Wekelijks toegevoegd aan alle edities van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant en JJmuider Courant ~Jl* De Britse uitvinder Cockerell (links), pionier van het Hovercraft-principe bij een model van de H overtrain" - monorail die in de toekomst de sneltreinen vervangen zal. Zo zal Piccadilly Circus in Londen er wellicht in de toekomst uitzien: op de eerste „etage" een groot wandelplein met fonteinen en banken, daaronder het motorisch verkeer. Het is een van de vele ontwerpen voor de reorganisatie van de „Circus" die stadsarchitect Lord Holford in opdracht van het stadsbestuur in studie genomen heeft. De eerste „travolator" (rollend trottoir) in Londens centrum. Te zijner tijd zullen misschien vele ondergrondse treinen door travolators vervangen worden. Nog een model voor een Hovercraft monorail, ontworpen door de Hovercraft Company voor inter lokaal snelverkeer. Aangedreven door elektromotoren die op lineaire Induktiestroom werken, kan deze tupersneltrein snelheden van 480- 640 km per uur bereiken. EEN BRITS PROJEKT VOOR DE STAD VAN DE TOEKOMST BEVOLKINGSEXPLOSIE van 1 de laatste 25 jaar heeft een zware tol geëist van de steden en het platteland in Groot-Brittannië. Maar dat is nog niets vergeleken bij wat er in de komende kwarteeuw zal moeten geschieden op het gebied van de woning-, utiliteits- en stedebouw. Anders gezegd: Groot-Brittannië zal ieder jaar een nieuwe stad moeten bouwen van de grootte van Bristol, een gemeente van een half miljoen in woners. Dit is zowel een grootse uit daging als een unieke kans, maar ook een gecompliceerde opgave. Er zullen nieuwe en betere verbindingen, we gen, krachtstations, waterwingebieden geschapen moeten worden en enorme ruimtelijke offers gebracht aan teeltgrond en natuurgebieden. DRIE DINGEN zijn urgent. Ten eerste: een nationaal plan voor ruim telijke herindeling, dat steden en we gen snelle verbindingen moet geven met markten, havens en grondstoffen. Ten tweede: goede nieuwe ideeën op het gebied van de stedebouw moeten gerealiseerd kunnen worden zonder tijdrovende experimenteren op kleine schaal. Ten derde: de ontwikkeling van een bouwindustrie die dit alles waar kan maken. Totnutoe heeft Engeland zijn be volkingsaanwas goeddeels toegevoegd aan de bestaande steden. Dit ging meestal ten koste van het wooncom fort en vereiste kostbare uitbreiding van allerlei openbare diensten die op zulk een explosieve groei niet inge richt waren. Er zijn ook nieuwe steden gebouwd. ■Zij waren veelal te klein om van enig belang te zijn bij de oplossing van Jaet bevolkingsprobleem. IN DE TOEKOMST dient Engeland zich toe te leggen op het bouwen van nieuwe grcte steden in een mooie om geving. Steden als Venetië en Edin- burg zijn voornamelijk mooi door hun unieke ligging. Maar als men het oog laat vallen op een mooie Engelse heuvelvallei als vestigingsplaats voor een nieuwe grote stad regent het pro testen. Toch moeten de stedenplanners bij het zoeken naar geschikte vestigings plaatsen vooral denken om de toe komstige leefbaarheid van een stad. Een ruime opbouw, veel groen, een prettige omgeving zijn daarvoor es sentieel. De Britse kusten, het Meren- district, de gebergten en de South Downs zouden prachtige steden kun nen herbergen. Een van de interessantste plannen voor een nieuwe stad is onlangs door de architect Frederick Pooley ont worpen voor het graafschap Bucking hamshire. Het project omvat vele nieuwe voorzieningen, waarvan de z.g. districtverwarming de meest specta culaire is. ONDANKS vele nieuwe manieren van energiewinning moet de consu ment steeds meer betalen voor b.v. zijn elektriciteit. Toch is het moge lijk de kosten van verwarming en ver lichting met 30 pet terug te brengen, als de overheid besluiten kan, een klein aantal nieuwe grote steden te laten bouwen inplaats van materiaal en mankracht te verspillen aan de uitbreiding van bestaande steden. De energiecentrales in de steden van de toekomst zullen middenin de city ver rijzen. De hoge schoorstenen kunnen een onderdeel worden van prachtige torenflats met woningen en kantoren, door SIR DONALD GIBSON Staatssecretaris voor research en ontwikkeling van het Britse ministerie van Bouwnijverheid en Openbare Werken. De smook en het roet uit die schoor stenen zouden de stad zelf niet scha den; de wind voert hen mee zodat zij pas op kilometers afstand neerdwar- relen. In zo'n city-centrale kan dan een deel van de stoom (verdampt koel water van de turbines voor de elektrici teitsopwekking) worden afgetapt en via een buizennet plus een aantal „calori- fiers" (tussenstations) naar de huizen en kantoren worden vervoerd voor ver warmingsdoeleinden. Dergelijke dis trictsverwarmingen bestaan al, maar daar de centrales meestal ver buiten de stad gevestigd zijn, wordt het trans port van stoom of heet water te kost baar, ook al omdat de buisleidingen in de grond ingegraven moesten wor den. ARCHITECT POOLEY heeft een be tere oplossing. Zijn stad-van-de-toe- komst krijgt monorail-ver bindingen naar "alle stadswijken, enkele meters boven straatniveau. Tussen de steu nen van de monorail wil hij de buizen van de stadsverwarming aanbrengen, wat veel kostbaar graafwerk zal uit sparen. Dat het openbare vervoer in de toe komst boven- of ondergronds moet, is een uitgemaakte zaak. Engeland speelt al lang met het idee van de mono rail. Glasgow heeft eens een plan voor een prototype gehad. Manchester heeft er ook wel zin in. Voor Londen zijn hele monorailnetten op papier ontworpen. De hoge kosten hebben totnogtoe de realisatie verhinderd. Gemakkelijker en goedkoper zal dat gaan in een nieuw te bouwen stad. Het ontwerp voor Buckinghamshire voorziet in een revolutionair mono-net. Alle stations zullen op precies gelijke onderlinge afstanden komen, zodat de treintjes alle tezelfdertijd bij iedere tussenhalte zullen stoppen en weer vertrekken, geleid door een elektro nisch brein in het centraal station. Een ingenieus systeem dat niet alleen ingewikkelde dienstregelingen, maar ook stationspersoneel, conducteurs en zelfs mono-rail-bestuurders overbo dig maakt, terwijl de kans op botsing en door menselijke fouten nihil is. DEZE VORM van openbaar ver voer zou zo goedkoop en snel kunnen zijn, dat niemand in de stad zijn au to meer zou hoeven te gebruiken, zo dat de straten weer fiets- en wandel straten kunnen worden. Voor bestaande steden moeten an dere oplossingen gevonden worden. Londen zou zijn ondergrondse treinen kunnen afschaffen, maar niet de tun nels. Daarin zou men een soort rol lende trottoirs kunnen aanleggen, die veel meer mensen kunnen vervoeren dan de huidige „tubes" die vooral op de spitsuren veel te weinig capaciteit hebben. Deze rollende trottoirs of „tra volators", met zitbanken uitgerust, zouden tussen de stations zeer snel kunnen rouleren maar langs de per rons hun tempo vertragen zodat de passagiers zonder gevaar kunnen „op stappen." Ook dit systeem is trein personeel overbodig. IN HET JONGSTE verleden heeft men overal getracht, de fabrieken en kantoren uit de binnensteden weg t« krijgen. In de nabije toekomst zal men hen wellicht weer in de city on derbrengen om de afstand tussen wo ning en werk voor de stedelingen te bekorten en daarmee ook de nood zaak van de eigen auto. Deze laatste zal in de toekomst nog slechts voor plezier en vakantie gebruikt worden. Alleen industrieën die stank en lawaai produceren, zullen natuurlijk naar bui ten verbannen worden. NOG EEN noodzaak: een nationaal ideeëncentrum, waar iedereen, leek of experts, zijn denkbeelden en toekomst dromen kwijt kan. Vakmensen en spe cialisten weten vaak niet wat er leeft onder het grote publiek en wat de man-in-de-straat nu precies onder be grippen als b.v. wooncomfort, leefbaar heid en recreatie verstaat. Een natio nale ideeënbus is een harde noodzaak, als men ervan uitgaat, dat een hele natie aan haar toekomst moet mee bouwen. Een bovengronds verkeersnet voor Londen, ontworpen door een groep architecten en ingenieurs. Het kan naar keuze accomvMdatie bieden aan een nonstop-bustrein die langzaam rijdt aan de stations, maar snel op de tussentrajecten, een monorailsysteem of een passagiers- transportband-met zitbanken.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13