Planbureau verwacht tot 1970 bevredigende groei economie Loonsom stijgt per jaar gemiddeld 6 tot 7 pet Noorse tanker met explosieve vloeistof in de Hoek gestrand moms Westduitse onderzeeër Hai in Noordzee vergaan UST HET WEER Comité D'66 wil gekozen premier en invoering van een districtenstelsel Laatste rondjes van Gordon en Conrad Senaat laat burgerrechtwet onbehandeld Provo-blad in beslaggenomen Twintig opvarenden worden vermist Plan tot vorming nieuwe partij regenklemng 51e JAARGANG NUMMER 26 7 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement pei week 85 cent, per kwartaal f 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Voor het eerst Aardgas Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Het woord is aan PHoliorim»aat - Haarlem - lel. Leidtestra at (bij Kontngtplete) Telefoon (028) 22 35 ft - Amtterdom LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN DEZE KRANT W eerrapporten 1, 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2,9, 13, 15 Van Dag tot Dag 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3,15 4, 5 5 5 13 15 17 17 19 19 20 Uit stad en omgeving Langs sluizen en havens In de vishal en op zee Weg en Wiel Haar Journaal Radio en tv Kunst Feuilleton Beeldverhalen Topsy Economisch nieuws 21 Scheepsberichten - 21 Beurs 21 Ferdinand22 Sport 23 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's. Wisselvallig weer Vuile ruiten IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Aangenomen dat lonen en prijzen laag worden gehouden, ziet het cen traal Planbureau" tot 1970 mogelijkheden voor een bevredigende verdere groei van de Nederlandse economie. Uit een vandaag gei*ubliceerde ver kenning over de economische ontwikkeling voor de komende jaren valt af te leiden dat de toekomst van ons land bij een gericht beleid met gematigd optimisme tegemoet kan worden gezien. Het Planbureau acht tot 1970 onder bepaalde voorwaarden een groei mogelijk in de orde van grootte van een gemiddelde totale produktiestijging in bedrijven van 5,2 percent per jaar, hetgeen iets meer is dan in de^afgelopen vijf jaar. keling op middellange termijn. Het blijft een projectie van de toekomst zonder dwingend karakter, die gebaseerd is op bepaalde veronderstellingen waarvan de uitkomsten sterk afhankelijk zijn. Zo is aangenomen dat de wereldconjunctuur en de buitenlandse vraag zich gunstig blij ven ontwikkelen en dat de wereldhandel in volume dienovereenkomstig met ge middeld 6 a 7 percent per jaar toeneemt. Essentiële voorwaarde voor deze ont wikkeling, die een vertraagde maar toch aanhoudende prijsinflatie te zien zal ge ven, is dat de verslechtering van de con currentiepositie van onze uitvoer (door buitensporgie kostenstijgingen) een halt wordt toegeroepen. Voorwaarde is ook een vergroting van het percentage der besparingen ter financiering van de (voor de groei en infrastructuur) noodzakelijke investeringen, hetgeen een minder sterke stijging van het volume van de con sumptie impliceert. Bij zijn verkenning is het Planbureau ervan uitgegaan dat een anti-inflatiepolitiek zal worden gevoerd, die de prijsstijging drukt en de loonont wikkeling beperkt tot een stijging van de loonsom met gemiddeld 6 tot 7 percent per werknemer per jaar, waarbij een uitbouw van de sociale verzekeringen van 0,5 percent per jaar is inbegrepen. Om hulp aan onderontwikkelde gebie den, andere structurele kapitaaluitvoer en een zekere aanwas van de deviezenvoor raad te kunnen financieren, wordt voor 1970 een overschot op de lopende reke ning van de betalingsbalans van 1 mil jard gulden wenselijk geacht. De per be drijfstak opgestelde prognoses zijn bere kend bij een belastingdruk van 27,5 per cent (in 1965 was de druk 25,9 percent) en de daarmee corresponderende over heidsuitgaven. Aangenomen is dat de im migratie van buitenlandse arbeidskrach ten blijft aanhouden en dat de arbeidsduur met ongeveer 5 percent wordt geredu ceerd (zoals door verkorting van de werk dag als door verlenging van de vakan ties). Uitgegaan is ook van een woning- produktie van 125.000 huizen per jaar on der verbetering van de kwaliteit. Met zijn verkenning tot 1970 heeft het Centraal Planbureau, dat ieder jaar een plan publiceert, voor het eerst aandacht geschonken aan de economische ontwik- Het Planbureau verwacht dat ons land wat betreft de stijging van de arbeidspro- duktiviteit ongeveer een half percent zal achterblijven bij de grotere EEG-part- ners. Sommige bedrijfstakken, zoals de chemie en de elektrotechniek, expanderen snel, andere, zoals de voedingsmiddelen industrie en de kleding- en schoeiselin dustrie, laten een vrij laag expansietem- po zien. Een bijzondere plaats neemt de aardgasproduktie in, die in 1970 een waarde van 1 miljard gulden zal berei ken. De aardgasexploitatie zal volgens het rapport de uitvoer vergroten en boven dien tot invoervervanging leiden. In de uitvoer zal verder vooral hét aandeel van de chemische industrie (de snelst groei ende bedrijfstak) toenemen. Onder in vloed van de tariefsverlagingen binnen de EEG wordt een aanzienlijke stijging van de invoer van consumptiegoederen verwacht. Bij de consumptie zet de sterke stij ging van de vraag naar consumptiegoe deren zich voort. Opmerkelijk zijn de veranderingen die zich in de prijsstruc tuur voordoen. Bij een prijsstijging van 16 percent voor de totale consumptie blij ven om enige uitersten te noemen de prijzen van chemische produkten con stant, terwijl die van de diensten met ruim 25 percent oplopen. VERHOGING ABONNEMENTSPRIJS De kostenstijgingen in het dagbladbedrijf noodzaken ons de abonnementsprijs van ons blad enigszins te verhogen. Voor deze prijsverhoging is vergunning ver kregen van het Ministerie van Econo mische Zaken. Met ingang van 1 oktober a.s. worden de prijzen als volgt: weekabonnement 90 cent kwartaalabonnement 11.70 (franco per post 12.95). Wij verzoeken onze kwartaalabonnees, die gewend zijn in deze tijd het abonne mentsgeld voor het vierde kwartaal over te maken, de nieuwe prijs van 11.70 te 9ireren' DE DIRECTIE (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Amsterdamse po litie heeft gisteren bij drie tijdschriften- verkopers honderd exemplaren in beslag genomen van het eerste nummer van „God, Nederland, Oranje", een nieuwe uitgave van de provo-beweging. Het blad is gevuld met cartoons. Minstens één hier van wordt door de officier van justitie als beledigend beschouwd voor de koningin. Enkele andere zouden beledigend zijn voor het openbaar gezag. In „God, Nederland, Oranje", dat ge drukt is bij de provo-drukkerij „De pa rel van de Jordaan" staan 36 personen, bekende provo's, als verantwoordelijke redacteuren vermeld G. B. S h a w Een patriot is iemand die denkt dat zijn vaderland beter is dan alle andere omdat hij er is geboren. DAMESKAPSALON BONN De kleine Westduitse onder- zeeboot Hai, een opleidingsschip, is woensdagavond zes uur in de Noordzee bij de Doggersbank gezonken. Het schip had 21 man aan boord. Slechts een van de opvarenden, bootsman Silbernagel, is tot nu toe gered. Hij is opgepikt door de Britse trawler St. Martin. Hij had twaalf I uur in zee gedreven. Telefoon 8166 Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Wisselende bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust krachtige, tijdelijk nog storm achtige wind tussen zuidwest en noordwest. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. De Duitse marine deelt mee dat het schip de S-170 aan de oppervlakte voer, toen een lek ontstond in de machi nekamer. Acht opvarenden konden in zee springen. Men vreest dat zeven hunner verdronken zijn. De Britse admiraliteit heeft drie mijnen vegers naar de plaats van de ramp ge zonden. Er bestaat weinig hoop dat nog overlevenden zullen worden gevonden. Het is echter niet uitgesloten dat in de buurt vissende trawlers schipbreukelingen aan boord hebben genomen en nog niet in de gelegenheid zijn geweest de autori teiten hiervan op de hoogte te brengen. Vanochtend zochten drie Duitse militai re vliegtuigen en twee Deense helikopters het rampgebied af. De Nederlandse ko ninklijke marine, die hulp aanbood, hield drie hefschroefvliegtuigen in gereedheid, om eventueel eveneens aan het opspo ringswerk deel te nemen. De Nederlandse kruiser Zeven Provinciën stoomde van ochtend op naar de plaats van de ramp. De duikboot had Neustadt bij Lübeck als thuishaven. Het is een schip van 232 ton, dat in 1945 in de Oostzee tot zinken is ge- bracht. In 1965 is het gelicht. Drie jaar geleden werd het toegevoegd aan de Duit- se Bundesmarine-in-opbouw. Het is gemo derniseerd en ingericht voor de opleiding van matrozen. Het werd gebruikt voor anti-onderzeebootacties. I De Bundesmarine beschikt thans over tien onderzeeboten. Verschillende ervan zijn aan het eind van de oorlog tot zin ken gebracht en werden later gelicht en opgelapt. De Hai nam met drie andere onderzeeboten deel aan een manoeuvre I voor de Duitse noordkust. De Hai. die twee lanceerbuizen voor torpedo's heeft, is 36 meter lang. Het is nog niet opgehelderd, waarom er zoveel tijd is verstreken tussen het vergaan van de duikboot en het moment waarop de reddingsactie op gang kwam. Men begrijpt ook niet waarom de Hai, die in de zware storm zat, niet onder water is gegaan. Toen de boot begon te zinken heeft de commandant zijn mannen opdracht gegeven speciale met zuurstof apparaten uitgeruste zwemvesten aan te doen, die een ontsnapping uit een ge zonken onderzeeër mogelijk maken. Men gelooft dat op het moment van de ramp de radio-verbinding tussen de Hai en de andere schepen onklaar is geraakt. Tegen kwart voor zeven woensdagavond kon men geen contact meer met de Hai krijgen. In de duisternis konden de an dere marineschepen niet vaststellen, of er iets met het schip was gebeurd. Zij zijn gaan speuren zonder alarm te slaan. De Amerikaanse marine heeft het speci ale duikbootreddingsschip Kittiwake naar de plaats van het ongeluk gestuurd. Aan boord van de Kittiwake zijn kikvorsman nen, duikklokken en hijskranen. Met een appèl aan „iedere Nederlander die ongerust is over de ernstige devalua- tie van onze democratie" heeft zich het initiatief comité Democraten 1966 (D '66) -X V. S «f w#?ï ïjï. Ov de aangegeven plaats in de gersbank tussen Nederland en En- Noordzee ter hoogte van de Dog- geland, is de Westduitse oefenon derzeeboot S-170 HAI gezonken. aangediend. Het comité is van mening dat ons staatsbestel bedroevend functioneert, en dat het politieke spel nog steeds wordt, gespeeld volgens regels die dateren uit de vorige eeuw. In een „Plan tot een nieuwe, faire, energieke democratie" presenteert het comité de lijnen waarlangs het meent dat een nieuw politiek bestel zich zal moeten ontwikkelen. Enige belangrijke punten daarbij zijn: Rechtstreekse verkiezing van de mi nister-president. Tweede-Kamerverkiezingen volgens een districtenstelsel. Een met waarborgen omgeven vorm van referendum. Gekozen burgemeesters. De mogelijkheid wethouders te kiezen, die geen lid van de gemeenteraad zijn en Gedeputeerden, die geen lid zijn van Provinciale Staten. Scherpere controle op de BVD. Invoering van een nationale omroep. Het comité meent dat het vormen van een pressiegroep weinig effectief zou zijn omdat de gevestigde groeperingen de huidige constellatie toch krampachtig m stand zullen houden. Daarom wil men bij voldoende weerklank komen tot een nieu we politieke partij. Omstreeks 15 november zal een oriën tatiecongres worden gehouden en op 15 januari staat een oprichtingscongres op het programma. De 9000 ton metende Noorse tanker Anco-State vastgelopen op het Noor der Hoofd in Hoek van Holland. (Van onze correspondent) Wat heeft de kapitein van de Noorse tanker „Anco State" ertoe bewogen van nacht tijdens zwaar weer toch te probe ren zonder loods de Nieuwe Waterweg binnen te lopen? Sinds een uur of vijf vanmorgen zit zijn 9.000 ton metende schip, geladen met de bijzonder gevaar lijke vloeistof, acriolonitriet gekluisterd op de Noorderpier in Hoek van Holland. De eerste acties van twee Europoort sleepboten, de Vikingbank en de Maas- bank, om de Noor vlot te trekken, zijn mislukt. Vanmiddag om een uur of twee bij opkomend tij zou L. Smit en Co's in ternationale sleepdienst beginnen aan een van de meest spectaculaire bergingspo gingen: het toeval wil dat zowel de „Zwarte Zee" als de spiksplinternieuwe „Witte Zee" (deze sleper moet zelfs nog officieel aan de rederij worden overge dragen) in Rotterdam liggen. Beide zou den vanmiddag een poging doen met hun geweld van 9.000 pk. elk de ,,Anco State los te trekken. Voor het eerst in de ge schiedenis zouden 18.000 p.k.'s, slecht» verenigd in twee zeeslepers, bij een ber gingsactie worden ingezet. De „Anco State" heeft lekkages in de dubbele bodem en in de voorpiek. Als het schip gaat lekken kan dat een enorm gevaar opleveren voor de scheepvaart. Rekening wordt gehouden met de moge lijkheid dat de Waterweg voor alle scheepvaartverkeer moet worden geslo ten. (Van onze ruimtevaartmedewerker) LEIDEN De ruimtevaarders Gonrad en Gordon hebben het na hun twee rondjes op een recordhoogte van 1367 kilometer boven de aarde, be trekkelijk rustig aan kunnen doen. Gordon had ditmaal geen moeilijk heden met zijn activiteiten buiten de capsule. Hij verliet de Gemini dan ook niet geheel, maar stond slechts op zijn stoel half buiten de cabine I stekend door het geopende luik. Hij nam gedurende ruim twee uur talloze I foto's van de sterren, hemel en aarde. Het ziet er naar uit, dat psychologi- Jsche factoren een grote rol spelen in de moeilijkheden die ruimtewandelaars on dervinden. Gordon had namelijk al een zeer versnelde hartslag, toen hij staande in de luikopening, de laatste voorberei dingen trof voor zijn eerste uitstapje. Hoewel de arbeid, die hij toen verrich te niet zwaarder was dan die welke hij gisteren presteerde. Waarschijnlijk is de opwinding over het vooruitzicht in de ruimte te zweven, van invloed geweest op de lichaamsgesteldheid, want in hetzelfde stadium (echter zonder het vooruitzicht van een volledig uitstapje), toonde Gordon gisteren geen enkel verschijnsel van op winding. Hartslag en ademhaling deden geheel normaal. Bij hun hoge baan zijn Gordon en Con rad de rand van de radio-actieve Van .41- len-gordel gepasseerd. Het peil van de radio-activiteit was echter niet gevaarlijk hoog. „Het lijkt alsof het daar boven nog vei liger is dan een onderzoek met röntgen stralen", zei de aarde toen de astronauten na een uur in de hoge baan te zijn ge weest gegevens meldden. De radio-activi teit was ongeveer even hoog als men ver wacht had. en nog iets minder dan wat Young en Collins in de Gemini-10 op 664,6 kilometer hoogte moesten doorstaan. Tijdens het fotograferen gistermiddag, deden zich moeilijkheden voor bij het stabiliseren van de Gemini. De vensters van de cabine zijn door nog onbekende oorzaak zo vuil geworden, dat Conrad zich nauwelijks op de sterren kon oriën teren om de cabine in de gewenste stand te brengen. Later op de dag hebben de ruimtevaarders proeven genomen met de stabilisatie van de Gemini en de Agena, die met een dertig lange meter lange ka bel aan elkaar verbonden waren. Gisteravond om negen uur werd defi nitief afscheid van de Agena genomen en werd de baan van de Gemini zodanig gewijzigd, dat de gunstigste positie zou worden verkregen voor de landing van vanmiddag. Vanochtend om negen uur Nederlandse tijd zijn de ruimtevaarders ontwaakt. Er stonden toen nog enkele experimenten bin nen de capsule en enkele fotografische buiten op het programma, die uitgevoerd zouden moeten worden, voordat vanmid dag even over 2 uur de remraketten in werking zouden worden gesteld voor een landing in de Atlantische Oceaan. (Van onze correspondent) WASHINGTON. President Johnsons nieuwe burgerrechtwetsvoorstel heeft woensdag in de Amerikaanse Senaar schipbreuk geleden. De kans is nu ver keken dat tijdens deze zittingsperiode van het Congres nog een wetsontwerp op de burgerrechten wordt aangenomen dat gelijkstellingen en rechtszekerheid van de gekleurde minderheid in de V.S. bevor dert. De schipbreuk kwam in de vorm van een nederlaag voor een motie van de de mocratische fractieleider, senator Mike Mansfield, tot stopzetting van het debat over de wel of niet behandeling van het wetsvoorstel. Door samengaan van zuide lijke conservatieven met een aantal re publikeinen, onder wie de invloedrijke re publikeinse fractieleider Everett Dirksen, haalde deze motie niet de tweederde meerderheid en werd Mansfield gedwon gen het wetsvoorstel in de ijskast te stop pen. Tijd voor een debat van weken, gevoerd door de conservatieve tegenstanders van het wetsontwerp, heeft de Senaar na melijk niet. Nog een hele rij belangrijke wetsvoorstellen staat op stapel. Die moet worden afgehandeld voor vijftien oktober, als het parlement op reces gaat

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1