Johnson reageert op De Gaulle's voorstel Tijdschema voor terugtrekking troepen uit Vietnam mogelijk Soortgelijke „dienstregeling" van Noord-Vietnam geëist moms HEXA HET WEER Toestand van Willy Lages j is nog levensgevaarlijk Haarlemse scholier al een maand vermist Staatsgreep in Syrië verijdeld Nederlands- Indonesische verkenning Commissie-Sassen afwijzend tegenover studie loon gedachte UST weekend-systeem Ede heeft wethouder uit Boerenpartij Directeur van Duits ziekenhuis: Automobilisten in Frankrijk worden „in kaart" gebracht Militaire vakbond is tegen groetplicht pagina 2 Vakbeweging loyaal Jegens Wilson Theoretisch SUEDE - NAPPA JASJES Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten! KRANT DEZE IN Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 9 Economisch nieuws 4 Scheepsberichten 4 Beurs 4 Uit stad en omgeving4, 5, In de Vishal en op zee6 Radio en tv II KunstII Topsy12 Feuilleton13 Beeldverhalen13 Sport 13 Ferdinand13 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Meer opklaringen Het woord is aan Automatische beurs d,êMfiS NlÊUWm m UMMIÖGN Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DINSDAG 6 SEPTEMBER 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal f 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der IV (Van onze correspondent) WASHINGTON. President John son heeft gisteren een nieuwe nuance in de diplomatieke Amerikaanse po sitie over Vietnam aangeduid door tijdens een rede in Lancaster (Ohio) nadrukkelijk te zeggen dat Washing ton een tijdschema voor de terugtrek king van de Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam op tafel zal leggen zo gauw de Noordvietnamezen van hun kant bereid zijn een tijdschema te produceren over de stopzetting van hun „agressie en infiltratie". Daar mee antwoordde Johnson op de sug gestie die de Franse president, De Gaulle, vorige week in Cambodja deed en die inhield dat de Ameri kanen een tijdschema voor de terug trekking van hun troepen bekend zouden maken om de weg naar de conferentietafel te effenen. Johnsons uitspraak, die met donderend applaus door duizenden toehoorders werd begroet, betekent dat de Amerikanen De Gaulle's suggestie, waarover in de afge lopen dagen weinig positiefs te horen was in de Amerikaanse hoofdstad, niet zon der meer verwerpen, maar de bereidheid een dergelijk tijdschema op te stellen koppelen aan de eis dat eerst Hanoi met een soortgelijke dienstregeling op de proppen komt. Daarmee wordt uiteraard het oude Amerikaanse standpunt gehand haafd dat Noord-Vietnam de oorlog be gonnen is en daarom ook de eerste stap naar de vrede moet doen. De vergroting van de Amerikaanse sou plesse lijkt echter voornamelijk in te houden dat Washington nu bereid is nog voor onderhandelingen op gang komen, zich voor de hele wereld vast te leggen op een ontruimingstijdschema, waarbij (gezien andere woorden van Johnson) ook de bereidheid lijkt te komen te ga randeren dat de Amerikaanse bases in Zuid-Vietnam voor vreedzame doeleinden zullen worden bestemd. De hele kwestie is evenwel louter theorie, zolang Noord-Vietnam niet over de brug komt met een onderhandelings aanbod dat beantwoordt aan de Ameri kaanse denkbeelden. Want, zoals het hoofd van het bureau Verre Oosten van het ministerie van Buitenlandse Zaken, William Bundy, zondag tijdens zijn tele visievraaggesprek toegaf, Washington vindt dat de eerste toenaderingspoging Bartetjoriutraat - Haarlem - T®L ttMfc leidsestraat (bij Konhtgaptelft) Telefoon (OM) BSM - Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig van dinsdag- tot woensdag avond Veranderlijke bewolking met mor gen zonnige perioden. Op de meeste plaatsen droog weer. Tot matig of zwak afnemende weste lijke wind. Weinig verandering in temepratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. van Hanoi moet komen. Bundy zei ver der en dit vooral interessant in het licht van de uitlating van president John son van gisteren dat volgens hem De Gaulle's suggestie over een tijdschema voor de aftocht der Amerikaanse troepen volstrekt onbruikbaar is en het boven dien zeer de vraag was of De Gaulle's I oordeel, dat zo'n schema-Hanoi naar de groene tafel zal brengen, juist is. Bundy's uitlatingen waren scherp anti-gaullistisch en bepaald onverzettelijker dan de passa ge in Johnsons rede in Detroit. Ock president Johnson sprak zonder eni- I ge nuance over „boosaardige agressie" van Hanoi. Maar toch is ook duidelijk dat president Johnson eventuele bemid delingspogingen van zijn Franse collega er circuleren in Washington steeds meer geruchten die willen dat De Gaulle een bemiddelingsrol serieus ambieert niet wil afpoeieren al was het alleen maar om tegenover de Amerikaanse kie zers, die in november naar de stembus trekken voor tussentijdse verkiezingen, de indruk te wekken dat hij geen gelegen heid voorbij laat gaan om naar een vreedzaam einde van de oorlog te streven. (Van onze correspondent) EDE Door de verkiezing van de heer J. I van den Dikkenberg heeft Ede vandaag als eerste gemeente in ons land een wet houder uit de Boerenpartij. De heer Van den Dikkenberg is 35 jaar en veehande laar van beroep. Hij is in Ede het enige nieuwe gezicht in het college van B en W Zijn verkiezing had veel voeten in de aarde. (Van onze correspondent) BONN De directeur-geneesheer van het ziekenhuis in Braunlage, waar de oorlogsmisdadiger Willy P. F. Lages zijn laatste dagen slijt, heeft een rapport over diens toestand naar de geneeskun dig inspecteur voor het gevangeniswezen en de kinderbescherming in Nederland gestuurd. Dit is gedaan omdat men in (Van een onzer verslaggevers) „We maken ons dodelijk ongerust over onze oudste zoon, de 16-jarige Maarten", vertelt ons mevrouw Otto uit de Molijn- straat in Haarlem. „Op 7 juli is hij met onze toestemming aan een trektocht be gonnen en sedert 3 augustus hebben wij niets meer van hem gehoord. Het is mo gelijk dat hij in Libië of Egypte is". De scholier Maarten Otto zou een lift tocht door Zuid-Europa maken. Hij be studeerde een aantal kaarten en vertrok met 500 op zak. Zoals afgesproken was, stuurde hij de eerste weken gere geld briefkaarten uit steden waar hij over nachtte. Hij trok naar Spanje en moet daarna de Middellandse Zee zijn overge stoken want op 3 augustus ontvingen zijn ouders een kaart van hem uit Tunis. Sindsdien hebben zij niets meer van hem vernomen. Zij vermoeden dat hun avon tuurlijke zoon naar Libië is gegaan, maar hierover bestaat niet de minste zeker heid. Maarten zou uiterlijk op 25 augustus m Haarlem terugkeren want op 29 augustus begon zijn school weer. De Haarlemse politie heeft Interpol ingeschakeld voor een onderzoek in de Noordafrikaanse lan den. Aan het ministerie van Buitenlandse Zaken is verzocht inlichtingen in te win nen bij legaties. Mogelijk hebben ook andere Nederlandse jongens die in de afgelopen weken een trektocht maakten, Maarten ontmoet. Mocht dit het geval zijn dan stellen de ouders hoge prijs op berichten. Vanochtend vernam mevrouw Otto van iemand uit Rotterdam dat deze de jongen op 26 juli ontmoet had op de boot van Gibraltar naar Marokko. Maarten zei toen op weg te zijn naar Mekka. Maarten Otto is 1.77 meter lang. Hij draagt lang donkerblond haar. De ouders houden rekening met de mogelijkheid dat dit haar in Noord-Afrika misschien is af geknipt, want naar het schijnt stelt men lang haar daar nog minder op prijs dan hier. De jongen droeg een witte broek, een zwart colbertjasje en zwarte schoe nen. Hij was in het bezit van een rugzak en een blauwe regenjas met op de rug en de mouw een embleem van de anti- atoombomactie, Minister Luns tot sultan Boewono: „Krijg ik niet nog wat van u"' Braunlage van mening is dat met het oog op de afloop van de strafonderbre king van Lages op 9 september diens ver-1 voer naar Nederland ongewenst is. Dr. Utsch zei ons vanmorgen niets over Lages te kunnen zeggen maar liet door schemeren dat zijn toestand nog steeds I levensgevaarlijk is. Het feit dat Lages na drie maanden verlof tegen de verwach ting van de Nederlandse doktoren nog in leven was verklaarde hij door te zeg gen dat de zieke een succesvolle opera tie had doorstaan, die het ziekteproces enigszins ten gunste had beïnvloed. De ziekte van de oorlogsmisdadiger is ech-1 ter ongeneeslijk. In het uitvoerige rap port, dat reeds een week geleden naarl Den Haag blijkt te zijn verstuurd, zegt dr. Utsch onder meer van mening te zijn dat de toestand van Lages een ver blijf in welke gevangenis in welk land ook niet billijkt. Op het ministerie van Justitie in Den I Haag houdt men zich nog steeds druk bezig met de vraag op welke wijze het juridisch vacuüm kan worden gevuld als op 9 september de drie maanden duren de termijn van de strafonderbreking voor Lages zal zijn verstreken. Binnen het kader van de bestaande wet-1 geving is het, zoals bekend is, onmogelijk deze termijn te verlengen. Wat de beslissing zal zijn staat volgens I ingewijden thans nog niet vast. Denkbaar is een constructie, dat hangende het gra tieverzoek de tenuitvoerlegging van de straf wordt opgeschort. Hoe de oplossing ook uitvalt, van praktische betekenis is zij niet. Vast staat dat Lages ten dode is opgeschreven, zij het dan op een later tijdstip dan drie maanden geleden kon worden voorzien. Sultan tot minister: „Zou u nog een paar jaartjes kunnen wachten?" William Hazlitt: Zij die in oorlog zijn met anderen, zijn niet in vrede met zichzelf. (Van onze correspondent) PARIJS. De „berm-rechtspraak" voor verkeersovertreders die vorige maand in Frankrijk haar entree heeft gemaakt, is nog maar een eerste stap op de weg die de regering wil volgen om het moder ne monster van de verkeersongelukken te bezweren. Gisteren werd bekend gemaakt dat mi nister Pisam, die voor de veiligheid op de Franse wegen verantwoordelijk is, op dracht heeft gegeven geheime dossiers aan te leggen over alle automobilisten. Ze zullen in vier categorieën worden on dergebracht, naarmate ze geen, één, en kele, of meer ongelukken van ernstige of onschuldige aard op hun kerfstok hebben. Met computers zullen die gegevens onmid dellijk ter kennis kunnen worden gebracht van de prefecten die de „openlucht-tribu nalen" voor verkcerszondaars preside ren. In een later stadium hoopt men die „zonden-registers" ook als basis te kun nen gebruiken voor de vaststelling van assurantie-premies, zodat de werkelijke „heer in het verkeer" dan een lager be drag voor zijn verzekering dan de erken de „wegpiraat" zal hoeven te betalen. DAMASCUS (AP) De Syrische rege ring heeft meegedeeld dat zij een samen zwering om het socialistische Baath regi me omver te werpen heeft verijdeld. In een bekendmaking die door radio-Damas cus is omgeroepen wordt meegedeeld dat de voornaamste samenzweerders drie Sy rische politici waren die vroeger aan het hoofd van de Baath stonden, maar in fe bruari afgezet werden. Koning Feisal van Saoedi Arabïë wordt ervan beschuldigd „meer dan zeven maal het bedrag van de jaarlijkse Syrische be- grotihg uitgegeven te hebben om een eind te maken aan de Syrische revolutie". Jordanië wordt ook beschuldigd een aan deel in de samenzwering gehad te heb ben. (Van onze correspondent) Terwijl sultan Hamengkoe Boewono, de Indonesische minister van Economische Zaken, vanochtend op paleis Soestdijk werd ontvangen door koningin Juliana, werd omstreeks twaalf uur op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag het Nederlandse-Indonesische con tact informeel hervat. Vanmiddag zouden de zes Nederlandse en negen Indonesische onderhandelaars het officiële overleg voortzetten. De besprekingen van gisteren, die in de avonduren aldus minister Luns „aan het regeringsdiner in informele sfeer" zijn voortgezet, hebben geleid tot een aantal „technische verduidelijkin gen". Van Indonesische zijde heeft men erop gewezen dat de verstandhouding daarbij bijzonder goed is geweest. Het is echter duidelijk dat het onderhoud in een aantal groepen, onder andere ook in een onderonsjes van beide delegatieleiders, minister Luns en sultan Hamengkoe, nog een verkennend karakter heeft gehad. Minister tot sultan: „Natuurlijk beste kerel. Zullen we dan nu maar over wat anders praten?" (Van onze parlementaire redactie) Een departementale commissie, ingesteld om de ministers van Onderwijs en Landbouw van advies te dienen over het rijksstudietoelagenbeleid, heeft in haar vandaag gepubliceerd rapport de gedachte van studieloon of integrale vergoeding van de studiekosten van de hand gewezen. De ambtelijke commissie, die onder leiding stond van prof. dr. F. L. R. Sassen, vindt dit een uit sociaal oogpunt bezien onrechtvaardig systeem, aangezien het alle studiekosten ook van degenen wier ouders in staat zijn de kosten zelf te dragen afwentelt op de belastingbetaler, wiens inkomen gemiddeld belangrijk lager is dan dat van de ouders van het meren deel der studenten. Volgens het rapport, dat gisteren door minister Diepenhorst op een persconfe rentie in Den Haag is geïntroduceerd en dat als leidraad voor het verdere beleid moet dienen, moet het rijksstudietoela- genstelsel beperkt blijven tot aanvullen de hulp. De commissie vindt het onjuist de financiële verantwoordelijkheid voor de opvoeding geheel op de overheid af te wentelen. Een vorm van studiehulp waarop de commissie wel attendeert is de contractverhouding, waarbij de over heid de studie betaalt en de student zich verbindt later in overheidsdienst te tre den. De commissie geeft aan deze con tractverhouding de voorkeur boven de zogenoemde inverdienregeling, die zij af geschaft wil zien. De commissie, die waardevaste uitke ringen bepleit, verzet zich in meerderheid tegen het verstrekken van toelagen voor studie in het buitenland, ook voor studen ten uit de grensgebieden. Indien het buiten land zal worden verkozen omdat de Neder landse onderwijsinrichtingen geen plaats meer bieden kan adequate financiële hulp worden geboden, aldus het rapport. De commissie is voorts van mening dat het studietoelagenbeleid zonodig kan worden gehanteerd ter stimulering of afremming van de toeloop naar studieinrichtingen, die te weinig of te druk worden gevolgd. De commissie wil hen, die op 21-jarige leeftijd (exclusief diensttijd) met hun studie beginnen, automatisch geschikt verklaren voor een beurs of voorschot. Voor hen, die op oudere leeftijd begin nen te studeren, bepleit zij zwaardere geschiktheidseisen (cijferlijst met gemid deld 7 en gunstige directeureverklaringj. Aankomende studenten van 27 jaar en ouder moeten in principe niet voor een rijksstudietoelage in aanmerking komen, zo meent de commissie. Voor het berekenen van de financiële draagkracht der ouders heeft de commis sie een schaal met een degressief verloop ontworpen, die door de bewindslieden reeds voor de nieuwe cursus is overgeno men. De commissie stelt voor van de eigen verdiensten der aanvragers vijfhon derd gulden buiten beschouwing te laten, alsmede vijftig percent van hetgeen daar boven wordt verdiend. (Vervolg op pagina 2) f DAMESKAPSALON Telefoon 8166 IJmuider Courant

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1