Tussentijdse verkiezingen in VS baren Democraten zorgen Philips bezorgt Eindhoven een tussentijds carnaval Philips' jubileum vlucht voor verzamelaars aantrekkelijk haar journaal Vietnamkosten van levensonderhoud en rassenprobleem voorname elementen Lyceum in Enschede weigert langharige Speculaties over aftreden van Von Hassel houden aan Veel jonge Britse artsen emigreren Critiek op auteursrecht bepalingen in Ontwerp-Omroepwet A, AUTOMOBIELBEDRIJVEN H00GEVEEN Hoedenshow van Hoving eenvoudig en „boyish'' Voortreffelijke show van Clari'tt ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1966 6 NAJAARSBEU RS - gebruiksgoederen - Vredenburggebouw INTERTONE - muziekinstrumenten - Marijkehal INTER DECOR - woningtextiel - Irenehal - 5 t/m 9 september Geopend van 9-17 i G ouverneursstrijd Duur leven R assen probleem le - 2e en HULPMONTEURS Evoluon (Van onze correspondent) WASHINGTON. In november gaat het Amerikaanse kiezersvolk weer naar de stembus voor tussentijdse verkiezingen. Daarbij moeten een heel nieuw Huis van Afgevaardigden (435 leden), ruim één-derde van de sena toren en 37 nieuwe gouverneurs van de verschillende staten worden ge kozen. Bovendien moeten Amerika's burgers talloze functies op lager niveau vullen. Het Huis van Afgevaardigden, dat steeds voor twee jaar wordt gekozen, heeft nu een democratische meerderheid van maar liefst 145 en die meer derheid zou dus pas te niet gedaan kunnen worden als de Republikeinen 78 zetels van de Democraten weten weg te snoepen. De kans daarop lijkt klein. Eerder verwacht men dat de Republikeinen maximaal ongeveer veertig zetels winnen, als een soort technische reactie op de politieke aard verschuiving van 1964, toen president Johnson met zijn enorme overwin ning in de presidentiële race een onverwacht groot aantal partijgenoten het parlement binnensleepte. In de Senaat ziet de situatie er anders uit. Of er verschuivingen zullen komen in dit lichaam, waarin de Democraten een meerderheid van 68 tegen 32 hebben, kan niemand zeggen. Te veel hangt hier bij af van de persoonlijkheden der kandi daten. Harde stembusgevechten zijn te ver wachten in Illinois, waar de zeer geziene vooruitstrevende, maar bejaarde demo craat Paul Douglas belaagd wordt door de jonge rijke ambitieuze Charles Percy, in New Hampshire, Montana, Michigan en vooral Oregon, waar de republikeinse oud-gouverneur Mark Hatfield een gooi doet naar een senaatszetel met een dui delijk anti-Vietnam standpunt. DE INTERESSANTSTE gouverneurs wedlopen zijn te verwachten in New York, waar republikein Nelson Rocke feller weliswaar over 400 miljoen dollar maar op dit moment over slechts geringe populariteit beschikt, in Californië, waar de ultraconservatieve tweederangs film acteur Ronald Reagan een goede kans maakt de wat kleurloze democraat Brown uit het zadel te wippen ,en in Pennsyl vania en Georgia. Of het de Republie- keinen zal lukken met een batig saldo uit deze wedlopen te voorschijn te komen, is de vraag. Van de vijftig gouverneurs zijn er nu slechts zeventien republikeinen. Een belangrijk element bij de verkie zingen zal zijn in hoeverre het kiezers volk zich zal laten leiden door zijn sym- of antipathie voor de federale regering. Met andere woorden, in hoeverre men overwegingen van nationale politiek zal laten meespelen bij verkiezingen, die vaak voornamelijk een regionaal of lokaal ka rakter hebben. Het ziet er naar uit dat de nationale politiek ditmaal inderdaad een grote rol zal spelen en dat zou bete kenen dat men straks uit de resultaten vrij goed zal kunnen aflezen wat de be volking over president Johnson en zijn regering denkt. De reden dat het daarnaar uitziet is voor de democraten ietwat onprettig. Hij luidt namelijk (aldus allerlei peilingen onder kiezers en partijleiders): Er zijn grote ongerustheid en ongenoegen over drie hoofdelementen van de regeringspolitiek in Washington: Vietnam, de ontwikkeling van de kosten van levensonderhoud en de rassensituatie. Wat Vietnam betreft: er kan geen twij fel aan bestaan dat het overgrote deel der Amerikaanse bevolking (naar schatting wellicht tegen de 85 percent) de inmen ging in Vietnam in principe goedkeurt. Maar steeds meer mensen lijken zich af te vragen of Johnson het probleem wel goed behandelt. Of hij Amerika niet in een uitzichtloze landoorlog in Azië ver strikt heeft, waaruit het in geen jaren meer wegkomt. De bezorgdheid lijkt te resulteren in twee opinies: 1. Johnson zou er veel harder op moe ten slaan zodat de oorlog vlug ten einde is en onze jongens naar huis kunnen ko men, of 2. Beter dan Amerikaans bloed te of feren voor een onafzienbare, dubieuze zaak zou Johnson de troepen terug kun- De rector van het gemeentelijk lyceum in Enschede heeft een 18-jarige leerling uit Hengelo de toegang tot de school ont zegd, omdat de jongen het haar tot op de schouders droeg. Hij mocht terugko men als hij het haar liet knippen. De jongen weigerde dat en heeft zich nu la ten inschrijven op het lyceum in Alme lo. Daar wilde de rector hem alleen toe laten als hij zijn haar zou laten fatsoe neren. Aan deze voorwaarde wilde de jongen wel voldoen. Een Enschedees gemeenteraadslid van de P.S.P. heeft vragen over deze zaak gesteld aan B. en W. nen trekken uit Zuid-oost Azië. (Buiten beschouwing blijven hierbij de wellicht vijftien percent der bevolking, die de mi litaire interventie van begin af aan on juist acht en die bepleit via bevriezing van de strijd in Vietnam en grotere soe pelheid op het diplomatieke vlak tot vreedzaam overleg te komen). OP HET PUNT van de kosten van le vensonderhoud zijn vooral vele huisvrou wen vol critiek op de regering-Johnson, die volgens hen geen kans heeft gezien om de prijzenspiraal in de hand te hou den. De president mag nu wel beweren, zoals hij de laatste tijd links en rechts doet, dat de prijzen sinds 1960 maar met tien percent zijn gestegen, terwijl de lo nen zeventien percent omhoog zijn gegaan (de winsten van het bedrijfsleven in de zelfde periode stegen met 83 peroentl), voor de huisvrouw telt meer dat zij voor al de laatste maanden de prijzen van le vensmiddelen omhoog heeft zien schie ten. De heren der schepping hebben hierbij aansluitende klachten. Het geld is duur, de beurs is flauw en men kan zich, on danks al het gepraat in Washington over nieuwe levensstandaardrecords, eigenlijk niet meer veroorloven dan een jaar gele den. HET RASSENPROBLEEM leidt ook tot critiek op Washington. Sinds de negers militanter optreden en sinds hier en daar rassenrellen zijn voorgekomen, waarbij hele stadswijken werden gepluderd en vernield, is de stemming bij vele Ame rikanen omgeslagen ten ongunste van de negereisen. Washington geeft men daarbij een deel van de schuld voor de gespannen rassen- situatie. De regering is te slap en te toe- Kandidaat-gouverneur voor New York, Nelson Rockefeller. schietelijk geweest, zo kan men uit steeds meer monden horen. Deze critiek op Johnson en zijn man nen is niet mals. Gaat zij een grote rol spelen bij de komende verkiezingen dan zouden de democraten wel eens een paar lelijke klappen kunnen oplopen. Maar het is nog geen november en meesterpoliti- cus Johnson zou nog best een paar troe ven in zijn hand kunnen hebben om de stembusslag te zijnen gunste te keren. (Van onze correspondent) BONN Hoewel de Westduitse minis ter van Defensie, Von Hassel onlangs op een persconferentie verzekerde, dat hij er niet aan denkt om heen te gaan, hou den speculaites over zijn aftreden aan. „Ik heb de Bundeswehr vast in de hand", had de minister op diezelfde personfe rentie vol zelfvertrouwen uitgeroepen. Maar het effect dat hij met zijn optreden voor de internationale pers in Bonn be oogde, bereikte Von Hassel niet. Vooral werd als onsympathiek onder vonden, dat de bewindsman probeerde de schuld voor de fouten, gemaakt in de luchtmacht rond het „Starfighter"-beleid, op zijn afgetreden inspecteur-generaal Werner Panitzki af te schuiven. De vol gende dag barstte de critiek dan ook van alle kanten los. Wat Von Hassel zich het meest behoorde aan te trekken, was de critiek uit zijn eigen partij, de C.D.U., waarin hij een hoge bestuursfunctie ver vult. Intussen dreigt er een nieuw schandaal, nu bij de Westduitse marine. Het week blad „Der Stern" verscheen gisteren met een reportage over de Westduitse mari ne, waarin wordt gesteld dat deze „ver gaan, verroest en verouderd" is. De oor zaak hiervan is, volgens „Der Stern" evenals in het geval van de crisis in land en luchtmacht dat, „de verkeerde mensen aan de belangrijkste schrijftafels zitten". (Van onze correspondent) EINDHOVEN. Eindhoven krijgt een tussentijds carnaval. Die indruk krijgt men als men de programma's ziet van de feestelijkheden, die met ingang van 18 september worden ingezet ter viering van het 75-jarig bestaan van Philips. Het wordt een goed voorbereid feest. Niet minder dan drieduizend mensen hebben het afgelopen jaar als lid van een van de talloze commissies vele uren besteed aan het uitbroeden van ideeën en het organi seren van velerlei gebeurtenissen. Op de 18de september zal de markt te Eindhoven worden geopend als het een trale punt van de feesten. Het plein is in bezit genomen door de Philips-mensen die er een prachtig plantsoen van maken met natuurlijk een feeërieke ver lichting en als trekpleister een reuzenrad Er komt een muziektent waar muziekge zelschappen muciseren en er worden drie overdekte caféterrassen aangelegd. De cafés en restaurants, in de omgeving van de markt worden bij de feestviering in geschakeld. Philips heeft namelijk 87 be kende artiesten geëngageerd, die over de cafés worden verspreid, van beatbands en tienersterren tot klassieke strijkjes en cabaretiers. In alle wijken van de stad worden straatfeesten gehouden, die door Philips worden gesubsidieerd. Alle sportvelden Voorzijde van de kleurige kaart met op de achterzijde de tekst: „Special Jubilee Flight Philips Friendship PH-LIP Sept. 24th 1966". De nieuwe frankeerzegel voor „Bij zondere Vluchten", die voor het eerst zal worden gebruikt bij de jubileumvlucht van Philips, zal van 8 tot en met 22 sep tember aan de loketten van de postkan toren verkrijgbaar zijn. De poststukken HAARLEM - HEEMSTEDE Hoofdagent Citroën vraagt Voor 1e monteur na proeftijd woning beschikbaar. Aanmeldingen: Mr. Cornelisstraat 54, Haarlem, Telefoon 58041, na 19 uur 62591. die voor deze vlucht worden aangeboden zullen worden voorzien van een stempel met de tekst: „Eindhoven 24 sept. 1966, per Europese rondvlucht". Verzamelaars kunnen post met de Philips Fokker Friendship meegeven. Poststukken kun nen alleen niet-aangetekend worden ver zonden en moeten uiterlijk op 22 septem ber op een postinrichting in Eindhoven worden aangeboden. Alle stukken moeten worden voorzien van de aanduiding Europese rondvlucht". Gefrankeerde post die voor het vervoer naar Eindhoven aan de posterijen wordt toevertrouwd moet in een gesloten en gefrankeerde envelop worden toegezonden aan de di recteur van het postkantoor te Eindhoven. Op de envelop dient de volgende vermel ding te staan: „Inhoud: stukken te ver voeren met Europese rondvlucht". De postzegelhandel zal voor deze vlucht speciale enveloppen verkopen. Philips geeft een bijzondere kaart uit met een afbeelding van het Evoluon, het nieuwe permanente industrietentoonstellingscen- trum van Philips in Eindhoven. Voor het Philipspersoneel geldt een speciale in terne regeling, die ook het verzenden van aangetekende stukken mogelijk maakt. van Eindhoven zijn afgehuurd om vijf duizend jongeren de gelegenheid te geven zich in zestien verschillende sporten uit te leven. Het is slechts een greep uit het uitgebreide programma dat uitpuilt van recepties en ontvangsten, kunstmanifesta ties, feestavonden, voetbalwedstrijden en een Europese postvlucht voor filatelisten. Om Eindhoven in een carnavaleske sfeer te brengen heeft de directie van Philips een bedrag van 2.5 miljoen gulden uitge trokken. Dat is nog maar een klein deel van het totale bedrag dat in verband met het 75-jarig bestaan wordt uitbetaald. Voor het fonds van de aanleg van een kunstijsbaan is reeds een miljoen gulden beschikbaar gesteld en de gratificatie voor het personeel (75 gulden en vijf gulden per dienstjaar) vergt een extra-uitgave van circa 22 miljoen gulden. Een miljoenenproject is voorts de bouw en inrichting van het Evoluon, het per manente expositiegebouw dat is verrezen aan de westzijde van de stad. Dit revo lutionaire paviljoen, dat aan een reus achtige paddestoel doet denken, heeft 22 miljoen gulden gekost. De inrichting met Philips-produkten zal bovendien nog een investering van acht miljoen gulden ver gen. Het Evoluon zal op 24 september door prins Bernhard worden geopend. Ook van andere zijde is geld uitgege ven om het 75-jarig bestaan luister bij te zetten. De burgerij heeft twee klokken aangeboden die in de vijftig meter hoge toren van het Evoluon zijn geplaatst en het Philips-personeel heeft meer dan een miljoen gulden bijeengebracht, waarvoor een beiaard, compleet met carrillontoren is gebouwd. Heeft Philips wel reden om feest te vie ren nu het de laatste tijd met enige te rugslag heeft te kampen? In Brabant zegt men: „Als het slecht gaat moet je juist feest vieren". En ir. F. Philips, de man die aan het hoofd staat van het we reldrijk met 250.000 werknemers, zei gis teren bij de bekendmaking van het feest programma: „Je moet je afvragen wat er in de 75 jaar is gebeurd en wat wij nu betekenen. Wel, we betalen iedere week meer dan veertig miljoen gulden aan salarissen, we kopen per jaar voor een half miljard gulden bij Nederlandse leveranciers, we zijn niet meer weg te denken uit onze economie. Ik zou zeggen dit alles is heus wel een feestje waard". LONDEN (AP) In 1965 zijn 550 art sen uit Groot-Brittannie geëmigreerd. Dat deelt het British Medical Journal mee. Dat is ruim en derde van het aantal Britten, dat in 1965 als arts is afgestu deerd. In 1964 zijn 490 artsen geëmigreerd en in 1963 475. De Britse ziekenhuizen ma ken in toenemende mate gebruik van bui tenlandse artsen. Dit blijkt uit het feit, dat in de ziekenhuizen van Engeland en Wales in 1965 4.650 jonge assistenten werkten, die niet op de Britse eilanden geboren waren. Dat is 46 percent van het totale aantal ziekenhuisartsen in deze ge bieden. Onder de titel „Pseudo-auteursrechter- lijke bescherming" levert prof. dr. E. D. Hirsch Ballin, hoogleraar in het nationa le en internationale auteurs- en uitge- versrecht aan de universiteit van Am sterdam, in het Nederlandse Juristenblad critiek op de artikelen 22 en 23 van het ontwerp-Omroepwet betreffende het auteursrecht op radio- en televisiepro gramma's. Hij noemt de Duitse nationaal-socialis- tische „Bekanntmachung über Rundfunk- WVVV\nAAAAAA/VVVVVVVWVVVWVVVWUVVMNVWWVVV\nWVVVWVVVVAfVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVV1 Links een voorbeeld van een „hoofddoekje" van geverfd veulen uit de hoeden collectie van Co Hoving. Rechts een suède alpinopet met rose, bruine en groene banen. (Foto's Rob Roos). Woensdag is voor de Amsterdam se huisvrouw „vuilnisbakkendag" dat merkten we deze week, toen we in de hoedenhoutique van Co Hoving aan de Keizersgracht de na- jaars- en wintercollectie bekeken, die heel even werd overvleugeld door het weinig sfeervolle, maar onvermijdelijke lawaai van die vuilniswagens. Overigens verliep de show vlot en rustig en van de nieuwe hoeden-lijn kunnen we het zelfde zeggen. De basis voor sommige creaties is de nonnenkap. Het zijn hoedjes die het kapsel volledig bedekken met een ovale uitsnijding voor het gezicht. Je kunt er helemaal in wegduiken en ze vormen dan ook een ideale dracht voor ons klimaat. Bijzonder origineel was een olijfgroene suède creatie, waarbij boven op de kap zich nog een gehaakte afneembare bol bevond. De kinband werd met een gespje geslo ten. Het grondmodel van de nonnen- kap was veel minder duidelijk te her kennen in de zeer modieuze semi- sportieve kleppetten. Het zijn matig bolronde modellen met voor of ach ter een smalle klep-rand, waardoor een guitige „boyish look" ontstaat. Naast de suède-petten in allerlei kleu ren waren er ook vilten en handge- breide of -gehaakte modellen. Bij de bontsoorten, variërend van veulen tot nerts, waren grappige driekante doek jes, waarvan de twee zijpanden langs de oren naar achteren zijn getrokken, terwijl het achterpand los in een punt hangt. Sluitstuk vormden drie hoed jes van bont, waaran brede crêpon shawls gestikt waren, die tot in de taille afhingen. Bijzondere aandacht verdienen nog de hoedjes met opge stikte kralen en parels, die nierdoor heel chic werkten. Van Excessen in de hoedenmode als breedgerande hoofd deksels, voiles of minitieus uitgewerk te details is geen sprake meer. Onder een zeer geringe belangstelling Showde de firma Clari'tt uit Brussel gisteren haar herfst- en wintercollectie 1966-'67. De geringe opkomst was ze ker niet te wijten aan het gehalte van de show, die zonder meer voortreffe lijk genoemd kon worden. Bij de col lectie, die in het Carlton Hotel in Am sterdam getoond werd, heeft men ge streefd naar eenvoudige modellen en juist hierdoor kregen zij een grote al lure. Regenmantels en avondjurken waren verreweg in de meerderheid. Er waren witte en beige waterdichte trenchcoats in officiersstijl. Sommige regenjassen waren gevoerd met een wasbaar nylon bont, terwijl af en toe kraag en manchetten afgezet waren met bont. Heel nieuw was het mate riaal Corfu, een imitatie van olifanten huid op een onderlaag van yersey. Verder bestond de collectie uit al tijd zeer draagbare combinatie jas/ jurk. Voor de voering van de jas, en voor de rechte slank-afkledende japon nen was meestal jersey gebruikt. Bij de mantels vielen de bijzondere tweed dessins op. Sommige kragen waren vierkant uitgesneden en stonden iets van de hals af. Voor de avond is goud en zilver favoriet. Schitterende zilveren paillet ten dienen als oorclips en broches. Zil verkleurige avondschoenen van het nieuwe dikke-hakken-ronde-neuzen- model completeerden het sluitstuk van deze bijzonder stijlvolle show. Foto boven: Reisensemble be staande uit mantel en jurk in eenj double-face stof van Petillault. Dej rok en de voering van de jas be staat uit een grijs-witte ruit. De rest van het ensemble is van an thracietkleurige jersey. Foto links: Een lange gastvrou-\ wenjapon in tweekleurige jersey ft rose-zilver en wit-zilver. AAAA^yWV'WVNAAn/VtrtAWVWVXnA/WWVVWWWVWWWVWVVA/WWVWVVVWVVXrtAAn/WWWVVVVVWWWWWVVVVWWWW programme" van 1934 als unieke voorlo per van de artikelen 22 en 23 van het ontwerp-Omroepwet van minister Vrolijk. Hij is van mening, dat dit ontwerp van minister Vrolijk „het auteursrecht ver watert en vervormt". Zijn conclusie is dat in het wetsont werp ten onrechte een beroep wordt ge daan op het auteursrecht. De omroepverenigingen voeren reeds jaren een civiele procedure tegen het weekblad „Televizier", dat wekelijks „uit eigen vrije nieuwsgaring", zoals de re dactie het noemt, uitvoerige overzichten van de radio- en televisieprogramma's geeft. Deze zaak zal opnieuw voor de rechtbank in Den Haag dienen op 20 september.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 6