Huisbezoek arts kost straks minstens f 12.- moms Jongens persten verloofd stel geld af Duitse arts Utsch meent: Lages straks wellicht lopend patiënt Trein botst op kruiwagen maar blijft in de rails HET WEER Japans protest tegen Franse kernbom Eerste paal voor Mobil Oil Zet van artsen tegen ziekenfondsen: Nieuw gasveld ontdekt onder de Noordzee Commissaris weg bij „Nederland helpt Turkije1 Een huis voor een goedgericht schot Vuurtoren aan de wandel li 'ilü I li Vijftal gearresteerd Spoorwegrecherche zoekt naar dader Vrouw aangevallen In 1968 wordt met produktie begonnen Superslagerij De IJmond 51e JAARGANG NUMMER 264 MAANDAG 12 SEPTEMBER 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. verscmjnt aageiqKs ben. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks REGENKLEDING Het woord is aan W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3 In de vishal en op zee4 Ferdinand4 Uit stad en omgeving4, 5 Economisch nieuws 5 Scheepsberichten 5 Radio en tv 6 Kunst6 Feuilleton7 Beeldverhalen7 Sportief 9-13 Topsy14 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Lagere temperaturen mem IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT De huisartsen gaan hun tarieven per 1 oktober verhogen. Hoewel dit de tarieven voor particuliere patiënten betreft betekent deze maatregel een eer ste tactische zet in het conflict met de ziekenfondsen, waarvoor nu geen oplossing meer mogelijk lijkt. Tot de tariefsverho ging is besloten in de ledenvergadering van de landelijke huisartsen vereniging in Utrecht. De particuliere patiënt zal vol gende maand minimaal acht gulden in re kening worden gebracht voor een consult en twaalf gulden voor een huisbezoek. Met het hoge tarief willen de artsen bij voorbaat de ziekenfondsen het argument uit handen slaan dat er geen verschil is tussen het minimum voor particulieren en het „tarief per verrichting" bij fonds patiënten. GREAT YARMOUTH (Reuter) Een Brits-Amerikaans exploratieconsortium heeft in de Noordzeebodem een tweede aardgasveld aangeboord, zo is zondag avond bekendgemaakt. Dit bevindt zich ongeveer 55 km noordoostelijk van de kustplaats Great Yarmouth en circa 40 km van het eerst ontdekte veld. Pas over enkele dagen zal bekend zijn of ook deze bron van commerciële waarde is. De groep bestaat uit de Britse staatsgasraad en drie Amerikaanse oliemaatschappij en: Amoco, Amerade Petroleum en Te xas Eastern. Drie andere groepen hebben ook al aardgas in commercieel bruikbare hoe veelheden in de Noordzeebodem aange. troffen. Deskundigen menen dat zich onder de Noordzee genoeg aardgas be vindt om te voorzien in een tweemaal zo grote behoefte als op het ogenblik in Engeland bestaat. (Van onze correspondenten) DEN HAAG/BUSSUM De commis saris en sleutelfiguur uit het comité Ne derland helpt Turkije, de heer G. G. Ger- kens uit Bussum heeft zijn functie neer gelegd. Hij vindt het niet in overeenstem ming met de doelstelling van het comité (hulp verlenen aan de slachtoffers van de aardbeving op 19 augustus) dat hij lid blijft, nu in de gemeenteraad van Bussum zijn (oorlogs) verleden is doorgelicht. De heer Gerkens is in die raad fractie leider voor de Boerenpartij. Voor het co mité was hij een belangrijk man, omdat hij de alleenvertegenwoordiging in Neder land heeft voor Turkish Airlines. Hoewel het er de artsen niet op de eer ste plaats om te doen is dit verrichtings- tarief te verhogen zullen zij hiertoe zeker overgaan. Dat gebeurt dan per 1 januari 1967 als de huisartsen hun medewerking aan de ziekenfondsen zullen opzeggen. Voor de negen miljoen Nederlanders, die bij een ziekenfonds zijn verzekerd, bete kent het contante betaling aan de dokter. De fondspatiënten moeten dan het geld te rug zien de krijgen van de ziekenfondsen. Het is nu uitgesloten dat er voor het nieuwe jaar nog een nieuw contract tot stand komt tussen de ziekenfondsen en de artsen. De artsenvereniging handhaaft on verkort haar eis van haar bijna vijftig percent verhoging van het abonnements honorarium (het vaste bedrag dat de fondsen betalen per patiënt, ongeacht het aantal verrichtingen). De artsen blijven bovendien de bemiddeling afwijzen van „wijze mannen" zoals de ziekenfondsen hebben voorgesteld. De ziekenfondsen, zo staat vast, zullen op deze basis geen contract afsluiten. Dat zij ondanks de weigering van de artsen toch een advies vragen aan de wijze man nen, kan alleen maar warden gezien als een poging toch een contract op te stel len. Dit contract zou dan aan de 4400 Nederlandse huisartsen individueel wor den voorgelegd. Aan de vooravond van de verkiezingen in Zuid-Vietnam loofde de burgemeester van Saigon, kolonel Van Van Coea een be loning van 847 dollar uit voor elke politie man die een terrorist zou neerschieten. Als de politieman geen huis had, kon hij ook een woning als beloning krijgen. Ons verslag van de zo geslaagde verkie zingen in Zuid-Vietnam op pagina 3. Barteljorisstraat Haarlem - Tel. 1SSS2 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55*6 - Amsterdam -*Ï WÊ s Verdacht van afpersing zitten in het hoofdbureau van politie in Velsen opge sloten vijf jonge inwoners van Haarlem- merliede en Spaarndam. Zij werden za terdagmorgen in Halfweg aangehouden nadat ze de avond tevoren een 23-jarige Haarlemmer en zijn verloofde in de Vel- serbroekpolder hadden bedreigd en geld hadden afgeperst. De verdachten dreigden de auto van de Haarlemmer in een sloot te gooien in dien hij niet met geld over de brug kwam. Met een briefje van tien gulden maakten St Augustinus: Er zijn mensen die het sterven gedul dig aanvaarden, maar er zijn ook mensen die gehoorzaam en geduldig blijven leven. de afpersers zich in een auto uit de voe ten. Doordat de politie het kenteken van hun wagen bekend was werden ze zater dagmorgen in Halfweg in de kraag ge pakt. De jongelui, van wie de meesten acht tien jaar oud zijn, hebben bekend zich de laatste anderhalf jaar meermalen aan dit soort afpersingen schuldig te hebben ge maakt. Bij voorkeur vielen ze verloof de stelletjes lastig. Van het geld dat ze op deze manier loskregen maakten ze in ca- fé's goede sier. Volgens de politie ko men de slachtoffers er zelden toe van deze praktijken aangifte te doen. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Matige, in de kustgebieden tijdelijk krachtige wind tussen west en zuidwest. Koeler. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van een onzer verslaggevers) Een poging om zaterdagavond nabij het station Vogelenzang-Bennebroek een trein te laten ontsporen is mislukt, deels door een toeval, deels door het kundig ingrij pen van de machinist. Om precies elf mi nuten over elf reed een trein, die vanuit Rotterdam via Haarlem op weg naar Am sterdam was met een donderende klap te gen een obstakel op de rails. De trein ont spoorde niet en er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De spoorwegre cherche acht het niet onmogelijk dat een patiënt van de psychiatrische inrichting Vogelenzang het obstakel vermoedelijk een kruiwagen op de rails heeft ge plaatst. De trein werd door de aanrijding flink beschadigd. De motorgenerator raakte de fect en het treinstel liep aan de onder zijde een groot aantal deuken op. Hij kon echter later op eigen kracht verder rij den. De trein die even over half twaalf in Amsterdam had moeten aankomen, liep door de aanrijding een vertraging van ongeveer drie kwartier op. Ook drie trei nen die later het punt van het ongeval moesten passeren kregen vertraging, res pectievelijk een half uur, twintig minuten en ruim vijf minuten. De TEE-trein uit Parijs, die tien minuten eerder Vogelen zang was gepasseerd in de richting Haar lem, was zonder moeilijkheden langsgere- den. Hieruit blijkt voor de spoorwegrecherche dat er om even over elf nog geen ob stakel op de treinrails lag. Men veron derstelt dat een patiënt van de nabij ge legen psychiatrische inrichtmg Vogelen zang een kruiwagen op de rails heeft neergezet. De geheel verwrongen buizen die na de aanrijding onder de trein van daan werden gehaald leken namelijk wel op de overblijfselen van een metalen krui wagen, zoals onder meer kolenhandelaren gebruiken. Van de nabijgelegen kolenop- slagplaats bleek bovendien een dergelijk voertuigje te zijn verdwenen. Overigens houdt de spoorwegrecherche ook rekening met het feit, dat de krui wagen op de rails is geplaatst door iemand die een borreltje te veel op had en „een grapje wilde uithalen". Het onderzoek heeft echter nog geen resultaat gehad. De politie in Bloemendaal, onder wier ressort de plaats van het ongeluk valt, denkt niet aan opzet. Volgens de politie is het helemaal niet zeker dat de krui wagen door een patiënt van de inrichting op de spoorbaan is gezet. Ze kan echter geen enkele verklaring geven hoe de krui wagen dan op de rails terecht zou moeten zijn gekomen. In de zomer van het vorig jaar legde een 19-jarige kantoorbediende uit Haar lem tussen Vogelenzang en Hillegom een betonnen paal op de rails. De machinist van de trein die even later daar passeer de, zag het obstakel en kop tijdig stop pen. De jongeman bleek psychisch ge stoord te zijn. Verleden jaar hebben zich nog drie der gelijke gevallen voorgedaan. In januari blokkeerde een korporaal van de vliegba sis Soesterberg de spoorlijn Amersfoort- Utrecht met enkele betonnen dwarsliggers Een paar dagen later herhaalde een scho lier uit Uithuizen nabij het station in de ze plaats deze poging om de aandacht te trekken en in juli ontdekte de spoorweg recherche in Tilburg dat een aantal las- platen onder de rails van de spoorlijn na bij Tilburg was losgeschroefd. In alle ge vallen bleven de treinen in de rails en deed zich geen persoonlijk letsel voor. LEIDEN. Een 33-jarige Marokkaan heeft gistermiddag in de Rembrandtstraat in Leiden getracht een 31-jarige vrouw in de nabijheid van haar woning met mes steken om het leven te brengen. De Leid- se vrouw, die tot zes maal toe met een dolkmes in de borst werd gestoken, if zwaargewond naar een ziekenhuis over gebracht, maar zij verkeerde vanochtend niet meer in levensgevaar. De Marokkaan zou tot zijn daad zijn gekomen omdat de vrouw met wie hij een verhouding had hem ontrouw zou zijn geworden. Hedenmorgen is op het Semafoorduin in IJmuiden een aanvang gemaakt met het verplaatsen van de buitenvuurtoren over een afstand van ongeveer veertig meter. Deze verhuizing van het baken is noodzakelijk geworden in verband met de wijziging van de IJmuider havenmond waardoor de buiten- en binnenvuurtoren voor binnenlopende schepen niet „een vuurlijn" meer vormden. Zware kraan auto's met lieren werden in stelling ge bracht om de honderd ton wegende en ongeveer vijfentwintig meter hoge vuur toren naar zijn nieuwe positie te ver slepen waarvoor het gietijzeren gevaar te op een soort slede van ijzeren balken was gezet. Over een met vet ingesmeerde baan van spoorbielzen wordt de vuur toren „voetje voor voetje" naar zijn plaats n bestemming gegleden. ORIGINELE SCHOUDER KARBONADE per 500 gram J fcilO SUPER-MALSE PAARDEBIEFSTUK 250 gram ƒ1.98 N. RES - PLEIN 1945 no. 53 TOKIO (Reuter en AP) Japan heeft vandaag geprotesteerd tegen de Franse kernproef in de Stille Oceaan bi, i Moeroeroa. De serie proeven wordt hoogst betreurenswaardig genoemd. Japan heeft tot nu toe tegen alle kern proeven geprotesteerd, van communisti sche zowel als niet-communistische lan den. President De Gaulle zag de ontploffing staande op het dek van de kruiser „De Grasse". De kernexplosie werd een plu- toniumsplitsing genoemd, met een explo sieve kracht van honderdduizend t.n.t. In een regeringscommuniqué staat, dat dit de 30ste in de reeks Franse kernont ploffingen is geweest. De explosie van gisteren was de vierde in de Stille Oceaan. Alvorens zijn proefterreinen naar Moe roeroa te verplaatsen, had Frankrijk „ongeveer 25" proefontploffingen doen plaatsvinden in de Sahara. Deze omvat ten vier ontploffingen boven de grond en „ongeveer twintig" geheime onder de grond. (Van onze correspondent) BONN. Willy Lages lijdt niet aan kanker. Hij is ongeneeslijk ziek, maar de kans bestaat dat hij nog maanden, zo niet jaren, in leven blijft. Dit heeft de behandelend geneesheer van Lages in Braunlage, dr. Wilhelm Utsch, vanochtend medegedeeld. Dr. Utsch had tot nu toe niet over La ges' toestand tegenover Nederlandse jour nalisten gesproken op uitdrukkelijk ver zoek van het departement van Justitie in Den Haag. Een rapport over de gezond heidstoestand van Lages wenste de Ne derlandse regering tot nu toe als vertrou welijk te behandelen. Dr. Utsch heeft zich hieraan gehouden tot een Duits blad, de Süddeutsche Zei- tung, hem interviewde. Hij meent nu dat aan de wens van de zieke Lages moet worden voldaan en dat de inhoud van dit rapport ook in Nederland openbaar mag worden gemaakt. Twee darmoperaties hebben uitgewezen dat Lages niet lijdt aan kanker, zoals de Nederlandse artsen hebben gemeend, maar aan een darmvemauwing. Dr. Utsch neemt aan dat Lages zonder ope ratief ingrijpen al zou zijn overleden. Hij wenste niet van een medisch wonder te spreken, maar gaf toe dat de kans op welslagen van de tweede operatie die La ges heeft ondergaan ongeveer een op hon derd was. Desondanks blijft Lages ongeneeslijk ziek. Zijn toestand brengt echter met zich mee dat de ziekte zich nog tijden kan voortslepen. Het is zelfs niet ondenkbaar dat La ges op een gegeven moment zal worden ontslagen uit het ziekenhuis en lopend pa tiënt zal worden. In dat geval zou Lages niet in een Duitse gevangenis terecht kunnen ko men, zo meent dr. Utsch, want formeel blijft Lages ongeneeslijk ziek. Hij lijdt aan een zeldzame ziekte aan de slagade ren, die zich steeds verder door zijn li chaam verspreidt. In het interview met de Süddeutsche Zeitung stelt dr. Utsch dat de Nederland se -artsen volgens hem al het mogelijke hebben gedaan wat de medische ethiek hun toestond, maar dat zij het risico van een operatie niet hebben aangedurfd. Handelsinstituut BESSELS MOOIJ Inschrijving voor de nieuwe lessen dinsdag van 19.3022.00 u. in het Cultureel Centrum te IJmuiden. UTTER DINSDAG- 'este T VOORDEEL 4 Hamburgers 98 4 Geld. schijven 98 Speklappen, mager, 500 gr. 1.58 KENNEMERLAAN 43 - TEL. 4310 (Van een onzer verslaggevers) Klokslag 11 uur vanmorgen haalde op een terrein, gelegen in het westelijk ha vengebied van Amsterdam, burgemeester mr. G. van Hall een handle over van een heikar voor het slaan van de eerste paal voor de nieuwe raffinaderij van Mobil Oil. Dit geschiedde in tegenwoordigheid van de algemene directeur van Mobil Oil Ne derland N.V. A. C. Brightman, de burge meester van Haarlemmerliede en Spaarn- woude F. W. M. baron Van Hövell tot Westerflier en vele genodigden. Gehoopt wordt in het voorjaar van 1968 met de produktie van 4 miljoen ton olie per jaar te beginnen. In wezen zijn de plannen sinds de pre sentatie niet veranderd. Wel echter heeft nu reeds een uitbreiding van het produk- tiepatroon plaatsgevonden, daar besloten is een L.P.G. produktie installatie aan de raffinaderij toe te voegen. Deze installatie heeft, tezamen met een inmiddels grotere behoefte aan meer opslagtanks, de totale bouwkosten doen stijgen tot ruim 210 mil joen gulden. Zeer veel werd verzet door de Mobil or ganisatie en Lummus Nederland N.V., teneinde tot verwezelijking van de bouw plannen te komen. Zo worden nu al voor bereidingen getroffen voor het aantrek ken en trainen van een belangrijk gedeelte van de 250 toekomstige werknemers. Aan vankelijk zullen zich daar enige groepen Amerikanen onder bevinden, doch het ligt in de bedoeling dit personeel zoveel mo gelijk uit Nederlanders te vormen. Een be langrijk deel van de voorbereidingen werd inbeslag genomen door het probleem van de luchtverontreiniging. Voor de bestrij ding van deze luchtverontreiniging zal Mobil Oil ongeveer zes miljoen gulden investeren. In dat bedrag is niet inbegre pen de bouw van de schoorsteen. Deze wordt 150 meter hoog. Er is namelijk een limiet gesteld omdat het complex ge legen is in de aanvliegroute van Schiphol. Er zijn plannen bestudeerd en uitgewerkt voor het transport van ruwe olie naar de raffinaderij, waarmede niet alleen de aan komst en het ontladen van meer dan 50 grote zeetankers (van 170-190.000 ton) per Amsterdams burgemeester mr. G. van Hall bij het heien van de eerste paal voor de Mobil Oil-raffinaderij. Naast hem de heer A. C. Brightman, algemeen directeur van Mobil Oil Nederland n.v. jaar in de haven van Rotterdam gemoeid is, doch tevens de eventuele opslag van deze produkten op het Mobil eindstation in dat havengebied. Hier namelijk heeft men de beschikking over 45 H.A. opslag terrein, hetwelk nog uitgebreid kan wor den. Daarnaast is er dan nog het trans port van ruwe olie door de 80 kilometer pijpleiding van Rotterdam naar Amster dam. Vandaag is dan eindelijk het start sein gegeven voor de verwezenlijking van de eerste fase van dit grote bouwproject, dat in het begin van 1968 zijn beslag moet krijgen. Dan wil men beginnen met de produktie van 4 miljoen ton olie per jaar en misschien zelfs al wel 6 miljoen ton zo werd vanmorgen voorzichtig medegedeeld.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1