Tweehonderd getuigen worden in Ben Barka-proces gehoord Paleis van justitie moest zelfs worden verbouwd BB bijna-mini STRIKE Give a man a Lucky Eis van 2\ jaar gevangenis en vijf jaar ontzegging Voor de politierechter y Koe won het van echtgenoot Moboetoe draagt macht over aan het parlement Sekte vecht met de politie op Mindanao Haarlemmer reed op agent in bruynzeel keukens zaandam Behoud een jeugdig uiterlijk uw eigen keuken naar maat Deense meubelstand bij „Wonen 1967^ DINSDAG 6 SEPTEMBER 1966 9 Wie is de winnaar? Olie. De oliehaard is winnaar. Want olie is schoon. (1-0) En betrouwbaar. (2-0) En makkelijk. (3-0) En efficiënt. (4-0) En stabiel-in-prijs - want u betaalt voor olie nauwelijks meer dan 10 jaar terug. (5-0) En onafhankelijk - want u heeft uw eigen voorraad thuis. (6-0) Trouwens: waarom zou u niet gewoon de brandstof kiezen die u het veiligst vindt? Lord Russell VOOR AMSTERDAMS HOF Vakbeurs „Het kind" Met pantoffel ADVERTENTIE Examens PUBUKAT* VAN D€ STICHTING VOORLICHTINGSCENTRUM OUESTOOK WOUWSTRAAT S3 OEN HAAG ra Olie, dat is een rustig idee (Van onze correspondent) PARIJS. - Teil overstaan van een 150 Franse en buitenlandse journa listen en tientallen andere belangstel lenden, waarvoor een der grotste rechtszalen van het paleis van justitie tevoren zelfs moest worden ver bouwd, is gisteren in Parijs het proces geopend inzake de verdwijning van de Marokkaanse oppositieleider Ben Barka, van wie sinds oktober vorig jaar geen enkel spoor meer werd te ruggevonden. Van de negen hoofdbe- schuldigden hadden er zes in de be klaagdenbank plaats genomen. Het waren de twee Franse politieambtena ren Souchon en Voitot, die hun mede werking aan de illegale arrestatie van Ben Barka in Parijs hadden verleend. Commissaris Leroy-Finville, die ten- laste wordt gelegd dat hij van de mis dadige plannen op de hoogte was, zonder ze tijdig te hebben verijdeld. De journalist Bernier, een magere en De Franse filmster Brigitte Bardot is in Londen waar ze de rol van een Frans model zal spelen in de film „Twee weken in september". Op vallend kenmerk van BB was een bijna-mini tartan-rok. BAO TRI (AP) Een Zuidviet- namese vrouw die moest kiezen tus sen haar man of haar koe koos, vol gens het verhaal van een Amerikaanse adviseur, haar koe. Een dorpshoofd, dat wist dat een van zijn dorpelingen een Vietcongstrijder was, liet diens vrouw bij zich komen en nam haar haar koe af. Hij zei haar, dat ze de koe terug zou krijgen, als haar man werd ge pakt. Ze dacht een dag na en bracht de politie toen naar de schuilplaats van haar man. Die zit nu in een krijgsge vangenkamp. De koe staat weer op stal. De papieren van generaal Jacquier de voormalige chef van de Franse contraspionage, worden door een agent gecontroleerd als hij het Pa leis van Justitie betreedt, waar maandag het proces Ben Barka is begonnen. nerveuze jongeman, die als tussen persoon is opgetreden, maar die be weert dat hij als geestverwant en vriend van Ben Barka diens leven juist had willen redden. Bernier kreeg het intussen gisteren al enkele keren met de rustige en aartsva derlijke president der rechtbank, Perez, aan de stok, toen hij zich in een uitvoerig exposé wilde storten om zijn onschuld aan te tonen. Nadat hem tweemaal het zwijgen was opgelegd wist hij zijn zenu wen niet langer in bedwang te houden en snikkend zakte hij in zijn bank in elkaar. De belangrijkste beschuldigde onder de aanwezigen is overigens de dubbel-spion en voormalige douanebeambte van Orly Lopez, gekleed in een donker pak, pun tige neus, levendige en intelligente ogen, waaraan niets leek te ontgaan en wat mondaine manieren, beleefd en voorko mend tegenover mijnheer de president. En tenslotte, als enige Marokkaan, de pseudo-student El Mahi, neef van de mi nister van Binnenlandse Zaken generaal Oufkir, die bij de voorbereiding van de aanslag tevens als het oog van zijn machtige oom schijnt te hebben gefun geerd. De oom zelf, die, niet alleen als de her sens, maar naar alle waarschijnlijkheid ook als de daadwerkelijke arm van deze politieke moord is opgetreden, heeft er de voorkeur aan gegeven tijdens het proces op een veilige afstand te blijven. Giste ren heeft de rechtbank zich nog hoofdza- KINSHASA (AP) De Kongolese pre sident Joseph Moboetoe heeft de buiten gewone macht die hij begin van dit jaar aan zich trok aan het parlement over gedragen. De verklaring van Moboetoe werd door de verraste parlementsleden met donderend applaus ontvangen. Moboetoe zei dat zijn kabinet in het vervolg verantwoording zal afleggen in het parlement. Moboetoe kwam 24 november van het vorige jaar door een militaire staatsgreep aan de macht. Hij liet het parlement zit ten en beloofde de afgevaardigden dat ze hun ambtstermijn van vijf jaar zouden uitdienen. Toen het parlement vier maart van reces terugkwam, beweerde Moboe toe lat de parlementariërs hun vakantie gebruikt hadden om onrust te stoken in het binnenland, en hun parlementaire rechten verspeeld hadden. Hij kondigde toen aan dat hij voortaan bij decreet zou regeren. De gewezen president Joseph Kasavoe- boe, die voor het leven senator is, ver scheen niet op de vergadering. Hij heeft nog nooit een zitting van het parlement bijgewoond. kelijk tot de formaliteiten van de onder vraging bepaald, om bovendien te beslis sen dat de zaak van de afwezige beschul digden, generaal Oufkir en nog twee van zijn handlangers, afzonderlijk behandeld zal worden. Er zullen tweehonderd getuigen worden gehoord onder wie de beroemde Engelse filosoof lord Russell, die uiteen zal zetten welke belangrijke plaats Ben Barka in nam onder de leiders van de vrijheids beweging der gekleurde volken. Men re kent erop dat het proces minstens drie a vier weken zal duren. De broer van Ben Barka, een advo caat, die het proces aanhangig heeft ge maakt, gaf gisterochtend nogmaals een uitvoerige verklaring uit, om te betogen dat zowel de Franse als de Marokkaan se autoriteiten in gebreke zijn gebleven om de volledige waarheid over deze poli tieke misdaad aan het licht te brengen. De diplomatieke druk die op Parijs vanuit Rabat is uitgeoefend om het pro ces te verdagen is intussen niet gering geweest. De aankondiging van het proces heeft indertijd al de terugroeping van de wederzijdse ambassadeurs ten gevolge gehad. Zou Oufkir, als minister van een bevriende mogendheid bij verstek ver oordeeld worden, dan zullen van Marok kaanse zijde nog zeker veel radicalere maatregelen volgen. Marokko is het land waar de grootste Franse kolonie is ge vestigd, en de toekomst en het bestaan van vele tienduizenden Fransen staat nu met het vonnis op het spel. MANILLA (Reuter) Een groep reli gieuze fanatici onder leiding van een in een witte mantel gehulde en de naam „god" voerende man heeft maandag op het Filippijnse eiland Mindanao opnieuw gevechten met de politie geleverd. Bij het treffen tussen volgelingen van de baardige leider, die zegt onkwetsbaar te zijn, en de politie werden zes mensen ge dood. Duizend leden van de sekte gaven zich aan de politie over. De fanatici mis bruikten vrouwen en kinderen als schil den tegen de aanvallen van de politie. ."'.v-v-v De procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof heeft gisteren tegen een 30-jarige los arbeider uit Haarlem twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist- De los arbeider reed in de nacht van 6 februari na het drinken van een grote hoeveelheid bier in de Grote Houtstraat in Haarlem op Het inrichten van een keuken is een persoonlijke zaak. Gezinsgrootte en leefgewoonten zijn daarbij van door slaggevende invloed. Bruynzeel-keuken- specialisten-met hun jarenlange ervaring wéten dat. Zij kunnen u adviseren bij het inrichten van een woonkeuken, een werk- of een eet- keuken. Bruynzeel keukens zijn tot in details doordacht én aan te passen aan de eisen die üw gezin stelt. vraag onzemeuwe keukenfolder I B RU YNZEEL-keukenspecialisten staan u gaarne met raad en daad ter zijde bij het inrichten van uw eigen keuken aangepast aan de eisen die u en uw gezin daar aan stellen. Zij zijn bereikbaar in onze showroom Amsterdam, P.C. Hooftstraat 49-51, Tel. 020-72 67 54 Wenst u onze nieuwe keukenfolder te ontvangen?Een briefkaart naar Bruynzeel Keukens NV Postbus 204, Zaandam is voldoende een agent in die hem een stopteken gaf. De politieman kon door opzij te springen voorkomen dat hij werd aangereden. Bo vendien reed de verdachte terwijl de be voegdheid hem was ontzegd. De Haarlemse rechtbank veroordeelde de losarbeider tot twee en een half jaar met aftrek en drie jaar ontzegging. Van dit vonnis ging de man in hoger beroep. Hij verklaarde ter zitting van het ge rechtshof dat het niet zijn bedoeling was geweest de agent aan te rijden. Wel gaf hij alle feiten toe. Na het gebeurde in de Grote Houtstraat, de man was op weg ge weest naar een café op de Botermarkt, zette de verdachte zijn auto een eind bij zijn huis vandaan en ging thuis weer ver der met bier drinken. Om drie uur 's nachts achtte hij het gevaar geweken en ging zijn auto ophalen. Maar op weg naar huis kwam hij juist een patrouille wagen van de politie tegen. Hij werd klemgereden en na een vluchtpoging ge pakt. De procureur-generaal vond het rijden tijdens een ontzegging en onder invloed en poging tot doodslag bewezen en zag geen reden tot verzachting van het von nis van de Haarlemse rechtbank. Hij kwam tot bovengenoemde eis. Arrest op maandag 19 september. De Deense minister van Cultuur, de heer Sölvhöj komt op 24 september naar Nederland om in de Beatrixhal van de Ufiechtse Jaarbeurs een spe ciale stand van de Deense meubelin dustrie te openen. Om deze stand, die een onderdeel is van de beurs voor woninginrichting „Wonen 1967", wor den een groot aantal interieurs ge groepeerd, waarin combinatiemoge lijkheden met het specifieke Deense meubel worden getoond. Het thema van deze Deense inzending is „Hoe zit u". Een groot aantal foto's van al lerlei zitsituaties over de hele wereld zullen de expositie, die van 24 septem ber tot en met 5 oktober wordt gehou den, begeleiden. Verder brengt „Wo nen 1967" allerlei noviteiten op het ge bied van meubelen, vloerbedekking, woningtextiel, verlichting, keukenin richting en dergelijke. Elders in de Jaarbeurs wordt van 3 tot en met 6 oktober voor de vierde maal de vakbeurs „Het kind" gehou den. Het is een halfjaarlijkse beurs, waarbij de helft van de stands gere serveerd is voor baby- en kleuter mode voor het voorjaar van 1967. Ook zullen buitenlandse collecties getoond worden. Daarnaast nemen kindermeu bels, kinderwagens en babyartikelen een grote plaats in: 95 pereent van het aanbod op dit gebied is op de beurs vertegenwoordigd. De Haarlemse politierechter moest zich gisteren wel als Salomo voelen toen hij recht sprak in enkele hevige burenruzie zaken. Uit de gemeente Haarlemmermeer kwa men een moeder met twee dochters en een buurvrouw om zich te verantwoor den voor mishandelingen die zij elkaar aangedaan hadden. Moeder en dochter vormden één partij tegenover de buur vrouw. Het had allemaal plaats op 17 mei in de achtertuinen van beide buur vrouwen. De vrouwen werden om beurten als verdachten en als getuigen tegen elkaar gehoord. Hun verklaringen vormden ook onder ede, een lijnrechte tegenstelling. Volgens de buurvrouw had de moeder haar het eerste uitgescholden voor beoe fenaarster van het oudste vrouwenbe roep. De buurvrouw had toen opgemerkt dat ook de dochters van de tegenpartij wel wisten wat dit betekende. De moeder zou daarop over de heg gesprongen zijn en de andere vrouw bij haar japon heb ben gegrepen. „En toen moest ik om mij staande te houden haar vastgrijpen in haar haren". Want het klassieke gebeu ren dat twee vechtende vrouwen elkaar in de haren grijpen kon hier natuurlijk niet missen. De dochters verklaarden dat zij niet werkeloos konden toezien hoe hun moe der in de haren gegrepen werd en stap ten ook over de heg om hun aandeel bij te dragen. „Wij moesten onze moeder ontzetten", zeiden de beide dochters een stemmig. De buurvrouw vertelde een heel ander verhaal. De hele familie zou haar te lijf zijn gegaan en zij zou zelfs een messteek hebben opgelopen. Er werd verder ge sproken over gooien met grint, stuktrek- ken van een jurk, het omdraaien van een duim en krabben. Ook zou een van de beide vrouwen een fikse klap op de wang hebben gekregen, terwijl het geruk aan de haren kale plekken zou hebben opge leverd. De officier van justitie eiste tegen d« buurvrouw een boete van 75 en tegen de moeder 50 gulden. De beide dochter* wilde hij elk 25 laten betalen. „Wie er begonnen is doet er niet toe," meende hij. De politierechter loste de zaak radi caal op. „Ik kan niet ontdekken wie hier de schuld heeft, allemaal vrijspraak." Verbaasd trokken de vier strijdgezellin- nen af. Bij een van de volgende burenruzie-za ken waren een 34-jarige chef-monteur uit Zwanenburg en zijn buren betrokken. De chef-monteur bemerkte op 19 april hoe zijn vrouw last had van de buurkinderen. Hij wilde hierover eens spreken en betrad het erf van de naast hem wonende 51-ja- rige fabrieksarbeider. In de kortst moge lijke tijd waren de beide mannen slaags, waarbij de 17-jarige zoon van de fabrieks arbeider zich ook in de strijd wierp. De monteur draaide zich om, om de aftocht te blazen, maar kreeg toen met een hamer een klap op zijn hand. Ten slotte kwam de 45-jarige vrouw van de fabrieksarbeider er op af en sloeg de mon teur met een van haar pantoffels aan blauw oog. „Hij moest van m'n erf af gaan", voerde zij voor de politierechter aan. Ook in deze zaak stonden de meningen wat betreft het geven van de eerste klap tegenover elkaar. De vrouw had haar pantoffels meegenomen en zette ze net jes op het getuigenhekje neer om ze te laten zien. In dit geval zag de politierech ter toch niet zo'n warboel dat hij vrij spraak moest vragen. Hij veroordeelde conform de eis de monteur tot vijftig gul den boete en gaf dezelfde straf aan de fabrieksarbeider Voor de vrouw wilde hij het wat goedkoper afdoen, dertig gul den boete. De vrouw van midden dertig vraagt zich af en terecht hoe de jeugd van haar huid het beste bewaard kan blijven. Een eenvoudige dagelijkse verzorging van gezicht en hals met Olie van Olaz is hierop het antwoord. Deze vochthoudende tropische olie, verkrijgbaar bij drogisten en parfume rieën, houdt het vochtgehalte van de huid op peil en vormt door haar unieke eigenschappen de best denk bare bescherming tegen rimpelvor ming. Olie van Olaz schenkt u een zachte en jeugdig-frisse teint en is een weldaad voor de huid. Margaret Merril LEIDEN. Doctoraal geschiedenis R. P. van der Helm te Leiden. Doctoraal algemene taalwetenschap mej. M. Winkel te Leiden. Doctoraal semietische taai en letterkunde D. Coutinko te Voorburg.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9