DJEMPOL Senator Mansfield wil minder Amerikaanse troepen in Europa Resolutie heeft de steun van prominente politici Frankrijk niet van plan te bemiddelen in Vietnam Critiek op China Geen gedonder -Qiïr m J r Van dag tot dag rechts in de (NAVO) maat Loena-11 zweeg vele uren Pravda verwerpt president Johnsons controle voorstel Geheime processen in Zuid-Afrika Nonnen uit China „VS moeten eerst troepen terugtrekken Oostduitse machinist verkoos het Westen amm DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1966 A chter grond Bulletin van juristen Toegenomen 4» GOUD - fan Cuba en Sovjet-Unie Het wordt met de te verwachten vesti ging van het NAVO-hoofdkwartier in Lim burg ronduit een onverkwikkelijke zaak, van welke kant men het onderwerp ook bekijkt. In de verklaring van de P-v.d.A. over de hangende politieke en economi sche problemen wordt het min of meer als een kwestie van persoonlijke aard ten aanzien van Von Kielmansegg gesteld, maar dat is een even zwak standpunt als het tegenovergestelde, dat van de K.V.P. in Limburg, dat steunt op louter grof ma terialistische argumenten. De vestiging van het NAVO-hoofdkwar- tier in Limburg mag geenszins afhanke lijk worden gesteld van de vraag, wie op zeker moment het commando voert, omdat de roulatie in deze topfunctie daarbij een afdoende praktische hinder paal vormt. Toch doen de socialistische bezwaren iets sympathieker aan dan de katholieke juichkreten. De eerste zijn immers tenminste nog voortgekomen uit ideële overwegingen, terwijl de Limburg se blijdschap op beschamende wijze voor bijgaat aan de elementaire bedoelingen van de NAVO en zich uitsluitend richt op de zoete financiële winst. Ofschoon men in het algemeen Limburg als een niet ka rakteristiek Hollands gewest beschouwt (dit is soms zeer complimenteus) blijkt het toch bezield te zijn door een Holland se koopmansgeest van de soort die in het buitenland vaak omschreven wordt in niet zeer vleiende anekdotes. Het kan zijn dat men in Limburg hard wil werken aan de economische sanering van het gewest, die door het wegvallen van de mijnindustrie zeer noodzakelijk is geworden, maar dat behoeft toch niet te leiden tot een zo schromelijke verhef fing van het beginsel „Pecunia non olet". De uitweidingen van drs. Veringa over de defensieve betekenis van de NAVO en de verheven taak van Lim burg om door deze gastvrijheid mee te helpen een oorlog te voorkomen, doen wel zeer hypocritisch aan als men hoort dat hij tegelijk zegt: „De NAVO is voor ons een verrukkelijke zaak." Dat de Lim burgers de moed dienen op te brengen In een gevarenzone te leven, is een uit lating die een serieus en openhartig par tijleider zich niet had mogen veroorloven. De redenering van de P.v.d.A. stokt duidelijk op het punt van de anteceden ten van Von Kielmansegg. Er behoort een politiek bij die evenmin serieus en openhartig kan worden genoemd: een struisvogelpolitiek ten opzichte van de rol, die Duitse „besmette" figuren in de NAVO spelen. Als ze die rol maar bui ten Nederlands grondgebied spelen, heeft de P.v.d.A. er vrede mee. Als dit alles het enige is wat Neder landse leiders van grote, levensbeschou welijk zeer principieel gegrondveste par tijen over dit onderwerp te zeggen we ten, kan de vestiging van de NAVO be ter stilzwijgend worden geaccepteerd. Het is niet nodig het buitenland een gezamen lijke demonstratie van kleine-natie-poli tiek te geven- Want daardoor zou het ef fect van de NAVO-vestiging dat door de regering wordt verwacht stijging van Nederlands aanzien in de kring der At lantische mogendheden óók nog teloor gaan. Ongetwijfeld is er één evenement dat door deze vestiging in luister en aanzien zal toenemen, en dat is de jaarlijkse NAVO-taptoe. Laten we dat voorlopig als de zekerste winst van deze affaire zien, (Van onze correspondent) WASHINGTON. Een aanzienlijke vermindering van het aantal Amerikaan se troepen in Europa wordt gevraagd in een senaatsresolutie, die woensdag door de machtige democratische fractieleider, Mike Mansfield, is ingediend. Verwacht wordt dat over de resolutie, die door een hele rij prominente Democraten, onder wie de plaatsvervangende fractieleider Long, gesteund wordt, volgende week ge stemd zal worden. Dit is een snelle en enigszins onverwachte ontwikkeling, om dat de regering officieel heeft laten we ten dat zij de resolutie op dit moment ongelukkig acht. Zowel minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk als diens collega van Defen sie. McNamara, hebben dit Mansfield en zijn medestanders gezegd. Dat de sena tor de resolutie toch heeft ingediend is het gevolg van een besluit van de be leidscommissie van de democratische fractie, die zeven bijeenkomsten aan de kwestie wijdde en die zich door de re geringsargumenten niet heeft laten af brengen van haar idee dat een flink aan tal in Europa gestationeerde Amerikaan se militairen best naar huis, of wellicht naar Vietnam, zou kunnen gaan. Er zijn ruim 400.000 Amerikaanse mili tairen in Europa. Een klein miljoen ge zinsleden van deze militairen verblijft ook in Europa. Het grootste contingent Amerikaanse soldaten is te vinden in West-Duitsland, waar de Amerikaanse troepensterkte, Berlijn niet meegerekend, ruim 210.000 man bedraagt. AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAfVA^ k UUVAAAAAAAAAAAAAAAAAIWUUWVAAAAAAAAAAAAAAAAAAAi EXCLUSIEF INDISCH RESTAURANT Boulevard Zandvoort nabij circuit Tafelreservering tel. 02507-2044 's woensdags gesloten JODRELL BANK (AP) Het ruimte observatorium in Jodrell Bank meldt een „onverklaarbare onderbreking" in de sei nen van de Loena-11, het Russische ruim teschip dat om de maan koerst. De directeur van Jodrell Bank, sir Ber nard Lovell, noemt de stilte, die 4% uur geduurd heeft, nogal verrassend en houdt er rekening mee, dat een nieuwe manoeu vre voorbereid wordt, misschien wordt ge probeerd het ruimteschip naar de aarde te laten terugkeren. MOSKOU (AP) De Sovjet-Unie heeft een suggestie van president John son voor controle op de bewapening van de hand gewezen. De Russische regering meent dat terugtrekken van de Ameri kanen uit Vietnam een noodzakelijke voorwaarde is om de twee landen te kun nen laten samenwerken op het gebied van internationale akkoorden. Het Russische antwoord op de sugges tie van de Amerikaanse president in re devoeringen in Idaho Falls en Denver op 26 augustus wordt gegeven in een ar tikel in het partijblad Pravda. De Mansfield-resolutie moet gezien worden tegen een dubbele achtergrond. In de eerste plaats zouden vele parle mentariërs het aantal Amerikaanse mili tairen in Europa graag zien teruglopen GENèVE (AP) De Zuidafrikaanse re gering heeft honderden politieke tegen standers in afgelegen dorpen laten berech ten in geheime processen. Dat heeft de Internationale Commissie van Juristen woensdag in Genève beweerd. In een bulletin meldt de commissie dat deze processen al drie jaar worden ge voerd in de oostelijke kaapprovincie en voor het grootste deel onvermeld en on opgemerkt" zijn gebleven. Alle verdachten zouden leden van de verboden Afrikaanse Nationale Congres partij zijn geweest. „Deze processen wer den gevoerd voor regionale politierecht banken en meestal niet in Port Elizabeth waar de meeste verdachten woonden, maar in afgelegen dorpen", aldus de Com- misie. Er wordt niets meegedeeld over de traffen die zijn opgelegd. Wel wordt ge zegd dat de verdachten 5 tot 22 maanden op hun berechting moesten wachten. De Internationale Commissie is een particu liere organisatie die wordt gesteund door 46.000 juristen uit de hele wereld. Senator Mike Mansfield omdat daardoor Amerika's overzeese uit gaven, die de kwijnende betalingsbalans zwaar belasten, kunnen worden beperkt. Dit is belangrijker geworden nu de oor log in Vietnam de Verenigde Staten rond een miljard dollar per maand kost. Ten tweede is er de groeiende bezorgd heid in parlementaire kring dat Ameri ka's buitenlandse beleid ertoe zal leiden dat op den duur zoveel Amerikaanse troepen in het buitenland gestationeerd zijn, dat het een ondragelijke last voor de Amerikaanse schatkist gaat worden. Alles bij elkaar staan er rond 1.2 mil joen Amerikaanse soldaten in vreemde landen of varen op zee, ver van huis. Met toenemende ongerustheid zien velen hoe de Verenigde Staten de afgelopen twintig jaar zelden kans hebben gezien hun troepen volledig terug te trekken uit gebieden, die een strijdtoneel waren. In West-Europa staan Amerikaanse troepen sinds de tweede wereldoorlog, in totaal dus rond 400.000 man. In het Ver re Oosten is het echter niet anders. In Japan staan nog 36.000 man, op Okinawa vindt men er 25.000, in Zuid-Korea maar liefst 60.000. In het nieuwe strijdtoneel Zuidoost-Azië staan nu rond de 330.000 man, als men de troepen in Zuid-Vietnam en die in Thailand samentelt. Op hulpbases, zoals de Philippijnen en Guam, vindt men nog eens 60.000 Ame rikanen en op de oorlogsbodems van de zevende vloot, die ook aan de strijd deel neeemt, nog eens 60.000. Vele parlemen tariërs vinden deze cijfers alarmerende tekenen aan de wand. De conservatieven onder hen is het een doorn in het oog dat de Verenigde Staten met deze mas sale militaire hulpverlening want zo wordt de stationering van het overgrote deel der troepen uitsluitend gezien zo weinig vrienden lijken te maken en zo weinig hulp van andere staten krijgen als de nood aan de man is. De critici aan de linkerzijde van het parlementaire spectrum beschouwen de cijfers als alarmerend, omdat zij er een bewijs in zien dat Washington zich als de politieman van de wereld beschouwt, waardoor overal Amerikaanse troepen op wacht moeten worden gezet, of in de strijd moeten worden geworpen, waar volgens Amerikaanse analyse agressie dreigt of plaatsvindt. Hun bezorgdheid is in de laatste tijd nog toegenomen door de bewering van de minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, dat behalve de veertig naties, waarmee Amerika door verdragen ver bonden is, ook andere landen die het slachtoffer zouden worden van agressie op Amerika's militaire steun kunnen re kenen. De bezorgdheid over de gevolgen van deze politiek van wereldwijd inter- ventionisme in wezen een logisch ge volg van de Truman-doctrine uit 1947 is dus te vinden bij conservatieven, zowel als bij progressieven en het lijkt daarom mogelijk dat Mansfields resolutie wordt aangenomen. Mocht dit gebeuren dan zal de regering er wellicht eindelijk toe overgaan wat troepen uit'West-Duitsland terug te trek ken, iets waarover de Duitsers altijd graag moord en brand schreeuwen. Maar president Johnson zou tegenover Bonn dan zijn handen in onschuld kunnen was sen en zeggen dat zijn parlement hem gemaand heeft hiertoe over te gaan. Het is bekend dat de Amerikaanse re gering er helemaal niet rouwig over zou zijn troepen uit de Bondsrepubliek te moeten weghalen. Men kan zich dan ook afvragen of Johnson en zijn ministers, on danks hun officiële tegenstand tegen Mans fields resolutie, wel zo bedroefd zouden zijn als de Senaat het voorstel aannam. MANCHETKNOPEN vanaf 125. Een zeer mooie collectie V. De 60-jarige Ierse zuster Eamonn, één van de acht nonnen, die door China zijn uitgewezen, is donderdag in een ziekenhuis in Hongkong ge storven. Zij was volkomen uitgeput van een driedaagse treinreis en zakte ineen toen het groepje de grens met Hongkong overschreed. De nonnen, die in Peking een kloosterschool voor kinderen van buitenlandse diplomaten leidden, moesten het land verlaten nadat zij door de Chinese autoriteiten van spionage-activiteiten waren be schuldigd. PNOM PENH (Reuter en AP). President De Gaulle van Frankrijk heeft vandaag gezegd, dat de Ver enigde Staten eerst hun troepen uit Vietnam moeten terugtrekken voor dat een regeling van het conflict door middel van onderhandelingen mo gelijk kan worden. Zoals op de conferentie van Genève in 1954, moet een dergelijk akkoord als doel hebben de neutraliteit en het recht op zelfbeschikking van de vol ken in Indochina te garanderen. Wanneer deze voorwaarden niet worden vervuld, zal geen enkele be middeling perspectieven op succes openen. Dit is de reden waarom Frankrijk nooit bemiddeling heeft voorgesteld en daar ook nu niet aan denkt, aldus de Franse president. Frankrijk is er, volgens president De Gaulle, zeker van dat er geen militaire oplossing mogelijk is, hoe lang de Vietna mese oorlog ook duurt. „Alleen een poli tieke overeenkomst kan de vrede doen terugkeren." De Franse president, die voor ruim 60.000 mensen in het stadion van Phnom Penh in Cambodja het woord voerde, zei: „De kans op en het beginnen aan zulke moeilijke onderhandelingen ter beëindiging van de oorlog zal natuurlijk afhankelijk zijn van de besluiten en ver bintenissen van de V.S ter zake van repatriëring van zijn strijdkrachten in een redelijk en vastgesteld tijdsbestek". „De rede van generaal De Gaulle in Pnom-Penh is onjuist en onrechtvaardig Zuid-Vietnam is geen Amerikaanse kolo nie. Wanneer de Amerikanen hier zijn is dit een gevolg van de agressie uit het noorden tegen het zuiden. Waarom heeft generaal De Gaulle geen beroep gedaan op Noord-Vietnam en China om hun agres sie te staken?" Dit heeft de Zuidvietna- mese minister van Buitenlandse Zaken Tran Van-Do, vandaag gezegd als reactie op de toespraak van het Franse staats hoofd: „Er bestaat geen enkel verband tussen de positie van Frankrijk in Alge rije en dat van de V.S. in Vietnam. Waar om heeft trouwens Frankrijk in 1945 niet in Indo-China gedaan wat het wel in 1961 in Algerije deed?" aldus Tran Van-Do. WEST-BERLIJN (DPA). De snel trein München—Berlijn, die door de beide Duitslanden rijdt, ondervond dinsdag avond bijna anderhalf uur vertraging, doordat de Oostduitse machinist in West- Berlijn vluchtte. Gewoonlijk worden op dit traject uit sluitend Westduise machinisten geplaatst omdat nogal wat Oostduitse spoorweg mannen van het verblijf in het Westen gebruik maakten om de vlucht te nemen HAVANA (Reuter en AP) Cuba heeft China ervan beschuldigd, dat het de imperialisten de middelen geeft om het communisme belachelijk te maken. In een lang artikel in „Granma", het of ficiële orgaan van de Cubaanse commu nistische partij, wordt de huidige propa gandacampagne voor de denkbeelden van Mao Tse-Toeng „een belediging voor het Chinese volk en zijn revolutie" genoemd. Granma noemt het verbazingwekkend dat allerlei berichten over de „culturele re volutie" worden verspreid, die niet al leen de Chinese communisten, maar ook het communisme in het algemeen in een belachelijk daglicht stellen. Ook het Centrale Comité van de Rus sische Communistische Partij heeft giste ren een scherpe aanval op de Chinese communisten gedaan. In een verklaring, die de felste was van de afgelopen twee jaar, worden de partijleiders in Peking verantwoordelijk gesteld voor „de onop houdelijke pogingen om de communisti sche beweging te verdelen en het anti- imperialistische front te verzwakken." Aan het slot van de verklaring zegt het Russische Centrale Comité, dat de Sov jet-Unie desondanks zal blijven streven naar versterking van de vriendschap met de communisten en het volk van China". Minister van Defensie, maarschalk Lin Piao ,en premier T.sjoe En-Lai hebjïgp gisteren een vergadering van de .Rode Garde" in Peking toegesproken. Mao Tse-Toeng was wel aanwezig, maar voer de niet het woord. Li, sprekend uit naam van voorzitter Mao, moedigde de militante „Rode Gar de" aan en drong er bij hen op aan „aan dachtiger en trouw de gedachten van Mao Tse-Toeng te bestuderen en de gro te proletarische culturele revolutie tot het einde ten uitvoer te brengen". Volgens Japanse meldingen uit Peking verliepen de massale activiteiten van de Rode Garde" in China gisteren wat rus tiger. Er zouden aanwijzingen zijn dat de hele beweging in de toekomst zal wor den gecoördineerd onder een centraal hoofdkwartier in Peking. Dezer dagen las ik in onze krant op de sportpagina, dat het bestuur van de voetbal vereniging PSV erin geslaagd was de resultaten van het eer ste elftal belangrijk op te voeren door donderspeeches. Dat leek mij ronduit een ont hutsende mededeling. Ik vind voetballen een heerlijke ont spanning, al moet ik toegeven dat een hele wedstrijd me toch te vermoeiend is, zodat ik de tv pas na de rust aanzet. Maar hoe is nu die intense vreugde, waarmee ook de betaalde krachten zich over het veld bewegen en de speelse ijver waarmee zij elkander probe ren te vloeren, te rijmen met dat ouderwetse, feodale, neger- hutvanoomtom-achtige gedon der? Voetbal is een bedrijf ge worden met salarissen en jaar balansen. Zijn er tegenwoordig ook nog bedrijfsdirecties die op gezette tijden hun gezamen lijke personeel in de directie kamer roepen om het vervol gens weer de deur uit te vloe ken? Dat kan zijn, maar re sulteert dat dan in stijging van de winst of in het leeg- vloeien van de werkruimten? In moderne bedrijven is zelfs het ontslaan van werknemers tegenwoordig gebonden aan een humane, gezellige en be schaafde regel. De directeur roept de in aanmerking ko mende employé binnen, doet hem plaatsnemen, geeft hem een sigaret en zegt: „Meneer Knirps, u bent eerlijk, be trouwbaar, ijverig, overtollig en ontslagen". Meneer Knirps zal op die manier de pijn nauwelijks voelen. Men kan tegenwoordig de werker en werkster niet meer behande len als honderd jaar geleden. Honderd? Vijftig jaar geleden was het evenmin best. Daar over zouden kolommen te schrijven zijn, maar iedereen heeft nog wel een opa, of een jeugdherinnering aan die tijd en die sfeer, waardoor men weet hoe laat het toen was. Donderspeeches zijn anachro nismen. Zij vertolken een geest van slavernij en slaven drijverij, er zit iets in van de zweep op de naakte rug, van intimidatie en vernedering. In sommige onderdelen van onze samenleving schijnen zij on vermijdelijk te zijn, maar de sport lijkt mij regelrecht tegengesteld aan dit middel. Ik kan mij voorstellen dat in Vietnam een kapitein donder speeches afsteekt voordat zijn compagnie het vuur ingaat. Verhoging van het moreel heet dat. In het leger zijn donder speeches onvermijdelijk, om dat het succes van een soldaat afhangt van de mate waarin hij de realiteit van zijn hand werk uit zijn hoofd kan zet ten. Oorlogvoeren is trouwens geen ambacht, geen levensver vulling. Het is ook geen sport. Het is: de werkelijkheid ver ruilen voor een hallucinatie waarin de individualiteit sa mensmelt met een klonterige massa die van een berghelling rolt. Maar voetballen is heel wat anders. En de PSV-voor- zitter ir. Jansen Gration is zo'n aardige, beschaafde man. Dat hij van voren Jansen heet waaraan hij van achteren iets gedaan heeft, betekent feite- lijk al dat hij over een gevoe lige zin voor cultuur en niveau beschikt. Hij kan onmogelijk vloeken, zo te zien. Neen, het is zó gegaan: De heer Jansen Gration heeft het elftal en zijn trainer bijeengeroepen en tien minuten laten zitten transpire ren met Bram Appel in het midden. Toén deed hij met een ruk de deur open, stapte naar het bescheiden podium dat voor die gelegenheid was aan gebracht en keek de twaalf aanwezigen stuk voor stuk diep in de ogen. Daar gingen uiteraard minstens zes minu ten inzitten. Toen zei hij: „Waarde stumperds". Dat sloeg al dadelijk heel gezond in. De twaalf keken haastig rond en kwamen tot de conclusie dat het geopper de idee niet zo gek was. Daar mee was de basis voor een vruchtbare gedachtenwisseling al bijna gelegd. Alleen Bram Appel bleef steken in de ver onderstelling dat er maar elf stumperds waren. Dat viel trouwens de heer Jansen Gra tion onmiddellijk op. „Ik wil geen namen noemen", zei hjj, „maar het fruit is ook niet zo best". Vervolgens begon hij aan een rondvraag, waarbij al le aanwezigen de gelegenheid kregen in het kort uiteen te zetten waarom zij volgens hun mening in het eerste elftal van PSV waren opgesteld. Dat leverde een interessante variatie van opvattingen op. Er bleken uiteenlopende menin gen over te bestaan, die geen duidelijk beeld van een sa menvattende bedoeling voort brachten. De Deen Sörensen betoogde in regenachtig Ne derlands dat hij zich dat al zonder resultaat afvroeg sinds hij in Kopenhagen gekocht, in gepakt en verzonden werd. De Joegoslaaf Cebinak was eigen lijk de enige die licht in het vraagstuk bespeurde. Hij be toogde dat hij van jongsaf de neiging in zich had waargeno men om in het westen te wer ken. Aangezien in zijn land weinig andere bestaansmidde len in zwang waren dan voet ballen, was het daarop uitge draaid. Trainer Bram Appel bleek merkwaardig genoeg ook nog over enkele misverstanden te beschikken, ofschoon de heer Jansen Gration in de stellige overtuiging leefde dat men het hem bij zijn aanstelling duide lijk had uitgelegd. De voorzitter hoorde alles zeer geduldig aan. Hij bepaal de zich intusen tot het optrek ken van zijn wenkbrauwen bij zeer navrante details, waar door hij eigenlijk doorlopend een stomverbaasde indruk maakte. Daarna nam hij zacht en vriendelijk het woord. Hij legde uit dat bij Philips gloei lampen maken en voetballen eigenlijk steeds tegelijkertijd zijn beoefend, zij het in afzon derlijke ruimten. Dat een goe de werker altijd in de gelegen heid was gesteld een balletje te trappen en sterker nog an dersom. Hij herinnerde aan de eerste dagen van het Neder landse voetbal, toen men op het idee kwam om ook eens tegen anderen te gaan voet ballen, waardoor tenslotte de competitie ontstond. Geleide lijk bracht hij daarna het the ma op de wenselijkheid, van die anderen zoveel mogelijk te winnen. „En bij PSV hoeft dat echt niet voor een appel en een ei," zei meneer Jansen met een schuinse blik naar Bram met je. De elf keken ook on middellijk naar Brammetje, die zat te wensen dat er ook een meneer Ei aanwezig ware geweest. Brammetje had zich bij zijn training misschien wel eens laten ontvallen: „Als je het niet voor de firma doet, doe het dan tenminste voor mij", maar dat hoefde dus niet. Op dat punt waren de heren nu wel volledig inge licht. Deze samenkomst bleek ten slotte een uitstekend resul- taaj af te werpen. De jongens wisten nu waar het om ging en gooiden er zich helemaal tegenaan. Vooral keeper Heyink was veranderd als een blad aan een boom. Vroeger liet hij de ballen maar gaan als ze niet toevallig tegen hem aan geschoten werden. Maar tegenwoordig gaat hij er ge woon heen en vangt ze in vol le vlucht op. En dan Van Wis sen! Vorig jaar meende hij nog dat een stopperspil een medi cijn tegen buikloop was. Nu speelt hij het systeem als een originele Braziliaan, of de an deren meedoen of niet. Maar desalniettemin: een donderspeech was dat niet. Een donderspeech is héél wat anders! En gelukkig maar want er is al gedonder genoeg in de wereld. Vervalsingen. Een Poolse schilder, Win- centy Sliwinski, zal negen september te Warschau terechtstaan, verdacht van het verkopen van vervalsingen van Franse impressionisten. Hij zou de ver valste schilderijen aan een Zweed ver kocht hebben voor duizenden dollars. Demografie. In Straatsburg is woensdag de eerste „Europese demografische con ferentie" begonnen. Tweehonderd afge vaardigden en waarnemers uit 27 lan den nemen er aan deel, waaronder ver tegenwoordigers van zes Oosteuropes landen. Overstromingen. Zware moessonregens hebben in Oost-Pakistan in een gebied van bijna 400.000 hectares nieuwe over stromingen veroorzaakt. Vijf miljoen mensen hebben ervan te lijden. Gevechten. Negen opstandelingen en drie soldaten zijn gedood en vijf soldaten werden gewond in gevechten tussen troepen en rebellen in Columbië. Vlucht. De Syrische oud-premier Salah Bitar is erin geslaagd uit de gevange nis te ontsnappen en naar Libanon uit te wijken. Gevangenisrel. In de gevangenis van Maidstone, in het Engelse graafschap Kent, is gevochten tussen blanke en ge kleurde gevangenen. Er werden zestien mensen gewond. Onder hen waren vier cipiers. Schedels. De Belgische jezuïet frater L® Paige heeft in San Pedro de Atacama in de Chileense provincie Antofagasta drie schedels gevonden uit de tijd van de Neanderthalers. Diepte. Vier Franse hebben een nieuw we reld diepterecord gevestigd. Zij daalden 1.152 meter af in de „Gouffre de la Pierre Saint Martin" bij Oloron Sain- te Marie in Pyreneeën. Graf. Arbeiders die een bouwput aan het graven waren voor een nieuw gebouw in de Italiaanse plaats Palo del Colle hebben een graf blootgelegd waarin de stoffelijke overschotten van een man en een kind lagen. Oudheidkundigen menen dat het graf uit de elfde eeuw stamt. Bezoek. De Roemeense premier Ion Geor- ghe Maurer is woensdag in Athene aan gekomen voor besprekingen met de Griekse regering. Een van de problemen die hij zal behandelen is het vraagstuk van de Roemeense vergoeding voor de Griekse bezittingen in Roemenië die na de tweede wereldoorlog werden genatio naliseerd. Griekenland wil acht miljoen dollar hebben. De Roemenen bieden twee miljoen dollar.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3