Eerste schipbreukelingen van de „Prins" zijn weer thuis Verenigingsnieuws uit de IJmond Martin Claus beleefde de schipbreuk KERKDIENSTEN Hoogovens-jubilaris fietste honderdduizend kilometer NIET ZO MAAR KANDERE BAAN GRAFISCH VAKMAN Per vliegtuig naar Nederland Opvarenden kregen alle steun van de bevolking P.S.P.-Velsen vergaderde Kort IJmondnieuws Goede show van de IJmuider Harmonie ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1966 Op de hoogte Velsen-IJ muiden Kees Maat WEEKABONNEMENTEN Wanneer Uw huidige werkkring U eigenlijk niet helemaal meer bevalt en U best weer eens wat anders wilt proberen, maak er dan geen "gokje" van maar denkt U dan eens aan een opleiding tot Als U tenminste 21 jaar bent, Uw dienstplicht heeft volbracht en bijvoorbeeld twee jaar ULO heeft, kunt U opgeleid worden tot kranten-opmaker of machinezetter in het dagbladbedrijf. Informeert U eens bij: Het spreekt vanzelf, dat er tijdens deze opleiding een prima salaris betaald wordt en dat U onder alle sociale voorzieningen valt. GRAFISCHE BEDRIJVEN DAM I ATE N.V. Uitgeefster Haarlems Dagblad/Oprechte Haarl. Courant BedrijfsleiderW. J. OVERSTEEGE GROOT HEILIGLAND 10 - HAARLEM - TELEFOON 1 5295 De eerste schipbreukelingen van het KNSM-schip „Prins der Neder landen", dat op 31 augustus op een onverklaarbaar genoeg niet in kaart gebrachte rotspunt bij de Azoren liep, zijn vrijdagmiddag per Martin's Air Charter-vliegtuig op Schiphol te ruggekeerd. Het waren allen beman ningsleden van het onfortuinlijke schip. De 42-jarige kapitein J. J. Rui ter is echter met zestien andere op varenden aan boord gebleven. De res terende 54 zeelieden zullen met de „Oranje Nassau" van de KNSM naar ons land worden terug gebracht. Op Schiphol bevestigde KNSM-derecteur G. Vermeulen, die de bemanningsleden begroette, dat de rotspunt de ca. 2 cm. dikke stalen scheepswand aan bakboord zijde over een afstand van 30 meter als koek openscheurde. De passagiers kregen het gevoel, dat de boot plotseling achter uit werd getrokken. Het gebeurde 3 km onder het Azoreneiland Flores. De mees te passagiers stonden aan stuurboord het eiland te filmen en te fotograferen. Er was geen of uiterst geringe paniek. Dat men enkele uren later (er werd eerst nog gegeten) toch van boord ging en in zes sloepen naar Flores voer werd noodzakelijk, omdat door de aanvaring zowel de elektrische stroom- als de wa tervoorziening onklaar waren geraakt. Het avontuur, dat op dat moment voor sommige opvarenden (er waren vrij veel families onder met kinderen) benauwde momenten had opgeleverd, kreeg, zodra men aan land was gegaan bij het kleine plaatsje Lagens op Flores, romantische allure. Het tegen de bergen aangekleefde dorpje telde slechts 600 inwoners, maar de burgemeester nam terstond de leiding en wekte onder zijn dorpelingen zo'n groot enthousiasme en zo veel gastvrijheid op, dat de 200 passagiers en 65 leden van de bemanning (de rest bleef aan boord) in korte tijd allemaal particulier waren on dergebracht. Hij werd hierbij geassis teerd door de purser de heer M. H. J. van Zomeren. Op het eiland Flores zelf schijnt men volgens de havenmeester van Lagens van de gevaarlijke rotspunt wel op de hoogte Van links naar rechts op de foto: KNSM-directeur G. Vermeulen, de scheeps arts dr. J. A. Brasser, KNSM-directeur R. Ie Poole en de purser M. van Zomeren. te zijn geweest. Op ongeveer dezelfde plek zouden al eens eerder schepen in moeilijkheden zijn geraakt. Waarom dit punt dan nimmer in kaart is gebracht kon niemand zeggen. Volgens de directie van de KNSM zal er thans een diepgaande studie van worden gemaakt. Inmiddels is de „Prins der Nederlan den" naar de rede van Horta op het Azo ren eiland Fayal gesleept. Daar wordt een noodreparatie verricht. Omstreek 18 september kan het schip vermoedelijk door een Nederlandse sleepboot naar het vaderland terug worden gebracht, waar het tegen het eind van de maand kan worden verwacht. Met de definitieve re paratie in het dok zijn wellicht vele ton nen gemoeid. MAANDAG 12 SEPTEMBER Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, 19.30 u.: Winkelbeurs en mode show. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingencentrum, geopend iedere maan dagavond van 19.30 tot 20.45 uu. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; Filiaal Velsen-Noord, Wijkerstraatweg 77, 14.30 tot 17.30 u.; Filiaal Santpoort „Spaarnberg", Wüstelaan (ook voor r.k. bibliotheek) 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. R.-k. openbare leerzaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 14.30 tot 17.30 en 10 tot 21 u.; filiaal Velsen-Noord, Banjaertstraat: 14 tot 17 en 19 tot 21 u.; Uitleenpost IJmuiden-West parochiezaal onder Petruskerk, Venusstraat 1: 15 tot 18 en 19 tot 21 uur. ZONDAG 11 SEPTEMBER Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 9-13 uur. MAANDAG 12 SEPTEMBER Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. ge opend van 7-17.30 uur, 18.30-19.45 uur en 20.45-21.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70. geopend van 15-17.30 uur en 19-21 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 15-18 uur en 19-21.30 uur. Gezamenlijke filialen: Oosterwijk, Am- stelstraat 44, geopend van 14-17 uur; Mee- restein, Parmentierstraat 2, geopend van 19-21 uur. „Ik voelde twee, drie schokken en hoor de schuren," zo zegt de 20-jarige Martin Claus aan de Delftlaan in Haarlem. Hij was op de „Prins der Nederlanden" werkzaam als dek- en rookkamerbedien- de en keerde vrijdag eveneens naar huis terug. „Ik stond op het dek toen het ge ZONDAG 10 SEPTEMBER IJMUIDEN Ned. Herv. Kerk, Nieuwe Kerk, 10 en 17 u.: ds. H. van Niel; Bethlehemkerk, 10 u.: ds. J. van den Berg; 19 u.: ds. D. ter Steege, jeugddienst; Jeugdkapel, 10 u.: P. Kouwenhoven. Geref. Kerk, Petrakerk, 9.30 u.: ds. Tie- mens; 19 u.: ds. Assies, jeugddienst; Ichthuskerk, 9.30 u.: ds. Diepenhorst; 17 u.: ds. Tiemens. Chr. Geref. Kerk, Marconistraat, 7, 10.30 en 17 u.: ds. M. Vlietstra. Geref. Kerk (Vrijgemaakt), Rambon- netlaan, 9.30 en 17 u.: ds. Nieuwenhuis. R.-k. Kerk, Gregoriuskerk, 8.30 en 10.30 u.; Petruskerk, 7, 8, 9.30, 11.30 en 17 u. Oud-Katholieke Kerk, 8 u.: vroegmis; 10 u.: hoogmis; 19 u.: vespers. Woens dag 9 u.: heilige mis. Leger des Heils, Edisonstraat 1, 10 u.: heiligingssamenkomst; 12 u.: zondags school; 19.30 u.: evangelisatiebijeen komst. Gemeente Gods, Cultureel Centrum, 10 u.: bijeenkomst. Geref. Gemeente, Cultureel Centrum, 10 en 17 u.: leesdienst. IJMUIDEN-OOST Ned. Herv. Kerk, 10 u.: ds. Dickhout; 19 u.: ds. Gerritsen. Geref. Kerk, Bethelkerk, 9.30 u.: ds. As sies; 17 u.: ds. Diepersloot. Baptistengemeente IJmond, Elonkapel, Vareniusstraat 1, 10 u.: ds. C. van der Geer; 10 u.: zondagsschool; 19 u.: ds. C. van der Geer; 20 u.: jeugddienst. Pinkstergemeente, Velserduinweg 161, 10 u.: D. P. Hartendorp; 19 u.: A. H. Achtereek. R.-k. Kerk, H. Laurentius van Brindi- sië, Willemsbeekweg, heilige mis 6.15, 7.15, 8.30, 9.45, 11.45, 12.30 en 18 u. Antonius Ziekenhuis, 15.45 u.: ds. L. Brink. Jehova's Getuigen, Koninkrijkzaal, Vel serduinweg 248, 18.30 u.: openbare le zing; 19.30 u.: Wachttorenstudie. Vrij dag 19.45 u.: theocratische school; 20.15 u.: dienstvergadering. Vergadering van Gelovigen, De Ruy- terstraat 73, 10 u.: verkondiging van de dood des Heren. Woensdag 19.30 u.: bijbelbespreking. Ver. van Vrijzinnig Herv., ,,'t Braam- bos"-kerk, Zeeweg 264, 10.30 u.: ds. P. Brakman. Onafhankelijke Baptistengem., Gemeen lijk Vergaderlokaal, Abeelenstraat, 0 u.: B. Polderman. VELSEN-NOORD Ned. Herv. Kerk, 10 u.; ds. A. J. van der Linden; 19 u.: ds. J. L. Meesters. Geref. Kerk, diensten om 9.30 en 17 u. R.-k. Kerk, St. Jozef, heilige missen cm 7.30, 9 (hoogmis), 10.15, 12 en 18 u. VELSEN-ZUID Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 en 19 u.: ds. L. Brink. DRIEHUIS R.-k. Kerk, Sint Engelmundus, heilige missen om 7, 8.15, 9.45 en 11.30 u.; 18 u.: avondmis. SANTPOORT Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 9 u.: ds. J. C. Remijn; 10.15 u.: ds. K. J. F. Keu- ning; De Hoeksteen, 10 u.: ds. J. C. Re- mijn; Jeugdkapel, 10 u.: B. Fenijn; Ad- ventskerk (Prov. Ziekenhuis), 19 u.: ds. J. F. Keuning. Chr. Geref. Kerk, Pniëlkerk. Pastorie- weg, 10 u.: ds. K. Boersma; 17 u.: ds. L. Floor. Volle Evangelie Gem., gebouw Cusa, Hoofdstraat 117, Santpoort-Noord, 10 u.: H. Blankespoor; 19.30 u.: J. E. van den Brink. BEVERWIJK R.-k. Kerk, St. Agatha, heilige missen om 6.15, 8, 9.15, 10.30 u. (hoogmis) en 12 u.; avondmis om 18 u.; O. L. Vrouw van Goede Raad, heilige missen om 7.30, 9 u. (hoogmis), 10.30 en 11.45 u.; avond mis om 19 u.; Regina Caeli, heilige mis sen om 7.30, 9 u. (hoogmis), 10.30 en 11.45 u.; avondmis om 19.30 u.; Apostel kerk, heilige missen om 7, 8, 9.15, 11 en 12 u.; avondmis om 17 u.; St. Jozef, heilige missen om 7.30, 9, 10.30 en 11.45 u.; avondmis om 19 u. Ned. Herv. Kerk, Grote Kerk, 10 u.: ds. G. W. IJzerman; 19.15 u.: ds. H. Lui- kinga, oecumenische dienst in de Grote Kerk; Irenekapel, 10 u.: ds. G. van Schuppen: De Opgang, ds. M. A. van Rijn, 19.15 u.: oecumenische dienst in de Grote Kerk; Jeugdkapel, 10 u.: M. de Rooy; Luxemburglaan, Chr. L.T.S., 10 u.: ds. J. A. Don; 19 u.: oecumenische dienst in de Grote Kerk. Vrijz. Herv. Kerk, Prinsessenlaan, 10 u.: ds. R. van 't Lindenhout. Geref. Kerk, Middelaarskerk, Moens- plein, 9.30 u.: ds. C. Meijer; 10.30 u.: ds. C. Meijer; 19 u.: ds. Joh. Knol; Ver enigingsgebouw Parmentierstraat, 10 u.: ds. J. Knol. Geref. Kerk (Vrijgemaakt), Prinsessen- laankerk. dienst om 8.30 en 17 u.; De Schans, dienst om 8 en 17 u. Chr. Geref. Kerk, Koningstraat, 9 u.: ds. M. Vlietstra; 14.30 u.: ds. J. P. Geels. Doopsgez. Kerk, Meerstraat 80: ge meentedag in Hoorn. Vrije Evang. Gemeente, Van Riemsdijk- laan-Hoogdorperweg, 10 u.: ds. P. J. van Hooidonk; 18.30 u.: ds. P. J. van Hooidonk. Nieuw Apostolische Gemeente, Groene- laan 74, dienst om 10 en 17 u.; woens dags om 20 u. Leger des Heils, Geyssendorfferstraat, dienst om 10 en 16 u. Baptistengem. IJmond, Plesmanweg- Van Riemsdijklaan, 10 u.: zondags school; 17 u.: ds. C. v. d. Geer. HEEMSKERK Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 9 u.: ds. J. A. Don; 10.30 u.: ds. Koppert; 19 u.: jeugddienst; Kantine Chr. L.T.S., dienst om 10 en 17 u.; Oosterwijk-Meerestein, Luxemburglaan 231, 10 u.: ds. J. A. Don; 19 u.: oecumenische dienst in de Grote Kerk; De Opgang, 10 u.: M. de Rooy, jeugddienst. Vrijz. Herv. Gem., Prinsessenlaankerk, 10 u.: ds. R. van 't Lindenhout. Geref. Kerk, Constantijn Huygenstraat, dienst om 9 en 17 u. Vrijz. Chr. Kerk, Ingenhouszstraat, dienst om 15 u.; „Bloemlust", dienst om 10 en 16 u. Nieuw Apostolische Kerk, Gounod- straat, dienst om 9.30 en 16 u. R.-k. Kerk, O. L. Vrouw van Goede Raad, heilige missen om 7.30, 8.45 u. (hoogmis), 10, 11 en 12 u.; avondmis om 17 u.; St. Laurentiuskerk, heilige missen om 7, 8, 9.15 u. (hoogmis), 10.45 en 12 u.; avondmis om 17.15 u. WIJK AAN ZEE Ned. Herv. Kerk, Oude Dorpskerk, 10 u.: ds. J. Borghardt. R.-k. Kerk, St. Odulphus, heilige mis sen om 8, 9.30 u. (hoogmis) en 11 u.; avondmis om 18.30 u. beurde. Ik vroeg me af wat er aan de hand was. Toen klonk het sloepalarm. Ik pakte een zwemvest uit een van de kisten op het dek en begaf me naar sloep twee. Eerst gingen de kinderen erin en vervol gens de vrouwen. Sommigen riepen: „Wat is er, wat is er?!" Maar er ont stond geen paniek." „Het schip," zo vertelde de heer Claus voorts, „maakte eerst even slagzij, maar ging toen weer recht liggen. Na twee ur varen in de sloepen bereikten we het eiland Flores. Op de stenen aanlegstei ger stonden de mensen nieuwsgierig toe te kijken toen we er arriveerden. Met een stuk of vier taxi's zijn we naar het dorp Lagens gebracht.". Bijzonder enthousiast toont de Haarlem mer zich over de wijze waarop de bevol king zich over de schipbreukelingen heeft ontfermd. „Het is een armoedig stadje," vertelt hij, „maar de mensen hebben haast het onmogelijke gedaan om het ons naar de zin te maken. Daarover zijn we het al lemaal eens." Door de schipbreuk heeft een deel van de bemanning onverwacht een paar vrije dagen gekregen, die uitermate benut zijn. „We hadden onverwacht een beetje va kantie. Met bussen hebben we het hele eiland gezien. Maar ik heb toch wel weer naar de dag uitgekeken dat ik naar huis kon. We zijn allemaal blij dat iedereen veilig thuis is gekomen," aldus Martin Claus. Het bericht over de „Prins der Neder landen" bereikte de ouders via de radio. Hun ongerustheid werd al spoedig wegge nomen doordat de KNSM berichtte dat het met alle opvarenden uitstekend was. „We zijn," zo zegt de vader van Martin „volledig op de hoogte gehouden. We heb ben ons niet ongerust hoeven te maken." Behalve enkele dagen vakantie heeft de schipbreuk Martin Claus ook zijn eerste vliegreis opgeleverd. „Dat was een hele ervaring," zo zegt hij. Op de vrijdagavond gehouden leden vergadering van de afdeling Velsen van P.S.P. werd het bestuur als volgt samen- Schoonbergen, secretaris; H. Visman, penningmeester; A. Moerman, tweede penningmeester; H. van Otterloo, pro pagandist; C. H. Nederlof, redacteur af delingsorgaan en C. Bruin, lid. Als verbindingsman met de P.S.P.-frac- tie in het Politiek Jongeren Contact werd aangewezen Tjeerd Mantje. Het secreta riaat is gevestigd Wenckebachstraat 38, Velsen-Noord. Demonstratie blusapparaten. Op het terrein tussen de n.v. Plaatwellerij en het oostelijk deel van Van Gelder Zonen n.v. aan de Wijkerweg in Velsen-Noord, wordt vrijdag 25 september, des middags om vier uur een demonstratie gehouden van blusapparaten. Oecumenische dienst. In de Grote Kerk van de hervormde gemeente te Be verwijk wordt zondag 11 september, des avonds om kwart over zeven een oecume nische dienst gehouden. Deze dienst wordt geleid door ds. J. Borghard, hervormd predikant te Wijk aan Zee en kapelaan Cornelissen uit Beverwijk. Een en ander onder auspiciën van de Oecumenische Raad van Kerken te Beverwijk-Heems kerk. Simavi-collecte. In de week van 12 tot en met 17 september wordt in Velsen de jaarlijkse Simavi-collecte gehouden. Zoals bekend beoogt deze vereniging het brengen van medische hulp aan tropen- eilanden in het bijzonder voor hen die lijden aan lepra en andere tropische ziek ten. Expositie Frans Vanèn. Vrijdag 16 september wordt, des avonds om acht uur in het expositielokaal aan de Heidestraat in IJmuiden door Wouter Kotte een ten toonstelling geopend van bewegingsmotie ven in kleur en in zwart-wit van Frans Vanèn. Deze tentoonstelling, georgani seerd door „Felison", is tot en met 9 ok tober voor het publiek toegankelijk. Twee en een half maal fietste de heer J. Warmerdam uit Beverwijk rond de aarde een afstand van 100.000 km. Dit om gedurende 40 jaar naar zijn werk bij Hoogovens te fietsen en terug. Fietsen doet hij overigens graaf, want ook in de weekenden haalt hij soms wel 100 km. Bij Hoogovens heeft deze nog jeugdige jubilaris evenmin stil gezeten. Op 14-jarige leeftijd werd hij als loop jongen aangenomen bij het analytisch la boratorium, een houten gebouwtje nog, dat op geen enkele manier een vergelij king kan doorstaan met het laboratorium waar de heer Warmerdam nu hoofdanalist is. Een van zijn taken is het bepalen van het zuurstofgehalte in staal. In 1939 was hij één van de mannen die de analyse mochten maken van het eer ste stail dat bij Hoogovens werd gepro duceerd. „We hadden toen 5 minuten om op een kookplaat een paar elementen te bepalen. Tegenwoordig wordt met de mo derne apparaten binnen enkele minuten een hele serie elementen geanalyseerd". Vrijdag werd zijn jubileum gevierd in Centraal Laboratorium 2. Ir. G. W. van Stein Callenfels, directeur speurwerk sprak de jubilaris en zijn echtgenote na mens de raad van bestuur toe. Hij prees vooral het doorzettingsvermogen van de de heer Warmerdam en zijn stugge door werken in een eenmal ingeslagen richting. Ir. Van Stein Callenfels speldde de jubi laris het Hoogovenembleem de zeester met briljant op en overhandigde hem het gouden polshorloge en de oorkonde. Ir. A. Waasdorp, chef analytisch labo ratorium, sprak woorden van warme waardering voor het vele werk van de ju bilaris en voor de wijze waarop hij dat altijd doet. Hij begeleidde zijn woorden met het fraaie bedrijfsfotoalbum. Van de vele aanwezigen kreeg de jubi laris, die volgend jaar met fotografie dacht te beginnen, uit handen van de heer P. N. Jansen een volledige fotouitrusting met flitsapparaat en belichtingsmeter. Dit was een zeer aangename verrassing voor de jubilaris die zoveel mooie cadeaux niet had verwacht. In zijn toespraakje noem de hij nóg enkele getallen die een indruk geven van hoe lang 40 jaar is. Dat bete kent ongeveer 10.000 werkdagen, 1,2 km. brood eten en 20.000 koppen koffie drin ken. Een talrijk publiek heeft gisteravond op het Plein 1945 kunnen zien dat de IJmuider Harmonie zich nog steeds in stijgende lijn beweegt. Op het plein voor het raadhuis, dat bestraald werd door een ideale, speciaal voor deze gelegen heid door de gemeente aangebrachte verlichting, demonstreerden tamboer- en trompetterkorps, orkest en jeugdband hun kunnen. Veel van wat de roodgeklede mannen en vrouwen en witblauw uitgedoste jongeren laten zien is al bekend. Dat toch ieder een geboeid bleef kijken bewijst wel dat men kans heeft gezien tal van ver nieuwingen in te voeren, zodat het ver rassingselement voortdurend gehandhaafd bleef. Niet alleen zijn er weer nieuwe num mers bijgekomen, maar ook in de detail* waren er telkens nieuwe vondsten te be speuren. Het was vaak maar een kwestie van een enkel maatje, een enkele inge nieuze ritmeverschuiving of een enkel pasje, maar het maakte dat de spanning er in bleef. De harmonie werd nog meer in de show betrokken door het spelen van begeleidingen bij stille manoeuvres van de tamboers, zodat er nog meer even- tvicht in het geheel was gekomen. Dat de imitatie van de rennende Bersaglieri groot succes oogstte is vanzelfsprekend. Maar juist hier bleek ook de kfacht vah de show, want men beperkte zich tot een terloopse imitatie, die in het bekende ge heel van chaos en ritmeveranderingen werd gepast. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 4