„De slag om Algiers" ongehoord overtuigende reconstructie VENETIAANS FILMFESTIVAL en M y zen Veertig jaar VPRO variaties op een vertrouwd stramien Thrillers schrijven een serieus ambacht VANAVOND 3* Arp-expositie in Den Haag In Belgische tv voorlopig geen reclame Zes operettes via de KRO-televisie Vokalistenconcours in Den Bosch als 'tjonge"móet zijn! licht en tintelfris! Amerikanen begrijpen het beter dan de meeste Nederlanders DONDERDAG 8 SEPTEMBER 196 6 17 (Van onze speciale verslaggever) VENETIË. Venetië heeft zich dit jaar duidelijk geëngageerd met de vrijheidsstrijd. Enigszins bleek dit al uit La Soldadera van de Mexicaan José Bolanos en de korte film La bante Negro (de strijd in Portugees Guinee), maar de tekenen zijn na La battaglia di Algeri niet meer mis te verstaan. Deze film beschrijft de strijd van de FLN tegen de Franse overheersing. Eerst de overweldigen de terreur, daarna het keiharde, wrede terugslaan van de Franse para's, die een deel van de FLN-lei- ding uitschakelen en tenslotte de op stand van het gehele volk. Volgend jaar: Marianne Hilarities gast bij het Scapino-ballet Amerikaans tv-spel op scherm Dostojevski-museum Radio T elevisie Churchills over Churchill „IK HAD NET een tikmachine ge kocht en een detective schrijven leek me een nuttige manier om te leien typen". Aldus de jonge Nederlandse detectiveschrijver Ton Vervoort, in antwoord op de vraag „Hoe ben je tot schrijven gekomen?", die een inter viewer hem onlangs stelde ten be hoeve van een propaganda-artikeltje in de boekenkrant van de Arbeiders pers. Men vraagt zich af, waarom zulke jonge doordouwers het toch altijd weer denken te moeten hebben van zulke „flinke" antwoorden, die zo duidelijk demonstreren hoe weinig serieus zij het door hen beoefende genre en kennelijk zichzelf! eigenlijk nemen. Zo'n antwoord heeft natuurlijk ten doel, de originaliteit De radio geeft vrijdag VRIJDAG T elevisieprogramma DONDERDAG VRIJDAG van de auteur te bewijzen en tevens het feit dat hij dan wel „maar detek- tieffies" schrijft, doch in wezen veel „hogere" aspiraties heeft. Wat zo'n jonge Draufganger in feite bereikt, is dat de lezer alleen maar minder vertrouwen krijgt in het Nederlandse speurdersverhaal in het algemeen en in hemzelf in het zeer bijzonder. Bert Japin „Liefdes zegepraal" voor KRO-televisie NTS vraagt Pier Tania als presentator voor zondag werd vertoond, niet aan Venetië zou meedoen. Maar men heeft het werk in Parijs aan de commissie vertoond en het gevolg was, dat er geen Franse bezwaren tegen waren. Inderdaad is het verhaal schijnbaar ob jectief. De „para's" begaan ontstellende wreedheden, maar achter hun optreden is een overtuiging, ddat zij Franse grond verdedigen. Er zijn wel degelijk ook Al gerijnse wreedheden. Pontecorvo's „sterren" konden moei lijk naar Venetië worden gebracht. Ara bische vrouwen laten zich niet fotografe ren en daarom zijn de vrouwelijke me despelers allen straatvlinders. De man nen zijn gewone Algerijnen en het zijn er dertigduizend. Voor de para's wer den jonge toeristen, Britten en Duitsers gebruikt. De meerderheid van de Italiaanse pers heeft de gouden leeuw, hoofdprijs van het filmfestival, bij voorbaat al toege kend aan Pontecorvo's „La battaglia di Algeri". De „Corriere della Sera" is nog het meest bescheiden en noemt het „een zware concurrent voor Bresson's „Au hasard Balthazar". Met „Balthazar" slaat Venetië overi gens een vreemd figuur. De film werd voor mededinging uitgenodigd nadat ze unaniem door de internationale pers was toegejuicht in Cannes. Ook in West-Duits- land en Oost-Nederland heeft men de film al kunnen zien: op de Westduitse televisie- Regisseur Gillo Pontecorvo is een inte ger man. Hij heeft geprobeerd zoveel mo gelijk filmkunst te geven naast de repor tage van een verschrikkelijke strijd In de kunst is hij volledig geslaagd, ook al dank zij de zorg die aan de massascènes is besteed en alle moeite die gegeven is om het verhaal historisch juist te houden. Filmisch is hier een bijzondere presta tie geleverd. Enkele produktiefeiten: de voorbereiding van de film duurde twee jaar. Duizenden getuigen van de Alge rijnse vrijheidsstrijd werden ondervraag documenten werden bestudeerd. Het draaien zelf nam vijf maanden in beslag met een gemengd Italiaans-Algerijnse cast. Het scenario had 138 rollen en er deden duizenden figuranten mee. Ponte corvo heeft geen medelijden met zijn spelers (bijna allemaal niet-acteurs) ge had en hen, als dat nodig was, soms uren lang in kleine ruimtes laten knielen of liggen. Vele huizen, die in de Algerijnse kasbah in puin lagen, werden voor de ïilm opgebouwd en later weer vernietigd. De meeste Algerijnse acteurs zijn ook in het FLN actief geweest, speciaal Yacef Saadi, die de film mee geprodu ceerd heeft en een van de hoofdrollen speelt. Gillo Pontecorvo is helaas een regisseur, die te zelden onze aan dacht vraagt. Zijn laatste film „Kapo" over de concentratiekampen in Polen, is alweer vijf jaar oud- Ditmaal geeft hij in „De slag om Algiers" een ongehoord over tuigende reconstructie, bijna een docu mentaire, van het ontstaan der onafhan kelijke republiek Algerije. Er is over deze film deining geweest en het leek eerst of Frankrijk, als Pontecorvo's film Nederland 1: Na het journaal en de ac tualiteitenrubriek Brandpunt wordt een van oorsprong Amerikaans tv-spel uitge zonden, dat als titel kreeg:„Het is uw tijd meneer". Het is het verhaal van een conciërge van een groot gebouw, die door een luguber heerschap wordt meegeno men naar een plaats, van waaruit hij in staat is de loop van het leven op een af stand te bekijken, zonder zelf te mogen ingrijpen. De hoofdrollen worden gespeeld door Sacco van der Made en Frits But- zelaar. Hierna zendt de KRO een opname uit van het Concertgebouworkest onder leiding van Bernard Haitink. Uitgevoerd wordt „Salutation joyeuse par l'orchestre" van Anton van der Horst, die dit werk in 1964 in opdracht van de gemeente Am sterdam componeerde. Het wordt gevolgd door een viertal fragmenten uit „Rosa- munde" van Franz Schubert. Vóór de epiloog wordt een programmaatje uitge zonden met Jasperina de Jong van het Amsterdamse Lurelei-cabaret. Zij laat een keuze uit haar liedjesrepertoire horen. De BBC maakte een zestal shows rond de Engelse zangeres Dusty Springfield. Vanavond zendt de AVRO de eerste uit via Neder land Z. - Tsjechisch jazzkwartet. Tot en met 11 september maakt het Tsjechische moderne jazzkwartet, het S en H kwar tet uit Praag, een rondreis door Ne derland waarbij opgetreden zal worden in jazzclubs te Zaandam, Sehevenin- gen, Terneuzen, Breda en Leeuwarden en op het jaarbeursfestival „Intertone" te Utrecht. Het is voor de eerste maal dat Nederland een jazz-combo uit Oost- Europa ontvangt. Kunstmarkt. Van dinsdag 6 tot en met donderdag 8 september wordt onder auspiciën van de Stichting Stadsontspan- ning Utrecht voor de veertiende maal een kunstmarkt op het Janskerkhof in Utrecht gehouden. Het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft zich ook dit jaar bereid ver klaard subsidie te verlenen op de aan koop van kunstwerken door particulie ren. Op de kunstmarkt zal ook een ten toonstelling van groot beeldhouwwerk worden gehouden. Oud-Perzische kunst. In het Centraal Mu seum in Utrecht wordt tot en met zon dag 6 november een expositie van oud- Iraanse kunst gehouden die een over zicht geeft van een verzameling archeo logische voorwerpen van oude Per- Nederland 2: Na een aflevering van mr. Magoo ziet men een film uit de se rie „De onbekende wereld". Er wordt aandacht besteed aan het orchideeën eiland Lany in de buurt van Formosa waar vroeger koppensnellers woonden Na een kwartiertje met muziek van het Rob Hoeke rhythm- en blues-kwintet wordt een aflevering van de serie „Ho gans Helden" uitgezonden, gevolgd door eei. show rond het Engelse zangeresje Dusty Springfield. Behalve zijzelf treden er in deze show ook op Madeline Bell de zanggroep The Four Freshmen" e.a De uitzending wordt afgesloten met een aflevering uit de serie „De lange hete lomer". Van 10 februari tot 9 april 1967 zal in het Haags Gemeentemuseum een tentoon stelling worden gehouden van het werk van de in juni van dit jaar in Bazel over leden kunstenaar Jean Arp. Een van diens beeldhouwwerken, een vier meter hoge abstrakte plastiek, werd dezer dagen geplaatst aan de Bezuidenhoutseweg in Den Haag. De expositie zal een indruk geven van de veelzijdigheid van deze dichter-schil- der-beeldhouwer. wiens werk van grote betekenis is geweest voor de ontwikke ling van de moderne kunst. Behalve beeldhouwwerken en reliëfs zullen er op de tentoonstelling ook schilderijen, aqua rellen, tekeningen, grafiek, collages, ta pisserieën, boeken en albums worden ge toond. BRUSSEL De Belgische televisie zal voorlopig geen reclameboodschappen in haar uitzendingen opnemen, cxmdat de Belgische wet op radio- en televisie zulks verbiedt. Wetswijziging waar de meeste leden van de raad van beheer van de BRT tegen zijn wordt niet bin nen enige jaren verwacht. Ook niet wan neer de Belgische tv-kijker uitzendingen met reclame uit Nederland, West-Duits land en Frankrijk kan ontvangen. Wel is er een nieuw akkoord tussen de BRT en de Belgische voetbalbond, dat de televisie in staat zal stellen het komen de seizoen negen competitiewedstrijden uit te zenden die op vrijdag- of zaterdag avond worden gespeeld. Met het aantal internationale bekerwedstrijden zullen het komende seizoen in totaal 36 voetbalmat- ches v/orden uitgezonden. zische kunst van ongeveer 5000 tot 700 jaar voor Christus. De collecties zijn af komstig van een Belgische en twee Ne derlandse verzamelaars. De voorwerpen komen voornamelijk uit Sakkizabad, Alash, Khurvin-Chander en Louristan. Ot en Sien. In Groningen zal van 14 tot en met 30 september bij G. H. Bühr- mann's papiergroothandel een tentoon stelling worden gehouden van honder den originele tekeningen, schetsen en illustraties van Cornelis Jetses, de illu strator van Ons Leesplankje, verhalen van schoolboekjes zoals Ot en Sien en wandplaten. Cornelis Jetses, die op 9 juni 1955 op bijna 82-jarige leeftijd overleed bracht allegorische voorstel lingen op plafonds en muren in het stadhuis van Hamburg en de concert zaal in Bremen aan. Muziek in muziek. In Amerika zijn de bestedingen aan kunst de laatste zeven jaar tweemaal zo sterk gestegen als de totale bestedingen aan recreatie en zesmaal zo sterk als de bestedingen aan bioscoopbezoek en sportwedstrij den. Ongeveer vijftig miljoen Amerika nen zijn zelf actief op het gebied van de kunst en van hen bespelen er 32 miljoen een muziekinstrument. Het aan tal Amerikanen dat muzieklessen neemt is in vijftien jaar verviervoudigd. De Sfinx. In de galerie „De Sfinx" in Am sterdam exoseert gedurende de maand september Godefrieda van de Burgt, te- kenares. mode-ontwerpster en vervaar- digster van assemblages. Ook dit seizoen zal de KRO-televisie weer ruime aandacht besteden aan de operette. Zes operette's staan op het pro_ gramma: „Die Tanzerin Fanny Elssler van Johann Strauss, „Die Banditen" van Jacques Offenbach, „Polenblut" van Os kar Nedbal, „Hochzeitsnacht im Para dies" van Friedrich Schroder en reprises van „Die lustige Witwe" van Franz Lé- har, en „Der Zigeunerbaron" van Johann Strauss. Beide reprises hadden vorig jaar een kijkdichtheid van 56lk percent en hun waarderingscijfer was 84. De operette's zullen voortaan worden uitgezonden met een frequentie van eenmaal per maand op de zondagavond via Nederland 1. De KRO televisie gaat komend winter seizoen een nieuwe Britse televisieserie uitzenden, „The Avengers" „de wrekers". Het is een serie persiflagefilms op de James-Bondverhalen. Hoofdpersoon is een autocratische Brit se geheim agent, John Steel (gespeeld door Patrick MacNee), een getrainde professio nal in spionage- en contra-spionageactivi- teiten. Hij wordt bijgestaan door Emma Peel (Diana Rigg), die meestal ge kleed in leer haar tegenstanders mee dogenloos te lijf gaat. De Britse tv zond de eerste afleveringen van deze serie uit in 1961. Het succes was zo groot, dat in 1962 eén tweede serie werd uitgezonden. Bij de voorstelling, die het Scapino Ballet op zondagmiddag 18 september in de Stads schouwburg te Amsterdam zal geven, zal Marianne Hilarides een gastrol dansen. Zij zal optreden als het meisje Swanhilda in de tweede akte van „Coppélia". Vandaag 8 september zendt de KRO-te- visie het tv-spel „Room for improve ment" uit van de Amerikaan Saul Ka- han. In Nederland kreeg het stuk de titel Het is uw tijd meneer". Het is het bizarre verhaal van een concierge van een groot gebouw, die door een luguber heerschap wordt mee genomen naar een plaats van waaruit hij in staat is de loop van het leven op een afstand te bekijken zonder zelf te mogen ingrijpen. Wanneer hij tenslotte toch handelend gaat optreden, sluit de cirkel zich onherroepelijk en is verder ingrijpen voorgoed onmogelijk. De hoofdrollen worden gespeeld door Sacco van der Made en Frits Butzelaar. Het huis in Leningrad waar Dostojevski zijn „Gebroeders Karamazov" schreef, wordt gerestaureerd en tot museum ge maakt, aldus het Russische persbureau. De studeerkamer zal in oude staat her steld worden op basis van oude foto's en beschrijvingen door vrienden van de schrijver. Verder wordt een uitgave in dertig de len voorbereid van zijn werk, waarbij ook fragmenten van niet afgemaakte boe ken en gewone notities, door het Insti tuut van Russische letterkunde van de Russische academie voor wetenschappen. Na drie dagen voorselectie in het inter nationaal vocalistenconcours, dat maan dag te 's Hertogenbosch begonnen is, zijn van de 24 eelnemende sopranen er acht tot de demi-finale toegelaten, onder wie Willy Smits-Van den Hove uit Voorburg. Van de zes deelnemende alten zijn er drie tot de demi-finale toegelaten, van de twaalf tenoren eveneens drie en van de zestien bassen acht, onder wie Barco Bakker uit Scheveningen. Bij de bassen neemt aan de demi-finale ook deel de Amsterdamse bas Bert Olsson, die we gens zijn eerder op het concours behaald resultaat van voor-selectie was vrijge steld. (Van onze rtv-medewerkster) De VPRO bestaat dit jaar veertig jaar, een jubileum, dat in huiselijke kring ge vierd is op 26 mei, maar waaraan in dit najaar een wat officiëler tintje wordt gegeven. Overigens: er komen geen spec taculaire feestelijkheden. Op 17 septem ber zal in de Amsterdamse RAI een con gres worden gehouden met driehonderd gasten, waarin op verschillende manieren gesproken wordt over de toekomst van Nederland. Dit congres zal niet worden uitgezonden via radio of televisie. Op 11 oktober zal er een „teach-in" worden ge houden in Krasnapolsky in Amsterdam over het thema: kerk en samenleving. Ook hier weer driehonderd gasten, zowel uit kerkelijk als niet-kerkelijk milieu. Deze „teach-in" wordt via de televisie uitgezonden. Voor het overige zullen via de VPRO- radio enkele klankbeelden en overzich ten gegeven worden van veertig jaar VPRO. Dominee Van Houten, programmadirec teur van de VPRO, is in de bres gaan staan voor de gezamenlijke programma's van de NTS. Echter, tegengesteld met wat de minister bedoelt, vindt hij dat niet de functie van de NTS, maar die van de omroepverenigingen anvullend moet zijn. Men heeft bij de VPRO geconstateerd, dat de radio meer een verkondigend-reli gieus karakter heeft. De tv-programma's van deze omroepvereniging hebben een progressief-artistiek karakter. Men zal proberen de radio wat meer de tv-kant op te laten gaan en de tv iets meer te doorspekken met religieuze programma's. De zondagen tracht men als volgt te vullen. Iedere vijfde zondag een experi mentele wijdingsdienst, op de eerste zon dagavond van de maand een satirisch programma, op de tweede een experimen teel programma van Nico Haasbroek, de derde een religieus programma, de vier- de een jongerenprogramma, dat heet „ronduit zondagavond". Met ingang van I oktober zal de VPRO medewerking verlenen aan het derde ra dionet; op vrijdagmiddag tussen 12.00 en 15.00 uur. Het eerste uur zal verzorgd wogden door cabaretier Frans Halsema, het tweede wordt een gevarieerd gram- mofoonplatenprogramma, het derde be vat tophits uit de jaren na de oorlog. Men brengt twee nieuwe filmseries, namelijk „Car 54" en „The untouchables". De nieuwe religieuze programma's zullen verzorgd worden door ds. F. E. van Leeu wen, remonstrants predikant te Amster dam. Leo Kool zal begin december een grote documentaire wijden aan de achter gronden van de overval van Japan op „Pearl Harbour", 25 jaar geleden, Dick Verkijk is bezig met de voorbereidingen voor een reportage over Noord-Vietnam. Tweemaal per kwartaal zal de VPRO een blokprogramma brengen, waaraan onder andere Merel Laseur haar mede werking verleent. Rond Adèle Bloemen- daal en Boudewijn de Groot zullen enkele shows gemaakt worden. Joop Schrier gaat een serie Amerikaanse programma's maken over de jazz tussen 1930 en 1955. Simon van Kollems „Oude draaidoos" wordt vervangen door een maandelijks terugkerend critisch filmprogramma on der redactie van Jan Blokker. De afdeling „drama" hoopt werken te kunnen bren gen van Johnny Speight en Hugo Claus en enkele eenakters van Otto Dijk. Zondag beginnen twee van de drie kin deren van wijlen Sir Winston Churchill afzonderlijk met het publiceren van ver halen over hun vader. De actrice Sarah Churchill zal over hem als vader schrijven in The Sunday Express. De verhalen van Sarah, onder de titel „A thread in the tapestry" zul len gaan over haar jeugd, waarin haar vader zo'n levendige belangstelling had, haar wasdom waarin haar vader haar hielp op het toneel te komen en haar huwelijk met de komiek Vic Oliver, waar tegen Churchill zich verbitterd verzette. Randolph Shurcill, zal over hem als staatsman schrijven in The Sunday Tele graph. Het verhaal van Randolph zal af komstig zijn uit het eerste van vijf grote delen over zijn vader. HILVERSUM I. 7.00 Nws. 7.15 Gramm.muziek. (7.30-7.32 Nws). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Gram. muziek. (8.30-8.32 Nws.). 8.40 Voor de huis vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 In de platen- soos. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gramm. muziek. 12.03 Gevar. platenprogr. 12.27 Me dedelingen land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Actualiteiten. 12.50 Amusementsmuziek 13.35 Voor de vrouw. 13.45 Gevar. muziek- progr. 14.30 Schoolradio. 15.00 Populaire gramm.muziek. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Klass. muziek. 16.50 Gramm.muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Muziekprogr. voor de jeugd. 18.50 Internationaal Vocalisten Concours 's Hertogenbosch 1966. 19.00 Nws. 19.10 Ac tualiteiten. 19.30 Programma met jonge ar tiesten. 20.00 Moderne en klassieke muziek. 20.50 Moderne muziek. 21.00 Inhoud: rubriek over recente publikaties op geestelijk ge bied. 21.15 Platenprogramma militairen. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nws. 22.40 Epiloog. 22.45 Gram.muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM II. 7.00 Nws, ochtendgymnastiek, soc. strijd lied. 7.23 Gramm.muziek. (7.30-7.35 Van de voorpagina). 8.00 Nws. 8.10 Gramm.muziek. 9.00 Progr. voor weg- en waterweggebrui kers. 9.4Ö Morgenwijding. 10.00 Romantische balletmuziek. 10.40 Moderne pianomuziek. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vouw. 11.40 Oud- Vlaamse liederen. 12.00 Instrumentaal en semble. 12.27 Mededelingen land- en tuin bouw. 12.30 Voor de landbouw. 12.40 Elec- tronisch orgelspel. 12.55 Actualiteiten. 13.00 Nws. 13.10 Journaal en beursberichten. 13.30 Muzikaal vakantieprogr. 14.15 Gramm. muziek. 15.15 Muziek uit de Chinese volksre publiek. 15.45 Instrumentaal ensemble. 16.00 Nws. 16.30 Holland Festival 1966. klass. en moderne muziek. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 18.00 Nws. 18.15 Deze week. 18.20 Uitzen ding P.S.P. 18.30 Jazzmuziek. 18.50 Naar on ze mening. 19.00 Voor de jeugd. 19.30 Litte rair radioportret. 20.00 Nws. 20.05 Instrumen taal kwartet. 20.30 Klassieke muziek. 20.45 Gevecht om God. 21.00 Moordweer. 22.30 Nw 22.40 Actualiteiten. 22.55 Gram.muziek. 23.45 Socialistisch nws. in Esperanto. 23.55 Nws. HILVERSUM III. 240 m. en FM-kanalen. 9.00 Nws. 9.02 Vrolijk ochtendprogr. (Om 10.00 en 11.00 Nws). 12.00 Nws. 12.02 Operet teklanken. 13.00 Nws. 13.02 Pittige lunchmu- ziek. 14.00 Nws. 14.02 Gramm.muziek. 15.00 Nws. 15.02 Pittig platenprogr 16.00 Nws. 16.03 Gevar. muziekprogr. 17.00 Nws. 17.02- 18.00 Platenprogr. BRUSSEL 324 m. 18.00 Nws. 13.03 Voor de soldaten. 18.30 Wegwijzers voor automobilisten. 18.45 Sport kroniek. 18.52 Fiesta Mexicana. 19.00 Nws. 19.40 Confrontatie. 20.00 Volksliedjes. 20.30 Klassieke muziek (21.45 Nws.). 22.30-23.00 Or kestmuziek. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht. 12.48 Amusementsmuziek. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Kamermuziek. 14.00-14.03 Nws. 16.00 Nws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Lichte mu ziek. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muziek. 17.30 Folkloristische muziek. 18.00 Nws. NEDERLAND I 14.30-15.15 Progr. voor de vrouw. 19.00 Nws. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 De verrekij ker. 19.15 Van Gewest tot gewest. 19.35 De avonturen van Ivanhoe. 20.00 Journaal. 20.20 Brandpunt. 20.50 Ironische thriller. 21.25 Moderne en klass muziek. 22.00 Cabaretpr. 22.35 Epiloog. 22.40 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Mr. Magoo. 20.05 De on bekende wereld. 20.25 Muziekprogr. 20.40 Hoogans Heroes. 21.05 Dusty. 21.30 The long hot summer. 22.20 Journaal. NEDERLAND I 18.00 Wereldkampioenschap volleybal Praag. 19.00 Nws. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Magazine voor tieners en twens. 20.00 Jour naal. 20.20 't Is zó bij de luchtmacht. 20.45 Een man zet door. 21.35 Café chantant 't Winkeltje. 22.00 Attentie. 22.25 Overden king. ANVV-Spot. 22.40 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 De grote verkwister. 20.30 Achter het nieuws. 20.55 Dan O'Brien. 21.45 Kinderen of niet?: programma over de voortplanting van de mens. 22.05 Journaal. WANT iedere enigszins ingewijde weet het, maar tot de meeste Nederland se auteurs en critici schijnt het nog maar steeds niet te willen doordringen! thril lers schrijven is een serieus ambacht, dat voorstudie vraagt en inleving, een hechtere compositie vaak dan het „gewo ne" verhaal, hard en ernstig werken aan opbouw en vormgeving. En dat is wel even iets anders dan „een nuttige manier om te leren typen."! Enfin: de resulta ten zijn er in Nederland dan ook meestal naar, ondanks de inspanningen van een paar serieuze critici en auteurs, die weten waarover ze spreken en waarvoor ze staan bij het schrijven van een misdaad verhaal. De Amerikanen hebben het beter begrepen dan de meeste Nederlanders; er bestaat bij hen, evenals bij de Engel sen, dan ook een critiek die een goede ontwikkeling van het misdaadverhaal weet te stimuleren, en vooral: zij bezitten tijd schriften die de auteurs een afzetgebied garanderen voor de misdaad-short-story, die eminente oefenschool voor een econo mische en gespannen schrijftrant. PATRICK QUENTIN, die op het gebied van het korte misdaadverhaal zijn sporen verdiend heeft, schreef met The man in the net (als Echtgenoot gezocht vertaald voor de Prismareeks) een uitmuntende detective-roman, die dit verschil tussen Amerikaanse en Nederlandse schrijftrant weer eens duidelijk demonstreert. Om te beginnen treft al meteen in het gegeven het enorme onderscheid tussen de oubol ligheid van de commissaris-met-de-pijp, die te onzent nog al te veel opgeld doet en de scherpe, realistische waarneming van levende Amerikaanse mensen in een, weliswaar door de misdaad getekend, maar daarom geenszins onwezenlijk alle daags milieu. Een kunstschilder heeft zich, uit louter beroepsidealisme, uit zijn rendabele Newyorkse werkkring terugge trokken op het land, maar hij heeft wei nig succes bij de kritiek en zijn neuroti sche vrouw maakt hem het leven nog zwaarder. Zijn grote liefde voor haar schijnt soms wat verbetering te bewerken, maar heeft uiteindelijk slechts tot resul taat dat de buitenwereld in hem, die haar zwakheden voor het oog van de wereld camoufleert, een bruut ziet en in haar het toonbeeld van charme en beminnelijk heid. Als op een gegeven moment de vrouw wordt vermoord, keert de woede van de dorpsgemeenschap zich dan ook tegen de schilder. Ternauwernood weet hij zich aan een volksgericht te onttrek ken tot hij tenslotte in staat is, zijn on schuld te bewijzen. Hoewel primair een detectiveroman, is de detectie erin tamelijk zwak (de aan wijzingen omtrent de ware dader komen toevallig in handen van de speurende schilder) maar dit bezwaar wordt geheel weggespeeld door het vortreffelijk psy chologisch aspect in de conflictsituatie tussen de beide huwelijkspartners. Uiter aard raakt dit aspect na de moord op de achtergrond en vanaf dat moment wordt het verhaal misschien ook minder inte ressant, maar dat minder boeiende deel is het kleinste deel van het boek en het bevat bovendien nog diverse interessante, zij het hier en daar misschien wat ge chargeerde, karakters. EEN ANDER VOORTREFFELIJK boek uit dezelfde school is Herbert Breans Hardly a man is now alive (als Het lijk in de waterput in de Prisma reeks). Het bevat in de juiste dosering alle ingrediënten die een goed speurders- verhaal moeten bezitten: een interessant probleem (met een toetsje van het schijn baar bovennatuurlijke), een spannende ontwikkeling, intelligente en met vaart ge brachte setectie. Gesitueerd in een klein provinciestadje en geplaatst tegen de ach tergrond van een 18e-eeuwse historische gebeurtenis (niet alleen wordt de „moord in de waterput" ontrafeld, maar tevens wordt onthuld welke boodschap een ster vend Engels spionage-officier tijdens de Amerikaanse revolutie in het plaatselijke logement heeft achtergelaten) krijgt het verhaal bovendien een sfeer die dubbel intrigerend werkt. Zaterdag 10 september zendt de KRO- televisie via Nederland 2 het verhaal „Liefde's zegepraal" uit van de Neder landse auteur Belcampo. Herman Lut- gerink vertelt de geschiedenis van een jonge man, die ondanks de waarschu wing „Vrijende paren worden doodge schoten" toch doordringt in het park en het kasteel, waar een zonderlinge graaf en zijn beeldschone dochter wonen. Door toedoen van de hoofdpersoon komt er een einde aan de lugubere praktijken van de graaf en de waarschuwende bord jes kunnen worden opgeruimd. HILVERSUM De NTS heeft voor haar zondagse familieprogramma in dit nieuwe seizoen, te presenteren door Ageeth Scherphuis, nog een presentator nodig. Daarvoor heeft de NTS de oud- VARA medewerker, Pier Tania aange zocht, die cultureel ambtenaar in Gronin gen is. Tania heeft nog geen beslissing genomen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17