Maar voor belastingbetaler komen er moeilijke tijden y i y Benzine weer goedkoper morris Duurtetoeslag in havens één percent Rode Kruis doet beroep op de VS en Zuid-Vietnam Komst sultan Hamengkoe is twijfelachtig HET WEER „Rode Garde maakte fouten UST Politieke barometer iets vooruit Gevel hield wankele heistelling tegen 1 W m i w m Jan Jansen is uitgeschakeld Noodtoestand in Benton Harbor na rassenrellen Schenking van Hoogovens aan Beverwijk Malik gaat naar VN-vergadering if;.;; j» ■■MM K h e I i m- bankstellen 51e JAARGANG NUMMER 254 WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mne Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. a flPf Willi! ISli T- Metro voor Amsterdam pagina 2 Landgoed „Waterland" gerestaureerd pagina 4 Crisis voorkomen Belasting op speculatiewinst COLBERTS - PANTALONS Aanplakbiljet in Peking Het woord is aan Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 12 Van Dag tot Dag2 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond: Cambodja 3 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 In de Vishal en op zee5 Radio en tv 7 Kunst7 Ferdinand8 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13, 15 Topsy14 Luidsprekers 6, 12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Aanhoudend koel Aan het strand LANGS NJÊUWSTR, 4711UMUIDEN IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Kabinet tijdelijk uit de zorgen (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Het kabinet is het eens over het dekkingsplan voor de begroting 1967. Gisteravond even na zes uur verklaarde minister-president Cals dat de problemen achter de rug waren. HQ zei goede hoop te hebben dat er in het parlement een meerderheid voor het dekkingsplan gevonden zal worden. Het compromis, dat tenslotte uit de lange reeks besprekingen te voor schijn kwam, komt op Prinsjesdag ter tafel. In grote lijnen ziet het er ver moedelijk als volgt uit: De tweede moot van de verlaging van de inkomstenbelasting gaat door op het afgesproken tijdstip: 1 januari 1967. Er komt een algemene verhoging van de omzetbelasting met ongeveer twintig punten, wellicht verdeeld over 1967 en 1968. De belastingdienst zal het tekort op de begroting 1967 zoveel mogelijk wegwerken door een versnelde heffing van de inkomstenbelasting en de vennootschapsbelasting, waardoor ongeveer 200 a 250 miljoen gulden in de schatkist zal vloeien. De belasting op benzine en dieselolie zal met ingang van 1 januari 1967 enigszins worden verhoogd. W /SI HJ, ,7 i""" :i Aiv 'i, - ■-jtf ÜliiÜ De versnelde heffing van de inkom stenbelasting zal slechts één keer resul taat opleveren. Wat de fiscus in 1967 extra binnenhaalt zal hij het jaar daar op tekort komen. De verhoging van de omzetbelasting heeft de bedoeling dit te kort te overbruggen. De discussies in het kabinet zijn de af gelopen dagen vooral gegaan om de vraag hoe groot de „heffing ineens" zou kunnen zijn en hoe groot de compense rende verhoging van de omzetbelasting zou moeten zijn. Ook over de vraag wan neer de verhoging zou moeten ingaan is heftig gestreden. Vooral van Anti-Revo lutionaire zijde is sterk aangedrongen op een spoedige beslissing, hetgeen tot ge volg heeft gehad dat het kabinet gisteren besloten heeft op Prinsjesdag al met een voorstel te komen. Men neemt aan dat als ingangsdatum daarin 1 januari 1968 zal worden voorgesteld, maar men houdt er nu al rekening mee dat bij de parle mentaire discussies zal worden voorge steld om de invoering al medio volgend jaar te doen ingaan en de tweede helft op 1 januari 1968. De P.v.d.A. is fel te gen verhoging van de indirecte belastin gen. Waarschijnlijk zal zij zich tegen een gedeeltelijke vervroegde invoering dan ook met hand en tand verzetten. Het is dan ook de vraag of het compromis dit najaar bij de begrotingsbehandeling haal baar is en of de besprekingen van de afgelopen dagen niet een uitstel van de crisis betekenen. Ondanks deze vrij sombere vooruitzich ten ging gisteren op het Binnenhof een zucht van verlichting op toen bleek dat het kabinet voorlopig gered was. Het voornaamste doel van de afgelopen dagen was immers het voorkomen van een ach ter gesloten deuren uitbrekende crisis. Men was het er vrij algemeen over eens dat een tweede crisis in één parlemen taire periode een zeer kwalijke zaak zou zijn. Zij zou moeten leiden tot vervroeg de verkiezingen waaruit de grote par tijden nauwelijks winst hebben te ver wachten. Het kabinet heeft gisteren ook de invoe ring van de speculatiewinstbelasting en van een voorkeursrecht voor de gemeen ten bij onteigeningen besproken. Desbe treffende wetsontwerpen zijn al in de maak. Het enige probleem waar het ka binet nog geen oplossing voor heeft is de opvolging van minister Smallenbroek. Gisteren, toen de Anti-Revolutionairen hun fractievergadering hielden, stond de politieke barometer niet gunstig. Ver moedelijk is in dit beraad de mogelijk heid geopperd om de „heffing ineens", die volgens de eerste voorstellen van het kabinet geraamd moest worden op 400 a 450 miljoen, af te zwakken tot ongeveer 200 miljoen. Daardoor zou volgend jaar de klap voor de inkomstenbelastingbeta lers minder hard aankomen en zou het gat in 1968 kleiner zijn, waardoor de com pensatie (verhoging omzetbelasting) ook wat kleiner zou kunnen zijn. Men mag' aannemen dat deze suggstie via het beraad van fractievoorzitter Rool- vink met zijn geestverwante ministers tenslotte op het Catshuis gekomen is, waar premier Cals een bespreking had van ruim een uur met de beide vice-pre miers, mr. Biesheuvel en dr. Vondeling. Tenslotte schaarde het hele kabinet, vol goede wil om een crisis te voorkomen, zich in een vergadering van twee uur achter het comromis. Als de Tweede Kamer de versnelde in ning van de inkomstenbelasting aan vaardt, gaat de belastingbetaler een moei lijk jaar tegemoet. Naast definitieve aan slagen over afgelopen jaren zal hij reeds in het voorjaar voorlopige aanslagen kun nen verwachten. De belastinginspecteur zal wel niet al te clement zijn bij de verzoeken om uitstel, want uitstel zou het effect van de versnelde heffing weer teniet doen. De Amstelstraat in Amsterdam is geblokkeerd door een enorme hei installatie die gisteren omviel en tegen de gevel van de Midden- standsbank bleef hangen, zonder een juist passerende tram te raken. Het omvallen van de installatie was te wijten aan een verzakking van het zand, waarop de rails rusten. Daar door begaven de rails het onder het enorme gewicht van de installatie. In Amsterdam was geen kraan wagen te krijgen van het kaliber dat nodig is om het gevaarte weer overeind te trekken. Die kraan wagens moesten uit Breda en Dor drecht komen. Zij konden echter niet harder dan 15 km per uur rij den, zodat de Amstelstraat pas in de afgelopen nacht vrijkwam voor het verkeer. (Van onze correspondent) Shell verlaagt morgen de benzineprijs, Caltex en Esso volgen dezelfde dag. De prijsdaling varieert plaatselijk naar de concurrentiepositie die de „witte pompen" innemen. In Den Haag gaat de super-ben zine van de grote maatschappijen 53.4 cent per liter kosten: 0,7 cent minder dan vandaag. Vandaag zouden de pomphouder op de hoogte worden gebracht. De benzinemaatschappijen hebben dit nieuwe offensief in de benzineoorlog inge zet, nadat de prijsverlagingen van precies een maand geleden door vele witte pomp houders is gevolgd. Daar waar de prijs concurrentie het felst is wordt de merk- benzine het goedkoopst. Een Shellwoord- voerder spreekt van een maximum van „enkele centen per liter". Barteljorfestraac Maarte» fel. S8I tekheuraat (bij Kmrtwg»ptelw) Telefoon («9) 2235M - Amsterdam DEN HAAG De havenarbeiders krij gen een duurtetoeslag van één percent van hun jaarloon, aldus is overeengeko men tussen de vakbonden en de haven verenigingen. De toeslag zal vermoede lijk worden uitgekeerd in de vorm van een uitkering-ineens. Helemaal rond is de zaak nog niet voor wat betreft de preciese uitkeringsbedra gen. Aangenomen wordt dat de havenar beiders in elk geval circa 100,extra krijgen. De duurte-toeslag werd begin van dit jaar als compromis overeengekomen bij de afsluiting van de haven-C.A.O., die in verband met aanvankelijk te hoog gestel de loonsverhogingspercentages op veel moeilijkheden stuitte. De Nederlandse sprintkampioen bij de amateurs, Jan Jansen, is er niet in ge slaagd de halve finale in de strijd om de wereldtitel te bereiken. Hij werd vanoch tend op de baan in het Wald-station in Frankfort verslagen door de Italiaan Tur- rini. Dat gebeurde in twee ritten. Jansen was kansloos. De beste indruk maakte vanmorgen de Fransman Moreion, die rechtstreeks op het wereldkampioenschap schijnt af te rijden. De Fransman komt in de halve finale uit tegen Turrini. De andere halve finale wordt gevormd door de Rus Pha- kadze tegen Trentin. BENTON HARBOR, (AP) Burge meester Smith van Benton Harbor in de Amerikaanse staat Michigan heeft van ochtend de noodtoestand afgekondigd en gevraagd om versterking met troepen van de nationale garde. Het is in Benton Har bor al twee nachten bij rassenrellen tot uitbarstingen gekomen. Dinsdagavond is een achttienjarige jongen door uit een rijdende auto geloste schoten gewond. Hij heeft een maagope ratie ondergaan en verkeert nog in le vensgevaar. Eerder op de avond was er een protestmars van negers geëindigd in een gevecht waarbij met stenen werd ge- -gooid. SAIGON, (Reuter en AP) Het In ternationale Rode Kruis heeft een beroep gedaan op Zuid-Vietnam gevangengeno men guerrillastrijders niet te mishande len. Het beroep werd gedaan nadat „in de pers foto's waren gepubliceerd, waar uit blijkt dat gevangenen worden mishan deld." Aan de Verenigde Staten heeft de organisatie in Gèneve verzocht geen ge bruik te maken van napalm, bedwelmende gassen en „chemicaliën, die gewassen vernietigen". Noord-Vietnam heeft niet gereageerd op een brief van het Internationale Rode Kruis, waarin wordt voorgesteld een speciale missie naar Hanoi te sturen om de toestand, die door het Vietnamese con flict is geschapen, te onderzoeken. In de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon heeft een ongeveer twintig-jarig meisje door zelfverbranding zich van het leven beroofd. Vandaag is in de Zuidvietnamese hoofd stad door de politie een man doodgescho ten die bezig was een aanplakbiljet af te scheuren, waarin de bevolking werd aan geraden haar stem uit te brengen bij de aanstaande verkiezingen. Het was voor de eerste maal dat de politie gebruik maakte van haar nieuwe bevoegdheden om onmiddellijk te schieten op mensen die tegen de verkiezingen ageren. Winston Churchill: Deze (Tweede Wereld-) oorlog was niet zozeer een oorlog dan wel een internationale justitiële actie tegen een gangsterbende. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Zal sultan Hamengkoe Boewono, de Indonesische minister voor Economische Aangelegenheden, vrijdag wél naar Europa, maar niet naar Neder land vertrekken? Deze mogelijkheid bestaat, zo is ons vanochtend van Indonesische zijde in Den Haag medegedeeld, omdat tot dusver van Nederlandse kant geen enkele aan- wijziging is gegeven dat de kloof tussen Djakarta's aanbod om 500 miljoen gulden te betalen ter aflossing van de schulden aan Nederland en de eis van Den Haag dat 900 miljoen gulden het minimum is kan worden overbrugd. Nog vorige week meldde onze reisre- dacteur uit Djakarta dat de Indonesisch» regering bereid was 250 miljoen gulden te betalen. Dit aanbod is gedaan tijdens be sprekingen die de afgelopen maanden tot tweemaal toe zijn gevoerd tussen een Ne derlandse delegatie en een Indonesische onder de toenmalige onderminister voor Buitenlandse Handel Oemardjadi. Thans is echter van Indonesische zijde bekend gemaakt dat Djakarta zijn aanbod heeft verdubbeld. (Vervolg op pag. 11) De directie van Hoogovens heeft aan de gemeenschap van de gemeente Bever wijk een aanzienlijke som geld geschon ken. Ten behoeve van sociale en culture le voorzieningen in deze gemeente wordt namelijk een bedrag van 1.750.000 be schikbaar gesteld. Het geld zal niet in één keer worden uitbetaald. Tot en met 1972 zal elk jaar een bedrag van 250.000 voor dit doel worden verstrekt. Deze mededeling werd gisteravond gedaan tijdens de raadsver gadering van de gemeente Beverwijk. Wethouder A. J. Hermes (K.V.P.) zei, dat het niet onmogelijk was, dat de di rectie van Hoogovens dit royale gebaar ook na 1972 zullen continueren. Het tijdstip waarop deze schenking be kend werd gemaakt valt samen met een door de raad van Beverwijk goedgekeur de overeenkomst tussen de gemeente en Hoogovens. Het betreft hier een ingrij pende wijziging in de wegverbinding tus sen de badplaats Wijk aan Zee en de stad Beverwijk. Die verandering is nood zakelijk, doordat Hoogovens een nieuw industrieterrein in gebruik gaan nemen. De uitbreiding van Hoogovens maakt het noodzakelijk, dat er twee viaducten worden gebouwd en brede groenstroken en buffervijvers worden aangelegd. Bovendien worden bij Wijk aan Zee ca 10 meter hoge aarden wallen opge worpen, die in de toekomst de badplaats moeten vrijwaren van al te veel lawaai van het nieuwe industrieterrein. Daar naast stelde Hoogovens een bedrag van 3 miljoen beschikbaar voor de aanleg van een nieuwe noordelijke randweg. (Voor het raadsverslag verwijzen wij verder naar pagina 5) Deze gezellige Oud- Hollandse bankstellen in mass, eikenhout met gebeeldhouwde zijkan ten of gladde armen. Gestoffeerd in Arabia khelim, v.a. 1120.— Uitvoering 3-zits bank met hoge en lage fauteuil. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Veranderlijke bewolking niet enkele opklaringen, maar vooral aanvankelijk ook enkele buien. Overwegend matige wind tussen zuidwest en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Na het regenfront van vandaag een lichte verbetering: morgen vrijwel droog met opklaringen bij een matige zuidwestelijke wind. Temperatuur 17 tot 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Er is een nieuwe de pressie in aantocht, die vrijdag weer regen kan brengen. DJAKARTA. Indonesië zal op de zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in september weer tot de volkenorganisatie toetreden. Dat is woensdag door een gezaghebbende woordvoerder in Djakarta te kennen gegeven. Gezegd werd dat minister van Buitenlandse Zaken, Malik, naar New York zal gaan om de zitting als waarnemer bij te wonen. De Philippijnse voorzitter, Fer- dinant Marcos, zou in een toespraak de wenselijkheid van Indonesië's lidmaatschap van de Verenigde Naties tot ttitdrttkkiög brengen, waarna Malik die terugkeer officieel zal bekendmaken. PEKING (AFP) In Peking is van daag een nieuw aanplakbiljet verschenen van een nieuwe organisatie, de „controle commissie van de Rode Garde". De tekst op de biljetten veroordeelt de uitwassen in het optreden van de gardisten van de afgelopen dagen en keurt slechts initiatie ven goed die in overeenstemming zijn met de onlangs vastgestelde punten van het Centrale Partijcomité. De commissie con stateert dat er vergissingen zijn begaan. Ze betreurt dit en zegt dat de gewon den zullen worden verzorgd. Het moleste ren van burgers en het in het openbaar afknippen van lange haren wordt ver oordeeld. „Buitenlanders, Chinezen en immigranten dienen met rust te worden ■gelaten". Ruime keus vindt u bij eubelen BOOT TEL. 12047 Gier straat V 32-54-36/ 's Maandags gesloten. DAMESKAPSALON Telefoon 8166

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1