Honderden bouwvakkers komen bij IJmuidenaar op de Rijdende kantines doorkruisen groot deel van Noord-Holland koffie Acht leden uitgeluid bij de Velsense gemeenteraad Koninklijke onderscheiding voor nestor J. de Groot Duizenden kilo's tomaten en spinazie doorgedraaid Verlate huldiging bij Plaatwellerij Op Veiling Kennemerland Provincie Utrecht wil graag het Gooi hebben Honden bewaken kunstschatten SCHILDERSBEDRIJF A. JONGELING! ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1966 A me rik aan s er zijn zóveel aparte geschenken in de A. W. J. H. Smalt was 25 jaar in dienst Eerste ronde De vergadering van de Velsense gemeenteraad stond vrijdag avond geheel in het teken van het vertrek van acht leden, die tengevolge van de stembusuitslag of op eigen verzoek, voor^ de komende zittingsperiode hun zetel voor een opvolger hebben vrijgemaakt. Deze wordt - dan dinsdag 6 september weer door een partijgenoot of door een politieke tegenstander ingenomen, al naar de kiezers hebben beslist. Het is wellicht geen toeval geweest dat de vergaderingsagenda voor het grootste deel uit hamerstukken bestond, zodat deze reeds na een kwartier geheel was afgehandeld. Met uitzondering van punt 12. „Afscheid van de in de nieuwe zittingsperiode van de raad niet terugkerende leden". Koninklijk onderscheiden WIJ VERZORGEN UW BEDRIJFSREKLAME OP AUTO'S, BORDEN, ENZ.: TEL. 4866 EVERTSENSTRAAT 1 - IJMUIDEN Marktplein 29 - IJmuiden - Telef. 7541 ADVERTENTIE WONINGINRICHTING BEVERWIJK i de idat l te de een aan tot lag- een iwe i in mo- an- idat •ing ich- de ha- de lijk de van rop. ;ge- idat zes- iier den dat un- llen ling- kan ijke och Jok 'Be den eid. ips- ist- iwd fen af- ian Al- Ivis nog aad om ;eld ■me er sen i'rij en- iok en- len en. 000 est, con de con ims vas lijk ag, er eer ch- ing uit, iog :an net de len van sse, om, im- aar nn- ina, azi; mö, de; ias, en; 'er- itu, -S., sto, as- of /en an- .an ken van de heer Kooijmans aan de Wijk aan ZeeSrweg in IJmuiden ettelijke liters koffie en soep bereid om naar vijftien steden en dorpen in Noord-Holland ver voerd te worden. Het exploiteren van kantine-wagens die bedrijven afrijden is, zegt de heer Kooij mans uit Amerika en Canada naar ons land overgewaaid. Daar gebeurt het ech ter op veel grotere schaal dan hier. Op bestelling levert de heer Kooijmans ook lunchpakketten aan kantoren en bedrij ven waar bijvoorbeeld overgewerkt wordt. Een van zijn hartewensen is nog eens i goedgesorteerde broodjeswinkel te beginnen. „Dan kan ik het misschien een beetje rustiger aan doen", zegt hij en mevrouw Kooijmans knikt ten teken dat ze het met dit idee van haar man volle dig eens is. Als de kantinewagen op het bouw werk ten tonele verschijnt vinden de koppen koffie en soep bij de bouwvakkers gretig aftrek. Vele honderden „bakkies" worden dage lijks op deze manier aan de man gebracht. sunart de kuntt- nijverheids- et deling ven Ofschoon de heer A. W. J. H. Smalt reeds op 3 juni j.l. vijfentwintig jaar ver bonden was aan de n.v. De Plaatwellerij, doch wegens bijzondere omstandigheden die dag zijn jubileum niet heeft kunnen vieren, is deze monteur toch een verlate huldiging ten deel gevallen, waarbij de viering geheel in huiselijke kring aan de Wilgenhoflaan te Beverwijk is gehouden Hiertoe was een flinke deputatie van het Velsense bedrijf naar de jubilaris getogen onder wie de heer H. Zuidervaart, onder directeur, A. P. v. d. Berg, bedrijfsleider en vertegenwoordigers van de onderne mingsraad, personeelsvereniging en af deling. De heer Zuidervaart herinnerde aan de komst van de jubilaris in de kachel hal, waar hij zich tot een goed vakman wist te bekwamen en wegens zijn opge wekt en vriendelijk karakter onder de collega's een goede plaats verwierf. Me vrouw Smalt, die vele jaren haar man wegens langdurige buitenmontages, slechts in de weekeinden terugzag, werd mede in de huldiging betrokken. Namens de direc tie werden een geschenk in enveloppe en bloemen geschonken, terwijl namens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel de heer Smalt het vererende getuigschrift en de zilveren legpenning werden uitge reikt. Voor de ondernemingsraad compli menteerde de heer C. van Suntenmaar tensdijk en de heer A. de Koning ver trouwde op een spoedig terugzien op de avonden van de personeelsvereniging, waarbij bloemen vergezeld gingen. Ver volgens voerden nog de heren Iversen. montagechef en C. Berghuis namens de collega's het woord die beiden de samen werking van de jubilaris roemden. GARAGE L. v. d. LEDEN Scheldestraat 13-17 DAG en NACHT Elke werkdag staat er op een bouwplaats ergens tussen Heerhugowaard en Bloemendaal en IJmuiden en Zaandam wel een van de rijdende kantine wagens van de heer H. Kooijmans uit IJmuiden. Als de bouwvakkers de vuurrode bestelauto's in het vizier krijgen weten ze al: de koffie is klaar En dan duurt het niet lang meer of ze verdringen zich om het begeerde bakkiebruine vocht of de kop dampende soep in ontvangst te nemen Bij elk bouwwerk moet ik op een vaste tijd aanwezig zijn. Als onze wagens maar vijf of tien minuten te laat zijn schreeuwen ze al moord en brand" zegt de 48-jarige grossier in koppen koffie en soep. „Een beter bewijs dat we welkom zijn is er niet." Dagelijks schenkt de heer Kooijmans. zijn vrouw of zijn assistent zo'n acht honderd kopjes koffie en driehonderd koppen soep uit. Ook flesjes limonade en andere versnaperingen gaan vlot van de hand. „In de ene hand een kop soep en in de andere een koek. dat is heel gewoon," vertelt de heer Kooijmans. Vijf jaar geleden was de man die nu in groeiende hoeveelheden de werkers hun koffie en soep achterna brengt nog afdelingschef op een visnettenfabriek in het Twentse Goor. „De hele dag was ik in de buitenlucht en liep ik de net ten te controleren die op de heide lagen te drogen. Toen er steeds meer netten van nylon werden gemaakt waarvoor on ze fabriek niet was ingericht en er dus minder werk aan de winkel kwam ben ik naar iets anders uit gaan kijken", al dus de heer Kooijmans. Hij las een ad vertentie waarin in IJmuiden een rijden de kantine ter overname werd aangebo den. Zijn besluit stond vast. Hij zag er wel wat in en zo verhuisde de heer Kooij mans met zijn gezin naar IJmuiden. „De eerste tijd heb ik wel spijt gehad dat ik er mee begonnen was. maar na een jaar van enorm hard werken gingen de zaken gaandeweg beter. Nu heb ik vier wagens rijden en ik mag wel zeg gen dat er een behoorlijke boterham in zit". Behalve de tientallen bouwobjecten waar de kantinewagens van de heer.Kooijr mans een vertrouwde verschijning zijn geworden zorgt hij er 'ook voor dat de IJmuidense bejaarden op hun wekelijkse samenkomsten niet op een „droogje" zit ten. Verder weten ook de leden van de Velsense hengelaarsvereniging wanneer ze voor hun jaarlijkse wedstrijd in de Haarlemmermeerse Ringvaart inleggen en de honderden schaatsliefhebbers op de gemeentelijke ijsbaan bij de Velser tun nel hoe de koffie en soep van de heer Kooijmans smaken. „Het is in dit soort bedrijf harder wer ken dan de meesten denken. Als de eerste wagen 's morgens om half negen aan zijn eerste ronde begint moet alles al klaar staan, 's Middags om half twee maken we nog een ronde. En reken maar dat je klanten kieskeurig zijn. Als je geen goed bakkie schenkt kan je wel wegblij- ven". Zo worden er dagelijks in de bedrijfskeu- De heer Kooijmans weet dat zijn klanten kieskeurig zijn. Hij besteedt aan de koffie en soep die in zijn bedrijfskeuken in IJmuiden worden bereid dan ook de grootst mogelijke zorg. Nadat de voorzitter, mr. J. C. Bührmann dit punt aan de orde had gesteld, richt- te htr'zipfr tot*"iGlh der ledeur,afzonderlij k, waarbij achtereenvolgens mevrouw G. Knigge (P.v.d.A,) en de heren J. Groen (PHP) B. Robbed (K.V.PU.'B. Tim- mers (P.v.d.A.), mr. F. W. D. C A. van Hattum (V.V.D), H. J. Lips (Prot. Chr.), J. Nuijens (K.V.P.) en J. de Groot (P.v.d.A.) door hem werden toegespro ken. De burgemeester slaagde er hierbij in telkens een juiste en soms met hu mor bekeken karakterschets te geven, waarbij echter steeds de prettige en vruchtbare samenwerking op de voor grond werd geplaatst. Met opzet had de burgemeester de scheidende nestor van de raad, de heer J. de Groot tot het laatst bewaard, om dat hij voor hem nog een verheugende verrassing in petto had gehouden. Mr. Bührmann kon hem namelijk mededelen, dat hij op grond van zijn vele verdien sten als lid van de raad en in het maat schappelijk leven, op voorspraak van de minister door de koningin tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau was be noemd. Onder instemmend applaus van de aanwezigen speldde de burgemeester hem de pas verworven hoge onderschei ding op de borst, waarna op het orgel het „Wilhelmus" ten gehore werd gebracht. Een bijna wijdingsvol moment, waar de heer De Groot zichtbaar van onder de indruk kwam. In zijn dankwoord gaf de heer De Groot te kennen af te zien van een lange speech, maar hij wilde toch wel even vaststellen, dat wat door hem in de raad was ondernomen, geschiedde in het belang van de gewone man. Als kind van een landarbeider in Friesland had hij im mers de harde kanten van het leven van zeer nabij ondervonden. Overigens was de heer De Groot er bijzonder over ver heugd dat het hem was gelukt onder de raadsleden zoveel ware vrienden te ma ken en hij hoopte dan ook dat in de nieu we raad eenzelfde goede harmonie zou mogen heersen. Onder de velen die de heer De Groot later met zijn onderscheiding kwamen complimenteren, bevond zich ook dr. J. C. Noordzij, de geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort In verband hiermee verzocht de heer De Groot ons nog mee te delen, dat hij tot zijn spijt voorlopig niet in staat is thuis eventuele gelukwensen in ontvangst te nemen. Hij is namelijk vandaag met vakantie vertrokken. Behalve door de heer De Groot werd ook nog het woord gevoerd door de he ren J. van Os van den Abelen, J. Nuijens en mr. Van Hattum, die allen verklaar den aan hun zittingsperiode de beste her inneringen te zullen bewaren. Na afloop van de vergadering werd de raad door het gemeentebestuur in de burgerzaal nog een souper aangeboden, waarbij vele sprekers elkaar in „bon mots" en betuigingen van erkentelijkheid tracht ten te overtreffen. Aan de veiling Kennemerland heeft men een zeer drukke week achter de rug. Meermalen was de grote veilinghal te klein om alle groente te kunnen bergen. Men moest dan wachten tot een plaatsje vrijgemaakt was om de aanvoer verder te kunnen plaatsen. Deze aanvoer heeft ook wel enige uitwerking op de prijzen gehad, die voor bepaalde soorten aan de lage kant was. Dat was vooral het geval met de tomaten. In het midden van de week werden meer dan 6.000 kilo to maten doorgedraaid. Overigens liepen de prijzen vrijdag weer op tot 42 cent per kilo. Sla maakte ook een slechte beurt. De vrij grote aanvoer noteerde van 4 tot 12 cent per krop. Spinazie (er was gis teren 16.000 kilo) lag tussen de 6 en 25 cent per kilo, waarbij er ook nogal eens wat doordraaide. Aandijvie lag tus sen de 16 en 28 cent per kilo. Bloemkool varieerde van 25 tot 63 cent per stuk. De aanvoer hiervan is aan de ruime kant. Postelein ging voor prijzen tussen de 8 en 26 cent per kilo van de hand. De bonenprijzen trokken iets aan, om dat men hier al weer over het hoogte punt van de oogst heen is. Zowel de snij- als sperziebonen kwamen tot goed f 1,10 per kilo. Pronkbonen varieerden van 42 tot 63 cent per kilo. Prei werd duurder; men betaalde vrijdag van 25 tot 43 cent per kilo. Bospeen zakte in het midden van de week goed in prijs, maar later herstelde de prijs zich weer en werd er tot 38 cent per kilo voor betaald. Waspeen noteerde van 12 tot 42 cent per kilo. Uien lagen tussen de 24 en 28 cent per kilo. De rodekool kwam tot 22 cent per kilo. Naast de eerste spruiten kwam ook de knol selderij weer aan de markt. Voor deze primeurs werd goed geld betaald. De noteringen van vrijdag waren: an dijvie 1628, bloemkool 2563, sla 4 12, spinazie 625, postelein 826, sper ziebonen 45105, snijbonen 62-112, pronkbonen 4263, tomaten 3342, kom kommer 1234, prei 2543, rodekool 15 22, uien 2428, bospeen 2028, waspeen 1242, spruiten 120. De acht scheidende leden van de Velsense gemeenteraad waren vrij dagavond nog eenmaal in de raad zaal bijeen. V.l.n.r. de heren B. Tim mers, J. B. Robben, mr. F. W. D. C. A. van Hattum, H. J. Lips, J. de Groot, mevrouw G. Knigge en de heren J. Groen en J. Nuijens. Het is alweer enige tijd geleden dat het provinciaal bestuur van Utrecht zin speelde op een eventuele annexatie van het tot Noord-Holland behorende deel van het Gooi. Deze aangelegenheid is weer actueel geworden. Nu het provinciaal be stuur van Utrecht tijdens overleg met het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland over de problematiek van het Gooi duidelijk heeft gemaakt dat Utrecht niet zonder bepaalde bestuurlijke voorzieningen soulaas kan bieden voor het tekort aan bebouwingsmogelijkheden, waarmee het Gooi te kampen heeft. Dit blijkt uit de toelichting van het Utrechtse college bij de begroting voor 1967. Utrecht en Noord-Holland zijn het er over eens, dat er spoedig van regerings wege een beslissing wordt genomen over de provinciale indeling van de IJssel- meerpolders. Naar hun mening moet het poldergebied worden toegevoegd aan de provincies waaraan het grenst. Voor Utrecht en het Gooi vormt Zuidelijk Fle voland voor huisvesting en werkgelegenheid bij de toeneming der bevolking de enige na tuurlijke reservemogelijkheid. Bij de vorm geving van Zuidelijk Flevoland in ruimtelijk opzicht zijn de randprovincies daarom in ho ge mate geïnteresseerd. Utrecht en N.-Hol land zijn daarom zeer verbaasd dat 't ver kavelingsplan voor het oostelijk deel van Zuidelijk Flevoland tot stand is gekomen zonder bestuurlijk en technisch overleg met de aan het poldergebied grenzende provincies. Zij hebben de minister van Verkeer en Waterstaat met de meeste aandrang gevraagd de noodzakelijke coördinatie zo spoedig mogelijk tot stand te brengen bij een nader overleg. De minister heeft laten weten, dat naar zijn mening een dergelijk overleg het meest vruchtdragend zal zijn als daaraan een ambtelijk informatief overleg vooraf gaat. Met dit overleg zal binnenkort wor den begonnen. zet de zon spelenderwijs naar uw hand met LUXAFLEX aluminium jaloezieën immtiimmimfmÊimitesfsmiimismmKiiiiÊitmiÊiiiÊiimmtmm AC "ffi ;.v.x- - f- Vakkundige plaatsing. Pasklaar voor uw raam. Off. Luxaflex - dealer WONINGINRICHTING Marktplein 29 IJmuiden 02550-7541 (Er is bij ons altijd plaats voor uw auto). In de Zeestraat te Beverwijk is de directie van Het Bonthuis er toe over gegaan de mantels door honden te laten bewaken. Dit bleek nodig in verband met de prima kwaliteit van de bontmantels. Komt U ook eens kijken (en misschien wel kopen). Hier volgen enige prijzen: Korte Nerts-Murmel 995,Lange Nerts-Murmel 1195,Lange Nerts-Chevrette 725, Persianer Pattes 595.3/< Dankali 495,—. Er hangt nog veel meer en nog gelden de zomerprijzen. Vergeet het dus niet Zeestraat 19, Beverwijk.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5