Verenigingsnieuws uit de IJmond van Wieringer vissersvloot Gouden bruiloft in Heemskerk Smaldeel 5 oefent in Britse wateren Mgr. Zwartkruis benoemt drie vicarissen de ruijter Vlaggetjesdag in Den Oever Tienduizend gasten op feest ie de IJmond TOC-kappers bereiden zich voor op komend kapperstoernooi Gratis vise ten in visafslag werd een chaos Prins Philip redt nautisch tijdschrift Italiaanse arbeider in IJmuiden gepakt Pater in functie medebestuurder Bijrijder op onze meubelwagen Piet de Wit gehuldigd In en om de stad 1ste en 2e Verkopers Leerling-Verkoper DINSDAG 6 SEPTEMBER 1966 Velsen-IJ muiden Beverwijk Vier dagen feest U niek ,Zeetje om Gratis vise ten Bromfietser tegen auto in IJmuiden I er dacht van geweldpleging DCIJ in damstrijd om provinciale titel Martkplein ts Zoals in geheel Nederland worden van daag ook in de IJmond de nieuwe ge meenteraden geïnstalleerd. Indien de sa menvoegingsplannen doorgang vinden, zullen deze raden slechts betrekkelijk kort in functie blijven. Deze korte perio de zal echter niet gemakkelijk zijn. Het is immers te verwachten dat naarmate de meningsverschillen over de wenselijkheid van de samenvoeging zullen toenemen de neiging zal ontstaan fel te polemiseren; dit geldt zowel voor de raden als voor de colleges van burgemeester en wethouders- De thans aftredende gemeenteraden in de IJmond hebben de zaak niet op de spits gedreven al hebben de raden van Bever wijk en Heemskerk nogal wat kritiek ge leverd op de aanvaarding door het Velsen- se gemeentebestuur van de voorstellen van staatssecretaris Westerhout. De raad van Velsen heeft zich echter niet laten verleiden tot voortzetting van de discus sies vasthoudend aan de uitspraak dat Velsen de samenvoeging niet ziet als het grootste goed maar als het kleinste kwaad- Het is te hopen dat de nieuwe gemeenterader, zich een wijze zelfbeper king zullen weten op te leggen en zich zullen onthouden van beslissingen die een harmonische ontwikkeling voor de toe komst in de weg zullen staan. VWWWUMWWUUWWWMUWWUWUNAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAfti Kappers uit Beverwijk en omgeving hebben een vereniging, die kort en krach tig TOC heet; het is een afkorting voor „technische ontwikkelingsclub voor het kappersbedrijf". Secretaris is de heer G. van Amersfoort, die in Velsen-Noord (Merwedelaan 4 rood) woont; voorzitter is de heer F. Prince, de penningen worden beheerd door de heer J- Vooges en de twee overige bestuursleden zijn de heren H. van den Berg en K. Kroeze. TOC gaat in de komende winteravonden oefenbijeenkomsten houden voor dames- en herenkappers en de verwachting is dat hieraan meer leden dan voorheen uit de IJmond, Haarlem, Zaanstreek en Amster dam zullen aeelnemen. Die oefenavonden zullen voor de herenkappers geleid worden door de heer W- Ysenbrand uit Amster dam en de heer L. van Wijk uit Haar lem zal de dameskappers de fijne kneep jes op hun arbeidsterrein bijbrengen; er zal echter, voor degenen die dit nodig heb ben, voldoende aandacht worden besteed aan de grondbeginselen. Het ligt in de be doeling clubwedstrijden te houden en zelfs provinciale wedstrijden. In elk geval belooft TOC in het toernooi om het landskampioenschap goed voor de dag te komen. De verwachting is dat Be verwijk opnieuw zal worden verzocht de eerste ronde van dit kaptoernooi te orga niseren. DINSDAG 6 SEPTEMBER Stadhuis, 19.30 u.: Openbare gemeente raadsvergadering. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, filiaal Wijkerstraatweg' 77, Velsen-Noord 19-21.30 uur. WOENSDAG 7 SEPTEMBER Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen IJmuiden, 10 uur: Ned. vereniging van huisvrouwen; lezing over bont, door de heer De Rooy. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek Plein 19.45: 14.30-17.30 uur en 19-21.30 uur filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord 14.30-17.30 uur; filiaal gemeentebiblio theek en r.k. bibliotheek in Santpoort Noord, gebouw „Spaarnberg", Wüstelaan 79: 14.30-17.30 uur. R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 10-12 en 14.30-17.30 uur; filiaal Velsen-Noord, Ban- jaertstraat 13: 14-17 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. DINSDAG 6 SEPTEMBER Stadskantoor, 19.30 uur: Openbare ge meenteraadsvergadering. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 20.15-21.30 uur. R.k.-leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 19-21 uur. WOENSDAG 7 SEPTEMBER Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. ge opend 7-10 uur, 10-11.30 uur (dameszwem men), 12-13.45 uur, 14.15-15.30 uur, 16 17.30 uur en 20.45-22 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burger itraat 70: geopend 15-17.30 en 19-21 uur. R.k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend 10-13 uur en 15-18 uur. Gezamenlijke filialen, Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4; geopend 14-17 uur. yyKXXXaXXXXWOOCOOOCOCOOCyXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE (Van een onzer verslaggevers) De oude visser trok op de zeedijk de zondagse pet vaster op het gegroefde voorhoofd om te voorkomen dat de stoeiende bries ermee op de loop zou gaan en zei: „Minse, minse, wat 'n berg volk en d'r komen elk jaar meer bij". In zijn stem klinkt zowel ontzag als trots. Het haventje van Den Oever lijkt wel een kermis van uitbundig vlaggende vissersschepen. Op de schoongeboende dekken staan en zitten duizenden bezoekers zij aan zij en rug tegen rug. In de luwte van de haven zwaaien ze nog vrolijk naar el kaar. Maar de witgekuifde golven buitengaats voorspellen niet voor ieder een aan boord een plezierige vaart. Nagewuifd door honderden achterblij vers op de kade draaien de Wieringer kotters achter elkaar de Wadden zee op. Dit jongetje liet zijn portie vette gerookte paling best smaken. Den Oever kijkt op vlaggetjesdag niet op een paling meer of minder. Op een driftig heen en weer varende witte motorboot gebaart een man met weids armgezwaai naar de schippers dat ze in het konvooi moeten blijven. Het is de heer J. Holst, de voorzitter van de commissie Visserij dagen Den Oever, die als de grote organisator en animator van de vlaggetjesdag van Den Oever dit jaar voor de zevende maal gehouden als een admiraal de Wieringer vloot- schouw dirigeert. De heer Holst wist toen nog niet wat hem na de debarkatie van de bomvolgeladen schepen te wach ten stond. Vier dagen lang (van 3 tot en met 6 september) staat heel Den Oever op zijn kop om de jaarlijkse visserijdagen niet alleen tot een landelijk maar ook tot een internationaal gebeuren te maken. Den Oever en daarmee de Wieringer zeevis serij zien met lede ogen dat een groot deel van de vangsten door gebrek aan afslagruimte in IJmuiden, Urk en Den Helder wordt geveild. Dat scheelt de Wieringer vissers jaarlijks om en nabij een omzet van een miljoen gulden. Dat miljoen willen ze zelf wel hebben en daarom wordt er druk gewerkt aan de uitbreiding van de plaatselijke visafslag. In Den Oever doet zich ook het unieke feit voor dat de visafslag in feite volle dig eigendom is van schippers en vis- knechten. De naam van hun vereniging Door Eendracht Tot Vooruitgang (D.E.T.V.) is daarom geen loze kreet. De Wieringer visserij bracht het dank zij de ze coöperatie al tot een omzet van vijf- eneenhalf miljoen gulden. Den Oever ziet de toekomst vol vertrouwen tegemoet. De welvaart weerspiegelt zich in de keu rig onderhouden schepen en de propere haven op de drempel van Noordzee en IJsselmeer. In de visafslag van Den Oever kon men over de hoofden lopen bij het uitreiken van gratis vishapjes. Dui zenden liefhebbers smulden er van garnalen, gerookte paling en zure mosselen. De jaarlijkse vlootschouw in Den Oever trok gisteren een record aantal belang stellenden. In honderden auto's en tiental len reisbussen kwamen zeker tienduizend bezoekers van heinde en ver. Ver voor het vertreksein van twee uur puilde het .haventje uit van de pleziervaarders. De ongeveer honderd gepavoiseerde vissers- Volbeladen met bezoekers varen de gepavoiseerde Wieringer kotters de haven van Den Oever uit voor de jaarlijkse vlootschouw op de Waddenzee. vaartuigen lagen zwaar van hun gélegen- heidsvracht aan de wal te wachten op de feestelijke uitvaart. Na een „zeetje om" van anderhalf uur stoomden ze weer binnen. Ettelijke gasten zagen wat bleek om de neus want buiten de haven was het water niet direct zo glad als een spiegel. Toen volgde de stormloop op de visaf slag waar gratis viseten in het vooruit zicht was gesteld. De duizenden liepen el kaar zowat onder de voet. Een vissers vrouw mompelde verbijsterd: „Ze lijken wel uitgehongerd." Een vader met zijn dochtertje op de schouders riep omstuwd door de massa verschrikt naar zijn vrouw ergens bij de ingang: „Terug, terug. We komen er niet door. Dan maar geen vis." Maar de man kon voor noch achteruit een stap meer verzetten. Een stem door de luidsprekers: „Wil de politie alsjeblieft hier komen om de zaak een beetje te re gelen." Bij de kraampjes werden de por ties garnalen, paling en zure mosselen weggegrist als gold het een wedstrijd. De veilinghal schudde op haar grondvesten. Iedereen hapte in en kauwde op de trac- taties van het feestvierende Den Oever. Buiten schetterde een boerenkapel. De conferencier in blauwe kiel schalde in Westfries dialect: „Zingen jullie mee, mensen, we maken d'r een lollige boel van." Een met sparregroen en gladiolen ver sierde erepoort wijst aan het St. Agnes- plantsoen de weg naar de woning van het echtpaar Lensen-Rozemeijer, dat op 12 september, zijn gouden bruiloft zal vie ren. De bruidegom Hein Lensen, die 77 jaar is, is een geboren en getogen duinkan- ter. De bruid, Grietje Lensen-Rozemeijer, is vijf jaar jonger dan haar man en werd in Uitgeest geboren. Het gouden paar heeft elkaar in „de aardbeien" leren kennen; Hein Lensen plukte bij Siem de Ruiter en Grietje Ro- zemeijer, die toen nog 15 was, bij Jaap de Ruiter. Tot een verkering kwam het toen. nog niet, want de jongeman had al verkering, en wel met een kennisje van Grietje. Dit meisje overleed echter en ondanks het feit, dat Grietje wel eens tegen haar kennisje gezegd had: „Ik snap niet, wat je in die jongen ziet" werd zij na verloop van anderhalf of twee jaar zo verliefd op „de roetmop", zoals zij hem noemde, dat zij toch een verkering aanknoopte. Op 22-jarige leef tijd gaf Grietje haar ja-woord. Zij heeft er nooit spijt van ge kregen. Samen met haar man heeft zij weliswaar moeten ploeteren en zwoegen op het tuindersbedrijfje en af en toe was het wel eens zo erg, dat zij geen eten in huis hadden, maar zij was gelukkig met hem en haar tien kinderen, waarvan er nu nog negen in leven zijn. zet de zon spelenderwijs naar uw hand met LUXAFLEX aluminium jaloezieën WUMUUfUUmUmM kt y J m - ss jSbs W mm Ammimiiiiiié O - ,A, Vakkundige plaatsing. Pasklaar voor uw raam. Off. Luxaflex - dealer Marktplein 29 IJmuiden 02550-7541 Marktplein 29 - IJmuiden - Telef. 7541 (Er is bij ons altijd plaats voor uw auto) Op het kruispunt Daltonstraat-Edison- straat in IJmuiden is maandagavond een 20-jarige bromfietser door een personen auto aangereden. Hij brak twee voetbeen tjes en liep schaafwonden op. Na in het Antoniusziekenhuis te zijn behandeld is hij naar zijn woning gebracht. De brom fietser zou de auto geen voorrang heb ben verleend. Sinds mei van het vorig jaar is het echtpaar verhuisd van Heemskerk aan Duin naar het St. Agnesplantsoen. Beide echtelieden zijn nog goed gezond en de heer Lensen is een trouw bezoeker van de bejaardensoos. Mevrouw Lensen houdt zelf haar gezellige woning nog helemaal alleen op orde, al wordt zij wel eens enkele keer geassisteerd door één van haar dochters jf schoondochters. Op maandag 12 september zal er 's mid dags om drie uur in de parochiekerk van de H. Laurentius een gezongen H. Mis worden opgedragen, waarna het feest met de negen kinderen en vijf en twin tig kleinkinderen in café van Noort aan de G. van Assendelftstraat verder zal worden gevierd. Van vijf tot zes uur zal het echtpaar Lensen recipiëren. Smaldeel 5 van de Koninklijke Marine, bestaande uit de kruiser De Ruyter, de jagers Noord-Brabant, Zeeland, Limburg en Drenthe en de onderzeeboten Zee leeuw, Walrus en Potvis, is op het ogen blik bezig met een najaarsoefenreis in de Britse wateren. Enige vliegtuigen en he likopters van de squadrons 4 en 8 me ter aan de oefeningen die deze schepen houden deel. Ze opereren daartoe van Britse bases. De kruiser de Zeven Provinciën houdt individuele oefeningen vanuit den Helder, evenals de jager Amsterdam. Toezicht op de visserijbepalingen houdt op de Noord zee het fregat Jaguar. Op de Zeeuwse wateren wordt dié taak waargenomen door het patrouillevaartuig Bulgia. 20 sep tember zal het opnemingsvaartuig Luy- LONDEN (AP) Prins Philip van Groot-Brittannië heeft het kleine nauti sche tijdschrift „Ships Monthly" gered door er een artikel in te schrijven. Het blad is in januari opgericht maar was spoedig in 'financiële moeilijkheden ge raakt. Zonder dat de hoofdredacteur, D. H. Martin, het wist had het één geestdriftig lezer in Buckingham Palace, die er prijs op stelde dat het tijdschrift kon blijven verschijnen. De gemaal van koningin Elizabeth II, een harsttochtelijk zeiler en oud-luitenant van de marine, stelde voor dat het tijd schrift een supplement over het Britse na tionale scheepvaartmuseum zou publice ren. Dit op zichzelf zou misschien de oplage van het blad niet hebben vergroot. Maar een aanbod van hem gratis onder zijn eigen naam een lang inleidend artikel te schrijven deed het. „Door de gunstige wind uit een volkomen onverwachte hoek zijn we nu van de rotsen af," zei de dank bare Martin. mes vanuit Den Helder naar Suriname vertrekken om daar de Snellius af te los sen. De mijnenbestrijdingsquadrons hou den hun normale individuele oefeningen. Een onderhoudsbeurt ondergaat op het ogenblik het bevoorradingsschip Poolster. Het schip ligt op de werf van de Rot terdamse droogdokmaatschappij. Ook de Karei Doorman is zoals bekend niet in de vaart. Het schip wordt gerepareerd. Het patrouillevaartuig Hadda staat ter beschikking van de vaaropleidingen in Den Helder. De fregatten Van Amstel en de Bitter staan ter beschikking van de commandant zeemacht in de Nederlandse Antillen. De Velsense politie heeft maandag in IJmuiden een 26-jarige Italiaanse haven arbeider aangehouden die verdacht wordt van openlijke geweldpleging op zaterdag 3 september in Alkmaar. De man is aan de Alkmaarse politie overgegeven. In de tweede week van september zal de strijd om het clubkampioenschap dam men van Noord-Holland beginnen. In de eerste ronde ontmoeten elkaar Alkmaar Schagen. Diemen-Zaandam. Trefpunt- KDA. Heemstede-Ons Genoegen. DCIJ- Haarlemse damclub. DCIJ heeft dit jaar de volgende spelers voor het eerste tiental beschikbaar. H. Laros, B. Dukel, T. Tielrooy, P. v. d. Berg, K. Pippel, H. Swier, L. C. Vooys, A. W. Beukema, J. van Straten, P. Kok, H. J. Winter, D. Ott, W. Gomes, K. de Jong en K. v. d. Steen. De nieuwe bisschop van Haarlem, mgr. drs. Th. H. J. Zwartkruis heeft een nieuwe vicaris generaal en drie vicarissen be noemd, die hem behulpzaam zullen zijn bij het bestuur van zijn bisdom. Hun taken zullen in grondig overleg en intense samenwerking, onderling en met andere verantwoordelijke personen, nog nader worden bepaald en omschreven. Voor deze taakverdeling is het beraad van priesters en leken, dat door de vorige Haarlemse bisschop, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard op gang is gebracht, van het allergrootste belang. Mgr. Zwartkruis heeft vandaag de be noeming bekend gemaakt in een brief die aan alle priesters van het bisdom is ge stuurd. Tot vicaris generaal is benoemd mgr. J. M. Groot, die onder de vorige bisschop deze functie reeds vervulde. Mgr. C. G. van Trigt die eveneens vicaris generaal was heeft de bisschop verzocht niet meer in dit ambt te worden benoemd. Aan dit verzoek heeft mgr. Zwartkruis gevolg gegeven. Mgr. Groot zal zich in het voorlopig schema van werkzaamheden bezig houden met de zorg voor die voorzieningen, welke op het vlak van de economische begelei ding noodzakelijk zijn voor een goede uitoefening van de bisschoppelijke taken. Tot vicarissen naaste medewerkers van de bisschop dus zijn benoemd de franciscaan dr. Rigobert Koper, dr. H. W. J. Kuipers en dr. J. J. M. Stieger. De be noeming van pater Koper in een van de hoogste ambten van het bisschoppelijk bestuur zal voor velen een verrassing zijn, omdat het nog toe geen gewoonte was, dat regulieren in een typische organisatie van wereldheren (seculieren) „een stem in het kapittel" hadden. Pater Koper zal zijn functie van overste van het francis caanse klooster in Hoorn neerleggen en zich mettertijd in Haarlem vestigen. Hem zal onderdak worden verleend in het bisschoppelijk huis aan de Nieuwe Gracht. De uitbreiding van onze zaak vraagt weer nieuwe enthousiaste medewerkers bekend met meubelen en tapijten. bijdehande jongeman die het mooie meubelverkoopvak grondig wil leren. accurate werker die de meubelen samen met onze chauffeur bij cliënten aflevert en opstelt. Gezeten in een open auto werd Piet de Wit, wereldkampioen der amateurstayers, maandagavond in Wormer ingehaald met de plaatselijke muziekvereniging voorop. In de feeststoet waren ook zijn wieler vrienden van DTS, onder wie Tiemen Groen. Burgemeester A. Loggers bracht in de raadszaal namens het gemeentebestuur van Wormer zijn bewondering voor Piet de Wit tot uiting. Ook gangmaker Koch en Tiemen Groen werden in deze huldi ging betrokken. Namens het gemeentebe stuur bood burgemeester Loggers de suc cesvolle wielrenner een gouden vulpen met inscriptie aan. Voor de woning van de we reldkampioen was door de gemeenschap van Wormer een podium aangebracht, waarop Piet de Wit de blijken van waar dering van buurtbewoners en plaatselijke verenigingen in ontvangst nam.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5