Er werd een nieuwe yell geboren: „Cruyffie, Cruyffie Prachtig doelpunt van Pijs Hongaren maakten vlak voor het einde de gelijkmaker (2-2) Ook Japanners versloegen de Russische volleyballers Illovsky verbaasd over aan inzet en conditie Nederlanders in tweede helft tekort bij de Knap voetbal van Schrijvers Hongaarse coach vond R inus Israel de beste DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1966 23 Prachtig doelpunt In elkaar gezakt Uitstekende basis Lusteloos Last met alles Hans Rombouts Kiks bokskampioen Gebrek aan goede conditie kostte Nederlands elftal de overwinning (Van onze sportredacteur) In de vierenvijftigste minuut van de voetbalinterland NederlandHongarije werd er een nieuwe yell toege voegd aan het assortiment, dat de Nederlandse sup- portersschare in de loop der jaren heeft opgebouwd: „Cruyffie, Cruyffie". De negentienjarige Amsterdamse jongeling uit de Ajax-school zal de gescandeerde kreet, die van de zuidelijke tribunes de avondlijke lucht inging nauwelijks gehoord hebben. Hij leefde nog in de roes van het doelpunt, dat zyn debuut grote glorie gaf. In die roes had hij bijna nog een doelpunt gemaakt, maar met behulp van veel fortuin hield Szentmihalyi het schot uit zijn doel. De Hongaren, die zich roem hadden ver worven door in het toernooi om de worldcup Brazilië in de beste wedstrijd van het toernooi naar de onder gang te voeren, stonden op dat moment tegen een achter stand van 02 aan te kijken. En toen, vlak na dat twee de doelpunt van het Nederlands elftal, geloofde ierier- een in het Rotterdamse stadion (dat afgeladen vol was) dat het Oranjeteam voor een daverende surprise ging zorgen. Maar ineens stokte het ritme bij de Nederlan ders, stokte het tempo. De Magyaren drongen op en wat onvermijdelijk werd, gebeurde ook. Het werd 21. Nog lag de zege in de palm van de hand, voor het grypen. Maar de vermoeidheid legde een waas van onmacht over de Nederlandse ploeg. En drie minuten voor het einde dan van deze voor de Europa-Cup voor landenteams zo belangrijke wedstrijd knikte de naar voren gekomen Meszoly de bal langs de voortreffelijke Pieters Graafland. Het was 22. Natuurlijk nog een zeer fraai resultaat. Maar de voldoening was nu toch minder groot, omdat men de zege aan de kim had ge zien. Bene kreeg zelfs een uitzonderlijke kans om zijn ploeg aan de eerste winst te hel pen, maar de fameuze crack schoot de bal naast. Een gevaarlijk man was Mol nar op rechts. Hij stoof verscheidene ma len in sneltreinvaart langs Veldhoen. Dat gebeurde ook weer eens in de dertigste minuut. Er volgde een bombardement, waarbij Flinkevleugel in grootse vorm en Israel de bal van de lijn moesten werken. Geen doelpunten in de eerste helft? Pijs gaf een antwoord op die vraag. De PSV'er, die een gevaarlijke klant bleek, beende in de veertigste minuut met de bal aan de voet naar voren. Swart stond te roepen en iedereen verwachtte ook een pass naar de Ajacied. Maar met een handige draai tikte Pijs de bal voor zijn schietvoet en er volgde zo'n harde knal, dat het Hongaarse bolwerk volko men verrast werd. Tegen dat schot was niets te doen. Szentmihalyi behoefde zich niets te verwijten. Een donderend applaus begeleidde de Eindhovenaar op weg naar zijn „staande receptie". Nederland leidde zowaar met 1-0. Farkas had de zaken kunnen verande ren, maar hij pakte zijn kans slecht en een handig ingrijpende Pieters Graafland Men kan natuurlijk uitgebreid gaan dis cussiëren over de vraag of het nu wel verstandig was om het Nederlands elftal na het veroveren van een 2-0 voorsprong in de verdediging te laten gaan. Dat was immers in de kaart van de technisch voortreffelijke Hongaren gespeeld. De „helden van Engeland" waren benauwd geweest voor de snelle Nederlandse aan vallen, zoals ze ons na afloop in de kleed kamer vertelden. Ze waren verbaasd ge weest over de kracht van dit Neder lands elftal ,dat ze toch wel onderschat hadden. „Wanneer uw spelers in de aan val waren gebleven was onze wat trage achterhoede zeker voor grote problemen komen te staan. Nu kregen we achter ruimte en kon een man als Meszoly, en u hebt gezien hoe gevaarlijk hij is, naar voren komen". Los van alle tactische en strategische beschouwingen moet men echter wel be denken, dat de Nederlanders gewoon geen conditie genoeg hadden om een hele wedstrijd goed te spelen. De formatie zakte na een boeiende eerste helft en een aantrekkelijke eerste tien minuten na de rust volkomen in elkaar door gebrek aan adem. Niet zo vreemd zal men zeggen, omdat de competitie nog maar nauwelijks begonnen is. Maar ook de Hongaarse competitie heeft pas vier wedstrijddagen achter de rug. Dus ook de Magyaren, die na de wereldkampioenschappen een paar weken vakantie mochten nemen, kwamen niet op het toppunt van hun conditionele kunnen op het veld. Neder- Pieters Graafland heeft prachtig werk verzet. Hier heeft hij zich weer voor de voeten geworpen van Farkas. Israel houdt zijn hart vast, want het is alsof de Hongaar op het hoofd van de Nederlandse keeper springt. land heeft de grote kans om het Hon gaarse elftal te verslaan en zich daar mee een goede uitvalspositie te verschaf fen in de Europa-Cup-competitie, waarin verder nog Oost-Duitsland en Denemar ken in de „Nederlandse" poule spelen, op vrij simpele wijze voorbij laten gaan. Kesslers zorg zal dan ook zijn de conditie op te voeren, zodat het team een com plete wedstrijd in hoog tempo kan uit spelen. Het Nederlands elftal heeft laten zien, dat het aantrekkelijk voetballen kan. De defensie, waarin alleen Veldhoen uit de toon viel, vormde een uitstekende basis voor succes. De gevaarlijke mannen als Albert en Bene kregen in het centrum weinig kans om al te gevaarlijk te wor den. Dank zij vooral Pijs en Nuninga op het middenveld kon de Hongaarse equipe het vuur na aan de schenen gelegd wor den, een vuur, dat in de voorhoede bran dende werd gehouden door debutant Cruyff. De Amsterdammer liep natur- lijk nog wat onwennig in het oranje rond en de acties met zijn clubgenoten liepen niet altijd naar wens, maar hij hield, zo als zijn speeltrant is, zijn tegenstanders steeds bezig en was ook danig gevaarlijk. Jammer genoeg kwam er niet het ren dement uit die Ajax-voorhoede, die men verwachten kon. Piet Keizer namelijk liep meestentijds als een zeer vermoeid en schijnbaar lusteloos man over het veld rond. Zijn mentale instelling bleek verre van ideaal. En dat is juist voor een figuur als Keizer, die door zijn anders Cruyff maakt zijn eerste doelpunt voor het Nederlands elftal. De handen naar het voorhoofd. Hongarije heeft gelijk gemaakt. Pieters Graafland ligt verslagen in het doel. sterdammer hield het hoofd koel. Het pu bliek hield de adem in. En Cruyff richtte koelbloedig. Doelpunt. De jubel daalde op hem neer. Nederland stond met 2-0 voor, iets, dat vóór de strijd voor praktisch onmogelijk was gehouden. Toen Cruyff onmiddellijk daarna Szetmihalyi weer op de proef stelde, werd 'de yell „Cruyf fie, Cruyf-fie" geboren. Alle enthousiasme zakte echter weg. Nederland had ineens last met alles, met combineren, met vrij lopen, met snel heid van handelen. En Hongarije kwam opdringen. Nog kon Pieters Graafland door stoutmoedig ingrijpen een doelpunt voorkomen, zoals Molnar, Meszoly en Farkas moesten ervaren. Maar in de achtentwintigste minuut was het raak. Albert schoot in, Pieters Graafland sloeg de bal weg, maar de toelopende Molnar niet goed afgedekt door Veldhoen kon inschieten, 2-1. Nog was er geen man over boord. Maar de dreiging van nog een doelpunt werd steeds groter. Bene mikte. Flinkevleugel, de kleine man met het leeuwehart, ver anderde de bal van richting, tegen de lat. Weer mikte Bene. Nu stond Schrijvers op de lijn. Zou Nederland het dan toch nog redden? Drie minuten voor het ein de gebeurde het onvermijdelijke. Rakosi speelde Flinkevleugel dol en Meszoly kon de gelijkmaker inkoppen, 2-2. Wereld- en Olympisch kampioen Rus land is woensdagavond na een boeiend en enerverend volleybalgevecht van ruim tweeënhalf uur met 3-2 verslagen door Japan. Een uitslag, die voor de Russen de kans op prolongatie van de titel tot een minimum heeft gereduceerd. Want na twee nederlagen, tegen Tsjecho- slowakije en Japan, zijn de grootmeesters meesterlijke acties een gehele defensie open kan rijten, een kwalijke zaak. Van een speler als Keizer, die zo graag naam in het buitenland wil maken, had men toch geïnspireerder voetbal verwacht. Aan de andere kant, op rechts, speelde Swart een niet onvoldoende, maar ook niet briljante partij. Dat was wel het ge val met Nuninga. De Groningse Amster dammer was een schitterende schakel speler, die kwistig rijke passes uitdeelde. Nederland was zo goed begonnen. Cruyff dwong Szentmihalyi na zeven mi nuten een corner cadeau te geven, waar uit Keizer de Hongaarse doelman tot een pijlsnelle reactie dwong. Cruyff, Nunin ga en Keizer namen daarna nog het Hon gaarse doel onder vuur. Het plezierige daarbij was, dat er aandacht aan de op bouw geschonken werd. Natuurlijk zaten de Hongaren ook niet stil. De fameuze zorgde ervoor, dat de ruststand 1-0 bleef. Een serie aanvallen ha de pauze bracht Hongarije in moeilijkheden. Een schuiver van Keizer werd weggeslagen, Cruyff zette weer voor en Keizer voelde zich klein worden van narigheid, want hij mis te de simpele kans op doelpunt nummer twee. „Matchmaker" Nuninga voelde aan, dat er nu doorgedrukt moest worden. Op weergaloze wijze schoof hij in de zesde minuut de bal dwars door de witte ver dediging heen naar Cruyff. De jonge Am- Het bestuur van de Nederlandse Boks Bond heeft de Amsterdammer Eddy Kiks de Nederlandse amateurtitel bij de zwaargewichten gegeven. De NBB deed dit omdat het niet mogelijk bleek de fi nale partij Kiks-Walda, die al enkele ma len was uitgesteld, te houden. van het volleybal praktisch uitgescha keld. De strijd tussen de Russen en de Ja- panneers in Praag zal zonder enige twij fel de geschiedenis ingaan als een van de hoogtepunten uit dit zevende wereld kampioenschap. Na een imponerende start van de Japanners, die aan het net rijkelijk met hun variaties strooiden en een 7-1 voorsprong opbouwden kregen de Russen beter vat op het Japanse spel waar zij een gedegen en harde aanval tegenover stelde. Bij tien-tien stonden de beide titelpretendenten weer gelijk, maar Japan greep met 15-12 de eerste winst. In de beide volgende sets, groeiden de Russen naar een grote hoogte. Met 15- 12 en 15-4 bepaalde Rusland de stand op 2-1. Maar de Japanners kwamen gewel dig terug. Hun variaties aan het net wer den nog talrijker en nog geraffineerder en de Russische verdediging raakte steeds meer in paniek. Na een duidelijke Ja panse zege in de vierde, bereikte het spel in de vijfde set een zelden ver toond niveau. Luid aangemoedigd door bijna 15.000 Tsjechen brachten de Japan ners de eindstand op 3-2. Het Nederlandse volleybalteam, dat dinsdag een knappe wedstrijd tegen Hon garije speelde, heeft zich hersteld van de nederlaag en won van de oude rivaal Belgie na 'n weinig fraai, maar wel bijzon der spannend duel met 3-1. In bijna alle sets was het een gelijkopgaande strijd met de Nederlanders steeds iets sterker in de aanval. Vooral Jan Jansen en Jacques de Vink brachten vele punten binnen. Groep I (eerste tot en met achtste plaats) Japan-Rusland 3-2, Roemenië- Joegoslavië 3-1; Oost-Duitsland 3-0, Bulgarije-Polen 3-2, Oost-Duitsland- Bulgarije 3-1. Groep II (negende tot en met zestiende plaats): Hongarije-Brazi- lië 3-0, Nederland-België 3-1, België-Ver- enigde Staten 3-1. Groep III (zeventiende tot en met tweeëntwintigste plaats)Mon- golië-Denemarken 3-1, Frankrijk-Finland 3-2. toonde in de tweede helft. Maar ook, dat hij nimmer zijn vertrouwen in zijn Hongaarse ploeg had verloren. De tekorten in de conditie ging ook Georg Kessler, Ne derlands trainer niet uit de weg. Hij erkende ze grif en achtte de reden ervan het prille stadium van het Neder lands voetbalseizoen, dat zo schril afsteekt tegen de voor den, maar toch had moeten toegeven aan de Hongaarse zucht naar de gelijkmaker. Teleurstelling dus bij de Nederlanders, ook bij debu tant Cruyff („toch was het wel een beetje moeilijk") en bij Miel Pijs („er ging wat door me heen, mijn eerste doelpunt in een interland"), de spelers, die voor Nederland scoorden. Teleurstelling ook bereiding van de Hongaren, die nog helemaal voetbal-in zijn door het toernooi om het wereldkampioenschap in En geland. Kessler was zeer te vreden met het resultaat. ,.De hele ploeg voldeed, maar het goede was mogelijk doordat we speelden met een her boren aanvoerder". Die cap tain Daan Schrijvers knikte wat meewarig bij de gedachte hoe lang hij verdedigend met zijn team had stand gehou- bij Piet Keizer („ja die kans vlak na rust, het had een goal moeten zijn" en „we kwamen conditie tekort"), die niet voorkwam op het lijstje goe de spelers, die Illovsky op noemde. Behalve Israel had de Hongaarse coach wel be wondering voor de jonge Cruyff, die hij een onbe rekenbare speler achtte, die voor het doel levensgevaarlijk was en voor Pijs, die hij zeer nuttig vond werken. Bewon dering voor Pijs en Cruyff ook bij jonge PSV'er Willy van der Kuylen, die als re serve de wedstrijd volgde. Als reserve, ongeacht zijn goede prestaties in de twee voorgaande interlands. „Ach ik zal knokken om terug te komen; nu was het een te leurstelling voor me. Als ik terugkom zal het wel naast Cruyff worden, net zoals en kele keren in Jong Oranje. Dat ging toen ook goed". Van der Kuylen was bij zonder blij geweest met het doelpunt dat zijn clubgenoot Pijs op zo'n schitterende wijze had gemaakt. De manier, waarop dat gebeurde had ook de Hongaarse voetballer Al- bert geïmponeerd. De Hon gaarse aanvalsleider (Flinke vleugel zei over hem: „die is me tegengevallen") had toch bewondering voor het schie ten van verre afstand, zoals de Nederlanders dat hadden gedaan. Albert vond Neder land ook bijzonder snel, maar ook hard spelen, en terwijl hij dat zei stelde dokter Boizar, die de Hongaarse voetbalploeg al enkele jaren begeleidt, het apparaatje in werking, dat de bloeddruk van Albert ging meten. Dat gebeurde bij alle Hongaarse spelers, evenals het onderzoeken van de pols slag. Theo Reitsma (Van onze sportredactie) Zij voelden het aankomen. De kracht tot fijne voetbal- acties tegen een gereputeerd tegenstander schrompelde in een. De winst zou ontglippen. Zij poogden het na afloop niet te verdoezelen, die spelers van het Nederlands team, die echter somber hun meningen aaneenregen tot een koor dat spijt uitdrukte over de late gelijkmaker van de Hongaren. „Als het nu nog een kwartier voor tijd was geweest, oké, maar drie minuten of het was met ze gebeurd", klonk het spijtig uit de hoek, waar Ri- nus Israel weer naast oude kameraad Daan Schrijvers was gekomen. Israel, de man, die door de tijdelijke Hon gaarse bondscoach Rudolph Illovsky, de beste man uit de Nederlandse ploeg werd ge noemd. Illovsky zei het met behulp van Anderlechts trai ner Beres, die zich in zijn Hongaarse landstaal tot een waardevolle tolk voor de Nederlandse pers ontpopte. Illovsky zei meer dan alleen maar waarderende woorden over dit Nederlands team. Hij was verbaasd, dat Nederland niet met volledige inzet was blijven spelen na de 0 voorsprong en dat de conditie schromelijke tekorten ver-

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 23