Minister van Justitie B. Vorster mogelijk Verwoerds opvolger Wethoudersverkiezingen in Kennemerland UST moms SAUNA Vermoorde Zuidafrikaanse premier wordt vrijdag op „Heldenakker" begraven HET WEER Lange lijst van politieke moorden Beraad over duurdere melk T raangas tegen negers in Atlanta Twee foto's na de overval Heksenjacht in Zuid-Afrika Krachtig optreden van Wilson tegen Rhodesië geëist Politieagent schiet man dood in Breda Geen geld meer in kas voor vorstverlet Hardhandig begin van ontgroening in Utrecht Wandsysteem 51e JAARGANG NUMMER 260 WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Nazi-sympathieën Ontslagen bij staalfabriek pagina 7 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem, 2 Uit het binnenland 2, 13 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond: Brazilië 3 Buitenlands nieuws 3, 11 In de vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving4, 5 Economisch nieuws 7 Scheepsberichten 7 Beurs 7 Topsy12 Radio en tv 15 Kunst15 Haar journaal 15 Feuilleton 17 Beeldverhalen17 Sport 19 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit tweeëntwintig pagina's Weinig verandering GeldgebrekT Gemenebest-conferentie Haarlem Twee Boeren wethouder pagina 2 Het woord is aan Bij Sociaal Fonds COLBERTS - PANTALONS BOUWES PALACE voor perfecte conditie IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 ceijt, per kwartaal f 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. II. C. van der Mjje JOHANNESBURG (AP) De Zuid- afrikaanse politie heeft vandaag de pu blicatie van foto's van premier Ver- woerds moordenaar Tsafendas verbo den. Een blad in Kaapstad had de politie toestemming gevraagd een foto van Tsafendas te mogen publiceren. Het Zuidafrikaanse blad „Johannes burg Star" berichtte dat van drie pers fotografen die foto's hadden genomen toen de gewonde Verwoerd op een draagbaar van het parlementsgebouw naar een ambulanceauto werd gedra gen, de toestellen door de politie in beslag zijn genomen. De foto's die door het Amerikaanse persbureau Associated Press verspreid zijn van Verwoerd op de draagbaar, zijn genomen door een fotograaf die de politie wist te ontwijken. KAAPSTAD (Reuter, AP en AFP). In Zuid-Afrika heerst verwarring en bij de blanke bevolking verslagenheid over de moord op premier Hendrik Verwoerd. Bioscopen sloten dinsdag de deuren, sportwedstrijden werden afgelast en colleges aan de universiteit gaan niet door. Zoals wij gisteren al in enkele edities hébben gemeld, werd de Zuidafrikaanse pre mier in het parlement door een blanke man van Grieks-Portugese afkomst, Dimitri Tsafendas, in zijn borst en hals door messteken levensgevaarlijk gewond. Kort daarna stierf Verwoerd. De vijfenveertigjarige moordenaar zou er herhaaldelijk over hebben geklaagd dat de Zuidafrikaanse regering te veel doet voor de zwarte bevolking en niet genoeg voor de arme blanke bevolking. Tsafendas zit nu gevangen in een politiebureau in Kaapstad. Volgens goedingelichte kringen zou mi nister van Justitie, Vorster, de beste kan sen hebben Verwoerd als premier op te volgen. Minister Vorster werd tijdens de tweede wereldoorlog door de regering Smits om z(jn nazi-sympathieën ge ïnterneerd. Andere namen die zijn ge noemd als mogelijke opvolgers zijn Schoe- man, rxu minister van Verkeer en Don- ges, minister van Financiën. Donges neemt als oudste minister het eerste-mi- nlsterschap waar. JOHANNESBURG (AFP). Jonge lui hebben gisteravond de kraam van een f rites-verkoper in Johannesburg in brand gestoken, alleen maar omdat de eigenaar, Tsoepakis, een Griek is. Tsoepakis zei: „Omdat ik Griek ben schijnen de mensen hier te geloven, dat ik ook verantwoordelijk ben voor wat een gek onze premier heeft aange daan". IN DEZE KRANT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Droog weer jnet zonnige perioden. Vannacht en morgenochtend plaat selijk mist of lage wolken. Weinig wind en ongeveer dezelfde tempe raturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het is niet waarschijnlijk dat er een nieuwe premier zal worden gekozen voor dat Verwoerd, vermoedelijk overmorgen, is begraven. Verwoerd wordt begraven op de „Heldenakker" de nationale be graafplaats voor Zuidafrikaanse leiders. De aan het bewind zijnde blanke Natio nalistische Partij heeft vandaag haar „on wrikbare vastbeslotenheid" te kennen ge geven de koers vastgesteld door pre mier Hendrik Verwoerd voort te zetten. De voorlopige minister-president deed namens het kabinet gisteren een beroep op de Zuidafrikaanse bevolking haar kalmte te bewaren. Donges zei dat de politie „de onderste steen boven zou keren om de be weegredenen tot de onmenselijke daad te vinden." Het hoofd van de veiligheidspolitie, H. van den Bergh, is vandaag uit Johannes burg in Kaapstad aangekomen om de lei ding van het onderzoek op zich te ne men. Hij was vergezeld van brigade-gene raal G. J. Joubert, het hoofd van de in lichtingendienst- Joubert zei dat slechts één man in hechtenis is genomen in ver band met de aanslag op Verwoerd. Gisteravond laat heeft de veiligheidspo litie Dimitri Tsafendas naar een zieken huis overgebracht voor een röntgenonder zoek. Tsafendas zou een gebroken neus- en kaakbeen hebben. Hij zou deze ver wondingen hebben opgelopen bij een wor steling met parlementsleden, nadat hij Verwoerd verscheidene malen met het mes had gestoken. De politie bracht na het onderzoek Tsafendas weg- Zij weigert mee te delen waar hij gevangen wordt gehouden. Tsafendas zou volgens collega's dikwijls hebben geklaagd dat hij niet kon rondkomen van zijn maandsalaris van 500 gulden. Volgens berichten in de Zuidafri kaanse pers is hij niet getrouwd. Er zijn verschillende namen van de ar restant gegeven. Oorspronkelijk had de po litie opgegeven dat zijn naam Dimitri Sta fendas was en dat hij van Grieks-Portu gese afkomst was. De „Rand Daily Mail" heeft echter vastgesteld dat op zijn iden titeitskaart Tsafendas stond. (Zie verder pagina 11 voor reacties op de moord en een levensbeschrijving van dr. H. Verwoerd). LONDEN, (AP) De Afrikaanse leden van het Britse Gemenbest hebben er dins dag bij premier Wilson op aangedrongen de onzekerheid die ontstaan is door de moord op de Zuidafrikaanse premier Ver woerd te benutten om krachtiger maat regelen te nemen tegen Rhodesië. De Afrikaanse afgevaardigden hebben dinsdagavond besloten hun eis vandaag aan premier Wilson voor te leggen. De Afrikanen zouden de steun hebben van de Caribische delegaties Guyana, Jamaica, Trinidad en Tobago en India, die alle vertegenwoordigd waren op de vergade ring van de Afrikanen in het Oegandahuis. De zegslieden leggen er de nadruk op dat alle acht Afrikaanse landen die de Gemenebest-conferentie bijwonen zich stellen achter de eis dat met spoed inge grepen moet worden in Rhodesië en dat daarbij, indien nodig, geweld gebruikt zal worden om een einde te maken aan de nu reeds tien maanden durende rebellie in Salisbury. Op de eerste vergadering van de con ferentie heeft premier Wilson er bij de Afrikaanse landen, die critiek hebben op de Brits-Rodedische politiek, op aan ge drongen hem meer tijd te gunnen voor het uitvoeren van zijn politiek van eco nomische sancties tegen het minderheids bewind van premier Smith. Wilson sloot de mogelijkheid van toepassen van ge weld uit. De Britse premier sprak onmid dellijk nadat Malesië een beroep op Zam bia en Sierra Leonè had gedaan om zelf beheersing te tonen en geen breuk in het Gemenebest te veroorzaken. LONDEN (Reuter) Premier Ver woerd van Zuid-Afrika is de dertiende politieke figuur en de derde regeringslei der die dit jaar is vermoord. Bij de opstand in Nigeria van januari werd eerste-minister Sir Aboebakar Ta- fawa Balewa om het leven gebracht. Op 3 april vond de moord plaats op de Je- menitische eerste-minister Kwadhi Ab- doellah Irijani. De meest wereldschokkende moorden uit de afgelopen jaren waren die op pre sident John F. Kennedy, op 22 november 1963 en op de Indische leider Mahatma Gandhi, op 30 januari 1948- Sinds het einde van de tweede wereld oorlog zijn zeker 25 koningen, presiden ten en eerste-ministers vermoord, meest al met behulp van vuurwapens. Dit zijn enkele voorbeelden: 1965: de Iraanse eerste-minister Hassan Ali Mansoer de premier van Boeroen- di Pierre Ngendandoemwe. 1964: eerste-minister Jigme Dorji van Bhoetan. 1961: dictator Rafael Trujillo van de Dominicaanse republiek en de vroegere eerste-minister van Kongo, Patrice Loe- moemba. 1960: eerste-minister Hazza Majali van Jordanië- 1959: eerste-minister Bandaranaike van Ceylon. 1958: koning Feisal, kroonprins Abdoel Illah en eerste-minister Noeri es Saïd van Irak. 1957: president Arams van Guatemala. ".JMr. De Zuidafrikaanse premier, dr. Verwoerd, was vermoedelijk reeds overleden, toen broeders van de geneeskundige dienst en parlementsleden de draagbaar waarop hij lag de trappen van het parlementsgebouw afdroegen. Vlak voordat de draagbaar in een ziekenauto werd getild, bogen parlements leden zich bezorgd over het lichaam van dr. Verwoerd. Vanmiddag is op het departement van Economische Zaken het gesprek begonnen van de Nederlandse melkhandel met mi nister Den Uyl over een verhoging van de melkprijs met een cent per liter. Met de minister is al overeenstemming bereikt over een verhoging. Het gaat nu alleen nog maar over de datum van ingang. Ook de prijs van pap en yoghurt zal met een cent per liter stijgen. Een wilde jacht op een gestolen auto heeft te Breda geleid tot een dramati sche ontknoping. Op de Weerijssingel werd een van de inzittenden van de achter volgde auto, de negentienjarige F. Saffrie uit Bergen op Zoom, in het hoofd getrof fen door een kogel uit de karabijn van een politieman. De agent had gemikt op een band van de wagen, maar de kogel was teruggeketst en van onderaf de auto binnengedrongen. Bij sectie is gebleken dat de kogel een halswervel was binnen gedrongen. Toen gisteren de Amsterdamse ge meenteraad voor het eerst bijeen kwam wilde het provo-raadslid De Vries de burgemeester een schilderij van prinses Irene en haar man aan bieden. Een kordon marechaussee belette dit. (Zie ook pagina 2). ATLANTA, (AP) De politie in At lanta in de Amerikaanse staat Georgia heeft traangasbommen gebruikt om een groep van ongeveer vijfhonderd negers die dinsdag op straat protesteerde tegen het neerschieten van een neger door de politie. Er werd met stenen en flessen naar de politie gegooid, toen deze trachtte de menigte uiteen te drijven. Daarna vuurde de politie in de lucht en werd traangas gebruikt. De gouveneur van Georgia, Carl Sanders, heeft staats politie naar de stad gezonden om te hel pen de orde te bewaren. Acht kinderen die ziek werden van het traangas zijn door de politie naar een ziekenhuis gebracht. Ook een aantal ge- wondei demonstranten werden in een ziekenhuis opgenomen. De burgemeesters van Velsen, Bever wijk en Heemskerk hebben gisteravond de nieuwe raad van hun gemeente ge- installeerd. Velsens raad telt thans 33 leden: PvdA 11, KVP 7; Prot. Chr. Groe pering 6; VVD 4; PSP 3; CPN 2. Er zijn twee PvdA-wethouders en de KVP en Prot. Chr. Groepering hebben elk een wethouder. De raad van Heemskerk heeft 19 leden; er zijn twee KVP-wethouders, een van de PvdA en een voor de Prot. Chr. Groepering. De gemeenteraad van Beverwijk is samengesteld uit 11 KVP'ers (twee wethouders); 7 PvdA'ers (twee wethouders); 3 Prot. Chr. Groepering; 3 VVD; 2 PSP en 1 CPN. In de Beverwij kse raadzaal deed zich een incident voor, toen de heer Klomp (VVD) het woord kreeg. Volgens hem hadden PvdA en KVP reeds vóór II au gustus afspraken gemaakt over de verde ling van de wethouderszetels. De PvdA zou hebben gedreigd alleen dan voor het plan Westerhout (samenvoeging van de drie IJmondgemeenten tot een gemeente IJmuiden) te zijn, als er in de nieuwe raad twee wethouders van de PvdA zou den komen. De heer Klomp noemde dit marchanderen. Van de zijde van de KVP en de PvdA werd heftig ontkend, dat onderlinge af spraken zouden zijn gemaakt. De heer Jac. de Weyer noemde de beschuldigingen infaam en gemeen. Haarlem begint de nieuwe bestuurs periode van vier jaar met hetzelfde col lege van burgemeester en wethouders als het in de afgelopen tijd had. De ver kiezing van vijf wethouders (twee voor de Partij van de Arbeid, twee voor de K.V.P. en een voor de Protestants-Chris telijke Groep) leverde gistermiddag geen problemen op, omdat deze zetels in het overleg tussen de fractievoorzitters al wairen verdeeld. In de gemeenten rondom Haarlem zijn de wethoudersverkiezingen niet alle even rustig verlopen. Zowel in Bloemendaal, als in Zandvoort en Lisse is veel gedis cussieerd toen dit punt in de openbare raadsvergaderingen aan de orde werd ge steld. Voor meer bijzonderheden over deze verkiezingen verwijzen wij naar de pa gina's 2 en 5. Stanislaw Jerzy Lec: Overbevolking is het gevolg van een gebrek aan conversatiekunst. (Van onze correspondent) Het moet deze winter niet al te vroeg gaan vriezen, anders bestaat de kans, dat de bouwvakkers bij vorstverlet geen uit kering krijgen van het Risicofonds Bouw nijverheid. De stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid, waaronder de vorstver- letuitkeringen plaatsvinden, heeft name lijk geen geld meer en moet de premies tot en met december of januari gebrui ken voor het aflossen van een grote schuld bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten. De tekorten worden geweten aan de uitermate strenge winter 1962-'63. In dat jaar zijn 65 miljoen gulden aan premies ontvangen, maar 195 miljoen gulden uit gekeerd. De reserves van ongeveer 150 miljoen raakten uitgeput, omdat er ook werd gesubsidieerd (uit die pot) aan de vorstverletbestrijding. Deze subsidie be droeg de laatste drie jaar ongeveer 16 miljoen. De kosten van de stichting (ad ministratie, salarissen) soupeerden de overige miljoenen op. In de winter '63-'64 moesten 74 miljoen gulden worden uitgekeerd van een totale premieopbrengst van 77 miljoen. In de afgelopen winter kregen de bouwvakkers in vorstverlet samen 120 miljoen van de 98 miljoen aan premies. De schuld van de stichting steeg, mede door bijkomende kosten, tot ongeveer vijftig miljoen gul den. UTRECHT Het Utrechts studenten corps heeft maandag vast een voorproefje gegeven van de groentijd, die gister avond officieel is begonnen. Twintig tot dertig aankomende studenten, die belang stelling voor het U.S.C. hadden getoond, werden de dag voor de inschrijving uit genodigd op een receptie van de com missie van bestuur. Ze werden gedeelte lijk kaal geschoren en met steenkool be smeurd en moesten op en om een tafel dansen. Het ging er nogal hardhandig toe. En kele jongelui hielden een pijnlijke herin nering (een tand door de lip bijvoor beeld) aan deze eerste kennismaking met het studenten-gezelligheidsleven over. Volgens het U.S.C. zijn slechts twee stu denten kaal geknipt. Dit zou gebeurd zijn met hun uitdrukkelijke toestemming. DAMESKAPSALON Telefoon 8166 LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN Bartetjorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam Komt U dan eens kijken naar de drie verschillen de wandsets welke wij U kunnen laten zien. o.a. de wandset „S". Elk kastje kunt U los ko pen, zodat U Uw eigen bergmeubel kunt maken en.uitbreiden. Mogelijkheden het op bergen van uw T.V.-toe- stel, secretaire, bar, glazenkast enz. enz... Ruime keus vindt u bij eubelen Sadart 184S BOOT Gierstraat 's Maandags gesloten. InlichtingenO 2507 - 3871

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1