Opening telefooncentrale Beverwijk Twee PCH-telegrafisten namen afscheid J. J. Bolland nam afscheid va Willem de Zwijger-u.l.o. Deurwisseling in middensluis Ontlasting voor district Haarlem Uitspraken Haarlemse rechtbank Verkeersongeval bij Hoogovens Kort IJmondnieuws Geen promotie voor D WT -waterpolo Receptie ds. Dickhout Struiken en bomen mogen uitzicht niet belemmeren DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1966 5 - - U niek Een man personeel Politie in Velsen zal verbaal opmaken Morgen 1300 abonnees meer in IJmond-Noord fen. In de praktijk zal slechts één man, die de computertechniek moet beheersen, in deze centrale aanwezig zijn. Inkrim ping van het aantal personeelsleden be tekent overigens niet dat er ontslagen dreigen te vallen. De vraag bij de PTT naar geschoold personeel is nog steeds groot. Dat de telefoondienst een geweldi ge ontwikkeling in versnelde vorm door maakt blijkt wel uit het feit dat pas 9 jaar geleden in Haarlem-Noord een cen trale werd geopend, die toentertijd als het nieuwste gold. Voor de indienststelling van het tele foongebouw is een compleet draaiboek samengesteld. Het aantal storingen bij de overschakeling zal praktisch nihil zijn. Wel stelt de PTT het op prijs als de abon nees onnodig telefoneren zoveel mogelijk vermijden gedurende de vrijdag en za terdag. Een kijkje in het observatiecentrum van de nieuwe centrale. Vanuit deze ruimte worden geheel automatisch de apparaten getest. Eventuele sto ringen worden onmiddellijk vermeld op de schrijfmachine. Het geduld van de 1.450 aanvragers uit Beverwijk en Heemskerk, die reeds lang op de wachtlijst voor een telefoonaansluiting staan, wordt niet lang meer op de proef gesteld. Wanneer in de nacht van 2 op 3 september het nieuwe telefoongebouw aan de Marconihof te Beverwijk in gebruik wordt genomen, zullen niet minder dan 1.300 nieuwe abonnees over de zo lang begeerde aansluiting kunnen beschikken. Deze gelukkigen hebben hun toestellen al in huis staan, terwijl hun nummers reeds in de nieuwe gids zijn vermeld. De resterende 150 aanvragers kunnen zich nog vóór het einde van dit jaar eveneens tot de abonnees rekenen. Nieuwe gegadigden voor een aanslui ting wacht een vlottere bediening, want de centrale is in staat het volgend jaar 2000 nieuwe nummers uit te geven. De mogelijkheden van de centrale betekenen een belangrijke ontlasting voor het tele foondistrict Haarlem, dat momenteel pre cies 12000 wachtenden kent. Voor geheel Nederland is dat getal 168.000. Alle abonnees in de IJmond-Noord kun nen na de omschakeling tevens profite ren van een snellere kiestoon, een snel lere totstandkoming van de verbindingen zeker lokaal terwijl ze bij een even tuele stagnatie sneller de bezettoon ho ren. Met de nieuwe centrale te Beverwijk is iets bijzonders aan de hand, aangezien er sprake is van een nieuw type apparatuur die nog uniek is in de wereld. Weliswaar zijn er al volelektronische centrales, maar die zijn niet economisch verant woord. De ingebruikneming van deze cen trale is nodig om zich te kunnen aanpas sen bij het internationaal telefoonver keer. Het plan bestaat om te Amsterdam in 1969 het internationale abonneeverkeer in te voeren. Na 1970 zal dat ook het ge val zijn in Beverwijk. Dat de nieuwe cen trale juist in Beverwijk is gebouwd komt door de spectaculaire ontwikkeling in de IJmond-Noord. Begin volgend jaar zal ook in IJmuiden met de bouw van een dergelijke centrale worden begonnen. De stichtingskosten van het telefoongebouw bedragen ongeveer een miljoen gulden. Daar komt nog eens vijf miljoen bij voor de technische apparatuur. Teneinde zo veel mogelijke stof te weren, werd in het gehele gebouw air-conditioning aange bracht en dubbele beglazing. In de nieuwe centrale zal men in de toekomst nauwelijks personeel aantref- De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 29-jarige caféhouder uit Zand voort conform de eis veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek, De caféhouder was „de man op de ach tergrond" bij een bende die het café als hoofdkwartier had en geregeld op inbra ken uitging- De 23-jarige barkeeper uit het café die tot de bende behoorde, werd eveneens veroordeeld tot anderhalf jaar met aftrek. Dit was ook de eis- Een 20-jarige matroos, eveneens lid van het gezelschap, kreeg overeenkomstig de eis een jaar met aftrek, evenals een 37- jarige betonijzervlechter uit Haarlem, die ook met de inbraken mee had gedaan. De mannen hadden onder meer in een kantoor in Amsterdam, een garage in Haarlem, het goederenstation van de N.S. in Haarlem en in de Brederodestraat in Zandvoort ingebroken. Op 18 mei stalen zij een brandkast uit Zandvoort en ver voerden de kast in een auto naar Am sterdam. Bij opening bleek de kast leeg te zijn. De bende had ook een overval op een bankloper in Amsterdam in voor bereiding. Op de hoek van de Ingen Houszweg •n de Vrijgezellenweg op het Hoogoven terrein in woensdagochtend een bestel auto van een firma uit Limmen, in bot sing gekomen ,met een vrachtauto. De 25-jarige bestuurder van de bestelauto is met een shock en kneuzingen aan bei de onderbenen in het Rode Kruiszieken huis opgenomen. Personeelsverenigingen. Een groot aantal personeelsverenigingen in Bever wijk heeft besloten meer met elkaar sa men te werken. Op een gisteravond ge houden bijeenkomst heeft drs. A. C. de Koek, voorzitter van de Beverwijkse So ciaal Culturele Raad, de werkgroep die deze samenwerking moet helpen bevor deren geïnstalleerd. De werkgroep is sa mengesteld uit vertegenwoordigers van diverse verenigingen; voorzitter is de heer D. Heinhuis. Men wil binnenkort een grote klaverjasdrive organiseren; de opbrengst zal ten goede komen van een nader aan t« wijzen sociale instelling. Op het Rijkskuststation van Scheveningen Radio (roepletters PCH) op het tweede sluiseiland in IJmuiden, werd woensdagmiddag de gebruike lijke gang van zaken even onderbroken, teneinde directie en personeel in de gelegenheid te stellen afscheid te nemen van de telegrafisten W. van Grootheest en B. H. Lammers, die de dienst wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd hebben verlaten. Men verzamelde zich daar voor in de kantine van het station waar de scheidende telegrafisten, in gezelschap van hun echtgenotes eerst werden toegesproken door de direc teur, de heer B. J. H. van Eijkelenborg. De heer Van Eijkelenborg stelde hierbij vast dat het in de historie van het kunst station nog nimmer was voorgekomen, dat twee telegrafisten tegelijk de dienst verlie ten. Bovendien luidt het afscheid van de heren Van Grootheest en Lammers het ver trek in van een gehele groep, omdat binnen afzienbare tijd nog vijf van hun collega's de pensioengerechtigde leeftijd zullen be reikt hébben. (Van onze zwemmedewerker) Voor promotie naar de derde klasse is DWT te licht bevonden; woensdagavond werd in de zweminrichting aan de Kle verlaan in Haarlem de returnwedstrijd gespeeld tegen De Ham uit Krommenie. Ook toen kwam De Ham op een over tuigende wijze als overwinnaar uit de strijd. Aanvankelijk had het de schijn dat DWT beter uit de bus zou komen dan dinsdagavond in Krommenie maar door betere spelopvattingen en sneller starten had De Ham enig overwicht. Nadat De Ham de openingstreffer had laten note ren maakte Rob van Kampen gelijk zo dat met de stand 1-1 van doelen gewisseld werd. In de tweede periode begon De Ham-overwinning gestalte te krijgen en werd met 1-3 van doelen gewisseld. Bij de stand 1-4 had DWT meteen een ant woord klaar, een vrije worp genomen door Van Kampen werd afgemeten voor Westerman geplaatst die meteen de bal het doel inkogelde, 2-4. Luide aangemoe digd door de vele supporters die het veld omringden laaide het spel aan beide kanten flink op. De Ham kwam op 2-5 maar Westerman liet meteen 3-5 aante kenen met welke stand de laatste perio de inging. Toen kwam DWT adem te kort en ging De Ham op een 7-3 over winning af, zodat het promoveert naar de derde klasse. Zaterdagmiddag van vier tot half zes wordt in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan in IJmuiden-oost een receptie gehouden voor ds. Joh. H. W. Dickhout, hervormd predikant te Vel- sen. Ds. Dickhout wenste vorig jaar zijn zilveren jubileum als predikant slechts in intieme kring te herdenken. Vorige maand, op 8 augustus, waren dominee en mevrouw Dickhout 25 jaar getrouwd en ook dit zilveren jubileum werd in ei gen kring herdacht. Een comité heeft nu de nodige gelden bijeengebracht om de gewaardeerde pre dikant en zijn echtgenote een huldeblijk aan te bieden. De heren Van Grootheest en Lam mers hebben uit handen van de directeur hun afscheidsgeschenk ontvangen. Overigens achtte spreker het niet nood zakelijk de traditionele terugblik te wer pen op hun ambtelijke loopbaan, omdat hij er de voorkeur aan gaf vast te stel len dat hun \ertrek ongetwijfeld door de meesten zal worden betreurd. Zij hebben het hier immers altijd „fijn gehouden en de goede sfeer bevorderd, zodat van beide kanten met genoegen op dit onge veer twintigjarig dienstverband kan wor den teruggezien. Als blijk van persoonlij ke waardering overhandigde de directeur hun daarop ieder een beroemd produkt van de Nederlandse industrie, respectieve lijk verpakt in een kistje en een fles. Namens het personeel werd vervolgens het woord gevoerd door de heer E. de Fauwe, die ook moest erkennen dat men deze bekende figuren hier stellig zou mis sen, al was het alleen maar omdat er nu weer één man minder is, die „op de kast kan worden gejaagd." Het was spreker bekend dat beiden liever geruisloos waren vertrokken, maar hiervan heeft het per soneel niet willen horen, omdat men toch wel even van zijn waardering tegenover hen wilde getuigen. De heer De Fauwe deed dit dan bij deze, onder het uitreiken van een afscheidsgeschenk' en het uitspre ken van zijn beste wensen voor een lan ge en gelukkige pensioentijd, te midden van hun gezin Na deze korte toespraken werden alle aanwezigen in de gelegenheid gesteld tot een persoonlijk afscheid en nadat de heer Van Grootheest, mede namens zijn colle ga een kort dankwoord had gesproken, blééf men nog enige tijd gezellig bijeen. Na een ruim veertigjarige loopbaan bij het onderwijs waarvan een kwart eeuw in dienst van de gemeente Velsen heeft de heer J. J. Bolland, gymnastiekleraar aan de Willem de Zwijgerschool voor u.l.o. in IJmuiden, woensdagmiddag offi cieel als zodanig afscheid genomen. De kantine van het Velsense stadhuis was goed gevuld met collega's, oud-collega's, leerlingen en oud-leerlingen en verder vele vrienden van de heer Bolland. In hartelijke toespraken werd de schei dende onderwijsman verzekerd hoezeer men hem, zowel als vakman als in het persoonlijke vlak, heeft gewaardeerd. De eerste die hiervan getuigde was de heer A. H. Wedemeijer, directeur van de dienst lichamelijke opvoeding der gemeente Vel sen. Hij maakte gewag van de vele acti viteiten die de heer Bolland buiten zijn normale dagtaak heeft ontplooid o.m. ten dienste van het avondonderwijs, de gym nastiek voor b.l.o.-leerlingen en de vis- serijschool. De heer Wedemeijer kwalifi ceerde de toegesprokene als een ijverig en kundig vakman, een uitstekend col lega die spontaan en eerlijk voor zijn me- De drijvende bok „Jumbo" van Ge broeders Goedkoop had er gisteren geen enkele moeite mee. Licht als een veertje hing de honderd ton zware deur van de Umuidense middensluis in de takels van de sta len reus. De sluisdeur kan er nu weer zo'n drie jaar tegen. Het ge vaarte had een grondige onder- houdbeurt ondergaan en werd gistermiddag op haar plaats ge bracht. Voor het aannemingsbedrijf J. van der Vlies uit Sliedrecht was deze deurwisseling met meer dan een routinekarwei. Genoemde firma voert namelijk al 35 jaar dit onder houdswerk voor Rijkswaterstaat uit. De heer A. H. Wedemeijer, directeur van de gemeentelijke dienst Licha melijke Opvoeding in Velsen, biedt de heer Bolland een geschenk in enveloppe aan nadat hij hem de dank van het gemeentebestuur had overgebracht. ning durfde uit te komen. Tussen de heer Bolland en de kinderen die hij onder zijn hoede had bestond steeds een goede ver standhouding. Voor dit alles is het ge meentebestuur, aldus de heer Wedemeij er, de heer Bolland veel dank verschul digd. Als stoffelijk blijk van deze erken telijkheid bood hij een geschenk in en veloppe aan, terwijl mevrouw Bolland met een fraai boeket bloemen werd ver rast. De heer R. Otten, hoofd van de Wil lem de Zwijger u.l.o. zei dat het heen gaan van de heer Bolland een lege plek in de schoolgemeenschap zal achterlaten. „U was meer dan een leraar, u bent voor talloze leerlingen een ware vriend ge weest". Namens de leerlingen bood Net ty Krom een projectiescherm aan. „Wij hopen dat u een gezonde oude dag zult hebben", zei ze. Hierna is de heer Bolland nog toege sproken door de heer J. Schotman als voorzitter van de oudercommissie, dokter T. Th. P. Ferwerda namens de G.G.D; de schoolartsen en het Centraal Genoot schap waarvan de heer Bolland penning meester is en door de heer J. Roosen- stein als woordvoerder van de commissie van vakleerkrachten in Velsen. Een aan tal oud-leerlingen kwam eveneens de heer Bolland de hand ten afscheid drukken en kwam met geschenken aandragen. In zijn dankwoord, waarin hier en daar een kritisch geluid over de sociale posi tie van de gymnastiekleraar niet ont brak „Ik hoop dat mijn opvolger een betere salarisbasis zal krijgen dan ik heb gehad" zei de heer Bolland bijzonder dankbaar te zijn voor hetgeen hij voor het gymnastiekvak heeft mogen doen. ,Ik zal de school en de leerlingen erg missen. Hoe moeilijk ik het vaak ook heb gehad, als ik weer moest kiezen zou ik toch weer het gymnastiekonderwijs kiezen", aldus de heer Bolland. Hij zei bijzonder getroffen te zijn door de vele blijken van erkenning en vriendschap die hij bij zijn afscheid mocht ondervinden. Bij de politie in Velsen komen de laat ste tijd vele klachten binnen over sterk uitgegroeide bomen en struiken, die op en nabij kruispunten van wegen het uit- zich voor het verkeer belemmeren. De aandacht wordt er op gevestigd dat eige naars en bewoners van percelen, waarop zich dit soort beplantingen bevinden, ver plicht zijn deze zodanig te besnoeien dat zij niet hinderlijk voor het verkeer zijn. De politie zal niet aarzelen verbaliserend op te treden in gevallen waarin hieraan niet de hand wordt gehouden. Dit is de nieuwe telefooncentrale te Beverwijk, die aan de Marconihof is verrezen. Het fraaie gebouw her bergt een apparatuur, die nog uniek is.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5