wiel Geschenk van Culturele Raad wordt in Dalfsen bespot NIEUWS IN HET KORT Veel deining om bronzen plastiek „Groot Proefpoppen registreren botsingen MEDICIJNEN KUNNEN VERKEER HINDEREN Nieuws op de automarkt GRONINGEN ET "lëUenka y Voorlichting aan artsen dè jas DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1966 13 ANALYSE Poppen vangen de schok op en registreren de botsing nauwkeurig. Slankmakend en perfect-select gesneden. Uiterst comfortabel. Een meesterwerk van snit en stof. Geen schik Bespotting V oorlichting Aldus het hoofdstuk Verkeersveiligheid en Geneeskunde in de pas uitgekomen beleidtnota van het Verbond voor Veilig Verkeer, waaraan wij dit artikel ontlenen. Vermindering van rijvaardigheid kan in principe onder meer op de volgende vier wijzen plaats hebben: door het gebruik van alcohol door het gebruiken van geneesmiddelen door vermoeidheid, zorgen, problemen, ziekten, ruzie thuis door accidentele vergiftigingen. Er kan geen twijfel meer over bestaan, dat gebruik van alcohol de rijvaardigheid vermindert. Het zou echter onverstandig zijn gezien de sociale functie die alcohol in de samenleving vervult een absolute abstinentie te eisen. Maar men kan wel verlangen dat niemand met meer dan een bepaald alcoholpromillage achter het stuur gaat zitten. Een verplichtstelling van de bloedproef zou een efficiënte controle hierop mogelijk maken. Het staat tevens vast, dat het gebruik van een aantal geneesmiddelen zich moeilijk laat rijmen met veilig ver keer. Het is echter vrijwel onmogelijk om door experi menteel onderzoek een inzicht te krijgen, in wat er wer kelijk bij verkeersdeelneming zal gebeuren. Hoogstens verkrijgt men enige gegevens, over wat de proefpersoon kan doen als hij een motorvoertuig bestuurt, maar niet wat hij zal doen, als hij ongecontroleerd achter het stuur zit. Een analyse van verkeersongelukken, overtredingen zal hier de statistische gegevens moeten verschaffen, die nodig zijn om een beslissing te nemen. Daarnaast zal men er naar moeten streven dat ieder geregistreerd, verpakt ge neesmiddel een waarschuwing dient te bevatten, indien het gebruik ervan de rijvaardigheid aantast. Speciaal voor de arts doemen hier een aantal problemen op. Hij dient te weten welk geneesmiddel gevaar voor de rijvaardigheid oplevert, waarbij dan weer de dosering een rol speelt. Het beste zou natuurlijk zijn, als hij de betrokken pa tiënt het rijden verbiedt. Er zal een manier moeten worden gevonden, om alle artsen zoveel mogelijk te informeren, waarbij voortduren de en uniforme voorlichting nodig zal zijn. Allereerst is het daarom nodig dat er gegevens beschik baar komen over de samenhang van geneeskunde en ver- Van 19 tot 29 oktober zal in het Londense Earls Court de London Motor Show worden gehouden; een tentoon stelling waarop zeventig autofabrieken hun personen wagens exposeren. Voor buitenlanders is de toegang vrij op vertoon van paspoort. Ruim vijftig percent van het Nederlandse autopark is afkomstig uit Duitsland. Franse merken komen op de tweede plaats. Het totale wagenpark tel thans anderhalf miljoen auto's. Philips heeft een autoradio uitgebracht met een auto matische volumeregelaar, die de zwakkere zenders even sterk laat doorkomen als de overige. De weergave is af gestemd op de akoestiek binnen de auto. Voortaan wordt niet meer gesproken van veiligheids gordel, maar van „autogordel", aldus een besluit van de leveranciers na overleg met verkeersorganisaties en het RAI-TNO-instituut. Bij de Nederlandse Fina-pompen zal nu ook superdiesel te krijgen zijn; een hoogwaardige dieselolie waaraan een nieuwe dope is toegevoegd. Motoren die van dieselolie overschakelen op superdiesel hebben geen nieuwe afstel ling nodig. Het Oostduitse merk Wartburg is met een nieuw model uitgekomen: de Wartburg 1000. De wagen heeft in vergelijking met zijn voorganger, een modern uiterlijk gekregen, met een aantal opmerkelijke details, zoals de mogelijkheid de koplampen af te stellen door middel van twee kleine handels. De drie cilinder, tweetaktmotor bezit een inhoud van 991 cc. Het vermogen bedraagt 50 Sae-pk bij 4200 t.p.m. De wagen bezit een vier-versnellingsbak, onaf hankelijke wielophanging en een gesloten koel systeem. Opgegeven maximumsnelheid: 130 kilometer per uur. Gemiddelde verbruik, volgens de fabriek, 1:11,5. Prijs: f 5.750, model De Luxe: f 6.250. De nieuwe Rekord-modellen van Opel vertonen meer dan ooit een Amerikaanse inslag. De Rekord 1967 bezit een hellende voorruit, een laag en breed radiateurscherm, een gebogen flanklijn en een dak lijn die vloeiend in het kofferdeksel overgaat. De vering achter is verbeterd door geleide-armen en schroefveren. Samen met de vergroting van de carrosserie, heeft men de spoorbreedte voor en achter vergroot. In het interieur heeft men het dashboard en het verdiepte stuurwiel van een stootkussen voorzien. De motorenreeks van Opel omvat thans onder meer een zes cilinder van 2,2 liter met bovenliggende nokkenas met een vermogen van 108 pk bij 5200 t.p.m. Glas komt nu ook uit met een sport „fast back"- model; het is een variant op de modellen 1004 en 1304, respectievelijk met veertig en zestig pk-motor. De achterdeur kan in zijn geheel naar boven worden geklapt. Eventueel kan de achterbank worden ver wijderd om meer bagageruimte te krijgen. Uit de voorliefde van het Duitse publiek naar de vloeien de carrosserie van de Kadett en de eveneens vloeiende lijnen van de Fiat 850 coupé valt wellicht de voorzichtige conclusie te trekken, dat men in de Bondsrepubliek meer nadruk gaat leggen op het uiterlijk van de auto. Slechts Mercedes zag een totale toeneming van de ver koop. Speciaal de vraag naar de dure Mercedes 300 steeg. M*fMMHMMM*AA#%A#MMWM\JUl/W\A/M\/UW\#M\AAJ»AA#M»AAfMMUVMWMU*AAAJW\AAAAA#WVUMMU» Een volkomen lichamelijke en geestelijke gezondheid is in het huidige verkeer voor de bestuurder van een motorvoertuig (en eigenlijk ook van de fietseen eerste vereiste. Van deze bestuurders zal men dan ook kunnen eisen, dat zij alles nalaten, dat hun rijvaardigheid in nega tieve zin beïnvloedt. Sfinx en.... applaus. Poppen vangen in de laboratoria van General Motors de schokken op, die een mens nooit zou kunnen verdragen. Op een „stootslede" die een versnellingsfactor heeft, gelijk aan veertig maal de zwaartekracht, razen zij de proefbotsing tegemoet. De meters in hoofd en leden van de poppen registreren nauwkeurig de verschijnselen die zich bij der gelijke botsingen voordoen, came ra's leggen het verloop van de bot sing vast. In de laboratoria is het zodoende mogelijk gebleken, in aansluiting op de proeven in de buitenlucht, ge gevens te verzamelen over de ge compliceerde verschijnselen en de uitwerking daarvan op mens en auto bij botsingen met verschillen de snelheden. Niet alleen bij General Motors, maar bij de meeste Amerikaanse autofabrieken is men de laatste tijd druk doende de Amerikaanse auto eens op haar veiligheidsaspecten te onderzoeken. De openbare discus sie die velen over dit onderwerp heeft beziggehouden en de eisen die de Amerikaanse overheid ten slotte ten aanzien van de veilig heid van de auto stelde, hebben dit onderzoek krachtig gestimuleerd. Het vreemde is, dat de fabrieken nu ook meer en meer de gegevens publiceren die dergelijke onderzoe ken opleveren. Of dit uiteindelijk zal resulteren in het veiliger wor den van de Amerikaanse auto, blijft een vraag zolang de koper zoals dat in het verleden is gebleken meer belangstelling toont voor chroom dan voor veiligheid. In ieder geval heeft de Ameri kaanse autobouwer in de toekomst rekening te houden met de onge veer zeventien veiligheidspunten, die de overheid heeft opgesteld. Enkele voorbeelden: een dubbel remsysteem voor alle voertuigen boven de tien ton, beschermende bekleding van dashboard en stuur wiel, een stuurkolom die in staat is schokken op te vangen. Zonnewijzer..veel mooier. DALFSEN. De Culturele Raad voor Overijssel lanceerde enkele jaren geleden zijn plan om in het gewest een „Beeldenroute" te schep pen. Sindsdien zijn, via rechtstreekse bemiddeling van de raad, twee kunstwerken aangeschaft: in Zwolle prijkt een afgietsel van Rodin's „Adam", terwijl in Dalfsen een bronzen plastiek van de Italiaan Mario Negri is gearriveerd. Deze plastiek, „Groot Paar" geheten, werd tijdelijk neergezet in de hal van het gemeentehuis, maar zal in de toekomst het plein vóór het gemeentehuis gaan sieren. „Groot Paar" moet, naar de mening van de Beeldenroutiers, worden be schouwd als 'n kunstwerk van internatio nale betekenis. Het werd door aankoop verworven nadat het op een expositie in het Rotterdamse museum Boymans-Van Beuningen was getoond. De hoge kunst waarde en de daarmee corresponderende koopsom zullen ongetwijfeld aanleiding hebben gegeven de plaats van de plastiek langs de geprojecteerde route met zorg te kiezen. De keuze viel op het dorp Dalfsen en aangenomen mag worden, dat de Cuture- le Raad de gemeente Dalfsen daarmee een plezier heeft willen doem. Uiteindelijk gebeurt het niet iedere dag, dat een ge meente met een kunstwerk wordt ver rast. Mocht evenwel de Culturele Raad heb ben verwacht, dat zijn royale gebaar in Dalfsen met gejuich zou zijn beloond, dan is hij tot dusver in die verwachting be drogen uitgekomen. Tot op dit ogenblik namelijk is er in Dalfsen over „Groot Paar" nog geen goed woord gesproken. Wel kan worden vastgesteld, dat na de komst van de plastiek de moderne kunst zo langzamerhand tot gespreksstof is ge promoveerd. Er wordt regelmatig over „Groot Paar" gepraat en op zichzelf is dat een niet te verwaarlozen winstpunt. Het is alleen jammer, dat de discussies tot dusver uitsluitend negatief gericht zijn gebleven. In de vergaderingen van de Dalfser ge meenteraad is „Groot Paar" in de ver streken maanden keer op keer ten tone le gevoerd en bij al die gelegenheden kon worden vastgesteld, dat het bestuur dei- gemeente niet bijster in zijn schik is met het geschenk, dat dankzij de Culturele Raad zo onverwacht uit de lucht is ko men vallen. Een gegeven paard kijkt men niet in de mond en in dezelfde lijn doorredene rend: een gegeven beeld dient men niet al te hardvochtig te beoordelen. Zo onge veer dacht de Dalfser raad toen enkele maanden geleden de burgemeester mede deling deed van het plan van de Culture le Raad om in Dalfsen een beeld te plaat sen. „Wat voor beeld?" wilden de raadsle den weten. „Een bronzen plastiek", antwoordde de burgemeester en hij liet een plaatje zien uit de Boymans-katalogus. De raadsleden haalden de schouders op. „Een modern ding, waarvan je niet eens kunt zien wat het voorstelt". „Groot Paar", werd aldus schouder ophalend geaccepteerd. De vroede vade ren van Dalfsen deden er verder het zwij gen toe vermoedelijk omdat de komst van de moderne kunst naar Dalf sen niet gepaard zou gaan met het bren gen van een gemeentelijk financieel offer. Maar ziet: de ietwat onverschillige hou ding van de Dalfser raad verdween toen de kunst-aap iets verder uit de mouw kwam. Voor rekening van de gemeente zou een voetstuk aangeschaft moeten wor den Bovendien zouden de verzekerings penningen door de gemeente moeten wor den betaald. „Nee," zei de raad. „Laat 't beeld maar wegblijven". Pas na enige aandrang van de burge meester werd dit volledige nee veranderd in een gedeeltelijk nee. Het beeldjmocht komen en mocht op een gemeentelijke sokkel worden neergezet. Maar voor een verzekering tegen diefstal en beschadiging voelde de raad niets. Er is sindsdien weer enige tijd ver lopen. De bronzen plastiek is gearri veerd en in de hal van het gemeente huis opgesteld. Telkenmale als de raad vergadert worden de leden ermee ge confronteerd. en wordt hun gevoel van „moet dat nou in Dalfsen" versterkt. Geen wonder dan ook, dat „Groot Paar" regelmatig in de besprekingen te voorschijn komt in ironische opmerkingen en vragen. Toen aan nieuwe wegen namen ge geven moesten worden werd vanuit de raad sarcastisch de naam „Groot Paar"- weg voorgesteld. Toen een ijver am bachtsman ter plaatse het gemeentebe stuur een model van een handgesmede zonnewijzer aanbood lieten enkele raads leden duidelijk blijken met dit geschenk méér in hun sas te zijn dan met de bronzen plastiek van de Italiaanse mees ter Negri. Wat in de raad wordt gezegd blijft in Dalfsen niet onbekend. Dat gold ook voor de opmerkingen over „Groot Paar". Zo is langzaam maar zeker „het kunstwerk van internationale betekenis" in Dalfsen aan de algemene bespotting ten prooi ge vallen. Onbekenden plaatsten deze week op de stoep van het gemeentehuis twee praalwa gen-sfinxen, Eén ervan droeg een kreupel- rijm, gericht aan de heren raadsleden: „Wij zijn behoorlijk groot en vormen een paar door de ouderdom wat schimmelig wel iswaar maar u begrijpt, mijne heren, hetgeen wij beogen: het aanzien van Dalfsen „kunstzinnig" verhogen de Dalfsenaren zullen onze vorm zeker waarderen daarom kunt u beter ons als „Groot Paar" accepteren". Toen de raadsleden hiervan kennis na men gingen zij spontaan over tot het uit brengen van een applaus! Binnen niet al te lange tijd zal de bron zen plastiek van Negri onbeschermd op het plein voor het gemeentehuis staan. Zal het daar, na alle commentaren, veilig staan? Zal er voldoende respect voor het kunstwerk worden opgebracht om het rus tig op zijn sokkel te laten rusten? De tijd zal het antwoord geven. De tijd ook zal leren of de Culturele Raad in zijn begrijpelijk enthousiasme in Dalfsen niet al te voortvarend is opgetreden. Mogelijk is vanuit een Ivoren-toren-gedachte te simpel gehandeld in de geest van: „Hier heb je een beeld en wees er blij mee." In Dalfsen heeft het duidelijk aan goede voorlichting ontbroken, ook bij het gemeentebestuur. Groot Paar.moet dat nu? Volgens de plannen van de Culture! Raad zullen nog meer gemeenten in d „Beeldenroute" worden opgenomen. Ge zien de ervaringen in Dalfsen lijkt het ge wenst in komende gevallen juist aan di voorlichting (tevoren) meer aandacht t besteden. Het moet toch immers de be doeling zijn, dat de reeks van kunstwer ken in de gemeenten zélf als waardevo bezit volledig zal worden geaccepteerd. Z ver is het in Dalfsen nog niet. En zoi nu Dalfsen veel verschillen van ander gemeenten?

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13