Telstar kon niet scoren goals na uitvallen Voortreffelijk geheel - Ajax - liep royaal over DWS heen de Flinkevleugel ook zeer goed RCH viel terug in eerste divisie Ijverig aanvallen XCTXCS maakte tWCC Vijf meldingen van alles goed Veldhoen bij kandidaten voor Oranje-team ADO klasse beter dan Elinkwijk Vijf teams aan Barmentlo liet grensrechters buiten spel Geen goals van GVAV en Twente M V V had geen kans tegen Feijenoord Slechts gelijk spel voor sterker DOS Nederlagen bij Alkmaar en bij Vitesse de leiding in Engelse league Go Ahead werd geïntimideerd door Sparta MAANDAG 5 SEPTEMBER 1966 9 IW.S.V; van Velsenaren n had geen resultaat PSV veruit de sterkste in Brabantse derby NAG had niet veel moeite met Fortuna Nog meer M S< V De cijfers van sporttoto nr. 5: Deelne mers 624.585. Inleg 861.210. Prijzenbedrag 284.160. Eerste prijs f 156.310. Tweede prijs 85.260. Derde prijs 42.630. Vijf mel dingen met 13 goed voorspelde uitslagen. KNVB-bondscoach George Kessler heeft Cor Veldhoen (Feijenoord) toegevoegd aan het vijftiental spelers, dat hij reeds had geselecteerd voor de wedstrijd van 7 september tegen Hongarije. Elinkwijk, dat geen tempo in zijn spel kon bregen, heeft ADO geen tegenstand van betekenis kunnen bieden (6-1). De Hagenaars waren technisch aanzienlijk beter, waardoor de zege na een half uur reeds beklonken was. Hoewel de verde diging van ADO nog wel wat steken liet vallen kwam de Utrechtse aanval niet verder dan een tegen het einde van de wedstrijd door Van Laatum gescoord te- genpunt. Toen stond het al 5-0 in het voor deel van ADO door goals van Pas, Aarts, Heynen (tweemaal) en Van der Burch. Maassen scoorde de zesde goal. (Van onze sportredactie) Landskampioen Ajax heeft de twijfel aan zijn voetbalcapaciteiten, vorige week door het gelijke spel tegen de FC Twente plotseling ontstaan, met een 5-0 overwin ning op stadgenoot DWS van het veld gespeeld. En hoe: met schitterende in hoog tempo uitgevoerde combinaties, af wisselend de korte en de lange pass hanterend, werd DWS naar een kansloze nederlaag gedirigeerd. En passant loste Ajax voor bondscoach Kessler het voor hoedeprobleem voor het Nederlands elf tal op, want Piet Keizer schitterde als vanouds op zijn linksbuitenplaats, Nu- ninga en Cruijff waren aalgladde binnen- spelers en op rechts deed Swart precies wat van hem verwacht werd. (Van onze aorrespondent) Vlak voor de zaterdag in Venlo ge speelde wedstrijd V.V.V.-Veendam deed zich een merkwaardig en mogelijk zelfs uniek incident voor. De twee door de KNVB aangewezen grensrechters kwa men door autopech te laat. Scheidsrech ter J. Barmentlo uit Arnhem adviseerde beide heren zich niet meer in sporttenue te steken, doch te volstaan met het aan trekken van het shirt. Toen dezen zich van het advies niets aangetrokken en zelfs, aldus de heer Barmentlo, niet eens reageerden op zijn woorden, deelde hij de beide grensrechters mede, dat hij geen gebruik meer wilde maken van hun diensten. Daarop stapte de scheidsrechter het veld op en wees uit de reservespelers van elk der ploegen een grensrechter 'aan. Barmentlo gaf het volgende commen taar: „Ik heb maar te zorgen dat de wed strijd op tijd kan beginnen. Ook grens rechters hebben zich te gedragen naar de aanwijzingen van de scheidsrechter. En dan te doen alsof zij zich van mijn aan wezigheid niets aantrokken". De twee grensrechters waren zeer ver bolgen over het, zoals zij het noemden, „oncollegiale optreden van de heer Bar mentlo". Wel gaf men toe te laat in Venlo te zijn gearriveerd, doch dat zou aan au topech te wijten zijn geweest. Een van hen, de heer J. Kruisman uit Eindhoven, zei, dat hij een en ander zal rapporteren aan de KNVB. De ingrijpende wijzigingen die GVAV had aangebracht voor de wedstrijd tegen FC Twente, hebben geen gunstig gevolg gehad voor de produktiviteit- De Gro ningse voorhoede slaagde er ditmaal wel in zich kansen te scheppen, maar kwam, mede door veel tegenslag, nog niet tot scoren. Tweemaal werd de uit stekende doelman Misic door de lat ge assisteerd bij schoten van Fritsen, ter wijl De Vries en Hilgerink op de doellijn redding moesten brengen. Twente, dat weinig indruk maakte, kon daar weinig positieve daden tegenover stellen. Op de valreep had Pahlplatz, de beste aan valler van Twente, GVAV nog bijna ver rast, maar Van Leeuwen voorkwam met een machtige duik onheil voor de Gro ningers, Het bleef 0-0, Vanaf de eerste minuut was het de 45.000 toeschouwers in het Olympisch Stadion duidelijk dat Ajax de beste ploeg bezat. Snelle, ragfijne combinaties zetten de DWS-achterhoede onder grote druk, maar het goede ingrijpen van Flinke vleugel en te kort spel bij de afwerking voorkwamen nog doelpunten. Na een kwartier leek DWS zich aan de druk te ontworstelen door het middenveld te betreden. Muller en Henk Groot (Ko Prins was wegens een knieblessure ver vangen, hetgeen een verbetering beteken de) lieten dit intermezzo echter zeer kort duren. Een combinatie Kei zen— Cruijff leverde wegens buitenspel een ongeldig doelpunt op en even later trof een „klassieke" vrije trap van Keizer via de vuisten van Jongbloed de paal. Maar in de 35e minuut was het dan zover: Cruijff plaatste een hoekschop verras send naar de inlopende back Suur- bier, die tegen de paal schoot. De terug springende bal vormde voor Keizer geen probleem 1-0. In de tweede helft startte DWS met enkele felle aanvallen, die op het blonde hoofd van Piet Kruiver hun gevaarlijke maar niet doeltreffende einde vonden: twee keer net over. Na tien minuten was de strijd beslist, toen Cruijff uit een pass van Swart 2-0 scoorde. Ajax maakte er nu een demonstratie partij van. Muller zag een rush over het middenveld met een schitterende af standstreffer bekroond: 3-0 in de 14e mi nuut. Bij DWS probeerde Kruiver, als enige gevaarlijke aanvaller, nog iets terug te doen, maar de Ajax-defensie liet solo- werk onbeloond. Na een half uur rondde Nuninga een enorme kogel van Swart, die Jongbloed niet klemvast kon krijgen gemakkelijk af 4-0- Henk Groot benutte tenslotte een razendsnel genomen vrije trap van Keizer en dat betekende de eindstand 5-0. Feijenoord en MVV speelden een wei nig attractieve wedstrijd, met een sensa tionele laatste minuut. Bild scoorde die minuut eerst doordat Körver een hard schot van Geels niet onder controle had kunnen krijgen en toen Feijenoord direct na de aftrap weer in de aanval ging, schoot Bild een teruggekopte voorzet van Geels direct in. Er werd niet meer af getrapt. Feijenoord ondanks het gemis van Moulijn was met goed en vooral snel spel overrompelend begonnen, hield MVV tien minuten in de verdediging, maar scoorde niet. Feijenoord zakte hierna iets terug, maar bleef toch de betere ploeg. In de tweede helft toonde de Rot terdamse aanval zich zeer produktief met twee doelpunten van Theuns, die voor Moulijn inviel en twee van Bild. Geels had voor rust éénmaal gescoord. PSV heeft in de Brabantse derby-Wil lem II in drie kwartier op de knieën gekregen. Bij de rust leidde de aanmerke lijk beter spelende Eindhovense ploeg met 1-4 dankzij de schotvaardigheid van Ole Sorensen (twee goals) en Van der Kuylen (twee goals) en het zwakke spel van de Tilburgse achterhoede. Opmerke lijk was het feit dat arbiter Bom liefst drie maal een strafschop toekende, één aan Willem II en daarna twee aan PSV, alle drie werden zij benut. Twintig mi nuten voor het einde kwam de Tilburgse ploeg wat dichterbij toen Heyink zich ver keek op een ver schot van Timmermans Drie minuten voor tijd kreeg Willem II dankzij een schitterend doelpunt van Sen ders uitzicht op een gelijkspel, Toen ech ter was het te .Iaat, Het gedurende driekwart van de wed strijd sterkere DOS slaagde er niet in tegen Sittardia meer te bereiken dan een 1-1 gelijkspel. Sittardia wist met kunst en vliegwerk en met het sterke spel van Guns en Vogels de schade te be merken ^tot slechts één doelpunt. De rust ging rriêt 0 - "6 in. nadat Je thuisclub ook in de eerste helft al het meest in het of fensief was geweest- Na de hervatting had Sittardia het eerste succes, toen vete raan Gruisen na vijf minuten doelman Hoogeveen passeerde. DOS nam het ini tiatief over doch scoorde pas twaalf mi nuten voor het einde door Wery, die een voorzet van De Vroet inkopte. Zonder al te veel moeite heeft NAC het tegen Fortuna'54 tot een ruime 1-3 zege kunnen brengen. Zelfs toen kort na het begin van de tweede helft Frans Bouwmeester geblesseerd raakte en voor het overige wat hulpeloos op de rechter vleugel meehinkte, kon NAC Fortuna ge makkelijk aan. Van Gorp scooorde voor rust, Visschers en Ab Graaumans in de tweede helft. Pas daarna deed Brinkhuis iets terug. (Van onze sportredactie) Erg opgewekt waren ze niet, die RCH- ers, die zaterdagavond vanuit Alkmaar naar een hotel in Wageningen vertrokken. In dat hotel, rustig om zich voor te be reiden op de wedstrijd van zondag tegen Vitesse in Arnhem tebben de RCH-ers nog eens teruggedacht aan de ontmoeting van zaterdag. Alkmaar had een idee ont luisterd. Het idee van kracht, waarmee RCH de eerste divisie was binnenge stapt. Alkmaar had gewonnen, met 3-1, zonder problemen, duidelijk als de ploeg, die het beste voetbal kon spelen, enke le grote individuele inspanningen Wa- gemaker en Siem Tijm kon opbren gen. Het was een topper met goed voet bal daar in Alkmaar, waar RCH de rol van afwachtende kreeg toebedeeld. Vitesse ontluisterde RCH zondag ook. Het werd teleurstellend voor de Racing een 1-0 nederlaag. Zelfs het doelpunt, waarmee RCH Alk maar in de zeventiende minuut verraste, bracht geen verlichting in de druk, waar onder RCH zich moeilijk kon keren. De aanval van Strijks- Hendriks en Meijer was overigens fraai van opzet en correct afgewerkt. Maar Siem Tijm corrigeerde in de vierentwintigste minuut niet alleen een corner van Vredenburg, maar ook de stand. Want het tikje verandering van richting, dat Van Rijssel aan de hoek schop meegaf bracht de bal vrij voor de goede en veel pratende Siem Tijm, die scoorde. Pas na rust (in de zeventiende en dertigste minuut) liep Alkmaar verder uit (door Buis en ex ETO-er Oldenburg). Coers, twee maal en Van Wooning ston den bovendien hun voortreffelijke doelman Van de Meeren nog bij op de doellijn en Buis en Van Rijssel waren ook nog a>l eens clement opgetreden bij fraaie kan sen. Van Doesselaar, voor rust, en Meijer, na rust, kregen overigens voor RCH kan sen, die ook best in doelpunten hadden kunnen eindigen. Maar beiden behoorden ook al door het missen van deze kansen niet tot RCH's uitblinkers. Dat waren Van de Meeren, Fransz en Koning, die een uiterst zwakke Nanai naast zich wist. Siem Tijm brengt RCH's achter hoede in verdrukking. Van der Meeren en Van Wooning zijn voor al betrokken bij de actie van Alk- maars goede speler. Vitesse liep zondag zo hard van stapel dat RCH steeds het nemen van initia tieven aan de Arnhemmers moest overla ten. Vooral voor de rust was het over wicht van Vitesse groot. Dat toen doel punten uitbleven was voral te danken aan voortreffelijk optreden van doelman Van de Meeren. Zelfs stopte hij een strafschop, die overigens nonchalant ge nomen werd door Van der Weerthof, Fransz probeerde af en toe zijn voor hoede aan het werk te zetten en ook Van Wooning ondernam verdienstelijke pogin gen, maar voor het Arnhemse doel ge komen zagen Honout of Meyer geen kans om het doelman Paauw bijzonder lastig te maken. Na 9 minuten in de tweede helft lanceerde Van der Horst Verhagen en dit maal was er voor Van de Meeren geen houden aan. 1-0. Vitesse verslapte maar RCH miste de energie om van de langzaam veranderende situatie te profi teren. Na een half uur trapte Hendriks te hoog en kopte de Arnhemmer Van Kerk- hoff te laag. Het gevolg was een ern stige blessure, waarschijnlijk een gebro ken neusbeen van de Vitessenaar, die per brancard het veld moest verlaten. Ook met tien man bleef Vitesse echter gevaar lijker. Sheffield Wednesday heeft in de Engel se eredivisie de leiding behouden met be tere doelcijfers dan Burnley, dat, evenals Sheffield Wednesday gelijk speelde. Shef field Wednesday en Burnley hebben door het puntverlies echter gezelschap gekre gen aan de kop van de ranglijst. Chelsea, Tottenham Hotspur en Manchester United hebben eveneens 8 punten. Tottenham speelde tegen Arsenal in een treffen, dat meer dan 50.000 toeschouwers trok, supe rieur voetbal. Jimmy Greaves maakte twee doelpunten en Cliff Jones scoorde een maal alvorens Jon Sammels de stand op 3-1 bracht. De uitslagen luiden: Aston VillaMan chester City 3-0, BumleyLeeds United 1- 1, EvertonStoke City 0-1, FulhamShef field United 0-1, Manchester UnitedNew castle United 3-2, Nottingham Forest West Bromwich Albion 2-1, Sheffield Wed nesdayLeicester City 1-1, Southamp tonChelsea 0-3, Sunderland-Blackpool 4- 0, Tottenham HotspurArsenal 3-1, West Ham UnitedLiverpool 1-1. Uitslagen in Duitsland: StuttgardMUn- chen 1860 2-0, Bayern München-Hanover '96 0-0, Meidericher SVWerder Bremen 1-0, Hamburger SVBorussia Mönchenglad- bach 2-0, Schalke '04Nümberg 1-0, Kai- serslautemRotweiss Essen 5-2, Borussia DortmundKarlsruher SC 2-1, Eintracht BraunschweigFC Köln 1-0, Fortuna DüsseldorfEintracht Frankfurt 2-4. (Van onze sportredactie) Het tekort was er, schrijnend en gevoelig. Telstar kon niet scoren. Van begin tot eind in de wedstrijd tegen Xerxes zijn er kansen geweest. Van begin tot eind schiep Telstar zich hard werkend een baan naar het doel van Treytel en dat was een verdien ste. Maar er ontbraken doelpunten om de grote meerderheid uit te druk ken en dat was een gebrek. Xerxes benutte twee van de kansen, die het in het leven riep door gevaarlijke uit vallen te beperken als afwisseling voor het constante verdedigen. Het was druk in het strafschopgebied van Xerxes, te druk misschien. Want Tel star bracht in grote animo steeds weer de bal in de richting van Treytel, niet ver rassend, wel ijverig. Steeds weer doemde dan echter die verdedigingslinie van Xer xes op, die bekwaam verdedigde en de consequente mandekking geen moment liet verslappen. Dat werd nog erger nadat Xerxes in de negentien min. een doelpunt scoor de na een uitval, waarin Kriesch de hoofd rol op zich nam. Hij maakte de bal be- De sprong is die van een gelukkig voetballer. Nuninga heeft de vierde goal voor Ajax gemaakt. Jongbloed en Dijkstra kijken toe. kwaam vrij en onbereikbaar voor Telstar verdedigers. Toen schoof hij de bal door naar de voluit sprintende Heyerman en deze royaal gekuifde Xerxes-buitenspeler maakte in een vloeiende beweging gebruik van de kracht, die in zijn rechterbeen schuilt. Het was 1-0 en de bereidheid om te verdedigen werd groter bij Xerxes. De Rotterdammers waren tevreden met hun defensieve rol in Velser omgeving. Behalve een schot van Cleeren, dat Trey tel zeer gelukkig uit de bovenhoek weg haalde, kwam Telstar namelijk niet vaak tot harde schoten, die ook nog goede rich ting meekregen. Er werd wel geschoten, maar of richting of kracht ontbrak daar bij. Dat was ook het geval in de tweede helft, toen Kort de taak van halfspeler zeer ijverig op zich nam. Bielkus nam zijn verdedigende taak naast Althoff waar en de Engelsman maakte er opnieuw duide lijk niet sterk te spelen. Hij was na een half uur spelen ingevallen voor Van Eg- mond, die nog altijd hinder ondervond van een blessure die hij in een wedstrijd voor het militaire elftal heeft opgelopen. Telstar viel na rust meer aan dan in de eerste helft, met nog meer ijver, met nog meer goede bedoelingen. Maar De Vries faalde en Bond, Clement, en Cleeren scho ten niet goed genoeg om Xerxes ernstige problemen te bezorgen. De Rotterdam mers vonden zelf ruimte genoeg om uit vallen gevaarlijk te laten zijn. De goed spelende Van Toledo vooral. In de dertig ste minuut besliste dat de wedstrijd. Kriesch kreeg de bal vrij, omspeelde Stuy en trok toen voor. Hanegem loerde toen niet alleen op een kans, zoals verder de gehele wedstrijd, maar mocht er ook een afronden. Daar bleef het bij voor 4.500 toeschouwers, die teleurgesteld wegtrok ken. Scheidsrechter Bus gaf in de tweede helft een waarschuwing aan de Joegoslaaf Joncic, die De Vries te stevig aanviel. Go Ahead heeft zich laten intimideren door Sparta, dat toch al snel tegen een achterstand aankeek, toen Eijkenbroek in eigen doel schoot. Maar Sparta kwam hard terug- Bosveld maakte op eenvoudi ge wijze in de 28ste minuut gelijk waar na het spel uitgesproken hard werd. Na rust kwam Go Ahead niet meer aan goed spel toe. Op simpele wijze glipten Madsen en Vermolen (tweemaal) door de Deventer defensie: 1-4 en pas toen kwam Go Ahead terug. Maar het doelpunt waar mee Veenstra vijf minuten voor tijd de achterstand verkleinde, kwam veel te laat om nog een ommekeer teweeg te kunnen brengen. Er waren 18.000 toe schouwers in Deventer. Ilassie van Wijk in duel met Spin hoven en Joncic. Cleeren wacht af hoe het verloop van dat duel zal zijn.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9