fotïlmQans Exploitatie visafslag door staat schaadt onnodig veel belangen Verenigingsnieuws uit de IJmond IN DE VISHAL EN OP ZEE Eenzijdige behartiging bedreigt ontwikkeling Noordzeekanaalgebied Nieuwe kleuterschool opent morgen in Zeewijk IJmuiden Bar De Vries Een diaprojector moet een helder scherp beeld ge. ven vinden wij Havenberichten Nieuwe opleiding voor laboratoriumpersoneel in Kennemerland Auto kantelde met leerlingen van visserijschool Exposities bij „Felison" BB in de kou Bij het zwemmen in zee overleden Bij „de Werkschuit" in IJmuiden Mini-protest Tuinbouw in en om Beverwijk DONDERDAG 8 SEPTEMBER 196 6 7 MINSTENS 10 JAAR Kennemerlaan 5 (bij de brug) Pieter Vermeulenmuseum gesloten CAFÉ-RESTAURANT CANOPUSPLEIN 4 Ook gelegenheid voor recepties I l elsen-IJmuiden Beverwijk Verdacht van koperdiefstal U wilt minstens 10 iaar plezier heb ben van uw diaprojector. En dat kan Als u bij aankoop maar goed op zijn beeldprestaties let. Zo ko pen wij namelijk zelf ook diapro jectoren. En op die manier lukt het ons steeds weer, om in iedere prijsklasse de beste projectoren te vinden. U kunt bij GANS keuze maken uit 22(!) verschillende diaprojectoren van 95.— tot 500.— (afgebeeld de nieuwe Sawyers Rotomatic, vanaf 399.-). Kleinbeeld, halfkleinbeeid of 6/6. Volautomatisch, halfautomatisch of met schuiver. Ze staan alle 22 de- monstratieklaar op u te wachten. Ook met uw eigen dia's demon streren wij graag. Komt u even langs, of belt u van daag nog voor een afspraak (tele foon 5705). De dinsdagmiddag te Beverwijk gehou den vergadering van het Waarborginsti- tuut voor de tuinbouw in Noord-Holland werd onder anderen bijgewoond door een vertegenwoordiger van het ministerie van Landbouw uit Den Haag en burgemees ter Nielen van Heemskerk. Als voorzitter van de bloemenveiling Het Centrum in Beverwijk heeft de heer G. Tabak een uiteenzetting gegeven van de problemen welke zich voordoen in de streek Kennemerland, waar een streek- verbetering van het oude tuinbouwgebied nog steeds niet is gerealiseerd. In de loop der jaren zijn al vierduizend hecta re goede cultuurgrond afgestaan ten be hoeve van stadsuitbreidingen van de ge meenten Beverwijk en Heemskerk. De veilingen voor groenten en bloemen in Beverwijk beantwoorden aan een be hoefte, niet alleen voor de produkten uit eigen streek maar ook voor produkten die uit andere gebieden in de provincie Noord-Holland komen. De omzetten ne men voortdurend toe; de veilingcomplex en moesten binnen vier jaar na de inge bruikstelling worden uitgebreid. Na de vergadering werden enige be drijven bezocht om kennis te maken met de grote bedrijvigheid op tuinbouwgebied in en rond Beverwijk, alsmede de ver nieuwingen. Woensdag aangekomen te IJmuiden: Pentas, van Seven Islands, IJmuiden; Waverstroom, Teignemouth; Cintra, Dover, IJmuiden; Jean E Londen; Bierum, Londen; Anda, Rotterdam, IJ muiden; Jans, Londen; Normandia, Gothen burg, IJmuiden; Berkelstroom, Goole; Zeeburgh, Stockholm; Tim, Londen; Angolakust, Hamburg; Nore, Stockholm; Mare Liberum, Dagenham; Draco, Rotterdam; Stonepool, Baton Rouge Woensdag vertrokken van IJmuiden: Odin, naar Puerto Ordaz; Wolanda, Londen; Lucellum, Northshields; Rijnstroom, Shoreham; Brinda, Bohus, IJmuiden; Roerdomp, Great Yarmouth, IJmuiden; Hein Sietas, Haugesund, IJmuiden; Hontestroom, Sheerness; Maria de Aranzazu, Fowey; Wilpo, Delfzijl, Zaandam; Anna Sietas, Rotterdam; Fernwood, Gdynia; Nordlicht 2, Antwerpen; Thea, Londen, IJmuiden; Brunla, Delfzijl; Nurnberg, Hamburg; Finlandia. Rot terdam; Kyrios Stelios, Santander, Midas, Rot terdam; Waverstroom, Dagenham; Ajax, Ant werpen; Tidaholm, Kristinahamn; Groennebek, New York. Donderdag aangekomen te IJmuiden: Mynias, van Rotterdam; Alabama, Antwerpen; Skaraas, Rotterdam; Bab T., Kotka, Zaandam; Minos, Rotterdam; Veritas, Rotterdam; Transeuropa, Rotterdam; Plover, Felixtowe; Shropshire, Ant werpen; Lotte Skou, Antwerpen; Vesta, Ips wich, Magas, Rotterdam; Calchas, Antwerpen. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Aria, Alcetas, Rotterdam; Res Nova, Rochester, Zaan- naar Rotterdam; Normandia, Rouaan, IJmuiden; dam; Kroonborg, Slikkerveer. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan.) Wegens vakantie van de beheerder zal het Pieter Vermeulenmuseum in IJmui den van maandag 12 september af een week gesloten zijn. 7.30-11.30 uur NICO KRAP piano en electr. Dit jaar zal op de IJmondschool aan de Wenckebachstraat te Velsen-Noord een aantal nieuwe cursussen van start gaan. Het betreft de opleidingen voor assiste rend laboratoriumpersoneel. De belang stelling hiervoor is groot gebleken, zodat op 13 september twee geheel nieuwe op leidingen kunnen beginnen. Er is een éénjarige dagcursus voor la borant, die jongelui met mulo A- of met mulo B-diploma een afgeronde opleiding biedt, welke aansluiting geeft op de studie voor chemisch analist. Daarnaast start de driejarige opleiding voor chemisch analist voor mulo B'ers. Deze studie begint met een basisjaar als volledig dagonderwijs. Het tweede en der de jaar van de opleiding worden gege ven in parttime onderwijs. Voor de zeer goede leerlingen bestaat de mogelijkheid om over te gaan naar de parttime op leiding voor scheikundig laboratoriumas sistent. Beide opleidingen bieden nog de mo gelijkheid voor een beperkte inschrijving Inlichtingen hierover kunnen worden in gewonnen bij de IJmondschool te Velsen- Noord. Uiteraard kunnen ook nog inschrijvin gen geaccepteerd worden voor de reeds bestaande parttime cursussen voor ana list en laboratoriumassistent. Voor toela ting dient men in het bezit te zijn, hetzij van een hbs B-diploma, hetzij een getuig schrift leerling-analist, chemische rich ting. Drie leerlingen van de IJmuidense vis serijschool zijn woensdagmiddag licht ge wond toen de personenauto waarin zij re den op de Halkade in IJmuiden kantelde. De bestuurder van de wagen, een 20- jarige leerling van de school, wilde van af de Dokweg de Halkade oprijden. Ver moedelijk nam hij de bocht te scherp waardoor de auto omsloeg en zwaar be schadigd op de rechterzijde bleef liggen. De jongens zijn afkomstig uit Amsterdam «n Assendelft, DONDERDAG 8 SEPTEMBER Filiaal van de Gemeentebibliotheek en de r.k. bibliotheek in Santpoort-Zuid, wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan: geopend van 19 tot 21.15 uur. VRIJDAG 9 SEPTEMBER Plein 1945, IJmuiden, 20.30 uur: Taptoe door de IJmuider Harmonie. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost 19.30 u.: Openbare gemeenteraadsverga dering. Het stadhuis is te bezichtigen op werkdagen van 10-12 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30-17.30 en 19-21.30 uur; Filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30-17.30 en 19-21.15 uur; Filiaal van de Gemeentebibliotheek en de r.k. biblio theek in Santpoort-N., gebouw „Spaarn- berg", Wüstelaan 79: 19-21.30 uur; r.k. Openb. leeszaal en bibliotheek, Willems- beekweg 96, IJmuiden: 14.30-17.30 en 19-21 uur; Filiaal r.k. Openbare leeszaal en bibliotheek in Velsen-Noord, Banjaert- straat 13: 14-17 en 19-21 uur. DONDERDAG 8 SEPTEMBER Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 20.15-21.30 uur. VRIJDAG 9 SEPTEMBER Sportfondsenbad. Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 uur en 20.15-21.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend van 15-17.30 uur en van 19-21 uur. R.k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10-13 uur; 15-18 uur en 19-21.30 uur. Gezamenlijke filialen: Wijk aan Zee, de Zwaanstraat 4, geopend van 19-21 uur; Oosterwijk, Amstelstraat 44, geopend van 19-21 uur; Meerestein, Parmentierstraat 2, geopend van 15-17 uur en van 19-21 uur. De stichting „Felison" te Velsen, wel ke zoals bekend beoogt de beeldende kunst in de IJmond te bevorderen, wist voor het nieuwe seizoen weer een aan trekkelijk expositie-programma samen te stellen. Dit programma wordt in de tweede helft van september ingezet met een ten toonstelling van het werk van Frits Va nen, eind oktober gevolgd door één van Jef Diederen. Na een tentoonstelling van interscholaire creativiteit in decem ber, volgen in januari, februari, maart en april nog exposities van respectieve lijk Gerrit Benner, Aad de Haas, Met ten Koornstra en Berserik. Tenslotte ver meldt het programma een lezing met dia's over figuratieve en non-figuratieve kunst, welke op vrijdag 3 februari zal worden gehouden. In twaalf cursusavonden van elk twee uur zal aan volwassenen in de gemeente Velsen gelegenheid worden geboden om door toepassing van vrijmakende technie ken kennis te maken met de basisge dachte van de Werkschuit. Bij het zelf scheppend bezig zijn zullen nieuwe mo gelijkheden kunnen ontstaan ten aanzien van inzicht en instelling. Deze ervaring zal onontbeerlijk zijn voor hen die leiding geven aan kinderen, zoals onderwijskrach ten, jeugdleiders, ouders en anderen. De onderwerpen op de basiscursus zijn: scheuren en plakken, verschillende teken technieken (zoals pen, houtskool, vetkrijt en pastel), schilderen, boetseren, spel en beweging, woord en gebaar, muzikale ex pressie, groepswerk, enzovoort. Deze basiscursus start op donderdag 15 september 's avonds 8 uur in het Kenne- mer Vormings Instituut, Willebrordstraat 61, IJmuiden-Oost. Aanmelding kan ge schieden bij het secretariaat van de Werk- schuitclubs Velsen, Velser Jeugd Centra le, Moerbergplantsoen 22, IJmuiden, tel. 02550-5743. Wat blijft er over van een sex-idool als je het in dikke truien en wollen sjaals verpakt? Zelfs van Brigitte Bardot blijft er dan niet meer dan dit kleumende mensje op een groot strand. Toch stelde BB zelf de warmte boven de symboliek, toen zij even uitrustte van opnamen voor „Twee weken in september", een Frans-Engelse film die op het strand bij Tantallon Castte in Noord- Engeland wordt gemaakt. Op verzoek van de Velsense politie heeft de politie in Leiden een 26-jarige schilder aangehouden. Deze wordt ervan verdacht begin augustus een hoeveelheid koper en koperafval te hebben ontvreemd op het PEN-terrein in Velsen-Noord. Woensdagmiddag geraakte op het Noor- derstrand de 58-jarige P.C. J. Tissen, wo nende te Heemstede, doch enige dagen in Zandvoort logerend, in zee in moeilijk heden. Strandbezoekers wisten hem spoe dig aan land te brengen. Een arts stelde daarna vast, dat de man in zee door een hartverlamming was getroffen en tenge volge daarvan overleden. Wij laten hier een samenvatting vol gen van het zo juist verschenen rapport over de gemeente Velsen en het Staats- vissershavenbedrijf te IJmuiden, waar van men de conclusies op pagina een aan treft. De Rijksoverheid is in de 19de eeuw overgegaan tot stichting en exploitatie van een vissershavenbedrijf te IJmuiden omdat het belang van de zeevisserij en van de handel in zeevis overheidsingrij pen noodzakelijk maakte en omdat het gemeentebestuur van Velsen (toen een dorpje met slechts '4.000, geheel op de landbouw georiënteerde inwoners) niet bereid en in staat was deze taak ter hand te nemen. De vissershaven en afslag wer den gevestigd op terreinen, die volkomen door duinterrein geïsoleerd waren van de woonkernen. Het vissershavenbedrijf te IJmuiden is uitgegroeid tot een voor de Nederlandse zeevisserij zeer belangrijke instelling. Te IJmuiden wordt thans 60 percent van de door de Nederlandse vissers gevangen zeevis (exclusief schaal- en weekdieren en niet voor menselijke consumptie be stemde vis) aangevoerd. Het exploiteren van het Staatsvissers- havenbedrijf heeft van de Staat geen gro te financiële offers gevraagd. Wel brengt de Staat voor de visserij een offer door het aan de visserij ter be schikking stellen van havens en terrei nen, die in een alternatieve aanwending van grotere betekenis voor de nationa le economie zouden kunnen zijn. Op de terreinen en in de gebouwen van het Staatsvissershavenbedrijf zijn ruim 240 bedrijven gevestigd, die tezamen 4.000 werknemers in dienst hebben. Vele van deze bedrijven moeten te IJmuiden ge vestigd zijn, doch zijn niet of slechts ten dele op de visserij betrokken. Men kan dan ook zeker niet spreken van een uitsluitend voor de visserij van betekenis zijn van de activiteiten, die op de terreinen van het Staatsvissershaven bedrijf plaats hebben. De terreinen van het Staatsvissersha venbedrijf zijn thans, zulks in tegenstel ling tot vroeger, een integrerend deel van de bebouwde kom van de gemeente Vel sen. De voor het publiek toegankelijke straten en wegen op de terreinen van het Staatsvissershavenbedrijf vormen een voortzetting van andere straten en wegen in de gemeente Velsen. Het Staatsvissershavenbedrijf en de op de terreinen van dit bedrijf plaats heb bende activiteiten vormen in de gemeente Velsen geen op zichzelf staand geheel, waarbij uitsluitend de belangen van de visserij zijn betrokken. Zij vormen een onderdeel van de ge meente, dat enerzijds het economisch le ven in deze gemeente in belangrijke mate ondersteunt, doch anderzijds bijzondere lasten oplegt. De wederzijdse beïnvloeding van het gebied van het Staatsvissershavenbedrijf en de overige delen der gemeente Velsen maakt het noodzakelijk dat de verschil lende belangen tegen elkaar worden afge wogen. Naarmate de druk op het Noordzeeka naalgebied door de dynamische ontwikke ling van industrie en zeevaart toeneemt, zal deze noodzaak duidelijker naar vo ren treden. Gezien het nationale karakter van de visafslag te IJmuiden biedt Staatsexploi tatie ongetwijfeld bepaalde voordelen. Hier staat tegenover, dat de voor ons land uitzonderlijke situatie, waarin de Staat een visafslag en industrieterreinen exploiteert, zowel voor het gebied, waar de vissershaven gevestigd is, als voor het bedrijfsleven bezwaren oplevert. Bij de huidige bestuursvorm ontbreekt een regelmatige confrontatie van de be stuurders met de problemen, die zich op en rond het vissershavenbedrijf voordoen, zodat een objectieve afweging van de vaak tegenstrijdige belangen niet moge lijk is. Het beheer van het Staatsvissershaven bedrijf is thans uitsluitend gericht op een behartigen der belangen van de visserij. Een dergelijk beheer is slechts gerecht vaardigd wanneer geen mogelijkheid be staat dat hierdoor andere belangen on nodig geschaad worden. Deze mogelijkheid is echter in een ge bied waar vele activiteiten zijn samenge bundeld reëel. Zij blijkt met name uit de omstandigheid dat te midden van de woon- en recreatiegebieden gelegen ter reinen van het Staatsvissershavenbedrijf op geen enkele wijze voldoen aan zelfs maar bescheiden normen die aan de hy giëne en het aanzien van een dergelijk gebied gesteld moeten worden. Zij blijkt ook uit het onvoldoende behartigen van de belangen van de op de terreinen van het Staatsvissershavenbedrijf gevestigde bedrijven, die niet of ten dele op de vis serij zijn betrokken. Vrijdag zal in Zeewijk de nieuwe kleu terschool „De Merels" door de wethouder van onderwijs, de heer H. de Boer, offi cieel in gebruik worden gesteld. De school, die is gebouwd naar een ont werp van gemeentearchitect H. Peters, is gesitueerd op een duintop, daarmede aansluitende aan het stedebouwkundig karakter, dat IJmuidens nieuwste stads wijk zal krijgen. Voor een Nederlands architect ge wend als hij is aan het vlakke land is het werken in een geaccidenteerd ter rein een bijzondere opgave. Er worden aan het ontwerp dan hogere eisen ge steld, doch ruimtelijk ontstaat een inte ressanter bouwwerk. Behalve het zo goed mogelijk rang schikken van de benodigde ruimten heeft de architect ook de opgave boeiende ruimten te creëren. De heer Peters heeft dit willen bereiken door samenspel van het antuurlijke terrein en de ligging van de ruimten en hij heeft de drie speel werklokalen op verschillend niveau ge projecteerd, gegroepeerd om een hal van 9x9 meter. Vanuit deze hal kan men via een trap elk speel-werklokaal be reiken, hetzij 50 cm lager, hetzij 50 cm en 100 cm hoger dan de hal. De kinderen en de leidsters kunnen de ruimten op en onder het bordes in spel en werk betrekken, het is dus een ruim te, die mogelijkheden laat tot fantasie en improvisatie. Ook kan het bordes worden gebruikt als podium voor een toneelstuk je of schoolfeestjes. De vloer van de hal is verrijkt met een Mondriaan-achtig patroon van dub bel hardgebakken tegels in de kleuren wit, blauw en zwart, naar het ontwerp van de kunstenaar Bouke IJlstra uit Dor drecht, dezelfde die het relief ontwierp, dat in de gevel van de gymnastiekzaal aan het Moerbergplantsoen is aange bracht. Elk speel-werklokaal heeft een natte ruimte, waar de kleuters met water en zand kunnen spelen. De school is verder voorzien van de nodige dienstruimten. Het gebouw is opgetrokken in genuan ceerde baksteen: de draaiende delen van de ramen zijn uitgevoerd in teakhout. Jeugdige, flink uit de kluiten ge wassen voorstandsters van de mini rok hebben in Londen geprotesteerd tegen Dior, die in Conduit Street voor de komende herfst rokken tot over de knie liet zien. En zoals ge bruikelijk in deze tijd hadden de meisjes borden bij zich, waarop zij lucht gaven aan hun gevoelens. Woensdag In IJmuiden werden woensdag 1500 kis ten vis aangevoerd, waarvan 16 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 20 schol, 4 schar, 5 haring, 165 makreel, 725 schelvis, 20 wij ting, 90 kabeljauw en gul, 10 haai, 410 koolvis en 34 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heilbot 6,50-6, gr .tong 7,72-7,52, grm. tong 7,53-7,49, kim. tong 4.47-4,32, kl. tong 1 4,82-4,69, kl. tong 2 4.10-4,02, tarbot 1 6,10-5,70. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 268-128, gr. koolvis zwart 134-100. Per 50 kilogram: gr. schol en grm. schol 72-60, kim. schol en ki. schol 1 82-72, kl. schol 2 86-72, schar 40, kl. haai 50-42, ver se haring 30, makreel 58-12,80, grm. schel vis 40, kim. schelvis 38-35, kl. schelvis 1 36-28, kl. schelvis 2 35-17, wijting 38-22, gr. gul 60-51, mid. gul 50-48, kl. gul 34-32. Besommingen van woensdag, in guldens: KW 225 10.730, 70 1.870, 41 8.750, 85 6.260, 123 13.650, SCH 117 12.100, 135 10.900, 261 8.270, 121 9.060. Aanvoer van donderdag Achttien vaartuigen hebben donderdag morgen in IJmuiden aangevoerd: 5260 kisten vis, 3000 kilogram tong en 340 stuks stijve kabeljauw. Bij deze aanvoer waren 1760 kisten schelvis, 370 wijting. 480 gul en kabeljauw, 1250 koolvis, 1155 haring, 935 kleine kistjes haring, 305 ma kreel, 393 kleine kistjes makreel, 80 to- ters, 150 schol, 2 tarbot en 90 varia. Prijzen van donderdag Per kilogram, in guldens: tarbot 7-5,90; grote tong 7,79-7,58; grootmiddel tong 7,74-7,58; kleinmiddel tong 4,38-4,09; tong één 4,07-3,60; tong twee 3,24-2,94. Per 125 kilogram: grite kabeljauw 138- 114; grootmiddel kabeljauw 128-110; gro te koolvis 134-112; middel koolvis 114-100; grote koolvis, wit 172, grote leng 108. Per tien stuks: grote kabeljauw 132-94, middel kabeljauw 77-63. Per koop: vleet 104-32. Per 50 kilogram: grote en middel schel vis 46-39; kieinmiddel schelvis 41-35; schelvis één 37-25; schelvis twee 25-16; kabeljauw één 61-44; kabeljauw twee 55- 24; kabeljauw drie 55-15; koolvis één 37- 29; koolvis twee 24-18; koolvis één, wit 74; grote en middel schol 81-62, kleinmid del en schol één 79-66; schol twee 86-64; schol drie 61-33; schar 51-38; poon 26; haai 36-28; wijting, gestripte 28-15; wij ting, dicht 21-13,50; haring 37-12,50; ma kreel 52-11,50; tarbot 220-140; ham 144. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bedroeg hedenmorgen 60 kisten schol en 1500 ki logram tong. Katwijk Aangevoerd werden 413 kantjes haring. Prijzen: volle haring 74-97; steurharing 59; ijle haring 50-52.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7