Gedeputeerde Staten beluisterden het voor en tegen van een Groot-IJmuiden bruynzeel keukens zaandam Softbalselectie naar Duitsland Belangstelling voor handbal minder Cricketelftal voor interland Biljartmarathons uit den boze Goed programma op Duindigt Drie trips voor Imre Rietveld DINSDAG 30 AUGUSTUS 1966 OP HETZELFDE OGENBLIK DAT EEN BODE van het Haarlemse Provinciehuis maandag middag in de Statenzaal de gordijnen voor de ingang sloot, ten teken dat de zitting van de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland een aanvang zou nemen, ging er symbolisch een scherm op voor de monologen, waarop vijf vertegenwoordigers van de gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Velsen zich langdurig hadden voorbereid. Hun tekst bestond daarbij uit de ver scheidene standpunten, die door de drie bij het wetsontwerp tot samenvoeging betrokken ge meentebesturen waren ingenomen. Doordat deze stellingen allen reeds geruime tijd geleden tijdens de respectieve gemeenteraadsvergaderingen werden betrokken, over welke bijeenkomsten wij onze lezers zoals gewoonlijk geregeld uitvoerig hebben ingelicht, zal het duidelijk zijn dat er gedurende deze zitting geen nieuwe gezichtspunten meer werden geopend. Ten overvloede had de commissaris der koningin, mr. F. J. Kranenburg bij de aanvang als voorzitter nog eens nadrukkelijk vastgesteld, dat het stellig niet in de bedoeling lag deze middag nieuwe discussies uit te lokken. Het betrof thans immers uitsluitend een „hearing", uitgeschreven om de leden van Gedeputeerde Staten naast mr. F. J. Kranenburg de heren De Jong, Laan, Mensink en Merkx in de gelegenheid te stellen van de meningen en opvattingen der drie gemeentebe sturen kennis te nemen. Lacune V lucht Niet positief Vertrouwen Eensgezind Voor de Walda bij Kijk Uit snelschaakkampioen Ruit ingeslagen Politie-auto Lokaalvredebreuk Kind in rechtzaal f Voor deze zitting bestond een bijzonder grote belangstelling, zodat niet alleen de drie burgemeesters, de heren J. G. S. Bruinsma, H. Nielen en mr. J. C. Bührmann met hun gemeentesecretarissen aanwezig waren, maar ook de meeste wethouders en talrijke leden van de gemeenteraden de tocht naar Haarlem hadden ondernomen. „De drie gemeenten behoren niet te worden samengevoegd. Zij zijn toegerust met alles wat de haar toebedeelde func tie in het Noordzeekanaalgebied vereist. Ik trap een open deur in wanneer ik zeg dat hier een vergaande bestuurlijke in tegratie nodig is. Alleen het voor ons lig gende plan schijnt door samenvoeging van gemeenten te willen oplossen wat niet met dat simpele middel kan worden op gelost". Aldus sprak mr. C. van Haren, advocaat te Wassenaar, als gemachtigde van de raad van Beverwijk. Dit voorstel lost niets op, vervolgde hij. Het bevat geen enkele bijdrage voor de bestuurlijke integratie, wél voor een bestuurlijke des organisatie omdat het in het bestuurlij ke vlak geen enkele consequentie trekt uit wat maatschappelijk en functioneel be staat. De gecombeneerde gemeente van staats secretaris Westerhout is te klein in het kader van het ruimtelijk milieu dat om een bovengemeenteiijke orde schreeuwt. De heer Van Haren constateerde dat er momenteel een lacune in het IJmondge- bied is. Die kan echter snel worden op gelost. De drie gemeenten behoeven daar voor niet te worden samengevoegd, te minder omdat het vierde agglomeratiebe- stuur binnen het kanaalgebied meer ge meenten moet omvatten dan de drie, wel ke hier in het geding zijn. Met de figuur van het stadsgewest Einhoven kan men in korte tijd hier tot een analoge con structie feoiqeft. De tijd is er rijp voor en elke gemeente is er toe bereid. Vorming van twee gemeenten in de IJmond, al dan niet met de grens in het Noordzeekanaal, biedt volgens mr. Bühr mann geen oplossing, omdat hierdoor de mogelijkheid zal worden uitgesloten het industriegebied rond de monding van het Ook ontkende de burgemeester dat het Noordzeekanaal een scheiding zou kun nen vormen. Dit zou pas het geval zijn indien het kanaal bestond uit een breed water zonder meer, maar juist de mon ding van het Noordzeekanaal is voor dit gebied de bron en basis van alle ontwik kelingen geweest. Daarbij wordt het pro bleem van het landverkeer in toenemende mate door tunnels opgelost en wanneer deze in voldoende aantal zijn gebouwd, zal het water nog nauwelijks een belemme ring zijn. Daarom wilde spreker er nog even aan herinneren dat de Coentunnel in middels gereed is gekomen en er voor het ontwerp-streekplan voor het Noord- zeekanaal nog drie of vier tunnels zijn geprojecteerd. Uit dit alles meende het gemeentebe stuur van Velsen dan ook te moeten con cluderen dat de IJmond, nu en in de toe komst het best kan worden gehanteerd door middel van één gemeente met 150.000 of 200.000 inwoners. Niet alleen omdat op deze wijze dan één bestuurlijk beleid ont staat, maar vooral omdat de taken door diensten van de op de problemen afge stelde grootte kunnen worden uitgeoefend. Nadat mr. Bührmann ook het stand punt van de minderheid drie van de drieëndertig raadsleden had weerge- Het standpunt van de minderheid van de raad van Beverwijk en tevens dat van de meerderheid van burgemeester en wet houders werd toegelicht door de heer J. Hasper, oud-gemeentesecretaris van Rot terdam. Hij bepleitte fusie van de ge meenten Beverwijk en Heemskerk met een grenscorrectie ten noorden van het Noordzeekanaal. De heer Hasper hekelde de procedure van de staatssecretaris, evenals het feit dat er geen enkele reac tie is gekomen op het gefundeerde be toog van de raad.' De lokale verhoudingen aldus pro feteerde spreker zullen na de uitvoe ring van de plannen van binnenlandse za ken precies andersom komen te liggen dan de staatssecretaris thans veronder stelt- De heer Hasper vond de vlucht in een agglomeratiegedachte begrijpelijk. In ge meentelijke kringen is men geneigd in een agglomeratiebestuur een deus ex ma china (een onnatuurlijke gelukkige oplos sing red.) te zien en men geeft er zich geen rekenschap van, dat een executief agglomeratiebestuur nog nergens bestaat. Rijnmond, de reus met lemen voeten, heeft het niet. Amsterdam is er niet en 's-Gra- venhage zal er niet komen, want de ge meente om welke het ging, stapte vóór de afvaart al uit de boot. In verschillende publikaties, ook van binnenlandse zaken, wordt gesteld, dat bij aanwezigheid van een actief agglomeratiebestuur aan de gemeenten te weinig taken worden ge laten om hun voortbestaan, althans dat van hun bestuursapparaten, te rechtvaar digen. Daarom lijkt een „adviserend" li chaam, zoals het intergemeentelijk sa menwerkingsorgaan Kennemerland zo aantrekkelijk. Maar zulk een orgaan is geen zwaan- klee'f-aan. En voor de gemeenten ten noorden van het Noordzeekanaal is het er nog niet. En al zou het er zijn dan zal men hangende problemen toch niet onder de koepel van het orgaan kun nen wegstoppen. Daarmee worden ze niet opgelost. Hoe men een adviserend over leg ook inricht, slechts sterke gemeenten zullen zich op een gemeenschappelijk ni veau kunnen handhaven. Gemeenten, die de meest interessante delen van hun taak niet willen overdragen, pleiten impliciet voor gemeenten, die in zichzelf de kracht vinden een uitdijende taak te volbrengen. Beverwijk heeft dezer dagen nog be wezen. dat het een taak wil vervullen: in hartelijke samenwerking met Hoogovens is een moeilijke zaak tot oplossing ge bracht. Men zoeke ook voor de nieuwe gemeentelijke gebiedsindeling naar dat wat vereent en houde gescheiden datge ne wat naar eigen aard de harmo nie zou verstoren. De meerderheid van het gemeentebestuur van Beverwijk wil duidelijk stellen, dat het de samenvoeging met geheel Velsen niet afwijst omdat het onbevreesd is voor een dominerende zui- edlijk kanaaloever de groei ligt im mers in het noorden maar omdat noord en zuid geen eenheid zullen kunnen vor men, nimmer in elkander zullen kunnen opgaan en altijd tot doublures leiden en, zo die niet te verwezenlijken zijn, tot te leurstelling aanleiding zullen geven. Door onzuivere toelichtingen aldus de heer Hasper en een onduidelijke stellingname heeft de staatssecretaris geen positieve bijdrage aan de oplossing van de tegenwoordige problematiek gege ven. Veeleer is door de onaangepaste mo tivering onzekerheid gewekt. Toch is het mogelijk de opgeschroefde tegenstellingen tussen de gemeenten rondom het Noord zeekanaal te beëindigen. Daartoe aanvaarde men een rationele splitsing tussen noord en zuid, onder ze kerstelling van overleg op intergemeente lijk niveau over de zaken, die in onze mo derne tijd niet meer door één gemeen te als ware zij soeverein kunnen worden beoordeeld. Het raadslid P. Bolte (PSP) maakte mr. F. J. Kranenburg erop attent, dat niet alle burgers van Beverwijk het plan van de heer Westerhout verwerpen. De heer Bolte zette daarna uiteen, waarom hij voorstander van samenvoeging is en de agglomeratiegedachte verwerpt. Het denken en bestuderen van het IJmond- probleem is namelijk nog niet uitgekris talliseerd. Daarom is er sprake van een experiment, dat evengoed kan misluk ken. Een mislukt experiment gaat even wel ten koste van de inwoners uit de IJmond. Aldus de heer Bolte, die zei veel vertrouwen te hebben in de raad van de nieuwe gemeente IJmuiden. Namens de gemeenteraad van Heems kerk voerde burgemeester H. Nielen het woord, die namens alle leden van dit college sprak. De heer Nielen stelde dat de agglomeratiegedachte geen vinding van Heemskerk is om het vege lijf te redden. Hij toonde aan, dat de gemeente Heemskerk in het verleden meermalen niet slechts die agglomeratiegedachte heeft gesteund doch eveneens heeft ge ijverd om ze ingang te doen vinden. Hij zei, dat men in Heemskerk nog steeds overtuigd is, dat voor een aantal be- stuursvoorzieningen een streeksgewijze aanpak nodig is. De laatste spreker was de burgemees ter van Velsen, mr. J. C. Bührmann, die zijn rede begon met vast te stellen, dat het niet verwonderlijk was over de be stuurlijke indeling van de IJmond zoveel diametraal tegenovergestelde meningen te hebben beluisterd. Spreker meende dit voor een deel te kunnen toeschrijven aan de emoties, welke nu eenmaal steeds door het verzet tegen een heroriëntatie worden opgeroepen en voorts omdat er voor dit probleem geen enkele benade ring mogelijk is, waarbij uitsluitend voor delen en geen nadelen optreden. Wel stond het volgens burgemeester Bührmann vast, dat bij alle verscheidenheid van op vattingen niemand de bestaande toestand van drie autonome gemeenten zonder meer wenst te handhaven, hoewel ook de voorstanders van een samenvoeging be paald niet blind zijn voor de bezwaren van een centralistisch bestuurde gemeen te. Desondanks heeft de gemeenteraad van Velsen tenslotte de mening uitgespro ken, dat het voorliggende wetsontwerp in feite de beste oplossing biedt. In dit verband werd er door mr. Bühr mann op gewezen, dat de ontwikkelingen van de laatste tijd niet alleen een cen traal en goed toegerust bestuursbeleid noodzakelijk hebben gemaakt, maar ook een uiterste efficiëntie bij het beleid op het gebied van de ruimtelijke ordening. „In geen streek in ons land, ja, misschien wel nergens ter wereld moet zoveel ge beuren op zo een klein grondoppervlak als in de IJmond", betoogde spreker. Noordzeekanaal als een eenheid te laten optreden. Dit zal dan zonder twijfel tot gevolg Hebben dat de' sterksfe krachten in ons bestel, namelijk de economische, gaan overheersen teö kóste van de be langen van wonen, cultuur en recreatie, dus ten koste van het welzijn. Dat er door een eventuele samenvoe ging op sociaal-cultureel gebied geen ho mogene eenheid zal ontstaan, achtte spreker van minder belang. Trouwens alle grotere gemeenten zijn immers hete rogeen. Er is dan ook geen groter ver schil denkbaar dan tussen de buurten van Amsterdam-Zuid, welke de Goudkust worden genoemd en de Pijp, de Eilanden of de nieuwe wijken in het westen van Amsterdam. Welke voorbeelden spreker onbeperkt zou kunnen aanvullen. De eerste die gistermiddag in de Statenzaal van het Provinciehuis te Haarlem het woord voerde was mr. C. van Haren, advocaat te Wasse naar. Namensde meerderheid van de raad van Beverwijk pleitte hij voor de agglomeratiegedachte. geven, die onder meer vreesden dat de afstand tussen bestuurders en bestuurden in een Groot-IJmuiden te ruim zou wor den, besloot hij zijn rede met namens de meerderheid zijn instemming met het wetsontwerp te betuigen. Het slotwoord was voor mr. F. J. Kra nenburg, die de verschillende sprekers namens Gedeputeerde Staten bedankte voor hun uiteenzettingen. Waarom doet u in een Bruynzeel keuken méér, in minder tijd en met meer plezier? Omdat de Bruynzeel keuken doelmatig is en tot in details doordacht. En... een Bruynzeel keuken kan worden aangepast aan uw eigen woon- en leefgewoonten. Bruynzeel keuken specialisten - met hun jarenlange ervaring - vertellen u er graag meer over. vraag onzenieuwe keukenfolder! B RU YNZEEL-ksukenspecialisten staan u gaarne met raad en daad ter zijde bij het inrichten van uw eigen keuken, aangepast aan de eisen die u en uw gezin daar aan stellen. Zij zijn bereikbaar in onze showroom ^Amsterdam, P.C. Hooftstraat 49-51, Tel, 020 72 67 54 Wenst u onze nieuwe keukenfolder te ontvangen?Een briefkaart naar Bruynzeel Keukens NV Postbus 204, Zaandam is voldoende. Op 27 juni zat een ploeg grondwerkers die bezig was kabels te leggen bij de Zijl vest in Haarlem, te wachten in een auto tot de regen eens op zou houden. Het was een trieste dag, er werd zelfs geen koffie geschonken in de schaftwagen. Tenslotte ging de ploeg uit de auto naar een café om daar iets te drinken. Het werd echter geen koffie maar bier. Noga! onder invloed keerde het stel tenslotte terug naar het werk. Een 25- jarige chauffeur-grondwerker uit Lopik die meestal voor zijn ploegje het woord voerde, had ook een flinke hoeveelheid bier gedronken. Hij kreeg het plotseling in zijn hoofd om nog maar eens om kof fie te gaan vragen. Zijn broer ging mee. Twee uitvoerders die in de directiekeet waren weigerden de koffie. Daarop werd de 25-jarige grondwerker zo kwaad dat hij zijn zakmes trok en dreigde de ene uitvoerder te steken. Hij uitte daarbij allerlei bedreigingen. Toen de deur voor zijn neus werd dichtgedaan sloeg de grondwerker een ruit in. Gistermorgen stond hij voor de politie- /wwwwwvvw,nr>finfwinnnnfmnnjifmji Op 3 en 4 september zal het Nederlands softbalnegental op de valreep van dit sei zoen een bezoek brengen aan Duitsland voor een tweetal internationale wedstrij den. Zaterdag wordt gespeeld tegen in Duitsland gelegerde Amerikaanse speel sters in Heidelberg, zondag treedt het Ne derlands negental aan te Kaiserslautern. Door de technische Commissie van de NASB zijn voor deze trip de volgende speelsters aangewezen: Werpsters: Mary Boekhout-Gerrits (Pinuins); Trudy Beelen (HHC); Ineke van der Veldt (DSS) en Joyce Chrispijn (VODO SC). Binnenveld: Ans Kroon (DSS); Ludy Handgraaf (Onze Gezellen); Toos van Ga len (DSS); Dinie Zwaneveld (DSS) en Dien Immer (HCK). Buitenveld: Els Termeulen (HHC); Mar ja van der Veldt (DSS); Saskia de Jong (HHC); Suze van Breukelen (EDO); Betty Veenstra (Pinguins) en Yvonne Immer (HCK). Als coaches van het Nederlands negen tal zullen optreden de Amsterdammer Onverwagt en de Haarlemmer Visser. Van bondszijde zal de ploeg vergezeld worden door de dames M. A. Bosch, L. Klein, de heer C. Goedhart en de voor zitter van de commissie internationaal contact, de heer W. de Ruiter, die deze trip voor een belangrijk deel heeft voor bereid. (Van onze handbalmedewerker) Ook de competitieleider van de afde ling Haarlem, heeft het programma be kendgemaakt en we komen tot de con clusie, dat het met het Haarlemse hand bal de verkeerde kant op gaat. Kon de afdeling Haarlem enkele jaren geleden nog een derde klasse bij de dames op brengen, komend seizoen zijn alle dames- ploegen in één klasse ondergebracht. Concordia en Rapiditas konden geen tweede team inschrijven en nu bestaat de damesafdeling uit de volgende ploe gen: de Blinkert 3, Full Speed 2, HBC, IEV, TYBB, IJmond 2, IJmond 3 en ZVM. Bij de heren missen we de ploegen van de Blinkert 4 en HOC, waardoor de 2e klasse bestaat uit: De Blinkert 2, Concor dia 2, Full Speed, Rapiditas 2, IJmond 2, IJmond 3 en ZVM. In de tweede klasse komen uit: De Blinkert 3, Concordia 3, Halfweg, Odin, Rapiditas 3 en IJmond 4. De IJmuider schaakvereniging „Kijk Uit" heeft het nieuwe seizoen ingezet met het spelen van het clubkampioenschap snelschaken. Verdeeld over vier groepen speelden de deelnemers een enkelrondige competitie waaruit de poule-winnaars zich in de finale konden plaatsen. F. J. Walda en ir. A. Zwemstra plaatsten zich zoals van hen verwacht mocht worden. Maar de finaleplaats van A. van Maanen was een verrassing. Hij bleef de oud-snelschaak kampioen C. J. Gordijn ,de huidige club kampioen Th. Hölscher en de gevreesde drs. K. J. Schelhaas voor. In de vierde afdeling kwam J. L. Wijdoogen ook al ver rassend bij de laatste vier door in de laat ste partij Tj. de Jong uit te schakelen die tot dat moment ook alles had gewon nen. Ook de listigheden van K .Maas ble ken ditmaal onvoldoende om Wijdoogens opmars te stuiten. In de finale bleken Walda en Zwemstra de sterksten. Het onderling treffen dat be slissend was werd door Walda gewonnen. Het Nederlandse cricketelftal, dat op 3 en 4 september in Haarlem tegen de Com bined Services, een ploeg van in West- Duitsland gelegerde Engelse militairen speelt, is als volgt samengesteld: Van Ar- kel (HCCj) aanvoerder, Schoonheim (VOC wicketkeeper, Vriens (HCC), Bakker (VOC), E. en N. Spits (beiden VRA), De- rogee en Pierhagen (beiden HBS), On- stein en Wijkhuizen (beiden Rood en Wit) en Rikse (ACC). Het ziet ernaar uit dat het spelen van marathon biljartduels tot het verleden behoort. Het bondsbestuur van de KNBB heeft besloten zijn leden een verbod op te leggen voor het spelen van dit soort wedstrijden, waarin een ware rage is ontstaan. Het „record" staat momen teel op 60 uur. In Den Helder was een tweetal biljarters van plan nog langer achtereen te caramboleren. SCHAKEN. De wereldkampioene scha ken, Nona Gaprindasjvili uit Tbilisi in Georgië, heeft de Lenin-orde gekregen. Zij ontving de orde op grond van de gro te verdiensten, die zij de Sovjet-Unie heeft bewezen. Na enkele weken van een wat flauwe bezet ting der koersen komt Duindigt woensdagmiddag met een uitstekend bezet programma voor de dag, dat zijn hoogtepunt vindt in de klassevolle bezetting van de Duco-prijs. De tips: Duindigt, woensdag 31 augustus: Dra verijen: 1. Dynamiet-prijs: 1. Ernie Rita, 2. Es- maralda, 3. Doctor Spencer. Outsider: Exclusif du Commerce. 2. Dalila-prijs1. Emprit, 2. Erica, 3. Donna Valentine. Outsider: Esmeraud. 3. Dakota-prijs: 1. Stal Middenmeer (Friscoline, Mac, Fleetness V), 2. Fos, 3. Flying Hollandia. Outsider: Fedde B. 5. Danella-prijs". 1. Double v. d. Lente, 2. Clementina Lee. 3. CH. van Rood en Noot. Outsider: Comte du Commerce. 6. Duco-prijs: 1. C. Alkestis van E, 2. Axkit Hol landia, 3. Captain Double K. Outsider: Zilvervos. 8. Desdemina-prijs: 1. Donna Hanna, 2. Cilly Harvester K, 3. Cisca Scoth. Outsider: Erota. 9. Diadeem-prijs: 1. C. Damascus B: 2. Dox van Rood en Noot, 3. Carla. Outsider: Doornroosje V. 10. Delta-prijs: 1. Cyrano Sil, 2. Butch Hol landia, 3. Brion v. d. Lente. Outsider: Zaita Hanover. Rennen: 4. Aligama-prijs: 1. Iliona, 2. Cin Cin, 3. Pawnee. Outsider: Poitou. 8. Aligama- prijs. 2e afd.: 1. Amigo, 2. Beautiful Girl, 3. Patricia. Outsider: Bebe-Boo. Op de baan te Hilversum wordt vanavond de competitie voortgezet om de nationale amatrice- titel. De beide koersen zijn voor de minder geroutineerde amatrices zelfs te zwaar bezet. Mary France, die al vele malen beslag legde op de titel, kan door een overwinning met Cornet Volann zich bij het leidende groepje plaatsen. Een sprintnummer voor de grote klas se, met o.a. Star Performer, vormt het andere hoogtepunt. De tips: Hilversum, dinsdag 30 augustus: 1. Egelshoek-prijs: 1. Stal Oosting (Erro II, Daisy Norton), 2. Eroelina, 3. Chopin. 4. Outsider: Do- rus van Rood en Noot. 2. Zuiderheide-prijs: 1. Ernie Rita, 2. Erna M, 3. Early. Outsider: Dumas Hanover P. 3. Kerkelanden-prijs: 1. Cristine Williams. 2. Baron Henny, 3. Columbus. Outsider: Atie v. d. Lente. 4. Amatricekampioenschap IV, le afd.: 1. B. Roy Kinley, 2. Darlin Jill. 3. Dominica. Outsider: Calumet d'Aster D. 5. Ama tricekampioenschap IV 2e afd. 1. Cornet Volann, 2. Brahmapoetra S, 3. Dave Fez. Outsider: Ze venklapper. 6. Heideparkprijs: 1. David O II, 2. Elan Vital, 3. Duveltje van Akerendam. Out sider: Donna Fabiola. 7. Drakenburg-prijs: 1. Star Performer, 2. Barones Spencer K, 3. Zefa. Outsider: Zombro Pluto. 8. Spaanderswoud-prijs: 1. Christiaan de Wet, 2. Capella, 3. Dochter van Our Bonni. Outsider: Diana Sunshine. (Van onze sportredactie) Imre Rietveld, de badmintonspeelster uit Driehuis pas terug uit Canada heeft enkele tournees op "haar program ma staan voor de maanden september en oktober. Zij zal eerst gedurende een week in Engeland trainen onder de coach Robinson, waarna zij 20 septem ber voor drie weken naar India zal gaan. Eind oktober speelt zij in een toernooi in Denemarken. rechter terecht, waar via getuigenverho ren de hele zaak nog eens uit de doeken werd gedaan. De man zelf herinnerde zich van alles niets meer. De officier van justitie vroeg een straf van vier maanden, waarvan één voorwaardelijk, met aftrek van voorarrest. De raadsman pleitte voor een straf ge lijk aan het voorarrest. De politierechter veroordeelde de grondwerker tot drie' maanden, waarvan een voorwaardelijk, met aftrek van voorarrest. Een 37-jarige koopman uit Haarlem mocht op 10 april niet meer in een café in de Koningstraat. Men had hem eerst koffie gegeven en er toen uitgezet. Vol gens de koopman was dat nogal hardhan dig gebeurd. Hij nam daar geen genoe gen mee, trapte een ruit in en trok de vitrage en overgordijnen kapot. De scha de bedroeg driehonderd gulden. De poli tierechter veroordeelde de man conform de eis tot vier weken waarvan de helft voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Om ook eens flink te doen sneed een 19-jarige dakdekker uit Haarlem bij het Sportfondsenbad in Haarlem de band van een politieauto door. De politieauto stond daar in verband met diefstallen in het zwembad. Een vriend van de dakdekker had met een haarspeld een van de ban den van de auto laten leeglopen. De dak dekker wilde toen niet achterblijven en sneed een band door. Die flinkdoenerij kwam hem voor de politierechter op een gevangenisstraf van twee weken te staan. Twee weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging kreeg een 46-jarige las ser uit Velsen, omdat hij op 19 juni in de Lange Raamstraat in Haarlem na twee aanrijdingen was doorgereden. Bo vendien had de lasser onder invloed ge reden. De eis was vier weken gevange nisstraf en twee jaar ontzegging. Een 19-jarige perser uit Haarlem ging de jeugdsociëteit Ekestos binnen terwijl de toegang hem was ontzegd. De leider wilde de perser weer de zaal uitzetten, maar de jongeman begon toen tegen te spartelen en beledigingen te uiten. De officier van justitie eiste voor lokaalvre debreuk en belediging vier weken, waar van twee voorwaardelijk. De politierech ter maakte er een boete van 75 van met twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf. Een 28-jarige Haarlemse huisvrouw nam haar nog geen tweejarig zoontje mee naar de politierechter. Zij stond te recht met het kind aan de hand. „Ik laat hem niet los", was haar antwoord toen de politierechter vroeg of het jongetje niet even op de gang kon. „Als hij dan maar stil is" hoopte de magistraat. Die stilte liet nog wel iets te wensen over. De vrouw was gedagvaard voor valsheid in geschrifte. Zij zou zich een uitkering van Sociale Zaken hebben laten uitbetalen waarop zij geen recht meer had. Socia le Zaken moest inspringen omdat de man van de Haarlemse was verdwenen. Vol gens enkele getuigen moest hij al weer thuis zijn in de tijd dat de vrouw de pa pieren voor Sociale Zaken invulde alsof hij er niet was. Maar de vrouw, zij was gaan zitten met haar kind op schoot, hield kort vol dat het met waar was. „Mijn man was niet thuis, hij is nog niet thuis. Hij zit vast". De officier van justi tie eiste twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf met drie jaar proeftijd en de bepaling dat binnen een jaar het te veel ontvangen geld terugbetaald zou zijn. De politierechter zag te veel twijfel en sprak de vrouw vrij.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5