Schenking aan Beverwijk vrijwillig A moms HET WEER Minister Samkalden beslist: in Lachgas wellicht ook in ons land vergiftigd UST SLIJTERIJ SWIER Woonkunst HAARLEMS LOUTJE VERPLAATST ƒ2.10 ƒ1.60 Tien winnaars eerste prijs toto Tweedelig badpak verboden Beslag op hotels „Oranjereizen" Conflict artsen- Ziekenfondsen in nieuw stadium Ziekenhuizen blokkeren voorraad Rijk wil premies terug van ex-huiseigenaars Ontstellend groot aantal schendingen van joodse graven Zaterdagavond boksen op TV 51e JAARGANG NUMMER 262 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMU1DEN VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijki Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mjje De directie van Hoogovens is ernstig teleurgesteld over de wijze waarop de pers de raadsvergadering van de gemeenteraad van Beverwijk, die op dinsdag 30 augustus werd gehouden, heeft verslagen. Dit wordt gezegd in een brief van Hoogovens ondertekend door directeur A. Drijver aan het gemeentebestuur van Beverwijk. Tijdens die bewuste vergadering ging de raad akkoord met een voorstel van B. en W. om met Hoogovens een zakelijke overeenkomst te sluiten. De overeenkomst beoogt een ingrijpende wijziging van de Zeestraat tussen Beverwijk en de badplaats Wijk aan Zee, aangezien Hoogovens bezig is het industrieterrein ten noorden van de Zeestraat in gebruik te nemen. Realisering van de plannen (o.a. de bouw van twee viaducten, het opwerpen van wallen en het aanleggen van een noordelijke randweg, groengordels en buffervijvers) is voor rekening van Hoogovens en kost tenminste 15 miljoen. PERMANENTE MEUBEL - EXPOSITIE Reacties op het rapport gemeente Velsen en Staatsvissershavenbedri j f Verkeerde indruk CAMEL TWEED JASSEN W eerrapporten 1, 2 Agenda van Umond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 7, 11 Buitenlands nieuws3, 11 Medische verzorging4 In de vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Langs sluizen en havens5 Films5, 13 Schrijvende lezers 7 Uitgaan in Haarlem11 Radio en tv 13 Kunst13 Feuilleton15 Beeldverhalen15 Economisch nieuws j17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Wat meer wind Geen verrassing In West-Duitsland Het woord is aan Roomboter spritsen Advocaat gebakjes Grote gezinsboterkoek 1.10 hazenberg mmm heerlijk LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN ZE ZIJN ER WEER SPECULAASBROKKEN VAN BREUKELEN uw gezelligheidsleverancier LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 12V2 JAAR DEKKERS Specialiteiten Roomboterstaven Roomborstplaat PATISSERIE DEKKERS Velserbeek N.V. IJmuider Courant Hoogovens teleurgesteld over persverslagen INTERIEURS 1000 m2 MODELKAMERS Zijlstraat 62 - Telefoon 20874 - Haarlem De directeur van het Staatsvissersha- venbedrijf in IJmuiden, de heer Oorebeek, deelde ons desgevraagd mede, dat hij tot vanmorgen (nog) niet in het bezit was van het rapport gemeente Velsen en Staatsvis- sershavenbedrijf, waarover wij gisteren uitvoerig hebben gepubliceerd. Hij zei, dat hij nog doende was met de publicatie in de IJmuider Courant te bestuderen. Ook de heer Gouda, onder meer voor zitter van de Vereniging van reders van vissersvaartuigen in IJmuiden. had het rapport niet ontvangen. Van enig serieus contact met de samensteller(s) van het rapport is, volgens hem, geen sprake ge weest. Het kwam hem voor, dat zoiets toch wel nuttig geweest had kunnen zijn, De Vereniging van Zeevisgroothandela ren in IJmuiden was vanmorgen evenmin in het bezit van het rapport. Het is ech ter wel zo, dat naar aanleiding van de publikatie in de krant, binnenkort beraad over deze kwestie zal plaats hebben. Intussen betreurt men het, dat van de zijde van burgemeester en wethouders tot dusver weinig belangstelling is gebleken voor de vishallen en het bedrijf rondom: een persoonlijk bezoek, dat zeer zou zijn gewaardeerd, heeft niet plaats gehad. Daarnaast stelde de directie van Hoog ovens een bedrag van 1.750.000 beschik baar ten behoeve van sociale en culture le voorzieningen in de gemeente Bever wijk. Hoogovens deed deze schenking evenwel onder voorwaarde dat de raad zijn goedkeuring zou hechten aan de za kelijke overeenkomst. In de officiële overeenkomst is deze voorwaarde echter niet opgenomen. Door louter toeval werd er tijdens de raadsvergadering over de schenking gerept, zeer tot verbazing van de pers en het merendeel van de raad. In een enkele dagen eerder gehouden persconferentie, die aan deze transactie was gewijd, werd namelijk met geen woord gesproken over de voor Beverwijk toch wel heel belangrijke schenking. Het wantrouwen was daarmee gewekt. In de brief van Hoogovens wordt nu ge zegd, dat door een samenloop van omstan digheden die zij niet geheel kunnen overzien een totaal verkeerde indruk is gewekt. Op geen enkel ogenblik tijdens de besprekingen, aldus de brief, heeft de ze vrijwillige bijdrage een rol gespeeld bij de bepaling van de inhoud van de overeenkomst. Wel was het voor ons noodzakelijk, in verband met het aanvullende karakter van de vrijwillige bijdrage, de conse quenties van de overeenkomst, d.w.z. de omvang van de hieruit voor ons voort vloeiende verplichtingen, te kennen, al- BarteljorUstraat - Haarlem - Tel. 15SS2 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 Amsterdam Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Vanavond nog opklaringen, morgen meer bewolking met plaatselijk wat regen of motregen. Aanvankelijk weinig wind, later overwegend ma tige zuidwestelijke wind. Vannacht in het algemeen minder koud. Mor gen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. vorens wij, rekening houdende met de mogelijkheden, een definitief standpunt konden bepalen ten aanzien van deze bij drage. Van belang waren daarbij het verdisconteren van de sinds onze oor spronkelijke aanbieding (mei 1962, red.) verstreken tijd en een eventuele verho ging van de bijdrage. De brief zegt voorts, dat in een schrij ven van 22 augustus 1966 het College van B. en W. is medegedeeld dat de oude toe zegging omtrent de vrijwillige bijdrage bleef gehandhaafd. Wij hebben aldus de heer Drijver deze mededeling aan uw college gezonden, na het bereiken van de overeenstemming met u en vóór de raadsvergadering, opdat de zekerheid van de toezegging aan uw college bekend zou zijn. Er is dus geen sprake van een verrassende aanbieding van Hoogovens op het laatste ogenblik van de raadsbe- handeling. Ter voorkoming van een mis verstand wordt bovendien gezegd, dat de brief van 22 augustus 1966 niet de brief is die in de toelichting op de agenda van de raadsvergadering van 30 augustus 1966 wordt bedoeld. Dat betrof namelijk een brief van 24 augustus 1966 waarin een toelichting, op verzoek van het col lage, werd gegeven op onderdelen van de overeenkomst. Nu de raad de zakelijke overeenkomst heeft goedgekeurd, zal Hoogovens een be drag' van 1.250.000 op 31 december van dit jaar ineens uitkeren. De resterende 5 ton worden in twee gelijke tranches uit betaald, namelijk op 31 december 1967 en 31 december 1968. De cijfers van de sporttoto van het af gelopen weekeinde zijn: aantal deelne mers: 624.903. Inleg: 861.208,20. Prijzen- bedrag ƒ284.198,90. Eerste prijs: ƒ156.308,90, 10 meldingen per kolom 15.630,00. Tweede prijs: 85.259,40 180 meldingen, per kolom 471,00. Derde prijs: 42.679,70, 832 meldingen, per ko lom 51,00. Willy Lages blijft Duitsland (Van onze correspondent) DEN HAAG Minister Samkal den van Justitie heeft de Tweede Ka mer meegedeeld dat de oorlogsmisda diger Willy Lages wiens gevange nisstraf drie maanden is onderbro ken nog niet naar Nederland zal worden teruggevoerd. „Zijn toestand maakt dat ook thans verdere executie van de vrijheidsstraf niet in aanmer king komt". De brief, die de bewindsman aan de Tweede Kamer heeft gezonden, was nood zakelijk omdat vandaag de wettelijk toe gestane strafonderbreking van drie maan den afloopt. Zoals bekend is verblijft Lages in een Duits ziekenhuis in Braunlage. Enkele dagen geleden heeft de directeur-genees heer van het ziekenhuis een rapport in gediend waarin het vervoer van de zieke als medisch ongewenst wordt aangemerkt. Minister Samkalden deelt uitdrukkelijk mede dat hij nog geen beslissing wil be vorderen over het verzoek tot gratie dat door Lages is ingediend. Hoewel het op grond van de beginselen wet gevangeniswezen slechts is toegestaan een vrijheidsstraf voor ten hoogste drie maanden te onderbreken meent de mi nister dat uit het wetsartikel niet mag worden afgeleid dat hij onder alle om- (Van onze correspondent) BLERICK In Blerick is het tienja rig dochter je Mirjam van de familie Van Hees van de katholieke school ge stuurd, omdat het meisje tijdens het schoolzwemmen een bikini droeg. Het kind had verleden week al de boodschap meegekregen van een onderwijzeres dat ze het tweedelig badpak tijdens het schoolzwemmen niet meer mocht dragen. Desondanks kwam ze toch weer met de bikini. standigheden verplicht zou zijn de straf dan onmiddellijk weer ten uitvoer te leg gen. Dat acht hij in redelijkheid niet aan vaardbaar. „In de praktijk komen dan ook uit zonderingen voor. Onder zeer bijzondere omstandigheden, zoals ernstige ziekte van de veroordeelde, wordt de executie niet aanstonds hervat. Lages bevindt zich thans in zulk een uitzonderlijke positie. In die positie moet hij voorshands worden ge laten", aldus minister Samkalden. (Van onze coorespondent) MAASTRICHT De Amsterdamse su permarkt-exploitant Dirk van de Broek heeft conservatoir beslag laten leggen op de onroerende eigendommen van de Val- kenburgse reisorganisatie „Oranjerei- zen". Het beslag omvat hotel Bergland in Gulpen en hotel Oranje in Valkenburg en een weiland met een boerderij met ruim tachtig hectare weiland in Gulpen-Ber- chem. Mr. G. J. F. Huurman in Maastricht heeft voor het beslag verlof gevraagd aan de Maastrichtse rechtbank op grond van een vordering van bijna 200.000 gul den, die de Amsterdamse exploitant op Oranjereizen heeft. Hij heeft bij die rechtbank de vorde ringsprocedure reeds aanhangig ge maakt. Vandaag is het beeld van Lourens Jansz. Coster Loutje in de Haar lemse volksmond naar een nieuwe plaats op de Grote Markt versleept. Het is de tweede maal in de ge schiedenis van het beeld, dat het het veld moet ruimen. Dertig jaar ge leden werd de Grote Markt gereor ganiseerd terwille van het verkeer en toen moest Loutje van zijn plaats bij de Vishal. Vandaag is hij ge plaatst vlak voor het huis waar hij werd geboren. De huisartsen zijn in hun conflict met de ziekenfondsen over een nieuwe hono rariumregeling in het defensief gedron gen: uit een memorandum van het gemeenschappelijk overleg van zieken fondsorganisaties blijkt dat, nu het over leg met de Landelijke Huisartsen Ver eniging (LHV) is vastgelopen, de zie kenfondsen toch een nieuw contract voorbereiden. Dit kan niet anders dan aan de 4400 artsen individueel ter tekening worden voorgelegd. De „harde koers" van het centraal bestuur van de LHV in de onderhandelingen over het nieuwe contract, dat 1 januari 1967 zou moeten ingaan zal vanavond door de artsen onderling worden be sproken in de LHV-vergadering in Utrecht. De vraag is of de LHV toch nog zal terugkomen op het tot nu toe gevoerde onderhandelingsbeleid. De vraag is ook of de ziekenfondsen nog om de tafel willen gaan zitten. Voor de negen miljoen fonds-patiënten in Nederland kan het conflict in dit sta dium leiden tot contante betaling aan de dokter. Later zou het tarief-per-ver- richting kunnen worden teruggevorderd van de ziekenfondsen. Onder de huis artsen is over de tarieven al gesproken: zij variëren van 6,50 tot 12,voor huisbezoeken. Over de tarieven zal mi nister Den Uil van economische zaken echter het laatste woord hebben. (Van onze correspondent) DEN HAAG Ruim tweehonderd Ne derlandse ziekenhuizen hebben hun voor raad lachgas te gebruiken bij sommi ge operaties geblokkeerd. Dit is ge beurd na een waarschuwing van dè im porteur uit Amsterdam aan zjjn afnemers dat het lachgas, afkomstig uit Engeland, mogelijk gifgas kan bevatten. Op het ogenblik stelt de farmaceutische inspec tie van het ministerie van Sociale Zaken in Den Haag een onderzoek in naar het lachgas, dat dodelijk zou kunnen zijn. Het staat wel vast dat het lachgas met de dodelijke dosis gifgas in dit ge val stikstofdioxyde in Engeland een do de heeft geëist in een ziekenhuis in Bris tol. De fabrikant heeft daarop zijn afne mers, naast ziekenhuizen ook tandartsen en vroedvroüwen, gealarmeerd en de voorraden geblokkeerd. Woensdagavond heeft de fabrikant, the British Oxygen Company, zijn Nederland se afnemer, de n.v. Loos in Amsterdam gewaarschuwd voor het gevaar. Diezelfde avond nog heeft Loos aan zijn klanten een dringend telegram verzonden op te passen met het gebruik van het lachgas, omdat het gevaar van verontreiniging door gifgas aanwezig is. Voor noodgevallen heeft de firma Loos gisteren enkele honderden nieuwe flessen lachgas in gereedheid gebracht voor klan ten die dat nodig hebben. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft contact' opgenomen met het Britse ministerie van gezondheid voor nadere informaties. Volgens de schaarse informatie waarover men van ochtend op het ministerie beschikte kan een zeer geringe dosis van het gifgas al zeer schadelijk zijn voor de gezondheid. Men had van de firma Loos vernomen dat de verontreiniging met het gifgas in de Engelse fabriek waarschijnlijk reeds had plaatsgevonden in juli. Lachgas wordt vooral gebruikt bij nar- coses en verdovingen. De firma Loos houdt op het ogenblik voortdurend voe ling, vooral telefonisch, met zijn afne mers. Gisteravond laat hadden reeds 190 ziekenhuizen nader contact gezocht met de importeur. Vanochtend had de firma Loos nog geen enkele aanwijzing dat een van de gewraakte flessen ook werkelijk besmet was. Men heeft in totaal een kleine zes honderd cylinders met lachgas apart la ten zetten. Het ministerie van Volkshuisves ting onderzoekt momenteel aan de hand van opgaven van het kadaster hoeveel premiewoningen de laatste tijd van eigenaar verwisseld zijn. Men wil hiermee nagaan hoe groot het be drag is dat het rijk aan premieterug storting heeft gederfd. Het betreft hier huizen, waarop het rijk toeslag geeft als de eigenaar er zelf als eerste intrekt. De clausule is dan wel dat wanneer de woning binnen tien jaar van eigenaar verwisselt een evenredig deel van de toeslag dient te worden terug betaald. Aangezien bij doorverkoop echter geen meldingsplicht geldt werd het rijk niet van alle mutaties op de hoogte gesteld, Slechts hier en daar werd daarom vol staan met steekproeven. Toen bleek dat het aantal doorverkopen de laatste jaren steeds groter vlucht aannam werd met het kadaster overeengekomen dat alle veranderingen aan het ministerie moes ten worden gemeld. Het gaat hier speci aal om die gevallen die na oktober 1965 toen de regeling met het kadaster werd aangegaan hebben plaatsgehad. Het ziet er dus alsnog naar uit dat ver scheidene (vroegere) huiseigenaren een nota van het ministerie tegemoet kunnen zien waarin om terugstorting van de pre mie wordt verzocht. KEULEN (AP) Het Westduitse mi nisterie van Binnenlandse Zaken heeft be kendgemaakt, dat het aantal joodse be graafplaatsen dat in de Bondsrepubliek geschonden wordt „ontstellend groot" is, Het ministerie zegt, dat de schendingen wijzen op voortgezet „antisemitisch gif" in West-Duitsland. Vele schendingen wor den echter begaan door jongelui die het meer doen om de sensatie dan uit po litieke overwegingen. Van de 857 schendingen van kerkhoven gepleegd sedert 1948, waren er 327 op joodse kerkhoven, aldus het ministerie in zijn maandelijkse publikatie „Innere Sicherheit". „Slechts in enkele gevallen werden po litieke drijfveren ontdekt, die dat staat vast verband hielden met protesten wraak en een drang om belangrijk te lijken", aldus het ministerie. „De grote publiciteit die aan dergelij ke daden wordt gegeven trekt vele jonge sensatiebezoekers aan. Het aantal schen dingen stijgt merkbaar wanneer op grote schaal melding van zo'n daad gemaakt wordt." De meeste van de jeugdige vandalen, protesteren volgens het ministerie meer tegen de maatschappij dan tegen de jo den. Op zaterdag 10 september zendt de AVRO-televisie op Nederland 1 onmiddel lijk na het tweede NTS-journaal om 22.50 uur de wedstrijd om het wereldkampioen schap zwaargewicht boksen uit, die eerder op de avond in de ring van het Waldsta dion te Frankfort in West-Duitsland wordt gehouden tussen titelhouder Cassius Clay en de Duitser Karl Mildenbergec. William Feather: Als iemand geld nodig heeft, heeft hij geld nodig en geen gebed, troost of medelijden. DEZE ZATERDAG: smelten op uw tong. Probeert u ze ook eens 12 stuks 1.85 TIJDELIJKE PRIJS 1.70 Doosje met 6 stuks 2.40 gemakkelijk om steeds in huis te hebben 2.15 Room- chocolade met noten 100 gram DAMESKAPSALON Telefoon 8166 Onze heerlijk gekruide met AMANDELEN le KLAS BANKETBAKKERIJ Lagersstr. 13 - Tel. 5362 achter de De Noostr. ALS REKLAME van ƒ2.60 voor met 100 amandelspijs. per 100 gram 70 ct per 250 gram mm HOOFDAGENT AUTOMOBIELBEDR. Groeneweg 69 - IJmuiden - Tel. 7271 Beverwijk - Tel. 26259 's Zaterdags van 10—18 uur SHOW van inruilautomobielen

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1