Vliegramp in Joegoslavië kost negentig Britten het leven Toestel met toeristen bij Ljubljana neergestort Driehoek als noodsein HET WEER Geruchten over uitbreiding oorlog in Zuidoost-Azië morris Bankroof in IJsselstein Morgen kunt u mooier zijn UST Wi Schone luier kostte f 40,- Eerste zes profs van WK op de weg geschorst Predikant doet zijn intrede in r.-k. kerkgebouw Fulbright: „Publiek in onwetendheid A.W. Bruna begroet Georges Simenon KNSM-schip bij de Azoren op een rots gelopen CHINA'S DILEMMA Slachtoffer van roofoverval overleden Brand vernielt bontbereiderij in Haarlem Pipo in oktober terug op scherm Drie mannen maken f20.000 buit SCHERK regenkleding Herman Mulder 51e JAARGANG NUMMER 255 DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mye Weerrapporten 1, 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3 Kennemer Kruimels4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 7 Radio en tv7 Kunst7 Beeldverhalen 7 Ferdinand10 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 15, 17 Topsy18 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Weer regen Kaart iSËÉii Het woord is aan Machinekamer vol water „Het imperialisme, het moderne revisionisme en alle reactionairen sidderen voor onze overwinnin gen", riep minister van Defensie van China, Lin Piao, gisteren op een massabijeenkomst in Pekmg uit. Naast hem stond zwijgend „de grote leider", Mao Tse-Toeng, wiens ideeën op het ogenblik in ge heel China verheerlijkt worden. Op de nieuwe „grote sprong voor waarts" aangeduid als de „cultu rele revolutie" geeft een van onze medewerkers zijn visie. Deze analyse van de opzien barende ontwikkelingen in China staat op pagina 11. adriaan bakker LANGE NIEUW5.TR. 471 - IJMUIDEN IJmuider Courant LJUBLJANA, LONDEN (AP en Reuter). Een viermotorige Bristol- Brittannia met 110 Britse toeristen en zeven bemanningsleden aan boord is vannacht om ongeveer half een in Joegoslavië neergestort. Negentig mensen kwamen daarbij om het leven. De overige inzittenden zevenentwintig zijn in een zieken huis opgenomen. Het ongeluk gebeurde, toen het toestel bezig was zijn landingsmanoeuvre uit te voeren, drie kilometer van het vliegveld van Ljubljana, de hoofdstad van Slovenië. Het kwam terecht op een akker en vloog daarbij in brand. Het ongeluk gebeurde bij bewolkt weer. De meeste doden werden onherkenbaar verminkt door de vlammen. Er was snel hulp ter plaatse. Ambulances reden al af en aan, toen het wrak nog brandde en reddingsploegen in het bos zochten naar de lichamen van uit het toestel geslingerde slachtoffers. Volgens mensen die aan het reddingswerk hebben deelgenomen behoort Deze (rode) driehoek met boei en de letters SOS is een noodsein voor be jaarden en hulpbehoevende mensen die alleen wonen, dat zij goed zichtbaar moeten aanbrengen als zij in precaire situaties komen te verkeren. Door zijn grootte en kleur is er een gerede kans, dat het noodsein voor het raam of aan het kozijn door voorbijgangers wordt gezien, zodat zij hulp kunnen bieden. Aan de achterzijde is ruimte gereser veerd voor allerlei informaties, zoals namen en adressen van artsen en fa milieleden, die van belang zijn voor de genen die te hulp snellen. Omdat het noodsein niet verlicht is lijkt het voor alsnog niet wel bruikbaar voor de avondlijke en nachtelijke uren. De driehoeken zijn vanaf vandaag bij elke afdeling van het Nederlandse Rode Kruis voor vijfenzeventig cent ver krijgbaar. Verwachting van het K.N.M.I.. geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Half tot zwaarbewolkt en in hoofd zaak in de avond en nacht regen. Matige, af en toe krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. een van de stewardessen tot de overleven den van de ramp. Tachtig inzittenden waren onmiddellijk dood. Vijf overledenen zijn tijdens het vervoer naar het ziekenhuis gestorven en vijf in het ziekenhuis. Het toestel, eigendom van de Brittan- nia Airways Limited, maakte een char tervlucht van Engeland naar Joegoslavië in opdracht van het Londense reisbureau Universal Skytours. De meeste passa giers zouden twaalf dagen vakantie in dat land gaan houden. Nog nooit is in Joegoslavië een vlieg ramp gebeurd die zoveel slachtoffers heeft geeist. De autoriteiten van Ljublja na hebben de bevolking dringend ge vraagd bloed af te staan voor de over levenden van de ramp. De toestand van verschillende hunner zou ernstig zijn. Een commissie van onderzoek was van ochtend vroeg reeds op de plaats van de ramp. Over de oorzaak ervan tast men nog in het duister. Funktionarissen van de luchtvaartmaatschappij zijn uit Lom den in Ljubljana aangekomen. In februari 1964 stortte bij Innsbruck Een schone luier voor de baby van een echtpaar uit het Betuwse Beesd heeft 's rijks kas veertig gulden op geleverd. Dit gebeurde toen de vader op de rijksweg tussen Utrecht en Gelder- malsen even moest stoppen omdat moe der in de rijdende auto geen kans zag de baby, die hoognodig verschoond moest worden, een schone luier aan te doen. Vader reed de auto op de vlucht strook langs de weg, maar deze is ver boden voor parkerende auto's met uit zondering van zeer dringende gevallen, waartoe ook een „sanitaire stop" zoals dat in officiële taal heet, behoort. Toen de baby juist van een schone luier was voorzien, verscheen er een politieman die geen pardon kende. Er volgde een bekeuring! Kosten veertig gulden een toestel van hetzelfde type neer. Daar bij kwamen 83 mensen om het leven. Het vliegveld ligt ongeveer vijftig ki lometer buiten de stad, tussen de bergen. Het heeft een beperkte capaciteit en wordt normaal alleen gebruikt voor het overigens frequente binnenlandse luchtverkeer. In het zomerseizoen ko men er dagelijks buitenlandse toestellen met toeristen voor de badplaatsen aan de kust van Istrië en Dalmatië. 's Win ters komen op Ljubljana airport veel toeristen aan voor de wintersport-centra in Bied en omgeving. Vanuit Nederland vliegen de charter maatschappijen MAC en Schreiner gere geld op Ljubljana. Het bestuur van de UCI, de internatio nale wielren unie, heeft vanmorgen in Frankfort besloten de eerste zes renners van het wereldkampioenschap op de weg voor profs met ingang van vandaag voor 2 maanden te schorsen omdat zij niet heb ben voldaan aan de anti-doping controle, Het zijn de Duitser Altig, de Fransen Anquetil en Stablinski, de Italianen Matta en Zilioli. Poulidor is voor één maand ge schorst omdat voor hem verzachtende omstandigheden golden. De Italiaanse amateur Ursi, die niet voldeed aan de anti-doping controle voor baanrenners, is voor drie maanden ge schorst. Jacques Anquetil krijgt boven dien nog een boete van 2000 francs te betalen wegens het niet verschijnen op het erepodium tijdens de ceremonie proto- colaire op de Nürburgring. ZWOLLE Een gereformeerde predi kant zal zondag zijn intrede als wijkpre dikant in Zwolle doen in een rooms-ka tholieke kerk. Het is ds. H. Hogenhuis uit Rotterdam. Hij wordt predikant van de Holtenbroek. De gere formeerden kerken in afwachting van een eigen gebouw in de hervormde Schep pingskerk, een noodgebouw dat voor de gereformeerden te klein is. WASHINGTON (Reuter, AP en AFP). De regering in Washington laat het publiek in onwetendheid over het gevaar van een eventuele oorlog in Thailand. Dat is het oordeel van de Amerikaanse senator William Fulbright, voorzitter van de commis sie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse Senaat. De sena tor had commissieverhoren willen laten houden over de toenemende militaire activiteit in Thailand, maar het ministerie van Defensie weigerde openbare behandeling. Fulbright is van mening dat het Ame rikaanse publiek en de Senaat het recht hebben te weten wat de eventuele gevol gen van de Amerikaanse militaire ope raties in Thailand zullen zijn, voordat er een oorlog uitbreekt. .Geen regeringsfunctionaris heeft het recht te liegen, maar hij moet inlichtin gen een tijd kunnen achterhouden als het om de veiligheid van het land gaat". Deze omschrijving van regeringsvoor- lichting gaf vandaag Arthur Sylvester, de Amerikaanse .onderminister van Defen sie, belast met openbare aangelegenhe den, aan de senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen. Sylvester beantwoordde hiermee voor zitter Fulbright naar aanleiding van een redevoering die de onderminister in New York heeft gehouden en waar hij zou hebben gezegd: „De regering kan lie gen" terwille van haar beleid. Fulbright wilde weten of dit het standpunt van het ministerie van Defensie was bij het ge ven van nieuws over Vietnam. Sylvester ontkende iets dergelijks te hebben ge zegd. „De feiten wijzen erop dat de Verenig de Staten zich sedert mei 1964 inspan nen voor een gewapende interventie in Laos om zo tot een nieuw front in Zuid oost-Azië te komen". Dit schrijft de cor respondent in Indo-China van de „Prav- da", Ivan Sjtsjedrov Volgens Sjtsjedrov hadden boven Laos neergeschoten Amerikaanse piloten be vestigd dat „de luchtaanvallen op Laos op persoonlijk bevel van president Johnson waren uitgevoerd". Eén van de Ameri kaanse piloten zou hebben gezegd, dat het doel van zijn aanvalsvlucht was aan gegeven op een kaart. Dit doel was gele gen in het noorden van Laos. HINA BIRMA Rangoon THAILAND LSIAM) CAMBOuJ •Saigon MALAKKA i Singapore BORNEO V j MM) Schiller: Streef naar innerlijke rust, maar door evenwicht, niet door stilstand in uw werkzaamheden. Georges Simenon, de Franse detec tiveschrijver, die zaterdag in Delf zijl een standbeeld zal onthullen van zijn schepping Commissaris Maigret, werd gisteren op Schiphol verwel komd door de uitgever Bruna uit Utrecht. Het ging helemaal op zijn Frans: met een hartelijke accolade. ADVERTENTIE De VS zouden volgens de Pravda niet alleen uitbreiding van de strijd tegen Noord-Vietnam voorbereiden, maar ook de bezetting van Midden- en Zuid-Laos beogen, en tevens een economische en militaire blokkade van Cambodja. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het motorschip „Prins der Nederlanden" van de K.N.S.M. heeft gisteren bij Flores, een van de eilanden van de Azoren, een rotspunt geraakt die niet op de zeekaarten stond aangegeven. Het gevolg was dat de machinekamer wa ter begon te maken. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De 200 pas sagiers, waarmee het schip op 26 augus tus uit Amsterdam naar Trinidad, Cura cao, Aruba en Kingston vertrok, zijn met een deel van de bemanning op het eiland aan land gebracht. De kapitein van het schip, de heer Jde Ruiter uit Den Haag, meldde de K.N.S.M.- directie gisteravond, dat de machinekamer vol water stond. Het schip maakt echter geen slagzij. Het ongeluk is verlopen zon der dat een paniek aan boord ontstond. Di rect nadat het schip de rotspunt geraakt had gaf kapitein De Ruiter bevel de zes sloepen, die elk aan 50 personen plaats bieden, te strijken. Een uur later zetten de passagiers en enkele bemanningsleden, die in de sloepen overgestapt waren, voet aan wal op het eiland. De „Prins der Nederlanden" is driekwart mijl uit de kust voor anker gegaan. Een groot probleem is, hoe de passagiers hun reis voort te laten zetten. De K.N.S.M.-directie, die overleg voerde met de K.L.M., wil dit per vliegtuig doen. Op Flores, (de Azoren zijn Portugees gebied), is echter geen vliegveld. Het is de bedoeling dat de passagiers met het motorschip „Ganymedes", een ander K.N.S.M.-schip, dat in de buurt is, over te brengen naar het eilandje Terceira, daar is een militair vliegveld. De „Prins der Nederlanden" zal waar schijnlijk zaterdag naar Flores versleept worden voor reparatie. In tegenstelling tot berichten van bui tenlandse persbureaus deelt de K.N.S.M. mee dat de „Prins der Nederlanden" wei nig of geen gevaar loopt te zinken. De ruimen van het schip zijn geen van alle volgelopen. Volgens latere berichten ligt het K.N.S.M-schip „Ganymedes", dat op de Atlantische Oceaan op thuisreis naar Ne< derland was, reeds langszij de „Prins der Nederlanden". Het vrachtschip zal daar blijven tot er voldoende sleepboten zijn om de „Prins der Nederlanden" naar een haven te brengen. Hedenavond - Concertgebouw - 8.15 uur Zomerconcert N.Ph.O. ANS BOUTER - piano Variaties op een kinderlied - Dohnanyi. Tevens: „Die Moldau" - Smetana. Symfo nie „Uit de nieuwe Wereld" -Dvorak. Entree ƒ2. Dmmtjnnntn-* - Haarlem Tel T55S2 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam vlees- en vleesprodukten Wijk aan Zee - Tel. 207 (02517) de leverancier voor het goede horeca bedrijf ilNrii**)! De 79-jarige H. Tuijtelaars uit Baarle Nassau, die vorige week bij een roofover val ernstig aan het hoofd werd gewond, is in het ziekenhuis in Breda overleden. Aanvankelijk dacht men dat de verwon dingen van de alleenwonende bejaarde man, die door een familielid bloedend in zijn woning werd aangetroffen, niet zo ernstig waren. Het onderzoek wees echter uit dat zijn schedel was ingeslagen met een ijzeren voorwerp. Hoeveel er verle den week bij de nachtelijke overval is gestolen is niet bekend, vermoedelijk eni ge duizenden guldens. De heer Tuijte laars woonde alleen op een boerderij en was reeds meermalen gewaarschuwd dat zijn geld op een bank veiliger zou zijn. Een hardnekkige brand heeft vanmor gen vroeg de bereiderij en ververij van bontvellen N.V. Union aan de Spaarn- damseweg in Haarlem nagenoeg geheel vernield. Slechts de expeditieruimte kon worden gespaard, alhoewel de hier aan wezige vellen waarschijnlijk door rook- aantasting onbruikbaar zijn geworden. Slechts de muren van de grote fabrieks hal, waarin de bontbereiderij, de verve rij en de droogkasten waren onderge bracht, staan nog overeind. De schade wordt voorlopig geschat op tenminste 500.000. De oorzaak van de brand nog niet bekend. Pipo de Clown komt terug op het scherm. Elke dag, behalve zondags, is er een uitzending van deze beroemde strip, die in de plaats komt van het kleuter programma Klaas Vaak. Met de schrijver Wim Meuldijk heeft de NTS overeenstemming bereikt over een produktie voor de maanden oktober, no vember en december. Wat er daarna gaat gebeuren is niet bekend. Met Pipo komt natuurlijk ook Mameloe terug. De rollen van dit befaamde duo worden vertolkt door Cor Witsche en Christel Adelaar. Drie mannen, waarvan er één met een pistool gewapend was en een andere een masker droeg, hebben vanmorgen omstreeks tien uur bij een overval op de Middenstandsbank in IJsselstein ongeveer f 20.000 geroofd. Zij verdwenen in een auto, die korte tijd later even buiten IJsselstein werd aangetroffen. De overvallers zijn in een andere auto waarschijnlijk een lichtkleurige Fiat overgestapt en in de richting 's-Hertogenbosch ver dwenen. De mannen kwamen in een zwart-witte Ford aanrijden en lieten de auto op tien meter afstand van de bank met draaiende motor staan. Zij gingen het gebouw bin nen, sloegen een vrouwelijke cliënt tegen de grond en losten twee schoten. Een van de mannen sprong over de balie en greep ongeveer twintigduizend gulden van de tafel van de kassier. Voordat de vier bank employés van wie twee vrouwelijke, zich realiseerden wat er gebeurde, waren de rovers al verdwenen. De bank ligt in het centrum van IJssel stein tegenover het postkantoor, waar men de overval zag gebeuren en onmiddellijk de politie belde. Kapper Karelse, die vlak bij de bank zijn zaak heeft, werd opge schrikt door het geluid van schoten. On middellijk daarna zag hij drie mannen naar een auto rennen. Eén van de man nen was gemaskerd. Hij wist nog het ken teken van de wagen op te nemen: GX 19- 23. De rovers reden in verboden richting langs het politiebureau het dorp uit. Een agent moest bij het bureau opzijspringen om niet aangereden te worden. De politie ontdekte spoedig dat de man nen de auto tussen IJsselstein en Lopik hadden achtergelaten. Zij zijn daar over gestapt in een witte Fiat 600 met linnen kap, die daar met chauffeur klaarstond. De overvallers zijn omstreeks 25 jaar één heeft opvallend licht haar, een andere viel op door een ringbaardje. Ook de witte Fiat 600, waarin de over vallers even huiten IJsselstein waren overgestapt, is teruggevonden in een bosje bij Lopik. De mannen zijn daar vermoe delijk overgestapt in een bootje, waarmee ze de Lek zijn overgestoken. De rijkspolitie zocht per vliegtuig de rivier af en andere politiemannen speur den in het uiterwaardengebied tussen Vianen en Lexmond. Op rijksweg 12 zoch ten autopatrouilles naar drie woonwa gens, die 's morgens uit Lexmond waren vertrokken, daar getuigen van de overval de rovers als „zigeuners" hadden beschre ven. De overval in IJsselstein is de negende bankoverval in Nederland van dit jaar. Uw huid wint elke dag aan zuivere schoon heid met Scherk Gezichtslotion. Scherk verwijdert stof en make up, dringt zacht maar intens de poriën binnen en activeert de bloedcirculatie. Verstandig idee... begin morgen met Scherk! In flacons v.a. f2,95. Gebruik ook Scherk crèmes tubes f 3,- en f 3,85) en Scherk Gezichtsmelk (flacons f5,40). Horloger-Juwelier Kampervest 51 Tel. 21101 Haarlem DAMESKAPSALON Telefoon 8166

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1