Prof. A. D. Belinfante pleit voor juryrechtspraak en referendum Politicoloog De Swaan wil grotere openbaarheid Dames van De Blinkert krijgen het dit seizoen niet eenvoudig OMEGA VAN NIEL Terras vogels en Vodo spelen om plaats in hoofdklasse Korfbalcompetitie gaat van start Ceulemans - Scherz en Haynes aan kop Dopingcontrole bij boksgevecht Gelijkspel voor de Nederlandse bridgeploeg Softbaltoernooi voor heren Europese records voor Kemper en Norpoth Vorwarts wees Waterford terug Russen maakten in Ales geen fout Dammers strijden om provinciaal kampioenschap Elma Kinley één in Eronica W prijs Steevens besluit amateurloopbaan rond IJsselmeer Qigai^ettes DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1966 13 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De discussie over onze staatkundige beginselen en in richting is onlangs verrijkt met een tweetal waardevolle bijdragen. De eerste is een bundel met drie opstel len van de Amsterdamse hoogleraar prof. mr. A. D. Belinfante „De burger en zijn staat"*), waarin gepleit wordt voor een gekozen burgemeester, het volksreferendum, de juryrechtspraak en afschaffing van het veto tegen wetsontwerpen die door Kamerleden in plaats van door de regering zijn in gediend (initiatiefontwerpen) ...the famous taste of New York Europa Gup-voetbal Bekerwinnaars Belg Nolmans leider in Ronde van het Noorden Stoke City versloeg Manchester United De tweede is een opstel van de politico loog drs. A. de Swaan in het laatste num mer van „De Gids", waarin een vervan ging van het geheimhoudingsbeginsel in het staatsapparaat door het openbaar heidsbeginsel wordt aanbevolen. Er is aanleiding om de twee publicaties samen te bespreken: allebei komen ze voort uit zorg om het verval van onze democratie en twijfel aan de manier waarop het ko ninkrijk der Nederlanden reilt en zeilt- Prof. Belinfante geeft zich de moeite zijn bundel te beginnen met een verhan deling over de rechtvaardiging van de macht en de veroudering van het begrip soevereine staat. De staat is geen almach tige onpersoonlijke organisatie maar een verzameling van ambten. De analytissche speurtocht naar de vraag „Wie heeft de macht in de staat?" heeft van de Hege liaanse vergoddelijking van de macht niets meer overgelaten. De staat is niets, de mensen zijn alles. Belinfante, die graag voor gewone mensen wil schrijven, vindt dan ook dat het tijd wordt dat de gewone burger weet dat de abstractie van de staat met zijn soevereine macht niet bestaat en eigenlijk een zestiende-eeuwse rest in on ze twintigste-eeuwse maatschappij is. Minder overtuigend dan in het eerste hoofdstuk is Belinfante in het tweede hoofdstuk van zijn boekje waar hij „de onttroonde kiezer" weer nieuwe glorie wil geven door hem het instituut van de volksraadpleging of referendum te schen ken. In zijn argumentatie haalt de schrij ver het hele bekende arsenaal te voor schijn: er zijn te veel partijen, de ver schillen zijn te gering, de volksvertegen woordigers zijn geen vertegenwoordigers meer omdat de kiezers geen invloed hebben op hun kandidaatstelling en om dat de gekozenen zich niet op een pro gram van grote lijnen hebben vastgelegd. Daarom is de kiezer afgezakt tot een soort stemapparaat waaruit de regeerders te voorschijn rollen. Wie die regeerders zijn en welke lijnen zij zullen volgen zijn vragen waarover de kiezer niet te be slissen heeft. Zelfs een twee-partijenstel sel zou volgens Belinfante niet helpen om dat de doelstellingen van die twee par tijen toch geen duidelijke en fundamentele verschillen te zien zouden geven: het be heer van de welvaart in plaats van hei lige idealen. Referendum Geef de kiezer het recht om zich uit te spreken over hem voorgelegde vragen: zo zal hij van krantelezer tot medever antwoordelijk kiezer worden, zo ongeveer is het recept dat prof. Belinfante voor ai deze kwalen adviseert. Alsof hij alleen al met deze stelling de politieke partijen niet genoeg kippe vel bezorgt geeft hij ook nog een paar aardige voorbeelden waarover een refe rendum gehouden zou kunnen worden gratie aan oorlogsmisdadigers, huwe lijkstoestemming voor leden van het ko ninklijk huis, het televisiebestel. Natuur lijk pleit prof. Belinfante voor een on partijdige en deskundige redactie van de vragen maar dat dit soort vragen ons land in een aan burgeroorlog grenzende opwinding zou brengen ziet hij over het hoofd, of verzwijgt hij. Burgemeesters In het laatste hoofdstukje „Eerbied voor de notabelen" brengt de hooggeleer de schrijver zijn beste geschut in stel ling. Hij toont aan dat de gekozen bur gemeester en de juryrechtspraak alleen maar door paternalistische vernieu wingsangst buiten onze staatsregeling vielen. De regering die in 1848 gedwongen was de ministeriële verantwoordelijkheid in te voeren voerde met succes een soort ach terhoedegevecht op het stuk van het ge meentelijk bestuur. De door de commis- sie-Thorbecke voorgestelde gekozen bur gemeester moest plaats maken voor de benoemde burgemeester. Zo werd het burgemeesterschap geen politieke func tie maar een ambtelijk vak. Alle pogingen om daarin verandering te brengen zijn sindsdien stukgelopen op het argument dat de burgemeester betrokken is bij de politie en dat het politiebeleid, ruimer gezegd de openbare orde, niet aan een gekozen vertegenwoordiger mag wor den overgelaten. „De werkelijke reden", aldus prof. Be linfante, „waarom men in Nederland geen gekozen burgemeester wilde en wil is in 1887 duidelijk uitgesproken: de poli tie moet in handen blijven van benoem de ambtenaren, behorende tot een korps van notabele burgersWat openbare orde is, maken de notabelen uit". De schrijver vindt, terecht, dat zoiets het gezag van de overheid bij een vol wassen en kritische bevolking onder mijnt. Daarom komt hij dan ook met de eenvoudige raad om de burgemeester door en uit de raad te laten kiezen. Juryrechtspraak Dezelfde eerbied voor de notabelen, die in 1848 het burgemeesterschap aan de kie zersinvloed onttrok, maakte in 1813 een einde aan de juryrechtspraak. Op de twaalfde dag na zijn aankomst op het Scheveningse strand schafte de soeverei ne vorst Willem I deze herinnering aan de verderfelijke volksinvloed af. Prof. Belinfante Dat op zichzelf is natuurlijk geen reden om hem nu maar weer in te voeren. Maar omdat de rechter in zijn vonnis altijd overwegingen van maatschappelijk belang moet laten meetellen zou het be ter zijn om vertegenwoordigers van de bevolking aan de berechting te laten deel nemen. Aan de wetgeving werken wel juridi sche leken mee, waarom dan niet aan de rechtspraak die voor een groot deel be staat uit het opvullen van lacunes die de wetgever niet heeft willen of kunnen voorzien? Voor Belinfante staat het ant woord vast doch slechts weinigen zul len het hem nazeggen. De schrijver is hier het slachtoffer ge worden van zijn eigen strijd tegen de notabelen. Als de rechterlijke macht al teveel een ambt is voor de notabelen en een vooruitstrevend benoemingsbeleid kan daar verandering in brengen dan nog kan men moeilijk volhouden dat er werkelijk onbehagen over de rechtspraak leeft. De voorbeelden die Belinfante aan voert (de straffen voor de dragers van het spandoek „Republiek" en voor de Am sterdamse happeners) zijn niet overtui gend. Veto De „Burger en zijn staat" eindigt met een pleidooi voor afschaffing van het veto van de regering tegen initiatiefontwerpen. Eigenlijk is dit veto een laatste rest van het oude koninklijke veto maar het wordt uitgeoefend door de minister, die verant woording schuldig is aan het parlement. Men zou het dus best kunnen afschaf fen. Nu bestaat immers altijd de kans dat het parlement een minister na een ge weigerde goedkeuring niet ter verant woording roept dan wel het vertrouwen in hem niet opzegt. „Er zijn herhaalde lijk initiatief-ontwerpen goedgekeurd, maar er is nooit een minister om afge treden. Tenslotte heeft de Nederlander een grote eerbied voor notabelen", aldus prof. Belinfante. Openbaarheid De zorg voor de kiezer, die Belinfante brengt tot zijn pleidooi voor invoering van referendum, doet de jonge politicoloog De Swaan zijn pleidooi houden voor intro ductie van het openbaarheidsbeginsel. De burger, vindt hij, moet zich kunnen ori ënteren over de politieke werkelijkheid. De parlementaire openbaarheid voldoet niet meer, daarom moet de geregeerde ook kennis kunnen nemen van de ambte lijke discussies. Het openbaarheidsbeginsel, dat volgens De Swaan logisch volgt uit de grondslagen van de democratische theorie, is gegrond vest op het recht van gelijke gelegenheid tot deelneming aan de politieke discussie. Het bestuur heeft taken toebedeeld ge kregen die vroeger niet thuishoorden in de politieke sfeer. Er worden nieuwe re gels gemaakt waarvan nauwelijks nog re kenschap wordt afgelegd- „Dat leidt tot wantrouwen tegen het bestuur. Het bestuur is te belangrijk om het over te laten aan het bestuur; the public business is the public's business", aldus De Swaan. Geheimhouding Het Nederlandse bestuur is ingericht volgens het geheimhoudjngsbeginsel: al les is geheim tenzij anders vermeld. Zelfs het beveiligingsvoorschrift waarin dit be ginsel is uitgewerkt is geheim. Zelfs een typiste voor een dag tekent een verklaring van discretie. De Swaan heeft gelijk als hij beweert dat hierin verandering moet komen. Het door hem voorgestelde openbaarheidsbe ginsel vindt zijn logische begrenzing daar waar openbaarheid het effect van de maatregelen zou ontkrachten. De Swaan merkt op dat de volksvertegenwoordiging zich nooit uitgesproken heeft over het ge heimhoudingsbeginsel en verwerpt met weinig moeite vier bezwaren tegen het openbaarheidsbeginsel: overlast van de ambtenaren; nadelen voor de ambtelijke creativiteit en gemoedrust; strijdigheid met het dualisme dat inhoudt dat het bestuur zichzelf regelt zonder inmenging van de publieke opinie en strijdigheid met de ministeriële verantwoordelijkheid, die verwerping van de fictie dat een tak van bestuur slechts door de mond van de verantwoordelijke minister zou kun nen spreken niet zou kunnen verdragen. De Swaans pleidooi eindigt heel logisch met het voorstel om de archiefwet te voorzien van algemene regels die vast stellen welke ambtelijke stukken onmid- delijk en welke automatisch na verloop van tijd openbaar worden. Ook wil hij een wet die de openbaarheid als alge mene norm voorschrijft en duidelijke maatstaven voor uitzonderingsgevallen aangeeft. Het zijn, vooral voor een journalist, aantrekkelijke ideeën. Maar er zal nog heel wat water door de Hofvijver moeten stromen voor de meerderheid aan het Binnenhof er net zo over denkt. Net als voor notabelen heeft de Nederlander ook voor ambtenaren een grote eerbied. Prof. mr. A. D. Belinfante, „De burger en zijn staat". Nauta-reeks, Samsom, Alphen a/d Rijn 1966. (Van onze kortbalmedewerker) De korfbalcompetities van de K.N.K.B. en van de H.K.B. beginnen zondag. In de eerste klasse is voor Haarlem geen duel vastgesteld. Deze ploeg speelt in een afdeling met elf teams en is vrij op de eerste competitiedag. Het debuterende Aurora speelt zijn eerste wedstrijd in de tweede klasse tegen B.F.C. uit Amsterdam, dat niet tot de slechtste ploegen van die afdeling kan worden gerekend. Animo Ready krijgt bezoek van Landlust uit Am sterdam, dat nog al wat mutaties in zijn ploeg heeft. Voor Oosterkwartier kon ook geen wedstrijd worden vastgesteld: het speelt in een afdeling van negen ploegen. Derde klasser Watervliet trekt naar Hilversum en krijgt reeds in zijn eerste wedstrijd een sterke tegenstander te be strijden. Hetzelfde geldt min of meer ook voor Neptunus, dat zaterdagmiddag tegen Kameo in Maartensdijk speelt. Daarentegen staan de kansen van Nieuw Flora op een zege zeer goed, want het bezoekende OB.Z.B. is beslist minder sterk dan de Haarlemmers. De Belg Ceulemans, de Oostenrijker Scherz en de Amerikaan Haynes gaan aan de leiding in het biljarttoernooi driebanden dat in Lima wordt gehouden. Zij verover den ieder vier winstpunten. De uitslagen van gisteren: Suarez (Peru) 60 73 8 0.821 Kubo (Japan) 54 73 5 0.739 Scherz (Oostenr.) 60 47 9 1.276 Legarda (Ecuador) 35 47 5 0.744 Sugumitzu (Japan) 60 70 7 0.857 52 70 10 0.742 Gonzales (Col.) 60 69 10 0.869 Friedenthal (Arg.) .- 58 69 4 0.840 Sugumitzu 42 54 7 0.777 Haynes (V.S.) 60 54 8 1.111 Ceulemans (Belg.) 60 61 8 0.983 Bustos (Chili) 54 61 5 0.885 Stand: 1. Ceulemans 4 pnt., 2. Scherz 4, 3. Haynes 4, 4. Kubo 2 5. Gonzales 2 pnt. (Van onze handbalmedewerker) Zonder al te grote verrassingen is de handbalcompetitie zondag ingezet. Hoe wel de competitie dus nog in zeer pril stadium verkeert, zouden we nu al enige conclusies kunnen trekken. De dames- ploeg van de Blinkert krijgt het beslist moeilijker dan het vorig seizoen. Verde digend lijkt de ploeg nogal kwetsbaar en in de voorhoede worden niet alle speel sters naar behoren in het spel betrokken. Een elftal, dat het zeer zwaar te verdu ren zal krijgen, is het damesteam van Concordia. Een compleet Full Speed daar entegen is beslist een aanwinst voor de eerste klasse. Zondag komen de Blinkert-dames in Amsterdam in het veld tegen Amstel. De gasten startten met een overwinning, maar aangezien deze op Actief behaald werd, zegt dit weinig over de kracht van de Amstelploeg. We verwachten niet veel krachtsverschil en de uitslag zal dan ook niet ver van een gelijkspel afliggen. De Blinkert-reserves gaan tegen IJmond op „Koningsveld" om 11 uur een nederlaag tegemoet. Wanneer de damesploeg van Full Speed zondag compleet kan ver schijnen, dan moet een zege op DWS in Amsterdam mogelijk zijn. Aan de Van GROTE HOUTSTRAAT 86. HAARLEM Speciaalzaak sinds 1883 In de promotiestrijd naar de hoofdklas se softbal kan komende zondag in feite reeds de beslissing vallen. Om 5 uur 's middags spelen de twee grote concur renten Terrasvogels en Vodo SC in Sant poort tegen elkaar. De winnaar van deze wedstrijd kan zich vrij zeker hoofdklas ser noemen. Beide ploegen begonnen afgelopen weekend Je promotiewedstrijden goed door UW en Hygiëa aan de verkeerde kant van de score te laten. Vooral Terrasvogels heeft het onver wacht moeilijk in Utrecht gehad- Had de Santpoortse ploeg bij het ingaan van de laatste Utrechtse slagbeurt nog een rui me 4-1 voorsprong door goed slaan van Mar ja Valkenberg, Hanneke van der Werf, Ange Mulder en Marjolijn Posthu mus, plotseling kreeg de ploeg van coach Van der Berg nog met moeilijkheden te kampen. Door onzeker veldwerk kon UW tot 4-3 inlopen alvorens de oppermach tige werpster Mieke Wijnberg met 3 slag de wedstrijd beëindigde. De Haagse promotiewedstrijd tussen Cassius Clay en Karl Mildenberger zul len zaterdag beiden voordat zij voor de strijd om het wereldkampioenschap zwaargewicht in de ring van het Frank- forter Waldstadion stappen, een anti-do- pingon'derzoek moeten ondergaan. Dit op verzoek van de manager van Clay, Ange- lo Dundee. Hygiëa en Vodo SC was een aanfluiting. Hygiëa dat incompleet aan de start ver scheen had meer belangstelling voor de diezelfde middag nog te spelen handbal wedstrijd dan voor softbal. Een duidelijke 18-6 nederlaag was het gevolg. De promotiewedstrijden DSS 2Water graafsmeer voor een plaats in de eerste klasse en Schoten-VVGA 2 voor een plaats in de derde klasse verregenden. HBC overleefde in Amsterdam de regen val goed door met een 7-2 zege op Riva len een belangrijke stap in de richting van de derde klas te doen. Zondag wor den gespeeld: WatergraafsmeerDSS 2 (Amsterdam, 11.00 uur), HBC-Schoten (16.15 uur) en VVGA 2-Rivalen (16-15 uur). De uitslagen van de woensdag in War schau gespeelde elfde ronde voor het Europese bridgekampioenschap heren luiden: Noorwegen-Spanje 8-0, Frankrijk Ierland 6-2, Finland-Zweden 6-2, Israel- België 5-3, Nederland-Engeland 4-4, Por- tugal-Oostenrijk 8-0, Italië-Tsjechoslowa- kije 8-0. Uitslagen dames achtste ronde: Italië Spanje 7-1, Engeland-Zweden 8-0, Noor wegen-Ierland 6-2, Frankrijk-Finland 8-0 Polen-Tsjechoslowakije 8-0. (Van onze softbalmedewerker) Zondag 11 september, vindt voor het eerst in de geschiedenis van de NASB een heren-softbal-toernooi plaats. Mocht dit toernooi slagen dan is de kans groot, dat het volgende seizoen naast de damescom petitie, ook door heren softbal in compe' titieverband wordt beoefend. Aan het toernooi wordt deelgenomen door de verenigingen Bloemendaal, de Pinguins, THB en het Utrechtse UW. Gespeeld wordt op het Bloemendaalter- rein. De eerste wedstrijden van de halve competitie beginnen om 12.00 uur. Om circa 16.30 uur vindt de prijsuitreiking plaats. Oosten de Bruynstraat strijden om 14.30 uur de dames van Concordia en Rapidi tas. Dit duel zal dit keer ongetwijfeld door Rapiditas gewonnen worden. ADO hoeft in Spanbroek niet onder te doen voor FSA. De heren van de Blinkert ver gezellen de dames naar Amsterdam en zij bekampen het pas gepromoveerde Zeeburg. Winst voor de Haarlemmers lijkt het meest waarschijnlijk. Rapiditas ontvangt om 10.45 uur de re serves van Blauw Wit en zal met deze ploeg veel moeite hebben. IJmond zal op eigen terrein om 12 uur Always Forward uit Hoorn moeten kunnen bedwingen,ter wijl Concordia aan de Van Oosten de Bruynstraat om 15.30 uur een kleine kans op succes heeft tegen het hoofdstedelijke Tonido. Franz-Josef Kemper, de jonge West duitser, die enkele weken geleden het Europese record op de 800 meter op 1.44,9 bracht, heeft woensdag tijdens in ternationale atletiekwedstrijden in Keu len het Europese record op de 880 yards verbeterd. Kemper, die vorige week tij dens de Europese kampioenschappen in Boedapest zilver veroverde op de 800 me ter, liep 1 min en 47,3 sec, waarmee hij 0,1 sec. sneller was dan de Ier Noel Carroll, die op 3 augustus in Dublin tot 1,47,4 kwam. Behalve het Europese record van Kem per over de 880 yards verbeterde de Duitser Wolfgang Norpoth, de man die tij dens het slotnummer van de Europese kampioenschappen werd verslagen door Michel Jazy (Frankrijk), het Europese record over 5000 meter. De schrale Duit ser noteerde een tijd van 13 min 24,8 sec en verbeterde het record dat met 13.27.6 op naam stond van Michel Jazy met 2.8 seconde. De Nederlandse atlete Corrie Bakker, won in Keulen het verspringen met een sprong van 6,29 meter. Het Oostberlijnse Vorwarts heeft giste ren op eigen terrein in een voorwedstrijd voor het toernooi om de Europa-Cup voor landskampioenen met 6-0 gewonnen van Waterford (Ierland). Bij de rust stonden de Oostduitsers, die de eerste ontmoeting met 6-1 hadden gewonnen, al met 2-0 voor. Vorwarts komt in de eerste ronde uit tegen Gronik Zarbze (Polen). In La Valetta op Malta werd voor het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen een extra voorronde wedstrijd gespeeld tussen TZ Sofia (Bul garije) en Sliema Wanderers (Malta) Sofia won met 2-1, na een 1-0 voorsprong bij de rust. Vojvodina Novi Sad (Joegoslavië) zege vierde in Wenen met 1-0 over Admira Energie (Oostenrijk). Het enige doelpunt werd na de hervatting gescoord. De wedstrijd tussen Aris Bonneweg en Linfield (Noord-Ierland), die in Luxem burg werd gespeeld, eindigde onbeslist 3-3. Bij de rust stond Linfield met 2-1 voor. Rapid Wien heeft zich woensdag in Is tanboel geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. De Oostenrijkers versloegen Calatasary op eigen terrein met 5-3. De eerste ontmoeting was met 4-0 eveneens in het voordeel van Rapid geëindigd. Het damtoernooi om de Challenge Mon dial is woensdag in Ales voortgezet met de partijen uit de veertiende ronde. Onze landgenoot Sijbrands was vrij. De uitslagen luiden: Agliardi (Monaco) Kuyken (Zwits.) 0-2, Tsjecholov (Rusl.) Mostovoy (Frankr.) 2-0, Reimann (Tsj.) Andreiko (Rusl.) 0-2, Laporta (It.)De Mesmaecker (Belg.) 0-2. De stand ziet er als volgt uit: 1. Tsje- cholev en Andreiko beiden 21 punten uit 13 partijen, 3. Sijbrands 19 uit 12, 4. Kuy ken 16 uit 12, 5. Mostovoy 12 uit 12, 6 De Mesmaecker 11 uit 13, 7. Laporta uit 12, 8. Agliardi 5 uit 13, 9. Reimann 0 uit 12. De Europese commissie van de interna tionale volleybalfederatie heeft gisteren besloten de Europese kampioenschappen 1967 te houden in Turkije- De Europese kampioenschappen voor juniores zullen om de twee jaar plaatshebben. Het junio rentouemooi zal in 1967 in Frankrijk wor den gehouden. (Van onze dammedewerker) Het afgelopen weekeinde is de strijd om het persoonlijk damkampioenschap van Noord-Holland ingezet met het verspelen van de 1ste en 2de ronde. Op het laatste moment hebben de organisatoren, wegens het plotseling uitvallen van H. v. Wester- loo, nog een speler geïnviteerd. De keus viel op de IJmuidenaar B. Dukel, die to taal onvoorbereid, bereid bleek de open gevallen plaats in te nemen. Ton Sijbrands en R. Palmer, twee van de 14 deelnemers, speelden in ver band met hun verblijf in Zuid-Frankrijk, waar het kandidatentoernooi wordt gehou den, hun voor de eerste ronde vastgestel de partij reeds vooruit. Zij kwamen daar bij tot een puntenverdeling. De Haarlem mer W. de Jong kreeg de sterke toer- nooispeler W. v. d. Sluis tegenover zich. Het werd een boeiend gevecht, dat ten slotte in remise eindigde. Ch. Schedfaut, eveneens uit Haarlem, verraste door een overtuigende overwinning op J. Groote man. De derde Haarlemse deelnemer, V. Morseld, bereikte een verdienstelijke puntenverdeling tegen W. Beeke. B. Du kel ondervond tegen de jeugdige J. de Ruyter het grote nadeel van niet voor bereid te zijn en ging kansloos ten on der. J. de Boer zegevierde over H. Veen- stra en J. Verhey en P. v. Heerde deel den de punten. In de tweede ronde kwam W. de Jong na ruim 7 uur spelen tot winst tegen P. v. Heerde. Ch. Schelfaut overzag te gen W. Beeke in het openingsspel een combinatie welke hem schijfverlies en later verlies van de partij opleverde. Ook V. Morseld liep tegen W. v. d. Sluis vrij spoedig een schijf achterstand op, welk verlies hem eveneens de partij kostte. J. Groteman overwon met gedegen spel J. de Ruyter. J. de Boer moest tegen J. Verhey genoegen nemen met een pun tenverdeling. De vooruit gespeelde partij H. Veenstra R. Palmer was eveneens in remise geëindigd. B. Dukel zal op een nog te bepalen datum aantreden tegen Ton Sijbrands. W. C. Beeke, J. de Boer, W. de Jong en W. v. d. Sluys hebben zich als kansheb bers gepresenteerd, door elk uit 2 partijen 3 punten te scoren. De uitslagen van de woensdag op Duindigt gehouden draverijen en rennen luiden: Eronica W.-prijs (2140 m): 1. Elma Kinley (W. van Overeem) 3.05.5, 1.27.5; 2. Esmeraud; 3. Cita Victoria. Toto: win. 15,40, pl. 2,40, 1,40, 2,50, koppel 28,20, cov. 3,10, trio 885,90. Christine Mac-prijs (2120 m): 1. Boy van Quick (J. Wagenaar Sr.) 2.56.9, 1.23.4; 2. Cyrano Silk; 3. Aga Khan. Toto: win. 1,60, pl. 1,10, 1,30, 2,20, koppel 2,70, cov. 3,50. Djenghis Khan-prijs (2100 m) voor leerling- pikeurs en rijders met een B-vergunning: 1. Cisca Scotch (H. Streng) 2.59.3, 1.25.3; 2. Dia- mantvink S.; 3. Dorothea. Toto: win. 2,70, pl. I,80, 3,30, 2,80,koppel 12,20, cov. 11,50, trio 132,—. Jonker-prijs (1400 m) met autostart: 1. Free* loader (B. de Vries) 2.03.5, 1.28.2; 2. French Mac; 3. Flying Hollandia. Toto: win. 3,60, pl. 2,30, 3,40, koppel 16,80, cov. 5,90. Diomedea S.-prijs (2000 m) met autostart: 1. Draisine (Ir. J. Oosting) 2.45.1, 1.22.6; 2. C. Da mascus B.; 3. Zingly Sister. Toto: win. 4,20, pl. 1,70, 2,40, 1,90, koppel 19,10, cov. 10,30, trio 1187,20. Joffer-prijs (1400 m) met autostart: 1. Freya Hollandia (M. Vergay) 2.03.3, 1.28.1; 2. Fratertje S.; 3. Fleetness Mac. Toto: win. 2,90, pl. 1,50, 1,70, 1,60, koppel 4,30, cov. 4,40. Chantiago-prijs (2120 m): 1. Barones Spencer K. (A. Groenewegen) 2.54.5, 1.23.1; 2. Anastasia Hanover; 3. Zombro Pluto. Toto: win. 2,80, pl. 1,20, 1,90, 2,80, koppel 5,70, cov. 5,30, trio 147,10. El Mac-prijs (2020 m): 1. El Mac (M. Lange) 3.06.3, 1.31.3; 2. Erna M.; 3. Enigste. Toto: win. 6,60, pl. 2,10, 2,3,30, koppel 14,70, cov. 5, RENNEN Gouden Droom-prijs (1350 m): 1. High Hat (F. van Deuren) 1.24.4; 2. Marijke; 3. Kohinoor. Toto: win. 1,80, pl. 1,40, 2,70, koppel 9,cov. 4,90. Karim-prijs (2000 m): 1. Amigo (L. Rance) 2.11.4; 2. Waikuru; 3. Toumando. Toto: win. 3,10, pl. 1,40, 2,50, koppel 8,cov. 5,50. Totalisator-omzet 180.600,50. Harry Steevens zal in de Ronde van het IJsselmeer (15 tot en met 17 septem ber) voor het laatst als amateur rijden. De dag daarna zal Steevens als prof debu teren in de Ronde van Bocholt. Tot de tegenstanders van Steevens in de driedaagse rond het IJsselmeer be horen de wereldkampioen der amateur achtervolgers Groen en de militaire kam pioen Den Hertog. De Ronde van het IJsselmeer gaat op de eerste dag van Weesp via de afsluitdijk naar Sneek, een afstand van 171 kilo meter. Op de tweede dag wordt Sneek- Harderwijk (118 kilometer) gereden. Zaterdag 17 september volgt dan eerst Harderwijk-Weesp over 97 kilometer en vervolgens op het nieuwe wielercircuit in Weesp een persoonlijke tijdrit over twee kilometer. De Belg Jean Nolmans heeft woensdag de eerste etappe van de Ronde van het Noorden, een rit over 190 kilometer tus sen Roubaix en Calais gewonnen. Nol mans versloeg in de eindspurt een kop groep van zestien renners, die allen de zelfde tijd, 4 uur 50 minuten en 31 se conden, kregen toegewezen. De uitslag: 1 Nolmans (Belg) 190 km in 4.50.32, 2 Glemser (Did.), 3 Million (Fr.), 4 Oldenburg (Did.), 5 Claes (Belg) 7 Snepvangers (Ned.), 12 Stolker (Ned.) allen dezelfde tijd. Het peloton had een achterstand van meer dan twee minuten. De uitslagen van de woensdag gespeel de wedstrijden in de eerste divisie van de Engelse league luiden: ChelseaLei- cester City 2-2, Leeds UnitedSunder land 2-1, Manchester CityWest Ham United 1-4, Newcastle UnitedWest Bromwich Albion 1-3, Stoke CityMan chester United 3-0. Woensdag is in de Duitse Bundesliga de wedstrijd Eintracht FrankfurtEin- tracht Braunschweig gespeeld. De bezoe kjes wonnen met 1-0.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13