Donner het m startte met een zege zone-schaaktoernooi Wel Nederlandse dames géén heren naar strijd om wereldtitels turnen TELEPAAT DON ALVAREZ WIL REAL EN ATLETICO „HELPEN" „Ik bezit het geheim om elk elftal te laten verliezen. Bram Appel vertrok bij PSV wegens gebrek aan vertrouwen T rainers toto-tips Voorzitter KNSB vóór beroepsschaak Publiek op veld bij DOS-Bazel Cigarettes Doelman Stepney voor ƒ600.000 naar de United Tumgrootmachten naar Dortmund Spannend slot van strijd om driebandentitel Ajax tweede Van Dooyeweerd kreeg schorsing Kwalificatietoernooi hockey in Londen WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1966 17 Vijf doden bij bouw van Olympisch dorp ...the famous taste of New York Ook TV >s--" Logisch Kunstrijdster Mrazkova bij verstek veroordeeld Vreemde stof in speeksel van paard aangetroffen Grote prijs Hilversum voor G. Alkestis van E In Den Haag is gisteren het zone schaaktoernooi van de FIDE (wereld schaakbond) begonnen. Het opmerkeljjk- ste in de toespraak van mr. Goudsmit, voorzitter van de KNSB. bij de opening was wel diens standpuntbepaling in het vraagstuk professionalisme-amateurisme in de schaaksport. Met nadruk ruimde mr. Goudsmit een plaats in voor het Ne derlandse bernepsschaak, dat hij een cul turele factor van grote betekenis noemde. De FIDE heeft in totaal 10 zones inge steld, waarvan het toernooi in de West- europese zone, dat thans van start is gegaan, een der belangrijkste is. De drie bestgeplaatsten zullen het recht verwer ven in 1967 in het interzonale toernooi uit te komen. De vijf sterksten in deze krachtmeting zullen, met de grootmees ters Spasski, Larsen en Tal, in 1968 het kandidatentoernooi spelen: uit deze wed strijd komt tenslotte de uitdager van we reldkampioen Petros jan voort. De kanshebbers in Den Haag zijn uiter aard de grootmeesters namelijk Gligoric (Joegosl.), Donner (Nederland), Tringov (Bulgarije) en Bilek (Hongarije). Daar naast kunnen Pfleger (West-Duitsland), Honfi (Hongarije) en Kavalek (Tsjecho- slowakije) hoge ogen gooien. Daar het een kwalificatietoernooi betreft moet over het algemeen met scherpe strijd rekening worden gehouden. Het toernooi telt 17 ronden en duurt tot zaterdag 8 oktober. In de eerste ronde werd de verwach ting bewaarheid dat de aard van de krachtmeting het spelen op eenvoudige remises vrijwel zou uitsluiten. Een scherp bewijs leverde de Joegoslaaf Gligoric,* die zijn landgenoot Velimirovic na 21 zetten in een mat-aanval had verslagen. De jonge kampioen van Engeland, Pe ter Lee, poogde door middel van vroeg tijdige dame-ruil Donners agressie in de Caro-Kann binnen de perken te houden. De Nederlander behield evenwel een licht initiatief dat in de tweede zitting na 56 zetten tot een gewonnen toren-eindspel is uitgegroeid. Ir. de overige partijen was van verrassing weinig sprake, of het moest de verdienstelijke remise van Boey tegen de Bulgaarse grootmeester Tringov zijn. In de tweede ronde speelt Donner met wit tegen de Spanjaard Del Corral. De uitslagen luiden: Gligoric (Joegsl.)- Velimirovic (Joegsl.) 1-0; Durao (Port.)- Littleton (Ierl.) 1-0; Conrady (Lux.)- Koth (Zwits.) 0-1; Pfleger (W.-Dld.)-Davie (Schot.) 1-0; Mazzoni (Fr.)-Kavalek (Tsj.sl.) 0-1; Honfi (Hong.)-Bilek (Hong.) %-*/«; Boey (Belg.)-Tringov (Buig.) 'Vj-Vs; Lee (GB)-Donner (Ned.) 0-1; Diez del Corral (Sp.)-Garcia Orus (Sp.) Vi-'lt. De Utrechtse eredivisieclub DOS heeft dinsdagavond in Utrecht in een wedstrijd voor het toernooi om de Europese beker voor jaarbeuissteden met 2-1 gewonnen van Bazel. Bij de rust was de stand nog gelijk: 1-1. De Zwitsers namen door Oder- matt de leiding, maar Wery maakte ge lijk. De tweede helft begon sensationeel, doordat Wery in de eerste minuut van grote afstand hard inschoot: 2-1. Hierna kwamen de Zwitsers er niet meer aan te pas, hoewel zij* in de 10e en de 33e mi nuut scoorden. Beide malen echter keur de de Schotse scheidsrechter Mullan de doelpunten af. De Zwitser Michaud kon zich niet meer beheersen. Hij deelde en kele forse klappen uit, waarop het Utrecht se publiek bezit nam van het veld. Na dat de politie het veld had ontruimd, kon de scheidsrechter de wedstrijd zonder al te veel moeilijkheden uitfluiten. Bij werkzaamheden voor de bouw van het Olympische dorp in Grenoble, waar de deelnemers aan de Olympische win terspelen van 1968 worden ondergebracht, is dinsdag een ernstig ongeluk gebeurd. Bij het draaien van een hijskraan, sloeg deze tegen een hoogspanningskabel, waardoor vijf arbeiders, een Spanjaard, een Portugees en drie Noordafrikanen werden geëlektrocuteerd. Zij kwamen om het leven. Jan Hein Donner had een jijne neus voor de overwinning. De 23-jarige Alex Stepney, reserve doelman van de Engelse eerste divisie club Chelsea, is dinsdag voor 60.000 pond (ruim 600.000 gulden) verkocht aan Man chester United dat hiermee het hoogste bedrag, ooit in Engeland voor een doel- verdediger betaald, op tafel bracht. Step ney, die drie maanden geleden door Chelsea van Millwall werd overgenomen maar bij de Londense club niet verder kwam dan vervanger van Peter Bonet- ti, zal bij Manchester United reeds za terdag in de plaatselijke derby tegen Manchester City in het doel staan. (Van onze speciale verslaggever) Wanneer straks van 20 tot en met 25 september de poorten van de imposante Westfalenhalle in Dortmund opengaan, dan zullen 's werelds beste turnsters en turners uit 35 landen de internationale turnwereld enkele dagen achtereen in de ban van hun topprestaties houden. De wereldkampioenschappen, die voor de zestiende keer, onder auspiciën van de F.I.G., de Federation Internationale de Gymnastique, in Dortmund worden geor ganiseerd, staan dit jaar in een nog gro tere belangstelling dan voorheen. De Belgische biljarter Raymond Ceule- mans zal vandaag in de negende en laat ste ronde van het wereldkampioenschap driebanden de Peruaan Suguimizo moe ten verslaan, wil hij zijn wereldtitel ook in 1966 prolongeren. De Belg en de Pe ruaan hebben na dinsdag namenlijk 14 punten. In de dinsdag gespeelde partijen ver sloeg de Amerikaan Haynes de Peruaan Suerez in 61 beurten (60-45); de Japan ner Kubo de Argentijn Friedenthal (60- 37 in 45 beurten) en de Columbiaan Gon zales de Chileen Bustos (60-36) in 60 beurten). Ceulemans in Suguimizu won nen van resp. Scherz (Oostenrijk) en Le- garde (Equador). Rinus Michels, de trainer van Ajax, laat geen mogelijkheid onbenut om zijn elftal voor te bereiden op de eer ste wedstrijd voor het toernooi om de Europa-Cup tegen het Turkse Besiktas die 28 september in Amsterdam wordt gespeeld. Voor de wedstrijd ADO 2Ajax 2, zondag in Den Haag voor de reserve eerste divisie, brengt Michels bijna het volledige topelftal van de Amster dammers binnen de lijnen: Bals, Dik- staal, Pronk, Hulshof en Van Duiven- bode; Groot en Prins, Swart, Cruyff, Keizer en Weimar. BOKSEN. De Nederlandse amateur boksploeg zal op maandag 28 november te Rotterdam uitkomen in een landenwed- strijd tegen Polen. (Van onze correspondent) De supporters van de Spaanse kam- pioensploegen Real Madrid en Atle tico Madrid vragen zich aan het begin van de voetbalcompetitie met niet ge ringe zorg af wat de bedoelingen zijn van de heer Laureano Alvarez Vaz quez. Een week voor het begin van ie competitie heeft Don Laureano Al varez verklaard: „Ik ben de speler numero twaalf, waarmee dit jaar zo wel Real Madrid als Atletico ernstig rekening zal moeten houden. Ik kan vriend en vijand zijn want ik bezit het geheim om welk elftal dan ook al zijn wedstrijden te laten verliezen, te laten afzakken naar de tweede di visie en economisch volledig te ruï neren". Hij heeft in het grote stadion van Real Madrid en in dat van Atletico Madrid twee plaatsen gereserveerd voor alle wed strijden die daar het komende seizoen gespeeld zullen worden, twee plaatsen op zeer korte afstand van het doel. Van daar uit is hij van plan de doelwachters en de voorhoedespelers te „telepatiseren". „Ik kan met hen doen wat ik wil. Ik kan hen volledig uit hun evenwicht brengen. Ik kan ze laten twijfelen aan zichzelf. Ik kan hen zo sterk aan b.v. een gebraden kip laten denken, dat ze de bal volledig vergeten". Don Laureano Alvarez brengt zijn tele- patisclie gave sinds 1950 in praktijk. Hij zegt in staat te zijn om zelfs over een zeer grote afstand zjjn media te beïnvloe den ook zonder dat deze daarop bedacht zijn. Hij beweert verschillende malen zijn talent beproefd te hebben op televisieom- nabeu mij daarvoor zijn dank betuigt". Hoe Don Santiago Bernabeu daar zelf over denkt, is nog niet bekend: maar zijn standpunt laat zich gemakkelijk raden. Deze bikkelharde voetbalkeizer is er de man niet naar zich de wet te laten voor schrijven en zeker niet door een telepaat, want Bernabeu is beslist niet bijgelovig. Hij heeft alleen respect voor de atleten van zijn ploeg. Bovendien zal het hem een zorg zijn of een telepaat probeert vanaf het lijntje de gedachten van de spe lers te beïnvloeden, want van hem zijn de gevleugelde woorden bekend: „voet ballers denken niet, daar hebben zij mij voor nodig". TENNIS. De Nederlandse tennisspeel sters Ada Bakker en Astrid Suurbeek zul len op uitnodiging deelnemen aan het van 17-25 september in Parijs te houden toer nooi om de Coupe Poree. Wie is deze Don Laureano Alvarez? Hij werd veertig jaar geleden in Buenos Ai res geboren als zoon van Spaanse emi granten. Hij was nog maar enkele jaren oud toen zijn ouders naar Spanje terug keerden. In de Spaanse hoofdstad geniet Don Laureano een grote faam. Hij is een van de meest bekende telepaten in het land. En zijn telepatische gaven wil hij nu gaan gebruiken op het voetbalveld. Appel heeft er genoeg van De Eindhovense eredivisieclub PSV zit sedert gisteravond zonder trainer. Oud international Bram Appel, die PSV ruim vier jaar heeft getraind, is dinsdag op eigen verzoek van zijn functie ontheven. Appel die tot 1 juli van het volgend jaar onder contract stond, wilde bij PSV weg wegens gebrek aan samenwerking en vertrouwen tussen de technische leider en de spelers. Een andere grief was de vele, dikwijls persoonlijk gerichte critiek na de slechte resultaten van het eerste elftal van PSV. Het bestuur van PSV heeft Appel ver zoek met onmiddellijke ingang ingewil ligd. In een communiqué zegt de Eind hovense club het te betreuren dat Appel en PSV op deze wijze moesten scheiden. In onderling overleg is voor beide par tijen een bevredigende oplossing gevon den. Het is niet de bedoeling van Appel in de nabije toekomst een functie in het voetbal te aanvaarden. PSV is nog niet in onderhandeling met een nieuwe trainer. roepers. Als het waar is wat hij zegt, dan is daarmee wellicht de dikwijls bar slechte kwaliteit van de Spaanse televisie nieuwsdienst verklaard. Maar waarom is Don Laureano Alvarez ineens zo hevig geïnteresseerd in het lot van de beide Madrileense ploegen? „Ik ben gek op voetbal", zegt hij. „Ik weet er ook nog al veel van af. Eigenlijk weet ik er ontzettend veel van af. Ik ben zo gezegd expert. Ik geloof dat mijn kennis maar vooral mijn talenten heel voordelig voor de twee Madrileense ploegen kunnen zijn. Stel je eens voor wat ik vanaf mijn piaatsje dicht bij het doel niet allemaal kan doen. Gento doodzenuwachtig ma ken, zodat hij zich zelf voorbijloopt. Be- tancourt kan ik alles laten vergeten. Dat hij de meeste penalties heeft gehouden van alle Spaanse keepers, is natuurlijk leuk voor hem. Maar als ik achter hem zit, hoeft hij helemaal niet meer zo zeker te zijn. Een Amancio kan zich een han dige jongen voelen, maar ik kan hem zo zeer tot andere gedachten brengen dat hij in zijn eigen doel schiet". Don Laureano heeft dit alles op een persconferentie in Madrid aangekondigd en heeft daarbij enkele proeven van zijn bekwaamheid afgelegd. Voorbijgangers liet hij doelloos op de stoeprand zitten, zorgde ervoor dat ze ten prooi vielen aan hevige opwindingen en bracht hen dusda nig in twijfel, dat zij helemaal vergaten waarvoor zij op straat liepen. „Ik vraag alleen dat de directeuren van Atletico en Real Madrid, Don Vicente Calderon en Don Santago Bernabeu. eens met mij ko men praten. Ik denk wel dat wij tot een overeenkomst kunnen komen waar wij beiden wat aan hebben. Als ik Real Ma drid kan laten winnen, dan is het niet meer dan logisch dat Don Santiago Ber- De jonge Tsjechische Liskova be hoort bij de favorieten. Nederland zal in dit turngeweld op hoog niveau geen enkele rol van bete kenis spelen. Het K.N.G.V. achtte alleen de dames in staat ons land op waardige wijze te kunnen vertegenwoordigen en schreef zeven turnsters in, die straks in Dortmund zullen moeten ervaren, dat het met het Nederlandse damespeil, interna tionaal bezien, nog niet zo best gesteld is. Ria Rietveld (Hercules, Bodegraven), Ans Heerschop (H.G.V., Hilversum) Margo Klees (Odin, Heemskerk), Femie Klunder (P.S.V., Eindhoven), Thea Belmer (K.D.O. Amsterdam), Maaike Kroes (Quick, Hui- zum) en Grietje van Essen (Quick, Hui- zum) zijn de uitverkorenen. Zeker is, dat het turnpeil van de da mes de laatste jaren een sterke vooruit gang heeft geboekt. Er was een harde in tensieve training van oud-kampioene Le- nie Lens-Gerritsen, die helaas door een controverse tussen haar en het sectie- bestuur keurturnen moest worden onder broken en thans wordt voortgezet door Nel Krauwel. De ploeg werd drastisch verjongd en er bleek bij de jeugd wel het nodige talent aanwezig. Tijdens de natio nale kampioenschappen waarin Ria Riet veld nog domineerde, werd dit onder streept. Internationaal kon het damespeil in Ne derland gemeten worden in de landen- wedstrijd tegen Tsjecho-Slowakije. In de ze achtkamp boekten de Tsjechische meis jes een overwinning met een verschil van maar liefst 16.10 punt. Dat één der jongste Nederlandse turnsters, de 18-jarige Ans Heerschop, zich de sterkste van de Ne derlandse dames toonde, was een prettige bijkomstigheid, ook al werd zij slechts zevende in het totaalklassement. Rusland komt met een drastisch ver jongde ploeg, waarvan o.a. deel uitmaken de 16-jarige turnsters Natalia Kutschins- kaja en Larissa Petrik, de 18-jarige Si- naida Druginina en de 19-jarige Alexan dra Dschanukaschwili. Kanshebsters zijn voor de Tsjechische dames, met aan het hoofd de Olympisch kampioene Vera Caslavska, Jana Kubic- kova, Liskova en Krajcirova. Duitsland zal het moeten hebben van Brigit Radochla, Ute Starke, Gundula Huth, en Imgard Krauser. Weinig nieuws is er van de Ja panse dames, die juist hierdoor wel voor een verrassing kunnen zorgen Bij de heren ligt dit wat anders. In Japan werd een tweede selectie voor de heren gehouden, waarbij wel heel sterk de homogeniteit van de Japanners naar voren kwam. De eerste zeven turners ver schilden van elkaar nog geen 0.4 punt, be paald een unicum en een onderstreping van de super klasse van het Japanse he renturnen. Twee turners deelden zelfs de eerste plaats, wereldkampioen Endo en Yamashita, naar wie de gehoekte hand stand overslag op het paard werd ge noemd. Yamashita werd overigens niet voor Dort-mund gekozen. Rusland, dat in Tokio en Rome zijn heerschappij in de turnwereld zag onder mijnd, heeft in de 23-jarige Sergej Dia- midow, in Victor Lisitzki en Michail Wo ronin turners van wereldklasse. Ook Jury Titov is nog van de partij. Tot de top zijn de laatste jaren ook doorgedrongen de beide Poolse broers Wilhelm Kubica (22) en Nikolai Kubica (20). Voor Joegoslavië is Miroslav Cerar weer de hoogste troef, mits volledig hersteld van het hem overkomen verkeersongeval. Terdege rekening zal ook moeten worden gehouden met de Italiaanse afvaardiging, die voor het laatst onder leiding van één van 's wereld beste trainers, de Zwitser Jack Günthard staan. Europees kampioen Franco Menichelli en Giovanni Garmi- nucci, zijn de grootste troeven der Azzuri's De Tsjechische kunstrijdster Jana Mraz kova is door een rechtbank te Brno bij verstek veroordeeld tot acht maanden ge vangenisstraf wegens het illegaal verlaten van haar land. Bovendien zijn haar bezit tingen verbeurd verklaard. Jana Mrazkova en haar echtgenoot. Frantisek, een motorrenner, verlieten vorig jaar juni de Tsjechische ijsrevue tijdens een tournee door Joegoslavië en weken vervolgens uit naar Oostenrijk. Het echt paar woont nu in Canada. Op dezelfde be schuldiging is Frantisek Mrazkova vorig jaar oktober reeds bij verstek veroordeeld (Van onze sportredactie) Het gevecht om de plaatsen bij de finale van de Engelse cup tussen trai ners en officials is uitermate span nend. Stond, vorige week Gosen van Haarlem aan de kop, deze week is De Vos van RCH op het beste plaatsje terecht gekomen. De cijfers geven de spanning ten volle weer: 1. De Vos 49, Gosen 48, Klijn 47 en De Visser 46. De gedetailleerde cijfers van de beide poules waren: De Vos 7 en 9, Gosen 7 en 5, Klijn 9 en 5, De Visser 5 en 9. Deze week is er, zoals normaal, één toto-rijtje. Daarop prijkt de interland Oostenrijk-Nederland. De heer Gosen van Haarlem is de enige, die er wel winstkansen in ziet voor oranje. Op dit punt zijn de voorspellingen dus nogal uiteenlopend. Trainer Klijn van EDO hoopt, dat EDO, dat als reserve op de toto-lijst staat met de wedstrijd tegen Excelsior, een gelijk spel uit het vuur sleept. „Thuis speelt EDO nu eenmaal op zijn best". Trainer De Visser van Telstar overweegt een oefenwedstrijd te spelen met zijn ploeg, hoewel hij van de andere kant de geblesseer den wat rust wil geven. De Vos van RCH is „zeker" van een zege van de Heemstedenaren op Volewijckers. Hij was eerlijk over de wedstrijd RCH-EC Den Bosch: „een gelijk spel had een beter beeld gegeven, maar de punten kwamen toch maar binnen,De heer Gosen tenslotte vergezelt Haar lem naar Heerenveen. „Een rare re geling. Haarlem speelt bijv. de hele maand oktober uit. Als er 18 wedstrij den gespeeld zijn zijn dat er 12 uit ge weest". De prognoses van resp. De Vos, Gosen, Klijn en De Visser luiden: Oostenrij k-N ederland Eindhoven-Volendam Heracles-Zaanstreek Graafschap-Blauw Wit NEC-SC Drente Velox-RBC DHC—FC Den Bosch DFC-Vitesse Volewijckers-RCH Cambuur-SVV Alkmaar-Holland Sport AGOVV-Roda JC Helmondia-Limburgia 3 2 3 2 1 3 2 1 2 1 1 2 1 Het bestuur van de stichting Nederland se Draf -en Rensport heeft de beroeps trainer-pikeur Jan van Dooyeweerd te Hoofddorp tot nader order het deelne men als rijder aan draverijen verboden. Dit als gevolg van het feit, dat de des kundige, belast met het dopingsonder- zoek, in het speeksel van de 8-jarige bruine merrie Zus van Spencer Gay, win naar van de Quick Silver S-bokal op zondag 14 augustus te Wolvega, een vreemde stof heeft aangetoond, die nor maliter niet in paardespeeksel wordt aangetroffen. De uitslag van het onderzoek luidde positief. Het paard Zus van Spen cer Gay werd, hangende het onderzoek, een startverbod opgelegd. Van Dooye weerd heeft ongeveer 45 dravers in trai ning. De uitslagen van de gisteravond in Hilversum gehouden draverijen luiden: Witte Hull-prijs: 1. Debby Dale (P. Smits); 2. Edward Volann; 3. Esta Kinley. Toto: win. 14,90, pl. 2,80, 4,10, 1,80, cov. 17,70, koppel 9,70. Toekomstbeker-prijs: 1. Eiko T (H. Pasman); 2. Dox van Rood en Noot; 3. Dakota. Toto: win. 5,60, pl. 3,50, 1,60, 2,50, cov. 4,50, koppel 3,30, trio 76,40. Raadhuis-prijs (le afd.): 1. C. van Rood en Noot (P. Smits); 2. Chopin; 3. Don Stürmann W. Toto: win. 6,50, pl. 1,90, 1,50, 1,30, cov. 4,20, koppel 6,10. Raadhuis-prijs (2e afd.): 1. Domina 2 (P. van Petten); 2. Erro 2; 3. Dorus van Rood en Noot. Toto: win. 36,30, pl. 10,2,60, 1,70, cov. 9, koppel 36,60. Grote Prijs van Hilversum: 1. C. Alkestis van E (W van Leeuwen); 2. Zilver Kid; 3. Arie. Toto: win. 5,20, pl. 1,40, 1,40, 1,60, cov. 4,70, koppel 8,10, trio 56,40. Wethouders-prijs: 1. Damsel D. (S. van Leeu wen); 2. Cisca Scotch; 3. Kwamant Dear Toto: win. 5,pl. 2,50, 1,60, cov. 4,koppel 11,30. Carillon-prijs (le afd.): 1. Cecilia Magowan (J. van Leeuwenkamp); 2 Diomedea S.; 3. Benny Hollandia. Toto: win. 11,90, pl. 2,80, 1,50, 2,cov. 4,80, koppel 3,20. Burgemeester-prijs: 1. Boy van Quick (J. Wa genaar) Sr.); 2. Bernadine: 3. Caracara S. Toto: win. 1,90, pl. 1,40, 1,30, 1,80, cov. 3,40, koppel 2,20, trio 17,50. Carillon-prijs (2e afd.): 1. CH van Rood en Noot (R. v. d. Lubbe); 2. Anita; 3. Corjnna Hollandia. Toto: win. 3,50, pl. 1,30, 1,80, 1,80, cov. 5,80, koppel 13,70. Totale omzet 190.021,50. Het internationale hockeytoernooi in Engeland dat tevens geldt als kwalifica tietoernooi voor de Olympische Spelen 1968 in Mexico City, zal volgend jaar worden gehouden van 15-22 oktober op de cricketvelden van Lord's en de Oval in Londen. Twaalf landen hebben hun deel neming toegezegd: Australië, België, Frankrijk, Nederland, India, West-Duits- land, Japan, Kenya, Spanje, Oost-Duits- land, Pakistan en Groot-Brittannië.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17