Staatssecretaris De Meyer: „Geen hoger salaris voor produktschap- voorzitters HET WEER KJCPL koopt de KPM Scheepswerven moeten gaan samenwerken Strijd heilige om de koeien Balthazar Vorster nieuwe premier van Zuid- Afrika Kans op ontslagaanvraag burgemeester Van Hall UST moms Actiegroep Vietnam vraagt vergunning voor demonstratie Aardschok in Nevada Kans op teruglopen van woningbouw in 1968 en 1969 Zo vader zo zoon Brandkastkraak in etappes bij DAF Hardnekkige geruchten in hoofdstad Indonesië weer lid van VN-orgaan Burgemeester van Blaricum op de vuist DE LIMBURGSCHE KOLENHANDEL 51e JAARGANG NUMMER 265 DINSDAG 13 SEPTEMBER 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u.. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. \bonnement per week 85 cent, per kwartaal t 11,05, franco per post f 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening Umuider Courant no. 129288. Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mye Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Groepen N iveau Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 7 In de vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Ferdinandr6 Radio en tv 9 Kunst9 Feuilleton11 Beeldverhalen11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 13 Topsy13 Luidsprekers 12, 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Opklaringen Het woord is aan Directeur Eurowoningen: Commissie Keyzer Burgerrechten in V.S. pagina Wallstreet in herstel pagina ia UNfti nieywi m (iWMÖIN PUM FEU SUEDE - NAPPAJASJES IJmuider Courant De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid dr. J. F. G. M. de Meyer zal binnenkort aan een groot aantal produktschappen laten weten, dat hij niet akkoord kan gaan met de verhoging van de voorzitterssalarissen van f 48.000 tot f 52.500 per jaar, inclusief een A.O.W.-toeslag van f 1.000. De aanpassing van deze salarissen is de afgelopen maanden bij de vijftien produktschappen aan de orde geweest. Een uitzondering vormen het Produktschap voor Vis- en Visproduk- ten, waarvan de voorzitter zelf de verhoging weigerde en het Produktschap voor Groente en Fruit, dat nog geen salarisverordening ter goedkeuring heeft aan geboden. De besturen van de produktschappen zijn in eerste instantie zélf verantwoorde lijk voor de vaststelling van de vergoe dingsbedragen Om praktische redenen moest men echter over een norm kunnen beschikken en in het verleden werd dan ook het salaris van de directeur-generaal van de voedselvoorziening gehanteerd als richtsnoer voor het basisbedrag van de vergoeding van de voorzitters met een volledige dagtaak. In het begin van de jaren zestig werd besloten, dat de voor- zittersvergoeaingen de salarisregeling van de directeuren-generaal van de departe menten van algemeen bestuur zouden mogen volgen Het ging daarbij slechts om de vaststel ling van een maximaal niveau voor de vergoedingen van de produktschapsvoor- zitters, maar in de praktijk werden alle salarisbewegingen van de directeuren-ge neraal, met inbegrip van de zogenaamde nabetalingen in het kader van de trend berekeningen, ook voor de produktschaps- voorzitters doorgevoerd. te groep", terwijl het niveau voor de mid dengroep daar tussenin zou moeten liggen. Dit zou betekenen, dat de salariëring van de voorzitters van de lichte produktschap pen en de middengroep zich tussen de 30.000 en 40.000 zou moeten bewegen inplaats van de nu door de besturen vast gestelde 52.500. Een en ander impliceert niet, dat deze voorzitterssalarissen nu zullen worden ver laagd tot de desbetreffende bedragen, aan gezien de regering een eenmaal verworven recht niet ongedaan wil maken. De ver goedingen zullen worden gehandhaafd op het niveau van 1965 en alleen de verho ging per 1 januari 1966 tot 52.500 wordt afgewezen. De regering staat echter op het stand punt, dat er onderscheid gemaakt moet worden tussen de relatieve taak en bete kenis van de verschillende produktschap pen en dat dit onderscheid ook tot uit drukking dient te komen in de voorzit tersvergoedingen. De minister van Land bouw en Visserij, zowel als de secretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid meent, dat het conglomeraat van akker- bouwproduktschappen en het produkt schap voor zuivel kunnen worden be schouwd als produktschappen van grote omvang, dat de produktschappen voor groente en fruit, voor pluimvee en eieren, voor siergewassen en voor vee en vlees tot een middengroep behoren, en dat de produktschappen voor margarine, vetten en oliën en voor vis en visprodukten schappen zijn „van lichter gewicht". Bij de indeling zou de regering het sa laris van de directeuren-generaal willen laten gelden voor de eerste categorie pro duktschappen en het salaris van de de partementale raad-adviseur voor de „lich- BERKELEY (Calfomië) (Reuter) Een groot gedeelte van Californië en Ne vada is maandag getroffen door aardschok ken. Ze hebben geen ernstige schade aan gericht. Wel kregen vele huizen scheuren I en zijn spoorwegen en wegen in het Sier- ra-gebergte door aardverschuivingen ver- sperd. Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Wisselende bewolking met enkele verspreid voorkomende buien. Aanvankelijk nog tijdelijk krach tige, later matige westelijke wind. Iets koudere nacht, vooral in het binnenland. Morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Hangende de gerechtelijke procedure I in beroep heeft de actiegroep Vietnam, om de kwestie Vietnam niet op de achter grond te laten geraken, voor de komende protestmars op zondag 18 september ver gunning gevraagd. De tocht begint om drie uur bij de Dokwerker. De vergunning is gevraagd om verkeerstechnische redenen, in de ver wachting dat de algemene politieverorde ning binnenkort gewijzigd zal worden. De actiegroep acht censuur op leuzen onaanvaardbaar. Zij heeft daarom bij de aanvraag om vergunning geen leuzen ter goedkeuring overlegd. Besprekingen inzake een verdergaande samenwerking tussen de Koninklijke Java-China-Paketvaart Lijnen N.V. en de N.V. Koninklijke Paketvaartmaaschap pij (KPM) waarvan op 4 april 1966 me dedeling werd gedaan in de jaarverga deringen van beide maatschappijen, heb ben tot volledige overeenstemming tus sen de besturen dier vennootschappen geleid. Dit deelt de directie van de KJCPL mee. Een en ander heeft tot gevolg, dat de KJCPL aan aandeelhouders KPM een omwisselingsaanbod zal doen, waarbij in levering van telkens één aandeel KPM 1000 nominaal recht geeft op één ge woon aandeel of één certificaat van ge woon aandeel KJCPL a 1000 nominaal Tevens zal de KJCPL de houders van bewijzen van winstaandeel KPM aanbie den hun stukken over te dragen tegen een bedrag van ƒ6500 in contanten per bewijs van winstaandeel. Het ligt in de bedoeling dat jhr. S. G van Weede bij totstandkoming van de fusie zal worden voorgedragen voor een benoeming tot lid van de raad van be stuur van de KJCPL, met ingang van 1 januari 1967 en dan zal aftreden als directeur van de KPM. Een bericht met verdere bijzonderheden verschijnt begin oktober. De aandelen KPM noteerden gisteren 161, die van de KJCPL 157 op 9 septem ber. De winstbewijzen KPM waren giste ren ca. 6275. red. Oscar Wilde: Pas wanneer men beseft dat oorlog vulgair is, zal hij ophouden populair te zijn. (Van onze correspondent) LEIDERDORP. De woningbouw zal de terugslag van de geldschaarste pas in 1968 en 1969 ondervinden. Het volgend jaar zal het aantal gereedgekomen wo ningen hoogstens wat lager zijn dan dit jaar, maar volgens drs. J. Poot, direc teur van Eurowoningen n.v. in Den Haag, „zullen wij de jaren daarna terugduike- len zoals in de jaren na 1958". Hij sprak deze verwachting maandag uit in Leider dorp, waar Eurowoningen een project flats voor de verkoop heeft voltooid. Volgens drs. Poot is het bouwprogram ma van minister Bogaers technisch wel haalbaar, maar financieel niet. Hij ver wacht voor de komende jaren niet al leen een daling in de ongesubsidieerde sector, maar ook in de gesubsisieerde sector. Als verklaring hiervoor geeft drs. Poot: „Het is geen geheim dat de woning- wetbouw bestaat bij de gratie van de par ticuliere bouw. Loopt de particuliere bouw terug dan zal ook de woningwet- bouw dalen". Als een van de middelen om de woning bouw in zijn geheel op gang te houden ziet drs. Poot de suggesties van de com missie „eigen woningbezit werknemers die onlangs in een rapport de minister adviseerde geen rijkspremie ineens be schikbaar te stellen voor de bouw van eigen woningen, maar een premie over vier jaar. Daardoor zou met hetzelfde be schikbare bedrag vier maal zoveel ge bouwd kunnen worden. In een vandaag vrij gegeven rapport van de Commissie Nederlandse Scheeps bouw 1965 wordt geconstateerd, dat het noodzakelijk is dat de Nederlandse wer ven die schepen bouwen boven de 9000 ton zo spoedig mogelijk tot samenwer king komen. Dit om te voorkomen dat onze scheepsbouw binnenkort tot onder gang zal zijn gedoemd. Onder de aanbe velingen van de commissie, die onder lei ding van de oud-staatssecretaris de heer M. J. Keyzer elf landen bezocht zijn er die de vorming bepleiten van één grote scheepsbouwgroep in ons land met verscheidene specialisaties. Verder wordt een pleidooi gevoerd voor faciliteiten van de overheid. Zie verder pagina dertien. Vader J. M. van Zijl uit Rijswijk reed in de afgelopen nacht met zijn echtgenote in een taxi naar het zieken huis Westeinde te Den Haag. waar zij moest bevallen. De rit verliep echter niet zonder vertraging, want de auto moest stoppen voor verkeerslichten. Zo gebeurde het dat zoon Mattheus Fredericus Johannes in de taxi ter wereld kwam, vlak voor het zieken huis. En dan te weten, dat vader Van Zijl op 15 januari 1937 ook in een taxi geboren is. De strijd om het behoud van de heilige koeien in India is in volle gang Een aantal religieuze groeven heeft besloten alles op alles te zetten om het afslachten van de koeien te verhinderen. Er wandelen door In dia miljoenen heilige koeien. Nie mand verzorgt ze. Ze belemmeren het verkeer. De regering wil ze op grote schaal laten slachten om het voedseltekort enigermate te kunnen opheffen. (Van onze correspondent) EINDHOVEN. De Eindhovense poli tie heeft in de nacht van maandag op dinsdag twee inwoners uit het stadsdeel Tongelre gearresteerd, juist op het ogen blik dat ze een verborgen geldkistje, dat zondagnacht bij een brandkastkraak in de DAF-garage was ontvreemd, kwamen opgraven. Het geldkistje,' dat volgens de politie ruim 15.000 gulden bevatte, was de kra kers in handen gevallen nadat ze op spectaculaire wijze in twee etappes de brandkast hadden opengesneden. Zondagmorgen ontdekte men op het kantoor van de DAF-Burchgarage in Eind hoven een enorme revage. Tevergeefs hadden brandkastkrakers getracht de grote brandkast open te snijden. Er was zo slecht en onvakkundig gebrand dat het zware slot zelfs was dichtgelast. De directie besloot pas maandag de brandkast, die zwaar beschadigd was, te demonteren. Tot stomme verwondering van de politie waren de onbekende daders echter in de nacht van zondag op maandag teruggekomen. Met behulp van een vakbekwame lasser hadden ze de brandkast toen open weten te krijgen. KAAPSTAD (AFP en Reuter) Minis ter Balthazar J. Vorster is vanochtend door de parlementsfractie van de Nationa le Partij met algemene stemmen geko zen tot premier van Zuid-Afrika. Hij volgt de vermoorde premier Verwoerd op. Balthazar John Vorster is de ontwerper, en vurige verdediger, van de veiligheids wetten in zijn land. Hij werd in 1961 mi nister van Justitie, Politie en Gevangenis wezen. Hij is vijftig jaar, een van de jongste leden van het kabinet. Ofschoon geboren en opgevoed in de meer liberale sfeer van de Kaap-provincie, wordt hij be schouwd als aanhanger van de rechter vleugel van de Nationale Partij in Trans vaal. Hij is een krachtige, strenge persoon lijkheid, een heftige tegenstander van het communisme. Hij heeft vele vijanden. Hij wordt meer gevreesd dan bewonderd. Zijn politieke filosofie gaat ervan uit dat het doel de middelen heiligt en dat zoals hij onlangs in het parlement zei dit „geen tijd is om gevoelig te doen over beginselen." Vorster begon zijn carrière bij het open baar ministerie in de Kaap-provincie. In de oorlog was hij een vooraanstaand lid van de „Ossewa Brandwag", een organi satie die sympathiseerde met nazi-Duits- land. Hij werd van september 1942 tot fe bruari 1944 voor zijn pro-Duitse en anti- Britse inzichten geïnterneerd op last van generaal Smuts. Na de oorlog werd hij bij de verkiezingen van 1948 in het district Brakpan van Johannesburg verslagen. In 1953 kwam hij als vertegenwoordiger van een ander district in het parlement. Spoe dig werd hij onder-minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen en in 1961 minister van Justitie. Rechters en leidende leden van het ge vangenispersoneel moedigt hij aan om ne gers en kleurlingen die tot langdurige straffen veroordeeld zijn als dienstperso neel bij blanke boeren te laten werken „bij wijze van heropvoeding." Zelf heeft hij verklaard: „Omdat wij te doen heb ben met mensen die zich niet aan de re gels houden en met gevaarlijk volk, dat voor niets terugdeinst, moeten wij maat- Balthazar J. Vorster regelen afkondigen waar wij niet van hou den en die wij in normale omstandighe den niet zouden nemen." (Van onze correspondent) AMSTERDAM In de hoofdstad gaan steeds hardnekkiger geruchten dat de burgemeester, mr. G. van Hall, binnen afzienbare tjjd de koningin zijn ontslag zal aanbieden. De heer Van Hall heeft reeds enkele keren laten weten in ieder geval per 1 februari 1969, wanneer de tweede termijn van zes jaar, waarvoor hij bij Ko ninklijk Besluit is benoemd, afgelopen is, afscheid te zullen nemen. In verband met de gezondheidstoestand van de heer Van Hall is voor de gebeur tenissen, die zich de laatste tijd in Am sterdam hebben afgespeeld, reeds aan dacht besteed aan een mogelijk vervroegd vertrek. Een dergelijk vertrek is nu te meer ac tueel, omdat deze gebeurtenissen, met als hoogtepunt het bouwvakoproer begin ju ni, die aanleiding hebben gegeven tot het fel omstreden ontslag van de hoofdcom missaris van de Amsterdamse politie, H. J. van der Molen, ook het vertrouwen in mr. Van Hall als burgemeester van de stad ernstig hebben geschokt. Een landelijke enquête van het Neder lands instituut voor publieke opinie (NI PO) heeft een zeer negatief resultaat op geleverd voor de heer Van Hall. Bij 29 percent onthoudingen van oordeel bleek 34 percent het beleid van de burgemeester niet zo goed en 23 percent dit beleid slecht te vinden. Slechts 14 percent vond zijn be leid goed. Verschillende fractievoorzitters in de Amsterdamse gemeenteraad, onder wie die van de P.v.d.A., drs. Ed van Thijn, hebben er in de eerste vergadering van de nieuwe gemeenteraad bij een bespre king van de noodzaak van uitbreiding van het aantal wethouderszetels reeds op ge zinspeeld dat het in ieder geval beter zou zijn wanneer de heer Van Hall, die in dit college zeer zwaar belast is, zich meer in hoofdzaak met de representatieve kant van zijn ambt bezig zou gaan houden. Zoals bekend is moet een door de in middels afgetreden minister van Binnen landse Zaken Smallenbroek en de minister van Justitie Samkalden ingestelde „Com missie Amsterdam" nog een rapport uit brengen over de moeilijkheden rond de handhaving van de openbare orde in Am sterdam, waarbij mr. Van Hall als hoofd van de politie zeer nauw betrokken is. NEW YORK (Reuter) De Verenigde Naties hebben maandag bekendgemaakt, dat Indonesië heeft gevraagd weer tot het economische V.N.-orgaan voor Azië en het Verre Oosten te worden toegelaten. Het verzoek is ingewilligd. De Philippijnse ver tegenwoordiger bij de V.N. zei vorige week, dat hij op 21 september aan de Algemene Vergadering zal voorstellen Indonesië op nieuw tot de V.N. toe te laten. Indonesië trok zich in 1965 terug, nadat Maleisië lid was geworden van de Veiligheidsraad. DAMESKAPSALON Telefoon 8168 Voor de BETERE ANTRACIET Brouwersvaart 106 HAARLEM Telefoon 10748 Barteljori«straat - Haarlem - Tel. 15» leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - AimtHilW (Van onze correspondent) BLARICUM De burgemeester van Blaricum, mr. F. Tydeman, heeft maan dagmorgen een gevecht geleverd met een van zijn dorpsgenoten, de veehouder Th. de Leeuw. Dat gebeurde toen slopers bezig waren een houten gebouwtje van de veehouder omver te halen. Toen deze een twistge sprek tussen zijn echtgenote en de bur gervader wilde sussen pakte mr. Tydeman de veehouder hardhandig beet, sloeg hem en werkte zijn tegenstander in een hoop stenen. De agrariër liet zich niet onbetuigd en ging tot de tegenaanval over, hetgeen de burgemeester een bloedende verwonding in het gelaat opleverde. De burgemeester verscheen maandag morgen in gezelschap van een ambtenaar en twee slopers op het terrein van de veehouder aan de Schapentwisk. Hier kre gen de slopers opdracht een provisorische veestal en een wagenloods te slopen. Bei de gebouwtjes zijn ongeveer tien jaar ge leden zonder vergunning, doch wel met medeweten van de gemeente gebouwd. Al geruime tijd is burgemeester Tydeman bezig de veehouder tot het slopen van de gebouwtjes te bewegen. De heer De Leeuw is voornemens van daag een aanklacht in te dienen tegen de burgemeester.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1