Eigenaar van „Zum Türken": Het is mijn Duitse „bedevaartplaats" in Berchtesgaden werd gesloten DANSLES Westduitse communisten laatste tijd meer actief Zuidvietnamezen be^iimSeg Dr. Soebandrio wordt binnenkort berecht Franse tv negeert Ben Barka-proces POSTSPAARBANK RENTE TOT Q ramm ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1966 99- ,£ouvenirs' Dansakademie „SCHRÖDER" Geruchtmakend proces in Karlsruhe trekt sterk de aandacht BONN Tien jaar geleden werd in de Bondsrepubliek de Communisti sche Partij formeel verboden, maar daarmee werd zij natuurlijk nog niet ontbonden. Als illegale partij vertoont ze juist de laatste tijd ook letterlijk een versterkte ondergrondse activi teit. In de mijnen van het Ruhrgebied, waar de arbeiders zich met de dag on zekerder beginnen te voelen, worden communistische vlugschriften ver spreid en niemand weet waar ze van daan komen, al is het algemene ver moeden dat drukkerij en geldschiete- rij op Oostduitse bodem moeten wor den gezocht. Banvloek Konijnenfokvereniging (Van onze redactie buitenland) Morgen gaat de bevolking van het door oorlog verscheurde Zuid- Vietnam naar de stembus. Er zullen 117 nieuwe parlementsleden wor den gekozen, waarbij zijn inbegrepen negen zetels voor afgevaardigden van bergstammen en vier zetels voor Zuidvietnamezen van Cambod jaanse afkomst. De kandidaten voor een parlementszetel mogen „niet direct of indirect hebben gewerkt voor de communisten of de pro-com- munische neutralisten". Ze mogen ook geen „neutralisten zijn, wier acties in het voordeel van de communisten hebben gewerkt". De belang rijkste religieuze groepering in het land, de boeddhisten, die zeker zeventig percent van de bevolking uitmaakt, boycot de stemming. Weinig gezag Hongerstaking CHINA NOORDXVIETNAM I AOS CAMBODJA uiïÊCh'ineses - Van dag tot dag Nlst alleen bij de politiële en justitiële autoriteiten, maar ook in onafhankelijke juridische kring leeft op het ogenblik duidelijk de neiging om zich terdege te bezinnen op een nieuwe, betere aanpak van de uitbarstingen van onbehagen en protest, waarvan de publieke mening nu en dan blijk geeft. Beschouwingen over dit onderwerp kan men herhaaldelijk in allerlei vormen van publikatie aantreffen. Zo heeft men in ons blad van donderdag citaten uit op stellen aangetroffen, waarvan prof. mr. A. D. Belinfante en drs. A. de Swaan de auteurs waren. Onlangs heeft „De Nieu we Linie" een beschouwing van dr. E. Brongersma gepubliceerd, waarin even eens verhelderende opmerkingen werden gemaakt over de kwestie van de openba re meningsuiting, de vrijheid van druk pers en de waarborgen der Grondwet. Daarbij werd uitgegaan van de stelling dat een volledige vrijheid van menings uiting in feite nergens bestaat, ook in ons land niet, zodat het geen verwondering behoeft te wekken dat wettelijk wordt opgetreden tegen de moderne vorm van meningsuiting, de straatdemonstratie. Dat in de eveneens moderne vorm van communicatie en publikatie, de radio en televisie, al van het begin af aan een zekere overheidsinvloed aanwezig is ge weest, die bij de ontwerp-wet omroepen in duidelijke mate versterkt blijkt, is op zich geen ongewoon verschijnsel. Het is wél een ongewenst verschijnsel, maar het is niet in strijd met de Grondwet. De Grondwet staat slechts borg voor één zeer nauwkeurig omschreven vrijheid: de vrijheid van drukpers. Niemand heeft voorafgaand verlof nodig om door middel van de drukpers gedachten of gevoelens te openbaren. Nu kan men wel filosofe rend komen tot een parallel tussen druk pers en televisie en daaruit concluderen dat de Grondwet óók de vrijheid van ethergebruik garandeert voor het openba ren van gedachten of gevoelens, omdat „drukpers" niet zo letterlijk moet wor den opgevat, maar dat is toch een zwak ke argumentatie, die niet iedereen zal kunnen accepteren. Zo is het ook met de betoging, de «traatdemonstratie. Deze vorm van „openbaring van gedachten en gevoelens is aan zoveel wettelijke beperkingen te binden, dat zij gemakkelijk onbruikbaar kan worden gemaakt. Dit laatste is ken nelijk in Amsterdam het geval, waar van „vrij betogen" geen sprake meer is. Actiegroepen met bepaalde ideële doel einden hebben daar een principieel punt van gemaakt, door bij voorbaat te weige ren vergunning voor betogingen aan te vragen. De gevolgen zijn niet uitgebleven en er zijn arrestaties en veroordelingen uit voortgekomen, waarvan men zich moet afvragen of zij eigenlijk wel moreel ver antwoord waren. Dat de juridische theoretici zich met deze moeilijkheid bezighouden, is een verschijnsel dat bemoedigend werkt. Er blijkt uit dat de huidige praktijk niet be vredigt. Men heeft een open oog voor het feit dat steeds meer sprake blijkt te zijn van onderdrukking der meningsuiting met weliswaar gewettigde, maar toch onsym pathiek aandoende interpretaties van be staande voorschriften. Het is altijd een weldadige gewaarwor ding wanneer juristen zin voor humor blij ken te bezitten. Zo zal dr. Brongersma de lachers op zijn hand hebben gekregen met zijn opmerking dat de Amsterdamse politie bij het tegengaan van ongeoorloof de straatbetogingen zich moeilijk op de formele betekenis van haar ambtsinstruc tie zal kunnen beroepen, aangezien deze de politiemannen opdraagt „volksverzame lingen te beëindigen o.a. door de oorzaak ervan weg te nemen." Dr. Brongersma merkt daarbij op dat men van de Amster damse politie moeilijk kan verwachten, dat zij een einde maakt aan de oorlog in Vietnam, indien volksverzamelingen te gen deze oorlog betogen. In ernst: noch met de bestaande toe stand, noch met de bestaande voorschriften, instructies of formaliteiten is eigenlijk iemand erg gelukkig. Grotere vrijheid voor betogingen maar ook voor andere midde len van meningsuiting, die in hun bedoe ling overeenkomen met dat wat de druk pers in volle vrijheid doet, is een wens die steeds nadrukkelijker en algemener doorklinkt. (Van een speciale medewerker) Er is tenminste één man in Berch- tesgaden diep bedroefd om niet te zeggen furieus over maatregelen, die iet (Beierse) ministerie van Finan ciën heeft genomen. Ruim twintig jaren na het einde van de tweede wereldoorlog zijn er metselaars ge komen om de toegang tot Hitiers Berghof-bunker dicht te metselen. De afwisselend kwade en teleurgestelde man is de eigenaar van het hotelletje Zum Türken" op de Obersalzberg, diep in het zuiden van Duitsland. Vele jaren lang heeft hij uitermate voordelig slaatjes geslagen, en niet in zijn hotelkeuken maar in een hokje van één bij één meter waar elk zo merseizoen aan duizenden nieuwsgie rigen kaartjes werden verkocht die toegang gaven tot de kaalgeplukte, tachtig meter onder de grond gelegen bunker van Hitier en de zijnen. Voor één mark gaf hij behalve een toe gangsbewijs ook een in Engels en Duits gestelde plattegrond van de Berghofbun ker, een op krantepapier gedrukt kaartje waarop met blauwe drukinkt was aan gegeven waar zich de badkamer, de slaapkamer en de woonkamer van Hit- Ier en Eva Braun bevonden, waar Bor- mann zich placht op te houden in geval van luchtalarm, waar de rekken met machinegeweren waren geplaatst en waar de altijd met spuitjes klaarstaande dok ter Morell zich ophield. HET BERGHOFGEBIED is een toeris tische attractie eerste klasse voor het bij na vier kilometer verder weg gelegen Berchtesgaden. In de zomermaanden rij den auto's en vooral bussen af en aan, de steile weg omhoog naar een van de twee enorme parkeerplaatsen en vrijwel iedereen kwam na de klimpartij dan wel terecht in het sombere hokje in de hal van hotel „Zum Türken" om vandaar een smalle wenteltrap af te dalen naar de mysterieuze betonnen onderkomens. De paar vierkante kilometer Berghof zijn in de loop der jaren een soort bede vaartplaats geworden voor Duitsers die het verleden nog maar niet kunnen ver geten en die dikwijls honderden kilome ters hebben gereden om de ganse dag rond te strompelen door het hoge on kruid. Met in hun hand een andere plat tegrond op zoek naar de ruïnes van het huis van Bormann, van Göring, naar de SS-kazernes, het „Kindergartenhaus", de exercitieplaats en de turnhal. Van dat alles is vrijwel niets meer bo ven de grond te zien. De SS heeft alles in 1945 „ausradiert". Er staat alleen nog een garage, een uitgebrande ruïne en de Amerikanen hebben op de plaats waar de Platterhof stond een hotel gebouwd dat de naam van generaal Walker draagt. Er is natuurlijk een souvenirwinkel waar op het eerste gezicht niet veel an ders te krijgen is dan in iedere ander souvenirzaak, maar waar na enig zoeken toch wel herinneringen aan vroeger te koop blijken te zijn. Plaatjes van hoe de huizen van Duitslands laag gevallen gro ten er destijds hebben uitgezien prent- AANVANG DER LESSEN 10 t/m 16 SEPTEMBER Klubs voor BEGINNERS POPULAIR SCHOLIEREN A GEVORDERDEN fr VERGEVORDERDEN A AMATEURKLASSE Ar ZUIDAMERIKAANSE DANSEN A 20 JAAR EN OUDER GEHUWDEN voor R.K. Het toonaangevende instituut voor Haarlem e.o. RAAMSINGEL 16 - HAARLEM - TELEFOON 11045 briefkaarten die het drukst worden ver kocht. Het Beierse ministerie van Financiën heeft er nu een punt achter gezet. Dat wil zeggen: men kan er nog wel rond lopen, maar men mag de bunker niet meer bezoeken. Er is ingegrepen na de steeds zwaarder wegende critiek die de laatste jaren op de situatie is uitgeoefend. De ingang van de bunker bevindt zich op het particuliere terrein van de hotel houder maar de rest, onder de grond, is bezit van de Beierse staat. Daarmee is een van de grootste trek pleisters van de Obersalzburg verdwe nen een van de merkwaardigste ook, want de moeite van tachtig meter af dalen in de diepte werd nauwelijks be loond. Voor hotel „Zum Türken" zal een zwa re tijd komen nu de toegang tot de wen teltrap is dichtgemetseld. Maar de hote lier heeft al laten weten dat hij het er niet bij zal laten zitten, ,,'t Is mijn bun ker", zegt hij. Dit is alles wat is overgebleven van de Hitler-bunker in Berchtesgaden. Sinds kort is de toeristische attractie eerste klasse in Beieren gesloten voor het publiek. (Van onze correspondent) VAN VERSCHILLENDE kanten is er al op gewezen, dat het verbod van de Com munistische Partij wel de slechtst denk bare tegenmaatregel mag worden ge noemd en dat de tien jaar geleden al griezelig op de rand van de grondwet ba lancerende argumentatie, als zouden de communisten een gevaar voor de staat be tekenen (in tegenstelling tot de neo-nazi's, die wel volledige bewegingsvrijheid genie ten), thans helemaal niet meer opgaat. In tegendeel, aldus een burgemeester in het Ruhrgebied, „wisten we maar wie onze tegenstanders waren, dan was er geen vuiltje aan de lucht." Zolang het in Karlsruhe gevestigde Westduitse constitutionele hof de banvloek over de Communistische Partij echter niet opheft, zal het zich steeds de moeite moe ten blijven getroosten de bij illegale ar beid voor het marxisme-leninisme in de kraag gevatte functionarissen te berech ten. Een lagere instantie is hier nu een maal niet toe bevoegd. Zo staat op het ogenblik in Karlsruhe een van de meest prominente kaderleden van de illegale Communistische Partij te recht. Het is de 58-jarige Wilhelm Becht- le, die sinds 1929 lid was van de Commu nistische Partij en al door Hitier werd vervolgd. Zijn -verdediger ontstak al meteen wat vuurwerk, door venijnig op te merken, dat dit langdurig lidmaatschap zijn cliënt voor de voeten wordt gewor pen door rechters, die zelf vrijuit gaan, terwijl ze weinige jaren later tot een heel andere organisatie toetraden (de verdedi ger bedoelde ongetwijfeld Hitiers NSDAP). De officier van Justitie heeft zijn aan klacht echter zo nuchter mogelijk gehou den. Bechtle, telg uit een familie van al meer dan een halve eeuw prominente wvvvvwvvwwwwwvwywwvwwwwwwwwwwv •yt^/VWUWWVtAA/WWWWWVWWWWWWWWW Na de verkiezingen van 1963 beschik te de toen regerende Nationaal-Revo- lutionaire partij over 55 van de 123 zetels. In totaal waren achttien partij en vertegenwoordigd. De communis tische partij was verboden. Sinds die tijd beleefde Zuid-Vietnam een reeks van staatsgrepen. De belangrijkste was die van één november 1963, waar bij president Ngo Dinh Diem en zijn broer Ngo Dinh Nhoe om het leven kwamen. Het commentaar van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, op de staatsgreep was „Zuid-Vietnam is thans krachtiger geworden". Twee dagen later erkenden de VS het nieu we regime. stemmen: „Wie is uw tweede keus?" Tweede keus" grinnikte Ky, „Wel ik natuurlijk.nee dat is een grap je". Zijn vrouw viel hem bij: „Nee, ik wil dat hij in zijn functie bij de lucht macht terugkeert". Maar op de vraag wat de Zuidviet- namese premier zou doen als geen aanvaardbare kandidaat voor het pre sidentschap naar voren zou komen, antwoordde hij toch: „Dat is mijn di lemma. Aan de ene kant moet ik re kening houden met mijn plicht tegen over het land. Aan de andere kant staan mijn gezin en mijn verknocht heid aan de luchtmacht". Premier Ngoejen Cao Ky Vorig jaar kwam generaal Ngoejen Cao Ky aan de macht. De nu 35-jarige vice- luchtmaarschalk van de Zuidvietna- mese luchtmacht, verklaarde onlangs dat hij zich niet kandidaat zou stellen en dat hij het huidige Vietnamese staatshoofd, president Ngoejen Van Thieu zou steunen in zijn campagne. Twee dagen geleden kwam hij op de ze verklaring terug, nadat Thieu had gezegd dat hij zich niet kandidaat wilde stellen. Journalisten vroegen premier Ky op wie hij nu zou gaan De ondeskundigheid en zwakte van de huidige Zuidvietnamese regering zijn niet de enige oorzaak van de chao tische situatie in het land. Rebellie in 't leger, sterke oppositie van boeddhisti sche kant en catastrofale verslechtering van de economische situatie zijn me de oorzaak. In feite bezit de regering alleen nog maar gezag in Saigon en enkele andere steden. Midden-Vietnam en het gehele gebied ten zuiden van de hoofdstad Saigon blijken zich niets meer aan te trekken van het centrale gezag. Deze situatie speelt duidelijk de Vietcong in de kaart. Hoewel het twijfelachtig moet worden genoemd of de sedert begin 1966 op zeer inten sieve luchtbombardementen en groots opgezette offensieven om de Vietcong uit hun uitgestrekte ondergrondse schuilplaatsen te verdrijven, geba seerde Amerikaanse strategie effec tief is, is het wel zeker dat de Viet cong niet opgewassen is tegen de enorme militaire macht van de VS. Anderzijds maken de Amerikanen zich ongerust over de geringe strijd lust van het Zuidvietnamese leger, dat door tegenstellingen wordt verscheurd. Vermoedelijk zal binnen niet al te lange tijd het Amerikaanse leger het volle gewicht van de gevechten moe ten torsen. De Amerikaanse soldaten en bur gers worden ver weg gehouden van het Zuidvietnamese verkiezingsstrijd perk. Er geldt een uitgaansverbod voor alle Amerikaanse burgers in Sai gon en omgeving. Amerikaanse mili tairen kregen de opdracht wanneer zij geen dienst hebben in de kazernes te blijven, zolang de verkiezingscam pagne duurt. Boeddhistische leiders in Saigon zijn al twee dagen in hongerstaking uit protest tegen de verkiezingen. Deze hongerstaking is ook bedoeld als gebed voor het leven van de monnik Tri Quang, die al sinds 8 juni niets meer heeft gegeten. De hongerstaking werd begin deze week aangekondigd door boeddhistenleider Tic Thien Hoa. Hij zei dat de regering herhaal delijk op politiek en ander gebied heeft gefaald en niet capabel is om verkie zingen te organiseren. Alle boeddhisten werd dringend verzocht niet naar de stembus te gaan en de vorming van een voorlopige regering te eisen. De An Kwang-pagode, waar Tic Thien Hoa de persconferentie hield, was eerst door Zuidvietnamese veiligheidspolitie afgezet. Verslagge vers die de pagode wilden binnengaan werden tegengehouden. Tenslotte luk te het een aantal van hen het cordon te doorbreken, waarna alle verslagge vers naar binnen mochten. Ook de Vietcong voert acties uit om ie verkiezingen te laten mislukken. Het aantal bomaanslagen is de laatste tijd gestegen. In de hoofdstad Saigon en in Hoeé werden zestien mensen ge wond bij vier verschillende aanslagen. Voorts werden in de provincie Quang, ten zuiden van Da Nang twee dorps- 0 km 200 Long Son HAHoiWWhon SoKtTHöo HAINAN lhakhek Vimfünh I HAIL AND anMelhuot Dotot VIETNAM •jien lioa Tri Quang bestuurders vermoord. Er zijn kleine groepjes van de Vietcong gevangenge nomen, die met handgranaten uitge rust bevel hadden gekregen tijdens de verkiezingen onrust te zaaien. Zij had den de opdracht bommen onder stem lokalen te leggen. „De bevolking van Zuid-Vietnam raakt niet erg onder de indruk van de komende verkiezingen" schrijft de cor respondent van het Britse weekblad „Economist". „En dat is niet verwon derlijk. De Zuidvietnamees heeft ge leerd de term „verkiezingen" niet te verwarren met „democratie" of „een goed bestuur". Het is belangrijk bij de verkiezingen van morgen enkele cijfers in het oog te houden. Bij de provinciale verkie zingen van vorig jaar kwam 73 per cent van het ingeschreven electoraat (ongeveer 3% miljoen mensen) naar de stemlokalen. Het aantal kiesgerech tigde Zuidvietnamezen zou inmiddels zijn aangegroeid tot meer dan vijf miljoen op een bevolking van 15,72 miljoen zielen. Verwacht wordt dat vier miljoen mensen straks hun stem zullen gaan uitbrengen. communisten, zou in opdracht van het Oostduitse bewind aanhangers van de verboden Westduitse Communistische Partij hebben aangespoord, de Sociaal- Democratische Arbeiderspartij en het Duitse vakverbond te infiltreren. Bechtle was al in 1954 wegens illegale communistische activiteiten veroordeeld, ofschoon zijn partij als zodanig toen nog niet buiten de wet was geplaatst. Hij wist aan een gevangenisstraf van acht maanden echter te ontkomen door naar Oost-Berlijn te ontvluchten en hij werd pas vorig jaar weer gearresteerd, juist toen hij op het punt stond in Frankfort in het vliegtuig naar Berlijn te stappen. De rechtszaal was overvol met van heinde en ver gekomen aanhangers van Bechtle, die allemaal lid zijn van de een of ander onschuldig klinkende „konijnen fokvereniging". Toen hun held de zaal betrad, verhieven zij zich zwijgend van hun plaatsen om hun aanhankelijkheid met de verdachte te demonstreren. DJAKARTA (AP) De vroegere In donesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, die in maart werd ge arresteerd wegens corruptie, zal spoedig worden berecht. Ook maarschalk Omar Dani. de gewe zen opperbevelhebber van de luchtmacht zal deze maand berecht worden. De vraag is, in hoeverre president Soekamo's ac tiviteiten voor het communisme in de ge tuigenverklaring van Soebandrio zullen uitkomen. (Van onze correspondent) PARIJS Dat niet alleen de Marok kaanse, maar ook de Franse regering met het proces Ben Barka nog altijd in de maag zit, is de laatste dagen weer gebleken uit het feit dat de journaals van de Franse staatstelevisie aan deze gebeurtenis waaraan alle kranten da gelijks hele kolommen wijden, vrijwel geen aandacht besteedt. Het is vele kijkers opgevallen dat de vaste en zeer populaire rechtbankver slaggever van de televisie, Frédéric Pot- techer, die anders voor het kleinste straf zaakje voor de camara's verschijnt, aan het Ben Barka-proces nog niet één woord heeft vuilgemaakt. Wel geeft hij dage lijks korte commentaren voor de micro foon van een der vier Franse radio stations. Eenzelfde discretie over dit brandende onderwerp demonstreert ook het gaullistische dagblad „La Nation", zodat men wel moet aannemen dat deze zonderlinge opvattingen over de taken van de nieuwsvoorziening van hogerhand door de regeing werden geïnspireerd. Aanvaring. Twee torpedoboten van de Turkse marine zijn na een aanvaring waarbij zich een explosie voordeed, ge zonken. Het ongeluk gebeurde in de Bosporus. De vaartuigen hadden elk een aantal dieptebommen aan boord. Eén matroos is om het leven gekomen. Legerbrein. Bij de grootste Zwitserse le- germanoeuvres van na de oorlog, die in de Zwitserse Alpen worden gehouden, zijn voor het eerst elektronische breinen ingeschakeld om een deel van het werk van de generale staf te doen. Aanslag. Bij de Brennerpas is opnieuw een terroristische aanslag gepleegd, waarbij zeker twee leden van de grens politie het leven hebben verloren. Twee van hun collega's, die gewond werden, begaven zich naar de Brennerpas en verklaarden dat de politiekazerne op de 2119 meter hoge Steinjoch in de lucht is gevlogen. Heilige oorlog. Een invloedrijke moham medaanse organisatie, „Al Djamijatoel Wasjlijah", heeft alle godsdienstige lan den ter wereld opgeroepen tot een hei lige oorlog tegen China, om een halt toe te roepen aan wat zij noemt „de on menselijke vernietiging van de gods dienst in China". In haar verklaring veroordeelt de organisatie de barbaarse campagne, die nu in China is begonnen onder de naam „culturele revolutie" Gezocht. Op de muren in Londen is een aanplakbiljet in de beroemd geworden Westamerikaanse stijl verschenen, waarop vermeld wordt dat de bandiet Harry Roberts wordt gezocht. Roberts is één van de moordenaars van de drie Londense rechercheurs. Volgens de tra dities uit het verre westen staat er dat „tienduizend gulden beloning" zal wor den gegeven aan degene die Roberts vindt. Beschuldiging. Het Kremlin heeft het Russische ministerie van Hoger Onder wijs ervan beschuldigd gefaald te heb ben bij het verbeteren van het onder wijs in universiteiten en technische scho len. Dit staat in een lange bekendma king van de Communistische Partij en regering.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3