„Romeo en Julia" als kijkspel De NeËee Muzen ANTON KARAS dankt zijn roem aan zijn heimwee naar Wenen Befaamde citerspeler maakt een concertreis door Nederland NRU gebruikt niet de helft van haar zendtijd KOFFIE VHAE Prins Bernhard bij El Greco-première Chicago krijgt dure vogel van Picasso waarom Koffie Hag? Esperanto-beeld voor Leeuwarden DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1966 17 ONVOLWAARDIGE VERTONING DOOR DE NIEUWE KOMEDIE SHAKESPEARE'S TRAGEDIE van de prille hartstocht, „Romeo en Julia", is in ons land in veertien jaar niet ge speeld. In 1952 was het Puck, de „to neelgroep van en voor jonge mensen", die dat waagstuk aandurfde; nu is het De Nieuwe Komedie, die al staat het niet in de naam eveneens een toneelgroep van en voor jonge mensen is. Het is logisch, dat juist zulke gezel schappen zich tot dit stuk aangetrok ken voelen, want „Romeo en Julia" is het klassieke drama van twee nog slechts half volgroeide jongeren die te gronde gaan aan het onbegrip en de onderlinge vijandschap van de oudere generatie, een gegeven waarvan de kern in onze tijd nog precies even ac tueel is als vier eeuwen geleden (en zelfs nog actueler schijnt, omdat er nu zoveel over geschreven en gespro ken wordt) WÊË „Iwan de Verschrikkelijke1' in Leningrad overleden Simon Koster f.2,48 Drinkt u graag koffie? Maar reageert u slecht op coffeïne? Slaapt u slecht als u 's avonds koffie hebt gedronken? Neem dan Koffie HAG! Pittig, rijk van aroma èncoffeïnevrij, KOFFIE HAG hue dus veilig voor hart en zenuwen, maag, lever en gal. Er is nu ook coffeïne - vrije HAG Oploskoffie. Handig om altijd in huis te hebben! met hart voor uw gezondheid x De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma Mihaljov staat volgende week in Zader terecht „Romeo en Julia", tragedie van William Shakespeare. Première van De Nieuwe Komedie op 14 september in de Koninklijke Schouwburg, Den Haag. Vertaling Michel van der Plas. Regie Adrian Brine. Decor en kostuums Jörg Madlener. Hoofdrollen: Lex Schoorel, Wieteke van Dort, Robert Borremans, Bert Dijkstra, Truus Dekker, Frans Koppers, Jan van Kasteren. SHAKESPEARE ZELF was nog een jonge man (naar men aanneemt een jaar of achtentwintig) toen hij „Romeo en Ju lia" schreef. Het stuk draagt duidelijke sporen van die jeugd: het bevat enige van de mooiste, dichterlijkste passages, maar ook enige van de drakerigste situaties, die Shakespeare ooit geschreven heeft; en de handeling, met haar machtige botsing der generaties, wordt herhaaldelijk opgehou den door gekunstelde spelletjes met de taal, die in Shakespeare's tijd populair waren maar die, tenzij ze virtuoos wor den gebracht, een hedendaags publiek al leen maar ongeduldig maken. Juist deze innerlijke tegenstellingen in het werk ma ken een opvoering ervan zo bijzonder moeilijk en dit zou de jongerengroepen, hoe zeer ze er zich ook toe aangetrok ken voelen, er niettemin van moeten af houden zich eraan te wagen. Alleen een heel knap regisseur, beschikkend over een sterk ensemble met twee fenomena le jonge spelers voor de titelrollen, en gewapend met een flink blauw potlood, kan een opvoering van „Romeo en Julia" tot een werkelijk geheel en tot een adem benemende gebeurtenis maken. BIJ DE NIEUWE KOMEDIE konden deze voorwaarden niet worden vervuld. De Britse regisseur Adrian Brine (die veel in België werkt) heeft blijkens de pre mière van gisteravond in de Koninklijke Schouwburg een goed oog voor de uiter lijke verzorging van een Shakespearestuk. In een aardig en origineel decor en kleu rige kostuums van de (eveneens in Bel gië werkende) Duitse ontwerper Jörg Madlener had hij een aantrekkelijk kijk spel tot stand gebracht. Maar de zo pre caire innerlijke samenhang van het stuk had hij nog verbrokkelder gemaakt dan Nederland 1: Het voorprogramma be staat onder andere uit het jeugd- en re gionaal journaal en de show van Lucille Ball. Na het journaal en Achter het Nieuws ziet men een kort cabaret-pro gramma getiteld: „Atelier" met Adèle Bloemendaal, René Lobo en Hente. Van avond ziet men de eerste aflevering van een uit drie delen bestaande Russische filmproduktie getiteld: „Wij trekken vuur" Men ziet iets van de strijd van Russi sche en Poolse dwangarbeiders tegen de Duitse indringers tijdens de tweede we reldoorlog. De film is opgedragen aan de nagedachtenis van twee mannen en een vrouw die in het Brjansk-gebied zijn om gekomen ten gevolge van hun verzetsac tiviteiten. Nederland 2: Het programma van van avond bestaat slechts uit één onderdeel namelijk de uitvoering van „Die Schöp- fung", een oratorium van Haydn. Enige weken geleden werden de opnamen in Utrecht gemaakt, toen Die Wolfsburger Chorgemeinschaft, Die Nordwestdeutsche Philharmonie en enkele solisten dit werk uitvoerden. Het oratorium wordt inge leid door de musicoloog Paul Niessing. „Het dagboek van Anne Frank". Een Joods toneelgezelschap in de Sovjet- Unie z«i „Het dagboek van Anne Frank" uitvoeren, aldus meldt het Rus sische persbureau Tass. Het gezelschap is vier jaar geleden gevormd, artistiek leider is Venjamin Sjwartser. De grote prijs in de nationale ge luidswedstrijd 1966 van de Nederlandse vereniging voor geluid- en beeldregi stratie is in de afdeling „monorale op namen" toegekend aan de heer G. J. Schaefers uit Amsterdam voor zijn hoorspel „Romance". De tekst voor dit hoorspel werd geschreven door de PTT- ambtenaar J. C. Duyker. De grote prijs voor stereo-opnamen werd wegens de te geringe kwaliteit van de inzendin gen er waren er honderd voor de eindselectie niet toegekend. Made in Japan. Twee Japanse kunste naars, Shimizu Shohachi en Teruo Onuma exposeren van 16 september tot 9 oktober schilderijen in het stedelijk museum in Schiedam. Tezelfdertijd is er ook een tentoonstelling van de Ne derlandse schilder Van Golden, die de naam „Made in Japhn '64" draagt. Sonsbeek-expositie. Op de internationale tentoonstelling van beeldhouwwerken in park Sonsbeek te Arnhem is de 75.000ste bezoeker geboekt. Dit aantal is meer dan het totaal aantal bezoekers van de vorige Sonsbeekexpositie. De tentoonstelling duurt tot en met 25 sep tember. Affiches. In het restaurant van Ouwe hands Dierenpark in Rhenen is een per manente tentoonstelling ingericht van dierenaffiches. Er zijn zestig affiches te zien uit verschillende landen, waar onder Duitsland, Zweden, Japan en Polen. Mul zand. In Soestdijk heeft bronsgieter Egbert Joosten de kunstzaal Galerie ge sticht in de voormalige stal van een boerderij. De vloer bestaat uit gewoon mul zand. Drumbandconcours. Ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van de Katholieke werkende jeugd te St. Oeden rode organiseert de kajotters drum band van deze plaats een federatief drumbandconcours. Op 17, 18, 24 en 25 september zullen zeventig drumbands bij kasteel Heinkenshage aan de wedstrij den deelnemen. (Van onze correspondent) DEN HAAG ANTON KARAS schuift wel bij voor een praatje. Rus tig mompelend doet hij zijn relaas. Hij zingt zijn woorden bewust want hij is een Wener-met-heimwee in Den Haag. Hetzelfde heimwee, dat hem bijna twintig jaar geleden wereldbe roemd maakte. In die stemming com poneerde Karas in het nog zwaar ge havende Londen van 1948 de ijle me lodie voor de film „The Third Man". Prins Bernard zal vrijdagavond de Ne derlandse première bijwonen van de film „El Greco" in het Utrechtse Scalatheater. Behalve de prins zullen ook Audrey Hep burn en haar echtgenoot Mei Ferer gas ten zijn bij deze voorstelling. Het echtpaar Ferrer zal in een open clèche een rondrit door de binnenstad maken, begeleid door ruiters, een erepelo- ton van de studentenweerbaarheid, fak keldragers en het trompetterkorps artille rie uit Breda De opbrengst van de voorstelling komt ten goede aan de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers. Audrey Heb- bum zal op verzoek van deze bond een naar haar genoemde wisselprijs uitreiken aan de aanvoerder van de Nederlandse ploeg, die op de Olympische spelen voor gehandicapten (de Par-Olympic) tot bij zondere prestaties kwam. 's-Middags laat het echtpaar zijn hand afdrukken in brons vereeuwigen in het nieuwe Rembrandtpleintheater te Amster dam, waar Audrey's 'film „Hoe steel ik een miljoen" de derde week ingaat. In de foyer van dit theater opent het echt paar de actie van het Kindernoodfonds van de Verenigde Naties in Nederland door het kopen van de eerste serie UNI- CEF-kaarten. Zaterdagmorgen gaan de Ferrers naar Genève. De Russische acteur Nikolai Tsjerka- sov, onder meer bekend door zijn hoofd rol in Eisensteins film „Iwan de Ver schrikkelijke", is op 63-jarige leeftijd in Leningrad overleden. Hij heeft ongeveer honderd rollen, op het toneel en in films, gespeeld. Hij maakte sedert 1933 deel uit van het gezelschap van het Poesjkin-the ater. Hij kreeg de hoogste Russische on derscheiding voor een acteur, de titel „Volkskunstenaar van de USSR" en een Leninprijs. Hij was lid van de Opperste Sovjet, het Russische parlement. Pablo Picasso heeft de stad Chicago het ontwerp geschonken van een hoog beeld dat een vogel voorstelt. De ge weldige metalen vogel zal op een gra nieten voetstuk van 7 bij 10 meter rus ten. Het geheel wordt 15 meter hoog. De kosten 300.000 dollar zullen worden ge dragen door het Instituut voor beeldende kunst in Chicago en drie anonieme stich tingen. Wieteke van Dort en Lex Schoorel in Romeo en Julia. die toch al is; er was geen eenheid van speelstijl, en er was het bekende pro bleem bij regisseurs die uit het buiten land worden geïmporteerd nog veel minder eenheid in de spreekstijl, zodat de dictie van minuut tot minuut varieerde tussen plat realisme en hoogdravend ge- declameer. Zo kwamen de dichterlijke kwaliteiten van de tragedie al evenmin behoorlijk tot hun recht als de dramati sche en de psychologische. Voor de rol van Romeo bracht Lex Schoorel alleen zijn jeugd mee; noch de aard van zijn talent, noch zijn allure, noch zijn toneelervaring maken hem ge schikt voor deze zware rol. In de harts- tochtelijkste scènes en op de meest tra gische momenten bleef hij dezelfde slun gelachtige, vriendelijke jongen als vóór zijn ontvlamming voor Julia. Van de blik semschicht van de hartstocht, die deze twee jonge mensen bij hun eerste ont moeting volkomen onverwacht treft, was bij geen van beiden iets te merken. De Julia van Wieteke van Dort was wel lief en zuiver, maar deze rol stelt aan de ver tolkster eisen van een nog heel ander ka liber en die bleven geheel onvervuld. Er waren enkele rollen die wel bevre digend werden gespeeld: de Mercutio van Robert Borremans, de Benvolio van Wim de Meijer, de vermakelijke Peter van Henk Votel, en de zeer levendige zelfs concilie-achtig frisse trekken verto nende broeder Lorenzo van Frans Kop pers. Maar dat was toch lang niet ge noeg om deze „Romeo en Julia" boven het niveau van een plezierig kijkspel te verheffen tot dat van een tragedie-ver- toning die Shakespeare de eer gééft die hem toekomt De programma-opzet van de Neder- landsche Radio Unie zal voor het komen de seizoen betrekkelijk eenvoudig moeten zijn, mede gezien de geringe omvang van de staf en de korte tijd van voorberei ding. Onder deze begeleidende zelfkritiek hebben de NRU-programmasamenstellers vandaag het gezamenlijke radioprogram ma bekendgemaakt. De zendtijd die de NRU volgens de verdeling van de minis ter ten hoogste mag vullen bedraagt 70 uur en 50 minuten per week. In werke lijkheid wordt hiervan maar 32 uur en 35 minuten gebruikt. Gelegenheidsuitzendin gen, daarmee bedoelt men nationale programma's, zeer belangrijke internatio nale sportgebeurtenissen en dergelijke blijven bij deze telling buiten beschou wing. 's Zondags komt de N.R.U. ruim vijf- eneenhalf uur in de lucht; twee uren zijn gereserveerd voor het Concertgebouwor kest en de resterende drieëneenhalf uur Wordt besteed aan sport. Op maandag neemt de NRU tien minuten Openbaar kunstbezit voor haar rekening, gevolgd door een geschakeerd avondprogramma van vier uur. Op woensdagavond concer teert het Concertgebouworkest twee uur onder NRU-vlag. Op vrijdagavond is er weer een geschakeerd programma van vier uur en op zaterdagmiddag ten slotte nog een half uur Franse les. In totaal vult de NRU met dit alles dertien uur en 35 minuten per week. Onder de verantwoordelijkheid van de NRU vallen echter ook de radionieuws dienst over drie netten (17% uur), de wa terstanden (een half uur) en de ochtend gymnastiek (een uur) en zo komt de NRU aan een totale zendtijd van 32 uur en 35 minuten per week. De NRU wil de luisteraars doorlopend op de hoogte houden van de vergaderin gen van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Elke vrijdag vermeldt het ge schakeerde programma een parlemen tair weekoverzicht gericht op een strikt zakelijke weergave van hetgeen in de par lementaire discussie naar voren is ge bracht. Het ligt in de bedoeling in het weekoverzicht ook fragmenten uit de de batten in de Staten-Generaal te verwer ken. Het aandeel van de radionieuwsdienst in de aan de NRU toekomende zendtijd is niet gering. Deze dienst is wekelijks ruim tweeëneenhalf uur langer in de lucht dan de N.R.U. met haar hele weekprogram- ma. Ze verzorgt per jaar 4500 uitzendin gen via Hilversum 1 en 2, waarbij nog een 3000 korte bulletins geteld moeten worden die via Hilversum 3 worden uit gezonden. Bij dit alles behoren ook de ruim 300 uitzendingen met nieuws voor land- en tuinbouw nog tot het terrein van de radionieuwsdienst. De nieuwsbe richten zijn de dichtstbeluisterde uitzen dingen van de radio. De staf van de NRU bestaat nog maar uit zeven personen, bijgestaan door een administratieve medewerker en twee se cretaressen. Op den duur zal deze staf moeten uitgroeien tot tenminste 23 perso nen. De programmastaf laat zich zoveel mogelijk bijstaan door de staven der om roepverenigingen. „IN WENEN, waar ik tijdens de opna men voor de film kennismaakte met re gisseur Carol Reed, was ik blij met de opdracht. Ik juichte de hele dag. Alle vreugde, die een mens in zijn leven kan hebben, straalde van mijn gezicht, uit mijn hart. Ik danste en droomde, zocht naar melodiètjes in de natuur, in Wenen en in mijzelf. Maar ze kwamen niet. Da gen en nachten heb ik me boven mijn ci ter afgebeuld, maar het was tevergeefs. Toen vroeg Reed mij in Londen te ko men. In die immense grauwe stad vol le ven en rook knapte er iets in me. Ik kreeg heimwee naar Wenen. Mijn Wenen met de mooie gebouwen, de taal en het Pra ter. Ik begon de stad te idealiseren enik vond de toon daarvoor. Stuk je bij beetje begon ik de klank, die zich op een avond in de stromende regen in mij had vastgezet uit te werken. Het leek toen, alsof ik niet meer speelde. Mijn handen gleden over de snaren zonder dat ik het zelf besefte en de melodie was er. Als ik er nu naar luister, zie ik mij zelf nog steeds door een brede laan lo pen. Voor me staat het grote rad., lang zaam draaiend tegen de vroege ochtend lucht. Een paar kinderen spelen onder de linden voor dat rad. Ze schreeuwen, maar je hoort het niet, want je glijdt volkomen gedachtenloos naar het rad, dat voor mij een symbool werd van We nen". Tot in zijn vingertoppen, juist zijn vingertoppen is de zestigjarige Karas een kunstenaar. Zijn gerimpelde hemden, die hij tijdens het gesprek koesterend voor zich houdt, zodat de groenige ring domi neert en de gezwollen aderen camou fleert, zijn slechts instrumenten van Ka ras' gevoelige geest. Toch filosofeert de man niet. „Ja, van een Wener, en zeker van zo'n oude als ik, verwacht je levens filosofieën. Ik heb wel nagedacht over bepaalde zaken in het leven, maar alles moest voor mij komen als een lotsbe schikking. Mijn roem, mijn wereldtour nees, mijn zaak en nu mijn reis langs alle Europese „Wienerwald"-restaurants. Ik ben exclusief, maar zoiets wil alleen maar zeggen dat ik hard moet werken om mijn vrouw en later misschien ook mijn drie getrouwde kinderen een fijn "TV,"-!' coffeïnevrij cowixnii Oplos kof lie HILVERSUM I. 7.00 Nws en SOS-berichten. 7.10 Dagope ning. 7.20 Gramm.muziek. 7.30-7.32 Nws. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.10 Gramm.muziek. 8.30 Nws. 8.32 Balletmuziek. 9.00 Voor de zie ken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Musiciana. 10.05 Klass. gramm.muziek. 11.15 Studiodienst voor de jeugd. 11.00 Klass. gramm.muziek. 11.15 Voor oudere luisteraars. 12.00 Gramm. muziek. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Parade. 14.25 Liederen. 14.50 Voordracht. 15.10 Voor de vrouw. 15.40 Klassieke en moderne muziek. 16.30 Lezing. 16.45 Gramm.muziek. 17.10 Mo derne gewijde muziek. 17.35 Licht pro gramma. 18.35 Koperorkest. 18.55 Op het woord af. 19.00 Nws. 19.10 Radiokrant. 19.30 Gramm. muziek. 20.15 De grote race (hoor spel). 20.30 Muziekprogramma. 22.15 Litera- ma. 22.30 Nws. 22.40 Wijd als de wereld. 23.00 Gramm.muziek. Nws. HILVERSUM H. 7.00 Nws. 7.23 Gramm.muziek. 7.30-7.35 Van de voorpagina. 8.00 Nws. 8.10 Gramm. muziek. 9.00 Te land en te water. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Orkestmuziek. 10.40 Or kestmuziek. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Kamermuziek. 12.00 Amusementsmu ziek. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Voor de landbouw. 12.40 Lichte muziek. 12.55 Actualiteiten. 13.00 Nws. 13.10 Journaa. 13.30 Kamermuziek 14.15 Schake ringen. 15.15 Gramm.muziek. 16.00 Nws. 16.30 Klassieke en moderne muziek 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Actualiteiten. 18.00 Nws. 18.15 Deze week. 18.20 Pianospel. 18.30 Jazz. 18.50 Critisch commentaar. 19.00 Voor jonge men- drn. 19.30 Litterair programma. 20.00 Nws. 20.05 Orkestmuziek. 20.30 Klass. muziek. 20.45 Gevecht om God. 21.00 De Baardsche- delidee (hoorspel). 22.05 Combo. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Gramm.muziek. 23.45 Nws in Esperanto. Nws. HILVERSUM III. 240 m en FM-kanalen. 9.00 Nws. 9.02 Platenprogramma. 10.00 en 11.00 Nws. 12.00 Nws. 12.02 Operette. 13.00 Het Sopot-songfestival. 15.00 Nws 16.00 Nws. 16.02 Licht platenprogramma. 17.00 Nws. 17.02-18.00 Platenprogramma voor automobi listen. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Gevarieerde muziek. 12.40 Weerbericht. 12.48 Gramm.platen. 12.55 Bui tenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Klass. muziek. 14.00-14.03 Nws. 16.00 Nws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Lichte muziek. 17.00 Nws. 17.15 Amusementsmuziek. 17.30 Exotische muziek. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesport. 18.30 Tips voor het wekendverkeer. 18.45 Sport. 18.52 Citer- muziek. 19.00 Nws. 19.40 Amusementsmuziek 20.00 Schoolkoor-wedstrijd. 21.10 Lichte mu ziek. 22.00 Nws. 22.15 De zeven kunsten. 22.30 23.00 Gevarieerde muziek. VOOR DONDERDAG NEDERLAND I 14.30-15.05 Voor de vrouw. 19.00 Nws. in het kort. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 De Verrekijker. 19.15 Van gewest tot gewest. 19.35 De Lucy Show. 20.00 Jaurn. 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Atelier. 21.05 Wij trekken vuur (TV- feuilleton). 22.45-22.50 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. in het kort. 20.01 „Die Schöp- fung". 22.00-22.05 Journaal. VOOR VRIJDAG NEDERLAND I 19.00 Nws in het kort. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Survival TV-film. 19.30 Weense liedjes. 20.00 Journaal. 20.20 Brandpunt. 20.50 Galg en rad. 21.30 Bonanza. 22.20 Xango (filmre portage). 22.40 ANVV-spot. 22.45-22.50 Jour naal. NEDERLAND II 20.00 Nws in het kort. 20.01 The long hot summer (TV-film). 20.50 Landing bij Arn hem (filmdocumentaire). 21.15 Voor de vuist weg. 22.20-22.25 Journaal. Op 24 september zal in het dr. Zamen- hofpark te Leeuwarden, genoemd naar de „ontwerper" van de wereldtaal Esperanto, een beeld worden onthuld dat een uit beelding wil zijn van het ideaal van de wereldeenheid die met deze „synthetische taal" wordt nagestreefd. Het beeld, ongeveer drie meter hoog, abstract van vorm en vervaardigd door de Freise beeldhouwer Tjeert Visser wordt geplaatst op initiatief van de Frisa Espe- rantiste Rondo, in samenwerking met de gemeente Leeuwarden en enkele particu liere fondsen. De Friese afdeling van es perantisten zal tevens haar veertig-jarig bestaan vieren. Om de verbondenheid van esperantis ten over de gehele wereld tot uiting te brengen is in het park een pad aangelegd van de ingang naar het monument, be staande uit natuurstenen uit tientallen landen van de wereld. De eerste prijs van het beatfeest in het kader van de muziekinstrumen tenvakbeurs „Intertone" te Utrecht is ge wonnen door the Mods uit Nijmegen. The Jollies uit Zaandam kregen de twee de prijs en de derde prijs ging naar The Walkers uit Den Haag. In totaal hebben 28 groepen aan dit beatconcours meege daan. Anton Karas, componist van het „Harry Lime-theme" de fascine rende achtergrondmuziek voor Carol Reeds thriller „The third man". leven te geven. We hebben geen geldzor gen en ik ben met heel weinig tevre den". Dat weinige bestaat voor Karas onder meer uit een Weinstube in het hartje van de Oostenrijkse hoofdstad. Sinds oktober 1953 exploiteert hij deze gelegengeid, ge kocht van de stoffelijke resultaten van zijn melodie. De data weet Karas pre cies: „Op 2 oktober 1965 sloot ik de zaak voor deze tocht langs de Wienerwaldca- fé's. Als ik terugkom, gaat hij weer open. Moeilijkheden met die zaak? Ja, die heb ik genoeg gehad. De Oostenrijkse fiscus wist precies wat ik met de film verdiend had. Ze zijn niet erg schappelijk". ANTON KARAS is op weg naar Stutt gart om een tentoonstelling „te openen". Dan komt hij terug in Nederland om Wienerwald-estaminees te bezoeken in Amsterdam en Rotterdam. „De eerste keer in Nederland? Oh nee, vier jaar ge leden was ik nog hier en in 1951 heb ik voor koningin Juliana gespeeld op Soest dijk toen ik in Nederland speelde voor de televisie en de radio. Daarvoor trad hij op voor koningin Elizabeth in Lon den, op een avond voor noodlijdende kun stenaars. Hij werd toen voorgesteld aan de Britse vorstin. Karas stond pas aan het begin van zijn roem. Anderhalf jaar later kwam voor hem het hoogtepunt uit zijn carrière: een privé-optreden voor Paus Pius XII „Ik speelde op die 18e april 1951 Weense liedjes voor „den Papsf'. ANEKDOTES vertelt Karas niet. Hij had geen tijd voor anekdotische zaken, zegt hij. Alleen een geval wil hij wel ophalen, met plezier zelfs, want z o ont moette Karas indertijd zijn vrouw Ka- tharina: „We zaten avond aan avond te spelen in een van die tegen elkaar leu nende Konditoreien. Ik speelde citer. El ke avond zag ik een meisje vlak voor aan zitten, telkens weer en op dezelfde plaats. Op een gegeven avond ik was verschrikkelijk bleu vroeg ik haar, waarom ze er altijd zat. Ze vertelde me dat ze de citer zo mooi vond en ook wil de leren spelen. Nou ja, de rest van zo'n verhaal is altijd hetzelfde. Maar hoe ze ooit van me kon gaan houden, moet je niet aan mij vragen". BELGRADO (Reuter) Mihajlov, de Joegoslavische schrijver en tegenstander van het een-partijstelsel in zijn land moet 22 september in Zadar terechtstaan. Hij wordt beschuldigd van het verspreiden van onjuiste gegevens over de binnenland se politiek en sociale situatie in zijn land. Mihajlov, de 32-jarige leider van een groep opposanten tegen het huidige regime in zijn land wordt ook beschuldigd van het publi ceren van verboden artikelen in buiten landse organen. Vier hoogleraren. Vier hoogleraren zijige noemd aan de nieuwe medische fac die in Rotterdam. Het zijn dr. J. Mo 0m onderwijs zal gaan geven in de an- dr. B. Leijnse, die chemische pa* Com- zal doceren, dr. M. W. van Hof siologie en een tweede hooglei anatomie, dr. H. G. J. M. Kuyp

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17