Man omgekomen bij explosie in bunker Geen angst meer, DANSLESSEN Grote ongerustheid over beleid van Vorster Agenda voor Haarlem en de IJmond Tragedie in Delfzijl en Eerste Kamer wacht met wijziging van Gemeentewet NeoSïlvlkrïn Dansakademie „SCHRöDER" Geen bon bij een kleine aanrijding mm P.v.d.A.-expert is met vakantie Voorwaardelijke straf en boete voor vervalsende PSP-er Vrachtauto met eieren door tram geramd Oecumenische doop in Delft Bruggenbouwer ir. Van der Eb overleden Weggelopen pinguin is gestorven Kraan omgevallen in Vlaardingen Aanwakkerende wind Cigarettes WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1966 sÉm want er is Neo-Silvikrin! ,^IHi Vraag over dienstplicht in buitenland PvdA -er niet tevreden met benoemingsprocedure Navo-functionarissen Verscherpte doorvoering rassenscheiding Haarlem I el sen-IJ muiden Beverwijk Examens ■1 a the famous taste of New York V (Vervolg van pagina 1) Mr. J. P. Hustinx, de Arnhemse pro cureur-generaal die voorzitter is geweest van de commissie die een studie van het verbaliseringsbeleid heeft gemaakt, zei over deze opsomming van ernstige fou ten: „Men hoeft over dat rijtje niet wak ker te liggen. Het is maar ter bepaling van de gedachten. Deze fouten kunnen zo worden begaan dat er niet zal worden geverbaliseerd, terwijl andere zo ernstig kunnen zijn dat er wèl een proces-verbaal zal worden gemaakt". In de gevallen waarin een politieman geen proces-verbaal opmaakt zal hij zo veel mogelijk in het klad aantekeningen moeten maken zodat het ongeluk (in ge vallen waarin de schade achteraf groter blijkt te zijn dan ze leek) in grote trek ken kan worden gereconstrueerd Blikschade De politie moet ter plaatse beslissen of er al of niet bekeurd moet worden. „In grote trekken", zei mr. Hustinx, „gaat het er alleen maar om dat er niet wordt geverbaliseerd bij blikschade, die vaak een gevolg is van vergissingen die nau welijks strafbaar zijn te noemen". Botsende automobilisten zullen binnen kort dus vaak geen recht meer hebben op een proces-verbaal. Ze zullen met el kaar en met hun verzekeringsmaatschap pijen een eventueel dubieuze schuldvraag moeten uitvechten. Het is daarbij nuttig te weten dat verzekeringsmaatschappijen (dat is allang zo) ook moeten betalen als van een schadegeval geen proces-verbaal is opgemaakt. Aanrijdingen waarvan geen proces-ver baal is opgemaakt worden niet voor sta tistische verwerking vermeld, zodat dr. Mulder gisteren ai kon voorspellen dat de aanrijdingsstatistieken er de komende jaren veel gunstiger uit zullen zien. (Van onze correspondent) DELFZIJL De 22-jarige Auke Krol uit Farmsum is gisteren bjj het opruimen van een bunker in het Zeepark te Delf zijl om het leven gekomen, toen in een van de boorgaten een lading dynamiet plotseling tot ontploffing kwam. De man was een van de bij het sloopwerk betrok ken hoorders en stond op de bunker. Aannemer A. Kappen (31 jaar), die ter hoogte van de lading naast de bunker stond, werd aan het hoofd gewond. Hij werd voor onderzoek naar het academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd. Het ongeval voltrok zich tussen twee normale ontploffingen in. Men was toen met de boorgaten bezig waarin nieuwe la dingen geplaatst moesten worden. Daarbij zou de boormeester, zoals gebruikelijk, de diepte van de gaten hebben gecontroleerd. Volgens een van de lezingen over de toe dracht van de onverwachte ontploffing zou hij toen opgemerkt hebben dat één van de gaten niet diep genoeg was. Er kwam een lading tot ontploffing toen Auke Krol een boorstang in 't desbetreffende gat stak. De jonge boorder werd op slag gedood. Hij was gehuwd en sedert donderdag va der. De Delfzijise politie heeft voor het on- derzoek naar de toedracht de hulp inge- i oepen van deskundigen van de arbeidsin spectie en van het korps dienstgeleiders ontplofbare stoffen te Den Haag. Tot nu toe staat de oorzaak van de ontploffing nog niet vast. Men vermoedt echter dat in het desbetreffende gat reeds dynamiet was geplaatst toen de boorder er de boor stang in stak. Gebruikelijk is dat men de lading pas plaatst nadat de gaten door de boormeestei op diepte zijn gecontro leerd. Eerst komt roos... dan Yolgt haaruitval... daarna verhoornt de hoofdhuid... en kaalheid is het eind. Dit kunt u verwach ten, als u niet bijtijds zorgt voor „bijvoeding" van de hoofdhuid. NEEM NEO-SILVIKRIN! Silvikrin bevat in de juiste verhouding alle 18 natuurlijke opbouwstoffen, die ook uw haar nodig heeft. Vandaar dat niets zo helpt tegen roos en haaruitval als Neo-Silvikrin! de biologische haarvoeding 5^: Voor dagelijkse haarverzor- ging is er Silvikrin Lotion (met of zonder vet). Houdt het haar gezond en laat het gemakkelijk kappen. (Van onze parlementaire redacteur) GRONINGEN Het P.S.P.-lid, dat vóór de gemeenteraadsverkiezingen van dit jaar voor opschudding zorgde voor valse handtekeningen te zetten op een lijst, waarop inwoners van Muntendam moésten tekenen, is veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van twee maanden en een boete van zestig gulden. Zijn echt genote werd veroordeeld tot een boete van veertig gulden. Het Tweede-Kamerlid Slotemaker de Bruine (P.S.P.) wil dat de minister van Buitenlandse Zaken bevordert dat verdra gen worden gesloten met daarvoor in aan merking komende staten in de eerste plaats de Verenigde Staten van Amerika en Australië waarin oproeping voor mi litaire dienst van niet-genaturaliseerde Nederlanders wordt uitgesloten. Hij heeft terzake schriftelijke vragen tot de be windsman gericht. (Van onze correspondent) ROTTERDAM In de Rotterdamse binnenstad is vanmorgen op een kruis punt een zwaarbeladen vrachtauto uit Nij- kerk door een gelede tram in de flank ge ramd en omgeslagen. Van de 21.000 eieren, die met de auto werden vervoerd, werd een groot gedeelte tot struif her leid. Over een steeds grotere afstand wer den de tramrails „struif-sloten". DEN HAAG De Eerste Kamer heeft I gisteren haar laatste gewone vergadering gehouden onder voorzitterschap van mr. J. A. Jonkman, die zaterdag officieel af scheid neemt van de Kamer. De Kamer ging zonder hoofdelijke stem- I ming akkoord met een voorstel inzake een tegemoetkoming aan de Zeeuwse oester kwekers die nadelen ondervinden van de Delta-werken. De regeling loopt vooruit op de algemene regeling op grond van arti- kei acht van de Delta-wet waarvan ook andere groeperingen zullen profiteren Op voorstel van de socialistische fractie voorzitter ir. Vos besloot de Kamer ver volgens om de wijziging van de gemeen tewet voorlopig van de agenda af te voe ren. De wijziging heeft tot doel de bestu ren van de grote gemeenten wat meer armslag te geven door de thans nog be staande verplichte goedkeuring door Ge- deputeerde Staten van onderhandse aan bestedingen en transacties inzake onroe rend goed te laten vallen. Uit de schriftelijke voorbehandeling was al duidelijk geworden dat een deel Het Tweede-Kamerlid Wilmans (PvdA) heeft de ministers van Defensie en van Buitenlandse Zaken gevraagd te bevor deren dat de procedure bij benoeming van Navo-functionarissen zodanig wordt verbeterd dat voortaan de keuze zal val len op personen die in alle bij de Navo aangesloten landen voldoende vertrouwen genieten. De heer Wilmans stelt deze vraag om dat zoals hij stelt uit het antwoord op vragen over de benoeming van gene raal Von Kielmansegg gebleken is dat de gebruikelijke procedure bij de Navo niet voldoende garanties biedt dat altijd per sonen worden gekozen die zo weinig twij fel kunnen veroorzaken omtrent hun in stelling en die een zodanige mate van onbe- sprokenheid vertonen als bij het niveau van hun functie past. Op enkele (Van onze correspondent) DELFT In de hervormde Bethlehem kapel te Delft is zondagavond een doop- dienst gehouden, die als een oecumenische primeur voor ons land mag worden be schouwd. De hervormde predikant dr. W. H. Beekenkamp en de bekende Haagse priester pater S. Jelsma M.S.C. verrichtten samen de doop van een kind uit een ge mengd huwelijk. Ook in de preek losten zij elkaar af. Het huwelijk van de ouders, waarvan de man hervormd en de vrouw rooms- katholiek is, was vorig jaar mei reeds op een soortgelijke wijze door beide herders gesloten. Op verzoek van de moeder assi steerde pater Jelsma, die overigens „in burger" was gekleed, nu bij de doop van haar kind. Dr. Beekenkamp stelde de vra gen, pater Jelsma verrichtte' de feitelijke doop van Marjoleintje van R. In dezelfde dienst werden nog twee kinderen gedoopt, doch hierbij assisteerde pater Jelsma niet. In zijn preek sloot hij aan op een tekst uit Ephese 5 waarmee ds. Beekenkamp begon nen was. DEN HAAG In Den Haag is over leden ir. W. J. van der Eb, hoofdingenieur A. bij rijkswaterstaat directie bruggen. Hij is 62 jaar geworden. Het eerste grote werk, dat in Neder land onder zijn supervisie tot stand kwam, was ce grote spoorbrug over de Maas. Daarna heeft de heer Van der Eb een lange rij van werken uitgevoerd, waarvan de belangrijkste zijn: de zeesluis van Terneuzen, de uitwateringssluizen in het Haringvliet, de vlinderdagschalen van het centraal station in Rotterdam, de Van Brienenoordbrug en de brug bij Gorkum. De heer Van der Eb was officier in de orde van Oranje-Nassau. De teraardebe stelling zal morgenmiddag op „Nieuw Eykenduynen" plaatsvinden. kunnen wij nog HEREN plaatsen. Heden aanvang der kursussen. voor R.K. Het toonaangevende instituut voor Haarlem e.o. Raam- smgel 16, Haarlem. Telefoon 11045. van de Kamer nogal wat bezwaren heeft tegen dit voorstel, onder meer omdat er sprake zou zijn van een grondwettelijk niet verantwoorde achterstelling van de kleinere gemeenten. Uit de toelichting van ir. Vos bleek dat de socialisten pas een öpenbare discussie aandurven als hun specialist op dit ge bied, prof. Troostwijk, weer terug is van vakantie. Het socialistische voorstel werd dankzij de steun van bijna de hele fractie van de K.V.P. met 36 tegen 18 stemmen aangeno men. Mr. Jonkman heeft voor het laatst de Eerste Kamer geleid. Op de foto nemen de Kamerleden ir. H. Vos (midden) en mr. J. C. Bühr- mann (links) afscheid van hem. De zwartvoet-pinguïn, die begin vorige week uit Artis ontsnapte en sindsdien verscheidene malen in de Weespertrek- vaart was gesignaleerd, heeft het avon tuur niet overleefd. De pinguïn is in het Amsterdam-Rijn kanaal dood aangetroffen. Waaraan de vogel is overleden kan nog niet met ze kerheid worden gezegd. De mogelijkheid is echter niet uit gesloten dat de pinguïn stookolie heeft binnengekregen, omdat het verenpak met olie was besmeurd. Op de veterinaire faculteit in Utrecht zal sectie borden verricht. Kiesgerechtigde leeftijd De Antilliaanse regering heeft bij de Staten van de Ne derlandse Antillen de landsverordening ingediend tot wijziging van de kiesge rechtigde leeftijd van 23 jaar in 21 jaar. Men volgt hierbij het Nederlandse voor beeld. Schadevergoeding geëist. De firma Top en Martens eigenaresse van het vo rig jaar februari grotendeels in de lucht gevlogen Bossche concertgebouw heeft bijna 900.000 schadevergoe ding van de gemeente geëist wegens materiële schade en. bedrijfsschade. Hoogleraar. Met ingang van 1 september 1966 is dr. C. van de Kieft in Amster dam benoemd tot gewoon hoogleraar in de algemene en vaderlandse geschiede nis der middeleeuwen en hulpweten schappen der geschiedenis. Conferentie partijwezen. Op vrijdag 4 en zaterdag 5 november wordt in het Kur- haus te Scheveningen een conferentie gehouden over het partijwezen in Ne derland. Voor deze conferentie, die zal worden voorgezeten door prof. dr. H. W. J. Bosman uit Tilburg, worden meer dan tweehonderd personen van allerlei richtingen uitgenodigd. Inbraak in Breda. Bij een inbraak in de groothandel in kruidenierswaren de Sperwer te Breda is voor 25.000 gulden aan levensmiddelen gestolen. Meubelfabriek afgebrand. In Oudenhoorn op Voorne-Putten zijn de meubelfabriek van de heer P. Rozendaal en het aan grenzende woonhuis door brand ver woest. Meisje verdronken. Het zevenjarige doch tertje van de familie W. Kluft, wonende aan de Boezemsingel te Alkmaar, is in het Noordhollands kanaal gevallen en verdronken. Nederland-Indonesië. Het Tweede-Kamer lid Peschar (PvdA) heeft de ministers van Buitenlandse Zaken en van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk schriftelijk gevraagd of de regering thans bereid is om te besluiten tot pu- blikatie over te gaan van de documen ten welke betrekking hebben op de ge schiedenis van de Nederlands-Indone sische betrekkingen in de jaren 1945- 1950. OEGSTGEEST Ian Robertson, de 21- jarige ex-rechtenstudent aan de universi teit van Natal, die door de vroegere mi nister van Justitie B. J. Vorster (van Zuid-Afrika) onder meer was verboden zich bezig te houden met de apartheids politiek (waarvan hij een tegenstander is) en het bijwonen van vergaderingen (omschreven als een bijeenkomst waal meer dan twee personen bij aanwezig zijn, voor welk doel dan ook) is geschokt door de verkiezing van de heer Vorster tot opvolger van dr. Verwoerd. In het International Student Conference in Oegstgeest zei hij in een persconferentie: „Het kan nu alleen nog maar slechter worden voor de niet-blanke bevolking van Zuid-Afrika. Vorster heeft namelijk een pathologische afkeer van gekleurden. Hij ziet hen als adders! Was Verwoerd een filosoof, Vorster is het tegengestelde. Hij heeft een soort machtswaanzin en hij zal met wapens in zijn handen zijn wil doorzetten. Met de moord op Vet woerd is dus in politiek op zicht een enorme blunder begaan". Robertson kwam in moeilijkheden toen hij als voorzitter van de „NUSAS" (Na tional Union of South-African Students) senator Robert Kennedy uitnodigde een lezing te houuen op de dag van de vrij heid van de' studenten. „De komst van Kennedy naar Zuid-Afrika was het beste dat er de afgelopen jaren voor dit land is geschied. Het was tevens het ergste voor mij". Robertson gaat nu een jaar studeren aan de universiteit van Oxford. Daarna hoopt hij weer naar zijn land te rug te gaan. Ook het comité Zuid-Afrika en het stu dentencomité Zuid-Afrika hebben als hun verwachting uitgesproken dat de huidige apartheidspolitiek onder leiding van pre mier Vorster een catastrofale verscher- ping.zal ondergaan. Hij was" aldus de comité's, „in de lan Robertson tweede wereldoorlog een van de leiders van de pro-nazistische Ossewabrandwag hij heeft zichzelf tot nu toe onbeperkt justitiële macht gegeven, onder meer door middel van de wet der onderdrukking van het communisme, de negentig dagen clausule en de honderdtachtig dagen clau sule. Met geweld en intimidatie heeft hij de tegenstanders van de apartheid de mond gesnoerd", aldus de gezamenlijke comi té s, „die het eens te meer de plicht van iedere inwonei van een vrij land vinden om met klem te protesteren tegen de ge welddadige onderdrukking van vele Zuid- afrikaanse burgers" Omstreeks het middaguur is tengevolge van een rukwind een kraan van onge veer 45 meter hoogte, die gebruikt wordt bij het in aanbouw zijnde flatgebouw in de Holywijk in Vlaardingen, over het flat- gebóuw gevallen. De kraanmachinist, de 45-jarige J. K„ bevond zich in de be- stuurscabine op 25 meter hoogte. Hij werd I met een shock naar het plaatselijk zieken huis gebracht. 'WWWWVWWWVWWVWVWWWWWWWVWVWW ^wwwwvwwvwwwwwwwwvwwwvwwvn Het KNMI deelt mee: Na het wegtrekken van een depressie boven het noordelijk deel van de Noord zee naar Noord-Scandinavië nam in ons land de wind af op de nadering van een zwakke rug van hoge luchtdruk. Een volgende diepe oceaandepressie ten zuiden van IJsland veroorzaakte woensdagmor- gen echter in Schotland al weer flinke luchtdrukdalingen. Er zijn aanwijzingen dat deze depressie zich later ook in zuid oostelijke richting over de Noordzee en onze omgeving zal uitbreiden, waarbij de winden weer gaan aanwakkeren en aan de kust mogelijk tot stormachtig zullen toenemen. Het passeren van een front zal tijdelijk regen brengen maar vermoede lijk in hoofdzaak in de nacht. WEERRAPPORTEN Grote Kerk, donderdag 15 u.: Orgelcon cert door Walter Schindler. BIOSCOPEN Cinema Palace, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: „Huwelijk in moderne stijl", 18 j. Van donderdag af 14 en 19.30 u.i „Gejaagd door de wind", 14 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u.: „Ope ratie Snafu", a.l. Van donderdag af 19 en 21.15 u.: „Terreur van de straat", 18 j. Lido, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: „De gele tijger van Bangkok", 18 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Ik, Dr. Fu Man Chu' 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Arabesque", 14 j. Minerva, 20 u.: „Exodus", 14 j.; vandaag 14.30 u.: „Lassies triomf", a.l. Rembrandt, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: „Haar eerste nacht", 18 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Derek Flint", 14 j. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u.: „De hel van niemandsland", 14 j. Van donder dag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „De avonturier van de Goudkust", 14 j. Studio, vandaag 14.15, 19 en 21.15 u.: „De- serto Rosso", 18 j. Van donderdag af 14.15, 19 en 21.15 u.: „Boeven en bikini's", a.l. TENTOON STELLINGEN Vishal (Grote Markt)Expositie van werk van Aad de Haas. Dagelijks van 10 tot 17 u. en op zondagen van 13 tot 17 u. Tot 17 oktober. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10-17 uur. Zondags van 13-17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; zondag van 14 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16); Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19e en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve zondag: van 13 tot 16 uur. Galerie 3 (Jansstraat 48): Expositie van tekeningen, aquarellen, gouaches en etsen van Thierry Veltman. Dagelijks van 12 tot 18 u. Tot 24 september. Kunstcentrum „De Ark", (Nieuw Hei ligland 113): Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10 tot 20 uur. Dinsdag gesloten. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede): Tentoonstelling van werk uit eigen col lectie. Dagelijks van 9.30-18 uur. Tot 30 september. In 't Goede Uur, (Nieuwe Kerksplein): Expositie van werken van Dirk Breed. Dagelijks van 10-18 uur en 20-22 uur. Zon dag van 14-17 uur en 20-22 uur. Tot eind september. Museum Van Looy (Kamperlaan): Expo sitie van werk uit eigen collectie en van cultuurhistorische diorama's. Dagelijks van 10 tot 17 uur en op zon- en feest dagen van 13 tot 17 uur. Tot 15 september. Woonhuis Jacobus van Looy: Op donder dag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. Zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur. DIVERSEN Raadhuis Lisse, vandaag 20 u.: Gemeen teraadsvergadering. WOENSDAG 14 SEPTEMBER City, 20 uur: James Bond's „Thunder- ball". DONDERDAG 15 SEPTEMBER City, 20 uur: „De gluurder". Filmtrailer, Ilagelingerweg, Santpoort, 20 uur: Evangelist Cor van der Dussen over „Jezus Christus redt en geneest". WOENSDAG 14 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Blonde handel voor Istamboel". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Le Gendarme de Saint Tropez". DONDERDAG 15 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Actieman Harder". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Ladv L", met Sophia Loren. Galerie Boumans, Breestraat 122: Ten toonstelling schilderijen en tekeningen van Ab Jongmans, te bezichtigen van 9 12.30 uur en 13.30-18 uur. Utrecht. De heer F. C. Erné uit Meyrin (Genève) is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op het proefschrift „Investigation of nucleair levels in 36 AR and 38 AR". QC QC Maximum-temperaturen C binnen- en buitenland. 'd oi a Neerslag: laatste 24 uur. o fc-G v c cS Den Helder zw. bew. w 17 6 Ypenburg zw. bew. w 18 1 Vlissingen half bew. w 18 2 Eelde regenbui wzw 18 2 De Bilt zw. bew. zw 18 12 8 Twente half be .v. zw 18 Eindhoven zw. bew. zw 18 3 Z.-Limburg zw. bew. zw 18 0.6 Helsinki geh. bew. zw 13 13 Stockholm zw. bew. wzw 17 2 Oslo zw. bew. windst. 19 1 Kopenhagen regenbui wzw 18 4 Aberdeen regen z 15 3 Londen zw. bew. w 20 0 8 Amsterdam zw. bew. w 18 Brussel regenbui zw 19 0.2 Luxemburg zw. bew. w 19 2 Parijs zw. bew. w 20 2 Bordeaux zw. bew. windst. 23 0 Grenoble licht bew. ono 26 1 Nice half bew. nnw 25 0 Berlijn half bew. wzw 21 7 Frankfort half bew. z 21 3 München zw. bew. wzw 23 7 Zürich onbewolkt 0 17 15 Genéve onbewolkt wzw 21 20 Locarno onbewolkt 0 20 13 Wenen half bew. wnw 24 8 Innsbruck mist windst. 24 4 Belgrado onbewolkt nw 30 0 Athene onbewolkt windst. 28 0 Rome half bew. no 26 0 6 Madrid zw. bew. windst. 30 Mallorca zw. bew. ono 33 0 Lissabon licht bew. windst. 28 0 Donderdag 15 september Zon op 6.14 uur; onder 18.56 uur. Maan op 6.45 uur; onder 19.34 uur. Maanstanden Nieuwe maan 14 september 20.14 uur Eerste kwartier 21 september 15.25 uur Volle maan29 september 17.48 uur Hoog en laag water in IJ muiden Woensdag 14 september Laag water 11.14 uur en 23.36 uur. Hoog water 2.59 uur en 15.27 uur. Donderdag 15 september Hoog water 3.45 uur en 16.09 uuri Laag water 12.01 uur en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 2