Groen heeft voor zilveren en bronzen kruimels geen oog Baancoach Jan Derksen woedend: „Splinters hebben hier twee wereldkampioenschappen Van der Lans en Le Grand in de stayers-finale profs Boom en Zijdemans op eerste dag al uit motorzesdaagse Trainers toto-tips Ajax speelt in Turkije Besiktas misschien op tegen gras Groen kan naar Nieuw Zeeland Herkansing van 33 renners om één plaats DENTI PROF Een punt voor HHC uit twee duels Sijbrands klopte ook Kuyken WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1966 13 „ja ik sta er wel even van te kijken" oordeel over zijn 4.51.76 Ongenaakbaar Hans Rombouts Ook pittig Zege voor Liverpool Lidy Jansen Venneboer ook naar Australië Ajax-DWS zaterdag (Van onze sportredacteur) Met de nodige eerbied deed ieder een een stapje opzy toen Tiemen Groen gisteravond van de baan naar het rennerskwartier stapte. De Fries die 's morgens in de series al zijn beste verrichting op de 4.000 meter achtervolging amateurs had ver beterd, had daar eventjes in de kille, vochtige avondlucht op de Frank furter baan een super-wereldtijd ge maakt. En dat gebeurde op zo'n speel se, jongensachtige manier, dat men het bijna niet geloven kon. Maar de mechanische tijdmeting kent geen twijfel: 4.51.76, de beste tijd ooit ter wereld op een cementen piste in de buitenlucht gemaakt. De Italiaan Simonich fietste de afstand in 1958 in 4.50.4. Maar dat was op een zomer se avond op de snellopende latten- baan van Vigorelli in Milaan. Op die zelfde baan reed de Belg Van Loo bij de wereldkampioenschappen in 1962 4.51. De 20-jarige Fries, die bij het van de baan stappen simpeltjes opmerkte: „Ja, ik sta er wel van te kijken," had de Rus Bykov als gangmaker gebruikt. Groen blaakte van energie. Die moest hij even Groen beteugelen, toen Bykov snel na de start de hand opstak voor een lekke band. Maar bij de tweede start schoot Groen naar vo ren. In soepele, gelijkmatige gang rende hij op de Rus toe, die zich krachtig ver weerde, maar tegen het Nederlandse ge weid machteloos stond. Hij werd zelfs op enkele meters na nog ingelopen en dat ter wijl hij toch een tijd van 5.07.00 produceer de. Groen sprintte naar de Rus toe als of hij even een ommetje had gemaakt en zich nu even haastte om op tijd thuis te zijn. Niemand kan bij Groen zoals hij nu rijdt in de schaduw komen. De anderen hebben zich er al bij neergelegd. Zij strijden om de zilveren en bronzen kruimels die de Fries voor hen laat liggen. Vanavond wor den de halve finales en de finale gereden Voor de halve finales plaatsten zich naast Groen de Olympische kampioen Ursi (4.58.10) en de Tsjechen die het op dit nummer voortreffelijk doen Daler (4.58.33) en Kolar (5.00.18). Ursi versloeg de Rus Moskwin, Daler wipte Guerra en Kolar rekende af met Rodriguez, de ver rassing van het vorige wereldtoernooi. Bij de damesachtervolging was er de traditionele strijd tussen Burton (Groot Brittannië) en Reynders (België). De En gelse heroverde de wereldtitel, die ze in 1964 aan Yvonne Reynders had moeten prijsgeven. Tiemen Groen heeft een uitnodiging ge kregen om enkele maanden in Nieuw- Zeeland te komen rijden. Hij krijgt dan huisvesting bij Nederlanders. Met Groen zullen waarschijnlijk de sprinters Jansen en Koopman meegaan. Tiemen vindt de uitnodiging voor de serie baanwedstrijden natuurlijk plezierig. Het enige bezwaar is, dat hij zich dan niet goed op het Neder landse wegseizoen kan voorbereiden. De trip is gepland voor december, januari en februari. Het is dan volop zomer in Nieuw Zeeland en er worden in deze periode elke week drie wedstrijden georganiseerd. De Nieuwzeelanders hebben Groen uitge nodigd om wat meer propaganda voor de wielersport in hun land te maken. Er zijn ongeveer 600 wielrenners (amateurs) in Nieuw Zeeland. Men beschikt daar over 11 banen. (Van onze sportredacteur) „Het is een aanfluiting. Het is de hoogste tijd, dat die oude kerels daar van die toren verdwijnen". Zeer kwaad wees Jan Derksen in de richting van de jurytoren, waar een gezette heer met witte strohoed op, de Frans man Chadelle, de lakens uitdeelde over de gang van zaken bij de sprinters, samen met de Zwitser Burtin en de Italiaan Gorla. Baancoach Derksen liep grommend naar zijn collega's. De oud-kampioenen Toto Gerardin uit Frankrijk, Oscar Daemers uit België en Guido Costa uit Italië. „Een aan fluiting", zij stemden met Derksen in. Daar moesten door de ondeskundige regeling van de herkansingen bij de sprinters 33 man overrijden om zegge en schrijve één plaats voor de laatste achttien. „Hier worden twee wereld kampioenschappen gehouden. Die herkansingen", zo riep Derksen woedend uit, „zijn kleine wereldkampioenschappen. De jongens moeten herkansings series rijden, daarna halve finales en een finale om zich te plaatsen. Dat is een compleet toernooi. Belachelijk. Als Arie van Vliet nog in de jury gezeten had, was dit nooit gebeurd". Derksen had gelijk. De gang van zaken bij de amateursprinters leek nergens op. In de normale series werd iedereen, die domme pech kreeg ,naar de herkansingen gewezen. De rit werd niet overgereden, zoals gebruikelijk is. Het had dus kunnen gebeuren dat cracks als Trentin, More- Ion en Phakadze door pech uitgeschakeld zouden zijn. Dat betekende nu onder an dere dat de Italiaanse kampioen Verzini, die een lekke band kreeg en zeker een van de favorieten voor de titel was, moest proberen om zich uit de rij van 33 coureurs te plaatsen via de extra rijstebrijberg van ritten. Dat lukte hem niet. Met Wim Koopman was het al net zo De Rotterdammer gleed naar beneden, toen de Rus Jelinek en de Deen Sarko in de bocht vlak voor hem zeer langzaam reden. Normaal zou er afgebeld zijn. Nu moest Koopman in de herkansing ver schijnen? waarin hij de eerste rit fraai won van de Oostenrijker Malicek en de Fin NTdminen, maar vervolgens in de halve finales van het extra-toernooi werd uitgeschakeld in een toch wel goed ge reden rit a quatre tegen de Deen Sarto, de Belg Van Lanker en de Oostduitser Linke. Voor Koopman, die zonder zijn val gemakkelijk in de eerste serie had kunnen winnen, was het toernooi afgelo pen. Van Lanker, de winnaar van Koop mans halve finale was de gelukkige van de 33 „herkansers". Het was maar goed dat de drie juryleden hoog in een toren zetelden, waar ze zich ongenaakbaar wis ten, want de Australiër Perkins die door een defect aan de fiets ook gehandicapt en uitgeschakeld werd, kon nu tegenge houden worden bij de trap naar de jury Hij had bepaald geen plannen om een vriendelijke kout met de heren op te zet ten. Jan Jansen had geen pech in zijn serie en reed uitstekend. Hij had in de Oost duitser Klunker en de Japanner Nakatani trouwens geen lastige rivalen. Hij wipte dus zonder alle narigheid van vele ritten overrijden naar de kwartfinale, die a trois werd gereden. Kipping werd op normale wijze naar de kant verwezen- De narig heid voor Jansen begon pas in die finales De gebrilde Nederlandse kampioen, die toch niet zo kwaad was ingedeeld met de Brit Booker en de Oostduitser Geschke liet zich volkomen overrompelen. Gesch ke dook onderdoor, Jansen trachtte hoog- rijdend zijn wiel te pakken en vergat Booker, die tussen het tweetal naar bo ven zwenkte en door deze manoeuvre de pas afsneed voor Jansen. Het was een geoorloofde actie omdat het voor de twee honderd meterlijn gebeurde. Jansen kon fietsen wat hij wilde, hij kon Geschke (eerste) en Booker niet meer te pakken krijgen. In de andere kwartfinales bewezen de Rus Phakadze (wereldkampioen 1965) de Italiaan Turini (vorig jaar tweede), de Fransen Moreion (vorig jaar derde) en Trentin (wereldkampioen 1964) en de Australiër Johnson hun grote kracht. Jansen moest dus proberen om zich via de herkansingen nog te plaatsen. Dat gebeurde ook al na een pittig program ma- Eerst moest hij de Amerikaan Dis ney en de Tsjech Jelinek overtroeven. De Amsterdammer liet zich bijna weer insluiten, maar herstelde zich tijdig. Daarna brak hjj in de herkansingsfinale de tegenstand van de Tsjech Kratina door onmiddellijk na de start een sur- place van bijna 6 minuten te winnen. Met Jansen bezette de Deen Freborg de nog vakante plaatsen voor de kwart finales. Mino Denti, winnaar van de Ronde van de Toekomst van dit jaar, kan zich begin oktober tot het korps van beroepswiel renners rekenen. De Italiaan heeft een contract getekend bij Salvarani, waar Felice Gimondi en Vittorio Adorni de toon aangeven. De Spanjaard Julio Jimenez, nu nog ploegmakker van Anquetil, gaat het ko Hans Rombouts mende seizoen voor Bianchi rijden. (Van onze sportredacteur) De Nederlandse stayers doen het buiten gewoon goed in de strijd om de wereld kampioenschappen. Na het succes van de amateurs, die zich alle drie plaatsten voor de finale, kwamen nu gisteravond de prof stayers Van der Lans en Le Grand, de Nederlandse kampioen, voor het eerst in de baan voor de eerste serie. Het werd een complete Nederlandse triomf, want Van der Lans achter Walraven eindigde als eerste en vlak achter hem finishte Le Grand met Stakenburg als gangmaker. De Belg Verachtert plaatste zich als tierde ook voor de eindstrijd. De grootste verrassing was dat de Spanjaard Timo- ner, veelvuldig wereldkampioen, de her kansing nodig heeft om zijn titel te pro longeren. Van der Lans, in tweede positie gestart, ging snel over de Italiaan Pellegrini heen en hij liet de eerste plaats niet meer los Le Grand heeft het achter hem heel wat lastiger gehad. De Amsterdammer rukte op naar de tweede plaats, maar onder de aanvallen van Timoner en Verachtert viel hij terug naar een vierde positie. Maar Le Grand kwam terug naar de tweede plaats Timoner, die rustig als derde naar de fi nale dacht te rijden, werd 8 minuten voor het einde door Verachtert gepas seerd. Vanavond gaat Oudkerk proberen als derde Nederlander rechtstreeks naar de eindstrijd te rijden. Daarmee zouden dan de kansen van Oranje maximaal zijn ge worden. Helpers en fotografen schieten toe op het moment, dat de Nederlandse amateursprinter Koopman is ge vallen. Voor de Engelse eerste divisie zijn dins dagavond twee voetbalwedstrijden ge speeld. De uitslagen luiden: Liverpool Manchester City 32; Nottingham ForestChelsea 00. Bij stralend zomerweer zijn dinsdag- seriand A heeft na de openingsdag al'130 punten op zijn lijst- if" ■kt* 53 (gil -* {trf W Van de teams die strijden om de Inter national Trophy de „hoofdprijs" van de zesdaagse hebben Engeland, Tsjecho- slowakije, Oost- en West-Duitsland nog een blanco register. Spanje kreeg 19 straf- punten en Rusland 22. morgen vroeg in het Zweedse plaatsje Karlsloga 290 rijders gestart voor de 41e motorzesdaagse, die zondag wordt beslo ten. Het parkoers, 146,7 km. lang was bij zonder zwaar en voor 20 deelnemers was de eerste dag van het grote motorevene ment meteen al de laatste. Ook twee van de 21 Nederlanders staakten op de ope ningsdag de strijd. Rudi Boom, die deel uitmaakte van het Zündapp fabrieksteam, had eerst ontstekingsmoeilijkheden en moest later wegens een gebroken zuiger veer opgeven. Een triest ongeval over kwam de Hagenaar Henri Zijdemans. In strjjd met de reglementen reed een Zweed se motorrijder tegen de deelnemers in. Hij kwam in botsing met de Nederlander, die weliswaar met de schrik vrijkwam doch wiens motor zo zwaar werd bescha digd, dat zelfs aan een provisorische re paratie niet viel te denken. Door het uitvallen van Zijdemans is het Nederlandse Vaas B-team op slag kans loos geworden. Het niet verder rijden van de Hagenaar kost de ploeg nl. elke dag 100 strafpnt., zodat een goede klassering niet meer tot de mogelijkheden behoort- Van de 270 rijders uit 16 landen, die de eerste dag de eindstreep haalden zijn er 240 zonder strafpunten. Van de Neder landers hield afgezien van de uitval lers uiteraard alleen Frans Vos zijn strafpuntenlijst niet blanco- Hij liep drie strafpunten op. Na de eerste dag zijn nog 17 Vaasteams zonder strafpunten, waarbij Nederland A Amerika kwam 7 minuten te kort, Fin land A 32. Uitvallers kostten Nederland B, Zweden A en B 100 strafpunten en Zwit- In de hoofdklasse heeft HHC het afge lopen weekend de twee resterende wed strijden tegen Onze Gezellen en Vodo SC. gespeeld. Slechts één punt leverden deze dubbele wedstrijden op. In de eerste klas se greep SC Haarlem tegen de reserves van HHC door een zege de kans op be houd in de eerste klasse. HHC heeft de competitie dit jaar slecht besloten. Tegen Onze Gezellen kwam de wedstrijd niet tot een beslissing. Was de wedstrijd na zeven innings nog onbeslist, ook na de reglementaire verlenging van drie innings bleef de score met een 4-4 stand in evenwicht. Voor de aanvang van het TYBB tour- nooi verging het HHC tegen het reeds tot degradatiewedstrijden veroordeelde Vodo SC. nog slechter. Een 4-1 voorsprong in de laatste inning bleek nog niet voldoende voor een zege. Vodo SC. profiteerde van misgrepen aan HHC zijde en greep in de laatste slagbeurt met 5-4 de zege. Eindstand: 1. DSS 2. HHC 3. HCK 4. OG 14 14 14 14 26 20 16 15 5. Bl'daal 14 6. Storks 14 7. EDO 14 8. Vodo SC 14 12 10 Vodo SC. zal de plaats in de hoofd klasse moeten verdedigen tegen het Utrechtse UW, dat PSV reeds met 4-3 uitschakelde, stadgenote Hygiea en de kampioen van West I, Terrasvogels. Komende zondag begint deze promotie- strijd met de wedstrijden Vodo SC.-Hy giëa en U W-Terras vogels (12.00 uur). Lidy Jansen Venneboer zal Betty Stöve vergezellen op haar reis naar Australië. Het Nederlandse tweetal zal gedurende de wintermaanden deelnemen aan het Australische tenniscircuit. De 16-jarige Tony Sijbrands heeft dins dag in de vierde ronde van de Challenge Mondial in Ales van de Zwitser Kuyken gewonnen. In de vijfde ronde was de Am sterdammer vrij. De uitslagen van de vierde ronde lui den: Reimann (Tsj.sl.)-De Mesmaecker (Belg.) 0-2; Tsjegolev (Rusl.)-Andreiko (Rusl.) 1-1; Agliardi Monaco)-Mostavoy (Fr.) 0-2; Sijbrands (MeeL)-Kuyken (Zw.) 2-0- Uitslagen vijfde ronde: Kuyken (Zwits.) -Agliardi (Monaco) 2-0; Mostavoy (Fr.)- Tsjecholev (Rusl.) 0-2; Andrieko (Rusl.)- Reimznn (Tsj.sl.) 2-0; De Mesmaecker (Belg.)-Laporta (It.) 1-1. (Van onze sportredactie) Veel van de voorspellingen, die de heer Gosen heeft gedaan ten aanzien van het dubbele voetbalprogramma van het vorige weekeinde, zijn uitgekomen. Haarlems actieve voorzitter van de af deling betaald voetbal staat daardoor bovenaan in de toto-race, die met een reis naar de Engelse Cupfinale zal wor den besloten, althans door de winnaar. De heer Gosen kreeg ook gelijk met zijn voorspelling ten aanzien van zijn eigen vereniging Haarlem. Dat verover de de door hem verwachte vier punten uit twee wedstrijden. Mede reden om voor deze week opnieuw vier punten in het vooruitzicht te stellen. Met een punt minder is RCH's assis tent trainer Vos al tevreden. Hij kwam op 28 punten in het totoklassement, een punt minder dan leider Gosen. Dat zijn voorspelling voor het komende dubbele programma niet uit het maximale aan tal van vier punten voor RCH bestaat, geeft aan dat hij ergens (in Alkmaar of in Arnhem tegen Vitesse) moeilijk heden vreest. Dat doet Telstars oefenmeester De Visser ook. Hij heeft het ook niet een voudig daar in Veisen, waar de tele foontjes en briefjes aan zijn adres vol met verwijten of enkel aanwijzingen legio zijn. Telstar heeft zondag echter een goede kans op de eerste vunten. De Visser geeft in ieder geval een 1 als prognose voor de thuiswedstrijd te gen Xerxes. EDO's trainer Klijn kwam wat te leurgesteld uit het strijdgewoel, dat de voetbaldubbels vormden. EDO be haalde niet meer dan één punt. Klijn in de toto's tien en beide aantallen zijn niet hoog. Voor wat betreft EDO heeft hij een verklaring„we kunnen goed spel nog niet voldoende afronden. En in dat eerste kwartier krijgen we steeds zo veel tegen". Na vier toto's is de stand: Gosen 29 pnt., Vos en Klijn 28 punten en De Visser 24 pnt. De prognoses voor tot nummer 5 (respectievelijk Gosen, Vos, Klijn en De Visser). DOS—Sittardia 2 2 3 2 Willem II—PSV 3 3 2 3 Go AheadSparta 1113 Feijenoord—MVV 1111 Ajax—DWS 1111 GVAV—Twente 1113 FortunaNAC 13 3 2 ADO—Elinkwijk 1111 TelstarXerxes 3 3 3 1 Vitesse—RCH 12 2 3 FC Den Bosch—SW 113 1 DrenteAlkmaar 2 3 2 2 Heracles—DHC 1111 De voetbalwedstrijd AjaxDWS, waar van al vaststond dat het Olympisch Stadion in Amsterdam plaats van hande ling zou zijn, wordt zaterdagavond ge speeld. De aanvangstijd is kwart over acht. (Van een speciale verslaggever) Aan de weg, die langs de blauw groene Bosporus slingert, strekt zich in de Istanboelse stadswijk Besiktas een lange brokkelige muur uit. De stenen zijn vier-, vijfhonderd jaar geleden moeizaam op elkaar gemetseld, op last van één van de sultans, die hier zijn poloveld liet ommuren opdat hij ge vrijwaard zou zijn voor de blikken van het volk. Hier, aan de ene zijde afgebakend door een hoge stenen tri bune, aan de andere kant grenzend aan de Bosporus, ligt het eigen terrein van de voetbalvereniging Besiktas Jimnastik Klubu. Wanneer het Amsterdamse Ajax voor de Europa Cup op 5 oktober naar Istanboel vliegt zal het niet op dit terrein behoeven te spelen. De Amster dammers mogen zich gelukkig prijzen, dat dit stukje grond thans nog alleen maar gebruikt wordt als oefenterrein voor Besiktas. De aarden, zanderige grond vertoont vele kuilen, gras heeft er nimmer gegroeid en het moet al duizenden malen zijn voorgekomen, dat een bal de Bosporus inzeilde en met een bootje moest worden opgevist. Ajax zal hier, waar Besiktas traint, niet spelen. Maar waar wél? Normaal speelt Besiktas zijn competitiewed strijden in het stadion waar DWS in dertijd het duel tegen Fenerbahce uit vocht. Ook hier dus geen gras, maar aangestampte aarde, dat bij redelijke weersomstandigheden goed bespeelbaar is. Dit terrein is echter al enige maan den gesloten, omdat de faciliteiten worden verbeterd met het oog op het UEFA-jeugdtoernooi dat hier in april 1967 wordt gehouden. De kans is dus groot, dat Ajax straks in de return tegen de Turkse club aantreedt in een nieuw stadion, dat (exclusief voor Turkije) over een voortreffelijke gras mat beschikt. Hoewel de accommodatie voldoet aan Westeuropese maatstaven, ontbreekt verlichting, zodat Ajax in de namiddag moet spelen. Van deze twee stadions maken zes Istanboelse eredi visieclubs en enkele andere elftallen gebruik, zodat het veelal voorkomt dat op elk terrein tijdens het week einde zo'n vier wedstrijden worden gespeeld. Hoe de velden er aan het einde van het seizoen bijliggen kan men zich voorstellen. Voor Ajax is het van groot belang te weten waar de ontmoeting plaats vindt, want speelt men bij regen in het oude Dolmabaci-stadion dan zijn de terreinproblemen een forse handicap. De grasmat op het nieuwe terrein is verre te prefereren, maar een beslis sing is nog niet genomen. Hoewel het bestuur van Besiktas, waarmee ik sprak, verwachtte dat waarschijnlijk het grasveld wordt aangewezen, gaf men te verstaan, dat zij de aarden grond prefereerden. „Bij slecht weer zijn w ij dan in het voordeel". Voor de meterhoge zwarte adelaar, de trofee van Besiktas, is zelden de al lerhoogste nationale roem weggelegd geweest. De club, opgericht in 1902, heeft zich slechts tweemaal landskam pioen mogen noemen. Het elftal telt weinig individuele uitblinkers, omdat het op de transfermarkt altijd achter de meer gefortuneerde verenigingen Fenerbahce en Galatasaray aanhinkt. „Wij moeten het van onze conditie hebben", zegt het bestuur. „Wij zijn nu met zes punten verschil aan de top gekomen dankzij conditie en een hecht teamverband, ook tegen Ajax zullen we het juist daarvan moeten hebben. De Joegoslavische trainer Spajic beschikt in zijn 4-2-4 opereren de ploeg over één international, de achterspeler Fethi, die onlangs tegen Denemarken een uitstekende indruk maakte. Het jonge team is verder ge groepeerd rond enkele ervaren spelers: Het elftal van Besiktas, in de op stelling waarin het waarschijnlijk volgende maand in Amsterdam tegen Ajax aantreedt (alleen Gue- ven ontbreekt). V.l.n.r. Yusuf staan de op zijn tenen om groter te lijken, Suat, Sureya, Snali, Fethi, Fehmi en doelman Necmi. Voor: Ahmet 1, Yavuz, Ahmet 2 en Kaya. doelman (en aanvoerder) Necmi, de voorspeler Gueven en de routinier Suat, 38 jaar oud. Jongste speler is linksbuiten Yusuf (18), snel, tech nisch en intelligent. „Alleen", ver zucht trainer Spajic, „hij is zo klein, zo klein Mocht Besiktas in Amsterdam, zo menen velen hier, het te verwachten verlies zo beperkt mogelijk kunnen houden, dan maakt het Turkse elftal nog een goede kans. „Want de hek senketel die onze supporters kunnen maken, is de beruchtste van Europa. En dan, we weten van de weersom standigheden op 5 oktober nog niets af. Als de lodos waait, de gevreesde war me, vochtige en drukkende zuiden wind. dan gaan vele buitenlandse clubs hier door de knieën

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 27