moment nerveus „Tegen Groen is niet te fietsen" Haarlem Nicols krijgt het in Europa-Cupfinale moeilijk Wereldkampioen Tiemen Groen was dit maal geen „Zo, dat is dan weer gebeurd" Moreion in de sprint sterker dan wielervriend Trentin Maathuis beste Nederlander in het CHIO in Rotterdam Fa. B. ENGELENBERG Nederlandse volleyballers kregen geen kans tegen de sterke Roemeense formatie STERKE FRIES NA AFLOOP: De dag van een wereldkampioen Ook Oudkerk in stayersfinale Ruim drie miljoen voor totowinnaar in Engeland Nederlandse zege in EK-bridgen Strafpunten voor Van Olst en Vos in motorzesdaagse DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1966 15 (Van onze sportredacteur) T Hans Romhouts Ivy pn Agostini op Man winnaars 1 OFFICIeLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN REDUCEER VENTIELEN „Het wordt tyd dat ik die regenboogtrui aan kan trekken, want ik krijg het knap koud", aldus sprak het achtervolgingswonder Tiemen Groen uit Follega, toen hij achter de meisjes met de medailles stond te wachten op de huldigingsceremonie. De mannen, die de uitslagen op de borden moeten schrijven, kalkten een nieuw wereldrecord op de 4.000 meter neer: 4.50.21. Groen knikte tevreden. „Zo, dat is weer gebeurd". Hij was niet bang ge weest, toen zyn 24-jarige tegenstander in de finale, Yuri Daler, een Tsjechische technisch beambte, die in zyn vrije tyd hard fietst, enorm snel wegspoot na het startschot van de achtervolging. „Laat hij zich maar for ceren", dacht ik, „laat hem maar. Ik kom wel". En inderdaad, na een paar ronden waarin Daler een kleine voorsprong nam, daverde Groen op volle kracht rond de piste. De Tsjechen schudden moedeloos het hoofd. Het is gebeurd. Daler zakte figuurlijk in elkaar. Groen, die sinds de eerste keer dat hij (in Parijs) in 1964 wereldkampioen werd, zijn gewicht van 82 tot 77 kg terugbracht, weet nog niet zeker wat hij in de nabije toekomst gaat doen. Hij gaat vooreerst met Beugels als amateur nog deelnemen aan de „Grand Prix des Nations" in Parijs. Hij wil dit najaar ook nog een aanval doen op het werelduurrecord, dat op naam van de Fransman Roger Riviere staat. Daarna gaat hij waarschijnlijk over naar de profs. Maar ja, men weet dat nooit zo precies bij Groen. Had de Fries enkele maanden geleden niet bij hoog en bij laag beweerd, dat hij niet meer op de baan zou rijden? En daar ging hij dan nu, en in elke rit sneller en sneller. Wat deed Groen op de dag dat hij voor de derde achtereenvolgende keer wereldkampioen werd bij de amateur achtervolging? De Fries stond om half negen op, at daarna wat brood jes en cornflakes, en stapte vervol gens op de fiets om met de andere Nederlandse renners 60 km. op de weg te trainen. Na terugkomst werd hij ge masseerd en ging een paar uurtjes slapen. Vervolgens zette hij de benen weer onder tafel om een stevige war me maaltijd te nuttigen. Daarna weer rusten en vervolgens naar de baan om zich wat los te rijden. Vervolgens naar het hotel terug voor een pittig biefstukje en tenslotte naar de baan voor de halve finale en de finale. Hul diging als wereldkampioen. Naar het hotel. Het opentrekken van een fles champagne. Laat naar bed. Groen was monter en opgewekt aan de halve finale begonnen. Niets was er meer van de zenuwen, die hem vorig jaar in San Sebastian parten speelden, te vinden. Kolar, zijn Tsjechische rivaal, wist dat slechts een wonder hem aan een over winning zou kunnen helpen. Dat wonder bleef uit- Groen startte zeer snel en was direct al onder het schema van 4.55, dat Derksen had aangeven. Inplaats van 33 sekonden, deed hij 31,5 sekonde over de eerste ronde- Kolar stelde alles in het werk om enkele ronden in de buurt van de Nederlander te blijven, maar het was onbegonnen werk. De Tsjech zag het in en dacht waarschijnlijk alleen nog aan een derde plaats, zodat hij het uiterste niet meer gaf. Groen keek hem al in de rug (ruim een kwart baan was hij op de Tsjech ingelopen), toen ineens de lucht uit Groens superlichte achterband floot. Er was 3.16 minuten gereden. Zonder bandbreuk zou Groen opnieuw zijn tijd verbeterd hebben, tot 4.50 nu werd het na een nieuwe start voor de laatste paar ronden toch nog een zeer knappe 4.55. Groens reactie na deze rit: „ik heb he lemaal niet getrapt"Groen had daarna in de finale graag tegen de Ita liaan Ursi gereden, maar de Tsjech Yuri Daler stak daar een stokje voor. Geen Olympische wraak dus voor Groen op Ursi. De Italiaan moest genoegen nemen met de derde plaats. In het Tsjechische kamp had men zich voor de finale al bij een nederlaag van Daler neergelegd. Dalers coach zei ons: „Yuri is kansloos. Tegen Groen is niet te fietsen, maar ja, het moet nu eenmaal om het toernooi af te werken Het enige advies dat zijn coach Daler kon geven was zo snel mogelijk te star ten en daarmee trachten het moreel van Groen te ondermijnen. Maar Groen trok zijn eigen plan. De Tsjechische olympi sche kampioen nam een kleine voor sprong. Groen bleef onverstoorbaar door malen in zijn moordende tempo. Na drie ronden lag de Fries gelijk. De Tsjech hield nog even stand, maar zakte toen te rug. De fietsmachine uit Follega draaide geweldig. De rondetijden wezen het uit. Tiemen ging opnieuw naar een record- verbetering toe, nu naar het absolute wereldrecord, 4.50 21. Daler boog eervol. Hij kwam tot 4.56.78. Tiemen Groen kon de bloemen naar zijn moeder op de tri bune brengen. Straks als Tiemen thuis komt, kan zij het stapeltje regenboogtrui en in de kast weer aanvullen. Van twee kanten wordt de wereld kampioen achtervolging bij de ama teurs, Tiemen Groen, gekust. De feliciterende dames zijn de wielren nende zusjes Hage. Jaap Oudkerk heeft voor een succes volle Nederlandse afsluiting gezorgd van de voorronden stayeren. Hij kwam als laatste stayer in het oranjeshirt in de tweede serie van de beroepsrenners uit. De Amsterdammer volgde het voorbeeld van zijn collega's Le Grand en Van der Lans en plaatste zich rechtstreeks in de finale, die zondagmiddag wordt verreden. Oudkerk met startnummer 5 nestelde zich al snel achter nummer 1 de Belg Proost. Daarin kwam gedurende de hele race geen verandering. Achter Oudkerk moest de Italiaan De Lillo, die lang op de derde plaats reed, plaats maken voor de Belg De Loof. De finale wordt een Nederlands-Belgisch duel. (Beide landen hebben drie renners in de strijd) met twee buitenstaanders, die zich nog via de herkansing moeten plaatsen. De Tsjech Daler, de Nederlander Groen en de Italiaan Ursi op het erepodium (v.l.n.r.), respectievelijk als tweede, eerste en derde. Op de tweede dag van het toernooi om het wereldkampioenschap volleybal heeft Nederland met 1-3 zijn meerdere moeten erkennen in Roemenië. De Oosteuropea nen, die zich in groep C van de voorronden dinsdag in Ceske Budejovice met 3-2 door Polen hadden laten verrassen gaven de Nederlanders woensdagavond bijzonder weinig kans in hun spel te komen en toon den aan dat de Nederlandse ploeg, on danks een vaak sublieme aanval en een uitstekend blok, nog tekortkomingen bezit. De uiterst frêle verdediging in het bij zonder bleek niet opgewassen tegen het smash-geweld van de Roemeense aan vallers, die voor het net een groot aantal variaties etaleerden. In de eerste set werden de Nederlan ders direct zwaar op de proef gesteld. Een time-out bij 0-5 bracht de krachten welis waar even in evenwicht, maar via 4-6 en 6-11 grepen de Roemenen met 7-15 toch de winst. In de tweede set kreeg de Roe meense aanval snel vat op het zwakke deel van de Oranje-ploeg, de defensie, hetgeen tot een 4-15 nederlaag leidde. Het herstel van Nederland in de derde set was verrassend goed. De uitstekende Hans Jansen, Frank Constandse, Jacques de Vink en Hans Valkenburg sloegen her haaldelijk raak. De Roemenen vroegen hun beide time-outs aan, wisselden een groot aantal spelers, maar het mocht niet helpen. Nederland, dat tot Oosteuropees niveau opklom, bevocht gesteund door het Tsjechische publiek via 13-9 en 13- 13 een 15-13 overwinning. De vierde echter bracht grote teleurstelling, want de Roe menen trokken al hun registers open en dat betekende dankzij subliem spel van (Van onze sportredacteur) De sprint bij de amateurs werd in de finale een onderlinge Franse krachtme ting. De twee vrienden Moreion en Tren tin duelleerden, nadat zij de Italiaan Tu- rini en de Rus Phakadze in twee man ches naar de kant hadden gestuurd, om de wereldttitel. Trentin had in dit toer nooi al een regenboogtrui veroverd- Dat gebéurde maandag bij de 1 km tijdrit. Bovendien had hij de sprinttitel in 1964 in Parijs al eens in de wacht gesleept. Amice Moreion had zich alleen met een zilveren medaille (1964) en een bronzen plak (1965) tevreden moeten stellen. Daar moest door Moreion dus iets aan gedaan worden. En in de reprise van de sprintfinale van 1964 bleek de donkere Fransman nu in twee ritten sterker dan Trentin. Het tweetal kan nu gezamenlijk met een certificaat van wereldkampioen overstappen naar de profsector. De 22-jarige Rus Omar Phakadze, de geweldenaar uit Tiblis, de hoofdstad van Georgië, moest zijn wereldtitel afstaan. De Russische student, uitgeroepen tot sportman van het jaar in zijn land, werd in de halve finale overtuigend verslagen door Trentin. Het andere „haantje" Mo reion had neg minder moeite met de Italiaan Turini, die lengtes achterbleef bij de sterke Franse atleet. Phakadze won wel de troostronde en daarmee de bron zen medaille. De Nederlandse coach Jan Derksen zag de strijd om de sprinthegemonie der amateurs met lede ogen aan. Hij liep met een lang gezicht rond: „die Jansen is een vent van niks. Hij heeft de grote klasse, maar is te beroerd om er flink tegenaan te gaan. Zoals hij in de kwartfinales te gen Turini werd uitgeschakeld.als hij niet snel veranderd wordt het niets met die knaap. Hij luistert bovendien niet naar advies. Had ik maar een gro tere keuze van baanrenners. Wat dat be treft leeft Middelink toch maar in een hemel. Hij kan de jongens die niet alles geven, aan de kant zetten. Maar ik zit er heel anders voor. Nee, Wim Koopman die vecht tenminste". 's Middags hadden we het nog eens bij de training gezien. Wim Koopman wilde nog even met de tandem oefenen, maar Moreion zijn partner Jan Jansen zat op het twee de zadel maar een beetje te roepen en te fluiten.. Hij kon een.voorbeeld nemen aan de wel ondeskundige, maar in ieder geval tot de laatste vezel vechtende da mes. Daar wordt vrijdag de eindstrijd uitgevochten tussen de Russinnen Savina en Kirichenko, de Frangaise Caille en de Oostduitse Blobner. aanvaller Korbeanu en spelverdeler Dra- gan dat Nederland met 115 ten onder ging. De kansen voor de Nederlandse ploeg om als eerste of tweede in poule C te ein digen en zodoende in de finale-poule te recht te komen, zijn door deze nederlaag gering 'geworden, want het is niet aanne melijk, dat de Roemenen tegen de zwak ke Turken en Mongolen een steek zullen laten vallen. Bovendien heeft Nederland tegen het sterke Polen weinig kans. Groep A: JoegoslaviëWest-Duitsland 3 0 (15-4, 15-3, 15-11), Tsjechoslowakije-Chi- na 3-2 (12-15, 8-15, 15-11, 16-14, 16-11). Ita liëDenemarken 3-0 (15-10, 15-9, 15-3). Groep B: HongarijeCuba 3-1 (13-15, 15-10, 15-11, 15-10), Oost-DuitslandVer enigde Staten 3-0 (15-5, 15-5, 15-5) Rus landFrankrijk 3-0 (15-10. 15-10. 15-3). Groep C: Turkije-Mongolië 3-1 (15-9, 15- 9, 7-45, 15-10). Groep D: BraziliëBelgië 3-0 (15-7, 15- 11, 15-7), Japan-Bulgarije 3-2 (10-15, 9-15, 15-12, 15-6, 15-12). Een' 52-jarige arbeider Percy Har rison heeft in de Engelse voetbalpool 3.311.960 gulden gewonnen. Harrison, die getrouwd is en vijf kinderen heeft, heeft maar twee keer in zijn leven zijn geluk in de epool beproefd. Vorige week won hij vijf gulden, en daardoor kreeg hij zin het deze week nog eens te proberen met een inzet van 1,80. De gelukkige winnaar werkt in een kunstmestfabriek. Hij verdient, met overwerk mee, tussen de 140 en 150 gulden per week. Harrison heeft nog nooit een voetbalwedstrijd gezien, zijn vrouw heeft op goed geluk de nummers die hij moest invullen opgenoemd. Hij is van plan een huis en een boerderij te kopen en dan de rest van het geld op de bank te zetten, zodat zijn vrouw en hij er rustig over kunnen nadenken hoe ze het geld met andere leden van de familie zullen verdelen. Het hoogste bedrag dat tot dusver ooit is uitbetaald is 3.455.860 gulden, maar dat werd gewonnen door een groep van 43 mensen. Het vorige in dividuele record in de Engelse toto stond op naam van Geoffrey Liddiard, die anderhalf jaar geleden 3.160.000 won. De Brit Bill, Ivy heeft woensdag met een Yamaha de 125 cc race van de En gelse TT op het eiland Man gewonnen. Ivy had voor de drie ronden (182,2 km) op het bergcircuit 1 u 9 min 32,8 sec. no dig. De Italiaan Giacomo Agostini won met zijn MV-Agusta de race in de 350 cc klas se. Hij bracht met een tijd van 21 min 57,6 sec ,gem 165.80 km/u) ook de snel ste ronde op zijn naam. Zal de weg naar succes in het jaarlijk se internationale concours hippique in Rotterdam, evenals het vorige jaar, weer door een regengordijn en de slik gaan? Dit is het schrikbeeld, dat de organisa toren van dit grote evenement na de eerste dag voor ogen staat. De ouvertu re was kil en weinig boeiend, ondanks het goede optreden van verscheidene com binaties van eigen bodem. Dit was zo wel het geval bij de jeugd als bij de routiniers, van wie Jan Maathuis ditmaal de beste representant was. (van onze honkbalmedewerker) Zaterdagmiddag gaat de laatste honk baltopper in het seizoen 1966. Dan speelt landskampioen Haarlem Nicols in de fi nale van het toernooi om de Europa Cup tegen Europhon Milano, de Italiaanse kampioen. Deze wedstrijd, waarvoor gro te belangstelling bestaat in Haarlem be gint om 15 uur en zal worden geleid door de Amerikaan Hollifield en de Belgen Klinckers en De Leeuw. Direct na af loop van de wedstrijd zal de voorzitter van de Europese honkbalbond, Prins Steno de Borghese, de Europa Cup uit reiken. Zondagmiddag spelen de beide ploegen nog een wedstrijd om de Re vanche-Prijs. Voor het eerst in de vierjarige ge- In Warschau is de strijd om het Euro pese bridgekampioenschap begonnen. De paren Slavenburg-Kreyns (Rotterdam), mr. Kramer-Cats (Utrecht/Amsterdam) en Kokkes-mr. Kaiser (Amsterdam) vertegen woordigen Nederland. In de eerste ronde versloeg Nederland de Denen overtuigend. De uitslagen van de eerste ronde, heren: FrankrijkLibanon 7-1; BelgiëPortugal 8-0; NederlandDenemarken 7-1; Groot- BrittanniëIsrael 6-2; FinlandOosten rijk 5-3; NoorwegenTsjechoslowakije 6-2; IerlandPolen 5-3. Dames: NoorwegenPolen 8-0; Zwe denBelgië 6-2; TsjechoslowakijeSpanje 8-0; Finland-Groot-Brittannië 5-3. schiedenis van de Europa Cup voor honkballers wordt de finale in Nederland gespeeld en dat betekent een belangrijk voordeel voor Haarlem Nicols dat door overwinningen op de Belgische en Duit se kampioen in de finale kwam. Euro phon had het moeilijker: eerst moest de Spaanse kampioen worden verslagen, daarna Cup-houder Simmenthal-Nettuno. Dat gelukte overigens wonderwel en de ploeg die zaterdagmiddag in het Haar lems honkbalstadion in het Pim Mu- liersportpark tegenover de Nicols komt te staan, is dan ook bijzonder sterk. De ploeg telt tien internationals, enkele veelbelovende jongeren, waarvan enkelen reeds een geduchte training in de VS achter de rug hebben. Bovendien hebben de Italianen gebruik gemaakt van de al leen voor EC-wedstrijden geldende rege ling dat er drie Amerikanen mogen mee doen. Manager Gigi Cameroni nam een drietal hardslaande Amerikanen mee en zo start Europhon als een geduchte kanshebber. Haarlem Nicols heeft zich goed op het evenement voorbereid. Sinds de ne derlaag tegen Sparta werkte Hoogenbos naar de finale toe en na nog enkele laatste trainingen komen alle spelers vrijdagmiddag naar het Bloemendaalse hotel „Zomerzorg", waar zij tot en met zondag zullen blijven. De Italianen arri veren vrijdag en logeren in hotel Lion d'Or. De Italiaanse afvaardiging is 50 man sterk. Bekende namen in de Euro- phon-ploeg zijn: Ugo en Andrea Balzani, Luigi Cameroni, Andrea Bolocan Gold stein en Roberto Gandini. Zondagmiddag volgt een revanche-wed strijd, waarvoor een prijs is uitgeloofd. De beste slagman in beide wedstrijden, de waardevolste speler en de man die voor het spectaculairste spelmoment zorgt, kunnen eveneens rekenen op persoonlijke prijzen. De wedstrijd van zondag begint om 14.30 uur. Tot tweemaal toe kan men rekenen op een zeer spannende strijd, waarin de Italianen als lichte favorieten starten. De tweede dag hebben de 268 gestarte deelnemers aan de 41ste internationale motorzesdaagse in Zweden het aanmerke lijk gemakkelijker gehad dan op de ope ningsdag. Toch heeft het 145,1 km. lange parkoers dat rond Karlskoga was uitgezet en tweemaal moest worden afgelegd ook woensdag ongeveer 20 uitvallers geëist. Alle Nederlanders kwamen behouden bin nen. Slechts Hein van Olst en Frans Vos liepen strafpunten op, waardoor zij nu res pectievelijk al drie en zestien punten heb ben. Na de tweede dag luidt de stand, intern. Trophy: 1. West Duitsland 0 strafpunten; 2. Zweden 0; 3. Oost Duitsland 0; 4. Enge land 0; 5. Tsjechoslowakije 100; 6. Spanje 119; 7. Rusland 122. Zilveren vaas: 1. Oost Duitsland 0; 2. Oost Duitsland B 0; 3. West Duitsland B. 0; 4. Oostenrijk A 0; 5. Tsjechoslowakije 0; 15. Nederland A 3. In het internationale springconcours om de prijs van de Rotterdamse jockeyclub, waarin elke ruiter twee paarden reed, bereikte hij een zeer eervolle tweede plaats. Door een weigering van Nenu phar, nadat hij met Fliegette zijn eerste parkoers foutloos had volbracht, kreeg hij drie strafpunten op zijn conto. Ook ech ter een tweede succesvol optreden zou Maathuis de prijs van de jockeyclub, die in voorgaande jaren onder andere werd gewonnen door de Fransman Guy Le- frant (1965), de Duitser Alwin Schöcke- möhle (1964), de Brit Dave Barker (1963), de Duitser Hermann Schridde (1962) en de Italiaanse kapitein Pierro d' Inzeno (1961), thans allen afwezig, niet hebben kunnen grijpen. De Spaanse hertog De Aveiro was in dit springcon cours met zijn grote aantal sprongen (19), dat door de drassige bodem vrij zwaar was, ondanks de ruime opbouw der hindernissen, echter superieur. Hij maakte in zijn twee parcoursen geen fout en bleef met zijn totaaltijd aanzienlijk voor Maathuis. Ook Josje Ernst wist met haar paarden Han en Blacky in de voor ste gelederen door te dringen en werd met 11 strafpunten zesde, waarmee zij een plaats veroverd heeft op de Europe se kampioen, de Braziliaan Nelson Pes- soa, die na een feilloze rit met Cangacei- ro, met zijn tweede paard, El Mago, in de fouten verviel. Ebben werd negende met zijn paarden Karouan en Nabab. Hij liep 12 strafpunten op. De nationale jeugd kwam ook in ac tie. Het was de generale repetitie voor het vandaag te rijden nationale kam pioenschap. In dit springconcours stelden Paul Wilten, Erik Schoenmaker, Ed Stib- be en Pia Arts hun serieuze kandidatuur voor de titel, waarom in twee manches zal worden gereden. Doclstraat 59 - Haarlem fel. 15232 HOCKEY. Het Nederlandse dameshockey team dat een tournee door Zuid Afrika maakt heeft woensdag te Potchefstroom met 2-1 gewonnen van een combinatie van West Transvaal. Bij de rust leidde Neder land met 1-0 door een doelpunt van mid denvoor Liesbeth Lieve. Twintig minuten na de hervatting scoorde Len Nolte-Mar- tens de tweede Nederlandse treffer.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15