Maandag begint verplaatsing van IJ muider TfMl vuurtoren IILft# - - - IJmuidense Haringhaven bijna vol 31tel met ie mode op sta; Iets van U bij? NIVON met aantrekkelijk winterprogramma Talen, ruimtevaart, China en de IJmond toe bij Volksuniversiteit 5 W Rally en loterij voor Het Roode Kruis DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1966 t iW» I ililÉ 111 I -x 111 1 x. Ift KENNEMERLAAN 63 IJmuiden - Tel. 4781 1 r Met de wintermaanden weer in het vooruitzicht, heeft het bestuur van de afdeling Velsen-IJmuiden van het Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk (NIVON) voor het komende seizoen opnieuw een aantrekkelijk en gevarieerd programma samen gesteld. Dit wordt dinsdag 27 september in het Cultureel Centrum in gezet door het ensemble „Omega", dat onder de titel „Musicjoke" een programma van kleinkunst zal opvoeren. Taptoe IJmuider Harmonie Personeelsvereniging „De Plaatwellerij" Nieuwe jeugdleider bij „De Meerpaal" fmmwti ''-V-Wti'ss* y", Wanneer de voorbereidende werkzaam heden geen oponthoud ondervinden zal de IJmuidense buitenvuurtoren op het sema- foorduin maandag a.s. naar zijn nieuwe plaats, ongeveer veertig meter ten zui den van de huidige, worden verplaatst. Het aannemingsbedrijf Stoof uit Breda is op het ogenblik bezig met het aanleg gen van de sledebaan waarover de hon derd ton zware gietijzeren vuurtoren naar de plaats van bestemming wordt gegle den. De verhuizing van het uit 1878 da terende baken hoopt men in een dag voor elkaar te hebben. Met het verankeren en het bedrijfsklaar maken van de vuurtoren zullen echter nog enkele dagen meer ge moeid zijn. Nadat de vuurtoren losgemaakt is van zijn betonnen fundering zal een van zware ijzeren balken geconstrueerde slede on der het gevaarte worden geschoven. Deze slede staat op een baan van vijftig spoor bielzen die met een dikke laag vet zijn ingesmeerd. Centimeter voor centimeter zal de vuurtoren vervolgens met behulp van twee krachtige lieren naar zijn nieu we fundering worden verhaald. De heer J. Boomaars, uitvoerder van Stoof-Breda, die de leiding van de opera tie heeft, zegt: „We hebben wel zwaar dere opdrachten uitgevoerd, maar nog nooit een vuurtoren verhuisd. Dit ver eist weer heel andere maatregelen. Ik zal blij zijn als die vuurtoren heelhuids op zijn plaats staat." Op het IJmuidense semafoorduin worden de laatste voorbereidingen getroffen voor de verplaatsing van de buitenvuurtoren. Het lichtbaken zal begin volgende week op een enorme slede over ongeveer veertig nieter naar zijn nieuwe positie glijden. Met pneumatische trilmachines wordt de vuurtoren losgemaakt van zijn betonnen fundering waarop hij bijna 90 jaar heeft gestaan. De Volksuniversiteit-Velsen heeft het voornemen in het nieuwe seizoen bij vol doende deelname weer een groot aantal cursussen te organiseren. Alle lessen worden gegeven in de gemeentelijke M.M.S., Tolsduinerlaan 6, Velsen-zuid (bij het sportpark Schoonenberg). Er zijn diverse talencursussen, alle van 24 lessen, die beginnen op dinsdag 20 of donderdag 22 september. Deze cursussen zijn: Engels (beginners en vervolgcur sussen I, II en III), docente mej. L. Schiff; Engels (conversatie aansluitend op vervolgcursus III en conversatie voor gevorderden), docent drs. J. C. Michon; Frans (beginners, vervolgcursussen I en II), conversatie voor beginners, idem voor gevorderden), docent, de heer P. J. Valter; Duits (beginners en vervolgcur sus I), docent drs. W. J. van Benten; Spaans (beginners, vervolgcursussen I en II), docent de heer H. van der Zee; Ita liaans (beginners, vervolgcursus I, idem II met conversatie), docent drs. G. de Jong; Russisch (beginners en vervolgcur sus), docente mevr. A. J. Dijkstra-Schaay; Latijn (lees- en studiekring), docent dr. A. B. Nederlof; Oud-Grieks (beginners), docent dr. A. B. Nederlof. Voor het verstrekken van alle beno digde informaties houden de docenten in de M.M.S. dinsdagavond 13 september 8- 9 uur spreekuur voor de cursussen En gels, Frans en Italiaans, donderdagavond 15 september 8-9 uur voor de cursussen Nederlands, Duits, Spaans, Latijn en Rus sisch. Aanmelding voor de cursussen dient zo spoedig mogelijk te geschieden, uiterlijk donderdag 15 september. Op de dinsdagavonden 14 en 28 okto ber. 15 en 29 november, 6 december en 31 januari, 14 en 28 februari en 14 maart geeft drs. C. F. W. Doyer een cursus psychologie. Afhankelijk van de belang stelling zal 'n cursus worden gegeven, die aansluit bij die van het afgelopen jaar. De aanvang is 7.15 uur. Voor nieuwe cur sisten zal dezelfde stof als in de cursus 1965-1966 worden behandeld. Deze begin nerscursus is op dezelfde avonden, maar dan aanvang 8.15 uur. In een serie van vijf lezingen, die elk een afgerond geheel vormen, behandelt de heer H. Algra de ruimtevaart. De le zingen zullen op dinsdagavonden worden gehouden. Nadere gegevens zijn op een der spreekuren te verkrijgen. China als wereldprobleem is het onder werp van een cursus op de avonden 6, 13 en 20 maart 1967, aanvang 8 uur in Het Braambos, Zeeweg 264, die gegeven zal worden door dr. A. L. Constandse. Naast dit uitgebreide cursussenprogram- ma zijn er ook nog speciale avonden. In samenwerking met Nut en NIVON wor den drie avonden georganiseerd, namelijk 19-10-'66 in het Braambos, Zeeweg 264: lezing door dr. A. L. Constandse, over „Achtergronden van het huidige wereld gebeuren"; 24-ll-'66: Kantine stadhuis: wethouder C. Ockeloen bespreekt de toe komst van de IJmond: 10-4-'67 in Het Braambos, Zeeweg 264: Causerie met film en dia's over de Tellemexpeditie door de heer H. T. C. Haan, leider van deze ex peditie. Op 3 februari 1967 zal de heer M. Krab bé een lezing houden over figuratieve en non-figuratieve kunst. Deze avond wordt gehouden in samenwerking met Fe- lison en vindt plaats in de gemeentelijke expositiezaal, Heidestraat 45, IJmuiden-O. Tevens zal er een tentoonstelling aan zijn verbonden. Deze bijeenkomst begint om 8 uur. Nadere gegevens verstrekt de secretares se, mevrouw G. G. M. Pastoor-Wolters, Dr. Kuyperlaan 31, Velsen, tel. 6090. Wreefbandsluiting en broquegarnering geven dat typisch „Franse idee". Suède met lak geeft vele mooie kleurcombinaties. Nieuw is de iets zwaardere „Parijse" hak. Kennemer els Toen enige jaren geleden een begin werd gemaakt met de uitbreiding van de Haringhaven in IJmuiden schudden velen het hoofd: „onnodig", „geldver spilling" waren de mildste reacties. De pessimisten hebben ongelijk gekregen. De verlengde Haringhaven is perma nent goed bezet; het kost dikwijls moeite nog een ligplaatsje te vinden aan de kade. Bijgaand plaatje toont de hektrawlers „Willy" en KW 85 „Rijnmond IV" aan de kop van een vol le Haringhaven. Door de betreffende sportcommissie wordt thans in samenwerking met de automobielclub „De Rijmonders" in IJmuiden intensief gewerkt aan de voorbereidingen tot de vijfde auto-ral ly, die zaterdag 24 september ten bate van de afdelingskas van Het Roode Kruis zal worden verreden. De op brengst hiervan is steeds bevredigend geweest, zodat van de vorige ritten in totaal reeds 6500 kon worden afge dragen. Omdat de organisatoren ter gelegen heid van deze lustrum-rally gaarne een recordbedrag willen bijeenbrengen, wordt aan deze rit tevens een loterij verbonden. Hiervoor zullen twaalfdui zend loten a vijftig cent per stuk in omloop worden gebracht, met als hoofdprijzen een draagbaar televisie toestel, een transistorradio, een bunga lowtent en diverse auto-accessoires. Loten kunnen worden besteld Via het gironummer 215069 van de Amsterdam- Rotterdam Bank n.v. te IJmuiden, on der vermelding van het gewenste aan tal. De trekking zal dezelfde avond worden gehouden in het Patronaatsge bouw aan de Willemsbeekweg, tijdens de prijsuitreiking van de autorally. De lengte van de rally bedraagt hon derd kilometer, waarvoor des middags om twaalf uur de eerste équipe ver trekt van de startplaats: het paviljoen „Schoonenberg" aan de Minister van Houtenlaan. De deelnemers worden in drie klassen ondergebracht en wel groep A geroutineerde rijders, groep B minder geroutineerden en groep C be ginners. Het inschrijfgeld bedraagt 15 per équipe, onder voorwaarde dat men zich vóór maandag 19 september bij een der volgende adressen heeft aange meld: Th. B. van Kleef, Hercules straat 61; J. Kloosterhuis, Koningin Wilhelminakade 26 en S. Wolthuizen, Cepheusstraat 13, allen te IJmuiden. Daarna moet het inschrijfgeld tot 20 worden verhoogd. Bij deze adressen kan tevens een uitvoerig regelement met alle voorwaarden en wedstrijdbe palingen worden aangevraagd. Bij de Velsense politie zijn de volgen de voorwerpen als gevonden aangege ven: kettinkje met kruisje, driewielig kinderfietsje, ring met drie sleutels, aktetas met visgereedschap, portefeuil le, jack, dameshorloge, ring met sleu tels, autoped, weekendtas met twee broeken, badtas, lee'fnet, portemonnee met kaartjes, voering voor jack, ring met twee sleutels, kano, étui met drie sleutels, sjaal, damesportemonnee met bonnen, kinderportemonnee m. inhoud, portefeuille met geld, postzegels en bonnen, tas, voorzetglazen voor bril in étui, manchetknoop, kinderdekentje, fietstas met busje verf, damesporte monnee met inhoud, kilo verpakt vlees, schemerlamp, aktetas, wandelwagen tje, speelgoedbeertje, armband met naamplaatje, étui met sleutels. Inlichtingen over deze voorwerpen worden dagelijks verstrekt op het hoofdbureau van politie te Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden afgegeven. Vervolgens twee causerieën op woensdag 19 oktober en donderdag 24 november, respectievelijk in ,,'t Braambos" aan de Zeeweg en in de recreatiezaal van het Velsende raad huis. Op de eerste avond wordt door dr. A. L. Constandse voor de lezers van dit blad geen onbekende ge sproken over „De achtergronden van het wereldgebeuren", waarna wethou der C. Ockeloen op de tweede lezing „De toekomst van de IJmond" zal be handelen. De organisatie van deze avond is geschied in samenwerking met de Volksuniversiteit en de Mij. tot Nut van 't Algemeen. Bijzonder aantrekkelijk voor kam peerders zijn de volgende film- en de monstratieavonden op dinsdag 10 januari en vrijdag 24 februari in het Cultureel Centrum. In januari ver zorgt dr. J. M. Lodewijks namelijk een filmavond over een kampeertocht door Tsjechoslowakije en Joegosla vië, waarna de heer W. van der Lecq Alvorens zaterdag 17 septem ber de driedaagse concertreis naar Frankrijk te ondernemen, geeft de IJmuider Harmonie vrijdag 9 september, des avonds om half negen nog een grote taptoe op Plein 1945 in Velsen. Deze show kan dan tevens gel den als een goede generale repe titie voor Parijs. Er zijn hier voor op het plein extra voorzie ningen getroffen, waarbij door het gemeentebestuur een spe ciale lichtinstallatie wordt ver zorgd. Daarnaast zal het voor het publiek ook mogelijk zijn op het bordes en de trappen van het raadhuis plaats te nemen, zodat een groot aantal toeschou wers een onbelemmerd uitzicht op het muzikale schouwspel kan worden geboden. Voor deze taptoe, waar ook door het jeugdtamboer- en trom petterkorps van de IJmuider Harmonie medewerking aan zal worden verleend, luidt het pro gramma als volgt: 1. Openings fanfare van het raadhuisbalkon af, 2. Patria en Drumband Cha- Cha-Cha (jeugdkorps), 3. Ge zamenlijke figuratie door Har monie en jeugdkorps, 4. Show van tamboer- en trompetter korps, 5. Gezamenlijk optreden van harmonie en jeugdkorps met diverse figuraties, 6. Show door tamboer- en trompetter korps, 7. Finale. Deze taptoe zal omstreeks half tien zijn beëindigd. als kampeerexpert op dit gebied enige wenken en demonstraties zal komen geven. Na de gebruikelijke jaarverga dering op donderdag 16 maart in „De Poort van Velsen", volgt dan maan dag 10 april de laatste bijeenkomst van dit winterprogramma. Deze komt voor rekening van ir. De Haan, die een met dia's en kleurenfilms geïllu streerd reisverslag zal geven van „De Tellem-expeditie", de ontdekkingsreis van een Leidse professor in Afrika, die nasporingen verrichtte naar een verdreven volksstam met een hoge be schaving. Het winterprogramma van de per soneelsvereniging „De Plaatwellerij" wordt vrijdag 23 september ingezet met een filmavond in gebouw „De Meerpaal" aan de Banjaerstraat in Velsen-Noord. Na de vertoning van twee films over Indonesië bestaat er voor de leden nog gelegenheid deel te nemen aan het edele kienspel. Vrij dag 28 oktober volgt in het Kennemer theater in Beverwijk een toneelavond, waarvoor de medewerking is gekre gen van de toneelvereniging „Adven- do" uit IJmuiden. Speciaal voor de jongeren wordt op vrijdag 25 november een beatavond gehouden in „De Meerpaal", op mu ziek van „The Hamiets", waarna de eerste helft van het winterprogram ma vrijdag 23 december, eveneens in „De Meerpaal" met een wildavond zal worden afgerond. Het bestuur heeft nog getracht een dezer avonden in het Cultureel Cen trum in IJmuiden te houden, maar dit bleek in verband met de zaalbe zetting niet meer mogelijk. Evenals vorige jaren heeft „De Plaatwellerij" nu voor de elfde maal het kindertehuis „Ooster- weide" in Zaandam geadopteerd, in het kader van de VARA-speelgoedac- tie voor Sint Nicolaas. Vandaar dat de medewerking der leden weer wordt ingeroepen voor enig speelgoed of een financiële bijdrage, waarbij uiteraard ook zelfvervaardigde attributen wel kom zullen zijn. De heer Ad van den Hoogen, die als jeugdleider van De Meerpaal" in het voorjaar naar Breda vertrok, om hier eenzelfde functie te vervullen, zal wor den opgevolgd door de heer Hub. Dols. Deze zal als hoofdleider en geassis teerd door mejuffrouw A. Welp, met de andere vrijwillige leidsters en leiders binnenkort een aanvang met het nieu we clubseizoen maken. Teneinde hier voor een rooster te kunnen samenstel len, viordt de schoolgaande en oudere jeugd, die zich voor het vormings- en ontspanningswerk interesseert verzocht zich zo spoedig mogelijk bij „De Meer paal" aan de Banjaertstraat als club huislid te laten inschrijven. Naar ge lang van de wensen op het gebied van hobbies, ontspanning en vorming, zal daarna het clubrooster worden samen gesteld en bekendgemaakt. >A#MVtfWWWVVWMW\ftAfWUWWWW10#Wl#%fWWWA/l>VVWWWM»*W*IWMUiW**Af»n»lW/lWW/\AA/VrWWWWWVVWWVWl»»W»lWll*l»W>0»W%»WVWWlW*WM»n/\*V\AA/VVUVtAnn/Wl#V\A/l/VVWVWVl#WlfWWWVVVVVV\rVWW»

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5