Demonstratie in Peking afgelast Franse pers spreekt van buitenlandse inmenging Brief uit Rome voor de episcopaten Minister Von Hassel ziet geen reden voor aftreden Nieuwe poging: China in VN delana, sterk en mod! Machteloosheid der V.N, Zuivering op Java gaat door Van dag tot dag meebeleven Spandau wordt Amerikanen te duur Na incidenten in Frans-Somaliland Senator Fulbright wil voedselhulp besnoeien Dr. A. L. Constandse telegrammen DINSDAG 30 AUGUSTUS 1966 (Van onze correspondent) PARIJS. Na de incidenten tijdens het bezoek van president De Gaulle aan Djibouti, de hoofdstad van Frans- Somaliland, die vier doden en 75 ge wonden hebben gekost en die ernsti ger zijn geweest dan men aanvanke lijk dacht, komt men in de commen taren van de Franse pers en radio herhaaldelijk de woorden tegen: „Buitenlandse inmenging". En aan gezien deze inmenging, zo daar al van kan worden gesproken, nóch die van Moskou, nóch die van Peking kan zijn, ligt voor de hand dat men de Verenigde Staten bedoelt. De anti- Amerikaanse stemming, toch al groot in Frankrijk, krijgt daardoor van hogerhand opnieuw voedsel. Geheimzinnig Gastvrij Cambodja Nazileider Rockwell in Chicago gearresteerd (Van onze correspondent) BONN. De minister van Ver dediging Von Hassel ziet geen reden waarom hij af zou treden. Dit ver klaarde de minister gistermiddag op een onverwachts bijeengeroepen pers conferentie, waarop hij zijn beleid probeerde te rechtvaardigen. Na het vertrek van de inspecteur-generaal van het Westduitse leger, Heinz Trettner, van de luchtmachtchef Pa- nitzki en van generaal-majoor Pape, werd algemeen aangenomen dat Von Hassel zelf de langste tijd de leiding van het ministerie van Defensie ge had zou hebben. Dappere mannen" Twee Amerikanen staan terecht in Boedapest de grote gebreide kindermode Schietpartij in Berlijn Tienduizend arrestaties Friendship verloor wiel Het nationale mee-beleven van het hu welijksfeest onzer tweede troonopvolgster en de heer Van Vollenhoven wordt op een enigszins krampachtige meinier aan den volke in overweging gegeven. Heel vreemd was het al, dat de Rijksvoorlichtingsdienst enige tijd geleden mededeelde, dat er geen nationaal huldeblijk zou worden aangebo den. De Rijksvoorlichtingsdienst is als verlengstuk van de regering de laatste in stantie die zich in een dergelijk besluit zou hebben te mengen. De vraag of het Nederlandse publiek een nationaal ge schenk wenst aan te bieden of niet, kan niet door de regering bij voorbaat posi tief of negatief worden beantwoord. Een voudig gezegd: de regering heeft daar niets mee te maken. Het is geen geheim dat de regering bij het huwelijk van prinses Beatrix een grote rol heeft gespeeld in het leiding ge ven aan de particuliere spontaneïteit. Maar als zij daartegenover nu door een voorbarige mededeling die spontaneïteit zou willen beklemmen, zou men ongerust zich moeten afvragen wat eigenlijk haar bedoelingen zijn. Mag er geen nationaal geschenk worden aangeboden? Moet het particuliere initiatief zich de ene keer zus, de andere keer zo laten dicteren ten bate van de hemel mag weten welke diepzin nige overwegingen ook? Het particuliere initiatief heeft het er toch niet bij laten zitten en is, bij monde van ir. C. Staf, oud-minister van Defensie, met een plannetje te voorschijn gekomen om het Nederlandse volk het geven van huwelijksgeschenken te vergemakkelij ken. Kennelijk onder de indruk van de mededeling van de RVD heeft ir. Staf vermeden een comité op te richten en van een „nationaal geschenk" te spreken. Hij heeft nu een „contactgroep van vrienden" gevormd en spreekt over „een passende bestemming" en „huiselijke ge schenken". Het motto van de inzameling is „Verlanglijst Bruidspaar". De Nederlandse regering heeft haar in stemming met dit initiatief betuigd en gaat akkoord met de „regeling van een huiselijk geschenk", zegt het communi qué. Er is duidelijk sprake van een be paalde bindende procedure van regerings wege en dat doet allerminst prettig aan. Niettemin hoopt ir. Staf dat het op deze wijze toch -tot"een overtuigend blijk van nationaal meeleven zal komen, en dat vele Nederlanders door het zenden van bijdragen en geschenken over de vorm waarvan overleg kan worden gepleegd met de contactgroep nationale luister zullen bijzetten aan het huwelijk van prinses Margriet en de heer Van Vollen hoven. In deze krant vindt men de ge gevens over gironummer, adressen en te lefoonnummer en postbus. Het spreekt overigens vanzelf dat de ongetwijfeld massale reactie uit den lan de zal uitmonden in een resultaat, dat (al mag dat dan om een of andere reden niet zo heten) een nationaal huldeblijk zal zijn. Een volkomen natuurlijk en wel sprekend blijk van de achting en de po pulariteit, die het aanstaande bruidspaar geniet en -van de goede wensen die het bij de Nederlandse bevolking reeds in grote mate heeft ontmoet. IWWWWWWWWWWWIlWWWWWIAIMWWWWWWWIIIIIIWMWIlWIIMi AAAAAMWWIAAA/UIAAMWUWtAAMUWWMMWUWWIMWWyuyMM TOKIO (Reuter en AP) De Chinese leiders hebben waarschijnlijk verdere an ti-Russische demonstraties voor de am bassade in Peking verboden. Vermoede lijk om een diplomatieke breuk met Mos kou te vermijden. De voor vandaag vastgestelde de monstraties voor het ambassadegebouw waren afgelast, en in de Chinese hoofd stad begon het rustig te worden. De am bassade wordt bewaakt door een kordon van het leger en politie. Het „Volksdagblad" in Peking prees gisteren de „Rode Garde" in een hoofdar tikel: „Het scherpe mes van hun strijd maait alle verzet weg. De oude gewoon ten van alle uitbuitende klassen worden door de Rode Garde als afval uitgeroeid. Geen van de oude parasieten, in donke re schuilhoeken verborgen, kan aan de scherpe ogen van de rode garde ontsnap pen." Het blad zegt in bedekte termen dat er politieke en economische veran deringen op til zijn in China. WASHINGTON (AP) Het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië en Frankrijk voorgesteld maatregelen te .nemen om de kosten van de militaire Spandau-gevangenis in Berlijn te verla gen. Op 1 oktober a.s. zal nog ééh ge vangene in Spandau zitten Rudolf Hess. Dertig september zullen worden vrijge laten: Baldur von Schirach, de voorma lige leider van de Hitier Jugend en Al- bert Speer, de minister voor Oorlogspro- duktie en Bewapening onder Hitier. De Sovjet-Unie heeft haar standpunt nog niet bekendgemaakt. Frankrijk en Engeland zijn het met de VS eens dat er kosten-besparende maatregelen geno men moeten worden. Het beste bewijs is dat door de Franse radio zondagavond werd rondgebazuind dat in de buur-republiek Somaliland anti-Franse betogingen hebben plaatsge had, waarbij de studenten riepen: geeft ons Amerikaanse wapens om Frans- Somaliland te bevrijden. Of dat waar is valt moeilijk te beoordelen. In elk geval wordt het van officiële Franse zijde al dus aan de Franse openbare mening voorgesteld. President De Gaulle, die vanochtend vroeg naar Pnom Penh (Cambodja) is ver trokken, heeft zijn minister voor Over zeese Gebiedsdelen, generaal Billotte, in Djibouti achtergelaten om een eerste onderzoek in te stellen naar de onlusten van vrijdag. Volgens generaal Billotte zijn er twee verantwoordelijken. In de eerste plaats treft de Franse regeringsraad schuld, die volgens hem geen oor heeft gehad voor de gerechtvaardigde eisen van het volk en een gewillig werktuig ge weest is in handen van een kleine, maar machtige kaste. In de tweede plaats heeft de regering van de aangrenzende repu bliek Somaliland schuld aan de inciden ten, waar men de ontevredenheid in Frans-Somaliland heeft aangewakkerd. ROME (DPA) De Vaticaanse con gregatie voor de geloofsleer heeft alle episcopaten ter wereld naar hun mening over een aantal leerstellige kwesties ge vraagd. In de door kardinaal Ottaviani ondertekende brief wordt een overzicht gegeven van een aantal verschillende in terpretaties over bepaalde leerstukken. Die interpretaties worden als verkeerd, te gewaagd of te subjectief betiteld. Deze punten hebben met name betrekking op het jongste concilie. De bisschoppencon ferenties wordt verzocht deze kwesties, waarover onder de gelovigen een zekere verwarring is ontstaan, te bespreken en voor Kerstmis hun mening te geven. Als bewijs hiervoor voert minister Bil lotte aan, dat van de dertig arrestanten de helft uit het buitenland kwam. Verslaggevers hebben generaal Billotte in Djibouti bestormd met vragen over een paar geheimzinnige woorden van presi dent De Gaulle, die in Djibouti heeft ge zegd: „Wat hier gebeurt is niet vreemd aan mijn reis naar Cambodja". Wat wilde De Gaulle daarmee zeggen?, zo is aan Billotte gevraagd. „Het ligt voor de hand te veronderstellen", aldus Billotte, „dat velen in de wereld er belang bij hebben dat de reis van De Gaulle naar Cambodja mislukt, Zouden soortgelijke incidenten zich herhalen in Nieuw-Caledonië en in Polynesië, dan zullen wij genoodzaakt zijn te constateren dat gesproken moet wor den van buitenlandse inmenging", aldus Billotte. In Cambodja zijn uitgebreide maat regelen genomen. Op de kruispunten staan mitrailleurs opgesteld. Bewoners van huizen, waar De Gaulle langs komt, mogen niet op de balkons ko men. Alle deuren en ramen moeten dicht blijven. Hotelgasten moeten hun kamers ontruimen. Benzinestations mogen geen benzine in hun tanks heb ben. Foto's mogen slechts worden ge nomen met toestemming van het mi nisterie van Voorlichting en aan 72 in woners van de stad, onder wie twaalf Fransen is verzocht tijdelijk de hoofd stad te verlaten. In stille momenten kan De Gaulle de kanonnen in Viet nam horen bulderen, want hij zit er maar 150 kilometer vandaan. CHICAGO (Reuter) De Amerikaanse nazileider, George Lincoln Rockwell, is maandag in Chicago gearresteerd, toen hij zich vervoegde op het kantoor van cheriff Richard Ogilvie. Die had vorige week aangekondigd, dat hij Rockwell zou aanhouden onder verdenking van wanor delijk gedrag. „Ik geloof dat ik juist gehandeld heb," aldus Von Hassel op de persconferentie, „Ik zie dan ook niet waarom ik persoon lijke consequenties zou moeten trekken." Von Hassel verweet de nu afgetreden luchtmachtgeneraal Panitzki, dat deze niet op de hoogte was geweest van „een wezenlijk bestanddeel van de „Starfighter misère". Het is komen vast te staan dat de nieuwe luchtmachtgeneraal Steinhoff had voorgesteld alle Westduitse „Starfigh- ters" voorlopig een startverbod op te leg gen. Steinhoff was de eerste straaljagerpi loot ter wereld in Hitlers „Luftwaffe". Von Hassel verklaarde voor de pers dat hij tegenover Panitzki het plan had ont wikkeld oudere officieren met vervroegd pensioen te sturen, die „het samenhangen in een modem wapensysteem niet meer geheel doorschouwen". Von Hassel doelde hierbij op de opper-officieren van de oude garde, die het Westduitse leger mee hiel pen opbouwen en die nog een belangrij ke rol bij Hitiers veldtochten hadden ge speeld. In dit verband sprak de huidige minister van Defensie over deze mensen als van „generaals, verdienstelijke man nen uit de tweede wereldoorlog, die allen buitengewoon dappere mannen geweest zijn en die ook in de luchtmacht van Hit- Ier een grote prestatie hebben volbracht." Met de huidige inspecteur-generaal van de Bundeswehr, De Maiziere en Von Kielmannsegg, die nu opperbevelhebber van de NAVO-troepen in Europa is, pro beert Von Hassel zijn geluk met drie ex ponenten van een jonge generatie. NEW YORK (AP) Negen landen die wensen dat China toegelaten wordt tot de Verenigde Naties, hebben formeel ver zocht de kwestie te plaatsen op de agen da van de 21ste zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, die 20 september begint. Diplomaten zijn van mening dat de deur van de Verenigde Naties opnieuw gesloten zal blijven voor Peking. BOEDAPEST (AP) Twee jonge Ame rikanen moeten vandaag terechtstaan, be schuldigd van opruiing in het openbaar tegen de staat. Ze zouden een poging heb ben gedaan de Sovjet-Unie af te schil deren als de agressor in Vietnam. De twee Amerikanen, 23 en 25 jaar, hadden de kentekens op een straalvliegtuig afge beeld op een aanplakbiljet dat boven een verschrikte Zuidvietnamese vrouw vliegt die haar kind tegen zich aandrukt, ver anderd van US in USSR. Sterk, zuiver wotten joogenstnritje ia de kleureR rood, donkergroen, parelgrijs en blauw met een con trasterend fantasrerandje aan de boorden. Maat 92 t/»o 128. prijs f. 15,95 - t 24,95. TCO% nylon Hetanca riobnek met frjn fantasienritje en praktisch voet- bandje en ceintuurtje. Kleuren: donkergroen-rood, donkerbtauw- groen, brum-olijfgroen en donker grijs-parelgrijs. Maat 96 trim >46, prijs fc 14,50 - t 22,50. Mieze Delana broeken zijn vervaardigd uit "Stktdtm? garens. Vraag grote, frisse kteurertfofder aan run leverancier of aan Delana. Dedemsvaert WASHINGTON, (Reuter) De Ame rikaanse Senator William Fulbright, be kend om zijn critiek op de politiek van de Amerikaanse hulpverlening aan het bui tenland. heeft bekendgemaakt dat hij zal voorstellen het nieuwe programma van president Johnson voor het zenden van voedsel naar hulpbehoevende landen sterk te besnoeien. Fulbright is voorzit ter van de senaatscommissie voor Buiten landse Betrekkingen, Hij zei tijdens de opening van het de bat over het nieuwe wetsontwerp voor het programma „voedsel voor de vrij heid" niet te kunnen inzien hoe het Con gres het ontwerp kan aannemen terwijl er in de V.S, geen overschotten meer ziin die verkocht kunnen worden. BERLIJN (DPA) Oostberlijnse grenswachten hebben aan de sectorgrens een ongeveer 40-jarige man uit West- Berlijn beschoten. Een uur later overleed hij in een Westberlijns ziekenhuis. De man was in beschonken toestand aan Westberiijnse zijde in het grenskanaal in het noorden van de stad gesprongen en naar de Russische sector gezwommen. ■WMIIWWWWiWilflAWiWWlflIWWWWWWVVKWWVVWWWIWiWV De vraag die nu velen bezig houdt is of het met de Or ganisatie van de Verenigde Naties precies zo zal gaan als met de vooroorlogse Volken bond namelijk of de V.N. machteloos zullen blijken, als het grootste oorlogsgevaar op doemt. Bij de oprichting van de „wereldbond", in 1945, is die vrees al uitgesproken. Toen namelijk eisten en ver kregen de vijf grootste mo gendheden het recht van veto. Dit wil zeggen, dat zij konden zeggen „ik verbied het," als de Veiligheidsraad zou beslui ten tot doeltreffende maatre gelen, om vrede te stichten. Men zei toen al: „Als kleinere landen elkaar in de haren vliegen, dan zullen die vijf groten het er nog wel over eens kunnen worden, dat het vuren gestaakt moet worden. Maar als een van de machtige leden zelf bij de strijd is be trokken, kan hij door zijn veto verhinderen, dat de Verenig de Naties tegen hem worden gemobiliseerd, om vrede af te dwingen." En nu staan wij voor dat geval. De Verenigde Staten voeren oorlog (zonder die overigens officieel te hebben verklaard) tegen Noord-Viet nam. En de Verenigde Naties staan werkeloos terzijde. Er wordt zelfs geen poging meer gedaan, om de kwestie voor de V.N. te brengen. Op 1 fe bruari hebben de Amerikanen weliswaar, om de V.N. niet ruwweg te passeren, de zaak op de agenda van de Veilig heidsraad laten zetten maar toen dat met veel moeite (want de anderen vonden het eigen lijk nutteloos) was gebeurd, vroegen de Verenigde Staten zelf om verdaging van de de batten er over, en de discussie heeft nog niet plaats gevonden. De Amerikanen willen niet on derhandelen met de leiders der troepen, waarmee zij vechten, die van het Nationale Bevrijdingsfront, de Vietcong. Zij erkennen die organisatie ook niet. Want dan zouden zij toegeven, dat zij in Zuid- Vietnam deelnemen aan een burgeroorlog. Dus zeggen zij, dat eigen lijk Noord-Vietnam in het zuiden vecht. Maar de rege ring van Noord-Vietnam (al helpt die de Vietcong) ont kent dit beslist. Waarom zou zij dan met de Amerikanen onderhandelen? Verleden jaar, op 8 april, heeft de Noordvietnamese leider Ho Tsj Minh nog in vier punten voorgesteld, de gevechten te staken op basis van de ak koorden van Genève van 1954. Die houden in, dat de Vietna- mezen zelf hun zaken moeten regelen, zonder buitenlandse inmenging. Maar de Ameri kanen hebben die akkoorden nooit getekend. En als zij weg gaan, stort het regime van hun beschermelingen (het mi litaire bewind in Saigon) in een, daarvan is iedereen over tuigd. Daarmee is de kans op een nieuwe conferentie van Ge nève verkeken. De uitslag er van zou immers een bevesti ging zijn van de overeen komst van 1954, met als re sultaat: een staken van het vuren; vertrek van buiten landse troepen; verkiezingen, die verloren zouden worden door generaal Ky, de tegen woordige dictator; en dan hereniging van Noord- en Zuid-Vietnam, zoals reeds in 1954 was voorzien. De Ame rikanen zijn toen echter tus senbeide gekomen om het Zuiden aan hun kant te hou den. En thans, na twaalf jaar, zijn zij niet bereid van dat beleid af te wijken, al hebben zij 300.000 man naar Zuid- Vietnam moeten sturen, en al zullen zij er straks wel een half miljoen nodig hebben, om zich te handhaven. Het gevaarlijke van de si tuatie is nu, dat de akkoor den van Genève zelf van de baan zijn. Zij voorzagen in niet-inmenging en erkenning van de neutraliteit van Viet nam, en dat gold ook voor de Chinezen. Welnu, op 3 juli heeft de Chinese regering of ficieel verklaard dat de over eenkomst, die zij in 1954 te kende, niet meer geldt. Met andere woorden: zij behoudt zich evengoed als de Ame rikanen het recht voor om militair tussenbeide te komen. Zeer goede kenners van het Verre Oosten, Robert Guil- lain en Edgar Snow (de laat ste kant Mao Tse-toeng al jaren persoonlijk) zijn tot de conclusie gekomen, op grond van allerlei verklaringen en maatregelen, dat China zich voorbereidt op interventie. Wanneer? Misschien als de Vietcong zou dreigen te be zwijken tegenover een half miljoen Amerikaanse troepen. Misschien als die Amerikanen de grens van Noord-Vietnam zouden overschrijden. De zogenaamde „culturele revolutie" in China, de fana tieke zuivering, is een geeste lijke en psychologische voor bereiding op de verwachte oorlog. Het Chinese volk moet mentaal worden gemobili seerd voor de reusachtige guerrilla (de „revolutionaire volksoorlog") waardoor de Amerikanen uit Azië moeten worden geworpen. Ook een Amerikaanse aanval op China met atoombommen zou dit proces volgens Mao niet stui ten. Er blijven dan altijd van de 750 miljoen Chinezen wel enige honderden mil joenen over, die niets meer hebben te verliezen en in een hardnekkige landoorlog de Amerikanen in zee zullen werpen. De „filosofie" van Mao houdt in, dat niets be stand is tegen zo'n volksoor log, hoe lang deze ook zou duren. Wat de Chinezen be treft is de teerling geworpen. Alleen een spoedig staken van het vuren kan die ontwikke ling nog voorkomen. De Russen zijn er ook van overtuigd. Zij zijn het met de Chinezen niet eens. Zij zou den zo lang mogelijk de oor log willen beperken tot Viet nam. Zij helpen materieel het Noorden, om de Chinezen daar zo lang mogelijk uit te houden. Hoe meer weerstand de Amerikanen ondervinden, des te langer zullen de Chi nezen de kat uit de boom kij ken, en afzijdig blijven. Maar in Moskou weet men, dat Mao Tse-toeng verachting heeft voor de Russische angst. In de loop van augustus werd men er zich algemeen van bewust, welke gevaren dreigen. Men ging toen eens na, wat Chinese staatslieden hadden verklaard. Op 17 juli zei pre mier Tsjou En-lai „dat zijn land tot elke actie bereid was. nodig om het Vietnamese volk te helpen". De dag daarna schreef het Volksdagblad van Peking: „Zevenhonderd mil joen Chinezen staan gereed achter het Vietnamese volk, en de enorme uitgestrektheid van ons land vormt het ach terland voor de Vietname- zen." Op 20 juli schreef het Dagblad van het (Chinese) Bevrijdingsleger: „Wij staan klaar om ons te juister tijd bij het Vietnamese volk te voe gen om de Amerikaanse aan vallers te verjagen." En het voegde er aan toe, dat China zich nu evenmin beperkingen behoefde op te leggen als de Verenigde Staten, en dat deze laatste „niet meer te beslis sen hadden, hoe de oorlog zal worden gevoerd." Op 25 juli ging de secre taris-generaal van de Vere nigde Naties, Oe Thant, naar Moskou en wat hij daar ver nam stemde hem hoogst pes simistisch. Bij zijn vertrek uit de Sovjet-hoofdstad, op 30 juli, verklaarde hij: „Ik ben steeds meer overtuigd dat de oorlog in Vietnam zal uit lopen op een groot conflict („conflict majeur") als de huidige ontwikkeling voort gaat." Op 31 juli bracht de Noordvietnamese generaal, minister van defensie Giap, hulde aan „de steun en bij stand van China, die er toe bijdroegen de vastbesloten heid te versterken van Viet nam in zijn strijd tegen de Amerikaanse agressor." In Washington zei men toen nog, „niet te geloven aan Chinese interventie", omdat de Ame rikanen hun bombardemen ten op Noord-Vietnam strikt zouden beperken en geen aan leiding zouden geven tot Chi nese inmenging. Maar wie kon een maand later nog ge loven aan die Amerikaanse zelfbeperking? Oe Thant werd wanhopig onder de machteloosheid, waartoe de Verenigde Naties veroordeeld waren. Hij be klaagde zich bitter, dat zijn voorstellen van 16 juli geen weerklank hadden gevonden. Toen stelde hij een program ma op van drie punten: 1. het stopzetten van de Amerikaan se bombardementen op Noord-Vietnam. 2. zo groot mogelijke beperking van de operaties in Zuid-Vietnam. 3. onderhandelingen tussen de Amerikanen en de Vietcong. President Johnson heeft er geen aandacht aan besteed, de Chinezen die geweerd zijn uit de V.N. evenmin, de Vietnamezen ook niet. Er is dus geen orgaan, dat bemiddelen kan tussen de Verenigde Staten en China. De verstandigste Amerikaan se staatslieden bevelen nu aan, niet nog meer troepen naar Vietnam te zenden, maar daar voorlopig de bestaanden' machtsverhoudingen te „be vriezen". om te voorkomen dat de Chinezen hun gewa pende miljoenen naar Viet nam zenden. Kan men tijd winnen, dan is er misschien veel gewonnen en kunnen wellicht de Verenigde Naties zoals in de Cubaanse crisis van 1962 toch nog een ge sprek op gang helpen bren gen. Maar als Oe Thant gelijk heeft is het „vijf minuten voor twaalf." DJAKARTA (AP) In een recente zuiveringscampagne op Midden-Java zou den 10.000 mensen, verdacht van com munistische ondergrondse activiteiten, zijn gearresteerd. Dit is onthuld door een kolonel, commandant van een infanterie brigade in Solo. Hij zei, dat van de tien duizend arrestanten, zevenduizend afkom stig waren uit de streek van Klaten tus sen Solo en Djokjakarta. Klaten is een van de beruchtste ge vangenissteden van het hedendaagse In donesië. In de grootste gevangenis van het stadje, waarin plaats is voor duizend gestraften, zitten thans vierduizend men sen. De gevangenisautoriteiten erkennen dat elke dag een gevangene van honger omkomt. BRINDISI (AFP) Een voor een Westduitse luchtvaartmaatschappij vlie gende „Fokker-27" heeft een geslaagde noodlanding gemaakt op het vliegveld van de Italiaanse stad Brindisi, nadat de piloot had gemerkt dat hij een wiel van het landingsgestel kwijt was. De 45 pas sagiers en vijf bemanningsleden bleven ongedeerd bij de perfect uitgevoerde noodlanding. Het vliegtuig dat op weg was naar Korfoe liep slechts geringe schade op. J Eredoctor. De Loyola-universiteit in Chi cago heeft een eredoctoraat in de rech ten verleend aan Stefan kardinaal Wyszynski, de primaat van Polen Cholera. In vijf jaar heeft cholera 76.000 slachtoffers geëist. Bij de opening van een conferentie ter bestrijding van cholera verklaarde een functionaris van de wereldgezondheidsorganisatie dat in 23 landen 260.000 gevallen van cholera geconstateerd zijn. Daklozen. In een Russisch rapport wordt meegedeeld dat door de aardbevingen in Tasjkent 338.000 mensen dakloos zijn geworden. Meer dan 50.000 gezinnen tweederde van het totale aantal dak lozen, zijn in nieuwe of herstelde huizen ondergebracht", aldus Tass. Verkeer. In Italië zijn maandag bij tien verkeersongelukken 24 mensen om het het leven gekomen en 33 gewond. On der de doden zijn de Italiaanse wiel renner Raffaele Marcoli, zijn verloofde en haar broer, die bij Stresa veronge lukten. Kernwapens. China heeft geweigerd een eventueel verdrag voor een kernwapen- vrij gebied in Latijns Amerika te er kennen. Macht. De Amerikaanse militaire man kracht in de wereld bedraagt nu meer dan 3,1 miljoen man. Dat heeft het Pentagon maandag bekendgemaakt. Dodentocht. De stoffelijke resten van 337 Franse militairen en verpleegsters die destijds in Indo-China zijn gesneuveld, zijn maandag uit Noord-Vietnam in de vlootbasis Toulon aangekomen. In totaal zullen de resten van 1500 Fransen wor den gerepatrieerd. Staking. Maandag zijn in Calcutta 38.000 vrachtauto's niet uitgereden. De chauf feurs ervan eisen intrekking van een nieuwe motorrijtuigenbelasting. Boven dien protesteren zij tegen de „overlast", die zij van de politie hebben. Vlucht. Maandag zijn twee Hongaren in een sportvliegtuig naar Oostenrijk uit geweken. Zij landden om half zes op het voormalige militaire vliegveld van Parndorf in Burgenland en vroegen om politiek asiel. Vulkaan. Bij de uitbarsting van een vul kaan op een Indonesisch eiland ten noorden van Celebes zyn 28 mensen omgekomen. Zestig schoolkinderen worden vermist. Tweeduizend mensen zouden gewond zijn en 40.000 zouden met hongersnood worden bedreigd door de uitbarsting.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3