industrie wil op tijd afleve ring. Zo'n booreiland kost elke dag een lief sommetje tijdens de sleepreis. Hoe sneller die geschiedt hoe minder verlies voor de eigenaar. „Die is er", zegt hij, „Ongetwijfeld. De Japanners kunnen al aardig meedoen, maar veel verder dan het Verre Oosten komen ze niet. De Duitsers mogen er ook zijn. In IJmuiden weten ze ook drom mels goed wat zeeslepen is. Wat de En gelsen, Portugezen en Grieken doen, kun nen we verwaarlozen. Maar tot nu toe zijn we van den beginne af de belangrijkste geweest en gebleven en daar ben ik wel een beetje trots op". Murk Leis mag dan geen directeur meer zijn en als commissaris het bedrijf van een afstand" volgen, zijn visie is, na vijftig jaar, nog even breed en klaar enzijn blikvooruit nog even scherp als in de dagen toen hij als jong directeur nieuwe wegen zocht en vond om zijn re derij aan de top te houden. Murk Leis van L. Smit en Co's internationale sleepdienst. De Nederlandse kustvaarder „Comelis van der Schoot" uit Harlingen mag na het conflict met de Egyptische regering over een lading landbouwwerktuigen, be stemd voor Israel, morgen uit Suez ver trekken. De „Cornelis van der Schoot" heeft als gevolg van deze moeilijkheden vier weken vertraging opgelopen. De in beslag genomen landbouwwerktuigen ter waarde van 3,5 miljoen, afkomstig uit Kismayoe (Somaliland) blijven in Suez achter. Vier weken heeft de Nederlandse kust vaarder in de haven van Suez gelegen in afwachting van een eventuele herziening van het besluit de lading te confiskeren. De Egyptische Suezkanaal-autoriteiten presenteerde bovendien een rekening van 13.000 voor loskosten. De rederij heeft onder protest dit bedrag betaald. Over het in beslag nemen van de landbouw werktuigen zal volgens de rederij waar schijnlijk een proces worden gevoerd tus sen de verkoper in Kismayoe en de Egyptische staat. ■»OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCCOOOOOOCÖOOOCXXX)OOQOOOOOOOOOOOOOr)r dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE «M», centrale hele-huisverwarming THERMOSHELL- PLAN Shell Nederland Verkoopmaatschappij N.V., afd. Verwarming, Postbus 69, Den Haag.HD 8 Mod. prullemand Deze geslo ten raffia prullenmand staat reuze leuk in ieder interieur. Verwen U zelf er eens mee, want de prijs is geen bezw. 2.45. Loendersloot, IJmuiden. Goede gebruikte wasmachi nes geheel gereviseerd v.a. f 50.-. Radio A. Tol. Langa Nieuwstraat 5. Solex, Rap, Puch. Verkoop service, reparatie. Van Bugnum, Planetenweg 40-44. Tel. 5290. Voor uw bril naar Mr. Opti- ciën J. de Boer. L. Nieuw straat 789. Leverancier van alle ziekenfondsen. Plastic golfplaten, 1ste soort ook in fraaie kleuren, vanaf f 6.50 per m2. Zaanlandsche Houthandel. Kalverstraat 1-3. telefoon 7543. Agb. nwe. exportkratten 2 t.e.m. 4 mtr. lang ca. 75 br. Gesch. v. afscheidingen, ko lenhokken etc. Zeer voorde lig. Franco huis. Zaanland sche Houthandel. Kalverstr. 1-3. Kasten in een enorm grote sortering en direct uit voor raad. „De Houthal", Kenn- merlaan 159. Spaanse Wijn v.a. f 2.20; vruchtenwijn v.a. f 1.95. Slij terij Swier, Lange Nieuwstr. 447. Kenmore overhemden met de perfecte boord en manchet ten in 3 mouwlengtes bij C. Lodder, Driehuis. Mooie pyjama's voor het hele gezin vindt u bij C. Lodder, Driehuis. Ijzer- en metaalhandel. Fa. Velman, Opslagplaats Vel- sen-Zuid. Tel. 5609. Vishandel Kras. Velserduin- weg 111 (hk. Willemsbeek- weg). Dagelijks aanvoer ver se gebakken en gerookte vis, stoofaal en zuurwaren, zalm salade en verse garnalen. Wij leveren ook voor bruiloften en partijen. Ook dinsdagmid dags geopend. Een T.V.-toestel huren is het voordeligst en gemakkelijkst. Huur een nieuwe T.V.-ontv. v.a. f 25.- p.m. en maak bij ons keus uit Philips, Erres, Grundig en Aristona. Desge wenst door huur in eigend. Onbeperkte serv. Vr. z. ver plicht. inl. en demonstr. bij Hees Co., Stephensonstr. 61. IJm. Tel. 4325. Wie heeft Dieneke haar zil veren bedelarmbandje gev.? Omg. Planetenweg. Mevrouw Ullehaken, Planetenweg 247. Wie kan een bej. echtpaar helpen aan een theemeubel. Dirk Hartogstraat 48. Gevr. kolenconvector in pr. st. Scheldestraat 6. Tel. 2284. Te kp. z.g.a.n. kinderwagen hoog model. KI. wit. 10 mnd. oud. Lindenstraat 14. Te kp. nieuwste mod. Höff- ner gitaar m. koffer. Tel. 02560-7571. Te kp. box met kleed f 15.-; wandtoilettafel m. bankje f 35.-; z.g.a.n. opklapbed met plank en kindergord. f 40.-. Orionweg 43. Tel. 2399. Te kp. Renault Dauphine 61 met schuifdak 50.000 km. gel. Ie eign. Orionweg 43. Tel. 2399. Te kp. pr. herenkostuums o.a. abonnementkleding. Alle kleuren en maten Pr. f 40.-, f 45.-. 50.-. Joh. Verhulst- weg 32, Bl'daal, grens Sant- poort-Z. Part. huis Telefoon 02560-6097. Postzegels te kp. Nederland overz. gebiedsdelen. Dolfijn straat 63. Tel. 7952. Voor de liefhebber. Renault bj. 60 f 680.-. Feithl. 1, Drie huis. Zond. maand, na 6 u. 2 p. Haller gasstel als nieuw f 20.-; 1 elektr. kookpl. f 10.-. Br. L. 5090. Te kp. prachtige kolenhaard als nieuw. Tel. 8695 IJm. Te kp. Puch brommer, 1 jr. oud z.g.a.n. Saturnusstr. 42. Te kp. agb. jongensfiets. Lft. tot 12 jr. L. Nieuwstraat 542.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 26