Gemeentelijke inspraak in IJmuidense visafslag economische noodzaak HET WEER 3 Noorse veerboot „Skagerak" voor de Deense kust vergaan Witte pompen nog goedkoper Noord-Vietnam verlangt naar vrede morris VELSEN n.v. Zorgt u goed voor uw gezicht? UST B. en W. van Velsen in rapport: Bedrijfsleven blij Antieke juwelen verdwenen uit trein in Haarlem Gevluchte jongen weer gepakt Geen succes voor Nederlandse roeiers Gekapt... Geknipt Gekortwiekt Twee IJmuidenaren gewond bij ongeval met transportband Hoop in de VS na uitlating van Tsjen-Ji in Japan Drie jaar voor dienstweigeraar in de V.S. regenkleding SCHERK unge mumrn m - lmden wekkers Spuiterij Uitdeukerij en Plaatwerkerij 51e JAARGANG NUMMER 261 DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening Umuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Indonesië is ons land 600 miljoen schuldig pagina 3 W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 15 Uit stad en omgeving 4, 5, 7, 11 Kennemer Kruimels 5 In de vishal en op zee 7 Sport 13, 23 Radio en tv 17 Kunst17 Ferdinand18 Feuilleton 19 Beeldverhalen19 Economisch nieuws 21 Scheepsberichten 21 Beurs 21 Topsy24 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's. Morgen opklaringen Waarde 100.000 Eén opvarende na zijn redding overleden KOPENHAGEN (Reuter, AP en DPA). In een kokende zee is gis teren de 2.703 ton metende Noorse veerboot „Skagerak" met vermoede- lijk 145 mensen aan boord voor de westkust van Denemarken lek ge slagen en in de loop van de nacht ge zonken. Na een grootscheeps opgezette red dingsactie, waaraan schepen van ver scheidene nationaliteiten, vliegtuigen en helikopters deelnamen, konden volgens meldingen van de Deense ma rine alle opvarenden worden gered. Eén man, een Noor, is na zijn redding overleden. De kapitein en zeven bemannings leden waren aanvankelijk aan boord gebleven, maar toen het schip als ver loren moest worden beschouwd, wer den ook zij door een reddingboot op gepikt. Verschillende cijfers Bericht uit Belgrado telefoon (020) 22» f6 Het woord is aan IJmuider Courant Het gemeentebestuur van Velsen moet inspraak hebben in de visafslag te IJmuiden. De havens en industrieterreinen, die eveneens nog in beheer zyn van het Staatsvissershavenbedrijf, moeten in beheer komen bij de ge meente Velsen. Dit zou passend zijn voor een evenwichtige ontplooiing van de verschillende sectoren van het maatschappelijk en economisch leven in de gemeente Velsen. Aldus is de voornaamste conclusie van een rapport, dat het college van burge meester en wethouders van Velsen heeft doen opmaken over de situatie van het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden in het gemeentelijk bestel, ten einde te kun nen nagaan wat zou kunnen worden on dernomen ter verbetering daarvan. De inspraak van de gemeente in de visafslag zal moeten plaats hebben door het inbrengen van dit bedrijf in een stich ting, die gevormd wordt door de Staat en de gemeente Velsen, waarbij aan alle betrokken sectoren van het bedrijfsleven de gelegenheid tot bijstand in het beheer In kringen van het parlement en het bedrijfsleven is gisteravond over wegend positief gereageerd op de met Indonesië bereikte overeenkomst, daar toe door ons benaderd, spraken woord voerders van de vijf grootste Kamer fracties hun tevredenheid over het be reikte akkoord uit. Zeer verheugd toonde zich ook de voorzitter van de Centrale Kamer voor de Handelsbe vordering, de heer Sidney van den Bergh. „Wij zijn", aldus de heer Van den Bergh, „het verleden nog niet ge heel vergeten, maar kijken méér naar de toekomst en zullen alles doen om de handel met Indonesië verder te ontwikkelen". Afgezien van de poli tieke ontwikkelingen in het land, waar van nog weinig bekend is, verwacht de heer Van den Bergh spoedig nieuwe ontwikkelingen in de handel met In donesië. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I.. geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Aanvankelijk nog veel bewolking en plaatselijk mist. Morgen ook opklaringen. Overwegend droog weer. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige zuidweste lijke wind. Dezelfde of iets hogere middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. op ruime schaal zal moeten worden ge boden. Wat de havens en de industrieterreinen betreft, zal de gemeente de kosten moe ten dragen van de noodzakelijke sanering die niet tot het directe belang van de vis serij kunnen worden gerekend. Een schaden van de belangen van de visserij zal, evenmin als in andere plaat sen, waar het vissershavenbedrijf door de gemeentelijke overheid wordt beheerd, te Velsen plaats hebben, omdat de Rijks- en provinciale overheid over de bevoegdhe den beschikken om een dergelijk scha den van belangen te voorkomen en omdat het gemeentebestuur van Velsen zich be wust is van en ook rekening zal houden met de omstandigheid dat de belangen van een groot deel der inwoners van de gemeente Velsen nauw betrokken zijn bij een voortbestaan en een verder ontplooien van het vissershavenbedrijf te IJmuiden. Het rapport zal naar de bevoegde in stanties (de minister van Verkeer en Wa terstaat, de minister van Landbouw en Visserij en de minister van Financiën) worden gezonden. Mocht het rapport een voor de gemeente Velsen gunstige uitwerking hebben, dan zal in de loop van de daarop volgende onderhandelingen ook de financiële zijde een rol spelen. Hoewel over deze kant van het vraagstuk weinig positiefs is te voor spellen, meent het college te mogen aan nemen dat deze de gemeente Velsen niet voor onoverkommelijke bezwaren zal stel len. Ten slotte geeft het college de raad in overweging te nemen zich achter het rap port te stellen en in te stemmen met de conclusies. (Meer hierover op pag. 7). Uit een coupé van de sneltrein Den Haag-Amsterdam is gistermiddag om streeks kwart over één een bruin leren koffertje waarin zich voor een bedrag van ruim honderdduizend gulden aan an tieke juwelen zou bevinden, verdwenen Volgens de eigenares van de juwelen een Pakistaanse vrouw die op weg was naar haar dochter in Duitsland, is het koffertje verdwenen toen de trein in Haarlem stil stond. De vrouw zou daar namelijk de coupé hebben verlaten om op het perron een kaart van Nederland te bekijken. Ze wil de graag weten hoe ver het nog was naar Amsterdam. Toen ze weer in de trein stapte miste ze het koffertje, dat 30 bij 25 bij 20 centimeter groot is. Omdat de trein inmiddels weer was gaan rijden heeft de vrouw pas in Amsterdam aan gifte van de diefstal kunnen doen. Ze heeft in Amsterdam aangifte gedaan bij de spoorwegrecherche. De vrouw, die tweede klas reisde, vertelde dat de juwe len een waarde hebben van ongeveer tienduizend pond. Ze was ermee op weg naar haar dochter in Duitsland, die en kele van de juwelen als geschenk mocht uitzoeken. Veertiende arrestatie ARNHEM. In de Koningsstraat te Arnhem is. vanmorgen een zeventienjari ge jongeman uit Deventer, die vorige week met vier andere jongens was ont snapt uit de rijkswerkinrichting voor jongens aan de Oosthandelskade te Am sterdam, gearresteerd. Het was de veer tiende keer, dat de jongen na een vlucht werd ingerekend. De Arnhemse politie moest hem liefst tweemaal aanhouden. De eerste keer was hij op Onderlangs opgemerkt door een zeer attente Arnhemse automobilist, die hem herkende van een foto in een och tendblad, en onmiddellijk de politie belde De ontsnapte belandde op het politiebu reau waar hij een andere naam opgaf en tevens beweerde in de Sperwerstraat te wonen. Om een en ander te verifiëren nam men de jongen mee naar een an der vertrek. Daarbij zag hij kans de be nen te nemen. (Van onze sportredacteur) De Nederlandse roeiers hebben op de eerste dag van de Europese kampioen schappen in Bied geen successen geboekt, Skiffeur Wienese werd tweede in zijn serie achter de Deen Secher en moet via de herkansingen trachten de finale te be reiken. Ook de Triton-vier met stuurman (tweede in de serie) werd naar de her kansingen verwezen. Beatle John Lennon in zijn ge daanteverwisseling. Boven: de oude toestand, in het midden: de schaar heeft afgerekend met de lokken pracht en onder: vermomd als „tommy" in de film „Ik won de oor log", met een dienstbrilletje. Gisteren werden nog lange tijd vijf mensen vermist. De veerboot was van Kristiansand in Noorwegen met passagiers, spoorwegwa gons, en auto's op weg naar Hirtshals in Jutland, toen hij in de „Jammerbocht", een berucht „zeemanskerkhof" in het Ska- gerrak, tijdens een hevige storm in moei lijkheden kwam. De bij het aan boord ne men van auto's gebruikte laadklep werd door zware rollers ingedrukt en water stroomde het schip binnen. De „Skage rak" maakte al spoedig zware slagzij waarna de kapitein bevel gaf het schip te verlaten. De geredden werden door sche pen en vliegtuigen overgebracht naar het naburige Hirtshals en enkele Noorse ha vens. Onder hen bevonden zich vijftig Deense kinderen, die van een vakantie in Noorwegen terugkeerden. Er waren vijf Nederlanders aan boord, die allen wer den gered. Deense marine-officieren verklaarden Een aantal exploitanten van zogenaam de witte pompen in Utrecht en omgeving heeft wederom de prijs van de benzine verlaagd. Autorama, dat met zijn 14 pompen het grootste benzinestation van Nederland is, heeft bijvoorbeeld deze week de prijs met 0,6 cent verlaagd. De super-benzine kost er nu 47,9 en de nor male 44,9 cent per liter. De jongste prijsverlaging is een reac tie op de verlagingen die enkel grote maatschappijen vorige week hebben inge voerd. In navolging van Autorama heb ben ook enkele andere exploitanten van witte pompen hun prijzen op dit niveau gebracht. Een witte-pomphouder in Nieuw-Loosdrecht zit op het ogenblik zelfs nog iets beneden deze prijzen. Autorama heeft zijn omzet in de afge lopen maanden zien stijgen tot gemiddeld 250.000 liter per week. Weken van 300.000 liter vormen geen uitzondering. Tijdens het verrijden van een trans portband in de ijsfabriek Frigo aan de Trawlerkade in IJmuiden is woensdag middag een ongeval gebeurd tengevolge waarvan twee IJmuidenaren met ver wondingen in het Antoniusziekenhuis moesten worden opgenomen. De transportband was in een kuil te recht gekomen. Toen arbeiders probeer den het gevaarte daaruit te trekken schoot plotseling een borgpen los waar door de transportband weer omlaag gleed. Een 57-jarige voorman en een 24- jarige arbeider, beiden wonende in IJ- muiden-Oost, werden door de machine geraakt. Zij kregen letsel aan de borst. Reddingboten dobberen angstig dicht bij bakboordzijde van de Noor se veerboot „Skagerak", die zwaar slagzij maakt. Het schip was gis teren in een hevige storm lek ge slagen. In de loop van de nacht zonk de „Skagerak". Van de 145 op varenden is één man, een Noor, om het leven gekomen. dat de hele reddingsoperatie eenvoudiger zou zijn geweest als de rederij precies ge weten had naar hoeveel mensen moest worden gezocht. Een woordvoerder zei dat de eigenaars van de veerboot niet kon den zeggen hoeveel mensen zich aan boord bevonden en verschillende cijfers noem den. De meeste opvarenden waren Noren en Denen, maar er bevonden zich behalve de vijf Nederlanders ook Duitsers, Italianen, Amerikanen en Fransen aan boord van de veerboot. Vele geredden waren bij aan komst aan land in staat naar de zieken auto's te lopen. Veertien mensen moesten toch in het ziekenhuis van Hjörring wor den opgenomen. De meeste verwondingen waren echter niet ernstig. WASHINGTON (Reuter en AFP) De Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Tsjen Ji, zou, volgens berichten uit Ja pan, tegen een groep Japanse parlements leden hebben gezegd dat Peking geen con flict met de Verenigde Staten wil en dat hij niet de mogelijkheid van besprekingen over Vietnam met Washington uitsluit. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren, naar aanleiding van deze uitla tingen, gezegd dat onderzocht wordt of er een glimp van hoop op doorbreking van de impasse over Vietnam uit te destilleren valt. „Als Tsjen Ji inderdaad gezegd heeft dat China noch de Verenigde Staten een oorlog willen, zouden we deze uitlating zeer op prijs stellen. Naturlijk wensen we geen conflict met China en willen we dit vermijden," aldus de woordvoerder. De Chinese ambassadeur in Warschau, Wang Kwo Tsjoan, heeft de traditionele geheimhouding verbroken die de afgelopen zes jaar de Chinees-Amerikaanse bespre kingen in Warschau heeft gekenmerkt. In een verklaring na afloop van een ontmoe ting met de Amerikaanse ambassadeur Gronouski, veroordeelt hij de Amerikaan se politiek in Zuidoost-Azië. Beide am bassadeurs deelden na afloop van het ge sprek nog mee dat de volgende bijeen komst op 11 januari 1967 zal worden ge houden. FORT DIX (New Jersey) (AFP) De 25-jarige Amerikaanse soldaat Dennis More is woensdag door de krijgsraad van Fort Dix in de Amerikaanse staat New Jersey tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij heeft geweigerd zich naar Vietnam te laten sturen. Mora had erkend lid te zijn van de W.E.B. Dubois-clubs die door het Ameri kaanse ministerie van Justitie als subver sieve organisaties worden beschouwd. Tot zijn verdediging had More aangevoerd de situatie in Vietnam sedert 1940 te heb ben bestudeerd en tot de slotsom te zijn gekomen „dat de Verenigde Staten in Vietnam niets te maken hebben". BELGRADO (AP) Pham Van Dong, de premier van Noord-Vietnam, heeft tij dens zijn recente bezoek aan Moskou, de Russische regering gevraagd naar een oplossing met vreedzame middelen van het Vietnamese probleem te streven. Dat meldt radio-Belgrado. De Noordviet- namese premier zou aan de Russische leiders hebben gevraagd om naast de mi litaire en economische hulp die zij geven ook te streven naar een vreedzame op lossing van het Vietnamese probleem. De correspondent van radio-Belgrado in Moskou, Sundic, die geen bronnen voor zijn informatie geeft, meldde ook, dat Pham Van Dong de Russische regering heeft ingelicht over de moeilijkheden in de betrekkingen tussen Hanoi en Peking. Hij deelde haar mee, dat Noord-Vietnam elke gunstige mogelijkheid om onder handelingen te beginnen zal aangrijpen, ondanks de krachtige druk van China, dat zich hiertegen energiek verzet. Een bewijs, dat de Noordvietnamese lei ders meer en meer overhellen naar de Russische opvattingen en dat zij menen dat daarmee hun eigen vitale belangen het best gediend worden is ook het feit, dat de communistische partij van de Sov jet-Unie besloten heeft een krachtiger hou ding aan te nemen tegen Peking. Hoewel de critiek op het Chinese ge drag van het centrale comité van de Rus sische communistische partij ideologische oorzaken heeft, menen waarnemers in Moskou toch, dat deze nieuwe politieke lijn alleen werd gevolgd nadat instem ming van Hanoi was verkegen. Zelfs de pro-Chinese groep in de Noord vietnamese regering, ziet China niet als een betrouwbare steunpilaar in de strijd tegen de Amerikaanse agressie, zo me nen waarnemers in Moskou. Bartcljorisstraat - Haarlem - TeL ttSSJ leidsestraat (bij Koningsplein) Jules Michelet: De onverschillige man is groter marte ling voor de vrouw dan een dwinge land. Horloger Kampervest 5 Haarlem Voor luxe, bestel- en vracht auto's, ook touringcars. Kromhoutstraat 60 - IJmuiden (Industrieterrein) Telefoon 02550 - 2046 Hedenavond speelt in het Concertgebouw de pianiste SYLVIE MERCIER met het N.Ph.O. het Pianoconcert van Grieg. Entree ƒ2. Aanvang 8.15 uur. Uw gezichtshuid heeft in ons Nederlandse klimaat veel te verduren. Daarom is een goede huidverzorging juist hier zo belang rijk. Onmisbaar voor het reinigen is hier bij Scherk GezichtslotionWees zuinig op uw uiterlijk, begin morgen met Scherkl In flacons v.a. 2,95. Gebruik ook Scherk crèmes tubes f3,- en 3,85en Scherk Gezichtsmelk {flacons f5,40). ■til DAMESKAPSALON Telefoon 8166

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1