Militair bewind in Indonesië wekt steeds meer weerstanden Positie van Soekarno zaak van heftige controverse Nog een aanklacht tegen Blaricums burgemeester journaal Voor Oldenzaalse drieling thuis geen plaats alle Hofnar produkten, uitsluitend tabak! KAMPERMAN Prof. Brandt overleden Zwaardere opleiding voor verplegenden Stevige' schoenen voor najaar '66 is Militair eerbetoon op prinsjesdag Haarlak-spuitbus niet gevaarlijk, Regeringsbijdrage voor Auschwitz-monument DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1966 Wij presenteren u onze bontcollectie 1966-1967 Onzekerheden VERTROUWD VAKKUNDIG - VOORDELIG Oosterse tapijten Aziatische kunstnijverheid Zijlstraat 59 Haarlem. Tel. 21376 Vanaf vrijdag 16 september 1966 ook gevestigd te HEEMSTEDE - BINNENWEG 1 A Kerkelijk nieuws 10 Stuks 1.90 20 Stuks3.80 Wmmm WM jf Het verbruiksartikel „schoen" heeft zich de laatste tien jaar ont wikkeld tot een volwassen mode artikel, hoorden we gisteren tijdens een inleiding voorafgaande aan een schoenenshow in het Amsterdamse Apollo-paviljoen. Het was een show van het Mode centrum voor schoen- en leder branche, waarbij aangesloten zijn de Organisatie van Lederimpor teurs, lederfabrikanten, fabrikan ten van en detaillisten in schoeisel. We mogen dus gerust zeggen, dat deze show representatief is voor de collecties zoals die deze winter te verwachten zijn in de winkels. 2ULSTRAAT 97 HAARLEM BRILLEN SPECIALIST zegt kappersarts Examens (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) DJAKARTA „Hoewel de huidige re gering Indonesië heeft behoed voor een catastrofale opneming binnen de invloed sfeer van Peking, moet niet uit het oog verloren worden dat wij nu in feite nog te maken hebben met een vorm van mi litaire dictatuur". Dit is de mening van een onlangs in vrijheid gestelde ex- poli tieke gevangene. Zijn opvatting wordt ge deeld door een steeds groter wordende groep Indonesiërs, die zich doorgaans weinig gelegen laat liggen aan pro- Soe karno sentimenten. Deze toenemende critiek is een van de problemen waarvoor de regering van ge neraal Soeharto nog geen bevredigende oplossing heeft gevonden en waarvoor men in bepaalde regeringskringen zeer gevoelig is geworden. Van Indonesië's 27 ministers zijn er der tien afkomstig uit de strijdkrachten. Van de 23 gouverneurs zijn er twintig militai ren. Van de twintig secretarissen-gene raal zijn er negen burgers en elf militai ren. Alleen onder de directeuren-generaal is de verhouding omgekeerd: veertig bur gers en 23 militairen. Een schatting stelt het aantal militai ren in het administratieve apparaat van de rang van regent af naar beneden op 85 percent. Ook onder de ambassa deurs is het aantal vertegenwoordigers van de strijdkrachten groot. Opmerkelijk is dat dit vooral het geval is met de pos ten in omringende landen: Japan, Austra lië, en een aantal kleinere Aziatische landen. In Djakarta wordt er in bevoegde krin gen op gewezen dat deze ontwikkeling niet in de eerste plaats het gevolg is van een doelbewust beleid, maar van een groot tekort aan een civiel kader. Men meent te weten dat de benoeming van nieuwe ambassadeurs, met name in Ne derland en de Verenigde Staten, waar Djakarta bij voorkeur geen militairen wil plaatsén, om deze reden wordt ver traagd. Een tweede factor bij de beoordeling van het grote aantal militairen in het binnenlands bestuur is dat de betrokken politieke partijen het vaak niet eens kun nen worden over een kandidaat en dan een compromis vinden in een vertegen woordiger van het leger. De regering-Soeharto heeft bovendien Waaronder verrassend jonge, modellen tegen zeer aantrekkelijke prijzen. Een bezoek aan onze zaak verplicht u tot niets. Ruime parkeergelegenheid. Bontspecialisten Wagenwegll,Haarlem,Tfn 12924 .Lid Stichting Bontwaarborg. Generaal Nasoetion rekening te houden met een andere kwes tie, die ook in het verleden een explosie ve rol heeft gespeeld en nu opnieuw de kop begint op te steken: de verhouding tussen Java en de buitengewesten in het algemeen, en die tussen Java en Suma tra in het bijionder. Een van de interessante details van de huidige situatie in Indonesië is dat de op positie tegen president Soekarno vooral wordt gevoerd door Sumatranen. Onder hen bevinden zich, onder andere, dr. Mo hammed Hatta, minister Adam Malik, generaal Nasoetion, en een aantal leiders van de militante studentenorganisatie KAMI, zoals Cosmas Batoebara. President Soekarno zou bij de samen stelling van het huidige kabinet tegen ge neraal Soeharto hebben uitgeroepen: „wil je dit land regeren met zestig miljoen Javanen of met tien miljoen Bataks (Su matranen)?". Deze tegenstelling zou een verklaring kunnen geven voor de plotselinge obscu riteit van generaal Nasoetion, die na de mislukte staatsgreeop van dertig septem ber 1965 nog een van de nationale helden was en vervolgens door de president werd ontslagen als minister van Defensie. Ge neraal Nasoetion is nu als voorzitter van het Volkscongres een generaal zonder le ger of macht. Zijn naam wordt bijna niet meer genoemd. Wat heeft zich afgespeeld? Goed ingelichte waarnemers van Dja karta's politieke intriges melden dat er zeer waarschijnlijk een conflict is ge weest tussen de generaals Soeharto en Nasoetion. Dit conflict zou omstreeks mei dit jaar zijn hoogtepunt hebben bereikt. Generaal Nasoetion zou zich daarbij voor stander hebben betoond van een snelle uitschakeling van president Soekarno als staatshoofd. Generaal Soeharto zou zich daartegen hebben verzet. Maar dezelfde politieke tinnengieters I stonden met hun mond vól tanden toen generaal Soeharto enkele weken geleden op een feestelijke bijeenkomst verscheen len huize van Soekarno's eerste echtgeno te, Fatmawati, waar onder meer aanwezig waren dr. Hatta, Sjafroeddin, Mohammed Natsir en dr. Roem. Bij al deze onzekerheden blijft een ze kerheid. Hoewel de huidige regering, en met name minister van Buitenlandse Za ken, Adam Malik, zich weinig aantrekt van president Soekarno, heeft zij nog geen overeenstemming bereikt over rol en po sitie van de president. Moet hij worden afgezet en verbannen naar het buitenland, met het risico dat hij zich van verre toch nog zal bemoeien met de Indonesische politiek? Wil het Indone sische volk, voor wie de naam Soekarno nog steeds de enige is die het kent uit de politieke superwereld, een dergelijke verbanning goedschiks accepteren? En wie zou zijn opvolger moeten worden, zon der dat er opnieuw een binnenlandse strijd ontbrandt? Of is het zo eenvoudig als een student mij zei: „De kwestie is dat wij moeilijk in onze geschiedenisboekjes kunnen zetten dat onze eerste president wegens landver raad, corruptie en incompetentie werd afgezet." C.V. voorheen Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nunspeet (4e pred.pl.) L. I Doppenberg te Wilsum; te Ridderkerk (vac. J. C. Koolschijn) (toez.) W. Brink- man te Asperen. Geref. Kerken Beroepen te Capelle a.d. IJssel P. van I Oosterhout te Beekbergen; te Hooger- smilde en te Oosterzee J. R. Dijkema, kand. te Hattem, die geen verdere be roepen in overweging kan nemen. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen voor de zendingsarbeid van I de provincie Groningen op West-Borneo C. A. Versluis woonachtig te Bilthoven, oud-missionair predikant van de kerk van Leerdam. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Rotterdam-Zuid H. Biesma I te Stadskanaal en J. P. v. d. Boomgaard te Sneek. Beroepen te Soestdijk M. Vliet-1 stra te IJmuiden. Oud Geref. Gemeenten Bedankt voor Stavenisse J. v. d. Prooyen te Grafhorst. (Van onze correspondent) BLARICUM De aanklacht die is ge volgd op de klappen, die burgemeester mr. M. Tydeman maandag aan de Seha- pendrift heeft uitgedeeld aan een van zijn ingezetenen, is niet de eerste die te gen Blaricums eerste burger is ingediend. Enige maanden geleden, zo blijkt eerst nu, heeft een andere ingezetene, drs. L. J. M. Roozen, de burgemeester aangeklaagd wegens het doen van onjuiste verklarin gen. De heer Roozen, die ongenoegen met de burgemeester had over een afdakje bij zijn woning aan de Boslaan doch in deze affaire in het gelijk werd gesteld door de gemeenteraad, heeft ook moeilijkheden gehad over een rooilijn. Ook in deze af faire hebben B en W het onderspit moeten delven en tenslotte een bouwvergunning afgegeven. Naar aanleiding van deze kwestie dien de drs. Roozen enige tijd geleden een eis tot schadevergoeding in bij de gemeente. Verder blijkt de heer Roozen bij de Am sterdamse officier van justitie een aan klacht tegen burgemeester Tydeman te hebben ingediend. Volgens hem heeft de burgemeester enige verklaringen in de rooilijn-kwestie op schrift gesteld die in strijd met de waarheid zijn. De heer Roozen kreeg van de officier van justitie te Amsterdam te horen dat deze niet tot vervolging wenste over te gaan. Daarna deponeerde de heer Roozen zijn klacht bij de procureur-generaal in Den Haag. Dit naar aanleiding van een opmerking die de minister van justitie, prof. Samkalden, voor de televisie had gemaakt. De minister bestreed bij die ge legenheid de mening van de leider van de Boerenpartij, de heer Koekoek, als zou «r geen recht zijn in Nederland. Volgens HOFNAR Parade v.v de minister kon iedere Nederlander zich beklagen bij de officier van Justitie en in dien deze geen werk maakte van de klacht bij de Haagse procureur-generaal. Drs. Roozen heeft daarop zijn klacht vergezeld van vele schriftelijke stukken gedeponeerd in Den Haag en van een en ander bericht gezonden aan de minister van Justitie. Drie maanden zijn sindsdien verlopen, de heer Roozen moet de eerste reactie uit Den Haag nog ontvangen. (Van onze correspondent) UTRECHT Op 69-jarige leeftijd gisteren plotseling overleden prof. dr. I C. D. J. Brandt, hoogleraar in de ge schiedenis van de twintigste eeuw aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Prof. Brandt genoot grote bekendheid onder andere door het buitenlands weekoverzicht dat hij jarenlang voor de VARA heeft ver zorgd. De A-opleiding voor verplegenden I wordt binnenkort verzwaard. Pas in 1973 zullen echter de nieuwe eisen volledig van kracht worden. Deze zijn: een mini male vooropleiding van vier jaar Mulo en een minimaal aantal lesuren van 800. Staatssecretaris Bartels (Sociale Zaken en Volksgezondheid) heeft dit in Kampen meegedeeld bij de officiële ingebruikne ming van het nieuwe ziekenhuis van de vijftigjarige Engelenbergstichting. Iedereen is het er nu toch wel over eens, dat de schoenmode voor het na jaar brede, ronde of vierkante neuzen en stevige hakken zal hebben. Hier en daar zag men wel de smalle naar de naaldhak neigende hak, maar de echte naaldhak, en de spitse neus die het toch nog lang hebben uitgehouden, zijn nu totaal uit het schoenmodebeeld verdwenen. Buiten hak en leest con centreert de aandacht zich speciaal op de kleuren en de wreef. De snitten van dit seizoen accentueren de wreef met hoog opgesneden vetersluitingen, t- strips en banden. Soms krijgt men het gevoel, dat elegance moet plaats ma ken voor gemakkelijkheid, hoewel men er meestal voortreffelijk in geslaagd is loopgemak en verfijnde chique te com bineren. Zoals men nu reeds in schoenenwin kels kan constateren heeft men het kleurenscala aanzienlijk uitgebreid en gewijzigd. Kleuren als violet, groen en bor deaux beginnen aardig in te burgeren. Wel komt men voor verrassingen te staan als men met deze kleuren gaat combineren. De schoenen van lakleer en suède zijn favoriet. Daarnaast treft De overheersende tendens in de schoenmode voor het najaar van 1966: stevige (blok)hakken en ronde of vierkante neuzen. men kalfs- gieteleder aan en hier en daar voor een wat chiquere schoen .reptielleder van hagedis, pad of slang. Ook de jeugd is nu in de schoenmo de aan haar trekken gekomen, getuige een speciale tafel die was gereserveerd voor creaties van zeer jonge ontwer pers. Zij hebben een beetje getwijfeld tussen strenge geometrie en romanti sche Jugendstill. Wie gekleed wil gaan volgens de „baby-look-fashon" kan nu baby-schoenen kopen met een bandje over de wreef, helemaal geïnspireerd op de kleine-kinderschoenen. Ook za gen we Jugendstill-modellen met ge schulpte randen en kleine romantische details. Sommige modellen hadden flu welen strikken of een suède fantasie motief op het voorblad. De winkelprijs van de schoenen ligt aanmerkelijk hoger dan enkele jaren terug: tussen de 30,- en 50,-, maar de prijs van de grondstoffen is aan merkelijk gestegen. Bovendien modieus gekleed gaan vereist aangepast schoeisel. Een beige lakschoentje, waarvan het voorblad bijeengehouden wordt door een zwart strikje. (Van onze correspondent) OLDENZAAL, Voor de Oldenzaalse drieling, die op 20 augustus in het gezin Nijhuis geboren is, is thuis geen plaats. Twee kinderen konden niet met moeder mee en verblijven nog in het ziekenhuis. Oorzaak? Gebrek aan ruimte. Het ge meentebestuur beijvert zich wel om het gezin Nijhuis, dat over een zolderkamer tje beschikt, aan woonruimte te helpen, maar men verklaarde ook „geen ijzer met handen te kunnen breken". Toen Joop Nijhuis en Ria Hesseman vo rig jaar in het huwelijksbootje stapten hadden ze er uiteraard geen flauw ver moeden van dat hun gezin een jaar later uit vijf personen zou bestaan. Ze betrok ken een zolderkamertje met de minimale afmetingen van 4x2 meter en hoopten op betere tijden. Ter gelegenheid van de plechtige ope ning der Staten-Generaal door de koning in op dinsdag 20 september zal de konink lijke stoet onderstaande route volgen: Koninklijk Paleis aan het Lange Voor hout - Lange Voorhout (over het Schelp pad) - Kneuterdijk - Lange Vijverberg - Korte Vijverberg naar de Ridderzaal op het Binnenhof. Het ere-escorte zal bestaan uit een rij knecht-majoor met twee rijknechts te paard, een detachement Koninklijke Ma rechaussee ter sterkte van 48 man, de Ko ninklijke Militaire Kapel met het tam boerkorps van de Garde Grenadiers en een ere-compagnie van het 11 Pantser Infanterie Bataljon Garde Grenadiers ter sterkte van 100 man, voorafgegaan door de commandant van het Gardebataljon Grenadiers en vaandel met vaandelwacht. Tenslotte zijn er dan nog twee comman do's van de Rijkspolitie te paard ingedeeld elk bestaande uit 25 ruiters. De erewacht voor het Paleis Lange Voorhout bestaat uit een ere-squadron van de Koninklijke Luchtmacht ter sterk te van 100 man, waarbij ingedeeld het vaandel van de Koninklijke Luchtmacht met vaandelwacht alsmede de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht. Voor de Ridderzaal wordt de erewacht betrokken door 70 man van het Korps Mariniers. Hierbij zijn ingedeeld het vaan del van dit korps met vaandelwacht, de Marinierskapel der Koninklijke Marine en tamboers en pijpers van het Korps Mari niers. De ere-afzetting op het Binnenhof zal geleverd worden door 100 man van het 13 Pantser Infanterie Bataljon Garde Fu seliers Prinses Irene, waarbij ingedeeld het vaandel en vaandelwacht van dit re giment. „Natuurlijk hebben we het niet erg gevonden dat het gezin zo drastisch werd uitgebreid", zegt mevrouw Nijhuis, „het zijn schatten, alle drie, maar ik kan ze onmogelijk in dit kleine kamertje onder brengen." Ze doet de deur open en laat de beschikbare ruimte zien: 2x4 meter. Kleine Tanja slaapt rustig door. „Hoe zouden we voor de andere twee baby's hier nog een ledikant je kunnen neerzet ten? We weten het niet. Bovendien, als we de bedjes pp elkaar zouden stapelen, maakt de een de ander aan het huilen. Het kan echt niet", zegt mevrouw Nijhuis vertwijfeld. „Zes maal ben ik naar het huisvestingsbureau geweest. Gisteren nog. Men zegt daar dat er aan gewerkt wordt en dat het wel in orde zal komen". Intussen moet mevrouw Nijhuis de zor gen alleen verwerken. Haar man werkt als bouwvakker in Duitsland en komt iedere vrijdagavond thuis. De eigenaar van het bovenhuisje zegt dat hij het gezin-Nijhuis wel altijd bij zich zou willen hebben. „De verhouding was en is prettig, maar dit heb ik ook niet voorzien". De heer A. G. M. ter Ellen, directeur van sociale zaken, verklaarde gisteravond dat het gezin Nijhuis als nummer één op de urgentielijst is geplaatst en zo spoedig mogelijk zal worden geholpen. Haarlak uit spuitbussen is NIET scha delijk voor de gezondheid, ook niet voor mensen die er dagelijks intensief mee moeten werken. Tot deze conclusie is de medisch adviseur van de Bedrijfsvereni ging Detailhandel en Ambachten, dr. J. H. R. van der Pas, gekomen op grond van een aantal buitenlandse wetenschap pelijke onderzoekingen en publikaties. De vakraad voor het kappersbedrijf had de vraag, of het inademen van haarlak schadelijk kan zijn voor de gezondheid, in 1964 aan de „Detam" voorgelegd. IN EEN BRIEF aan de vakraad komt dr. Van der Pas tot de slotsom, dat de veronderstelling dat haarsprays long aandoeningen kunnen veroorzaken, op grond van wetenschappelijk onderzoek dat de toets der kritiek kan doorstaan, niet houdbaar is. Hij meent evenwel, dat onderzoek bij personen die zeer sterk zijn blootgesteld aan de inademing van haarlakken, moet worden voortgezet. Vooralsnog ziet dr. Van der Pas echter geen aanleiding tot beschermende maat regelen voor werkers in het kappersbe drijf. De vakraad voor het kappersbedrijf heeft de arts verzocht, het voortgezet onderzoek op dit gebied nauwlettend te blijven volgen. Minister-president mr. J. M. L. Th. Cals heeft aan het Nederlands Comité Mo nument te Auschwitz medegedeeld, dat de regering 30.000,ter beschikking heeft gesteld als bijdrage in de oprichting van een monument ter gedachtenis aan de in het voormalige concentratiekamp Ausch witz om het leven gekomen slachtoffers van het nationaal-socialisme. Leiden. Doctoraal kunstgeschiedenis C. H. A. Broos te Leiden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15