Belangrijk telefoonnummer: 02550-5400 Verenigingsnieuws uit de IJmond Onze Najaars collectie is gereed Heemskerkse EHBO-vereniging bij toeval opgericht Ongevallendienst in Veisen steeds paraat Boetes voor bollenhandelaren bij economische politierechter Dansen leren in IJmuiden Ouderavond Zeewijkschool Iets van U bij? bij „SUOMI" Vijfendertig jaar geleden Bergsportavonden in Haarlem Marco Bakker gezinsvorming ROKKEN BLOUSES TRUITJES TWINSETS VESTEN lange PANTALONS v J V Verantwoordelijke WOENSDAG SEPTEMBER 1966 Modern materieel WASAUTOMATEN Velsen-IJmuiden Beverwijk Perfecte uitrusting Bel direct 5400 Examens OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Eerste lessen Lustrumfeest Het komt meermalen voor dat na een aanrijding of een ander ongeval het slachtoffer langer van hulp verstoken blijft dan wenselijk is, omdat ooggetuigen de ongevallendienst later alarmeerden dan nodig zou zijn ge weest. In de meeste gevallen geschiedt dit uit onwetendheid en wordt overigens met de beste bedoelingen eerst een in de omgeving wonende arts gewaarschuwd. Het gevaar bestaat altijd dat deze niet aanwezig is, zodat opnieuw kostbare minuten verloren gaan wanneer daarna de politie met het ongeluk op de hoogte wordt gebracht. Daarom is het eerste gebod bij een ongeluk: onmiddellijk 5400 bellen, eventueel met netnummer 02550. Men krijgt dan de Velsense ongevallendienst aan de lijn, die van het cen trale punt aan de Koningin Wilhelminakade te IJmuiden uit voor een ieder In het gehele IJmondgebied dag en nacht beschikbaar is. Het verdient dus aanbeveling om dit nummer, naast dat van de politie en de brandweer in elke zakagenda aan te tekenen. De taak van de ongevallendienst is, kort gezegd, het optreden bij ongevallen en rampen en het vervoer van zieken per ambulance tussen huis en verpleeginrich ting. Het vakbekwame personeel van de ongevallendienst beschikt voor een doel- AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER dagelijks demonstratie MARKTPLEIN - IJMUIDEN - TEL. 4262 treffende en snelle uitvoering van dit be langrijke werk over het modernste mate rieel. Op het ogenblik behoren hiertoe drie moderne ambulance-wagens. Een z.g. ram penwagen, die speciaal wordt ingericht voor hulpverlening bij ongevallen van zeer ernstige aard, waarbij een groter aanfal mensen is betrokken, is thans wat het interieur betreft in aanbouw bij de ge meentelijke werkplaats aan de Velserduin- weg. Een vierde ambulance-wagen zal be gin volgend jaar in gebruik worden ge steld. De ongevallendienst in Velsen is een treffend voorbeeld van een geslaagde sa menwerking tussen overheid en particulier initiatief. Het rijdend materieel is eigen dom van de gemeente Velsen, die ook zorgt voor het onderhoud van de wagens De bedrijfsuitvoering is evenwel in han den van de gebroeders Kloosterhuis, die in een twintigjarige praktijk hun sporen op het gebied van ziekenvervoer en hulpver lening ruimschoots hebben verdiend. Dank zij de vakkennis van de exploitanten, die ook het personeel selecteren, en het mo derne door de overheid verzorgde mate rieel, beschikt Velsen over een ongeval lendients, die aan alle denkbare situaties het hoofd kan bieden. Er bestaat natuur lijk een hechte samenwerking met de ge meentelijke geneeskundige en gezond heidsdienst, die medisch toezicht uitoefent op het functioneren van de organisatie voorhanden, waarmede onverwijld en uit gebreid eerste hulp kan worden verleend. Hiertoe behoren o.m. volledig ingerichte verbandkoffers, draagbare beademingsap paratuur, instrumenten voor het vrijma ken van luchtwegen, sehepbraneard voor het snel en zonder schokken oplichten van patiënten, apparatuur voor het bestrijden I van shocktoestanden en bloedplasma. Voor optreden tijdens de duisternis zijn de wa- gens voorzien van een verplaatsbare licht installatie. Door middel van de modernste I communicatiemiddelen zoals mobilofoon radiotelefonie staan de ambulances in voortdurende verbinding met de hoofdpost en kan elke gewenste andere aansluiting direct tot stand komen. De voortreffelijke uitrusting kan aan haar doel geheel beantwoorden, doordat de medewerkers van de ongevallendienst I volledig bevoegde verplegers en e.h.b.o.- ers en technisch geschoolde chauffeurs hiermede de nodige training en ervaring I hebben opgedaan en ook overigens ten vol- le berekend zijn voor hun dikwijls moei lijke taak. WOENSDAG 14 SEPTEMBER „De Toorts", Santpoort, 19.45 uur: Le denvergadering Ned. Chr. Vrouwenbond Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek Plein 1945: 19-21.30 uur. DONDERDAG 15 SEPTEMBER Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek Plein 1945: 10-12.30 en 14.30-17.30 u.; uit leenpost IJmuiden-West. bovenzaal „De Brulboei", Kanaalstraat 228c: 16-17.30 uur filiaal Gem. bibliotheek en r.k. bibliotheek in Santpoort-Zuid. Wijkcentrum,, De Duin pan". Willem de Zwijgerlaan: 14.30-17.30 en 19-21.15 uur. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting: spreekuur leidster van 9.30-12 u. in de Willebrordstraat 102, IJmuiden, tel 02550-7715. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. De uitrusting van het rijdend materieel, waarmede de ongevallendienst ieder uur van de dag en de nacht beschikbaar staat, voldoet aan de hoogste eisen. Naast de normale apparatuur voor ziekenver voer is in alle wagens een instrumentarium Natuurlijk hoopt niemand op een inten sief of zelfs maar incidenteel contact met de ongevallendienst. Zonder hier in te I gaan op de vele situaties, waarin men in onze moderne samenleving plotseling eer ste hulp of medische assitentie nodig kan hebben, kan toch wel worden gesteld, dat een ieders verantwoordelijkheid voor schrijft, dat men weet waar en hoe men zich deze zo snel mogelijk kan verschaf fen. Is er een ongeval, bel dan niet eerst I de huisartsen in de omgeving af met alle kansen op een mislukking door afwezig-1 heid, maar kies direct het nummer van de ongevallendienst. Schroom behoeft men van de ongevallendienst is „beter honderd I hierbij niet te hebben want het devies maal voor niets gebeld dan eenmaal te laat!" De ambulance kan in de kortst mogelijke tijd ter plaatse zijn, omüat alle wagens waar die zich ook bevinden voortdurend bereikbaar zijn. Zo kan dus zo snel mogelijk eerste hulp worden ver leend of medische assistentie worden inge roepen in het ziekenhuis. Bij de keuze van dat zipkenhuis zal, mits medisch verant woord, altijd rekening gehouden worden met de voorkeur van patiënt of slachtof fer. Voor het optreden met de ambulance bij ongevallen worden geen kosten in reke ning gebracht. De ongevallendienst is er voor geheel I Velsen; elkeen van Santpoort (zuid) tot Velsen (noord) en van IJmuiden (west) tot in de polder, kan in omstandigheden komen dat snelle hulp noodzakelijk is. I Volg daarom de raad, waarmede wij be gonnen en noteer telefoonnummer 02550- 5400 (in 1967: 15400). WOENSDAG 14 SEPTEMBER Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 16-17.50 uur en 20.45-22 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend van 19-21 uur. R.k. leeszaal. Arendsweg 61, geopend van 15-18 uur. Statenhuis, Velserweg, 20 uur: Lezmg met film en dia's over de Deltawerken. Gebouw „Wijkerbaan", 20 uur: Lezing over zuivelbereiding, voor NVV-Vrouwen- bond, afd. Beverwijk. DONDERDAG 15 SEPTEMBER Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 uur en 20.15-21.30 uur. R.k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10-13 uur. UTRECHT, De heer H. J. Vreeman uit Utrecht is in Utrecht gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwe tenschappen op het proefschrift „Per meability of thin phospholipid films" (de doorlaatbaarheid van dunne fosfolipide filmen). Promotor was prof. dr. J. Th. G. Over- beek, gewoon hoogleraar in de fysische scheikunde. De heer A. van Silfhout uit Amsterdam is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op het proef schrift „Dispersion forces between ma croscopic objects" (dispersiekrachten tus sen macroscopische objecten). Promotor was prof. dr. J. Th. G. Overbeek. ENORME KEUZE IN Dames Maar ook JAPON- en BLOUSESTOFFEN KOMT U EENS KIJKEN 60 jaar ervaring is uw beste waarborg De economische politierechter in Haar lem heeft gisteren een bloembollenhandel uit Hillegora veroordeeld tot een onvoor waardelijke boete van vijfhonderd gulden en een voorwaardelijke boete van dezelf de grootte, met twee jaar proeftijd. Vo rig jaar september voerde de firma 23.000 irisbollen uit naar West-Duitsland terwijl op de facturen een grotere maat werd aangegeven dan de werkelijke maat van de bollen. Een der Lrmanten voerde voor de po litierechter aan dat de bollen gekrompen waren bij een behandeling voordat zij werden verpakt. De officier van justitie legde uit dat op de factuur de maat moet staan die de bollen hebben op het mo ment, dat zij worden uitgevoerd. Voor het eerste feit, het versturen van een kleinere maat dan aangegeven, eiste de officier van justitie vijfhonderd gul den boete. Voor het vermelden van deze onjuiste maat op de facturen werd vijf honderd gulden voorwaardelijk geëist. De politierechter veroordeelde de firma conform de eis. Voor het uitvoeren van gladiolenboilen naar Malta beneden de minium export prijs werd een n.v. uit Hillegom tot een boete van driehonderd gulden veroor deeld. Een vertegenwoordiger van de n.v. vertelde de politierechter dat het de eer ste keer was dat de n.v. bollen exporteer- da naar Malta en dat zij niet precies op de hoogte was geweest met de prijzen. De eis van de officier van justitie was vijf honderd gulden boete, de politierechter deed er tweehonderd gulden af. Een vennootschap onder firma uit de gemeente Haarlemmermeer kreeg twee boetes van elk honderd gulden. In het teeltjaar 1964-'65 had men narcissenbol- len geteeld zonder dat er opgave over hel terrein aan de Planteziektekundige dienst waS gedaan. Vervolgens bezat de 'firma geen vergunning van het Landbouwschap om de narcissen te verhandelen. De of ficier van justitie had voor de eerste overtreding honderd gulden boete, en voor de tweede overtreding honderdvijf tig gulden geëist. Kennemer ?"T.v Lange Nieuwstraat/Marktplein - IJmuiden - Centr. Galerij Corner - Tel. 5205 Het consulaat Kennemerland van de sectie Holland van de „Oesterreichischer Alpenverein" heeft een boeiend winterpro- grajnma samengesteld. De volgende avon den zullen dit seizoen worden gehouden in het gebouw Vestestraat 1 in Haarlem; 11 oktober: lezing over de Dachstein met zijn omgeving door Karl Palat uit Wuns- torf. 1 december: dia- en filmavond over de opening van de „Wangenitzseehütte". 11 januari: vertoning van dia's over de Dolomieten door de heer G. F. Aal uit Am sterdam. 2 februari: vertoning van films van het Zwitsers Verkeersbureau. 8 maart: dia-avond door de heer D. van der Velde uit Amsterdam. Wolfgang Axt uit St. Johann zal in april een lezing houden over bergavonturen in de Kaukasus. „Periculum in mora" (In uitstel schuilt gevaar)waren de woorden van de Heemskerkse arts dr. Yp- ma, toen hier vijfendertig jaar ge leden door hem en mejuffrouw M. Taams de Heemskerkse EHBO- vereniging „P.I.M." werd opge richt. „Eigenlijk is het allemaal een beetje toevallig gegaan", vertrouw de de thans 76-jarige mejuffrouw Taams ons toe naar aanleiding van de vraag, hoe deze oprichting des tijds tot stand is gekomen. Zij was toen namelijk nog onderwij zeres aan de Bachschool, om daar naast haar vrije tijd voor een groot deel aan het leiden van een meisjes vereniging te besteden. Mejuffrouw Taams had hiervoor een vast program ma samengesteld, waar zij echter na enige tijd wel eens wat variatie in wenste aan te brengen. Zij kwam daarbij op het idee de meisjes de be ginselen van de anatomie te gaan ver klaren, bij welke lessen zij hoopte een arts te kunnen inschakelen. Zij zocht hiervoor contact met dr. Ypma, die echter in eerste instantie weinig en thousiasme voor dit plan wist op te brengen. „Wat moet je zulke blagen nu gaan vertellen?", voerde hij aan. Mejuffrouw Taams liet zich echter niet spoedig uit het veld slaan en na enig aandringen wist zij dr. Ypma uit eindelijk toch voor een serie lezingen te strikken. Eenmaal gestart werd hij zelf spoedig weinig minder enthousiast voor deze lessen en hij stelde mejuf frouw Taams dan ook voor hier voor de meisjes een EHBO-cursus aan te verbinden. Er werden enige inlichtin- JS.ONINGSPLEIN M TELEFOON 4*86 In de geheel gemoderniseerde zaal van „Du Commerce" aan het Markt plein in IJmuiden, heeft de Dansaca- demie Jansen uit Rotterdam inmiddels weer een aanvang gemaakt met de nieuwe cursussen. Hiervoor hebben de lesprogramma's een vernieuwing on dergaan, zodat thans niet alleen de mo derne en Zuidamerikaanse dansen wor den ondei wezen, maar ook de beat, waar de laatste tijd zulk een grote belangstelling voor is. De cursisten kunnen het geleerde elke zondag, op de wekelijkse dans avonden in praktijk brengen. Hiervoor is niet alleen introductie toegestaan, maar de leerlingen kunnen ook hun lievelingsplaten meebrengen. Voorts geeft de academie danslessen voor verloofden en gehuwden, terwijl er voor scholieren zaterdagmiddag-clubs worden georganiseerd. Behalve dans- onderwijs, zal hier tevens aandacht worden g< schonken aan omgangsvor men. gen ingewonnen en nadat ook het Oran je Kruis de nodige gegevens had ver strekt, werd in het najaar van 1931 de EHBO-vereniging „P.I.M." offi cieel opgericht. En nadat met de nodi ge moeite enig verbandmateriaal en een aantal spalken bij elkaar waren „gescharreld", kon met de eerste les sen een begin worden gemaakt. Deze werden gegeven in het voor malige schoolgebouw aan de Maere- laan, waar thans de ARFA is geves tigd. De met veel moeite verkregen vergunning om hier te mogen verblij ven werd tlankbaar geaccepteerd, want ook in die lijd waren de lokaliteiten tamelijk schaars. Inmiddels was aan de oprichting van de EHBO-vereniging „P.I.M." de nodige ruchtbaarheid gegeven, zo dat zich al spoedig de eerste enthou siaste jongelingen kwamen melden met het verzoek, eveneens als lid te worden toegelaten. Dit bracht vijfen dertig jaar geleden echter wel de no dige complicaties met zich mee, om dat het toen nog maar nauwelijks toe laatbaar werd geacht jongens en meis jes in één lokaal onder te brengen. Gezamenlijk EHBO-lessen werden dus helemaal gezien als „uit den boze In de hal van de Zeewijkschool wordt dinsdag 20 september, 's avonds om acht uur de jaarlijkse huishoudelijke vergadering van oe oudercommissie gehouden. Na behandeling van de agenda volgt de vertoning van een aan tal films, dat diverse schoolreisjes en andere ftestelijke gebeurtenissen in herinnering brengt, waarna de ouders in de gelegenheid worden gesteld on derling over bepaalde schoolzaken te discussiëren. Vandaar dat het nog ruim twee jaar heeft geduurd, alvorens ook het sterke geslacht als lid werd geaccepteerd. De vereniging groeide langzaam, maar zeker. Door middel van enige lo terijen werd een bescheiden financiële basis gelegd en de EHBO-lessen wer den in 1940 uitgebreid met een cursus voor luchtbescherming. De buitenoefe ningen werden hiervoor meermalen ge houden op „het hoge walletje een pittoresk stukje grond. waar inmid dels de ambtswoning van burgemees ter Nielen op is verrezen. Waar dit nodig was werd hulp verleend en ver der heeft de vereniging de oorlog vrijwel ongeschonden kunnen overle ven. Onder leiding van de heer J. C. J. Schuchart zette de groei zich voort, al heeft het dan ook dikwijls bijzonder veel moeite gekost om alles draaiende te houden. Vooral de laatste jaren is er van een verheugende ledenaanwas sprake geweest. De huidige voorzitter, de heer P. Monsma, die in Amsterdam en Rotterdam de nodige ervaring met het EHBO-werk heeft opgedaan, stuwt „P.I.M." nog voortdurend in opwaartse richting, hierbij door de overige be stuursleden enthousiast geassisteerd. „Onze hulp is velerlei," aldus de heer Monsma, „zodat wij altijd aanwe zig zijn bij zaal- en veldsportwedstrij- den, evenals bij wandelmarsen en wiel rennen". Ook is hij buitengewoon tevre den over de medewerking, welke van het Heemskerkse gemeentebestuur en de bevolking wordt ondervonden. Bo vendien acht hij de samenwerking met de Heemskerkse artsen in het bij zonder arts-docent C. J. Nielen en de EHBO-verenigingen uit de omgeving waarlijk voorbeeldig. Niet minder ver heugd is de voorzitter over het feit, dat de vereniging bij haar jubileum over modern -lesmateriaal zal kunnen beschikken. Op onze vraag hoe de heer Monsma de toekomst ziet, antwoordde hij: „Ik ben natuurlijk geen helderziende, maar als wij onze voornemens kun nen realiseren, zal de E.H.B.O.-vereni ging bij het achtste lustrum over on geveer honderdzestig leden beschikken. Vanzelfsprekend doen wij ons best leden en cursisten de beste opleiding te geven, welke op dit gebied mogelijk is. Het is immers in dit overvolle IJmondgebied steeds meer noodzaak bij verkeers- en andere ongevallen een parate E.H.B.O. bij de hand te heb ben. Wat door mejuffrouw Taams een maal is begonnen trachten wij dan ook voort te zetten, met als devies „Eerste hulp zij goede hulp", dus re gelmatig oefenenen, met gedegen on derwijs en het beste materiaal". Het zevende lustrumfeest zal zater dag 17 september worden ingezet met E.II.B.O.-wedstrijden in het jeugdge- bouw aan de Ten Katestraat, die om kwart voor twee een aanvang nemen. Vervolgens is er van vijf tot zes uur receptie in hetzelfde gebouw, waar des avonds om kwart voor acht ook de feestelijke bijeenkomst begint. Hier zul len onder meer de diploma's aan de nieuw geslaagde cursisten worden uit gereikt. Bij de Velsense politie zijn de volgen de voorwerpen als gevonden aangege ven: aktentas, damesportemonne met foto's, étui met pennen, koffer, Vlie gende Hollander, hond, portemonnee met geld en sleutel, ring, herenhorlo ge, kindervestje, armbandje, kinder- jack, bruine plastic portemonnee rub berbal, autoped, twee rozenkransen, badtas met handdoek, regenbroek, ring met vier sleutels, wit babyschoen tje, portemonnee met geld en pasfoto's, herensportkleding, mandje, sleutel, jongenstrui, jongens jasje, rozenkrans, handtas met kaarten, bedelarmbandje, bruin kinderschoentje, poppenwagentje, herenbril, sjaal, zwembroek, twee bankbiljetten, zakradio, twee sleutel tjes aan hanger, hondje met groene halsband, herenregenjas, ring met twee sleutels, werkbroek in doos, me daillon, kinderportemonnee, wieldop van Chevrolet, bromfietsplaatje, vul- pen, kinderschoen, rechter hand schoen. trouwring met inscriptie, schroevedraaier, aktentas met schoe nen en kleding, twee handdoeken en drie zwembroeken, meisjesvest, ketting met hanger, damesbril. De viering van het vijfentwintigjarig bestaan van de atletiekvereniging „SUOMI" wordt zaterdag 24 septem ber voortgezet met een feestavond in café-restaurant C. de Boer aan de Voorstraat in Wijk aan Zee. Voor deze avond hééft het oud-lid Marco (Jaap) Bakker zijn medewerking reeds toe gezegd, terwijl het programma verdei door eigen leden zal worden verzorgd. De verdere attracties bestaan uit het optreden van de conferencier Kees de Ruiter, de verkiezing van een Miss- SUOMI". een onderling song-festival en een bal, waarvoor de dansmuziek door „De Gedicks" zal worden ver zorgd. De spreek- en verkoopuren van de I.S.V.G. (Interkerkelijke Stichting ter bevordering van Verantwoorde Gezins vorming) zijn als volgt vastgesteld: Voor IJmond-Noord: Polikliniek Beecksanglaan, Beverwijk, elke derde woensdag van de maand, van 19.30 tot 20.30 uur. Voor IJmond-Zuid: Antonius Zieken huis, IJmuiden, eike vierde donderdag van de maand, van 19.30 tot 20.30 uur. De stichting beoogt een verantwoor de gezinsvorming, waarover op de spreekuren door deskundigen alle ge wenste voorlichting wordt gegeven. Voorts worden betrouwbare en medisch verantwoorde middelen verkocht. De secretaris van de stichting, de heer J. Stam, Siriusstraat 16, IJmuiden (tele foon 02550-7712) verstrekt desgewenst een folder met alle inlichtingen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7