„Te veel taken, te lange werktijd" „Vliegers zijn geen super mensen Wekelijks toegevoegd aan alle edities van Haarlems Dagblad Oprechte Haarlemsche Courant en IJ mui der Courant IS DE BURGERLUCHTVAART wel zo „veilig" als u en ik denken? Vele verkeers vliegers hebben hun twijfels. Hun voornaam ste bezwaar betreft blijkbaar de afwezigheid van een derde piloot in de cockpit van de nieuwste straal verkeersvliegtuigen, zoals uit onderstaand verslag van een bijeenkomst van hun vakorganisa tie, de Ifalpa, blijkt. »-■ if- w- Een BEKENDE luchtvaart maatschappij in het westen des lands" lanceerde vele jaren geleden de slagzin „Vliegen is goedkoper dan u denkt". Dat was bij de toenmalige tarieven ietwat voorbarig. Thans echter is het (vakantie)-vliegen inderdaad spotgoedkoop. Dank zij de activi teit van diverse reisbureaus en chatermaatschappijen kost een „verzorgde" vliegreis van twee weken naar Spanje of Italië vol ledig pension inbegrepen nog maar een paar tientjes duurder dan een vliegretour sec met een der geregelde lijndiensten. Spotgoedkoop, inderdaad. Maar ook: veiliger (dan u denkt)? Voor het vakantie-charterwerk worden doorgaans oudere verkeerstoestel- len als de DC-7 gebruikt die door hun geringere kruissnelheid min der geschikt zijn voor de lijndien sten. Natuurlijk waakt de lucht vaartinspectie erover dat ook die „oude beestjes" aan alle veilig heidseisen voldoen en wat dat betreft hoeft u dus geen angst te hebben. DATZELFDE GELDT uiteraard voor da moderne verkeersvliegtuigen als T t W tuigt om zo te zeggen al om de hoek kijkt De KLM heeft ons desgevraagd ver zekerd, dat de vliegers in haar dienst de hierboven genoemde bezwaren van de Ifalpa niet delen. Onze pi loten, aldus de KLM-zegsman, zijn volledig akkoord gegaan met de nieuwe arbeidsvoorwaarden waarin onder meer de dienst- en rusttijden van het vliegend personeel tot aller tevredenheid zijn geregeld. Dat in- pliceert dat geen enkele piloot meer dan negen uur achtereen dienst doet (en dat alleen op de lange Pool- en Transatlantische routes) en voorts dat de vliegers na elke vlucht een rustpoos van minimaal dertien uur hebben. De nieuwe DC-9's gaan inderdaad óók bij de KLM slechts met twee piloten de lucht in. Maar dit is niet in de eerste plaats een uitvloeisel van de zuinigheidscampagne die het bedrijf weer winstgevend moet maken. Voorop staat de veiligheid van pas sagiers en bemanning. Alleen op grond van diepgaande onderzoekin gen, zowel door het bedrijf zelf als door de diverse officiële instanties zoals de Rijksluchtvaartinspectie, is men eensluidend tot de slotsom ge komen dat de DC-9's op de korte tra jecten in Europa volkomen veilig door twee piloten gevlogen kunnen worden. (Redactie ERBIJ). „Koude luchtoorlog" om de len en tekortkomingen. Het lot van honderden passagiers ligt in hun han den. Zij hebben hun eigen zorgen en problemen die hen bezighouden. Wie urenlang gespannen, in uiterste con centratie, een lange vlucht maakt, die kan een inzinking krijgen, een korte blackout, waardoor hij bijvoorbeeld op het juiste moment een vitale afle zing verzuimt. Het is noodzakelijk dat een deel van zijn vele taken radio contacten, instrumentencontrole, vlieg- planlezen, het „checken" van lucht- verkeers- en landingsreglementen en dergelijke, die van land tot land, en vaak van luchthaven tot luchthaven verschillen, door anderen overgenomen kan worden opdat gezagvoerder en twee piloot van tijd tot tijd even „op adem" kunnen komen. Om al deze redenen, aldus de Ifalpa, is de derde vlieger ook in de moderne straal- toestellen voor de middelgrote afstan den, een „moet" voor de veiligheid van passagiers en bemanning. En om al deze redenen zal de vliegervakorga nisatie daarop blijven aandringen, ook al kreeg zij tot nu toe nul op het rekest. MET DE KOMST van het straalvlieg tuig, aldus de Ifalpa, zijn de lucht vaartmaatschappijen begonnen, winst te maken. Men had mogen verwachten dat een deel van die winst gebruikt zou worden voor nieuwe veiligheids maatregelen zoals betere landingsinstal laties, precisie-hoogtemeters, betere verkeersregelingen en gunstiger ar beidsverhoudingen. Inplaats daarvan besteedt men een groot deel van de winst aan gratis champagne, kleuren- films-aan-boord en stereomuziek en andere lokmiddelen om elkaar in de harde concurrentiestrijd zoveel moge lijk passagiers af te kapen, zegt de heer Leibing, sprekend „uit naam van een pilotenorganisatie die 25 miljoen vlieguren en zes miljoen landingen per jaar vertegenwoordigt". Maar hij voegt eraan toe dat het voor iedereen dui delijk zal zijn dat de luchtvaartmaat schappij die de lekkerste snackjes en de beste champagne serveert niet noodzakelijk tevens de veiligste" is. Volgens hem is het hoog tijd dat ook de openbare mening zich eens met de ze brandende kwestie gaat bemoeien, vooral nu het supersone verkeersvlieg- derde piloot de turboprops, de propjets en de straal- toestellen, al liggen daar de zaken wel wat ingewikkelder. Immers: de vliegtuigtechniek is zo razend snel voortgeschreden dat de veiligheids experts het tempo vaak maar ternau wernood konden bijhouden. Een triest voorbeeld daarvan vormde, enige ja ren geleden ,de reeks van ongeluk ken met de Comets die, naar later bleek, aan materiaalfouten toegeschre ven moesten worden. Toch had de Comet in eerste instantie zonder moeite zijn brevet van luchtwaardig heid gekregen VEILIGHEID is echter niet alleen een kwestie van technische perfectie, maar ook afhankelijk van menselij ke factoren met name van de be kwaamheid van de piloten. En juist uit die kring zijn de laatste tijd nogal eens bezwaren en protesten gekomen, zoals dezer dagen op een vergadering van de Ifalpa in Stockholm gebleken is. Deze Ifalpa is een internationale fe deratie van verkeersvliegers, waarin 50 vakorganisaties van piloten met ruim 28.000 leden verenigd zijn. Haar voor zitter, gezagvoerder Arne Leibing, uit te op die bijeenkomst zijn verbittering over het feit dat de Ifalpa „nu al ve le jaren een soort koude oorlog voert tegen de luchtvaartondernemingen en officiële instanties voor de verbetering van de veiligheid in de lucht een vergeefse strijd overigens, want totnu- toe hebben die instanties al onze voor stellen en suggesties gewoon naast zich neergelegd," aldus Leibing. De officiële statistieken over het aan tal doden bij vliegtuigongelukken ge ven blijkbaar geen reden tot ernstige be zorgdheid. Per 100 miljoen passagiers mijlen is het aantal dodelijke ongeval len in de civiele luchtvaart gedaald van 0,75 in 1963 tot 0,56 in 1965. Maar vol gens de Ifalpa geven deze cijfers een vertekend beeld. Zou men dit systeem van „kansberekening" bijvoorbeeld toepassen op het Amerikaanse Gemini- project, dan is de ruimtevaart statis tisch gesproken, de veiligste vorm van verkeer die wij kennen aangezien er daar op vele miljoenen afgelegde kilo meters niet één dodelijk ongeval te be treuren isMaar beziet men de sta tistiek der dodelijke ongelukken in de burgerluchtvaart dan blijkt, absoluut De nachtmerrie-achtige chaos van meters, knoppen, handels en wijzertjes in de cockpit van een Douglas DC-8 straalverkeersvlieg- tuig zal iedere leek ervan overtuigen dat de gezagvoerder en zijn beide co-piloten zich zelfs op lange transatlantische vluchten geen ogenblik behoeven te vervelen. Het nieuwste, kleinere broertje van deze luchtreus, de DC-9, moet het met een bemanning van twee vliegers doen, hoewel het aantal instrumenten en controlemeters nauwelijks minder groot is dan in het heiligdom van deze DC -8. gezien, het aantal slachtoffers niet on aanzienlijk gestegen te zijn. Welhaast elke week wordt melding ge maakt van een verongelukt passagiers vliegtuig. Elke drie dagen is er een vliegongeval met grote persoonlijke en materiële schade. „Wij verkeersvlie gers kijken met afgrijzen naar de toe komst als er niets gedaan wordt om de bestaande situatie te verbeteren," aldus Ifalpa-voorzitter Leibing. WAT IS ER nu precies aan de hand? „Elk nieuw type toestel, elke opvoering van motorvermogen en kruissnelheid verzwaart de taak van de piloot, en bekort de tijd die hem ten dienste staat voor het nemen van vaak vitale beslissingen. Op alle luchtwegen is het verkeer drukker geworden en het werk der vliegers uitgebreid. De introductie van de straalmotor in de verkeerslucht- vaart heeft hun taak uitermate ver zwaard. Was de „derde piloot" in de cockpit er vroeger in hoofdzaak om ge zagvoerder en co-piloot cp lange vluch ten af te lossen, nu is zijn aanwezig heid onmisbaar vooral bij landingen en bij vluchten in gebieden met een in tensief luchtverkeer, aldus Leibing. „Nu is er een hele reeks van automatische systemen ontwikkeld die zogenaamd bo venmenselijke kwaliteiten bezitten. De vliegtuigfabrikanten en de luchtvaart maatschappijen menen, dat deze syste men zo „foolproof" zijn dat men die „derde man" in de cockpit wel kan af schaffen. DE VLIEGERS zijn in deze zaak voor een voldongen feit gesteld, toen de nieuwste straalverkeersvliegtuigen zoals de Douglas DC 9, de BAC 1-11 en de Boeing 737 werden geleverd, alle met cockpits voor twee piloten. Men beweert n.l. dat dit soort toestellen absoluut veilig door twee piloten ge vlogen kan worden en dat is, onder normale omstandigheden, ook wel juist. De Ifalpa echter stelt dat twee man desondanks absoluut onvoldoende zijn, omdat er in dit systeem te weinig re kening gehouden is met het reactie vermogen van de mens. Ondanks alle automatisering moeten de piloten steeds meer taken vervullen, neem al leen maar het controleren van de tien tallen instrumenten en wijzers op hun „dashboard". Deskundigen menen dat het vermogen van de mens om gelijk tijdig vele gegevens visueel op te ne men en verstandelijk te verwerken, uiterst beperkt is vooral als dit „verwerken", in verband met de hoge vliegsnelheden in fracties van secon den gebeuren moet. DAAR KOMT BIJ, altijd volgens de Ifalpa, dat de werktijden voor het vliegend personeel vaak uitermate lang zijn- Een onderzoek door de ICAO de internationale federatie van luchtvaartmaatschappijen zou hebben uitgewezen dat tal van piloten soms veertien tot zestien uur per et maal in touw zijn, vaak bij slecht weer, bij duisternis of bij abnormaal lang daglicht (bij het passeren van de zogenoemde tijdzones). Desondanks wordt van de verkeersvlieger verlangd, dat hij te allen tijde de concentratie opbrengt om zijn uitermate gecompli ceerde machine volledig onder controle te houden, ook als hij gebruik moet maken van luchthavens die slechts tweede- of derderangs outillage bezit ten. Met andere woorden: hij moet een soort supermens zijn." NATUURLIJK, zegt Leibing, gelooft niemand in die legende. Verkeers vliegers zijn gewone mensen met fei-

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13