Grand Gala met beroemdheden „Superhelden" komen tegemoet aan verlangens van de massa Wie is Napoleon? Ilbs BUENO DE MESQUITA: „BIJ BLIJVEN, ANDERS ROEST JE VAST ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1966 Erbij 21 ..-u - .-,, ,r<. Regisseur Paul Cammermans geeft taxichauffeur Freek (Rien van Nunen) aan wijzingen voor een scène bij de Amsterdamse Stadsschouwburg. De Belgische toneelspeler en regisseur Paul Cammermans rs op het ogenblik druk aan het werk in de Amsterdamse binnen stad. Hij filmt het verhaal over de ras-echte Amsterdamse taxi chauffeur Freek, wiens belevenissen vanaf februari als nieuwe televisie-serie op het scherm zullen worden gebracht. Stief been is dan afgelopen, maar Rien van Nunen blijft, want hij speelt ook in deze serie de hoofdrol. „Eerste Man", zoals de titel luidt, is geschreven door Rita BoasKoopman en wordt helemaal en uitsluitend in Amster dam gefilmd. Er komt geen studio aan te pas. Ook de achter grond-geluiden zijn authentiek. Dat is iets bijzonders, waarover wij Paul Cammermans, duidelijk Belg van geboorte, maar al enige jaren wonende in Nederland, tussen de bedrijven door op het Leidseplein even aanschoten. M BUENO DE MESQUITA komt in het nieuwe televisieseizoen van de NCRV elke maand op het scherm met een halfuur-film, gemaakt naar zijn ideeën en gespeeld door hem zelf. De titel van deze serie luidt: Twaalf ambachten, dertien Bue- no's. De eerste aflevering wordt 13 september uitgezonden. Het be tekent een geheel nieuwe richting voor deze artiest, die zichzelf be slist geen ster wil noemen en die tussen de besprekingen met regis seur Bob Löwenstein en producer Toon Gispen best even tijd wilde maken voor een kort gesprekje. Voor de mensen Nachten wakker waMflj Realist Levens kunstnaar Doodgewoon Vinkeveen Strip op televisie Vrees voor oorlog Baarden Film Schok A 'v y\£ A y «W y.v^-^ -":. 4» V" V -*v v Paul Cammermans filmt voor de t.v. „Je moet je vernieuwen. Doodeen voudig. Als je te lang in hetzelfde stra mien blijft lopen £an is het pats af gelopen. Dat nemén de mensen niet meer. Dat moeten ze niet. En voor wie ben je nou bezig, daar voor die camera's? Voor de mensen toch! Me neer, zeggen ze wel eens tegen me, meneer, dat van gisteravond: zo hoor! Gelachen dat we hebben. Nee eerlijk, u was heus niet slecht. „Heus niet slecht" heet dat.Wat een uit drukking hè. Toch heerlijk! Wat de mensen willen, daar let ik op. En 't ligt gewoon op straat. De gekke din gen, je hoeft maar om je heen te kij ken en je ziet 't. Overal. Maar dan moet je 't gaan maken. Ik bedoel een idee, daar is niks aan. Ik hoef maar te kijken en ik doe het. Een balletdanser, hup daar gaat-ie. Een loodgieter meheer effe opzij 'k mot on dat luikie wezen een vio list: tatataaaa! Kijk eens, als ik dat doe, dan bèn ik het ook. Als ik een timmerman speel, dan hamer ik ook, hoewel ik d'r niks van kan hoor. Maar al die dingen bij elkaar, voor ze 'n film zijn, ah dat is een hoop werk. Punt voor punt alles doornemen en nagaan. Met de regisseur, met de pro ducer, alle lokaties controleren hè, be grijpt u, bijvoorbeeld van: mevrouw de barones mogen we even de voor gevel van uw huis nemen? Want dat Over een kleine drie weken namelijk op 1 oktober is het weer zover. Heel muziekminnend Nederland zal weer een avond lang aan het tv-toestel ge kluisterd zitten om te kijken naar het Grand Gala du Disque 1966. Enkele beroemdheden die onder anderen aan het festijn zullen deelnemen zijn Dion- ne Warwick, Robert Stolz en Al Hirt. Dionne Warwick treedt al van haar zesde jaar af op. Als kind zong ze in kerkkoren en diverse gospelgroepen. Zij bekwaamde zich op het gebied van rhythm blues en verfijnde Ameri kaanse muziek. Robert Stolz, de grote operettecom ponist uit Wenen, schreef behalve ope rettes ook musicals, filmmuziek en liederen. Hij legde zich eveneens toe op het schrijven van ijsrevues en kreeg vererende opdrachten, onder an dere om de mars van de Verenigde Naties te schrijven. Al Hirt is een grote, omvangrijke, bijna 300 pond wegende trompettist showman uit New Orleans. In 1965 was Al Hirt de bestbetaalde artiest in Amerika, waar hij enorme triomfen vierde met zijn shows. hebben we nodig om alleen maar even uit 't raam te roepen: nee melkboer niks nodig. Begrijpt u? En als je dat allemaal hebt afgesproken ga je opne men. Maar eerst moet het tien keer gerepeteerd en tien keer overnieuw en dan komt er nog iemand tussendoor ■om een handtekening voor zijn doch tertje, want die vindt u altijd zo leuk op de teevee begrijpt u wel? en dan eindelijk heb je kilometers film geschoten en moet je gaan schiften. Gewoon gaan zitten kijken: dit eruit, dat aan elkaar, daar iets inkorten, noem maar op. Dan moet het geluid Bueno de Mesquita (rechts) bespreekt een paar scènes uit een van zijn films met regisseur Bob Löwenstein (midden) en producer Toon Gispen. erbij, van verschillende banden die te gelijk lopen. Dan gaat het naar Cine- tone, komt weer terug, nog eens een keer en nog eens een keer en dan ten lange leste komt dat idee dan einde lijk op die buis daar. En de mensen zitten ernaar te kijken en zeggen: Daar heb je die Bueno weer. Nou hm, jongens, is er niet wat op het tweede net? En daar heb ik me dan kapot aan gewerkt. Nachten wakker van gele gen! KIJK ES, als ik zo praat denken de mensen dat ik een pessimist ben. Maar dat is niet zo. Ik ben een heel vrolijk mens. Realist. Dat is wat ik ben. Want zo is het toch, zoals ik het beschrijf? Ach meneer, dat vak van mij is net als van een zakenman. Die ligt ook nachten wakker: zou dit wel gaan, kan ik dat voor elkaar krijgen7 Ga maar door. En ook een zakenman moet het hebben van de nieuwe ideeën. Als je die niet hebt, als je 't bijvoor beeld in mijn vak op één typetje houdt, dan roest je vast. Onherroepe lijk. Vandaar: twaalf ambachten, der tien Bueno's. BUENO DE MESQUITA is in wezen een doodernstig mens. Hij heeft te veel meegemaakt in zijn leven om oppervlakkig te kunnen zijn. Hij is de typische levenskunstenaar die geniet van de dingen zonder ze tegelijkertijd te willen vasthouden de betrekke lijkheid van alles, zichzelf incluis, en de zijden draad waar alles aan hangt betekenen voor hem de realiteit die je voor ogen moet hebben inplaats van wegdrukken. Daardoor is hij zo open en ontvankelijk dat bijna elk facet van het leven zich aan hem voordoet als een wonder. „Soms als ik na de voorstelling thuiskom, 's nachts, loop ik wel eens even achterom naar het grasveld en voel met m'n blote handen, zo in de sprieten. Dauw ligt daarop. Koele dauw. Fantastisch! U mag best den ken: nou ja, die vent is gek..." „Echtheid van de stad is het uit gangspunt van deze serie. Je moet het niet te mooi gaan maken, dan verliest het zijn karakter. Daarom nemen we het ook direkt met geluid op. Trams, auto's, geschreeuw, gelach, bromfiet sen en wat al meer, het vormt alle maal de achtergrond zoals het toeval lig klinkt tijdens onze opnamen. We gebruiken ook een doodgewone taxi. Hij is hier en daar wel een beetje om gebouwd want er moet een camara op gemonteerd kunnen worden, maar dat is ook alles. Rien moet er ook mee door de stad rijden af en toe zelfs op het spitsuur met op de motor kap een stellage voor de filmer. Maar het werken hier in Amster dam is bijzonder leuk. Bij elke opna me is er natuurlijk het nodige bekijks, maar we hebben nog geen onvertogen woord gehoord als het publiek opzij moest of wat dan ook. Ik kan me geen schitterender stad voorstellen dan Am sterdam voor een stuk als dit. We fil men wel op ongeveer dertig verschil lende plaatsen. Het is nu al sedert een jaar, dat ik alleen regie doe. Ik prefereer het bo ven toneelspelen. En juist omdat de ze serie helemaal film is, werk ik er zo graag aan. Ik heb juist een uur film voltooid, samen met de Franse cineast Yves Ciampi. Het is er een in de serie over spionage, „De paral lelle wereld", internationaal gemaakt. Elke aflevering in een ander land: Ja pan, Italië, Frankrijk, Duitsland, Ne derland, in totaal dertien. De Neder landse aflevering heb ik geregisseerd. De montage is juist gereed gekomen. Rond Nieuwjaar beginnen de verto ningen. Ik woon nu definitief in Nederland. Op 't ogenblik in Amsterdam, maar ik ga verhuizen naar Vinkeveen want dat trekt me toch nog meer omdat het buiten is en aan de plassen. Ik vis graag. Ja, er wordt een huis gebouwd aan DE IN OKTOBER OOK OP DE NEDERLANDSE BEELDBUIS uit te brengen nieuwe Amerikaanse televisieserie met de vleermuisachtige superheld „Batman" als hoofdpersoon (zie „Erbij" van 6 augustus) is in de Verenigde Staten het symbool en de meest rendabele verwezenlijking van de typisch „kapitalistische" Big Pop Business, een soort happening die door de media televisie en film in Amerika gemeengoed is geworden. Was James Bond in zijn 007-films een soort sensationele en overigens zeer reële spiegel, waarin de fantaserende jeugd een schijn-imago wist te ontdekken, Batman is een extract van de „een-ander-wïllen- zijn"-mentaliteit, waar de Amerikaanse handel in luxe-artikelen zéér wel bij vaart. Ook in Nederland worden in afwachting van de t.v.-serie in fabrieken Batman-capes en Batman-speelgoed in grote hoeveelheden vervaardigd. Platen maatschappij Barclay brengt een single uit met een tune uit de Batman t.v.- produktie. In de V.S. is de 58-jarige William Dozier de grote man achter deze door ABC-televisie van National Periodical Publications aangekochte stripfiguur. Batman wordt gespeeld door Adam West, die zijn baan als directeur van zeven televisiestations opgaf om zich geheel aan zijn nieuwe super-functie te kunnen wijden. Batman is waarschijn lijk de eerste zuivere stripfiguur, die op de televisie tot leven komt. Supermannen zijn actueel en popu lair in Amerika. Op Broadway doet de musical „It's a bird.it's a pla neit's Superman" het op het ogen blik uitstekend. Superman wordt hier in vertolkt door de van zichtbare bi ceps voorziene Bob Holiday. Stripolo- gisch is Superman het alter-ego van Clark Kent, een verslaggever van „The Daily Planet", in het dagelijkse leven een vrij slome kerel, maar die na zijn vermomming als Superman onfeilbaar aan het werk gaat met zijn onmetelijke spierkracht, waarmee trei nen in volle vaart worden gestopt. Zijn X-straalogen kijken dwars door een wand van staal en beton heen en befaamd is zijn vliegsnelheid, waar mee hij zich in razend tempo naar de plaats des onheils kan bewegen. Experts op het gebied van massa- en individuele beïnvloeding zien in de herleving van deze fictieve geweldena ren zoals Batman en Superman een vlucht van de oorlogsmoede massa uit de beklemmende werkelijkheid van gewapende conflicten. In 1939, toen Batman ontstond was het de dreiging van de Tweede Wereldoorlog, thans zou aan de rage de oorlog in Vietnam ten grondslag liggen. De geleerden gaan van het standpunt uit, dat een superfiguur aan de verlangens van miljarden tegemoet komt door een ein de te maken aan alle schier onoplos bare problemen. Men kan het veel en nog meer na men geven, het blijft „pop-art", vaak genoemd een commerciële Dada (een kunststroming in de jaren twintig, la ter parallellopend aan het surrealis me), verdacht gemaakt door intellec tuelen, een overdrijving van het banale en het clichématige. Onder de sinds 1961 nimmer afkoelende activiteiten van pop-artiest Andy Warhol, die de pop-art in Amerika tot een ware cul tus verhief, hebben de pop-manifesta ties zich aanzienlijk uitgebreid. Hij weet alles aan te slepen, dat naar zijn maatstaven tot de pop-cultuur kan bij dragen. Elke opleving van een kunst uiting is pop, ook de zogenoemde „Ju gendstil", een kunstuiting kort na de eeuwwisseling, die momenteel bij veel popart-kunstenaars bijzonder in zwang is. Ook sterren van het witte doek en televisie worden pop; Humphrey Bo- Batman en zijn helper Robin staan klaar om over te gaan tot actie. Wéé hen, op wie zij het gemunt hebben. gart wordt returntrip-pop, „The Marx- brothers" zijn classic-pop en happe nings, meestal beleefd door een kleine (minderheids)groep zijn min-pop. Men gaat in de VS zelfs zo ver, dat daar in 1963, 1964 en 1965 de verkiezingen van „Pop-griet van het jaar" zijn gehou den. Ook pop zijn de strips, waarin helden als Super LBJ (president John son), Captain Marvelous (minister Mc- Namara) en Gaulle-finger (president De Gaulle) worden afgebeeld. Deze v.ormen van pop hebben zich van het Amerikaanse volk meester gemaakt. Bij ons in Europa is het nog niet zo ver. Wie weet, wat ons nog allemaal te wachten staat als Batman op het beeldscherm is verschenen. het water daar,' in november of de cember trek ik er in, maar ik moet u eerlijk zeggen: of ik tijd zal hebben om te vissen, dat vraag ik me af. Ik begin om acht uur 's ochtends aan mijn werk en ga meestal door tot 's avonds een uur of tien. Ik prefe reer Holland boven België, ik vind h&t werken hier aangenamer." Paul Cammermans werd geboren in Berlare, een plaatsje in Vlaanderen. Hij dacht eerst dat hij kunstschilder zou worden. Maar het toneel trok toch meer en hij probeerde zijn kansen in een revue-theater. Hij moest er drie oude mannetjes spelen, en omdat er 's zondags drie voorstellingen waren, betekende het 's zondags negen keer van snor en baard wisselen. Hij hield er rauwe wangen van over. Het bete kende echter het begin van een loop baan die hem op toemees naar de Con go en Zuid-Afrika bracht, die hem in de televisie-studio's deed belanden en hem tenslotte een beurs voor een half jaar studie in Amerika (New York en Hollywood) verschafte. Maar tenslotte is Nederland zijn land geworden. o „Neen, ik mis het theater niet. Re gie, bij de televisie en misschien ook bij de film, neemt -me volledig in be slag. Ik heb grote bewondering voor Rademakers. Door mijn rol,o.a. in Het Mes, ben ik natuurlijk nauw be trokken geweest met zijn werkmetho de bij het maken van een film. Het i» niet gemakkelijk in Nederland, maar dat is niet iets dat mij afschrikt. Ahwel, nu moet u mij excuseren, wij moeten verder gaan met de op namen, jawel meneer, zonder dank meneer". De taxistandplaats naast de stads schouwburg is omringd door een groep je nieuwsgierigen. Het portier van de voorste taxi staat wagenwijd open, de chauffeur zit met zijn benen naar bui ten in het zonnetje te wachten alsof hij nergens mee te maken heeft. Zo onopvallend is dit beeld dat men zich met iets van een schok realiseert dat die chauffeur Rien van Nunen is. En wanneer hij even later zit te praten met een collega, en een oud mannet je komt ertussen voor een ritje, zou men als argeloos passant niet op of om kijken, wanneer niet op enige afstand een filmcamara ostentatief op het groepje gericht stond. „Attentie!" roept Cammermans. „Opname!" En terwijl Amsterdam staat toe te kijken, wordt het op celluloid vastge legd. Een van de gekste plaatjes die ooit gemaakt zijn is het nummer „They're coming to take me away, ha haa". Op de plaat probeert een zeer angstig mannetje, in het dagelijks leven Louie McGregor, de luisteraars duidelijk te maken dat ze hem komen weghalen. Dat gebeurt dan met veel geluidsef fecten en loeiende sirenes wellicht om het sinistere van de geheimzinnige ontvoeringsgeschiedenis nog eens ex tra te onderstrepen. Louis McGregor is geluidstechnicus en dat is op de plaat zeer duidelijk te merken. Hij vindt zelf zijn stem niet goed genoeg om te zingen en daarom is het eigenlijk een „praat plaatje" geworden. Louis voert de ar tiestennaam Napoleon XIV, omdat hij volgens zijn zeggen een heel klein beetje van Franse afkomst zou zijn. De plaat wordt goed verkocht en van zijn eerst verdiende geld heeft hij zich een hond aangeschaft. Een honderiem had hij reeds van zijn spaarduitjes ge kocht. Ondertussen heeft Napoleon een Nederlandse opvolger gekregen in de persoon van Hugo de Groot die zingt „Ze nemen me eindelijk mee ha haa". Een geruststellende variatie op het thema.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 21