Gemini-11 breekt hoogterecord voor bemande ruimteschepen Willy Brandt legt Erhard vuur na aan de schenen Zonder duidelijke schuld: morris Terugkeer Gemini Uitgeputte Gordon eerder morgen op televisie terug ruimte-uitstapje HET WEER „Betaal Indonesische 36 miljoen snel uit" Eerste hulpploeg Zaak-Smallenbroek komt op Prinsjesdag voor Treinen vielen uit: forensen te laat Ontslag van drs. Westerhout niet aanvaard Kamp-herinnering Harvards te koop bij luchtmacht WINDSOR 51e JAARGANG NUMMER 266 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 14 SEPT BER 196 6 W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond: V or ster 3 ln de vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5, 7 Kennemer Kruimels7 Radio en tv 9 Kunst -9 Feuilleton13 Beeldverhalen 13 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17 Ferdinand18 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Veel wind Het woord is aan VVD-vraag aan minister: Geen foto's Vriend van Vorster minister van Justitie SAUNA en MASSAGE INRICHTING BOUWES PALACE HOTEL BOUWES ZANDVOORÏ Italiaanse orkest TONI DISPARI Doorstroming verkeer gaat vóór verbaal Ernstige fouten LAMS VA CHTJASJES IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje (Van onze ruimtevaartm ede werker) LEIDEN. Na de zeer teleurstellende ruimtewande ling van gisteren hebben de ruimtevaarders Conrad en Gordon vanochtend in hun Gemini-11 een spectaculair succes geboekt. Zij brachten het hoogterecord op 1.372 kilometer, waarbij zij als eersten de onderste grens van de Van Allen-stralingsgordels overschreden. Na een goede nachtrust die eindigde in de 24ste omwenteling boven de Canarische Eilanden en nadat een stevige maal tijd was genuttigd, stelden de ruimtevaarders de raket motor van de Agena in werking. De Gemini is nog steeds met deze doelraket verbonden. De ruimtevaarders scho ten in 55 minuten van de oorspronkelijke baan op ongeveer driehonderd kilometer naar een nieuwe hoogte van 1.372 kilometer. Het was de bedoeling dat de Gemini op deze recordhoogte twee omwentelingen om de aarde zou maken, om daarna naar de driehonderd kilometer- baan terug te keren. De teruakeer en de landing van de De terugkeer en de landing van de Gemini-11 zijn morgenmiddag ov de Nederlandse televisie te zien. De Ame rikaanse televisie maakt een reporta ge, die via de communicatiesatelliet Early Bird naar Europa wordt gere- layeerd en door de NTS rechtstreeks van half drie tot half vier op Neder land 1 wordt uitgezonden. In verband hiermee wordt het VARA-programma Vrouwelijkhedenna de reportage van de Gemini uitgezonden. De eerste ruimtevaarder, de Rus Joeri Gagarin, bracht het op 12 april 1961 tot 327 kilometer. Zijn prestatie werd verbe terd tijdens de enige driemansvlucht tot dusver, namelijk van de Russen Koma- rov, Jegorov en Feoktistov, die het op 12 oktober 1964 brachten op 402 kilometer. Korte tijd later vestigden Beljajev en Leonov, tijdens de laatste Russische be- Etlik Open mande ruimtevlucht op 18 maart 19651 een nieuw record op 492 kilometer. Op 19 juli jl. kwam het hoogterecord voor het eerst in Amerikaanse handen, toen Young en Collins dit in de Gemini-10 op 761 kilometer brachten. Nu is het dus op nieuw gebroken door Conrad en Gordon, die in de Gemini-11 1372 kilometer boven de aarde vlogen. BONN In Bonn is vandaag het par lementaire jaar begonnen. De Bondsdag is in plenaire zitting bijeen gekomen. De sociaal-democraten hebben gisteren op twee fronten alvast de regering-Er- hard onder schot genomen. Hun voorzit ter, Willy Brandt, eiste dat de stabilise- ringswetten, die de economische moeilijk heden moeten helpen beperken, pas na nieuwe verkiezingen in stemming zullen komen. De defensie-expert van de socia listen, Helmut Schmidt, heeft het senio ren-convent van de Bondsdag bewogen reeds volgende week woensdag over de moeilijkheden in de Bundeswehr een openbaar debat te voeren. Dat gebeurt nu, voordat Erhard 25 september naar de VS vertrekt. Brandt's suggestie, dat de Bondsdag zich zelf zou ontbinden en president Lübke er door zou dwingen nieuwe verkiezingen uit te schrijven, was kennelijk meer dan de Christen-Democraten konden verdragen. De secretaris-generaal van de CDU, Heek, reageerde tenminste hoogst ver ontwaardigd. Brandt verwacht, dat zijn SPD in een nieuw parlement met veel meer zetels zal zijn vertegenwoordigd dan in het oude. Zelfs de Liberalen die bij nieuwe ver kiezingen waarschijnlijk eveneens pijn lijke verliezen zouden lijden gaven toe, dat Brandt Erhard's meest kwetsbare po sitie heeft aangevallen. De kanselier had namelijk de oppositieleider hartstochte lijk bezworen vooral mee te werken aan grondwetswijzigingen, die een betere fi nanciële planning mogelijk zouden moe ten maken, doch die zonder socialistische steun onmogelijk de vereiste twee/derde meerderheid zouden halen. De oppositieleider heeft de kanselier nu het nuchtere idee aan de hand gedaan, eerst door middel van nieuwe verkiezin gen een werkelijke constituante te schep Willy Brandt pen. Wanneer Erhard zegt, dat het niet om partijpolitiek of om eigen belang gaat dan moet hij ook het gebaar kunnen op brengen zichzelf te offeren, aldus Brandt. Bovendien zou dan worden voorkomen dat in 1969 de parlementsverkiezingen sa dat in 1969 de parlementsverkiezingen sa- zjjn programma uit te voeren, besloot menvallen met de presidentsverkiezingen, Conrad zijn collega uit de ruimte terug nmov/-Iolrlnc RranHf lptfpflük HP kPU- I Topsy3 Weersverwachting van het K.N.M I geldig van woensdagavond tot donderdagavond, op gemaakt te 11.15 uur Half tot zwaar bewolkt met tijde lijk regen. Tot krachtig of hard en aan de kust mogelijk tot storm achtig toenemende wind tussen zuidwest en west. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het luik van de Gemini werd gister middag omstieeks half vier geopend, toen het ruimtevaartuig zich in de 15e omwenteling boven Zuid-Californié be- bond. Alles zag er toen nog hoopvol uit. Gordon ging half uit de capsule stekend op de schietstoel staan, om de navel streng, waarmee hij aan het ruimtevaar tuig verbonden zou blijven, naar buiten te werken. Hierbij ontstonden de eerste moeilijkheden. Het afrollen van de kabel was veel inspannender dan men dacht. Om kwart voor vier verliet Gordon, reeds zwaarder dan normaal ademhalend, de Gemini, waarna hij een camera vast maakte waarvan hij een meet-instrument verwijderde om dat in de cabine te bren gen. Het controlestation in Houston con stateerde toen al dat de hartslag van Gordon was opgelopen tot 162 per minuut en die van Conrad tot 120 tegen normaal 70. Uit het hijgen van Gordon en het ge sprek tussen de twee ruimtevaarders bleek dat net werk buiten de cabine de astronauten zeer zwaar viel. Richard Gordon slaagde er nog in een kabel van dertig meter lengte te bevestigen tussen de Gemini en de gekoppelde Agena. welke verbinding nodig is voor proeven die van daag genomen moeten worden. Schrijlings zittend op de Agena, rustte de ruimte wandelaar wat uit, maar hij vertelde, dat sterk transpireren hem het zien door het rechteroog belemmerde. Dit werd ook in de korte rust op de Agena niet beter en na nieuwe vergeefse pogingen om iets van uit te voeren, besloot Otto Weiss: Bij sommige nationale feestdagen heerst een algemene vreugde, die door niemand gedeeld wordt. Het Tweede-Kamerlid mej. Ten Broecke Hoekstra (V.V.D.) heeft de minister van Buitenlandse Zaken schriftelijk gevraagd of het juist is dat de 36 miljoen gulden, door de Indonesische regering in 1965 ge stort op een geblokkeerde rekening in Nederland, in twee termijnen ter beschik king zullen komen van de Nederlandse re gering en wel per 31 december 1966 en per 31 december 1967, en dat deze 36 mil joen gulden bestemd zullen worden voor de „meest schrijnende gevallen" van de particulieren die per 3 december 1957 en daarna hun eigendommen in Indonesië ver loren hebben. Op welke wijze zal worden uitgemaakt wie van de particuliere gedupeerden onder de „schrijnende gevallen" gerekend zul len worden? „Zou het niet rechtvaardiger zijn alle particulieren, die nu bijna tien jaar lang hebben moeten wachten op de schadevergoeding, een zelfde percentage van het bedrag dat hun uiteindelijk toe komt uit te betalen?", aldus mej. Ten Broecke Hoekstra, die tenslotte wil weten of het in de bedoeling van de regering ligt de 36 miljoen gulden zo spoedig mo gelijk na 31 december 1966 aan de gedu peerden uit te betalen en een voorschot te geven op de helft van deze gelden die per 31 december 1967 vrijkomen. Van deze twee mannen zijn de Gemini-astronauten morgen bij zonder afhankelijk. Het zijn de eer ste en tweede piloot van de heli kopter. die boven de plek, waar de Gemini-11 in de Atlantische Oceaan in het water moet duiken, zal rond cirkelen. (Telefoto). (Van onze correspondent) DEN HAAG Oud-minister J. Smallen- broek zal op Prinsjejsdag, dinsdag 20 sep tember, voor de rechter moeten verschij nen omdat hij na een aanrijding van een geparkeerde auto is doorgereden. waardoor, aldus Brandt letterlijk, de keu ze van het staatshoofd weieens het af- valprodukt van de CDU zou kunnen wor den Tussen Haarlem en Amsterdam Vele honderden forensen zijn vanmor gen te laat op hun werk gekomen door het uitvallen van vier der achttien trei nen tussen Haarlem en Amsterdam. Dit gebeurde tijdens het spitsuur van het fo- i ensenvervoer, tussen acht en negen. Door een defect aan een der treinstel len op het traject Zandvoort-Maastricht, had deze trein bij de Liedebrug halver wege Haarlem en Amsterdam een der twee spoorbanen geblokkeerd. Het trein verkeer tussen Haarlem en Amsterdam in beide richtingen kon hierdoor slechts van één spoorbaan gebruik maken. Om negen uur was de storing opgeheven. Het defecte treinstel is in Amsterdam vervangen. De trein Zandvoort-Maas tricht liep ruim een uur vertraging op te roepen. Slechts 44 minuten nadat -het uitstapje was begonnen, bevond Gordon zich weer in de cabine en kon het luik worden ge sloten. Het was de bedoeling geweest dat het uitstapje 115 minuten had geduurd. Gordon heeft de camera op de Gemini die zijn uitstapje moest filmen, niet meer in werking kunnen stellen en hij heeft ook het ruimtegereedschap niet kunnen gebruiken. De ontwikkeling van dit stuk gereedschap heeft ongeveer één miljoen gulden gekost. Evenmin heeft Gordon het ruimtepistool kunnen hanteren waarmee hij zich vrij door de ruimte had moeten bewegen. Al zijn handelingen buiteh de cabine bleven beperkt tot voorzichtig langs de combinatie van Gemini en Agena schuiven. Duidelijk is nu gebleken dat het ruimte- pak anders geconstrueerd zal moeten wor den, namelijk zó dat transpiratie vee! sneller kan verdampen. Het zal waarschijnlijk niet meer moge lijk zijn fundamentele verbeteringen in de ruimtepakken en de wandeluitrusting aan te brengen voor de laatste Gemini-vlucht eind oktober. Aangenomen kan echter worden dat dit wel het geval is voordat de eerste ruimtevaarder een uitstapje zal maken uit een driemans-Apollocapsule, eind van dit jaar. KAAPSTAD (Reuter). De nieuwe I premier van Zuid-Afnka, Vorster, heeft I de 59-jarige advocaat Petrus Pelser, een zijn beste vrienden, aangewezen als I minister van Justitie. Het kabinet blijft verder ongewijzigd. Pelser krijgt een as sistent, die als onder-minister politie en gevangenissen onder zich krijgt. Geen bon meer bij kleine aanrijding De in Duitsland geboren Ameri kaanse marinevlieger Dieter Dengier op de foto met zijn moeder heeft in San Diego vertelt van zijn ervaringen in een Noordvietnamees gevangenkamp. De 28-jarige Deng ier was de eerste Amerikaanse sol daat die uit Noord-Vietnam wist te ontsnappen. „Wij werden aan onze benen opgehangen", aldus Dengier over zijn kampervaringen. ..En op ons gezicht lieten ze mieren lopen". (Telefoto). waar jong en oud zijn perfecte conditie behoudt. SAUNA - MASSAGE - „KEEP-FIT" - GYNMASTIEK Alle inlichtingen: telefoon 02507-3871. De ontslagaanvrage, die drs Th. J. Wes terhout als staatsovereenkomstig staat kundig gebruik, na het aftreden van de heer J. Smallenbroek als minister van Binnenlandse Zaken had ingediend, is niet aanvaard op voordracht van de minister president. Het desbetreffend kon. besluit is gisteren afgekomen. Gedurende de maand september dagelijks in ons cabaret het fenomenale (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De politie zal van 1 januari 1967 af geen proces-verbaal meer opmaken van kleine aanrijdin gen. De minister van Justitie heeft de procureurs-generaal een uitvoerige instructie gestuurd waarin de maat staven, die moeten worden aangelegd, worden uiteengezet. De maatregel die erop gericht is ver- keersstagnaties te voorkomen en de taak van de politie te verlichten, sluit aan op een praktijk die vooral in de grote steden is gegroeid. Daar wordt het verkeer al lang niet meer geblokkeerd voor een paar gedeukte spatborden. Dr. A. Mulder, secretaris-generaal van Justitie, lichtte de plannen gisteren op zijn ministerie zo toe: „De politie heeft meer tot taak te zorgen dat de verkeersstroom kan doorgaan dan zich bezig te houden met het schrijven van verbalen over wat er fout gaat." Hij zei dat het probleem van de ver keersopstoppmgen door aanrijdingen steeds nijpender wordt, vooral op de spits uren. „De belangen moeten worden afge wogen," aldus dr. Mulder, „daarom zal er niet meer worden geverbaliseerd als er geen grote belangen op het spel staan, zoals grote schade (materieel of lichame lijk) en de verkeersdiscipline. Wij mo gen niet van de politie verlangen dat zij op alle slakken zout legt." Volgend jaar zal de politie van aanrij dingen alleen nog proces-verbaal opma ken als: Er doden of gewonden zijn. Er sprake is van dronkenschap, joy riding, doorrijden na het ongeluk, diefstal van één van de betrokken voertuigen. De schade aan auto's minstens dui zend gulden of aan motorfietsen, brom mers of scooters minstens tweehonderd gulden bedraagt. Er een politie-auto of de auto van een buitenlander bij betrokken is. Degene die de schade heeft veroor zaakt onbekend is gebleven. Eén van de partijen niet is verzekerd. Een ernstige verkeersfout is gemaakt. Als zulke ernstige fouten worden ge noemd: te grete snelheid, onjuist inhalen, niet voldoende afstand bewaren, geen voorrang of doorgang verlenen, niet op volgen van verkeerstekens, onvoldoende rechts houden, verkeerd van richting ver anderen, voorsorteren, invoegen en keren, ernstige technische gebreken aan het voertuig, onvoorzichtig openen van portie ren en rijden zonder een rijbewijs te heb ben (Zie verder pagina 2). (Van een medewerker) GILZE-RIJEN Volgende week don derdag 22 september zorgt de Neder landse luchtmacht voor een unicum in haar historie. Dan namelijk vindt voor het eerst in haar bestaan de verkoop plaats van enkele vliegklare Harvard toestellen. Hoewel dit historische feit het kantoor van de inspecteur der domei nen in Den Bosch zal plaatsvinden, staan de aangeboden toestellen naast enkele overtollige goederen ten toon in een han gar van de vliegbasis Gilze-Rijen. Naast drie blinkend opgepoetste, vlieg klare Harvards staan er nog negen ande re waaraan om ze de lucht in te krijgen een en ander zal moeten worden gesleu teld. broodkasten en boeken kasten in slavonisch eiken, in 2-, 3- en 4- deurs uitvoering. Deuren in glas en lood en in gebeeldhouwde panelen. In 2-deurs v.a. ƒ357.50 In 3-deurs v.a. 610.00 Al deze modellen met laden onder de deuren. Ruime keus vindt u bij eubelen Sedert 164* BOOT TIL. 1204 W /Gierstraat V52-5-4-56/ 's Maandags gesloten. Barteljorisstraat Haarlem - Tel 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1