Pers voor Hoogoven-jubilaris J. H. Baars uit IJmuiden Vóór 1973 zal Indonesië zeker geen schulden terug betalen De Beurs Ver. Bezit nam iets meer belang bij vastgoedmijen Gesprek met delegatie van sultan ,Henk" vanmiddag begonnen Chinezen weg van Leipziger Messe SCHEEPVAARTBERICHTEN Mosselexporteurs wachten op Parijs Duitse zeeman nam damesfiets weg Bromfietser botste tegen taxi In de vishal en op zee Vermogen daalde tot f 163.1 min. Op zebrapad aangereden MAANDAG 5 SEPTEMBER 1966 4 Desarbre, Hanro, Sain,t>Joseph - slechts drie van de vele beroemde merken die bij Gerzon thuis zijn. Want Gerzon biedt u Klasse - in een gastvrije sfeer. Kaarten 2.4 miljard dollar Tot woensdag Mutaties 365.- „Moeilijke piloot Zuiver wollen jersey deux-pièces. Grijs of beige, maten 40-48 uw Modehuis Dit is sultan Hamengkoe Boewono met wie de Nederlandse regering vanmiddag de besprekingen begint over een regeling van de Indonesi sche schulden aan ons land. Ge sproken wordt verder over de le vering van Fokker Friendships en de bouw van een fabriek, waarin deze vliegtuigen in Indonesië kun nen worden gebouwd. Vanmiddag zyn in hel ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag in vriendschappelijke sfeer de bespre kingen begonnen tussen een Neder landse delegatie onder leiding van minister Luns en een Indonesische onder leiding van sultan Hamengkoe Boewono de negende. Na vanochtend beleefdheidsbezoeken te hebben ge bracht aan premier Cals en de mi nisters Vondeling, Den Uyl en Bot deze laatste drie nemen ook aan de besprekingen deel kon vanmiddag de conferentie beginnen, die als „zeer moeilijk" is aangekondigd, maar door de Indonesiërs toch met enig opti misme werd tegemoet gezien. Ook van Nederlandse kant heeft men trouwens dit weekeinde laten blijken dat een redelijke kans op succes be staat. Voornaamste onderwerp van gesprek is de kwestie van de Indonesische schuld aan Nederland. Zoals gemeld heeft Den Haag zich bereid verklaard zijn eis te be perken tot negenhonderd miljoen gulden, doch wenst Indonesië niet verder te gaan danvijfhonderd miljoen. Dat de afbetaling daarvan bovendien op lange termijn zou moeten plaatshebben, is nog eens geble ken uit de mededeling die Indonesië's „sterke man", generaal Soeharto, eergis teren in Djakarta deed. Indonesië, aldus Soeharto, zal niet voor 1973 kunnen den ken aan terugbetaling van buitenlandse leningen. Het ligt voor de hand dat de situatie voor de afbetaling van de door Djakarta als een „politieke schuld" be schouwde verplichting jegens Nederland niet anders zal zijn. Sultan Hamengkoe Boewono, die zater dag met zijn twaalf man sterke delegatie op Schiphol aankwam, heeft zich slechts bij die gelegenheid in enkele woorden over de besprekingen willen uitlaten. Al voor zijn vertrek had hij echter tegenover de ANP-correspondent in Djakarta verklaard uit het laatste telegram van de heer Soed- jarwo Tjondronegoro, de Indonesische am bassadeur in Den Haag, de indruk te hebben gekregen dat Nederland de kwes tie van de schulden in vriendschappelijke sfeer wilde regelen. Na zaterdag in de woning van de heer Soedjarwo de kaarten nog eens te hebben bestudeerd, heeft de Indonesische delega tie gisterochtend in de Indonesische school te Wassenaar een ontmoeting gehad met leden van de Indonesische gemeenschap in Nederland, waarbij voornamelijk is ge sproken over de huidige toestand in het moederland. Een aantal Zuidmolukkers overhandigde sultan Hamengkoe in Wasse naar een boodschap voor president Soekar- no. 's Middags ontmoette „sultan Henk", zoals studievrienden hem noemen, in de Leidse studentensociëteit Minerva enkele vrienden en leermeesters uit zijn „Leid se jaren". De sultan heeft van 1936 tot '39 Indonesisch recht gestudeerd in Leiden In 1939 riep zijn zieke vader hem naar Djokjakarta terug om hem te kunnen voorbereiden op zijn toekomstige be stuursfunctie. Gisteravond was de Indone sische minister in „Restaurant Indonesia" van het Amsterdamse Carlton Hotel ere gast van de „Indonesian Businessmen- club". In de summiere mededelingen, die de bewindsman zaterdag op Schiphol deed, LEIPZIG (DPA) Nauwelijks twee uur na de opening van de Leipziger Mes- se is zondag de boekenstand van de Chi nese volksrepubliek door de Chinezen ge sloten. De aanleiding was een Oostduits verzoek om bepaalde boeken te verwij deren. De Chinezen verklaarden daarop dat zij niets wilden veranderen. Toen de expositie in de middag heropend werd was er geen Chinees boek meer te vin den. De Oostduitsers hadden andere boe ken neergezet, voornamelijk in Oost- Duitsland gedrukt. De Chinezen waren slechts op de boe- kenafdeling vertegenwoordigd. Aan de handelsbeurs nemen bijna 6-500 bedrijven uit zestig landen deel. Er worden alle mogelijke consumptiegoederen vertoond- Het grootste aandeel heeft de Sovjet- Unie, gevolgd door Tsjecho-Slowakije, Po len, Frankrijk, Oostenrijk en Nederland. De officiële opening van de beurs ver richtte de Oostduitse minister van bui tenlandse handel, Horst Soelle, zaterdag avond. Hij zei dat de Oostduitse handel met kapitalistische landen in de afgelo pen drie jaar met 61 percent was geste gen. Aan de Najaarsbeurs in Leipzig nemen 6471 fabrikanten van de verbruiksgoede- renindustrie uit 60 landen deel. Van de totale expositieruimte van 130.700 vier kante meter wordt ongeveer 10.600 vier kante meter in beslag genomen door Westeuropese firma's. Buitenlandse fir ma's nemen in totaal 26.000 vierkante meter in beslag, waarbij van de West europese landen Frankrijk op de eerste plaats komt, gevolgd door Oostenrijk en VOORBEURS VAN HEDEN A.K.U. Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever K.L.M. Iste tijdv. 111-111.50 85-85.20 74.00-74.20 2de tijdv. 55 111.50 85.30 74 heeft hij er onder meer op gewezen dat spanning. Regeling van de schuldenkwes tie is voorts van belang, omdat Djakarta Indonesië een vijftiental grote schuld eisers heeft, die samen 2,4 miljard dollar te vorderen hebben. De sultan heeft groot belang bij het slagen van de Haagse be sprekingen omdat elf van deze crediteur- landen, waaronder ook Nederland, op 19 september in de Japanse hoofdstad Tokio zullen bijeenkomen om zich gezamenlijk te beraden op de schuldenkwestie en op gemeenschappelijke hulp aan de Indonesi sche economie. Den Haag heeft zich al eerder bereid verklaard tot medewerking aan zo'n gemeenschappelijke krachtsin- spoedig weer lid hoopt te worden van Wereldbank en Internationaal Monetair Fonds. Na het overleg van vanmiddag zullen de Indonesiërs vanavond aanzitten aan een door vice-premier Vondeling aangeboden regeringsdiner. De besprekingen zullen morgen en woensdag voortduren. Woens dag vertrekt de delegatie naar Londen. Duidelijk heeft de sultén dë afgelopen da gen laten blijken dat hij ook over andere onderwerpen dan die van de Indonesische schuld wenst te spreken. Djakarta heeft grote behoefte aan directe economische bijstand, terwijl er voorts lopende zaken zijn als de levering van twintig Fokker- Friendships en van een complete Fokker fabriek. Later deze maand zal een dele gatie van Indonesische technici de bespre kingen over laatstgenoemd onderwerp komen voortzetten. Voorts zullen deze maand twee onderwijsdeskundigen gerui me tijd in Den Haag verblijven. Morgen arriveren namelijk drs. M. Setiadi Karto- hadi Kursomo, directeur-generaal voor het basisonderwijs, en de heer Hamani Saa- mar, hoofd van het bureau jeugdaangele- genheden van het ministerie van onder wijs. Zij zijn tot en met de zestiende de gast van het ministerie voor onderwijs in Den Haag. Acteon 4 v. Rotterdam n. Stanlow. Adrastus 4 te Amsterdam. Alamak 4 te Genua. Alnati 4 v. Santos n. Rio de Janeiro. Amsteldijk 5 te Los Angeles. Amstelland 2 te Amsterdam. Amstelveld 4 te Tsingtao. Anco Spray 5 v. Rotterdam n. Point a Pitre. Area 2 v. Rotterdam n. Stanlow. Archimedes 3 v. Amsterdam n. Suriname. Aristoteles 5 v. Amsterdam n. Bremen. Asmidiske 3 v. Ravenna n. Duluth. Balong 3 te Boston. Batu 3 te Hamburg. Beninkust 3 te Dakar. Bovenkerk 3 v. Rotterdam n. Bremen. Caltex Gorinchem 3 v. Rotterdam n. Halmstad. Caltex Madrid 3 v. Ras Tanura n. Kurnell. Camerounkust 3 v. Bordeaux n. Dakar. Chiron 2 v. Amsterdam n. West-Indië. Cumulus (weerschip) 3 v. Rotterdam n. Atlan tische Oceaan. Dahomeykust 4 te Takoradi. Diadema 4 te Bahrein. Dinteldijk 4 v. Rotterdam n. Hamburg. Doelwijk 3 v. La vera n. Ummsaid. Dorestad 3 v. Willemstad n. Trinidad. Eemland 4 v. Amsterdam n. Bremen. Esso Amsterdam 3 v. Aruba n. La Salina. Forest Hill 6 te Whangarei verw. Friesland 4 v. Rotterdam n. Sluiskil. Gabonkust 3 te Rotterdam. Garoet 2 v. Rotterdam n. Bremen. Geertje Buisman 2 te Antwerpen. Grootekerk 3 te Bremen. Guineekust 3 v. Port Harcourt n. Tema. Gulf Swede 3 v. Rotterdam n. Eskravos. Hagno 4 te Rotterdam. Hathor 4 te Tripoli. Hector 3 te Amsterdam. Ilias 3 v. Rotterdam n. Cadiz. Jason 4 te Baltimore. Kalydon 4 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Karimun 3 v. Balboa n. Tahiti. Katwijk 3 rede Thasala. Kelletia 3 v. Point a Pierre n. Curagao. Kerkedijk 3 v. Rotterdam n. Antwerpen. Kinderdijk 4 v. Rotterdam n. Londen. Kloosterkerk 3 v. Barcelone n. Antwerpen. Kopionella 3 v. Rotterdam n. Pulu Bukom. Korenia 4 te Rotterdam. Krebsia 4 v. Balboa n. Seattle. Kylix 3 te Holtenau. Laarderkerk 4 te Dubai. Loosdrecht 3 v. Buena Ventura n. Guayaquil. Main Lloyd 3 v. Antwerpen n. Bremen. Maron 5 te Amsterdam. Mame Lloyd 2 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Mataram 3 v. Rotterdam n. Manilla. Medon 3 te Rotterdam. Mersey Lloyd 3 v. Amsterdam n. Hamburg. Minos 2 te Rotterdam. Musi Lloyd 4 te Aqaba. Mijdrecht 3 v. Montevideo n. Durban. Neder Ebro 3 v. Port Said n. Lissabon. Neder Rhone 4 te Port Swettenham. Nijkerk 3 v. Port Elizabeth n. East London. Onoba 5 v. Thameshaven n. Tripoli. Oranjefontein 5 te Kaapstad. Osiris 3 v. Rotterdam n. Hamburg. Ouwerkerk 3 v. Hamburg n. Antwerpen. Overijsel 3 v. Tripoli n. Genua. Parkhaven 4 te Rotterdam. Peperkust 3 v. Amsterdam n. West-Afrika. Poeldijk 4 te Rotterdam. Prins Casimir 3 v. Montreal n. Liverpool. Rotterdam 3 te Rotterdam. Serooskerk 3 v« Amsterdam n. Kaapstad. Servaaskerk 4 te Amsterdam. Slamat 3 te Tandjong Mani. Sloterkerk 3 v. Mocamedes n. Kaapstad. Soestdijk 4 te Boston. Stad Utrecht 4 v. Port Arthur n. Livorno. Stad Vlaardingen 2 v. Rotterdam n. Split. Steenkerk 5 v. Suez n. Aden. Straat Chatham 3 v. Tanga n. Mombasa. Straat Clarence 3 v. Bombay n. Cochin. Tahama 3 v. La Salina n. Landsend. Tara 3 te Antwerpen. Telamon 2 te Amsterdam. Theano 3 v. Rotterdam n. Dublin. Tjipanas 5 te Hongkong. Tjiwangi 3 v. Nagoya n. Tokio. Utrecht 3 te Singapore. Van Heemskerk 4 te Singapore. Van Riebeeck 5 te Mombasa. Vasum 4 te San Lorenzo. Vlist 4 te Paramaribo. Willemstad 5 te Southampton. Wonogiri 3 v. Rotterdam n. Hamburg. Wonosobo 4 te Penang. Zaanland 4 v. Salvador n. Amsterdam. In de mosselhandel wachten de expor teurs momenteel op de zogenaamde han del op Parijs, het tijdstip waarop de mos selen in de Parijse hallen mogen worden afgeleverd. De datum waarop hiervoor vergunning zou worden gegeven was oor spronkelijk vastgesteld op vandaag maar is op het laatste ogenblik verschoven naar 18 september, omdat Frankrijk zelf nog over mosselen beschikt, die eerst moeten worden geruimd eer men Neder landse mosselen wil importeren. Er zijn intussen wel reeds mosselen naar Frankrijk verzonden (Boulogne), maar het grootste deel van de export is nog op België gericht. De export blijft achter bij die van het vorig jaar, terwijl ook wat betreft de kwaliteit, het verschil met vorig jaar hier groot. is. De aanvoer van A-mosselen (de beste kwaliteit) is slechts 20 percent van die van vorig jaar. Van de meeste mosselen die thans wor den afgeleverd zijn B-mosselen de gewo ne kwaliteit. Tot voor kort kon men de heer J. H, Baars nog aantreffen \oor z(jn huis In de De Lumeystraat in IJmuiden-Oost, met een schilderkwast in de hand. Vrijdagmiddag was het er een drukte van belang, want on geveer 40 familieleden waren er bijeenge komen van overal uit het land om samen met hem zjjn veertigjarig jubileum bij Hoogovens te gaan vieren. De 61-jarige jubilaris had daarmee een Bij de ingang van Hoogovens hield de politie zaterdagavond een 24-jarige Duitse zeeman aan die onder invloed van sterke drank verkeerde. De damesfiets waarop hij reed bleek de varensgezel te hebben weggenomen voor een flatgebouw aan de Schulpweg in Velsen-Noord. De Duitser zei dat hij een karretje had gepakt om er mee naar zijn schip te rijden. Op de Groeneweg in IJmuiden-Oost is zondagmiddag omstreeks half drie een 29-jarige bromfietser frontaal tegen een taxi gebotst. De man en zijn vierjarig dochtertje, dat voor hem zat, werden via de motorkap tegen de voorruit van een auto geslingerd. De vader brak het rech terbeen en het kind liep schaafwonden aan beide benen op. Bromfietser en taxi reden met vrij hoge snelheid. De rijbaan van de Broekbergenlaan was versmald door aan weerszijden geparkeerde au to's. Aanvoer van maandag Tachtig vaartuigen hebben maandag morgen te IJmuiden aangevoerd: 11.200 kisten vis, 32.000 kilogram tong en 520 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer wa ren: 610 kisten schelvis, 1210 wijting, 1450 gul en kabeljauw, 4750 haring, 1740 kleine kisten haring, 120 makreel, 30 tarbot, 1400 schol en 600 varia. Prijzen van maandag Per kilogram, in guldens: tarbot 6.70-5, grote tong 7.39-7.17, grootmiddel tong 7.11 - 6.89, klemmiddel tong 2.93-2.78, tong een 2.99-2.82, tong twee 2.92-2.78, zalm 6.40- 5.70. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 162-140, middel kabeljauw 154-120, grote koolvis 140. Per tien stuks: grote kabeljauw 134-120, middel kabeljauw 65-56. Per 50 kilogram: grote schelvis 63-46, grootmiddel schelvis 61-31, kleinmiddel schelvis 56-31, schelvis een 55-36, schelvis twee 60-38, kabeljauw een 60-49, kabel jauw twee 49-42, kabeljauw drie 37-24, 37-24, grote en middel schol 65-65, klein middel en schol een 69-63, schol twee 51- 43, schol drie 43-31, schar 27-16, haai 38-31, gestripte wijting 37-22, dichte wij ting 22-13.50, haring 24.40-12.50, makreel 47-17, tarbot 222-115, griet 192, tongschar 84, kleine kreeft 49. Schevingeu De aanvoer te Schevingen bestond maandagmorgen uit: 10 kisten schelvis, 450 wijting, 600 gul en kabeljauw, 2100 haring, 1850 kleine kisten haring, 50 ma kreel, 40 kleine kisten makreel, 50 schol, 150 varia en 1200 kilogram tong. Katwijk Aanvoer: 930 kantjes haring. Prijzen: volle haring klein 139; volle haring 82- 116; steurharing 51-61. De beleggingsmaatschappij N.V. Ver- eenigd Bezit van 1894 is zich in het op 30 juni afgesloten boekjaar 1965-66 blijven uitbreiden, zij het minder snel dan in vorige jaren. Per saldo werd voor 4,5 miljoen nominaal aan nieuwe aandelen geplaatst. Inclusief de agio-uitkering van vorig jaar steeg het geplaatste kapitaal van 78,2 miljoen tot 85,9 min. Het vermogen werd getroffen door het ongun stige koersverloop ter beurze en daalde van 182,7 min tot 163,1 min. De waarde van een aandeel van 50 nomi naal daalde met vijftien percent tot 101,50 v.j. 123,20). Over 1965-66 wordt een onveranderd dividend voorgesteld van 4,20 per aandeel en wederom vier per geplaatst. Includief de agio-uitkering van cent in agio-aandelen. Ondanks het ongunstige koersverloop onderging de beleggingspolitiek geen in grijpende wijziging. De verhouding tussen het Nederlandse en het Amerikaanse deel van het bezit bleef vrijwel onveranderd: 76 pet. in ons land en 24 pet. in Noord- Amerika. Het belang bij onroerend goed maatschappijen steeg (van 1,3 tot 2,5 pet), evenals dat bij de petroleumindus trie. De voornaamste nieuwe beleggingen wa ren Bank Onroerende Zaken (met 250.000 nom), Beleggingsfonds Onroerende goe deren (met 450 part bewijzen), Ban- kierscompagnie (met 500.000), Key en Kramer 50.000) en prefs Calvé 50.000), Geheel verkochtwerden o.m. Holland- Amerika Lijn 100.000), Van Gelder 100.000, waartegen prefs werden ge kocht), K.P.M. (ƒ30.000), Rotterdamsche Lloyd 40.000) en Stoomvaart Mij Ne derland (ƒ40.000). Het belang bij Kon. Boot werd met 70.000 verminderd tot 240.000. Bijgekocht werd Unilever, Kon. Zout-Ketjen,Kon. Olie en Houdstermijen van aandelen Kon. Olie. ASW-apparaten, Vastgoed Nederland, Technische Unie, Philips, Kemo, Albert Heyn, Erdal en Bols. De inkomsten van het fonds bedroe gen 7,19 miljoen tegen 7,09 min. over 1964-65. XX- X aantal werkjaren bereikt van 51, waar van 40 in dienst van Hoogovens. Nadat het hele gezelschap was aangekomen in de sfeervolle kantine van dienstgebouw hoogovens, arriveerde het echtpaar Baars, hartelijk verwelkomd door de ruim 150 aanwezigen. De eerste spreker die namens de raad van bestuur woorden van dank en waar dering aan de jubilaris overbracht was ir. A. K. Vroege, hoofd sector ijzer. Om dat het hier de eerste jubilaris betrof na de officiële ondertekening van de nieuwe C.A.O., memoreerde ir. Vroege de sociale omstandigheden rond de tijd dat de jubi laris in dienst was gekomen. „Men werd toen aan de poort aangenomen, al naar gelang er werk was. Eventueel kon men de volgende dag nog eens terugkomen om te zien of er inmiddels wel wat was. Maar de besten heeft Hoogovens toch altijd ge houden". Als dank van de raad van bestuur kreeg de jubilaris het gouden Hoogovenembleem de zeester met briljant het gouden polshorloge, de oorkonde en het bedrijfs- fotoalbum. Ook mevrouw Baars, die ten slotte al die jaren er voor heeft gezorgd dat haar echtgenoot aan het werk kon blijven, werd door ir. Vroege hartelijk be dankt. De heer J. W. van de Kant, opzichter afdeling Hoogovens, vertelde iets meer van het karakter van de jubilaris, met wie hij praktisch vanaf de eerste dag heeft samengewerkt. „Een moeilijke pi loot" noemde hij hem, maar aangezien het uitgevoerde werk altijd prima in orde is, sdkoN De Grote Merken vindt u bij Gerzon De heer P. J. Neele van het jubi leumfonds van Hoogovens (links) bood jubilaris J. H. Baars een fraaie Pers aan. vond de spreker het niet erg dat een ver andering door Baars niet altijd zonder meer geaccepteerd wordt. „Voor mij hoef je niet te veranderen". Ook de heer P. J. Neele van het jubi leumfonds vond de jubilaris vroeger maar een lastige. Nu voldeed hij gaarne aan het verzoek om namens het jubileumfonds een aantal fraaie cadeaux te overhandigen. De jubilaris, die in de loop van die veertig jaar ongeveer 20 maal van functie is veranderd en die zich bijzonder op zijn gemak voelt in zijn huidige functie van pompwachter „alleen zou ik het niet erg vinden om een uurtje later te be ginnen" bedankte tot slot alle aanwe zigen voor de mooie cadeaux (een fraaie Pers, een elektrische klok op het model van een ruwijzerbroodje, een zaag en nog een aantal bloemstukken) en nodigde iedereen uit om een kopje koffie te gaan drinken. Hiermee was de officiële bij eenkomst achter de rug en kon7 iedereen persoonlijk zijn gelukwensen brengen aan het echtpaar Baars. Een 18-jarige Amsterdammer stak zon dagavond omstreeks half twaalf vrij on verwacht het zebrapad van De Halve Maan bij de Spoorsingel in Beverwijk over, zodat de chauffeur van een naderen de autobus hem van nauwelijks tien me ter afstand niet meer kon ontwijken. Een aanrijding volgde, waarna de Am sterdammer met een lichte hersenschud ding naar het Roode Kruisziekenhuig moest worden overgebracht.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 4