Vliegende schotels" in Callantsoog Kleiduivenschieteneen sport die er. steeds meer in komt Huisartsen streven naar een redelijke dagtaak Kanjerkoning 1 „HenriDunant" in Beverwijk ZWANENBURG OLIEHANDEL 'n ster matras de ruijter Pull, mark, skeet en trep in Zwanenwater Voor goedkope petroleum Haarlemse arts-onderhandelaar zegt: geroyeerd I seest ANVWP-chauffeurs willen in O.-Raad van de NZH Propaganda van schaakclub te Beverwijk Invaliden uit Beverwijk op reis Kort Umondnieuws WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1966 99 WPP \Katapult V eiligheid Leeuweriklaan 35 - IJmuiden-O. Telefoon 5404 Vier klassen Acht posten In IJmuiden verkrijgbaar bij woninginrichting MARKTPLEIN 30 mm* «m Kerkelijk nieuws I Textiel- en Woninginrichting ,De Bron' De kleiduiven worden ook wel met een mechanische katapult afge schoten. Met het toestel kunnen de „vliegende schotels" in elke ge wenste richting worden gestuurd. De kleiduif suist door de lucht. De schutter haalt de trekker over. Ge spannen kijken de omstanders toe. Gemist of een treffer? Poel"' roept de man met het groene jagershoedje. Bijna In dezelfde seconde legt hij aan, mikt en knalt het schot. Tegen de blauwe lucht vliegt een rond voorwerp in scherven. „Mark!" snauwt de schutter. Van de an dere kant zeilde iets zwarts door de lucht. Weer blaft het geweer. Het doelwit barst uit elkaar. De brokken sissen omlaag m het eikehakhout. Goeie Willem", klinkt het uit de mond van een der omstanders. Waar derend', bewonderend. De scherpschutter knikt voldaan. Als hij de kamer van zijn dubbelloops opent kringelt kruitdamp naar buiten. Een eindje verderop vervolgen andere kleiduiven ongehinderd hun baan. De schoten echoën in het dennenbos op de duinhellingen. Voltreffers of missers wis selen elkaar af. Kleiduivenschieten. Het is een sport die een groeiend aantal beoefenaars telt. Het is ook een fascinerende sport, die een vaste hand, een vlijmscherp oog en een flitsendsnel reactievermogen vereist. Een sport rondom „vliegende schotels". ze in het seizoen elke zondagmiddag en woensdagavond bij skeet- en trepbaan te vinden. Dan vliegen honderden kleidui ven met een snelheid van 70 a 80 kilo meter per uur kris-kras over het met rode vlaggen afgezette schietterrein en knallen de geweren er lustig op los. De arts staat er naast de winkelier, de fabrikant naast de slager en de bouw- vskkcr „We hebben een club waarin onder de leden een fijne geest heerst", zegt de heer W. Verhagen, secretaris van „Het Zwa- nenwater". „We helpen elkaar spontaan waar het maar nodig is. Ruim vier jaar geleden zijn we hier met een stuk of zes man met het kleiduivenschieten begon nen. In korte tijd hadden we er zeven maal zoveel. Van de eigenaar van dit duinterrein hebben we direct veel mede werking ondervonden. Ik mag wel zeggen dat we hier een van de mooiste oefenter reinen hebben in het land". - Vast niet alle leden van de schietver eniging „Het Zwanenwater" in Callants oog kunnen zich schutterskoning noemen. Maar het plezier en de geestdrift waar mee zij het kleiduivenschieten beoefenen lijden daar niet het minst onder. In de duinen van het Zwanenwater zijn gen wanneer ze niet schieten. Op die ma nier kunnen er geen ongelukken gebeu ren". De schietvereniging „Het Zwanenwa ter" is niet aangesloten bij een landelij ke bond van kleiduivenschutters. „We voelen er weinig voor", zegt de heer Ver hagen. „We hebben namelijk niet zulke prettige ervaringen met een landelijke organisatie in deze tak van sport. Wel houden we geregeld wedstrijden met an dere verenigingen en dat gaat altijd in de allerbeste verstandhouding". Wie'het nog niet weet: kleiduiven zijn ge^n duiven van klei. Ze lijken zelfs hele maal niet op vogels. Het zijn schoteltjes van zwart aardewerk met een middellijn van ongeveer tien centimeter. De kleidui ven worden door middel van een soort, katapult, die met de hand bediend wordt of elektrisch werkt, in de gewenste rich ting weggeschoten. Een „pull" (spreek uit poel) is een kleiduif die van de schutter af gaat, een zogenoemde afgaander. Een „mark komt naar de scbutter toe cn heet een inkomer. Op de „skeetbaan staan hou ten torens van waaruit de pulls en marks, respectievelijk links en rechts van de schutter, worden afgeschoten. Wanneer vlak na elkaar een pull en een mark moe ten worden geraakt heet dit een doublette. Vlakbij ons heeft een schutter een aan- suizende kleiduif midden in het „hart" getroffen. De scherven vliegen naar alle kanten. „We zien er scherp op toe dat met het oog op de veiligheid aan de ver eiste voorzorgsmaatregelen voortdurend de hand wordt gehouden", vervolgt de heer Verhagen. „Zo moeten de schutters op hun post hun geweer altijd open dra- zegt de heer Verhagen. De heer Verhagen vertelt verder dat de schietprestaties van elk lid nauwkeu rig worden bijgehouden in een kaartsys teem. De leden zijn verdeeld in vier klas sen naar gelang van hun genoteerde tref fers. Per seizoen schieten de kleiduiven- jagers van „Het Zwanenwater wel zo n 35.000 patronen af. „De handelaren in jachtartikelen heb ben aan ons dan ook een beste klant" Op de skeetbaan bevinden zich in een halve cirkel acht posten. Elke deelnemer moet achtereenvolgens op elke van deze posities het vliegende doelwit proberen te raken. Hiermee wordt het jagen op vliegend wild zoveel mogelijk nagebootst.. Op de trepbaan krijgen de schutters weer andere moeilijkheden voor de loop. Hier spuiten de kleiduiven vrijwel vlak voor hun voeten uit een bunkertje naar buiten. De deelnemers de meesten zijn in het bezit van een jachtakte mogen elk vijfentwintig schoten lossen. Het gaat de artsen niet om een verho ging van hun inkomsten met vijftig per cent maar om een redelijker dagtaak. Dat zegt de Haarlemse arts J. H. H. Munnik, die lid is van de onderhandelingscommis sie van de Nederlandse Vereniging van Huisartsen. „Als wij in onze onderhandelingen met de ziekenfondsen onze zin krijgen bete kent dat toch maar een verhoging yan zeven tot hooguit tien percent, hetgeen in overeenstemming is met de wens van de minister. Alleen willen we daarnaast ook |een redelijke oudedagsvoorziening". Volgens de heer Munnik leven de artsen momenteel in een kwetsbare positie. Zij kunnen rondkomen zolang er niets mis gaat, maar doordat steeds meer artsen het beroep verlaten wordt hun taak steeds zwaarder. „In de laatste twee jaar hebben drie honderd huisartsen hun praktijk neerge legd" zei de woordvoerder, „en het wa ren allen artsen, die nog geen 35 jaar I waren. Doordat er op het ogenblik veel plaatsen bij de overheid zijn en de mo gelijkheid tot specialiseren ook ruim schoots aanwezig is kan men er zeker van zijn dat nog tal van artsen zich er op hebben voorbereid hun huisartsenbe- I staan op te geven als het gesprek met de I ziekenfondsen mislukt". Dokter Munnik stelt dat een arts tegen woordig 3600 ziekenfondspatiënten (parti culiere patiënten en neveninkomsten zijn hierbij omgerekend) moet behandelen voor een redelijke dagtaak volgens de fondsen. De artsen vinden een dergelijk aantal echter te groot. Zij wijzen er op dat het aantal medische consulten stijgt en het aantal ziekteverzuimgevallen hand I over hand toeneemt. De dagtaak wordt bovendien verlengd door de langere tijd die de visites vergen, nu de verkeerspro blemen steeds klemmender worden. Daarom willen de huisartsen hun prak tijk kleiner maken; ze zijn bereid hun te veel aan patiënten aan collega's over te dragen. Nu er echter steeds meer artsen weggaan kan dat niet en zijn de artsen gedwongen tot overwerk. Zij hopen dat een betere betaling en betere sociale voor zieningen de belangstelling voor het be roep groter zullen maken zodat zij van het maken van deze overuren verlost kunnen worden. Aldus dokter Munnik, die een tarief van twaalf gulden voor een visitie niet te hoog acht. „Men moet niet vergeten" zo stelt hij, „dat dat tarief inclusief onderzoek, behandeling en recept is. Aldus u het ver gelijkt met wat een loodgieter of een tv- monteur verdient is het zo gek niet. Tot nu toe waren de tarieven van de Neder landse artsen veel lager dan die van hun buitenlandse collega's" zo besluit hij. (Van onze correspondent) ZAANDAM Het is afgelopen voor Ne- lis Steunebrink. Na vele jaren de onge kroonde kanjerkoning te zijn geweest is hij gisteravond geroyeerd door de hengel sportvereniging Zaanstreek. Vele jaren heeft hij ontelbare bekers in I de wacht gesleept en prijzen gewonnen met vissen, wier maten en gewichten juist even groter waren dan die van zijn con currenten, maar die zouden zijn gekocht in plaats van gevangen. Hoewel het De- stuur van de vereniging geen zeer sterke bewijzen tegen de kanjerkoning kon in brengen stemden de enkele honderden aan wezigen tijdens de buitengewone ledenver gadering toch in met het voorstel Sieune brink te royeren. Een van de sterkste aanwijzingen waar- over men beschikte was een zalm. °le„'l op 18 juli ter meting had aangeboden. Het beest was 54 centimeter lang. „Gevangen in het IJsselrueer" had Nelis gezegd, maar later bleek dat de zalm afkomstig was van de groothandel gebr. Hansen in Enkhuizen, waar hij zich voor prepara- j teur had uitgegeven. Met zijn royement vervliegen ook alle vroegere diploma's en bewijzen van eer. Nelis moet al zijn prijzen, bekers, me dailles en diploma's aan de hengelsport-1 club teruggeven Het bestuur van de niet-erkende alge mene Nederlandse Vereniging yan Werk- nemers in het Personenvervoer (ANVWP) I - heeft deze week de directies van een aantal autobusondernemingen gevraagd haar leden tot de ondernemingsraden toe te laten. Op soortgelijke verzoeken die eerder werden gedaan, werd negatief ge reageerd. Onder meer werden verzoeken gericht tot de directies van de GTW (Doetinchem), NZH (Haarlem), NACO (Alkmaar), NBM (Zeist), NTM Heeren veen), BBA (Breda), Twee Provinciën/ Ragom (Ridderkerk), Citosa (Boskoop) en streekvervoer Walcheren. De schietvereniging „Het Zwanenwa ter" telt om en nabij 75 leden. Uit het gehele land komen ze naar Callants oog om hun geliefde sport te beoefenen. Kleiduivenschutters in actie op de „skeetbaan". Links op de achter grond de hoge toren van waaruit de kleiduiven elektrisch worden weg geschoten. Het bekende Britse zeiljacht „The Sirdar" dat voor een Schotse whis- keyfabrikant een goodwïllvaart door België en Nederland maakt is gisteren in Amsterdam aangekomen. Direct nadat de in 1898 gebouwde boot, waarmee de eigenaar tiental len races won, tegenover het haven gebouw had afgemeerd, werd door de importeur van de Schotse whis key een receptie aan boord gegeven. De ontvangst, die onder meer door de tweede secretaris van de econo mische afdeling van de Britse am bassade, de heer Steven Hughes, werd bijgewoond, kreeg door de aanwezigheid van een Engelse dorpsomroeper in ceremonieel tenue een extra feestelijk karakter. Geref. Kerken Beroepen te Alteveer J. R. Dijkema kand. te Hattum. Aangenomen naar Nijermirdum L. Zui dam kand. te Den Haag, die bedankte voor Kamerik. Beroepen te Harlingen (vac. J. Snel) M. Hamming te Den Helder. Beroepen te Nijverdal (vac. D. Klop penburg) P v. Oosterhoudt te Beekber gen; te Heerde (vac. A. A. Klapwijk) C. v. d. Woude te Dronrijp. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Middelhamis P. Roos te Nij Aangenomen naar Zwijndrecht (2e be roep) G. Leendertse te Drogeham. Als opvolger van prof. dr N. van der Zijpp, overleden in december 1965, is met ingang van 1 januari dr. I. B. Horst be noemd tot buitengewoon hoogleraar in de geschiedenis der doopsgezinden aan de universiteit van Amsterdam. Tweetal te Middelharnis G. Bouw te Eemdijk en P- Roos te Nij kerk; - Tweetal te Naarden M. Baan te Zeist en G. Bouw te Eemsdijk. Beroepen te Leiden B. v. Smeden te Amsterdam-Nieuw-West. Geref. Gemeenten Tweetal te Den Haag-Zuid L. Rijksen te Rotterdam-West en H. Rijksen te Gou- da. Bedankt voor Paterson (U.S.A.) H. Rijk sen te Gouda. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Gameren J. v. Sliedregt te Baam; te Oudega (H.O.) c.a. J. Haanstra te Opende (Gr.); te Harskamp C. Treure te Hasselt; te Krabbendijke (toez.) B. Martel, kand. te Zaandam; te Wageningen (vac. R. C. G. Troelstra) (toez.) W. v. Bruggen te Gorinchem. Bedankt voor Hekelingen B. J. Bannink te Bóomber- gum c.a.; voor Medemblik J. v. 't Kruis te Baardwijk. Beroepen te Wezep A. v. Brummelen te GiessendamNederhardinxveld te Nieuwveen S. Julius te Leusden. Aangenomen naar Oudekerk a. d. IJssel J. v. Sliedregt te Baarn, die bedankte voor Gameren. Bedankt voor Wageningen (vac. R. O. G. Troelstra) (toez.) W. v. Bruggen te Gorin chem. Beroepen te Suameer J. Haanstra te Opende (Gr.). Bedankt voor Reeuwijk (toez.) T. van 't Veld te Den BommeL Chr. Geref. Kerken In het verenigingsgebouw aan de Ples- manweg te Beverwijk heeft de schaak club Weenink gisteren de traditionele propaganda-avond gehouden. Op deze bij eenkomst werden tevens de prijzen uitge reikt aan de winnaars van het afgelo pen schaakseizoen. Voorzitter J. C. Mui yen was teleurgesteld over de geringe belangstelling. Bij de jeugd gingen de prijzen in de hoofdgroep naar: 1. Hans Bijwaard, 2. Arie Roos. Groep B: 1. Leo v.d. Leden, 2. Henk de Lange. Groep C: 1. Ben Smit, 2. Ben Teele. Groep D: 1. Martin v. Zanten; 2. Aart Algra. Zomerwedstrijd: 1. Hans Bijwaard. Snelschaken jeugd: 1. Hans Bijwaard. Hoofdgroep senioren: 1. K. Slings, 2. J. v. Velsen. Afdeling 1: 1. J. Beentjes, 2. J. C. Muiyen. Afdeling II: 1. P. Bras; 2. P. Roos. Afdeling III: 1. F. Koster; 2. W. Schoorl. Afdeling IV: 1. W. Rooymans. In de strijd om de NHSB- beker eindigden J. Beentjes en F. Koster gelijk. L. Henne werd kampioen in de zomer avondcompetitie. J. Meijer won de Wee- nink-beker, ter,wij 1 J. van Velzen winnaar werd bij het snelschaken. De heren D. Duinmeijer, H. van 't Hoff en H. Nijman kregen elk een herinnering, omdat zij 25 jaar of lagner lid van de schaakclub wa ren. Voor de tweede maal in dit zomersei zoen bracht het Rode Kruis-schip „Hen ri Dunant" een bezoek aan Beverwijk. Gistermiddag meerde 't schip in de nieuwe haven af, waar het ligplaats koos nabij de gemeentelijke werkplaats „Palisade". Aan boord bevonden zich 72 patiënten uit Friesland, die een nogal stormachtige reis achter de rug hadden. De passagiers werden verwelkomd door leden van het afdelingsbestuur van het Nederlandse Ro de Kruis. Alle opvarenden kregen een schaaltje fruit aangeboden, terwijl de scheepsbibliotheek bovendien werd aan gevuld met een aantal boekwerken. Op de feestelijk met vlaggen versierde kade gaf de jeugddrumband van Meeresteijn tenslotte een show ten beste, welke ges te door de patiënten eveneens erg werd gewaardeerd. BELGIËLAAN 49 - TELEFOON 10282 LEIDSESTR. 53 - TELEFOON 17964 Onder goede weersomstandigheden werd gistermiddag in Beverwijk de tra ditionele autotocht voor invaliden gehou den. Evenals voorgaande jaren was dit uitstapje waar de meeste gehandicap ten zich al wekenlang op hadden ver heugd weer uitstekend georganiseerd door de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis. Aangezien ruim 30 automobilisten hun voertuig ter beschikking hadden ge steld, was er voor alle 75 passagiers een comfortabele zitplaats. De stoet vertrok vanuit Beverwijk naar Wijk aan Zee, waar de auto's met toe stemming van het PWN door de ongerepte natuur van het Hollandse duinlandschap mochten rijden. Via Castricum, de Eg- monden, het Woud en de Franse Man ar riveerde het grote gezelschap in Bergen, waar in de uitspanning „Duinvermaak werd gepleisterd. Onder het genot van en kele consumpties kwamen daar de tongen goed los. Iedereen was enthousiast over de trip. Hoogst voldaan arriveerden de gehandicapten enkele uren later in Be verwijk, waar de leden van het Rode Kruis en de gastvrije automobilisten nog eens omstandig werden bedankt. Plattelandsvrouwen. De afdeling Be verwijk van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen gaat morgen haar winterseizoen beginnen met een bijeen komst in het gebouw Harmonie aan de Groenelaan. Op deze eerste vergadering spreekt mevr. Broekman-Vriesman over het onderwerp „Wel en wee rond de TV". Tijdens de vergadering op donderdag 13 oktober zal de heer Timmermans aan de hand van dia's vertellen over Lapland en Noorwegen. Vissen. De aquariumvereniging „Ken- nemerland" te Beverwijk opennt volgende week dinsdag het verenigingsseizoen. De heer A. Vester uit Den Haag zal dan een causerie houden over bekende en minder bekende aquariumvissen. Deze bij eenkomst wordt in het gebouw aan de Dommelsingel gehouden. „Kennemerland heeft bovendien nog een kadercursus op het programma staan, evenals een drietal contactavonden. Op de meer populaire bij eenkomsten (10 keer) zal door films en dia's het leven van de vissen worden be licht.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5