NU OOK DE AANVAL VAN NEDERLANDS ELFTAL Tsjechische volleybalzege op wereldkampioen Rusland loting in Ongunstige loting in Bied voor Nederlandse twee met stuurman Grote belangstelling voor voetbal in Noord-Amerika Europa Cup was beker van Boudewijn Maat Cruijff maakt zijn debuut in Oranje Grote interesse voor de koersen van Hilversum Schoenenschandaal op IAAF-congres Kock voor zes duels geschorst Sijbrands met de Russen gelijk Altig verlangt schadevergoeding van de UCI Softbalteam in Duitsland sterk SWART KEIZER CRUIJFF Hongaren zijn optimistisch Kessler: DINSDAG 6 SEPTEMBER 1966 15 "fr Suurbier komt WERELDKAMPIOENSCHAPPEN ROEIEN (Van onze sportredactie) I mmm. Het Nederlands elftal ziet er als volgt uit: Vandaag weer film kijken Brazilië - Hongarije" Doel: Pieters Graafland (Feijen- oord). Achter: Flinkevleugel (DWS), Israel (Feijenoord), Schrijvers (PSV) en Veldhoen (Feijenoord). Midden: Pijs (PSV) en Muller (Ajax). Voor: Swart, Cruyff, Nuninga en Keizer (allen Ajax). Als reserves zijn aangewezen: Van Leeuwen (GVAV), Suurbier (Ajax), De Zoete (ADO), Warnas (Go Ahead) en Van der Kuylen (PSV). Wt ÈijP; Stormachtig toegejuicht door by na twin tigduizend toeschouwers hebben maandag avond de Tsjechische volleyballers in het winterstadion van Praag een 3-2 overwin ning behaald op de wereld- en Olympische kampioen Rusland. Een verrassende pres tatie, die werd bereikt door een team, dat van de eerste tot en met de vijfde set zich volledig inzette. De Russen wonnen door verrassend goed aanvalsspel met 16-14 de eerste set, maar stuitten toen al op een ijzeren verdediging aan het net en in het achterveld van de Tsjechen. Bovendien hadden de Russen te vechten tegen het chauvinistische Tsjechi sche publiek, dat deze sporthal in een wa re heksenketel omtoverde. Met 15-2 en 15-9 brachten de Tsjechen, met Schenk, Musil en Petlak als uitblinkers, de stand op 2-1 in hun voordeel. De Russen herstelden zich echter voortreffelijk en brachten in de vierde set met 15-6 de stand op 2-2. Een totaal aangeslagen Russisch team ging ten slotte in de vijfde set na twee- eneenhalf uui imponerend en spannend volleybal met 15-4 ten onder. De Nederlandse volleyballers begonnen maandagmiddag in de B-poule (om de ne gende tot en met zestiende plaats) met een duidelijke zege in de eerste set op de Amerikanen, maar hadden niet de kracht door te stoten naar de overwinning en ver loren ten slotte met 3-1. De uitslagen van de wedstrijden om het wereldkampioenschap volleybal waren gis teren: Om de eerste tot en met de achtste plaats (Praag): RoemeniëOost-Duitsland 3-1, JapanJoegoslavië 3-2, Tsjechoslowa- kijeRusland 3-2. Om de negende tot en met de zestiende plaats (Pardubice)Nederland-Verenigde Staten 1-3 (15-5. 3-15, 1-15, 7-15), België— Turkije 3-1, ChinaBrazilië 3-1, Honga rijeItalië 3-0. Om de zestiende tot en met de tweeën twintigste plaats: FrankrijkWest-Duits- land 3-0 (15-6, 15-9, 15-5), Cuba—Finland 3-0 (15-8, 15-8, 15-10). VOETBAL. D£ uitslagen van de maan dagavond in de eerste divisie van de En gelse league gespeelde wedstrijden luiden: Aston VillaSouthampton 0-1, Blackpool Liverpool 1-2. Voor de dinsdagavondmeeting in Hilversum li de belangstelling van de zijde der trainers weer zo groot, dat splitsingen noodzakelijk waren. De tips: HILVERSUM, dinsdag 6 september 1. Hetty-prijs: 1. Firmin; 2. Ferry; 3. Freule; outsider: Fernandel. 2. Roelie-prijs: 1. David O II; 2. Dox van Rood en Noot; 3. Caruso; outsider: Damsel D. 3. Betty-prijs: 1. Darley Volann; 2. Etoile de Quinio; 3. Don Stuermann W.; outsider: Early. 4. Grote September-prijs: 1. Canard S.; 2. Fritz Hanover; 3. Zilver Kid; outsider: Colum bus. 5. Amateurkampioenschap VI (le afd.): 1. Comte du Commerce: 2. B. Roi Kinley; 3. Com- tesse Terraise; outsider: Cochinzanger S. 6. Gerry-prijs (le afd.): 1. Cilly Harvester K.; 2. Dione G.; 3. Diana Volann; outsider: Dakota Scotch. 7. Mettie-prijs: 1. Zevenklapper; 2. Bretteur P.; 3. Ammettiena van IJmuiden; outsider: Ab dullah Hanover. 8. Amateurkampioenschap VI (2e afd.): 1. Don Faune: 2. Antia; 3. Blanchefloor; outsider: Eiko T. 9. Corry-prijs: 1. Carmania; 2. Dinka; 3. Dou ble Six IT; outsider: Bentley Harvester. Op de renbaan Duindigt zijn het woensdag middag de tweejarige dravers, die in de Jonker en Joffer-prijs vele duizenden guldens kunnen verdienen. Het is nog maar een voorproefje voor de komende Produktendraverij, waarin het zwakke en sterke geslacht in één draverij uit komt. Nu zijn het zeven hengsten, waarvan Fouquet de beste is en maar liefst zestien mer ries, die gaan strijden om een plaats in de Produktendraverij De tips: DUINDIGT, woensdag 7 september DRAVERIJEN 1. Eronica W.-prijs: 1. Darcy Again L.; 1. Eroelina: 3. Esmeraud; outsider: Erica. 2. Christine Mac-prijs: 1 Boy van Quick; 2. Cyrano Silk; 3. Coma M.; outsider: Dominica. 3. Djenghis Khan-prijs: 1. Cisca Scotch; 2. Eliza Mac; 3. Dorothea; outsider: Bonnie Mars. 4. Jonker-prijs: 1. Fouquet; 2. Freeloader; 3. French Mac; outsider: Flying Hollandia. 6. Diomedea S.-prijs: 1. Allouez II; 2. Diome- dea S.; 3. Double v. d. Lente; outsider: Amol- dus. 7. Joffer-prijs: 1. Stal Middenmeer (Fleetness V.; Friscoline Mac); 2. Fratertje S.; 3. Freya Hollandia; outsider: Fiona Axkit. 8. Chantiago-prijs: 1. Germano; 2. Z the Saint; 3. C. Alkestis van E.; outsider: Barones Spen cer K 10. El Mac-prijs: 1. El Cid d'Aster; 2. Exclusif du Commerce; 3. Erna M.; outsider: Esme ralda. RENNEN 5. Gouden Droom-prijs: 1. Evian; 2. Kohinoor; 3. High Hat; outsider: Lady Be Good S. 9. Karim-prijs: 1. Marijke; 2. Toumado; 3. Mag- ma8pic; outsider: Nina. Maandagmiddag, tijdens de opening van het congres van de IAAF (int. ama teur atletiek federatie), stond een woe dende president, de Engelse markies van Exeter, voor de vertegenwoordigers van vele landen met in de ene hand een atle- tiekschoen en in de andere 600 dollar. „Met dit bedrag, mijne heren", zo zei hij, „is tijdens de Europese kampioen schappen in Boedapest geprobeerd een tweetal atleten om te kopen om dit merk schoenen te dragen." Wat was het geval? De Duitse schoen firma Puma, jarenlang in een strijd om de hegemonie van de verkoop van sport schoenen gewikkeld met Adidas, had ge probeerd twee Oostduitse atleten, Jörgen Haase en Jörgen May, om te kopen met een bedrag van 600 dollar, als zij toch maar met dit merk schoen zouden lopen. Beide atleten accepteerden het geld, maar gingen onmiddellijk naar hun officials, die zich in verbinding stelden met de hoogste instantie, de IAAF. Degenen, die gepoogd hebben de atleten te verleiden, zijn bekend en de IAAF zal tegen hen en tegen de schoenfabriek een proces aan spannen. Het was reeds eerder bekend, dat er geld onder tafel werd gegeven om een bepaald merk te dragen en daarbij ging het niet alleen om schoenen. Maandag werd in Boedapest de zaak voor de eer ste maal officieel, omdat men eindelijk de bewijzen in handen had gekregen. De Nederlander ir. A. Paulen, die als president van de Europese commissie van de IAAF is herkozen, zei: „Wij willen de atletiek vrij van smetten houden en daarom zijn we zo blij, dat we nu ein delijk bewijzen in handen hebben om de „boosdoeners" aan te pakken". Georg Kessler rekent op een eervol resultaat. Hij heeft een groot vertrouwen in zijn spelers. „We hebben ons goed voor bereid. Vandaag zullen wij nog eens de film van de wedstrijd HongarijeBrazilië bekijken. We zullen alles in het werk stellen om een waardig tegenstander te zijn". De bondscoach merkte voorts op: ,.ik ben een groot bewonderaar van de Hongaarse ploeg. Het elftal is naar mijn mening sterker dan in 1954. Vooral hun wijze van massaal aanvallen, wanneer de gelegenheid daarvoor aanwezig is, be wonder ik zeer. Ik ben enorm blij, dat Nederland al direct tegen deze machtige tegenstander in het veld komt". Over de keuze van de spelers gaf de coach weinig inlichtingen. Wel liet hij de gisteren op het sportcentrum aanwezige sportjournalisten concluderen, dat de ver kiezing van Flinkevleugel en Veldhoen o.a. te danken was aan een grotere inter nationale ervaring. De Ajaxied Suurbier zal dus moeten wachten voor hij zijn interlanddebuut zal kunnen maken. Kess ler zei: „hij (Suurbier) is een groot talent en zal in de toekomst zeker zijn kans krij gen". In het kader van het voorbereidings programma was geen gelegenheid om een oefenwedstrijd te spelen. Voor de andere geplande interlandontmoetingen zal wel een sparringpartner worden gezocht. In vergelijking met de uitverkorenen in 1961, toen Nederland ook tegen Hongarije aantrad, zijn alleen Eddy Pieters Graaf land en Ben Muller weer opgesteld. Hon garije won op 30 april 1961 met 3-0. Enkele maanden later bereikte een gewijzigde ploeg, met name de verdediging was ver- jeugd, in Boedapest een bijzonder eervol resultaat. (3-3). De Hongaren komen in Rotterdam met een elftal binnen de lijnen, dat vergeleken met het wereldkampioen- De strafcommissie van de KNVB heeft de EDO-speler Koek, met ingang van 1 september voor zes wedstrijden geschorst wegens het bezigen van onwelvoegelijke taal en het bij herhaling aanmerkingen maken op de leiding van de scheidsrech ter tijdens de wedstrijd EDOZFC op 27 augustus. Wegens een poging tot trappen van een tegenspeler tijdens de op 28 augustus ge speelde wedstrijd FC VVVGooiland zijn de spelers Van der Hoogen (Gooiland) en Vercoulen (WV) voor vier wedstrijden, waarvan een wedstrijd voorwaardelijk, met een proeftijd van een jaar, geschorst. Rom- mers (RBC) werd een schorsing van 4 wed strijden opgelegd, omdat hij zich tijdens de wedstrijd RBCDHC op 27 aug. aan trap pen naar een tegenspeler heeft schuldig gemaakt. Van Maurik van Velox werd voor drie wedstrijden, waarvan een wed strijd voorwaardelijk, met een proeftijd van een jaar, geschorst wegens bij herha ling ruw spel tijdens de wedstrijd SC DrenteVelox op 27 augustus „Ik geloof, dat de twee met stuurman moeilijk zit", sprak chef d'equipe Pen- nings, toen na twee volle uren durende marathonloting eindelijk het laatste num mer was getrokken. Maar, hij vervolgde „Dat is jammer, maar bij een kampioen schap, waarin halve finales moeten wor den gevaren, is die loting echt niet zo be langrijk". De leider van de Nederlandse roeiploeg bij de tweede wereldkampioenschappen in Bied, die donderdagmorgen beginnen, vertolkte daarmee de gevoelens, die de ruim tweehonderd vertegenwoordigers van de FISA in het steeds warmer wordende zaaltje van het Parkhotel in Bied beheersten. De record-inschrijving maakt, dat in vier van de zeven num mers ook halve finales moeten worden verwerkt, waarvan steeds de eerste drie zich plaatsen voor de eindstrijd. De kan sen om in eerste instantie te worden uit geschakeld zakken daardoor aanmerke lijk. Bovendien weet de fortuinlijke ver liezer in een sterke serie de Neder landse „roeimathematicus" German zorgde daar enkele jaren geleden voor dat hij in een relatief lichte herkansing nieuwe mogelijkheden krijgt. Bij de vier met stuurman zal Triton het ongetwijfeld in de serie niet gemak kelijk krijgen tegen de sterke Westduitse vier, die een jaar geleden het brons ver overde. Een Jan Wienese-in-vorm bij de skiffs wordt direct om finaleplaatsen gestreden daarentegen moet in de eer ste heat van de scullers goede kansen hebben. Zijn tegenstanders heeft hij vrij wel allen ontmoet en verslagen. Wienese is echter, dat heeft hij in het verleden herhaaldelijk aangetoond een uiterst on regelmatige skiffeur. Het behoort dan ook beslist niet tot de onmogelijkheden, dat de Nieuwzeelander Watkinson, twee jaar geleden in Amsterdam vierde en kort daarop vijfde tijdens de Olympische regatta, hem donderdag een plaats in de finale zal ontnemen. Zwaar krijgt ongetwijfeld de Laga- twee met stuurman het. De Russische twee, gevormd door Vitautus Brijedis en Jonas Matejunaos vormt de grootste be dreiging. Het duo uit Litouwen zag bij de nationale kampioenschappen namelijk kans Leonid Rakovchik en Nicolai Safro- nev te verslaan. Een prestatie van groot formaat, want Rakovchik en Safronov veroverden in 1965 op de Wedaubaan goud voor Rusland. De Nereus-vier zonder stuurman be hoeft de openingsdag niet al te somber tegemoet te zien. Droog en Krijgsman, die samen de nieuwe dubbel-twee vor men, zullen echter stellig geen rustige da gen hebben, nu de Protheus-Nautilus- combinatie weet, dat in de serie enkele banen van hen af Zwitserland, de titel houder, zijn kansen verdedigt. Resteert de acht van Nereus, waarin de Amster dammers weliswaar geen medaillewin naars van de strijd op de Wedau-baan van Duisburg ontmoeten, maar waarin Italië en Joegoslavië, het vorige jaar beide in de eindstrijd, de heat voor de Nederlanders beslist niet tot een lichte maken. Het Braziliaanse Santos heeft maandag in een vriendschappelijke wedstrijd in het Yankee-stadion in New York voor bijna 42.000 toeschou wers met 41 gewonnen van het Milanese Internazionale. Bij de rust was de stand 11. Zelden tevoren waren in Noord-Amerika zoveel toe schouwers bij een voetbalwedstrijd. Op de foto: Sarti, de doelman van Inter, redt fraai bij een aanval van Pele (Santos). Bedin van Inter zit in het nauw. Het damtoernooi om de Challenge Mon dial is maandag in Ales voortgezet met de partijen uit de dertiende ronde. Sij brands behaalde een overwinning op de Zwitser Kuyken en staat nu met de Rus sen Tsjeeholev en Andreiko op de gedeel de eerste plaats. De Russen speelden te gen elkaar gelijk. De beker, die de aanvoerder an Haarlem Nicols, Leo Kops, zaterdag uit handen van de vice-voorzitter van de FEB (de internationale honkbal- bond), de heer Posthuma, ontving was niet de Europa Cup. Die was wel de inzet van de honkbalstrijd," die Haarlem Nicols met 104 had ge wonnen van Europhon Milaan, maar prins Steno de Borghese, de voorzit ter van de FEB, was niet naar Haar lem gekomen met de Europa Cup, die de vereniging Neptuno, waarvan h(j ook voorzitter is, in het bezit had. Er was dus geen Europa Cup in het Haarlemse honkbalstadion, terwijl Haar lem Nicols en Europhon Milaan daarom speelden. Dat de uitreiking van de beker dus niet mogelijk zou zijn, werd voor de wedstrijd als een onmogelijk slot gezien van deze wedstrijd. Er werd besloten een van de bekers, die Boudewijn Maat, eer ste honkman van het Haarlemse team, in zijn honkballoopbaan heeft veroverd, als tijdelijke Europa Cup dienst te laten doen. Het werd de beker, die Maat bij de Euro pese kampioenschappen in Rome had ver overd als beste slagman. Die beker overhandigde vice-voorzitter van de FEB, oud voorzitter van de KNHB <4 - -tl Met de Europa Cup": Kops, Ter Neuzen, Boudewijn Maat, Dolf de Zwart en Robert Maat. dokter Posthuma aan Leo Kops. Het be stuur van Haarlem Nicols heeft inmid dels geprotesteerd tegen het wegblijven van prins De Borghese met de Europa Cup, dat contra de algemene verwachting was en niet gebruikelijk is bij de finales in toernooien om de Europa Cup. De beker zal nu waarschijnlijk worden uitgereikt tij dens de jaarvergadering van de FEB. Rudi Altig, de Duitse wereldkampioen wielrennen op de weg bij de professio nals, zal bij de UCI (internationale wiel- renunie) een eis tot schadevergoeding in dienen ten bedrage van 100.000 mark (90.000 gulden), indien zijn schorsing van twee maanden gehandhaafd blijft. Door deze schorsing ontbreekt hem de moge lijkheid te starten in talloze criteria en in de zesdaagsen van Berlijn, Dortmund en Frankfort. (Van onze softbalmedewerker) Het Nederlandse softbal heeft het af gelopen weekend in Duitsland bewezen op eenzame hoogte in Europa te staan. Tegen een AU Star team, samengesteld uit speelsters deelnemend aan de Ameri kaanse competitie in West-Duitsland werd zaterdag in Heidelberg met 17-6 gewonnen, terwijl zondag in Kaiserslau- tern een 10-2 zege werd behaald. Aanvallend deden de Amerikanen niet voor de Nederlandse speelsters onder. Verdedigend kwam men er echter niet aan te pas. Naast zwak veldspel bleken de Amerikanen niet over werpsters van klasse, zoals Trudy Beelen en Mary Boekhout te beschikken. De sterkte van het Nederlands negen tal bleek vooral in de tweede wedstrijd. Hoewel enkele Nederlandse speelsters op plaatsen speelden, die zij normaal nooit bezetten, zagen de Amerikaanse speel sters geen kans deze fantasie-opstelling voor problemen te plaatsen. Voor Neder land sloeg Lucy Handgraaf in de wed strijd de eerste en enige homerun. Hongarije is ervan overtuigd dat Nederland woensdagavond in Rotter dam de voetbalwedstrijd om de Euro pa-Cup voor landenteams gaat ver liezen. Er is, bij de Hongaarse elf, geen enkele speler die ook maar een moment twijfelt over de gunstige uit slag. Enkele prognoses zijn: Bene: 2-1; Vraga: 3-2; Gelei2-1; Meszoly: 2-1; Molnar: 2-1; Albert; 3-1. Manager Ru- dolf lllovsky is van mening dat zijn team tenminste met een verschil van 2 doelpunten wint. (Van onze sportredactie) Het Nederlands elftal, dat woens dagavond om 20.30 uur in het Feyenoordstadion tegen Hongarije in het veld komt, telt één debutant. Bondscoach Georg Kessler heeft de Ajax-aanval overgeplant in de Nederlandse topformatie, hetgeen dus voor Johan Cruyff zjjn debuut in het Oranje betekent. Gisteren arriveerden de Hongaren op Schiphol. De Hongaarse coach lllovsky met de spelers Albert en Mazoly. schap in Engeland slechts één wijziging ■heeft ondergaan. Kalman Ihasz van de nationale kampioensploeg Vasas vervangt Matrai. De opstelling is als volgt: Doel: Szent- mihalyi; Achter: Kapozka; Meszoly; Si- poz; Ihasz; Midden: Varga; Rakosi; Voor: Molnar; Albert; Bene; Farkas. De doelverdediger mag in deze wed strijd die gespeeld wordt in de voorronde van het toernooi om de Europa Cup voor landenteams zo nodig worden vervangen. Voor de veldspelers zijn geen invallers toegestaan. In de voorronden van dit Europa Cup toernooi beslist bij gelijk puntental niet het doelgemiddelde, maar het doelsaldo. De produktiviteit is het be langrijkste. Met deze maatregel hoopt men al te defensief voetbal te vermijden. Nederland en Hongarije treffen in hun poule in de voorronden ook Oost Duits land en Denemarken als tegenstanders.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15